Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 91 от 389 ПърваПърва ... 41818990919293101141191 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 901 до 910 от общо 3882
  1. #901
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    1.Акация хвана ли?
    2.Подържаща паша между акацията и слънчогледа имаш ли?
    3.А подхранва ли, за да задържиш семействата в работно състояние?
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Къде по точно Странжа е голяма.

    Шест мнения за пет години, ей сега -всеки момент ще се включи.

  2. #902
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    "Елементарно Уотсън"-роене...
    НЕ! Не е роене,Ачка.Ако е имал предишна силна паша,майката е била блокирана на 2–3 пити и то на половини.От това намаля количеството.Винаги,ако има следваща голяма паша,вадя питите с мед и ги раздавам на отводките. Попълвам с основи.Така винаги имам 5–7 пити с пило,като преобладава запечатаното.Вчера и днес го правих номера,като направих и 13 отводки.Кориандъра приключва/ още 3–4 дена/,а слънчогледа ще тръгне след 10 дена/ако е такава жега,като вчера и днес,може и по–рано да пожълтее./
    p.s. След като публикувах поста,видях че си се коригирал.Вярното е корекцията. Понякога човек действа импулсивно.Нормално е.
    Този пост е редактиран от Гогол; 25.06.2017 в 22:07. Причина: допълване

  3. #903
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от hari hristov Виж публикацията
    Колеги при мен в гората химия няма . В акацията магазините пълни с пчели сега има липа ама в магазина пчела не.Според мен не е химия.Дайте идеи.Пчеларстсам в Странджа.Желая успех на всички.
    От моят скромен пчеларски стаж сън забелязал и аз подобно нещо.По време на липата пчелата изчезва.Някъде четох ,че отделя някакъв токсин който убива пчелите.Моето мнение е ,че всичко се дължи на майката кога колко е снасяла във времето,но това си е мое мнение.

  4. #904
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    НЕ! Не е роене,Ачка.Ако е имал предишна силна паша,майката е била блокирана на 2–3 пити и то на половини.От това намаля количеството.Винаги,ако има следваща голяма паша,вадя питите с мед и ги раздавам на отводките. Попълвам с основи.Така винаги имам 5–7 пити с пило,като преобладава запечатаното.Вчера и днес го правих номера,като направих и 13 отводки.Кориандъра приключва/ още 3–4 дена/,а слънчогледа ще тръгне след 10 дена/ако е такава жега,като вчера и днес,може и по–рано да пожълтее./
    p.s. След като публикувах поста,видях че си се коригирал.Вярното е корекцията. Понякога човек действа импулсивно.Нормално е.
    Аз пък продължавам да си твърдя за роенето.Колегата споменава пълни магазини с пчели,а за мед не споменава.Таз различна година преобладаваха малки роеве до кило.Една рамка пило се излюпва и дим да ги няма.При това не спират да градят и роевото трудно е забележимо от вън.Оплоди се нова майка и тя осеменява маточници и пак дим да я няма.Тоз феномен го наблюдавам от миналата година,а таз е по ярко изразен......Та липсата на пчела го отдавам на роенето....А дали може да се случи в целия пчелин-определено да.

  5. #905
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Ако се върнете няколко месеца назад в хронологията ще прочетете,че 3 дена преди да цъфне акацията пчелата изчезна и при мен.Тогава писахме в темата за краденето на пчели.Може и Ачката да е прав но може и да не,а е също то се отнася за всички предположения.Моята теза е още яйцеснасянето на майките.Студени нощи топло през деня,дъжд.Аз почти до края на акацията не бях отпушил входовете изцяло.Това ми помогна да развия бързо семействата,но пък можеше да си докарам роево.Нека колега да сподели какво е правил по кошерите 30-40 дена преди изчезването.

  6. #906
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Аз пък продължавам да си твърдя за роенето.Колегата споменава пълни магазини с пчели,а за мед не споменава.Таз различна година преобладаваха малки роеве до кило.Една рамка пило се излюпва и дим да ги няма.При това не спират да градят и роевото трудно е забележимо от вън.Оплоди се нова майка и тя осеменява маточници и пак дим да я няма.Тоз феномен го наблюдавам от миналата година,а таз е по ярко изразен......Та липсата на пчела го отдавам на роенето....А дали може да се случи в целия пчелин-определено да.
    Един от моите кошери се опита да ме литка -пчела и в магазина / работя с плодник ДБ и магазини ЛР /.
    Не иска да гради , а наборките бяха в апогеят си .
    На момента ги редуцирах .Не чаках да влязат в роево .

  7. #907
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Годината е много тежка и пълна с изненади. За намаляването на силата на семействата сега има два най-вероятни варианта. Роене е напълно възможен вариант. Аз имах три роеви " вълни" като последната беше преди десет дни. Беше доста масова и ми костваше много труд. Втората причина можем да търсим в слабо яйцеснасяне през май. Нощите по време на акацията бяха много студени и семействата задръстиха плодноците и отказаха да качват мед в магазините. Който не положи грижи да си освободи плодните сега естествено няма пчели. Точно сега са умрели активно работещите през края на май и няма кой да ги замести. Да се търсят причини в токсичност на липови нектар е ала бала. Тази година нещата се получават с двойно и тройно повече труд, който не го е положил не му се получава. Всяко решение че "то и така може" тази година се наказва.

  8. #908
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пепи,както споменах-"наблюдавам",демек,остави л съм по 2 кошера във Видинско и Пловдивско на самотек разширени максимално 12дб с по 3магазина.Миналата година един 25р лежак с 2етажа магазини се руи близо 4 месеца и в края на октомври умря.Въпреки това единия етаж магазини беше пълен с мед.Таз година роевото вече приключи и пак имат по един магазин мед,но ще напълнят и от слънчогеда.И на двете места месните пчели се представят по добре.И на двете места роят,но не спират градежа и не образуват роеви грозд,а направо си излитат с младата майка.Работата ми по опитните кошери се състои в това само да ги разширя с во.А добива!!!!!!

  9. #909
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Ачо , добива при първо въртене е смес кестен и акация .
    Не се оплаквам - 17.8 кг от магазин .
    Сега е липата , а после и китайският мехурник .

  10. #910
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2012
    Мнения
    7
    В отговор на въпросите на zayo.Първи- Половин магазин.Ниски температури. Втори- Подържаща паша ливадна .Летеж силен.Време между акация и липа 25-30 дни.Трети- Влажна захар в хранилките.При прегледа в плодника хранят пило има и празно място за снасяне.Градеж изрязани далаци на всички.На всички е взимано по 1-2 пити само млади пчели.Дали пък тук ми е грешката.Това го правя за първи път.Поздрави.

 

 
Страница 91 от 389 ПърваПърва ... 41818990919293101141191 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •