Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 35
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А снимка на табелата на мотора? За да се види каква е мощността, оборотите и захранващото напрежение?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Умишлено не съм я снимал.
    По-ми е лесно да ти кажа, че е заличена, но не е. Това няма да споделя, все пак е реализирана някому идея, която си има цена, а аз не съм оторизиран да я споделям публично.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Умишлено не съм я снимал.
    По-ми е лесно да ти кажа, че е заличена, но не е. Това няма да споделя, все пак е реализирана някому идея, която си има цена, а аз не съм оторизиран да я споделям публично.
    Това е твое право.
    Добре де, купил си я от ЕТ Касамаков и СИЕ. Само не се опитвай да ми обясняваш как работи управлението, защото въобще не си наясно. Да не говорим за двигателя колко е на "Динамо" Сливен.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Това е твое право.
    Добре де, купил си я от ЕТ Касамаков и СИЕ. Само не се опитвай да ми обясняваш как работи управлението, защото въобще не си наясно. Да не говорим за двигателя колко е на "Динамо" Сливен.
    Мъчиш се да боравиш с психологията, ама нещо не ти се отдава. Не се мъчи да ме провокираш, защото няма да изкопчиш повече нищо.
    Ха остани си със здраве.

    П.П. Ей щях да забравя, да ти се похваля поръчал съм си БРДМ. До края на лятото ще ми бъде доставен, е няма да е с милитари полис, но... Познай как ще мачкам с него и кого.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Мъчиш се да боравиш с психологията, ама нещо не ти се отдава. Не се мъчи да ме провокираш, защото няма да изкопчиш повече нищо.
    Ха остани си със здраве.

    П.П. Ей щях да забравя, да ти се похваля поръчал съм си БРДМ. До края на лятото ще ми бъде доставен, е няма да е с милитари полис, но... Познай как ще мачкам с него и кого.
    Няма и какво да изкопчвам тъй като нужната ми информация съм събрал още преди 2 години. Виж темата за центрофугите. Това, което публикуваш е за да обясниш на създателя на темата защо го "хвърли на черешата". И следващия път, когато решиш да се похвалиш с чужд труд, който даже и не разбираш и не можеш да оцениш добре помисли.
    А за БРДМа - честито! Бавно зрееш, но има прогрес.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не искам да се намесвам в спора, защото също ще ме нападните, но все пак е редно да си кажа мнението в името на истината. Не ме интересува кой е крив и кой прав в този спор - само ще кажа как стоят нещата според мене:

    От техническа гледна точка един постояннотоков двигател е възможно най-лошото решение за машини, при които искаме да има регулиране на оборотите и поддържането им стабилни в процеса на работа. Тоест постояннотоковите мотори не са подходящи за пчеларски центрофуги. Не че няма да стане НЯКАКСИ - ще стане, все пак е мотор и някакси ще се върти. Проблемите обаче са на друго място:

    1. На постояннотоковите мотори е почти невъзможно да се регулират оборотите, камо ли да се поддържат стабилни. Това е така, защото при тях всъщност има баланс между подавания въртящ момент и съпротивителните сили от инерцията и от триенето в лагерите. Поддържането на някакво постоянно напрежение НЕ ГАРАНТИРА постоянни обороти. Напротив - те се променят непрекъснато и зависят от 1000 външни фактора.
    2. Използването на постояннотоков мотор да работи на много ниски обороти, щото да се избегне нуждата от редуктор, означава той да работи далече от идеалните параметри, за които е изчислен. Захранващото напрежение трябва да е много много по-ниско от номиналното, което автоматично означава по-големи от изчислените токове през намотките и през четките. Това е сързано с магнитната индукция, която е извън диапазона на изчислените стойности, което означава че целия мотор ще работи с много ниско КПД, голямо загряване и на границата на повреждане.
    3. Като казах четки - те са най-слабото звено, особенно ако интензивно ги претоварваме по ток вследствие непрекъснатата работа с напрежение, много по-ниско от номиналното.

    Накратко: Все някакси ще се върти и все някакси ще работи известно време, преди да изгори, но всеки един специалист по електродвигатели ще подскочи до небесата и ще започне да си скубе косите, когато види какво техническо решение е избрано. В случая предполагам използвате 220 волтов мотор, който го карате да работи с напрежения от порядъка на 10-20 волта, при които напрежения той работи буквално в режим на късо съединение (заради неоптималната индукция). В такъв режим е допустимо да работи само няколко секунди, докато се развърти, но постоянно да го карате да работи в тази работна точка е груба грешка, която нито един специалист никога няма да я допусне.

    Ако наистина трябва да се направи една центрофуга да работи с мотор без редуктор, то тогава е най-добре да се използва специализиран нискооборотен мотор (с много чифтове полюси). Мотора трябва да е безчетков (трифазен) и да се управлява по честота или с въртене на фазите. В моделизма масово се използват такива мотори - перфектни са, работят в много широк диапазон от честоти (обороти), имат високо КПД в целия този диапазон, и се управляват с евтини китайски електроники, наречени Speed Controller. Трифазни са и са свързани в схема триъгълник (само с 3 извода). Нямат четки, което означава, че са практически вечни. Синхронни са, което означава че се въртят точно с честотата, подавана от спийд контролера. С промяната на тази честота се променят и оборотите, като при това ОСТАВАТ СТАБИЛНИ независимо какво е външното натоварване, или триене или инерционен момент. Има ги всякакви мощности, всякакви напрежения и всякакви обороти. Миниатюрни са, защото са направени с неодимови магнити.

    Та моето мнение е, че въртенето на центрофуга с постояннотоков мотор е възможно, но е с ранг на непрофесионална самоделка от типа "абе да се върти някакси". А за който все още не е разбрал този дълъг постинг, ще му дам пример с двигател на лека кола - ако 3000 оборота са нормални и за тях е изчислен да работи оптимално, стабилно и надеждно с нисък разход на гориво, то опитите да го накарате постоянно да работи само на 100 или 200 оборота в минута е възможно, но ще се тресе, ще работи нестабилно, ще прегрява, ще се износва по-бързо, ще има ниско КПД с огромен разход на гориво и т.н. И най-важното - силно ще се накъси времето му на живот.

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А за който разбира малко повече от електротехника, ще дам и едно малко по-техническо обяснение:

    Тока през намотките на мотора зависи от ИНДУКТИВНОТО му съпротивление, когато се върти с обороти, близки до номиналните, и от АКТИВНОТО съпротивление на намотките, когато се върти на много ниски обороти. Активното съпротивление на намотките е много ниско, така че при работа на ниски обороти двигателя всъщност работи в РЕЖИМ НА КЪСО СЪЕДИНЕНИЕ. Тока е огромен, нагряването на медта в жиците също е голямо, ако е с четки - искренето е голямо и нагарянето е много интензивно. В такъв режим на работа мотора трябва да работи максимум 1-2 секунди, докато се развърти до номиналните обороти, при които вече индуктивноста на тези намотки ограничава този ток и го вкарва в номиналния диапазон от изчислени стойности.

    За всеки един мотор производителя дава семейство от характеристики (графики), и който ги е виждал знае, че в зоната на ниските обороти тези графики са прекъснати или въобще ги няма. Тоест производителя въобще не може да гарантира поведението на мотора и поддържането му да работи в такава работна точка не само че не се препоръчва, а дори се забранява.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Няма и какво да изкопчвам тъй като нужната ми информация съм събрал още преди 2 години. Виж темата за центрофугите. Това, което публикуваш е за да обясниш на създателя на темата защо го "хвърли на черешата". И следващия път, когато решиш да се похвалиш с чужд труд, който даже и не разбираш и не можеш да оцениш добре помисли.
    Ми като си я събрал необходимата информация, какво още чоплиш? Действай! Или си като Плюшкин - бе да има там. Що не си преименуваш профила TSC1 - ПЛЮШКИН.
    Нямам спомени за хвалби и ти вероятно си сънувал, че аз правя центрофуги, ел.мотори или управления за тях.
    Лоша работа, еййй. Дано по-рано се спомина, че да не стигам твоите години. Старост - нерадост.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ми като си я събрал необходимата информация, какво още чоплиш? Действай! Или си като Плюшкин - бе да има там.
    Нямам спомени за хвалби и ти вероятно си сънувал, че аз правя центрофуги, ел.мотори или управления за тях.
    Лоша работа, еййй. Дано по-рано се спомина, че да не стигам твоите години. Старост - нерадост.
    Това и правя - действам! И вадя на пазара нови и нови неща. Всички необходими възможности, които съм изредил на предишната страница са заложени в новата ни разработка на контролер за управление на центрофуги.
    И забележи - аз излизам тук с името си и това на фирмата си. Ти - в ролята на анонимния оплювчик, без да можеш да покажеш нещо сътворено от теб. Човек без лице! Възрастта не е порок, моята ми дава силата на знанията и опита. Знаеш ли каква е разликата между нас - аз не разбирам от пчели, но разбирам от много други неща в областта на техниката, физиката и математиката. Ти разбираш от пчели и от нищо друго.
    Матеев е абсолютно прав в предните си два поста за режимите на работа на постояннотоковите двигатели. Имаше момент, в който и аз се бях запалил от идеята за Direct Drive, но след малко повече четене се отказах именно заради нуждата от специални двигатели и много високата им цена, значително надвишаваща цената на обикновен двигател с редуктор. Когато искаме захранване едновременно на 220 и 12V, трябва да се търси такъв компромис, че мотора да е един, управлението да е едно и режима на работа на мотора - колкото е възможно по-далеч от критичните зони. Компромиса не е прост, но е постижим.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Това и правя - действам! И вадя на пазара нови и нови неща. Всички необходими възможности, които съм изредил на предишната страница са заложени в новата ни разработка на контролер за управление на центрофуги.
    И забележи - аз излизам тук с името си и това на фирмата си. Ти - в ролята на анонимния оплювчик, без да можеш да покажеш нещо сътворено от теб. Човек без лице! Възрастта не е порок, моята ми дава силата на знанията и опита. Знаеш ли каква е разликата между нас - аз не разбирам от пчели, но разбирам от много други неща в областта на техниката, физиката и математиката. Ти разбираш от пчели и от нищо друго.
    Матеев е абсолютно прав в предните си два поста за режимите на работа на постояннотоковите двигатели. Имаше момент, в който и аз се бях запалил от идеята за Direct Drive, но след малко повече четене се отказах именно заради нуждата от специални двигатели и много високата им цена, значително надвишаваща цената на обикновен двигател с редуктор. Когато искаме захранване едновременно на 220 и 12V, трябва да се търси такъв компромис, че мотора да е един, управлението да е едно и режима на работа на мотора - колкото е възможно по-далеч от критичните зони. Компромиса не е прост, но е постижим.
    Виж този тон по-ми допада!
    Така е, аз не съм толкова на вътре с техническата част и говоря само от страната на потребител на такъв инвентар. Колко са критични зоните на работа на мотора - незнам. Факт е обаче, че от 6 години експлоатирам едната центрофуга. Първата година на 220 волта с едно мноого просто управление от понижаващ траф и грец, а обороти се регулираха с регулатор за осветление, следващите пет години е работила на 12 волта. Нито загрява мотора, нито управлението (малкото от снимките). Центрофугата на снимката и комбинираното управление ги експлоатирам вече втора година и също няма проблеми. Като имаш предвид, че само рамките и меда в тях, които развърта центрофугата в кг е 60-70 а може и повече. Та тия две центрофуги за един ден ми завъртат около 20 зареждания и то с един 65Ah акумулатор, вечерта - зареждам акумулатора и на другия ден пак въртене.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •