Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 73 от 100 ПърваПърва ... 2363717273747583 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 721 до 730 от общо 991
  1. #721
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    За спиране може да се сложи спирачка, но еднопосочния лагер освобождава и кошницата и редуктура от напрежения.

  2. #722
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    За спиране може да се сложи спирачка, но еднопосочния лагер освобождава и кошницата и редуктура от напрежения.
    Така е, прав си по принцип, но... Относно износването мога да споделя следното:
    Моя дядо, лека му пръст, ползваше ръчна, шест рамкова, хордиална центрофуга, с редуктор, която е купувана много преди аз да се родя, та до началото на демокрацията. В последствие аз я ползвах 2-3 години и я продадох читава - работеща. Давам този пример, за да ви кажа, че износването не е чак толкова голямо, ако положиш необходимите грижи.
    Предварително благодаря на "различен" и "модернизатора" да не се намесват с тяхното металознание. Ясно ми е, че преди време "Дядовците носеха потури, ама имаха мадури, а сега носим дънки и имаме трънки".

  3. #723
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    При трирамкова натоварването е едно, а при 24 рамкова друго, още повече че има разлика и в редукторите /предавателно число/.

  4. #724
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    При трирамкова натоварването е едно, а при 24 рамкова друго, още повече че има разлика и в редукторите /предавателно число/.
    Така е, пак си прав, но този редуктор е нещо, което усложнява системата, защото може и без него в тая система. Аз му казах на кратко, когато се срещнахме, ако иска пак можем да се видим и да му дообясня плюсовете и минусите, но както той си прецени, въпрос на личен избор.

  5. #725
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Става дума за редуктора на миксера(бъркалката ), която мисля да сложа директно върху оста на кошницата.
    Догодина може да си купя готово задвижване за 300-400лв, но засега искам да използвам това което имам, понеже 3 години само инвестирам (без приходи все още)

  6. #726
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    О.К. Ако ще е без редуктор съм съгласен.

  7. #727
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Модернизатора, не го приемай лично. Просто не исках да разводняваме темата, а не, че си лишен от познания в тази област. Все пак си подострих и другия палец с твоя нож, докато се правих на касапин през почивните дни.

  8. #728
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Така е, прав си по принцип, но... Относно износването мога да споделя следното:
    Моя дядо, лека му пръст, ползваше ръчна, шест рамкова, хордиална центрофуга, с редуктор, която е купувана много преди аз да се родя, та до началото на демокрацията. В последствие аз я ползвах 2-3 години и я продадох читава - работеща. Давам този пример, за да ви кажа, че износването не е чак толкова голямо, ако положиш необходимите грижи.
    Предварително благодаря на "различен" и "модернизатора" да не се намесват с тяхното металознание. Ясно ми е, че преди време "Дядовците носеха потури, ама имаха мадури, а сега носим дънки и имаме трънки".

    Пич, разсмя ме. Благодаря!

    Знаеш ли, кога правих първата си центрофуга?
    Беше преди точно 40 години. Бях втори курс в техникума, когато ме пуснаха нелегално в ремонтната работилница на Вин. Завода в Русе!
    А цялата инж. мисъл на града, занимаваща се с пчеларство, се подиграваше на мен и баща ми , че ще правим центрофуга на акумулатор и то 16 рамкова радиална, за рамки Дадан Блат! Ами направих я! Изчислих си предавките, намерих по магазините, каквото ми трябваше, остъргах си лагерни гнезда, валове и оси и я направих! С акумулатор от 180 а/ч, тогава това беше един от най-мощните, и двигател от 75 вата, въртеше по три дена без да го изтощи! На едно центрофужене, отдолу излизаше една тенекия мед! След това се изреди половината град да я гледа и пречертава!
    Беше ни абсолютно необходима, защото практикувахме подвижно пчеларство, а по къра и горите ток няма, а си бяхме само двамата с него екип! Той ги вадеше рамките, а аз разпечатвах и центрофужех! И стана страхотна центрофуга. В началото при пуска започваше с ниски обороти, колкото по се изпразваха питите и олекваше ротора, толкова се качваха оборотите. Рамките ги вадех от вътре направо сухи!
    Извинявам се за лиричното отклонение!
    Хубаво е да предвидиш, при внезапно задиране, някаква система за автоматично отцепване на механиката от ротора, за да не изпотрошиш механизма!
    Примерно някакъв шплент, който да се срязва при претоварване и след решаването на проблема, просто да го заменяш с нов и здрав!

  9. #729
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Поздравления! Връщаш ме в едни славни техникумски времена в един съседен град, но преди 50 години! Тогава в техникумите се учеше много, работеше много и те наистина даваха най-ценните кадри във всеки град.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #730
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от различен Виж публикацията
    Хубаво е да предвидиш, при внезапно задиране, някаква система за автоматично отцепване на механиката от ротора, за да не изпотрошиш механизма!
    Примерно някакъв шплент, който да се срязва при претоварване и след решаването на проблема, просто да го заменяш с нов и здрав!
    Това не се знае дали изобщо ще се случи някога и не си заслужава труда, времето и утежняването на центрофугата.

 

 
Страница 73 от 100 ПърваПърва ... 2363717273747583 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •