Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 55 от 65 ПърваПърва ... 5455354555657 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 541 до 550 от общо 643
  1. #541
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Поздравления за пчелина.
    Как се справиха рошфусовите? Това експеримент ли беше или редовно ползваш? В присъствие на майка и само един рошфусов корпус или не? Въобще разкажи малко повече ако е възможно? Благодаря

  2. #542
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Поздравления за пчелина.
    Как се справиха рошфусовите? Това експеримент ли беше или редовно ползваш? В присъствие на майка и само един рошфусов корпус или не? Въобще разкажи малко повече ако е възможно? Благодаря
    Ами то темата за рошфусовите корпуси е дълга. Не е експеримент. Общо взето системата е добра. Ползвам ги за трета година. Освен корпуси и табли си направих и дъна които също са разделени на 4 отделения и с 4 отделни прелки. На кратко и по същество работя така: извеждам от по-силен кошер майката на 2 рамки в нуклеус. Махам обикновените корпуси и редя дъното и отгоре РФ корпус което е с три ПЛЪТНИ прегради, образуващи 4 отделения . Отгоре таблата и нов РФ корпус също с три плътни прегради. В зависимост от силата на семейството може да стигнеш до 3 РФ корпуса един върху друг. Ако семейството не е толкова силно го оставям на 2 РФ корпуса. Същественото в случая е, че пчелите задължително трябва да покриват изцяло всички новообразувани отделения, а за да се случи това във всяко едно отделение се реди по една рамка с пило и една медова /ако в този кошер няма достатъчно се взема от друг, но без пчелата/ , както и в самия кошер да има достатъчно пчели. На питите с пило закрепяш предварително отгледани 14 дневни маточници, като същото може да го направиш веднага след извеждане на майката и преподредбата. В повечето случай при 8 отделения /2 РФ корпуса/ получаваш 5-6 оплодени майки, рядко повече. След това правиш цялата гимнастика на обратно като оставяш едната майка, а другите ги ползваш по предназначение. Особеност е също, ако ще завъртиш още един цикъл през същия кошер остави майките поне 7-8 дни след като са оплодили и пронесли, за да запечати ново пило. Това се сещам към момента, ако те интересува друго питай.
    Keep Walking...

  3. #543
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искам да помоля модератор да прехвърли тези мнения във темата за рошфусовите корпуси, защото ми е неудобно да цапаме темата.

    Благодаря за споделеното. Докато го четох и се сетих, защо миоте опити с рошфусите за сега са пълен провал. Аз не ползвам друго дъно, а поставям направо една рошфусова табла върху старото, но по този начин не преча основния поток от влизащи в кошера пчели да е пак от предната страна на кошера в долния му край. Точно така и става, от другите прелки тук там излита по някоя пчела и само ги охраняват. Всички се прибират отпред. Този голям поток от пчели предполагам увлича майките които се прибират от оплождане и те не попадат във своите отделения. Точно това е проблема при мен - много малко оплодени майки в края на цикъла.
    Още един въпрос. Казваш че си направил специално дъно със 4 входа, тоест пак имаш вход отпред долу. Не става ли точно този вход мнооооого предпочитан от пчелите от всички отделения? Дали не е по-добре на първия корпус да няма отделение с преден вход?

  4. #544
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Проблема с основния поток от влизащи в кошера пчели го има най-вече, ако си обикновено дъно. При това което ползвам пчелите се разпределят между отделенията, като предпочитанията им на първо място са към питите с пило и маточници. Ако в някое отделение нямаш пило или пък то е много малко и/или с маточника има проблем, то нерядко пчелите го напускат и минават в съседни отделения. Това се получава и ако някоя майка не се завърне от оплождане.
    Правил съм си опити с обикновено дъно с майка отдолу и на 2 или 3 корпус РФ дъска и корпус, но резултатите са меко казано незадоволителни. Както ти е известно при РФ корпусите и дъските същите са и оцветени в различни цветове. Освен това вертикално погледнато /гледано само от едната страна на конфигурацията / входовете на отделенията вкл. и това на дъното както и РФ дъски трябва да са ти разположени възможно най-далеч. /от една страна не трябва да имаш два или повече входа един над друг/.
    Освен това, ако дъното отпред пр. е жълто, то РФ корпуса от тази страна ти е е с този цвят. След РФ корпуса слагаш табла оцветена пр. със син цвят, а върху нея и РФ корпус е с този цвят и т.н. направило ми е впечатление или може би аз така си мисля, но на РФ дъските, ако има палки прелетни парченца /дъсчици/, резултата е по-добър.
    При разваляне на цялата РФ конфигурация и замяната й с обикновена, с часове се наблюдават как пчелите които са извън кошера си търсят входовете към малките им отделения.
    Keep Walking...

  5. #545
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Снежна приказка!
    pic20016.jpg

  6. #546
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    WP_20151230_003.jpg ............

  7. #547
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2014
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    Пернишко- гр.Лом
    lenovo 122.jpglenovo 123.jpg
    Това е новия ми пчелин в гр. Лом
    След прочистването на двора ми останаха 45 акации, 7 ябълки, 2 круши, 5 бадема, 5 кайсии, 5 сливи, 6 вишни и 1дюла. На пролет ще зсадя 4 пауловнии и нколко лешника.

  8. #548
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    АКТИВНИ СЪСТАВКИ:
    Меден дихидроксид карбонат – (15,0%)
    Бензалкониев хлорид –(9,0 %)
    Тебуконазол – (0,2 %) (фунгицид)
    Пропиконазол – (0,2 %) (фунгицид)
    Феноксикарб – (0,02%) -/ Insegar ( исектициден регулатор на растежа)



    За вбъдеще се ограничавай до продукти на медна основа. Медта също вреди (незначително малко) на пчелите, но фунгицидите и инсектицидите могат да намалят значително производителността на пчелните семейства и да превърнат кошерите в безполезни сандъци.
    Може да не му е тук мястото ама да ме извиняват. Преди години /3-4/ пуснаха немско изследване на 30 и няколко процента от германците в кръвта, има открити количества Глифозат. И така през бурена, през почвата, през посева, през житото, през хляба....та у кръвта.

  9. #549
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    На тази снимка много добре се вижда броя на ориентирите за оплождане на майките. При мен процента е над 90.
    Коментара е за пост 545

  10. #550
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    WP_20150715_001.jpg
    Първо беше на 2 корпуса и магазин, а в слънчогледа свалих горния корпус и остана само на магазини.

 

 
Страница 55 от 65 ПърваПърва ... 5455354555657 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •