Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 31
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    Пчеларска база/постройка

    Колеги, моля за съвет.

    Имам идея за изграждане на малка база за нуждите на пчелините ми. Има възможност да се купи парцел 1-2дка, в края на селото, където ми се иска да изградя постройка със следните функции:
    - Удобно разтоварване на магазини или корпуси от транспортно средство,
    - Помещение за вадене и разфасоване (по наредба 26) на мед,
    - Помещение за приготвяне и съхранение на инвертиран сироп и твърда храна за собствени нужди,
    - Помещение за съхраняване на продукцията,
    - Помещения за отдих и срещи с приятели и колеги,
    - Евентуално като притурка - малка дърводелска работилница за поддръжка на инвентара.

    Та... има ли някой "построил комунизъма" или поне да се е доближил?
    Ще съм благодарен на всякакви идеи и съвети по темата (примерно помещението за инвертиране да е над това за съхранение - за по-лесно преливане в транспортни съдове и т.н.) Идеи за рампа/асансьор, разположение на помещенията...
    По принцип имам въображение, така че може и словесни описания на идеите.
    Най-много ще се радвам на коментари "аз разтоварвам еди как си, но ще ми е по-удобно, ако имах..."

    Предварително благодаря!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Жорка, ти сам си си отгооври на половината въпроси, всичко е въпрос на "фантазия" и средствата с които разполагаш за реализирането им...
    Според мен, най си е удобно всичко де е на един етаж, голяма разгърната площ, но пък ако терена ти позволява да го направиш на два, като вторият да ти е с денивелация и рампа, за де не ти са нужни разни съоражения от асансьорен тип, е това ще е перфектният вариант.
    Иначе за инверта си има помпи, което е много по-практично от всичко друго, стават и за пълнене. Ако разтоварваш захарта на горният етаж, и от там я сипваш директно в съда за инвертиране(гравитационно) , после с помпа можеш да мяташ обратно готовият сироп в съдове(цистерни) пак на горинят етаж, абе идеи много, ама всичко си иска средства...

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Тъй де, ама като не съм работил с удобни машини? Например идея си нямам какви размери трябва да има помещение с машина за разпечатване и голяма (36р) радиална центрофуга, за да е удобно на работещите с нея...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    На изложението в Пловдив се запиши за отиването на пчелина на Бормалийски, той е направил ремонт на старата постройка. От там може да вземеш идеи за твоята бъдеща постройка.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Друг вариант е да погледнеш в книгата на Венер - там още в началото има подробно описание кое къде се намира и защо
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    На изложението в Пловдив се запиши за отиването на пчелина на Бормалийски, той е направил ремонт на старата постройка. От там може да вземеш идеи за твоята бъдеща постройка.
    Ееее, пак ли на неговият пчелин ли ще се ходи, преди две години беше включен в програмата?!?(аз не съм запознат с тази годишната съпътстващата програма, а и не я намерих при бързото търсене...) - ако си е обобудвал новото помещение с поточнота линия, то определено ще има какво да се види, но излиза едва ли не, че в пловдивско няма други пчелини на които си заслужава нещо полезно да се види(или пчеларите свенливо си крият научно-техническите пчеларски достижения)...?!?


  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Друг вариант е да погледнеш в книгата на Венер - там още в началото има подробно описание кое къде се намира и защо
    Венер го гледах. Има 1-2 идеи, но нашенската практика по ми е интересна.

    В Пловдив едва ли ще мога да отида. Ако някой от посетилите сподели идеи, ще съм благодарен.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колега огледай се за някой поизоставени сгради от едно време, иначе новото строителство е безумно скъпо. Само откриването на нови партиди за ток и вода + разни визи и разрешителни за строеж ще ти стъпят на над 2000 лв + чакането и куп бюрократични спънки и т.н..... иначе УСПЕХ ти пожелавам в начинанието!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Избери си машини според необходимия капацитет.
    След това според габаритите на машините и начина на работа с тях, ще определиш разположението им една спрямо друга, както и разстоянието м-у тях, и м-у тях и стените.
    Това ще ти определи размера на помещенията / на един или два етажа /, разположението на помещенията едно спрямо друго със съответните преходи м-у тях.
    Според габаритите на машините, определи и размера на врати и прозорци, за да не събаряш стени при настаняване на машина.
    Успех!

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Това е скица на моето помещение

    Прикачен файл 6037
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •