Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 45 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 443
  1. #291
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Ето една статия която показва, че проблемите с пазара на труда не са само у нас, но и в целия източен блок. Унас просто са фрапиращи.
    https://www.24chasa.bg/mnenia/article/5845441
    В статията се говори за дефицит на КВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ, а не въобще на кадри (неквалифицирани бол, но тях ги мързи да работят, както едно време ги е мързяло и да учат).

    Точно неквалифицираните са тези, които се жалват от ниски заплати, и които се мислят за по-умни от началника си. Просто акъла им е на това ниво, и нищо не може да се направи за тяхното спасение.

    Квалифицираните от своя страна получават по няколко хиляди лева заплата, и много рядко при тях проблем е самото заплащане. При тях са по-важни предизвикателствата, личното развитие и израстване, и всякакви други непарични стимули. При тях и интелекта е на друго, по-високо ниво, а от там и взаимоотношенията с ръководството на фирмата са поставени на коренно различна, неантагонистична основа.

    Така че когато в тази тема употребявате понятието РАБОТНИК, изяснявайте за коя от двете категории работници става въпрос - нискоквалифицираните мързеливци, ревящи за заплата пред "по-глупавия" си шеф, или висококвалифицираните високоинтелигентни кадри, практикуващи с удоволствие това, за което са учили (хем си доставят кеф, хем им плащат за това достойна заплата).

  2. #292
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Да не обобщаваме толкова категорично, светът е шарен и всичко има. Винаги ще има и такива, и онакива. При нас лошото е, че работливите и предприемчивите отиват някъде другаде, а остават предимно калпазаните, които, и да заминат, после се връщат обратно със същите оплаквания. Най се радвам, когато дойде на работа някой неопитен младеж, но мераклия да краде занаят. Знам, че един ден ще избяга и ще опита да направи собствен конкурентен бизнес, но няколко години е удоволствие да се работи с такъв човек. Но се случва все по-рядко, напоследък никак.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #293
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Нормално - квалифицираните кадри масово избягаха на запад, щото хилядите левове заплата в БГ се вземат предимно с връзки, а не със знания и умения.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #294
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    За тази година по план исках, да увелича семействата.
    Започнах да поготвям инвентара от рано, но годината ме изненада и се оказах неподготвен.
    Не стига инвентара, не мога да смогна, на моменти много ми се искаше, да стана работодател на двама души, но като се сетих, че не мога да им платя и мерака ми се изпаряваше.
    Зора беше голям. Нямаше почивка. Абе голям зор.
    Сега като знам, че не дължа нищо на никого – Кефа е голям:
    1. Не ми се налага да шикалкавя
    2. Не ми се налага, да обвинявам хората които са ми помогнали, в това че били по-некадърни и по-мързеливи от мен.
    На моменти съжалявам, че не съм по-нагъл и по- безскрупулен, но си казвам „Народопсихология” и ми минава. И кефа е голям
    П.п. Измислената сложна дума - „народопсихология”, я употребявам с ирония. Аз мисля, че всеки има глава на раменете си, което пък му придава индивидуалност / хората не сме стадо овце /и всеки трябва да си носи отговорноста, а не да се оправдава с другите.

  5. #295
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    На който не му достигат квалифицираните работници, ами да си ги внесе от запад, там има много.
    На който му е малка заплатата - да ходи на запад.

    А който иска да се ориентира на изток.

    За сега друго решение на проблема не виждам. Поне не забелязах желание да се променят нещата.

  6. #296
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Пуснах линк към статията за да се види как изглеждаме погледнато от външен за България анализатор. Иначе за другото си абсолютно прав. В нашия регион има остър глад за висококвалифицирани кадри, както и работодатели които все още си мислят, че тези с висока квалификация умни и търсещи кариерно развитие ще се съгласят да работят на минимална заплата, а след това се чудят защо никой не иска да им работи. Нещата не са еднозначни. Наскоро един познат, който работи във фирма отдалечена на 120 км от дома му реши, че му е писнало да пътува и уведоми шефа си че или ще му вдигне двойно заплатата или да счита, че е подал едномесечно предизвестие. Човека си беше намерил работа в Пловдив за малко по-голяма заплата. Първоначално шефът му бе дал зелена светлина, но? в края на едномесечното предизвестие му предложи това, което познатият ми първоначално поиска плюс служебен автомобил и всички разходи за транспорт. Явно е разбрал, че качествени служители трудно се намират. Истината е, че през последните години образувателната ни система се срина тотално. Това, което като ниво на познания получаваха тези, които завършваха тогава т.н. техникуми, сега професионални гимназии, сега дори и завършилите магистратура нямат такова ниво. Да не говорим че днешните младежи все търсят на хляба мекото и се ориентират основно към хуманитарни науки, а икономиката няма нужда от такива специалисти. Вмомента има голям глад за инженери и специалисти в енергетиката и машиностроенето, но в университетите тези места от години остават не запълнени, защото е трудно. Ако сега има бум в търсенето на IТ специалистите, то само след няколко години тази ниша също ще е препълнена. Образователната система и бизнеса едва сега се сетиха да си подадат ръка и тепърва ще се започне някакво планиране на необходимите кадри. Колкото до мързеливите работници. Трудно е наистина да ги накараш да си вършат работата, но не винаги е невъзможно.
    Имал съм и лоши и добри работодатели. Преди много години спечелих един конкурс за ръководна позиция е търгивска фирма. положението беше отчайващо. Договорът ни бе заплатата да се формира от една минимална база плюс 5%от постигнатия от мен оборот. без това, което е оборота до сега. Оказа це, че само за месец и половина вдигнах оборота три пъти и бях подготвил мероприятия, чрез които щях да постигна десетократно увеличение на печалбата и оборота в рамките на следващите три месеца. трябваше само собствениците да уредят документите, даже не ставаше дума за пари, които да инвестират. Е извикаха ме и ми казаха, че едностранно променят условията на договора, че иначе трябвало да ми дават много пари, а те не били склонни на това. Дори отказаха да ми платят заработените вече 5%. Съответно на другия ден вече бях на работа във друга фирма, с коренно различен манталитет на собствениците. Да там бях обикновен монтажник и колкото пъти да изляза за цигара шефа ме хващаше в крачка, но един ден докато с главния майстор се чудеха върху проблем с нов продукт отидох и им предложих няколко варианта за решаване на проблема. На края на месеца получих заплата, която бе изравнена с тази на майсторите(въпреки че бях стажант) плюс още една заплата бонус. А старата фирма само след половин година удари кепенците, защото собствениците и си мислиха, че работниците са длъжни да им печелят много пари, без дори да се издължат със заплатите им (още си чакам втората заплата).Така че, както има работодатели които ценят усилията на тработниците си, так има и такива, за които работниците са роби и трябва да бъдат експлоатирани като такива, а заплата може да не им се дава, защото робите не заслужават. После тези работодатели най-много мрънкат, че работниците са мързеливи и калпави. Тези са и работодателите дето търсят висококвалифицирани специалисти, дето да вършат работа за трима четирима, а да получават минимална заплата. Затова и никой не иска да работи за тях, а обявите им стоят с години. За съжаление и т.н. чужди инвеститори също не предлагат кой знае какво. Имат изисквания за няколко квалификации, владеене на езици и т.н., а предлагат минимума за тази длъжност. Гледам какво се случва сега край Пловдив. Да построиха се много предприятия, имат нужда от работна ръка, но заплащането, което предлагат е такова, че само ниско образовани и нискоквалифицирани роми се съгласяват да работят за тези пари. Е после чуждия инвеститор реве колко калпави са работниците в БГ, защото ми чупели машините, пък не могъл да си намери и свестни майстори по подръжката, че много му бягали работниците. Същия този инвеститор на същия този работник само че в Германия да речем не плаща 300евра, а 10 пъти повече за същата работа. Нали се сещате, че ако тука той предложи поне половината от това заплащане ще има възможност да избира от качествено по-качествено и свестните работници няма да бягат. Просто в България т.н. пазар на труда е много изкривен. Тези, които имат хъс за работа и са на ниво се насочват към терминал 2 заради калпави работодатели и липсата на перспектива в БГ. Тези, които нямат ни квалификация, нито им се работи остават тук и работят за калпави работодатели за без пари. Тях това ги устройва и явно и работодателите ги устройва, нищо че постоянно мрънкат, че материала бил такъв. А тези, качествените, които все пак останат в БГ рано или късно започват самостоятелен бизнес и работят за себе си.

  7. #297
    Коментара е точно в целта. Ако мога да допълня още нещо. Най любимито на българския работодател е да товари с колкото се може повече работа, и ако покажеш че разбираш от нещо което се върши и от съседния отдел, започва и с това да те товари. Но възнаграждението почти винаги остава същото и ако ревнеш за повишение Работодателя има любима фраза и за този случай "какво искаш нали аз ти давам парите и хляба", но аз имам друга фраза работещите и колектива хранят работодателя!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #298
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Към коментара на Бонев ще си позволя да добавя още един фактор, оказал голямо влияние в/у настоящото положение по въпроса. Аз съм от град, който бе със силно развита индустрия - по соца бяхме близо 20 000 човека, работната ръка толкова не стигаше, че на всякъде човек можеше да срещне виетнамци, кубинци и какви ли не още чужденци. Но след Промените, какво се случи - едно по едно предприятията започнаха да намалят производствата си, сетне бяха и изкупени, а после и ликвидирани за скрап. Хиляди хора останаха без работа - не говоря за стотици, а наистина за хиляди. И така - какво се получава в последствие. Получава се това, че квалифицираните така наречени кадри, просто нямаше къде да работят - на никого не бяха нужни, никой не ги търсеше, за никого не представляваха интерес. Съответно и техникумите тука, западнаха драстично, съкратиха се паралелки, единия дори го затвориха.

    И сега - ето имам един приятел, който е собственик на един металообработващ завод. И ми вика човека - не мога да намеря заварчик. Е как да намери, като повече от 15 години никой не търси заварчик - нито стругари, нито фрезисти, нито инженери, нито ел техници, нито механици и т.н. Града в момента сме под 10 000 човека и който е изучил някакъв занаят, или изчезва в София/ чужбина, или си търси начин за собствен "бизнес". (в кавички, тъй като бизнес е силна дума в случая) Няма как да стане ей така, само щото имаш нужда от определени работници, да ти цъфнат от нищото, при положение, че повече от десетилетие, такива хора просто са нямали съвсем никаква реализация по специалността си. Тъй наречените бизнесмени, понеже са много умни и интелигентни, и са мозъка на обществото, едва сега тепърва почнаха да проумяват, че знанията и уменията не падат от небето - това положение бе предсказвано от много хора, включително и мен, макар да съм бил лапетия тогава: че ще дойде ден, когато ще се търси качествена работна ръка и такава няма да е налична. И резултата от безхаберието и немърливостта, на богаташката клика в България, вече започна да става явен - сега ще дават двойно и тройно по- големи заплати за заварчици, ала такива няма от къде да се намерят.

    Факта са продължаващото падение на България е, че парите попаднаха в престъпници, негодници и некадърници - защото, дори и като мутри са некадърни. Мафиите на запад са осъзнали тази проста закономерност, че ще бъдат толкова по- силни и богати, колкото е по- силен и богат народа, от който произлизат и на чиито гръб живеят. Почти всички бизнеси в България, са узурпирани от тъпигьози и престъпници - от такава паплач не може да се очаква подем в икономиката. На такива им дай да режат машини струващи стотици хиляди, че и милиони левове - за да ги продадат на желязо. Само като знам, че има хора, станаха милионери от неизплатени заплати - какво да приказвам повече .... дай им да крадът и това е.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #299
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    .....но аз имам друга фраза работещите и колектива хранят работодателя!
    Те и ръцете хранят тялото, но хайде да отрежем главата, за да видим какво ще правят ръцете, краката и всички други органи, които са си въобразили, че са ГОЛЯМАТА РАБОТА.

  10. #300
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Те и ръцете хранят тялото, но хайде да отрежем главата, за да видим какво ще правят ръцете, краката и всички други органи, които са си въобразили, че са ГОЛЯМАТА РАБОТА.

    Ми да вземем да отрежем ръцете,краката и всички други органи и да видим какво ще прави главата която си е въобразила, че е голямата работа

 

 
Страница 30 от 45 ПърваПърва ... 20282930313240 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •