Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 33 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 327
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Post КАК СЕ ПРАВИ КОШЕР - Версия 1.1

    Как се прави кошер от-до.
    Машини, инструменти, размери, идеи, модели, пинизи, чалъми, техники и т.н и т.н

    Всичко по темата е пръснато из форума! МОЛЯ, ако нещо не Ви харесва, просто не пишете:
    1. Нека всичко да го съберем в една тема и да няма странични въпроси! Нека да е поне малко по-подредено и малко по-разбираемо.
    2. Ще изпращам на модераторите всяко заядливо мнение и всяко извън темата или отклоняващо се от нея с молба да го изтрият или редактират. Модераторите не са виновни и аз ще им досаждам много.
    3. Всяко мнение да има заглавие или точно за какво пишете. Това става в полето "ЗАГЛАВИЕ".


    Всичко това е с цел новите във форума да намират търсеното по-лесно, а и за останалите да е по-приятно за четене.

    Благодаря за разбирането и се надявам темата да е в полза на всички.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 05.01.2015 в 10:14.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Вариант за сглобка-връзка и лепене



    По този начин е по-лесно да се направи добра връзка между дъските и не е нужно да са толкова гладки странично. Минималното разминаване или "фуга" се компенсира от самата сглобка и не е нужно да се минават на абрихт или на циркуляра странично.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Стяга



    Моята стяга е на този принцип, но с 3 профила се стягат 2 плоскости.
    Вторият ред с дъски се слагат директно върху горния профил и отгоре се слага профила с врътката, а той се стяга към горния профил на първия ред дъски директно. Тоест се редува ред дъски, профил, ред дъски, профил.
    Целият куп може да се направи и на 10 реда и заема много по-малко място. Само на всеки следващ профил се слага щифта и към него напъва профила над него.
    Стягата с едно въртене първо натиска дъските надолу към профила и след това една към друга. Може да се стяга до 400-500кг, което е прекалено и излишно, но го може.
    Лепилото се маха от стягата много лесно и няма вестници, няма чукане и става много по-бързо. Само под първия ред слагам дебел найлон, а лепилото не хваща върху него и дори след 1 седмица се маха като се сгъне найлона(само пада).
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Колега Дамянов,Вашата стяга купешка ли е ,или сте си я правили?В моето оборудване,подобна стяга би запълнила голяма празнина.Ако можете ,нахвърлете някое чертежче за нея.Благодарности!

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Стяга

    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Колега Дамянов,Вашата стяга купешка ли е ,или сте си я правили?В моето оборудване,подобна стяга би запълнила голяма празнина.Ако можете ,нахвърлете някое чертежче за нея.Благодарности!
    Оригиналната струва грешни пари и е изработена много некадърно. Първо се криви на опорните точки и става на лодка и второ винтовете са от мек метал и се кривят, трето се разваля резбата на "гайката", четвърто резбата е с малко на брой витки и предните проблеми стават още по-сериозни.
    Разликата между стяга с винт на опън и напън е в това, че тази на напън криви винта, а тази на опън разтяга винта(ако е мек) и разваля резбата на гайката или се къса и другия момент е умора на метала.
    Отидох при стругар и с малко проба-грешка и преписване станаха почти идеално. Сега имам да правя още поне 3-4 такива, но не съм вземал размери, а всичко го чертахме и струговахме на място.
    Сега работя само със самоделки и работят като на клипа и дори малко по-добре.
    4 профила 50 х 30мм, 1м шина, 10-15см шестограм на прът(шестостенна стомана), няколко зегера и клещи за тях, няколко много здрави болта(скъпи бяха) и евтини гайки.
    Всичко с изработката и материалите струваше под 50лв. Няма как да кажа точно, но със сигурност под тази сума.
    Мога да направя снимки, но тук съм само с единичната и липсват 2 дупки на нея за втория ред дъски. Беше първата и забравихме да пробием другите дупки, че трудно ще обясня как се хваща втория ред.
    Малко по-късно днес трябва да лепя още една партида и ще направя снимки.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 06.01.2015 в 01:16.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Стяга

    Това са размерите и елементите както обещах:
    4бр. болт 12х177мм и 4бр гайки
    4бр. ролки 12х60мм
    Шпилката е 14мм и накрая има 10мм шестограм(може да се сложат две гайки и да се стегнат една към друга).
    Рамената са с размер 195мм х 35мм х 7мм и леко заоблени в края, иначе опират на масата.
    От центъра на първите дупки до центъра на вторите е точно 50мм, а от вторите до третите 109мм.
    Профилите са 30мм х 50мм х 4мм и всеки е 1м дълъг.
    Дупките на профилите от страната на стягане са на 190мм от края на профила, а задните са на 320мм от края.
    Две от страните(долната и горната) на шестограма са на разстояние 20мм, но другите страни са на 22-24мм, дължината е 60мм и има дупка с резба за шпилката 14мм. По-малките страни са направени за стягане на дъски от 22мм и нагоре.
    Всеки профил трябва да има едни и същи дупки на едно и също място, но точно тази стяга е "тестовата" и има няколко грешки по нея. Има една дупка в повече на едното рамо, а на единя профил липсва дупка за втория ред дъски.
    Дупките на рамената се правят, като се заварят едно към друго по двойки и се пробиват под точно 90 градуса. След това се режи заварката и рамената се разделят.

    Това е линк към снимките
    и по-долу има кратко видео. Нямаше как да обясня какво точно представлява стягата без видеото.
    Това е в необитаемо жилище и от студа малко ми треперят ръцете и гласа ми си прекъсва и ще ме извинявате.



    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 06.01.2015 в 09:22.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Още веднъж ,БЛАГОДАРЯ Дамяне!!! На пролет я грабвам,че сега е кучешки студ в работилницата.Сега на топло ще я скицирам със размерите,ще приготвя необходимите материали.Може би си пропуснал,но не срещнах дължината на шпилката.Или тя е произволна?

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Стяга

    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Още веднъж ,БЛАГОДАРЯ Дамяне!!! На пролет я грабвам,че сега е кучешки студ в работилницата.Сега на топло ще я скицирам със размерите,ще приготвя необходимите материали.Може би си пропуснал,но не срещнах дължината на шпилката.Или тя е произволна?
    Моля
    Шпилката няма значение колко е дълга само да ти стига и излиза към твоята страна(където въртиш), но ако стягаш по-малко дъски, то ще ти трябва по-дълга шпилка или удължител към камъка(10мм).
    Колкото е по-къса шпилката, толкова по-малко се криви. Тази е най-меката и има една жълта точка боя, а чак сега се сетих.
    Ако можеш да намериш дълъг стоманизиран болт ще бъде още по-добре, но струват около 10лв/бр. и не си заслужава, а и все още не съм успял да изкривя много дори и тази мека шпилка.
    Болтове, шпилки и изобщо крепежи вземам от КАМ-04, НИС-1(Варна и Шумен), Гаматех(Варна) и ИТТ.(Ако ти помага с нещо)
    Не съм измерил на ролката Ф-то(вътре, между рамената), но ако ти трябва ще я измеря.
    Успех напролет и наистина навън не е за мъже
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Фреза

    Стана дума за фрези и че не всеки може да си позволи стационарна, а и ще е интересно за хората на които им е хоби да си изработват всичко сами.
    Предлагам добро и непрофесионално решение за по-малко пари. Вариантът да се направи от нула с мотор, ремъци, ролки и т.н...не е за всеки, а иначе има стационарни за под 700лв.

    RAIDER RDP-ER13

    Маса - Работен плот (Може да се комбинира и да се постави и циркуляр и фреза на една маса. Мисля, че няма нужда да казвам, че тази маса можеш сам да си я направиш.)

    https://www.youtube.com/watch?v=Gf5tRp35EEU

    Маса за ръчен циркуляр и оберфреза

    Не става само с ядене, трябва и акъл (този изобщо не обра точките)

    Хоризонтална фреза(оберфреза)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Благодаря за отзивчивосга,Дамяне!!! Днес като скицирах и нанасях размерите,възникнаха нови въпроси,единия от които ти си налучкал.Те са следните: 1.Колко е Ф–то на ролката/вътре,м/у планките на рамото/? Като я съпоставих с размерите които имам дадени и по мащаба излиза да е някъде около 20–22мм. 2.Колко е височината на петата на шпилката? Имаме широчина от 19мм.Според моите изчисления,се получава 16–17мм. 3.Не можах да схвана обяснението за страните на шестограма :,,Две от страните/долната и горната/ на шестограма са на разстояние 20мм." Но от кое е това разстояние,или това е р–то м/у тях?,, .......,но другите страни са на 22–24мм......,, но от кое ,след като на тях е отвора на шпилката.? 4.Профила от квадратна тръба ли е,или е нещо специално/по–яка стомана/? Отворите по профила по средата на вертикалната стена ли са?Получавам за дължина на шпилката около 320мм.Имам 2бр. стоманизирани,но с квадратна резба и Ф–то е 18мм. Ако променя дебелината на шестограма,за да се вместя с това Ф ,според теб ще има ли проблем при работата на стягата?Според мен не би трябвало да има,но все пак кажи си мнението.Технологията на сглобяване на страниците на кошера при мен е по–друга и затова трябва да я изпипам отвсякъде.

 

 
Страница 1 от 33 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •