Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 79 ПърваПърва ... 715161718192767 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 781
  1. #161
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Говоря по памет преди време съм го чел мисля че беше проф. Таранов в опитна станция (държавата плаща 60-70г.) прави многогодишно изследване на продължителност на живот на пчелните майки и тяхната ефективност (мисля че и на доста голям бр, майки) белязват се и се отчитат резултати продукция и т.н. стигат до заключението че след 2г. трябва да махат но добри майки може и 3г.
    Но имали ударничка на 8 години като интересното е че например на 5г. дала по малко мед а на 6 г. повече накрая семейството направило самосмяна не се е ройло за тези 8г. и е дало много повече мед от средното.
    Ако имаш нещо найстина добро що зорлем трябва да го ръчкаш.Ако найстина от майка ударничка ставаше и дъшерята то всичките до сега щяхме да сме само с ударнички (това при естественото заплождане)
    Гоше, не му се меси на чиляка, вероятно такъв му е тертипа на работа. Има доста примери, които са изключения, но пчеларя си мисли, че е открил нова технология в отглеждането! Или пък прочел нейде, че е необходимо да се приложи някаква процедура и ... дурма му обяснявай, че не се прави така!

  2. #162
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Нещо интересно никой не погледна проблема по на дълбоко . Аз ще ги възстановя , ти ,той , тя , ще ги възстановят, а отровената природа кой ? Аз виждам какво има по поля и паланки, ще се опитам да спася моите деца . А вие , а тези които не знаят . Или проблема на давещия е само негов .

  3. #163
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Нещо интересно никой не погледна проблема по на дълбоко . Аз ще ги възстановя , ти ,той , тя , ще ги възстановят, а отровената природа кой ? Аз виждам какво има по поля и паланки, ще се опитам да спася моите деца . А вие , а тези които не знаят . Или проблема на давещия е само негов .
    Колега, твоите като са на полето, изключваш ли някой да ги е тровил например. С какво третираш за акар ?

  4. #164
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Не е в това въпроса, то утре ако се напия, може да катострофирам и и отрепя сумати народ. По ми е чудно защо след като е изкарал 5 магазина през 2015 не е направил същото и през 2016 за да изкара пак толкова, а е решил да я накара да се рой?
    За да си произведа отводки и майки от най-продуктивните ми семейства. Дори да е грешно, грешката си е лично за мен. Не карам никого да ме слуша или вярва. А вие тука вместо да броите на хората кошерите и майките, що не се похвалите как си правите отводки и майки от мърши (щом е грешно да се прави от най-продуктивните). Или няма с какво да се лигавите.
    П.П. А това дали от най-продуктивната майка щи излезе най-продуктивна дъщеря.....пак е спор и лигавене. Може да е 50/50. Може да е 60/40. Може 45/55. А може и 20/80. Вероятно. Както не може да се гарантира, че от най-продуктивната майка ще излезе пак найпродуктивна дъщеря. Така не може да се гарантира и че от мърша ще излезе най-продуктивно семейство. Ама май имате мераци да докзвате това последното.

  5. #165
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    БАСИ, криво му е, че никой не погледнал въпроса по на дълбоко, а когато го питаш нещо с тази цел - не вижда ли ,кво ли, не отговаря.

  6. #166
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    БАСИ, криво му е, че никой не погледнал въпроса по на дълбоко, а когато го питаш нещо с тази цел - не вижда ли ,кво ли, не отговаря.
    Все пак тук е форум, не е чат.
    Като влезе ще ти отговори.

  7. #167
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Все пак тук е форум, не е чат.
    Като влезе ще ти отговори.
    Сериозно, що не си ме светнал до сега.

  8. #168
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не е точно за тука, но нали ще ни спасява пчелите.


    " Проектът „Социална мрежа за земеделски производители“ на младия иноватор Христина Христова спечели първата награда на академия „Иновация в действие 2016“, организирана от „Солвей Соди“ АД. Първата награда е била връчена снощи от Франсоа Бонтан, посланик на Белгия в България, съобщават организаторите на проекта.Платформата е разработена с цел земеделците да информират пчеларите онлайн, когато предприемат третиране на медоносните култури. С неговото осъществяване се предлага решение на глобалния проблем, свързан с измирането на пчелите в следствие на използването на пестициди. Наградата, която печели Христина Христова, е участие в лятна програма на Solvay Brussels School of Economics and Management в Брюксел през 2017 г."

    пп. от investor.bg

  9. #169
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    За да си произведа отводки и майки от най-продуктивните ми семейства. Дори да е грешно, грешката си е лично за мен. Не карам никого да ме слуша или вярва. А вие тука вместо да броите на хората кошерите и майките, що не се похвалите как си правите отводки и майки от мърши (щом е грешно да се прави от най-продуктивните). Или няма с какво да се лигавите.
    П.П. А това дали от най-продуктивната майка щи излезе най-продуктивна дъщеря.....пак е спор и лигавене. Може да е 50/50. Може да е 60/40. Може 45/55. А може и 20/80. Вероятно. Както не може да се гарантира, че от най-продуктивната майка ще излезе пак найпродуктивна дъщеря. Така не може да се гарантира и че от мърша ще излезе най-продуктивно семейство. Ама май имате мераци да докзвате това последното.
    Валка нямах това в предвид
    че от слабо с-во се прави майка а че ако се замени супер майка няма гаранция че дъщерята ще е достойна заместничка макар и млада.

    Значи аз също съм фен на роевите майки и не робувам на мнението че всяка майка се сменя всяка година. Идеята ми бе че ако една майка е добра и прави силна семейство (имам случай като твоя когато неще да се рой) аз си го обяснявам че не че нямат тази генетична заложеност а ми че инстинкта за събиране на мед е по ярко изразен и подтиска този за размножаване. (разбира се че от такова семейство се взима материал за майка а не от слабото) просто като не се рой може да се вземат яйца (било чрез пренасяне - лично аз не мога малко съм недоскив и не ми е много точна ръката) но може чрез метода на Милер например а може и просто с заложена пита да се вземе и да се прехвърли на добро осиротяло пчелно семейство по време на паша допълнително заредено с яко млади пчели от други кошери да произведе маточници и после вече да се разпределят по предназначение.

    П.П.Предишният пост не го бях писал да ти се подигравам а че съм на мнение (дали правилно или не ) че добра майка се гледа докато е добра а не спрямо възрастта и почти при всички животни има достигане на един максимум на възможностите който определено не е в самото начало.Повече няма да правя коментари по твой. Извинявам се.

  10. #170
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Колега Атанасов аз разхождам 5 ремаркета . Едно оставих там където ходя на акация и липа, не е много 2-3 хиляди декара има и река . Това което оставих беше с 36 кошера 26 млади майки и 500 д к слънчоглед , а другите кошери на 9 километра- на 3 хиляди декара ,на нещо което вече не следи слънцето . За акара 5 пъти третирах с перицин , тимол ,окс-к , кас , мас , гас и накрая май с мухозол . Много ще е дълго да обеснявам 3 месеца мъки . И намиране на млади майки умрели на прелетната дъска . Има охрана в полето пиле неможе да премине .

 

 
Страница 17 от 79 ПърваПърва ... 715161718192767 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •