Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 34 от 35 ПърваПърва ... 2432333435 ПоследнаПоследна
Резултати от 331 до 340 от общо 346
  1. #331
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз нямам никакви проблеми при лепенето досега, ползвах и чужди рамки назаем. Възможно ли е вида на моето 12 V зарядно за акумулатори да е много подходящ за целта? То не си знае годините, пернишко, със селенов изправител, по звука му познавам кога е дало контакт към телта /винаги неръждаема/. Чак не ми се вярва, като чета какви проблеми срещат колеги, даже стигаме до коментар за нужда от 36 V напрежение. Да не би селеновия изправител да има специфична характеристика?
    С това зарядно ще има да лепиш основи докато си жив,вече никой не прави такива,правено е по времето когато никой не се е скъпил откъм матеряли.

  2. #332
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    С това зарядно ще има да лепиш основи докато си жив,вече никой не прави такива,правено е по времето когато никой не се е скъпил откъм матеряли.
    Ако имате в предвид това , то е желязно изделие! Правеше се предимно за нуждите на армията и се слагаше във всички фургони от типовете ФМ 74 и Ф 80, както и в разгъваемия фургон. Какви ли не изпитания е преживявало и никога не ми е създавало проблеми!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #333
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Това не е по темата, но е свързано. Може ли някой да ми каже колко е съпротивлението на 4 метра тел инокс (лега или лисон). Те са различни. Предполагам ще е нещо от сорта на няколко ома. Трябва ми да посмятам нещо (става дума за армирани основи).

    Трябва човек да има тел и уред и да го премери. Аз тел имам, но нямам мултицет, а тези евтените не знам дали ще свършат работа.

  4. #334
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Това не е по темата, но е свързано. Може ли някой да ми каже колко е съпротивлението на 4 метра тел инокс (лега или лисон). Те са различни. Предполагам ще е нещо от сорта на няколко ома. Трябва ми да посмятам нещо (става дума за армирани основи).

    Трябва човек да има тел и уред и да го премери. Аз тел имам, но нямам мултицет, а тези евтените не знам дали ще свършат работа.
    Колко точно е съпротивлението на конкретната тел без измерване и баба Ванга ако беше жива не би могла да ти каже. Трябва да се измери! Трябва ти не един, а два мултицета - с единия мериш тока през жицата, а с другия - напрежението което си подал. После по закона на Ома смяташ. Всеки електротехник с два що годе читави уреди може да го направи.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #335
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Колко точно е съпротивлението на конкретната тел без измерване и баба Ванга ако беше жива не би могла да ти каже. Трябва да се измери! Трябва ти не един, а два мултицета - с единия мериш тока през жицата, а с другия - напрежението което си подал. После по закона на Ома смяташ. Всеки електротехник с два що годе читави уреди може да го направи.
    Абсолютно съм съгласен. Истината е, че нямам покрай мене ел.техник (аз съм на село). Все се надявах, че има някой пчелар и ел.техник. които има някой от тези телове под ръка и е готов да го премери. Като ходя по София ще помъкна тел и там имам познат да го направи. За сведение тел инокс (френска 0.4мм) със зарядно за лаптоп 20V 9A се загрява 2 метра. 4 метра го правя на два пъти. На един път не става. Ако е обикновена тел става на един път. При армиране аз обработвам две основи заедно и е около 4 метра телта. Явно за инокс ми трябва нещо по-яко ако искам да е на един път.

  6. #336
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Не е проблем да ви измеря телта ако ми пратите мостри с дължина по метър и половина. Тогава ще знаете за конкретните образци тел съпротивлението на метър и ще можете да си изчислите необходимия източник. Ако решите, че това ви устройва ще ви пратя на ЛС адрес за изпращане.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #337
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Не е проблем да ви измеря телта ако ми пратите мостри с дължина по метър и половина. Тогава ще знаете за конкретните образци тел съпротивлението на метър и ще можете да си изчислите необходимия източник. Ако решите, че това ви устройва ще ви пратя на ЛС адрес за изпращане.
    Благодаря! Това е много добро предложение. Пишете на лични за адрес. Аз ще Ви пратя по-дълги парчета да е по-точно. Като ида до града (няма да е тази седмица) мога да ги пратя. Аз мисля, че тази информация ако се публикува е от полза за всички. Поне за марковите телове предполагам съпротивлението е долу-горе константно (не се мени от ролка на ролка).

  8. #338
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Не се прави така. Има куп фактори, които ще окажат влияние на резултата от измерванията и изчисленията. Колегата може да измери съпротивлението на телта в студено състояние. При загряване, то ще нарасне. С колко? По лесно е, това да се измери опитно, отколкото да се изчисли. Работя с тел на Лега. Опитно съм установил, при захранване от обикновен трансформатор, каква стойност резистор да поставя последователно на тела, така че, загряването да е с подходящата за мен скорост - нито бързо, нито прекалено бавно. Изчисленията са ориентировъчни. Дават насока, в какъв диапазон резистор да се постави за проба, за да не се правят безмислени опити.

  9. #339
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Не се прави така. Има куп фактори, които ще окажат влияние на резултата от измерванията и изчисленията. Колегата може да измери съпротивлението на телта в студено състояние. При загряване, то ще нарасне. С колко? По лесно е, това да се измери опитно, отколкото да се изчисли. Работя с тел на Лега. Опитно съм установил, при захранване от обикновен трансформатор, каква стойност резистор да поставя последователно на тела, така че, загряването да е с подходящата за мен скорост - нито бързо, нито прекалено бавно. Изчисленията са ориентировъчни. Дават насока, в какъв диапазон резистор да се постави за проба, за да не се правят безмислени опити.
    Колега тоз резистор колко вата е?! Би треало да е доста корав.
    Може би нещо подобно поне: https://vikiwat.com/rezistori-100w.html

  10. #340
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Колега тоз резистор колко вата е?! Би треало да е доста корав.
    Може би нещо подобно поне: https://vikiwat.com/rezistori-100w.html
    Тези резистори са подходящи по мощност, но гледам че най-ниското съпротивление е 47 ома, а това е твърде много!
    Мощността на резистора, свързан последователно на телта се изчислява по формулата Pr=I2R, където R е съпротивлението на резистора, а I - тока във веригата.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 34 от 35 ПърваПърва ... 2432333435 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •