Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 379 от 683 ПърваПърва ... 279329369377378379380381389429479 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,781 до 3,790 от общо 6828
  1. #3781
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Това не е валидно за други .
    Гоше , в много райони съм ходил . Слънцето залязваше в 23.00 и изгряваше в 02.00 . Летен сезон . Природата пощурява .
    А , после ?
    Миналата година сложих няколко кошера на нови стойки и кошерите се повдигнаха с 30ина см. връщащите се пчели се забиваха под кошера и започнаха да правят грозд и то на всичките повдигнати кошери. Та им сложих по една дъска отпред подпрена на прелката та да влизат вътре. И умувах аз не съм скрил кошерите не съм ги изместил повече от 50 см. защо не го целят нали визуално го помнят а и са различни цветове. Та затова си помислих че пчелите се ориентират по нещо друго а ми е чудно и в гората в пресечена местност как се оправят.

  2. #3782
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Последните 20-30см от летежа ЦЕЛЯТ точно дупката на входа. Ако имаш ДБ и ако можеш да му отвориш долния вход през цялата ширина, после като затвориш и оставиш 5-6см вход, тия дето са влизали от другия край, цял ден се въртят и блъскат да влязат там дето помнят. Е, за 1-2 дни се преориентират.

  3. #3783
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Последните 20-30см от летежа ЦЕЛЯТ точно дупката на входа. Ако имаш ДБ и ако можеш да му отвориш долния вход през цялата ширина, после като затвориш и оставиш 5-6см вход, тия дето са влизали от другия край, цял ден се въртят и блъскат да влязат там дето помнят. Е, за 1-2 дни се преориентират.
    Ти как мислиш какво използват за навигация явно не е зрението (чудна работа ) колко по мисля толкова по се чудя. Ма аз май много взех да умувам ама съм любопитен човек относно пчелите.

  4. #3784
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ти как мислиш какво използват за навигация явно не е зрението (чудна работа ) колко по мисля толкова по се чудя. Ма аз май много взех да умувам ама съм любопитен човек относно пчелите.
    За големи разстояния се ориентират по слънцето, като това го правят дори и при облачно време. Тоест те виждат слънцето дори и през облаците, и това е възможно, защото техните очи имат друга спектрална чувствителност, различна от тази на хората (виждат част от UV спектъра).

    На близки разстояния се ориентират с носа си (двете антенки), и това за блъскането встрани от прелката ми се вижда странно, защото пък аз съм правил експеримент с преместване на кошера на 2-3 метра встрани и пчелите си го намират сравнително бързо, без да се блъскат където и да е.

  5. #3785
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Все пак техният ,,Глонасс ,, т. е. ,,GPS ,, е от 5 очи плюс система за близка навигация - антените .

  6. #3786
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Ми мисля, че всичко използват. Цветове, предмети, положението на слънцето, и магнитните линии даже.......и т.н. Комплексно. Не само 1. А при облитането пак си правят някаква ориентация и насочване (тренировка), не само да се изакат. На мен по ми е чудно вътре в сандъка В ТЪМНИЦАТА (особенно нощем) как се оправят. С вредители, неприятели, с пилото, с градежа......... Според мен живеят ВЕДНО с миризмите.

  7. #3787
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    При стесняване на прелката или затварянето и пчелите се блъскат яко в затвореното вече място и едва ли има пчелар който да не е наблюдавал това.

  8. #3788
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Ми мисля, че всичко използват. Цветове, предмети, положението на слънцето, и магнитните линии даже.......и т.н. Комплексно. Не само 1. А при облитането пак си правят някаква ориентация и насочване (тренировка), не само да се изакат. На мен по ми е чудно вътре в сандъка В ТЪМНИЦАТА (особенно нощем) как се оправят. С вредители, неприятели, с пилото, с градежа......... Според мен живеят ВЕДНО с миризмите.
    А , ти каква миризма усещаш от даден кошер ?
    Защото , за мен всички кошери са с еднакви миризми.
    Това е само за мен .
    При тях , си е друго .

  9. #3789
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    При стесняване на прелката или затварянето и пчелите се блъскат яко в затвореното вече място и едва ли има пчелар който да не е наблюдавал това.
    Аз не съм стеснявал прелки, защото моите кошери не го позволяват това, но съм местил кошери, и пчелите не се блъскат никъде. Просто врътнат няколко разширяващи се оборота и кацат на вярното място.

  10. #3790
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Е за миризмите е ясно като ги стръскаш и тия където се качат на прелката започват да се дупят и вентилират да помогнат да се ориентират другите по насоновите желези. Ама като няма майка що се дупят не знам.

 

 
Страница 379 от 683 ПърваПърва ... 279329369377378379380381389429479 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •