Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 24 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 235
  1. #201
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Слагаш ги на някой силен кошер и ги чисти от молеца за няколко часа.
    Аз преди няколко дена прехвърлих на бързо комините и имаше няколко пити нападнати от молец. Сложих ги на 1 кошер и на другия деен нямаше и следа.
    Преди дни поставих няколко пити до кошерите които бяха за изхвърляне. Пчелите веднага ги нападнаха и ги оставиха само на основи. Да ли и ако тези пити ги оставя за 5-10 минути няма да ги "почистят" и веднага да ги изцентрофогирам.

  2. #202
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Добре че не си предизвикал нападения, пити не се оставят до кошерите. Не на вън няма да почистват пити а само ще взимат меда.

  3. #203
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Добре че не си предизвикал нападения, пити не се оставят до кошерите. Не на вън няма да почистват пити а само ще взимат меда.

    Аха,ясно. Няма да стане по мързеливия начин В неделя ще центрофогирам и свободните места ще ги запълня с тези пити. И последно, ако може разбира се. А, опаразитените пити с мед пак като най-външни ли се слагат или по-на вътре?

  4. #204
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от pchelata-Z Виж публикацията
    Аха,ясно. Няма да стане по мързеливия начин В неделя ще центрофогирам и свободните места ще ги запълня с тези пити. И последно, ако може разбира се. А, опаразитените пити с мед пак като най-външни ли се слагат или по-на вътре?
    Всеки иска по мързеливия начин само,че има правила,които трябва да се спазват,защото рано или късно ще стане проблем.Както писа и колегата Nik_m буквално си имал късмет ,че не си предизвикал нападение ,както между твоите,така и от чужди пчели,че тогава оправията е много трудна.А питите където и да ги сложиш ВЪТРЕ в кошера те ще ги почистят.Тези манипулации ги прави сутрин или привечер когато няма интензивен летеж.И още нещо ,първо чети,питай и тогава прилагай на практика,а не обратно. Успех.
    Този пост е редактиран от IVO_3; 11.09.2015 в 07:25.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  5. #205
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Добре че не си предизвикал нападения, пити не се оставят до кошерите. Не на вън няма да почистват пити а само ще взимат меда.
    Това с нападенията според мене е един доста пресилен пчеларски мит. Аз до онзи ден използвах външно хранене в хранилки, разположени в единия край на пчелините на 10-20 метра от кошерите, а някъде и по-близо. За целия период от време да съм имал не повече от 3-4 нападнати и унищожени кошери от общо 2200 по всички пчелини. При такъв малък процент съм склонен да си мисля, че едва ли външното хранене е основната причина за нападенията.

    Според мене има и други фактори, които влияят на тези нападения. При мене например хранилките бяха жълти със сини или зелени поплавъци. Вписваха се в терена и изглеждаха като едни големи цветя. Поплавъците така бяха направени, щото пчелите не се мокреха като кацат по тях. Представляваха един сандвич от два вида фибран - единия с дебелина 10 mm, а другия - 5 мм. Помежду тях има опъната мрежа за комари. Пчелите кацат по мрежата и трябва да бръкнат с хоботчето си поне на 3 мм, за да достигнат сиропа. Това гарантира, че те ще останат сухи, и спокойно ще излетят без никой да им пречи.

    Идеята проработи и нямах никакви проблеми. Благодарение на идеята и бързото зареждане на хранилките успях да реализирам технологията ВЪЗБУДИТЕЛНО ХРАНЕНЕ ВСЕКИ ДЕН сутринта, НО С МАЛКИ ДОЗИ.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC00825.JPG
Прегледи:      262
Размер:	457.6 KB
ID:	4964

  6. #206
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това с нападенията според мене е един доста пресилен пчеларски мит. Аз до онзи ден използвах външно хранене в хранилки, разположени в единия край на пчелините на 10-20 метра от кошерите, а някъде и по-близо. За целия период от време да съм имал не повече от 3-4 нападнати и унищожени кошери от общо 2200 по всички пчелини. При такъв малък процент съм склонен да си мисля, че едва ли външното хранене е основната причина за нападенията.

    Според мене има и други фактори, които влияят на тези нападения. При мене например хранилките бяха жълти със сини или зелени поплавъци. Вписваха се в терена и изглеждаха като едни големи цветя. Поплавъците така бяха направени, щото пчелите не се мокреха като кацат по тях. Представляваха един сандвич от два вида фибран - единия с дебелина 10 mm, а другия - 5 мм. Помежду тях има опъната мрежа за комари. Пчелите кацат по мрежата и трябва да бръкнат с хоботчето си поне на 3 мм, за да достигнат сиропа. Това гарантира, че те ще останат сухи, и спокойно ще излетят без никой да им пречи.

    Идеята проработи и нямах никакви проблеми. Благодарение на идеята и бързото зареждане на хранилките успях да реализирам технологията ВЪЗБУДИТЕЛНО ХРАНЕНЕ ВСЕКИ ДЕН сутринта, НО С МАЛКИ ДОЗИ.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC00825.JPG
Прегледи:      262
Размер:	457.6 KB
ID:	4964
    Защо ли като го гледам това и правя асоциация с публичен дом. На пчелите им е готино, обаче си разнасят болестите и паразитите безразборно.

  7. #207
    Наблюдател
    Регистриран
    02.06.2013
    Мнения
    8
    А защо трябва да има болести ако си си свършил работата както трябва?

  8. #208
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от meho1 Виж публикацията
    А защо трябва да има болести ако си си свършил работата както трябва?
    Защото ги има, защото пчелините не са изолирани. С такава хранилка събираш всички пчелини в района и обменят каквото имат. Гледал съм в youtube нещо подобно и меко казано не ми хареса.
    А нападенията въобще не са мит а са си напълно реални.

  9. #209
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    През 2012 г.имах неблагоразумието да преглеждам кошерите в условията на доста оскьдна паша и суша.Вадех по една пита от вьн за да освободят място,та по лесно да преглеждам другие пити.От извадените пити беше потекло мед по земята.След около час вече беше страшно:.Борба на прелките,около кошерите все едно излитат рояци,пчелите станаха агресивни.Тогава стесних входовете и започнах да прьскам с прьскачка с вода по кошери,зад кошери до вечерта, когато най-на края се укротиха.На другата сутрин отидох рано да няма пак проблем,но за щастие всичко беше нормално.Пьлен кошмар.Тааа.."Питай патило,а не старило".Митьт е разбит.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  10. #210
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Напълно ви разбирам и сигурно сте прави, но е факт, че при мене нямаше нападения, още по-малко пък болести. При това говорим за широкомащабен експеримент на 22 пчелина.

    Всичко зависи от теорията на вероятностите или с други думи - колко често се случва събитието НАПАДЕНИЕ и събитието ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА БОЛЕСТ. Вие си мислите, че е много често, а аз си мисля, че е много рядко. Та ето така се раждат пчеларските митове.

    Само за пример:
    Аз всяка вечер си лягам много късно и преди да заспа се заглеждам в телевизора. Гледам Discovery и доста често попадам на филми за разследвания на самолетни катастрофи. Сигурно до момента съм изгледал поне 100 серии. Значи ли това, че не трябва да се качвам на самолет, след като съм видял ужаса на стотици катастрофи?

    Ха сега да използваме малко математика. В България всяка една година от автомобилни катастрофи умират средно по 1000 човека. За 50 години са умрели 50 000 човека. За същия този период от време в България има не повече от 4-5 самолетни катастрофи с не повече от 1000 жертви.

    Извод:

    Полетът със самолет е 50 ПЪТИ ПО-БЕЗОПАСЕН отколкото возенето в лека кола. Ха-ха - всеки се вози в кола без да се замисля, но повечето хора ги е страх да летят със самолет.

    Та същото е и с болестите по пчелите или с нападенията. Повечето пчелари робуват на пчеларски митове, но истината е, че никой не може да си извади ВЕРНИТЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ, докато не проучи РЕАЛНАТА СТАТИСТИКА !!! Аз не повярвах на тези митове и направих статистически експеримент - 2200 кошера * 40 дена = 88 000 външни хранения, като имам само 4 случая на кражби и 0 случая на болести. Изводите нека всеки да си ги направи сам за себе си.

    И още нещо, което също произтича от теорията на вероятностите - 40 години пчеларстване с 10 кошера се равняват само на 2 месеца пчеларстване с 2200 кошера, като събитията с вероятностен характер като количество и сила са еднакви за двата случая. Мога да дам и обратния пример - 3 години с по средно 2000 кошера са еквивалентни като брой събития, които могат да се случат, на 660 години пчеларстване с 10 кошера.

    Примерите, който ви ги дадох, всъщност са НАЧИН НА МИСЛЕНЕ, който много пъти ми е помагал през живота да вземам ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ. Това, че хората по принцип имат склонност да живеят в САМОЗАБЛУДИ, сигурно съм ви го казвал и друг път. Самозаблудите не са една или две - те масово се ширят сред всички хора, и на базата на тези самозаблуди хората масово вземат ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ. Аз също живея в много самозаблуди, но поне го осъзнавам този факт, и непрекъснато полагам усилия да се оттърся поне от част от тях. Познаването на теорията на вероятностите ми помага, и именно поради тази причина аз много често виждам неща, които за останалите хора остават скрити.

 

 
Страница 21 от 24 ПърваПърва ... 111920212223 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •