Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 24 ПърваПърва ... 101819202122 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 236
  1. #191
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Виждам ,че случаят при колегата Дамянов ,се повтаря със случая при Орегон.От всички 60 мнения излиза ,че всеки сам си прави изводите и сам се спасява.

  2. #192
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Пчелата на всички е пределно ясно ,че умира от студ но тук говорим за пчелното семейство и причината при голям студ за смъртта на дадено семейство е свършването на храната ,а не студът ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.
    Тука не сьм много сьгласен. Колкото по-голямо е кьлбото толкова по-висока ефективност на отопление. Според мен малкото кьлбо има един праг на температура под който няма да успее да топли дори да го затрупаме с храна. Все едно да топлиш стая с 20 вата или 2000 вата. Топлещите пчели имат лимит на произвежданите ватове така че броя на пчелите определя студа на който могат да издьржат. Даже си мисля, че математически може много точно да се каже колко рамки пчели до какьв студ биха издьржали. Ако някой беше превел файловете в темата за статиите.....По мои наблюдения една рамка пчели вдига температурата на кьлбото с около 2 градуса. Което пак казвам по мое лично мнение отводка на 3 рамки не би могла да преодолее температура от -7 градуса в кошера, което е около -9 градуса вьншна температура.

    Но има и други променливи, изолация, групиране и др.
    Винаги може по-добре.

  3. #193
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    ......... ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.
    Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД. С намаляването на температурата пчелите трябва да отделят все по-голяма и по-голяма топлинна мощност, за да насмогнат на загубите. И рано или късно настъпва момент, при който пчелите достигат максималната си мощност и повече не могат да я увеличат. Този момент е началото на края. Още няколко градуса надолу и пчелите умират.

    Съдейки по температурите, на които са били подлагани пчелите по време на тяхната еволюция, би могло да се твърди, че едно много силно семейство вероятно е в състояние да компенсира топлинните загуби на кълбото до температури от порядъка на -30 или дори -40 градуса. В същото време едно слабо семейство (отводка) вероятно ще умре още на -10 градуса.

    Защо се получава така?
    Нека да приемем 5000 пчели за слабо зимно семейство, а 40 000 пчели за силно. Силното има 8 пъти повече пчели, което означава 8 пъти по-голям обем на кълбото, но само 4 пъти по-голяма площ и само 2 пъти по-голям диаметър. На единица площ силното семейство може да осигури ДВОЙНО ПО-ГОЛЯМА МОЩНОСТ. Тоест ако слабото семейство може да компенсира температурни разлики от порядъка на 20 градуса (от +10 до -10), то силното семейство с двойната си мощност на единица площ ще компенсира 40 градуса (от +10 до -30).

    ПС: Сега виждам, че с m_pchelari едновременно сме писали за едно и също нещо ...

  4. #194
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Пчелното кълбо се разпуска или свива в зависимост от външната температура. Пчелното кълбо има два слоя - вътрешен слой по-рехав, който произвежда топлина вътре в кълбото и външен слой - кора, която не позволява на топлината да се разсейва - да се губи. Колкото е по-студено навън - толкова кората става по-плътна. Как си обяснявате факта, че има много случаи в които пчелите зимуват на открито по дървета и по храсталаци. Пчелите умират от глад, когато студа продължава дълго време и запасите не са в обсега на кълбото, затова аз винаги проверявам късно есента, както и през зимата в хубав слънчев ден - къде е кълбото и дали е в допир със запасите. Кълбото се движи нагоре и назад. Проблем също е и ранното пило, при слабите семейства, които при продължителен студ остават да топлят пилото и не могат да достигнат до запасите и умират от глад. В този случай по-ранното поставяне на питка над кълбото би спасило семейството. При по-силните семейства, тази вероятност е по-малка, защото кълбото е по-голямо и има по-голям контакт с храната.
    Слабите семейства не могат да запазват добре топлината и затова загиват зимата.
    Всичко това много добре е описано в книгата на Клейтън Леон Фарар - продуктивно пчеларство, издание на Младен Котларски, колкото и да го плюете.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #195
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    159-Harbo--Effect of Population Size on Brood Production.pdf

    Страници 7 и 8.

    Ако щеш сложи и 500 кг мед, ако е слабо семейството, то няма как ефективно да се топли. Прехода на пчелите е по-бърз и много топли пчели излизат от кълбото, докато при голям брой това става по-плавно и има по-малки загуби. Колкото повече мед използва една пчела, толкова по-амортизирана е тя.
    И на мен ми се иска да имаме само линейни функции при пчелите, но все още не съм видял и една такава
    Семейство с 11 000 пчели има само с 18% по-малко пчели от семейство зимувало с 35 000 пчели.(Март)
    Семейство с 7 000 пчели има загуби 36%.
    Семейство с 35 000 пчели има загуби 44%.

    Целта е семейството да е с минимум пчели и в същото време шансовете му за оцеляване да са максимални. Тоест човек може да си прецени колко да рискува и колко загуби е готов да понесе.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #196
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД.
    Само опита може да докаже кое е коректно и кое не.

  7. #197
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Тука не сьм много сьгласен. Колкото по-голямо е кьлбото толкова по-висока ефективност на отопление. Според мен малкото кьлбо има един праг на температура под който няма да успее да топли дори да го затрупаме с храна. Все едно да топлиш стая с 20 вата или 2000 вата. Топлещите пчели имат лимит на произвежданите ватове така че броя на пчелите определя студа на който могат да издьржат. Даже си мисля, че математически може много точно да се каже колко рамки пчели до какьв студ биха издьржали. Ако някой беше превел файловете в темата за статиите.....По мои наблюдения една рамка пчели вдига температурата на кьлбото с около 2 градуса. Което пак казвам по мое лично мнение отводка на 3 рамки не би могла да преодолее температура от -7 градуса в кошера, което е около -9 градуса вьншна температура.

    Но има и други променливи, изолация, групиране и др.

    При пчелите 100 процентови закономерности няма , може да се направи всичко както трябва и нищо да не се получи, може понякога нещата да не се направят добре а да се получат добри резултати за зимуването на мен ми е зимувала отводка на 3 рамки и то миналата година и оцеля.

  8. #198
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ...Количеството генерирана топлина зависи само и единствено от КОЛИЧЕСТВОТО ИЗЯДЕН МЕД....
    Точно обратното - от еднакво количество изяден мед, различните пчели генерират различно количество енергия.
    Например, всеизвестен факт е че семейство силно опаразитено с трахеен акар, умира не от акарите, а от невъзможност да произвежда топлина ( да си движи мускулите). Такива семейства успешно презимуват ако бъдат настанени в отоплявана стая или пък оставени да зимуват на климат без зимни температури.
    За пчелите опаразитени от нозематоза също се знае, че не усвояват в същата степен храната, както здравите пчели.
    В пчелното семейство винаги има пчели, които са малко по-обременени здравословно от останалите.
    Отделно, това което съм виждал ме кара да вярвам, че КПД-то има също и генетичен компоненет.



    ....а количеството разсеяна (изгубена) топлина зависи само и единствено от ПЛОЩТА НА КЪЛБОТО и ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА....
    Друг всеизвестен факт е, че Италианките например, не са способни да образуват толкова плътна външна кора на кълбото, сравнено с Карника.

    Аз мога да дам малко различна информация.
    Семейство с 15-18 ДБ мед, пукаше се по шевовете с пчели, а сега е с една шепа. Същото е хранено най-малко или практически незначително, с млада майка и изобщо не съм имал и грам съмнение, че ще оцелее.
    Няма влага и мухъл и има идеалните условия, но това е резултата. Не мога да видя друго обяснение освен болест. Може и ген да е причината, но е много малко вероятно.
    Напук на логиката, най-слабото семейство сега е на 4-5 междурамия. Нямам идея как го направи този номер, но ме хвърли в шах, а бях с идеята, че семейството ще е умряло и ще прибирам кошера.
    Когато човек види някое семейство да буксува ( понякога има всички условия - добра паша, семейството е силно, и въпреки това стои като глухоняма патка на кръстовище), трябва да се запита ( въпреки че едва ли ще получи отговор) - дали това което вижда е вследствие на някакъв патоген, или пък се дължи на имунната система, бореща се със въпросния патоген/и?

    Просто още едно парче от големия пъзел.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #199
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз познавам човек който само вади мед от кошерите и са му добре. Вчера ходих при него на гости и гледам нито махнал магазини, нито сложил мишепредпазители, нито ги е хранил а камо ли да стеснява, само ленти е сложил за акара и нищо друго. Няма подмор няма нищо. Аз като знам колко съм се разправял с моите а неговите външно изглеждат по добре. Викам му да им обърне малко внимание, ама не ще вика че няма време. ДБ 12ки гледа.

  10. #200
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Точно обратното - от еднакво количество изяден мед, различните пчели генерират различно количество енергия. ......
    И къде отива излишъка? Нали знаеш че енергията не се губи, не се и създава - само преминава от един вид в друг, като почти всички форми на преобразувание рано или късно достигат до топлинна енергия. Та ако дадено количество мед бъде изядено, но не се преобразува в топлина, какво тогава се е случва с него? От един килограм мед само 1% се преобразува в изпражнения и остава в дебелото черво. Всичко останало е чиста енергия, която или трябва да се излъчи навън като топлина, или да се натрупва някъде под формата на някакво високоенергийно химично съединение - например да се преобразува в мазнини. Да не би пчелите да се угояват като свине и да трупат сланини за сметка на изядения мед?

 

 
Страница 20 от 24 ПърваПърва ... 101819202122 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •