PDA

Виж пълната версия : ПИТКИ ЗА ПОДХРАНВАНЕ С ПРОТЕИН



buci59
03.10.2010, 17:17
Ето няколко рецепти за пролетно подхранване,с добавки на протеин.
Рецепта е на Кл.Л.Фарар:
1. 50 гр. прашец
2.150 гр.соево брашно
3.266 гр.захар
4.133 гр.вода
За 1 питка от 600гр.достатъчна за 14-15 дни.

Рецепта на известния американски пчелар Боб Хор:
1.600 гр.пудра захар
2.225 гр.мед
3.100 гр.сухо мляко
4. 25 гр сок от лимон
5. 50 гр.прашец
За 1 питка от 1кг.достатъчна за 20-25 дни.
Посоченият срок е според силата на семейстото.

Танаси
31.01.2011, 18:33
Моля колегите които са постигнали резултати да споделят от личния си опит а и да посъветват по-неопитните, мисля че ще е полезно за всички ни.
Поздрави

Танаси
31.01.2011, 18:53
Аз миналата пролет пробвах питка с мед, обезмаслена извара, пудра захар и Б12. Въпреки че имаха достатъчно мед и прашец много бързо я взимаха още от началото на март. Правих първите одводки веднага след рапицата. Тази пролет ще пробвам пак.
Поздрави

кирил
01.02.2011, 15:19
Може ли споделиш за пропорцията мед-извара-захар и др. Откъде си взел рецептата и т.н., казваш че ти харесала?

Танаси
01.02.2011, 16:07
Ориентировъчно на 1кг мед добавям 300гр извара, 1000 гами Б12 с малко вода (50гр) и пудра захар до желаната консистенция. старая се полученото тесто да е по меко и го слагам в торбички по 600-700гр, добре сплескано под 1см дебелина.
Импровизация по Радоев.

кирил
01.02.2011, 18:32
Радоев препоръчва 1 част мед,1 част извара и 6-7 части пудра, без вода и B 12. Витамина с каква цел до даваш?

vanHanegem
01.02.2011, 18:51
Радоев препоръчва 1 част мед,1 част извара и 6-7 части пудра, без вода и B 12. Витамина с каква цел до даваш?

Това е основния витамин, който стимулира майката към яцеснасяне.
Вече има и много добри поливитаминозни препарати(комбинация от много витамини), които имат имат действие върху пчелите и се произвеждат само в тая насока - за пчели.

кирил
01.02.2011, 19:15
А вие с какви витамини работите, кога ги давате и как ги приемат пчелите?

nikoko
02.02.2011, 18:54
предпочитам прашеца и все пак сим доволен от поливитаминните комплекси,които притежават и компоненти не присъстващи в пчелния прашец.
Есента останах дошолен от витамикс-формула,с условието,че иска малко по-висока концентрация, което все пак зависи от сезона в който се използва.

ahmed
02.02.2011, 19:14
здравеите колеги. тази работа с витамините и мен ме интересува и моля ако има някой по запознат да сподели.
какви резолтати се получават при използването им.

Бай Пчеличко
02.02.2011, 19:43
Погледнато реално в захарния сироп има недостиг на витамини и не е лошо (според мен) даги добавяме ! Аз лично случайно попаднах на "форсатом" и съм доволен или поне така си мисля ! Пчелите с охота приемат сиропа и се развиват добре ! А и в домашните питки ще е от полза , в "купешките" има добавени витамини ! wink;

vanHanegem
02.02.2011, 21:11
здравеите колеги. тази работа с витамините и мен ме интересува и моля ако има някой по запознат да сподели.
какви резолтати се получават при използването им.

Работил съм със "Стартовит" и "Форсатом". Доволен съм и от двата препарата.Пловдивските пчелари последните години ползват "Витамикс Формула" и са много доволни. Аз миналия месец си закупих от този препарат и доколкото разбирам е постигнат добър баланс на витамините. Препарата е разработен специално за пчели - поставя се и в кърмовата маса и в сиропа, а цената му е много прилична. Задължително тази година ше работя с този препарат.

ahmed
03.02.2011, 17:03
мерси колега.за бързия отговор.
мисля тази пролет и аз да пробвам витамикс формула. само дано го има по аптеките или пчеларските магазини.

valaz
19.02.2011, 20:03
От изложението на Плевен си купих Млечен протеин за подхранване на пчели, пише че е внос от Гърция. Имаше и соев протеин, но от опасения за ГМО соя, избрах млечния. Предназначен е за добавяне към питките за подхранване. На теория, при подбудителото подхранване е добре към въглехидратната храна-меднозахарно тесто да се добавя белтък, необходим за пчелното млечице. В противен случай, пчелите използват белтък от мастното си тяло, което ги изтощава. А практическите резултати от това предстои да ги видя след време. Някой има ли практически впечатления от него?

vanHanegem
20.02.2011, 13:33
СПОСОБИ ЗА ПРИГОТВЯНЕ НА ТЕСТООБРАЗНА ХРАНА

Иван Сергеевич Лонин

Тестообразната храна има редица предимства в сравнвние с подхранването със захарен сироп. ПЪРВО – това е най-малко трудоемкия процес и ВТОРО – такъв вид храна пчелите НЕ ВНАСЯТ в килийките и не правят от нея запаси, а я използват според нуждите си.
Състав на КАНДИ: 26% течен мед и 74% пудра захар. В сместа добавям 0.3 мл. 70%-ова оцетна киселина и по 1 супена лъжица светло слънчогледово олио на килограм пудра захар (концентрираната оцетна к-на може да се замени с обикновен домакински оцет!!! Доза според концентрацията на оцетния разтвор – 3%-ов оцет – доза 8 мл. на 1 кг. захар; 6%-ов оцет – доза 6 мл./кг.захар; 9%-ов оцет – доза 2.6 мл./кг.захар). От степента на смилането на пудрата захар зависи качеството на кандито. Пудрата захар не трябва да съдържа бучки, които се усещат при разтриването и между пръстите. Необходимото количество пудра захар поставям в съда и със медицинска спринцовка внасям в захарта количеството оцетна киселина. С бъркане наливам олиото и загретия до 45 гр. С нектарен мед. Пудрата захар се насища с мед до консистенция, която позволява от тази смес да се правят питки с произволна форма и размер. За приготвянето на 1.5 кг. канди се се взема 1 кг. пудра захар и стандартна кутийка от майонеза (250 мл.) течен мед. Правилно приготвеното тесто не е много гъсто и не прилепва към пръстите. Питките поставям в полиетиленови пакети на топло място (на радиатора), където кандито частично се инвертира, с което се приближава по състав на захарозата в нектара.
При липса на пудра захар приготвям ПОМАДКА. За целта в емайлиран съд наливам 1 л. вода, която възварявам, насипвам 2 кг. захар и разбърквам. Варя сместа около 20 мин. И проверявам готовността на сиропа. За да проверя гъстотата му, потапям в него една супена лъжица, след което бързо я изваждам и я поставям в съд със студена вода. Ако сиропът се е сгъстил до степен, когато във водата може да се свали от лъжицата и та се смачка в мека топчица, може да се счита, че е готов. Към него прибавям 600 гр. течен мед и го варя не повече от 3 минути (от момента на завирането). Трябва да се има предвид, че сместа от сироп и мед кипи бурно, поради което съдът се пълни до половината с необходимите за помадката съставки. След като сместа изстине до търпимост с ръка , я размесвам с лъжицата, докато се превърне в гъсто бяло тесто. От него правя питки, поставям ги в полиетиленови пликове и ги държа на топло място. Помадката се съхранява добре и може да се използва и през лятото за подхранване на пчелите при липса на паша.
През зимата не препоръчвам да се дава топла тестообразна храна. Това води до увеличаване на температурата в кошера. Пчелите активно консумират топлата храна, възбуждат се, с което се увеличава и температурата в гнездото. Майката може да започне яйцеснасяне при температура над 8 гр. С. Вследствие на това пчелите ще се разпръснат по питите и при рязко застудяване ще се вцепенят и ще загинат.

Нека още веднъж обобщим съставките за приготвяне на подаваните храни:

КАНДИ:
26% течен мед; 74% пудра захар; 0.3 мл. 70%-ва оцетна киселина на 1 кг. захар; 1 с.л. светло слънчогледово олио на 1 л. захар. За 1.5 кг. канди са необходими 1 кг. пудра захар и 250 мл. течен мед.
ПОМАДКА:
1 л. кипяща вода и 2 кг. захар (врят 20 мин.); 0.600 кг. течен мед (ври още 3 мин.). Бърка се енергично.
ЗАХАРНО – МЕДЕН СИРОП:
Смес от 1 част захар, 1 част мед и 2 части вода.

П.С. : Към така описаните способи за приготвяне на тестообразни храни не виждам причина да не може да се добави полен, белтъчни концентрати и заместители на прашеца и витамини или поливитаминозни препарати!!!

nikoko
20.02.2011, 18:09
Усвояемостта на такива "белтъци" е до 7%. Т.е. ефекта е пренебрежимо малък,или с две думи ..... излишно е да го използваме.
Имаше един колега който преди години се... е подиграваше с нас, когато използвахме подобни "храни", като ни препоръчваше да....... накълцаме на ситно малко месце и да го поставим в/у рамките - белтък!

valaz
20.02.2011, 20:40
Усвояемостта на такива "белтъци" е до 7%. Т.е. ефекта е пренебрежимо малък,или с две думи ..... излишно е да го използваме.
Имаше един колега който преди години се... е подиграваше с нас, когато използвахме подобни "храни", като ни препоръчваше да....... накълцаме на ситно малко месце и да го поставим в/у рамките - белтък!Защо мислиш така? В книгата на Радоев-Календарен справочник по пчеларство е описано начина на добавяне на суроватъчна извара или сухо обезмаслено мляко в кърмовата маса за подхранването на пчелите в края на зимата, както и за получените по този начин резултати.

vanHanegem
20.02.2011, 20:48
Все си мисля, че няма да повърнат ако им сложиш в една такава питка по 1 лъжичка сухо мляко! Ако не им стане по-добре (в което много се съмнявам), то поне няма да им навреди - категорично!

nikoko
21.02.2011, 21:27
E разбира се, въпрос на предпочитание. Все пак не казваме Не.
По-скоро нека всеки да пробва и...... да реши. Дали ще е сухо мляко, "месце", или нещо друго, въпрос на пяредпочитание.
За мен смисъла от това мероприятие е с малки ползи.

slavikos
27.12.2011, 19:51
Аз им направих една пробна смес от един стар пчелар с който се консултирам при нужда. Около 2кг мед 3.5кг пудра захар 300гр извара 2-3 лъжици оцет и 2-3 щипки сол. Беше ми казано и сухо мляко но го забравих. Приема се добре, имам 10 отводки който са ми от края на август и си ги храна стабилно, че нямат много запаси милите. Съветват ме през януари да им слагам суха захар но още се чудя какво да правя, дали да ги карам на тесто или да пробвам и на суха захар. Приемам съвети.

Димитър Бонев
27.12.2011, 20:44
Това се прави на пролет. И вместо извара и сухо мляко се слага прашец. така подадена питка ще стимулира развитието на семействата и може да създаде неприятности,сега се слага само мед и пудра захар.

evgeni.filimonov
27.12.2011, 22:19
Това са пчели, Колеги, не са прасета.
Сега хранете само с мед, въглехидратна храна за енергия и топлина. Рано е още да стимулирате семействата за отглеждане на пило. Трябва да тръгне прашеца в природата, тогава ще тръгне основно отглеждането на пило. Сега ако ги стимулирате, ще трябва зимните пчели да измукват белтъците от мстното си тяло, а това не е добре. Ранното пило е загубено пило. Но всеки сам си решава сам.

Ангел Йосифов
28.12.2011, 09:31
Сега хранете само с мед, въглехидратна храна за енергия и топлина.
Гена,можеш ли да направиш разлика между бира и вино?Кое ще стопля повече?За мен бира =мед,вино=захар.

evgeni.filimonov
28.12.2011, 10:35
И вино и бира ... Дядо Попе

Станко Ставров
28.12.2011, 11:26
При мен още в края на февруари от леската при хубаво време започват да вкарват масово прашец.Това им действа доста стимулиращо.

Jikata-OVECH
28.12.2011, 15:16
Много съм съгласен със Станко и Евгени. Не тръгне ли прашеца в природата ... само мед. И верно, обърнахте пчелите на прасета :D Б12 , F16 :D . Аз не съм виждал нито една пчела да виси на аптеката за Б12 :D

Nic
28.12.2011, 16:24
Много съм съгласен със Станко и Евгени. Не тръгне ли прашеца в природата ... само мед. И верно, обърнахте пчелите на прасета :D Б12 , F16 :D . Аз не съм виждал нито една пчела да виси на аптеката за Б12 :D

Нито пък прасетата :D

ivko
28.12.2011, 22:43
Много съм съгласен със Станко и Евгени. Не тръгне ли прашеца в природата ... само мед. И верно, обърнахте пчелите на прасета :D Б12 , F16 :D . Аз не съм виждал нито една пчела да виси на аптеката за Б12 :DА колега на моите им давам F16 и летят като реактивни самолети МИГ16 и ми носят много мед :D :D

Георги Кючуков
02.01.2012, 00:19
Искам да споделя какво правя за зимно подхранване/изхранване и основно подбудително/ завирам една част вода /голяма чаена чаша/и добавям три части
кристална захар и бъркам до разстапяне на захарта.Получава се гъст сироп,в който при изстиване доливам 350гр. мед.Добавям 250гр. сухо мляко,40 капки ''ЧИКТОНИК'',една щипка сол,10грама лимонтозо и на върха на чаена лъжичка кобалт.След като го разбъркам всичко това добре,започвам да добавям пудра захар до получаване на консистенция,която не залепва по ръцете.После ги пълня във канцеларски джоб(1 джоб побира около 800-900 грама смес със дебелина 1см) и са готови за даване на семейството.Даването на семейството е препоръчително около 60-70 дни преди главна паша за района.Не съм съгласен с колеги,които хранят само с мед и медовите запаси на семейството.Това съм го взаимствал от опита на сръбски и хърватски пчелари.Желателно е семейството да е с две хранилки,като едната е с цял капак стъкло и се слага по-мека смес със парче тензух отгоре от март до слънчогледа,като това подхранване е независимо от пролетното даване на сироп.В Добрич има фирма,която продава соеви фибри(брашно) без ГМО и мисля тази година да пробвам вместо сухо мляко,като завишя количеството двойно на соевите фибри.До март месец питките се дават върху рамките.
С една част вода и три части кристална захар се получават около 4.5кг питки.

vanHanegem
02.01.2012, 06:45
Това е една много добре балансирана рецепта за приготвяне на кърмова маса. Сухото мляко може да се замени с изсушен и добре съхраняван цветен пчелен прашец(пролетен) или с неговия най-добър заместител - канадската белтъчно-витаминозна храна Feed Bee.Описаното приготвяне на самата кърмова маса според мен не изглежда трудоемко. Може да възникне въпрос от колегите - какво е това ЧИКТОНИК(Chiktonic). Това е комплексен минерално-поливитаминозен препарат на "INVESA"- Испания, който регулира оптималното съотношение витамини - аминокиселини, способства за повишаване резистентността към инфекциозни агенти от различен произход при птици.Спокойно може да се добавя и към храната на пчелите и няма странични действия.

христо
02.01.2012, 08:55
hi;

Юрий Цветков
02.01.2012, 17:04
Искам да споделя какво правя за зимно подхранване/изхранване и основно подбудително/ Желателно е семейството да е с две хранилки,като едната е с цял капак стъкло и се слага по-мека смес със парче тензух отгоре от март до слънчогледа,като това подхранване е независимо от пролетното даване на сироп.Не знам за теб колега, но до слънчогледа на много места колегите вече са извадили по 3 реколти мед. Рапица, акация, липа или ливади. Ако се налага да ги храня точно в този период, аз лично се отказвам от пчеларстване.

Георги Кючуков
02.01.2012, 17:45
Искам да споделя какво правя за зимно подхранване/изхранване и основно подбудително/ Желателно е семейството да е с две хранилки,като едната е с цял капак стъкло и се слага по-мека смес със парче тензух отгоре от март до слънчогледа,като това подхранване е независимо от пролетното даване на сироп.Не знам за теб колега, но до слънчогледа на много места колегите вече са извадили по 3 реколти мед. Рапица, акация, липа или ливади. Ако се налага да ги храня точно в този период, аз лично се отказвам от пчеларстване.

Колега тук в добруджа акация почти не се вади,поради лошо време.На 3 години веднъж ако изкараш акация е добре.При мен основни паши са рапица,кориандър,слънчогле д и тази година имаше бял трън.Когато има паша,пчела в хранилката с тесто няма!!!

Честита Нова Година!
Пожелавам на всички здраве и късмет!

perdeee
02.01.2012, 20:44
Колеги от къде вземате този чиптоник защото аз неможах да намеря никаде и бихте ли споделили с какво мелите захарта за получаване на пудра захар че по магазините е доста скъпа?

Evgeni Petkov
02.01.2012, 20:59
perdeee, щом е поливитаминозен препарат за птици потърси във ветеринарна аптека. drinks;

Димитър Бонев
02.01.2012, 23:27
Потърси не в магазините, а в складовете на едро. И не на разфасовки по 500гр а по 5кг, 25кг. В краен случаи с фуражомелката.

Toncho
22.01.2012, 12:19
Здравеите! Тъи като имам пчели само от 2 години и съм още начинаещ тази зима имам малък проблем :). Миналата зима подхранвах пчелите си само с озахарен мед и нямах никакви проблеми. Но тази година при първото хранене още извадих бурканите с стар мед който трябваше уж да е озахарен но ми изглеждаше малко мек но въпреки това го сложих. След седмица прожерявам дали имат още от него но още на първия кошер медът беше се разтекъл настрани от хранилката. Реших да проверя останалият мед в бурканите в мазето и за мое учудване всички бяха като първия при положение че са от различни години и месста. Сега се чудя по какъв начин да храня с този мед или как да го напрявя по твърд че да не се разтича по възглавницата на съндъка sadsmile;. Предварително блгодаря!

slavikos
22.01.2012, 12:33
Бъркай меда с пудра захар за да го сгъстиш и го слагай в наелон или овивай във вестник. Аз подхранвам по същият начин, овивам меда във вестника, късам му една дупчица и го слагам върху кълбо директно върху рамките. Във форума има доста рецепти и можеш да им метнеш по един поглед, аз освен мед и пудра захар слагам и малко извара и оцет някой слагат и сухо мляко.

Kiril8305
22.01.2012, 12:35
С пудра захар сгъстяваш меда , може да го сложиш в найлонови пликчета , да не тече над рамките и още и още

Toncho
22.01.2012, 12:49
Мерси за бързите отговори! Още преди да пиша първия път разгледах някои от рецептите но понеже от учителят ми който ми даде първите уроци ми е казвал да храня само с мед но сега го няма да се допитам до него та за това реших да пиша тук. Мисля да изпробвам варианта с весник или наилонка. Мерси за помоща! drinks;

mladen99
22.01.2012, 14:57
Нов съм, това ще е 1-та ми пролет в която се чудя да подхрамвам ли, как, колко и кога?
Имам 4-ри семеиства които са сравнително силни и съм зазимил на по 6-7 пълни рамки.
И още 5 които.... са много слаби и берат душа (според мен)
Стар пчелар ми е дал пчелите и ме съветва във всяко едно нещо, но след като започнах да чета тук започвам да изграждам и собсвено мнение.

Та въпросът ми е как да подхранвам семеиствата и с каква цел?
Поправете ме ако греша:
Силните семеиства мисля да подхраня края на февруари, началото на март със захарно-медени питки със сухо мляко и витамини с подбудителна цел на семеиството.
Същото важи и за слабите, но за тях дали не трябва малко по рано да започна да подхранвам само със Захарно-медени питки, за да не умрът от гладна смърт?
А как да разбера какви запаси имат?
Мисля че Все още температурите са ниски за отваряне?

slavikos
22.01.2012, 15:16
Един от начините да разбереш, че в кошера запасите са се изчерпили е по снега върху капака(ако има такъв) ако от стараната на зазименото семейство снега е стопен това означава, че пчелите са гладни и са се качили на рамките където им е последна стъпка преди гладната смърт. Произведената топлина от пчелите загряват капака и снега се топи. Тогава те съветвам независимо от температурите да подхранваш. В случай че няма сняг и се съмняваш по-добре отвори. И все пак има доста по опитни пчелари, който могат да дадат съвети, който аз може би съм пропуснал.

Toncho
22.01.2012, 15:28
Искам да попитам мога ли да заместя пудрата захар с декстроза понеже имам и се чудя дали става като заместител на захарта???

mladen99
22.01.2012, 15:35
Не разбрах снега върху капака ли се топи или снега отстрани?
Както и да е, но тук едва вчера минаха 2-е снежинки и това нее фактор по които може да се ориентирам.
Наи вероято ще дебна времето за да ги отварям.
Но какво трябва да е положението вътре?
Есента видях ясно оформено кълбо на единия.
Имаше един които щом махнахме капака и светлината влезе през хранилката, веднага хранилката се напълни с агресивни пчели които наистина жужаха заплашително, дали е фактор за малко запаси?
Прослушвах ги, има живот и щом почукам засилват жуженето и бързо жуженето спада до първоначалното, но в сравнение със силните семеиства има огромна разлика в звука (все едно чувате 8 цилиндров рев Виетнамка а слабите корса 1.2 се форсира :D )

slavikos
22.01.2012, 16:56
По принцип когато запасите им свършват се качват горе по рамките и наистина жужат заплашително и треперят с крилца. А относно снега, той се топи там където е кълбото. Утре го дават малко по топло ако позволява времето надникни ги, ако са под таблата ги подхранвай, ако не се видят значи най вероятно имат запаси и не са се качили все още нагоре или другото няма и да го споменавам ама щом жужукат всички значи са си там.

Kiril8305
22.01.2012, 17:19
Не разбрах снега върху капака ли се топи или снега отстрани?
Както и да е, но тук едва вчера минаха 2-е снежинки и това нее фактор по които може да се ориентирам.
Наи вероято ще дебна времето за да ги отварям.
Но какво трябва да е положението вътре?
Есента видях ясно оформено кълбо на единия.
Имаше един които щом махнахме капака и светлината влезе през хранилката, веднага хранилката се напълни с агресивни пчели които наистина жужаха заплашително, дали е фактор за малко запаси?
Прослушвах ги, има живот и щом почукам засилват жуженето и бързо жуженето спада до първоначалното, но в сравнение със силните семеиства има огромна разлика в звука (все едно чувате 8 цилиндров рев Виетнамка а слабите корса 1.2 се форсира :D )
Привет!
Да ви пожелая успехи в начинанието, така както описвате нещата работите ще ги правите от сложни по сложни.Зимата според мен е сезона в който ако преди това не сте си свършили работата като пчелар (вие или този от който сте купили или взели семейството) сега просто няма какво да правите.Ако семействата са толокова слаби , и да храните - с което ще си вгорчите живота с излишни гимнастики , то на пролет ще имате семейства който са на ръбът и само ще ви спъвът и ще ви късът нервите.Следващия ми съвет към вас , зимата недейте да чукате по кошерите и да слушате най малкото през първата ви година на пчеларстване едва ли ще установите нещо , това как се чувал кошера или не е доста относителен метод за определяне , но и дори да хванете нередност при тея темеператури нищо не можете да направите(е в литературата са описани доста начини за спасяване на семейсва през зимата , но само ако взема да ги цитирам и ще се откажете), това с питките никога до сега не съм го пробвал , сигурно ще има ефект , но аз ефекта си го постигам и без питки, просто на пролет като се позатопли започвам подхранване през хранилките със захаросан мед и това е.Другото което мога да ви посъветвам е не дръжте толкова много на бройката колкото на количеството продукция от кошер , няма нужда да приказваме насам на там че имаме 50 кошера , след като вадим от тях по 5 кг мед, по добре е да имаме 10 семейства от котио да вадим по 25 кг, а тези 25кг няма да ги постигнем от семейства които се чудим дали ще оцелеят зимата , ако слабите оцелеят на пролет е по добре да ги обединим със по силните семейства и да се опитаме да постигнем наистина силни семейства които се предполага , че ако успеем да работим с тях ще са наистина продуктивни.
Поздрави.

mladen99
22.01.2012, 17:48
"Kiril8305"

След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?

vanHanegem
22.01.2012, 18:06
"Kiril8305"

След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?

Две слаби с-ва не се обединяват. Ако обединяваш - обединявай слабо със средно, или силно!

Kiril8305
22.01.2012, 18:27
"Kiril8305"

След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?
Не съм писал по горния пост с мнение да ви засегна или обидя или да подчертая колко сте на ти с материята , това е форум в който всички се опитваме да си помогнем с каквото можем, моля да бъда извинен ако поста ми по някакъв начин е дал нотка на надменно звучене, напротив опитах се да дам насоки просто за да си спестите нерви.Колегата е казал обединяват се слабите семейства само към по силни с цел да стане едно наистина силно семейство което ще успее пълноценно да усвои настъпващите паши.
Колкото до грешките , всеки прави такива няма значение колко е добре усведомен или с колко практика зад гърбът си е.Та пак казвам моето мнение по вашия въпрос е на пролет да обедините семействата и да си спестите много главоболия , за вас ще остане от полза да усвоите начина на присъединяване и да си вземете поука за напред как точно трябва да изглежда семейството при зазимяване.
Поздрави.

Ангел Йосифов
22.01.2012, 18:49
"Kiril8305"

След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?
За да се определи по точно наличните запаси от мед по добре е да се отвори при температура около 0 градоса.При ниска температура кълбото е збито и по добре се прави преценка на запасите.Няма опасност от простуда.Необходимо е само да се надникне отгоре.Ако на някоя крайна пита има макар и малко мед трябва да се премести да опира в кълбото,НО БЕЗ ДА СЕ РАЗБУТВА.Естественно това се прави ако до кълбото няма мед.Задължително трябва да поставиш питка точно върху кълбото.Нее задължително да ги обединяваш дори по добрият вариант е да ги сложиш две по две в един кошер разделени с плътна преграда на която има мрежест отвор.Предната стена и прелката на кошера трябва да е разделена.Тека се топлят взаимно.Това се прави,когато температурата е над 10 градуса и по най бързия начин.Добре е при сдвояването да се напръскат с топъл сироп.

lubol
22.01.2012, 19:13
Аз днес ги подхраних моите с окло 0.3-0.4кг питки. Засега са добре само 2 бяха се качили догоре. Не знам дали сгреших като подхраних всички, така че сега след 2-3 седмици пак ще ги храня. Интересно ми е дали имат пило вече при това топло време.

Владимир Владимиров-Влад
22.01.2012, 21:24
Приказвахме си днес с един колега за питките и за разни неща четени по руските форуми. Там съм срещал в сиропа и поилката да се слага чесън. Знае се неговото антибактериално действие. Решил съм сега в зимното подхранване с медени питки да сложа и чесън. Правил ли го е някой до сега и имате ли поглед върху тази идея ?

Юрий Цветков
22.01.2012, 22:29
Та въпросът ми е как да подхранвам семеиствата и с каква цел?
Поправете ме ако греша:
Силните семеиства мисля да подхраня края на февруари, началото на март със захарно-медени питки със сухо мляко и витамини с подбудителна цел на семеиството.
Същото важи и за слабите, но за тях дали не трябва малко по рано да започна да подхранвам само със Захарно-медени питки, за да не умрът от гладна смърт?
А как да разбера какви запаси имат?
Мисля че Все още температурите са ниски за отваряне?За силните направи точно това което си наумил. Като ориентир може да ти служи цъфтежа на леската или въобще първия принос на прашец в кошерите.
За слабите, незабавно има дай питки. Абстрахирай се от външната температура, ако ще да е -50, това не те бърка. Няма да разместваш рамките, а само слагаш питката директно върху тях и затваряш кошера. И понеже си още неопитен (нищо лично) не се знае и силните според теб семейства дали са такива, за това ги погледни и тях. Ако пчелите са се качили до горната летва и на тях слагаш питки. Даже е желателно по време на прегледа, температурата да не е повече от 5 градуса. Така ще се ориентираш по-точно.

Владимир Владимиров-Влад
22.01.2012, 23:44
Утре ще слагам питки на отводките. Как е най-добре, в найлонов плик, в хартия, или направо гола питка върху рамките. Ако е в плик естествения отвор ли му се ползва, или той се затваря и се изрязва отвор в средата на плика ? И да използвам ли пушек, или не е за предпочитане ?

buci59
23.01.2012, 09:21
Най-добре сложи меда в найлонов плик,подгъни го от към входа и направи няколко среза с ножче на плика.Сложи питката в/у рамките,но срезовете да са перпердикулярно на горните летви.

Владимир Владимиров-Влад
23.01.2012, 09:24
Най-добре сложи меда в найлонов плик,подгъни го от към входа и направи няколко среза с ножче на плика.Сложи питката в/у рамките,но срезовете да са перпердикулярно на горните летви.Благодаря ! Ще се опитам да го направя още днес.

mladen99
23.01.2012, 14:00
"Kiril8305"
Извинен си, аз също искам да се извиня за тона и се радвам за напред да споделяме опит drinks;
Ще ги погледна в наи скоро време и ще им сложа питки ако има нужда, а напролет вече ще ги обединявам, и ще пиша пак.

Владимир Владимиров-Влад
23.01.2012, 18:02
Днес умесих питките по една от рецептите в темата и уповавайки се на прогнозата на времето побързах да ги сложа на отводките. Сложих тестото в найлонови пликове по указанията на buci59 и ги поставих в кошерите. ДБ 12 десет броя отводки правени между юни и август миналата година. Всичките бяха живи и здрави, но се бяха качили горе. Дано овладея сега положението с питките.Някои се разлетяха но не много. Естествено на десетия последен кошер една ме ужили за ЧНГ. Рамките не съм пипал, макър че много ми се искаше. Работихме със сина ми максимално бързо и мисля че се справихме успешно.

Kiril8305
23.01.2012, 20:07
"Kiril8305"

След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?
За да се определи по точно наличните запаси от мед по добре е да се отвори при температура около 0 градоса.При ниска температура кълбото е збито и по добре се прави преценка на запасите.Няма опасност от простуда.Необходимо е само да се надникне отгоре.Ако на някоя крайна пита има макар и малко мед трябва да се премести да опира в кълбото,НО БЕЗ ДА СЕ РАЗБУТВА.Естественно това се прави ако до кълбото няма мед.Задължително трябва да поставиш питка точно върху кълбото.Нее задължително да ги обединяваш дори по добрият вариант е да ги сложиш две по две в един кошер разделени с плътна преграда на която има мрежест отвор.Предната стена и прелката на кошера трябва да е разделена.Тека се топлят взаимно.Това се прави,когато температурата е над 10 градуса и по най бързия начин.Добре е при сдвояването да се напръскат с топъл сироп.
Имам питанка относно следното , ако кошерът ви е изработен със възглавница която ляга плънтно в четирите си канта към кошера при температура 0 градуса и опит за отваряне какво точно ще се получи?
Въпросът не е заядлив просто не зная и искам да разбера понеже никога не съм пробвал при тази температура.
Поздрави?

vanHanegem
23.01.2012, 20:10
Какво ще се получи? Ще се отвори , но малко по-шумно! Ще препука, препука и ще спре, когато отлепиш......

Kiril8305
23.01.2012, 22:02
Какво ще се получи? Ще се отвори , но малко по-шумно! Ще препука, препука и ще спре, когато отлепиш......
Ето , както винаги изчетох цяла библиотека с книги , едни викат чукай по кошерите , други викат не чукай ,едни викат отваряй и давай питки други не вие казвате ще препука , друг вика не безпокойте напразно пчелите на зима.Е , хайде сега на кого да вярва човек? hi;
Това разбира се е в кръгът на шегата , както казах и преди на моя пчелин зимата освен да почиствам прелките и капаците от сняг , и входовете от подмор друго не правя който оцелее той ще е напролет.
Поздрави!

Юрий Цветков
23.01.2012, 22:09
Какво ще се получи? Ще се отвори , но малко по-шумно! Ще препука, препука и ще спре, когато отлепиш......Точно така. и в случая е по-уместно да се подходи малко по-рязко. От опит мога да кажа, че пчелите не се дразнят особено, не по-вече от колкото при почукване по сандъка.
Ако нещо ви съмнява, не се притеснявайте да си отваряте кошерите при ниски температури. Твърдението, че може да ги простудите или поне пилото, е пълна заблуда. При ниски температури, пчелите са на кълбо и топлят само кълбото. Околната температура е равна на външната.
Само не прекалявайте от любопитство.

evgeni.filimonov
23.01.2012, 22:31
Като умориш няколко семейства през зимата, ще се ориентираш какво трябва да правиш през този сезон.
Ако не ги погледнеш отгоре в някой тих слънчев мразовит ден, /без да разместваш рамките/, после ще те е яд че не си помогнал на някое закъсало семейство. А още повече ще те е яд, ако си погледнал и след това не си реагирал както трябва.
Аз се убедих в това.
Един бърз поглед в началото на януари ще ти спести доста загуби и ядове.
Но преди това винаги трябва да имаш подготвени питки за спасяване от глад.

Владимир Владимиров-Влад
23.01.2012, 23:02
Като умориш няколко семейства през зимата, ще се ориентираш какво трябва да правиш през този сезон.
Ако не ги погледнеш отгоре в някой тих слънчев мразовит ден, /без да разместваш рамките/, после ще те е яд че не си помогнал на някое закъсало семейство. А още повече ще те е яд, ако си погледнал и след това не си реагирал както трябва.
Аз се убедих в това.
Един бърз поглед в началото на януари ще ти спести доста загуби и ядове.
Но преди това винаги трябва да имаш подготвени питки за спасяване от глад.
Този пост ми звучи доста филосовски, в смисъл верен и поучителен. Но както се казва и по-горе, всичко идва с опита. И като стана реч за опит, от опит знам, че старата максима "занаят се краде" е вярна, колкото и да не вярват някои.

Kiril8305
24.01.2012, 19:46
Като умориш няколко семейства през зимата, ще се ориентираш какво трябва да правиш през този сезон.
Ако не ги погледнеш отгоре в някой тих слънчев мразовит ден, /без да разместваш рамките/, после ще те е яд че не си помогнал на някое закъсало семейство. А още повече ще те е яд, ако си погледнал и след това не си реагирал както трябва.
Аз се убедих в това.
Един бърз поглед в началото на януари ще ти спести доста загуби и ядове.
Но преди това винаги трябва да имаш подготвени питки за спасяване от глад.
Този пост ми звучи доста филосовски, в смисъл верен и поучителен. Но както се казва и по-горе, всичко идва с опита. И като стана реч за опит, от опит знам, че старата максима "занаят се краде" е вярна, колкото и да не вярват някои.
Аз пък ще се въздържа от еуфорията , практиката при работа с такива семейства при мен показва друго.

vankogos
25.01.2012, 00:27
След като си изпатих миналата зима,тази година подхранвах по този начин.
http://s13.postimage.org/lxxkivlvn/DSC01826.jpg (http://postimage.org/image/lxxkivlvn/) http://s13.postimage.org/ij67b9bpf/DSC01828.jpg (http://postimage.org/image/ij67b9bpf/) http://s13.postimage.org/9rz6gzseb/DSC01831.jpg (http://postimage.org/image/9rz6gzseb/) http://s16.postimage.org/gw1sb5481/DSC01832.jpg (http://postimage.org/image/gw1sb5481/) http://s17.postimage.org/blsqd0o17/DSC01838.jpg (http://postimage.org/image/blsqd0o17/)

mocho
30.01.2012, 14:50
От къде мога да закупя Витамикс Формула

Димитър Бонев
30.01.2012, 16:14
колко ти трябва

ianev
31.01.2012, 11:24
Здрасти колега vankogos искам да те питам нещо. Тези питки сложени ли са в някакви пликове или са направо разопаковани върху рамките. Аз смятам да сложа Апитом към средата на месеца и в началото на март пак. Понеже до сега не съм давал питки и са оцелявали аз ги оставам с достатъчно мед в плодника но дето се вика за по сигурно.

filmatoplo
31.01.2012, 13:15
Здравей .Бялото вещество какво е -захар ,или пудра захар с мед , датата от поста актуална ли е с деня на подхранването -не е ли студено за отваряне на кошера .Защо горе има магазини по това време .

viktor_555
31.01.2012, 15:34
Колеги здравейте!!
Изчетох всички рецепти които сте написали--но уви всички са свъзани със думата- мед.А аз като начинаещ пчелар не разполагам с такъв. crying;
През миналата година закупих 20 отводки които са настанени съответно в 4-ри 8-ци ДБ 10 в 10 -ци ДБ и 6 и 12-ци ДБ с по 2-3 мазини--втора рака.
Аз вече подхраних по веднъж в началото на Януари--беше ме страх някое от слабичките ми семейства да не даде фира
Подхранването направих с BEE FONDA Thymol. Но ми казаха че не е от най качествените храни

Аз съм от Враца а на пчеларския при нас в момента има АПИТОМ на Евротом -или нещо подобно звучеше!!!
Ще съм много благодарен на всеки които ми даде насока дали е ползвал такава храна и впечетлението му от нея!

зуница
31.01.2012, 16:27
"
Ще съм много благодарен на всеки които ми даде насока дали е ползвал такава храна и впечетлението му от нея!"
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3489

viktor_555
31.01.2012, 21:26
Благодаря на зуница за коментара
Още утре ще ходя до пчеларския да си закупя от тази сръбска храна!!!

Надявам се пчеличките ми да я харесат wink; и да я хапнат с удоволствие!!!!

Лежаков
01.02.2012, 16:22
Здравейте колеги.
Преди седмица забърках и напълних една голя-я-яма торба с питки за подхранване. Сложих пудра захар,мед, белтъчини,минерали,витамин и,микроелементи и други полезни за зимуването на пчелите вещества и съединения.
Студеното време ме спря,но след 2-3 дни ще отскоча до гората.Ще намеря хралупите на пчеличките,ще ги разровя /да се информирам за състоянието им и да видя от какво имат нужда/ и ще ги подхраня с тази дадена от бога и приготвена от мен храна.
Предлагам да полагаме непрестанни грижи не само за собствените си пчели,но и за гладуващите им сестри в гората.
Бог да им е на помощ.

спартак
01.02.2012, 18:00
Е колега Лежаков, допада ми чувството ти за хумор, че то напоследък пчеларите като нямаме работа по пчелина , почваме да мислим за глупости и като гледам и кавги. drinks;

Юрий Цветков
01.02.2012, 18:20
Здравейте колеги.
Преди седмица забърках и напълних една голя-я-яма торба с питки за подхранване. Сложих пудра захар,мед, белтъчини,минерали,витамин и,микроелементи и други полезни за зимуването на пчелите вещества и съединения.
Студеното време ме спря,но след 2-3 дни ще отскоча до гората.Ще намеря хралупите на пчеличките,ще ги разровя /да се информирам за състоянието им и да видя от какво имат нужда/ и ще ги подхраня с тази дадена от бога и приготвена от мен храна.
Предлагам да полагаме непрестанни грижи не само за собствените си пчели,но и за гладуващите им сестри в гората.
Бог да им е на помощ.Браво колега. Точно така. Няма да сме егоисти и да си храним само собствените пчели.

Ако ти трябва помощ, обади се. drinks;

кентавър
02.02.2012, 12:55
Новобранец съм.След всичко прочетено и аз се престраших и днес им дадох готови питки Апитом с прашец . В двата кошера пчелите бяха над рамките.Това признак на глад ли е наистина.Ако е така значи зимните прегледи са наложителни, иначе ще имаме непрезимували пчели, особенно като нашите отводки на по 4 рамки

N-2
02.02.2012, 16:25
Здравей, Кентавър, зодия Стрелец ли си?

Това, че пчелите са отгоре на тези минусови температури, е сигурен признак /поне за мен/, че нямат запаси на питите, на които са.

Хубаво, е че си им сложил питки.

Според мен е грешка, че питките съдържат прашец. В този момент, при тези минусови температури и при положение, че на някои места пчелите не са се облитали доста дълго, питки с прашец не трябва да се дават.
Освен това, при положение, че отдавна не са се облитали, спасителните питки, които се дават е желателно да не съдържат захар, а да са от кристализирал мед.

Владимир Владимиров-Влад
02.02.2012, 20:56
Освен това, при положение, че отдавна не са се облитали, спасителните питки, които се дават е желателно да не съдържат захар, а да са от кристализирал мед.
Какви са тези питки само от мед без захар ? Нали и най-кристализиралия мед е достатъчно течен за да потече в кошера и затова се сгъстява с пудра захар. Ако има друг начин, споделете.

simo
02.02.2012, 21:04
Меда се слага в найлонов плик,разстила се на тънко /да може да се побере в надрамъчното пространство/и се надупква с остър предмет,примерно вилица.

N-2
03.02.2012, 12:37
Да, това е начинът.
В полиетиленово пликче се слага медът и пликчето се надупчва с вилицата, за да могат пчелите да се доберат до храната. Не се правят прорези или по-големи дупки в пликчето, за да не потече медът и да свлече кълбото. Достатъчни са дупките от вилицата на повече места по цялото пликче от долната страна на пликчето /към гнездото/.

ianev
03.02.2012, 15:33
Цената на Апитом в Бургас е 4.50 в пчеларския склад до зеленчуковата борса днеска си взех. Мисля 1 кг да го разделя на два кошера.

кентавър
03.02.2012, 18:26
5,20 с прашец.Но по-големия проблем пред мен е как да предотвратя роеенето

ianev
03.02.2012, 19:14
Със прашец е 4.90 май. А колкото до роенето прочети из форума има доста казано по въпроса. По принцип ако имат къде да работят няма да се роят.

Лежаков
04.02.2012, 19:00
5,20 с прашец.Но по-големия проблем пред мен е как да предотвратя роеенето

Голямия обем на кошера и адекватните грижи, могат да те отърват от нежелано роене.
Всяка година 2-3 лежака ги принуждавам да се роят /от едно семейство правя 3/ и това е единия от начините ,чрез който увеличавам броя на кошерите.

mladen99
04.02.2012, 19:43
5,20 с прашец.Но по-големия проблем пред мен е как да предотвратя роеенето

Голямия обем на кошера и адекватните грижи, могат да те отърват от нежелано роене.
Всяка година 2-3 лежака ги принуждавам да се роят /от едно семейство правя 3/ и това е единия от начините ,чрез който увеличавам броя на кошерите.

Иха.... от 1 да получиш 3 супер звучи, но набират ли сила всичките до зимата?

vankogos
07.02.2012, 14:07
Здрасти колега vankogos искам да те питам нещо. Тези питки сложени ли са в някакви пликове или са направо разопаковани върху рамките. Аз смятам да сложа Апитом към средата на месеца и в началото на март пак. Понеже до сега не съм давал питки и са оцелявали аз ги оставам с достатъчно мед в плодника но дето се вика за по сигурно.
Някой от питките са поставени в обикновенни кесийки,а другите са поставени директно върху рамките като държа да подчертая че вторият начин опитвам за първи път.

vankogos
07.02.2012, 14:20
Здравей .Бялото вещество какво е -захар ,или пудра захар с мед , датата от поста актуална ли е с деня на подхранването -не е ли студено за отваряне на кошера .Защо горе има магазини по това време .
Това са питките които правя от пудра захар и малко мед,а датата на поставянето им е 22.01.2012.Държа магазините над плодника ,като по този начин съхранявам магазинните пити.

ivko
10.02.2012, 18:14
Ето и моите отводки които се съмнявах че са живи и днеска реших да ги подхраня малко.Чакам мнения.
http://s18.postimage.org/4ujofesw5/10022012129.jpg (http://postimage.org/image/4ujofesw5/)

http://s13.postimage.org/ed3882zdf/10022012130.jpg (http://postimage.org/image/ed3882zdf/)

Лежаков
10.02.2012, 18:23
Иха.... от 1 да получиш 3 супер звучи, но набират ли сила всичките до зимата?

Пролетта избирам 2 или 3 лежака,които през предишната година не са изпадали в роево състояние,развивали са се бързо,работили са усърдно и са постигнали добри резултати т.е. добри пчелни семейства.Те са зазимени с по една отводка.Развивам семейството и отводката докато не напълнат 22-24 рамки от общо 25 в лежака.Майката от отводката я премествам с 2 пити пило в друг кошер.Обединявам пчелите от семейството и отводката, като изваждам още 3-4 пити без пило.Предизвиквам роева обстановка - много млади пчели,много пило,малко пити,няма восъчни основи, няма и много работа извън кошера.След залагане на маточниците старата майка я премествам с 2-3 пити пило в лежака където е майката от отводката, а останалите рамки ги разделям на три равни части / с плътни прегради/ всяка с отделна прелка.
Така от 1 семейство получавам три нови, които до есентта са нормално развити семейства с млади роеви майки.Зазимявам ги заедно с отводки създадени от другите лежаци.

Nic 59
10.02.2012, 18:28
Герои са, щом са устискали. Защо не ги съкрати? Да не вземеш да ги оставиш на цял корпус и когато тръгне пилото.

Лежаков
10.02.2012, 18:36
Просто пропусната фраза - "и съкращавам гнездото максимално."

Toncho
14.02.2012, 12:59
Имам малко питане като за начинаещ. Днес реших да проверя дали трябва да си подхранвам пчелити и установих че накои семеиства имат нужда. Проблема е че тези които трябва да ги храня пчелите са се качили горе под хранилката където им слагам меда и сега незнам как да ги нахраня без да се раздразнят или да ги смачкам като слагам меда. Можете ли да ми дадете съвет.

ianev
14.02.2012, 13:06
Палиш пушилката и ги опушваш 1-2 пъти и те ще слязат по надоло. Особено днеска времето е хубаво особено при нас в Бургас.

Toncho
14.02.2012, 13:13
Мерси за отговора и при нас в разградско времето е супер и за това съм се заел с прегледа на пчелите:)

Танаси
14.02.2012, 18:45
При темп. по ниска от -2 градуса пчелите не шават много-много.

svetlin
14.02.2012, 19:05
Здравейте и аз мисля утре да подхраня.Ако е минус 2-3градуса имали проблем speechless;

георги ананиев
14.02.2012, 19:39
При темп. по ниска от -2 градуса пчелите не шават много-много.

Да ама нада ли, всичко е строго индивидуално .

slavikos
14.02.2012, 21:41
Да ама нада ли, всичко е строго индивидуално .
И аз съм на това мнение! На предишното подхранване на -4 всичко беше спокойно но едно от семействата за малко да ме изядат, ако можеха де. Но пък вече съм на мнение, че и при минусови градуси е добре да се отварят.

Жоро$73
01.04.2012, 09:33
Останаха ми няколко питки от пудра захар и мед.Как да ги съхраня за по дълго време?

спартак
01.04.2012, 10:50
На мен ми останаха три и ги разтворих с топла вода и по хранилките. За два дни и помен не остана от тях.Няма смисъл да ги съхраняваш , ако са малко количество.Сега както е лошо времето давай ги смело на сироп , защото в този вятър и лошо време няма опасност от кражби. drinks;

Владимир Владимиров-Влад
01.04.2012, 12:08
Разтворих ги в топла вода, изхвърлих найлоните от пликовете и ги разлях по хранилките. Бях слагал и сухо мляко в меда и след разтварянето то се утаи на дъното на хранилките. Това не им попречи да си го приберат там някъде. Играчка е, но няма смисъл да се съхраняват питките още една година.

Юрий Цветков
01.04.2012, 12:26
Останаха ми няколко питки от пудра захар и мед.Как да ги съхраня за по дълго време?Просто ги дай на пчелите. Какво има да му мислиш толкова.

зуница
23.09.2012, 21:20
Колега,Владо-Gillan,на първия въпрос:
Повече от 10 години слагам "Апитом" и случай да изсъхне не съм имал.По вероятно е при повече влага в гнездото напролет да прокапе.
На втория:
Пчелите стигат до питките при разпускане на кълбото ,а това става когато времето го позволи, напролет и е нормално да искаме развитие или когато са стигнали горната рамка и питката спасява положението.
Миналата година поставих питките "Апитом" в началото на декември.Тая година щом излязат пресните и времето е подходящо ще ги слагам.

Владо-Gillan
23.09.2012, 21:36
Колега,Владо-Gillan,на първия въпрос:
Повече от 10 години слагам "Апитом" и случай да изсъхне не съм имал.По вероятно е при повече влага в гнездото напролет да прокапе.
На втория:
Пчелите стигат до питките при разпускане на кълбото ,а това става когато времето го позволи, напролет и е нормално да искаме развитие или когато са стигнали горната рамка и питката спасява положението.
Миналата година поставих питките "Апитом" в началото на декември.Тая година щом излязат пресните и времето е подходящо ще ги слагам.супер, кога се очакват да пуснат пресните питки?Само с аптиом ли подхранвате, няма ли по подходящи, или от практиката сте се убедили че това са питките

Пламен Ганев
23.09.2012, 23:02
Благодаря vanHanegem ще те послишам и ще сложа по Коледа по 1 питка 1кг това би трябвало да им стигне за месец. Питките до каква степен изтощават едно семейство и даването им толкова рано как ще им повлияе, дали няма да има обратен ефект даването им толкова рано и да има голям подмор рано на пролет. drinks;

Питките изтощават много пчелите и за мен не е разумно да започваш от ноември или декември,защото хванеш ли се на хорото-на всеки 15 дни питка до март.как ти се струва?
Питката е в твърдо състояние!Нищо в твърдо състояние не е добро за зимуване.

N-2
24.09.2012, 09:10
Питките е хубаво да се дават след облитане на пчелите. Ако не се съобразим с това, може и да навредим повече, отколкото да помогнем.
Ако имате кристализирал мед - по-добре кристализирал мед в пликчета докато отпусне времето и могат да се облетят, пък после питките.
Но имайте предвид, че питките спасяват пчелите от глад при невъзможност да се преместят, те са спасителни и по-добре с тях отколкото без тях в определен момент, въпреки някои вреди.

Сетих се, че някои слагат хоризонтално над рамките пита с мед, която е повдигната на летвички, за да могат да преминават пчелите /вместо питка или вместо мед в пличкета/.

Светозар Каменов
24.09.2012, 11:34
Казвате питки до април. Не е ли по-добре от март, като се постопли, сироп да им се дава?

vanHanegem
24.09.2012, 11:37
Сироп - като цъфнат овошките, има принос на прашец и се установи относително по-трайно затопляне. При вас в Южна България по-рано става това- минимум с 15 дни преди нас.

jordanov
24.09.2012, 15:18
Зуница, на колко килограма мед зазимяваш ?

зуница
24.09.2012, 20:15
Колега,Владо-Gillan,
"Апитом" е най-евтиния вариянт по отношение качество цена..Ако открия друг ще се преориентирам.А по параметри "Апитом" поне на книга са добри.Тая година направо ще започна с "Апитом-Р".Миналата година от обикновения бяха взели около 1/5 от опаковката ,когато поставих този с прашеца, февруари.И от двата остана по 1/5 ,когато цъфнаха дърветата и пчелите загубиха интерес към питките.После минахме на сироп със "Стартовит".Надявам се тази година да мина с по една опаковка.
Колега,jordanov,
Зазимявам с колкото мога по-малко мед-10-12 кг. ,от които половината "захарен мед" от инвентиран сироп.

vanHanegem
24.09.2012, 20:25
На каква цена вземаш "Апитом"? При нас във Враца се продаваше пакет от 1 кг. за 5 лв. пролетта(доколкото си спомням този с прашеца, а другия беше с 0.50 по-евтин). Това е висока цена за този продукт.

зуница
24.09.2012, 20:54
Колега,vanHanegem,миналата година го взех на 4.60лв.Купувам късно есен преди да са почнали колегите да хранят и търговците да вдигнат цената.Предпочитам "Апитом" защото няма мед в него.Предубеден съм към чужд мед.А мой мед и пудра захар да давам ми е по-скъпо.

vanHanegem
24.09.2012, 21:01
Значи добре си спомням и не греша за цената. Затова казвам, че е висока, защото аз купих "Апифонда" на 2.98/ кг.преди Коледа. След това и вдигнаха цената на 3.20/кг. даже това се зачудих тогава - сръбската храна е малко по-малко от 2 пъти по-скъпа от немската????

зуница
24.09.2012, 21:24
Какъв е състава на "Апифонда"? Цената е добра.Но не знам какво ще получа за нея.Пишат само за захароза.Витамини? Микроелементи?

зуница
24.09.2012, 21:36
Дай рецептата и да хващам калкулатора да смятам. drinks;

vanHanegem
24.09.2012, 21:43
Един пакет "Апифонда" е 2.5 кг. Едно пакетче от 100 гр. "Витамикс-Формула", в който има витамини, минерали, микроелементи и...всичко е 3-4 лв. и ще ти стигне за поне 20 кг. "Апифонда". Омесва се, разбира се, но...това е женска работа. "Апифонда" съм омесвал и с "Feed Bee", но там вече скачаш на повече пари.....

FVCVS CAESAR
25.09.2012, 13:10
Значи 3,20 + 0,20 + прашец... В крайна сметка от Апифонда сигурно ще се спестят по 0,70 - 0,90 лв на кг спрямо Apitom-P, който беше 4,50 лв през февруари. Този, без прашеца, беше малко по-евтин, но не си спомням колко точно струваше. Не знам за качеството, но ако прибавим труда и мацаницата, нещата доста се доближават.
Ако пък не го докарам на гъстота, ще вземе да протече като се затопли в кошера... Когато съм доволен от нещо, не си правя повече експерименти, макар и с риск да пропусна нещо ценно. С други думи, не ми се занимава.
Виж, ако имах сто кошера, щеше да става въпрос за 70 - 90 лв разлика, но пък тогава сигурно съвсем не би ми се занимавало да меся тесто, особено пък на ръка.

Владо-Gillan
25.09.2012, 13:22
Добре, а задължително ли е да се добавят добавките към храната

FVCVS CAESAR
25.09.2012, 13:44
Добре, а задължително ли е да се добавят добавките към храната
Според мен, задължително е храната да съдържа глюкоза и фруктоза. Останалото са екстри, чиято степен на задължителност зависи от целта на подхранването.

P. S. Апифонда (http://www.bienenfutter.eu/bg/Produkte/Apifonda/) си е чиста пудра захар със сироп, т. е. Apipuder + сироп, докато Апитом-P освен захароза, съдържа глюкоза, фруктоза, витамини, прашец и др. добавки. Мисля, че пчелите биха се чувствали по-добре с Апитом... поне на теория. Това ми заприлича на реклама на котешки храни - Вашата котка би се чувствала най-добре с Whis***. :D
А здравословното състояние на пчелите е най-важно - Валетудо бонум оптимум, дет се вика.

Лежаков
15.10.2012, 17:15
Зазимявам с колкото мога по-малко мед-10-12 кг. ,от които половината "захарен мед" от инвентиран сироп.

Защо зазимяваш по този начин??? Въпроса е породен от моето любопитство.

valyo
15.10.2012, 17:46
Целта може би е да изядат колкото се може повече от "ланшния" мед напролет. Защото като тръгне паша кокото и да драскаш питите, все остава. Най-добре е ако може да си го изядат в кошера.
А защо захарен - навярно е продиктувано от особеностите на района. А и не прокисва май?

зуница
15.10.2012, 19:40
Колеги,valyo и Лежаков, причините са няколко:
1.Медът е по-скъп от захарта.
2.На захарен мед зимуват по-добре.Не прокисва и не се захаросва.Литература и практика се покриват.
3.Вероятността от диарии е минимална.Няма манова съставка в меда за зимуване и ако случайно остане такава, е малко.
4.Ако в някое семейство остане ланшен мед на пролет го прехвърлям на нуждаещо се друго.
5.Започна ли да подхранвам със сироп напролет почти няма ланшен мед 1-2 кг.най-много.
6.Без питките зазимяването ще трябва да го пресмятам отново.
7.Основното май е, меда за мене ,а захарта във вид полезен за тях за пчелите.

Лежаков
15.10.2012, 21:27
Благодаря за изчерпателният отговор.

кентавър
14.01.2013, 17:56
Колеги имам един въпрос.Мога ли да подхраня пчелите с медено-прашецова пита рано напролет.Прашеца е купешки ,крие ли някакви рискове.Благодаря предварително.

scutellator
14.01.2013, 19:43
ДА, особенно ако е вносен (разбирай го китайски), може да крие опасност от заболяване( вируси,бактерии - гнилцови заболявания, нозематоза), радиация, замърсяване с пестициди.

Протеиновите добавки за пчели които се продават ( feed bee, amino booster...и т.н) не съдържат пчелни продукти - т.е. прието е такива да се избягват въобще, освен ако се са от твоя си пчелин.


България е богата на източници на прашец и през пролетта и през есента, не очаквай някакакъв значителен ефект.

FVCVS CAESAR
15.01.2013, 17:24
Прашеца е купешки ,крие ли някакви рискове.
Освен всичко друго, не се знае този прашец преди колко години е събиран...

кентавър
16.01.2013, 17:59
Добре, колегите от нашия район били много доволни от захранването с ообезмаслена извара 1 част 1 част мед и 4 части пудра захар

РУМ71
18.01.2013, 10:40
Добре, колегите от нашия район били много доволни от захранването с ообезмаслена извара 1 част 1 част мед и 4 части пудра захар

Здравей колега ,ще споделя моето виждане по този въпрос .На 10 семейства тествах и направих питка от 500г мед 50г прашец и пудра захар ,колкото поеме,поставих ги на 02.01.2012 г и на 17.01.2012 резултата е следния. Семействата с питките имат по на 2 рамки пило запечатано (прилагам снимки),а всички останали са оше на току що нанесени яйца.Изводите са за вас!Успешна година на всички колеги.
http://s1.postimage.org/ymmj8kt0r/0210.jpg (http://postimage.org/image/ymmj8kt0r/)

http://s1.postimage.org/e3rn3if3f/0210_001.jpg (http://postimage.org/image/e3rn3if3f/)

Пламен Ганев
18.01.2013, 10:58
Изводите са,че ако стегне февруари корав студ,голям процент от тези форсирани семейства ще отлетят към оня свят!!!

РУМ71
18.01.2013, 11:31
Изводите са,че ако стегне февруари корав студ,голям процент от тези форсирани семейства ще отлетят към оня свят!!!
може и да си прав но за семейства с по малко пчели ,а тези с 7-8 рамки не мисля.дерзай

FVCVS CAESAR
18.01.2013, 12:50
Семействата с питките имат по на 2 рамки пило запечатано
А каква е целта на това ранно развитие? Да не би да гониш добив от кокичета и минзухарчета wink; ... или ще правиш ранни отводки?
Дано да имаш късмет с редовното облитане...

РУМ71
18.01.2013, 13:06
Семействата с питките имат по на 2 рамки пило запечатано
А каква е целта на това ранно развитие? Да не би да гониш добив от кокичета и минзухарчета wink; ... или ще правиш ранни отводки?
Дано да имаш късмет с редовното облитане...

Правя ,както и преди писах с цел експеримент. За това и само на 10 семейства.За мен подхранването с продукт от самите пчели има много по голям ефект.Стига с тия витамини протеини и извари това не са прасета! wink;
И това,че съм ги обрекъл на смърт е доста пресилено все пак те са изпреварили другите семейства с едни 7-10 дни. нима вашите семейства са още без личинки.

Пламен Ганев
18.01.2013, 13:12
може и да си прав но за семейства с по малко пчели ,а тези с 7-8 рамки не мисля.дерзай[/quote]

Семействата с по-малко пчели няма да се възбудят!Само силните ще го направят!

scutellator
18.01.2013, 13:33
Ранното пило не винаги означава по-бързо развитие.

Американците са открили че подхранването с протеинови питки през есента дава много по-голям резултат за силата на семействата през пролетта, отколкото подхранването няколко месеца преди това.

РУМ71
18.01.2013, 13:41
може и да си прав но за семейства с по малко пчели ,а тези с 7-8 рамки не мисля.дерзай

Семействата с по-малко пчели няма да се възбудят!Само силните ще го направят![/quote]

Ти пробвал ли си или така смяташ.

FVCVS CAESAR
18.01.2013, 13:42
нима вашите семейства са още без личинки.
При нас не са облитали от 30 ноември и съответно не съм ровил из кошерите оттогава, та не знам какво имат, но личинки не ми трябват. Повече бих се зарадвал на един хубав топъл ден за облитане и очаквам с надежда прогнозите за топло време в понеделник да не се окажат пак кьорфишек.

Колкото до изварата, разбира се, че тя не би могла да замести напълно прашеца, но когато няма риба и ракът е риба. Предполагам, че ефектът от нея ще е сходен с този, от сухото мляко. Според проучвания, сухото мляко замества прашеца до 20%, соевото брашно ок. 50%, кокошите яйца 10%, а комбинация от прашец, соево брашно и суха мая - ок. 70%. Млякото (подозирам, че изварата също) е подходящо при отглеждане на пило, а соевите протеини се натрупват в организма на пчелата (в т. нар. мастно тяло). Сухата мая пък е прекалено скъпа и не си заслужава да се купува. Добре е при хранене с тези заместители да има поне някакъв приток или запас от прашец в гнездото, или пък да се добави към заместителите.

Аз пък съм планирал да им раздам Апитом с цветен прашец и самоделно тесто със сухо мляко, и соево брашно, но малко по-късно.

РУМ71
18.01.2013, 13:46
Ранното пило не винаги означава по-бързо развитие.

Американците са открили че подхранването с протеинови питки през есента дава много по-голям резултат за силата на семействата през пролетта, отколкото подхранването няколко месеца преди това.

Американците открили ,американците доказали стига с тия американци .Държава с 200 г история ще ми дават наклон на ... Те първо да се справят с изчезването на пчелите си тогава да доказват за това и онова. Съжалявам за малко острия отговор но ми писна от тая нация .

РУМ71
18.01.2013, 13:56
[quote=РУМ71]нима вашите семейства са още без личинки.
При нас не са облитали от 30 ноември и съответно не съм ровил из кошерите оттогава, та не знам какво имат, но личинки не ми трябват. Повече бих се зарадвал на един хубав топъл ден за облитане и очаквам с надежда прогнозите за топло време в понеделник да не се окажат пак кьорфишек.

Облитаха се и на 02.01.2013 и на 16.01.температури над 15 градуса .Извинявам се предварително, не искам да ви давам уроци защото не ви познавам но вземете и се ровнете в края на януари в 3-4 семейства и вижте дали няма личинки! успех

FVCVS CAESAR
18.01.2013, 14:34
вземете и се ровнете в края на януари в 3-4 семейства и вижте дали няма личинки!
За мен не е важно дали ще има личинки, а дали те ще са 20-30 бр. или 10-15 хил. Впрочем, в гнездата мисля, че вече са се понатрупали факторите, отключващи гледането на пило, та може да има някоя и друга личинка още в момента. Ако зависеше от мен обаче, щях да забраня на майките изобщо да снасят през януари, но за съжаление, аз съм само страничен наблюдател и мога единствено да не подпомагам допълнително процеса.
Все пак, от чисто "научен интерес", би ми било любопитно да разбера какви са резултатите от твоя експеримент и ще очаквам с нетърпение развръзката. wink;
Желая ти успех в начинанието! drinks;

rdrrumen
18.01.2013, 14:55
На 16.01.2013 погледнах в 5-6семейства и установих, че имат запечатано пило с площ колкото цигарена кутия.

srg
18.01.2013, 16:23
Аз също съм против ранното възбуждане на семйствата.Миналата година по това време започна едно силно и продължително застудаване. Предполагам, че колегите които бяха избързали съжаляваха.Не че и по-късно не може да застудее, но продължителноста нама да е голяма.

FVCVS CAESAR
18.01.2013, 16:46
комбинация от прашец, соево брашно и суха мая - ок. 70%
По-горе в бързината съм допуснал малка грешка. Вместо "комбинация от прашец, соево брашно и суха мая - ок. 70%" да се чете:
"комбинация от сухо мляко, соево брашно и суха мая - 70%".
Макар, че при добавка на известно количество прашец пак биха могли да се получат същите и дори по-големи проценти... Зависи от количеството, качеството, вида на прашеца...

кентавър
18.01.2013, 17:57
Тази година съм решил да събирам прашец от собствения пчелин и подхранването с него във вид на медо-прашецова питка да започна рано на пролет мисля март месец ,за да може да имат фактора облитане.фЕВРУАРИ рано ли е за подхранване с белтъчна храна

Пламен Ганев
18.01.2013, 20:24
Семействата с по-малко пчели няма да се възбудят!Само силните ще го направят![/quote]

Ти пробвал ли си или така смяташ.[/quote]

Естественно че съм пробвал!Пробвал съм на групи от по 20 броя и извода е,че най-важното е да се зазимят с над 10 000 хиляди пчели!Всички подробности важат за средните,а слабите нищо няма да ги направи силни!

vanHanegem
18.01.2013, 20:50
13 паунда сух прашец (6 кг.) се размесват с 2 3/4 пинти (1300 мл.) топла вода, загрята до 40 гр.С в продължение на 15 до 30 мин. След размиването на поленовите зърна се добавят 6 кг. захар. Полученото много твърдо тесто се разпределя на порции от по 300 до 500 грама и се сплесква до дебелина 1 см. Пропорцията между прашеца и захарта в тази смес може да се промени от 2:1 до 1/2:1 в зависимост от състоянието на пчелите.
Прашецът приготвен по този начин и поставен в гнездото, няма да изсъхне и няма да мухляса в рамките на 2-3 седмици, които са необходими за да бъде изяден. Не е необходимо покритие, за да се намали достъпността му за пчелите.

По този начин Стийв Тейбър храни семействата, които отглеждат майки.

Светослав Точев
19.01.2013, 06:56
Захарта пудра ли трябва да е.

РУМ71
21.01.2013, 14:58
вземете и се ровнете в края на януари в 3-4 семейства и вижте дали няма личинки!
За мен не е важно дали ще има личинки, а дали те ще са 20-30 бр. или 10-15 хил. Впрочем, в гнездата мисля, че вече са се понатрупали факторите, отключващи гледането на пило, та може да има някоя и друга личинка още в момента. Ако зависеше от мен обаче, щях да забраня на майките изобщо да снасят през януари, но за съжаление, аз съм само страничен наблюдател и мога единствено да не подпомагам допълнително процеса.
Все пак, от чисто "научен интерес", би ми било любопитно да разбера какви са резултатите от твоя експеримент и ще очаквам с нетърпение развръзката. wink;
Желая ти успех в начинанието! drinks;


Резултата преди 2 години беше по 10-12 кг мед от семейство (рапица)и силни семейства през цялата година ,а за 10-15 хиляди личинки ще говорим март месец.

Ангел Йосифов
13.12.2013, 20:32
Само да избутам темата.

Nik_m
09.01.2014, 17:00
Тези питки с протеина за подбуждане ли служат?
Питам защото има едни с протеин и прашец, за тях ясно и други само с протеин.
Има някакви босненски и чувам добри отзиви за тях.

Пламен Керчев
12.01.2014, 11:16
По какъв начин се добавя прашец в питката за подхранване, в естественият си вид или се разтваря и ако да , как.

Искрен Мутафов
12.01.2014, 11:51
По какъв начин се добавя прашец в питката за подхранване, в естественият си вид или се разтваря и ако да , как.

На мен лично не ми е известно някоя да добавя истински прашец в питките за подхранване - над три пъти по-скъп е от заместителя. Feed Bee(заместител на прашеца) се смесва със ApiPuder - примерно, и двете са прахообразни, след добро смесване в съответната пропорция(има различни рецепти - съотношения), добавя се вода, може и мед разтворен във вода, и съответно престоява затворено в найлонови торби няколко дни за получаване на желаната консистенция/твърдина на питките.
В нета има и разни клипчета за FeedBee където го подават на пчелите в полу течно състояние...

Пламен Керчев
12.01.2014, 12:15
На мен лично не ми е известно някоя да добавя истински прашец в питките за подхранване - над три пъти по-скъп е от заместителя. Feed Bee(заместител на прашеца) се смесва със ApiPuder - примерно, и двете са прахообразни, след добро смесване в съответната пропорция(има различни рецепти - съотношения), добавя се вода, може и мед разтворен във вода, и съответно престоява затворено в найлонови торби няколко дни за получаване на желаната консистенция/твърдина на питките.
В нета има и разни клипчета за FeedBee където го подават на пчелите в полу течно състояние...
Благодаря колега. Доста колеги споделят че я ползват явно върши работа. Ще се радвам да споделите изпитани рецепти използвани на практика с тези два продукта.

Искрен Мутафов
12.01.2014, 12:36
Благодаря колега. Доста колеги споделят че я ползват явно върши работа. Ще се радвам да споделите изпитани рецепти използвани на практика с тези два продукта.

Виж в тая тема има доста мнения, може да си харесаш нещо:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1391&page=5

scutellator
12.01.2014, 12:59
По какъв начин се добавя прашец в питката за подхранване, в естественият си вид или се разтваря и ако да , как.

Виж ето тук:

http://scientificbeekeeping.com/pollen-supplement-formula/
(http://scientificbeekeeping.com/pollen-supplement-formula/)
И не забравяй да добавиш растителна мазнина

В момента Ранди извършва полеви тест (вече 4-5 месеца откакто е започнал) коя рецепта е най-добрия заместител на на прашец. Отводки направени през Август се подхранват с различни заместители на прашеца и се следи презимуването и развитието им. През целия период на експеримента напълно отсъства прашец от природата (прашецоотделящи растения). Когато приключи, рецептата ще бъде публикувана заедно с резултатите.

Pavel_Bs
13.01.2014, 08:54
Имам един въпрос-защо в българската литература пише да се инактивира маята(без значение коя), а американците не я инактивирват.И само да споделя набързо прегледана информация за някои съставки в една от рецептите-Canola oil е олио от генно модифицирана рапица,която се използва САМО за технически цели; Torula yeast-мая от квасна гъбичка(прибавят мононатриев глутамат към маята винаги!).Не че двете ги има в нашата мрежа(не съм ги чувал),обаче ми е чудно кой пчелар би прибавял подобни съмнителни съставки.Не поставям под съмнение опита и знанието на пчеларите,но е важно какъв е водещият мотив на пчеларя-печалба на всяка цена с минимални средства или не само.Моля никой да не се засяга!

Pavel_Bs
13.01.2014, 09:11
Колеги, какви количества канела на прах слагате в питките(които ползват)?Виждам че колегите от Америка я ползват.

Пламен Керчев
13.01.2014, 11:29
Ето каква питка смятам да забъркам на моите пчелички.
500 гр. ApiPuder
250 гр. мед
200 гр.Feed Bee
25 гр. сок Лимон
25 гр. сок Лук
1 гр. Тимол

valaz
15.01.2014, 20:30
Моята рецепта е следната:
5 кг ApiPuder
1 кг Feed Bee
След размесването им добавям мед на око и меся до получаване на тесто с нужната консистенция. Поставям храната в пликове за фризер започвам да подхранвам през първата половина на февруари.

Pavel_Bs
15.01.2014, 20:46
Благодаря,колеги за споделеното.Колега Пламен,интересно ми е как пчелите възприемат сока от лук.Иначе съм чел и за други колеги които ползват лук.Знам че е много полезен и че алкализира организма.Питките миришат ли и какви наблюдения можеш да споделиш откакто го ползваш?

atanasov_msb
15.01.2014, 20:57
мм даа съвременно пчеларство. Защо не ги пробвате с дураболилhttp://www.fitnes-bg.com/%D4%E8%F2%ED%E5%F1/%CC%E5%E4%E8%EA%E0%EC%E5%ED%F2%E8/%C4%E5%EA%E0-%C4%F3%F0%E0%E1%EE%EB%E8%ED,_%D0%E5%F2%E0%E1%EE%EB %E8%EB,_%CD%EE%F0%EC%E0_%C4%E5%EA%E0,_%C4%F3%F0%E0 %E1%EE%EB,_%CD%E0%ED%E4%F0%EE%EB%EE%ED_20070224182/ може и да се опънат на осите :laughing:. Ами какво събират пчелите сигурно лук извинявам се за неграмотността и с какво се опитваме да ги храним?

scutellator
15.01.2014, 21:09
Бирената мая съдържа дрожди и за това се "кипва" за да се убият. Това е с цел да не се внася голямо количество микроорганизми, които евентуално по-късно биха могли да създават проблеми. На нас ни трябват само протеините.

Рапичното олио се намира в по-големите хранителни вериги.
Освен него(или заедно с него -в комбинация) се ползва и кокосово масло.

Американците не споделят европейските възгледи че ГМО културите и неоникотиноидите са във вреда на пчеларя (съответно са по-щадящи пчелите).

Някога европейците дълго време смятали червените домати за изключително отровни и ги ядяли само докато са още зелени (гадост!). И така докато не платили на един френски готвач да отрови първия американски президент - Вашингтон. Той видял червените домати и си казал " французите и тяхната авангардна кухя... ама какво пък" и ги изял, без да знае че "били отровни".


Да, водещия мотив за тези добавки е максимална печалба, но обърни внимание че става въпрос за ДОМАШНИ рецепти. Печалбата се постига посредством физически по-"охранени" пчели.


Канелата - според Дейв Микса предоставя прополисоподомни смоли за пчелите.
Веднъж я срещнах в изследване като средство за подтискане на бактериите на гнилеца. От всички тествани натурални субстанции маслото от риган бяха и канелата с най-висока активност. ( И ВНИМАНИЕ!!! - изследването беше българско. И ние нещо сме дали на света....)

Дозировка - всичко до 2 кг на 100кг захар е безопасно ( това е дозата която препоръчват американците), аз лично за сега ползвам 200гр на 100кг.

Виж ето тези две статии за Дейв Микса

http://dox.bg/files/dw?a=224ef6ae13

http://dox.bg/files/dw?a=117a10ecd1

Пламен Керчев
15.01.2014, 21:22
Благодаря,колеги за споделеното.Колега Пламен,интересно ми е как пчелите възприемат сока от лук.Иначе съм чел и за други колеги които ползват лук.Знам че е много полезен и че алкализира организма.Питките миришат ли и какви наблюдения можеш да споделиш откакто го ползваш?

За първи път ще ми е с добавянето на лук.

Pavel_Bs
15.01.2014, 21:34
Много благодаря за изчерпателния отговор колега.Може да изглежда глупав следващия въпрос относно канелата,но той е свързан с наскоро обявените намерения на Европа да ограничава количеството на "китайската" канела,поради високото съдържание на кумарин,който не се среща в цейлонската(оригиналната) канела.Та глупавия въпрос е каква канела ползваш(предполагам мляната на прах китайска)?Рапично олио има във веригите,но доколкото се запознах,Canola oil е от модифицирана рапица.Не съм запознат рапичното олио в България какво е,а за доматите си прав-не се знае кое "отровно" до един момент няма да се окаже изключително полезно.Относно дрождите,доколкото си спомням те се падат термофилни и май не се затриват нацяло.Има такива опасения за хлебната мая.Едно време нашите баби и прабаби са си "хващали" квас,които са друг вид дрожди.Това между другото.

Pavel_Bs
15.01.2014, 21:54
Благодаря за списанията,сега ще пада четене.

scutellator
15.01.2014, 23:48
Канелата - от Карфур, големите опаковки,мляна. Ползвал съм и пакетчета по 10 гр. дето ги има навсякъде. Чувал съм че имало и канела - менте, ама откъде да знам как да ги различа.


Рапицата - че то в днешно време коя не е генномодифицирана? В английския език има различни думички за оригиналните рапица/репко (rapeceed/turnip rape) и произлезлите от тях по-късно сортове. В българския - не съм наясно колко различни наименования има (освен пролетна и есенна), но изглежда за да не усложняват нещата и след 100 години това което се сее пак ще се казва рапица.

До скоро и аз не правех разлика - всичко което прави пейзажите жълти ми беше все същото, на практика обаче става въпрос за коренно различни растения ( дотолкова е голяма разликата в различните сортове) - различават се по големина на цветовете, дали има и или не и форма на съцветието, местоположение на цветните пъпки и т.н.

Pavel_Bs
16.01.2014, 19:15
Моля колеги които са ползвали Apitom-P (с прашец) да споделят впечатления за подбудата.Имам един въпрос към по-запознатите колеги-съществува ли вероятност чрез ползвания прашец в питките Apitom-P да се пренесат зарази от други пчелини?Не искам да притеснявам никой,просто ми е любопитно.Все пак храната преминава през контрол и изследвания.

Ангел Йосифов
16.01.2014, 19:27
Единствената гаранция е ако ползваш продукти от твоя пчелин.

Saras
16.01.2014, 22:05
Моля колеги които са ползвали Apitom-P (с прашец) да споделят впечатления за подбудата.Имам един въпрос към по-запознатите колеги-съществува ли вероятност чрез ползвания прашец в питките Apitom-P да се пренесат зарази от други пчелини?Не искам да притеснявам никой,просто ми е любопитно.Все пак храната преминава през контрол и изследвания.
На теория всичко е под контрол, дори самото опаковане, но никой не ти казва как и в какво точно се изразява той.Доколкото знам вчера са сложили на пчелите ми именно този продукт с прашеца, да им е сладко.За него имам положителни отзиви и надявам се пчелите да са съгласни с тях.Времето е хубаво, проблеми с облитането няма.Това е по преценка на пчеларя, който ми гледа пчелите, около 40 кошера.Надявам се да се окаже наполовина толкова добър, колкото е в приказките, че да ги направя 100-150 тази година.

scutellator
17.01.2014, 17:20
Прашеца също е преносител на патогени (предимно вируси) и дали съответната предлагана на пазара храна съдържаща прашец е безопасна или не, зависи от това дали прашеца е бил обеззаразяван (облъчен с гама лъчи).

suni
22.01.2014, 21:49
Прочетох доста , но май се обърках още повече - вместо да намеря отговори на моите въпроси. В крайна сметка за питките които ще дам на пчелите трябва да включва мед, пудра захар и ..... това другото не ми е ясно. Заместител на прашеца? За да нямат разтройство какво трябва да сложа в питките? Абе имам доста въпроси... ;) Препоръчайте ми нещо което може да направи един начинаещ пчелар.sweating;

Искрен Мутафов
22.01.2014, 22:17
Прочети няколко страници назад в темата - има доста информация.

Pavel_Bs
23.01.2014, 09:58
Колеги,имам въпрос относно така нареченото "търтеево мляко".Мисля че Станчо Георгиев го споменава в книжките си.Въпроса ми е дали някой е давал и не може ли да се използва като заместител на прашеца в питките за подхранване?

Ангел Йосифов
23.01.2014, 10:25
Използвал съм търтиево мляко при производство на свищева майка-по време на цъфтежа на софората.2-3дена преди осиротяването подхранвам със захарен р-р +търтиево мляко.След осиротяването подхранвах още седмица.Не съм отварял кошера на 4-5 за да махам запечатаните маточници.Майката започна да осеменява в края на август горе долу 45 дена след осиротяването.На следващата година ми напълни 6 магазина 12дб мед докато другите се отчетоха със по 4магазина.

Pavel_Bs
23.01.2014, 10:46
Колега Йосифов,ще съм ти благодарен ако споделиш как го добиваш,има ли някакви тънкости и според теб може ли да се съхранява до зимата,за да се вложи в питките?

Ангел Йосифов
23.01.2014, 11:39
Изрязваш далака от строителната рамка и пресоваш.Пилото трябва да е пред затваряне или запечатано макс до 3 дена.Съхраняваш във фризера.Може и във мед и пак във фризера.

Pavel_Bs
23.01.2014, 21:28
Благодаря за отговора колега.Сега въпроса който си задавам е защо да не ползвам това търтеево мляко като протеинова добавка в медно-захарните питки?

зуница
24.01.2014, 13:13
"Препоръчайте ми нещо което може да направи един начинаещ пчелар."
Колега ,suni ,
Начинаещия пчелар като не знае какво да направи и не се ориентирал още във "великите" пчеларски теории, най-добре да си вземе готови питки.Аз от години ползвам Апитом с прашец, а тая година си взех босненски за проба.(цената беше атрактивна)Когато се справиш с теориите сам ще си избереш рецепта или ще си я измислиш.
Успех.

dedo52
25.01.2014, 19:19
Преди няколко дни сложих и аз питки/пудра захар,мед и суров прашец/.И пак тогава за всеки случай им натрясках мед в хранилките - шпакловах ги направо с мед - половината от която влизат и до хранилката цялото пространство под малкото капаче. Днес отивам да ги видя - ами всичкия мед в хранилките дето им мазах го бяха изяли. Погледнах под един капак - бяха започнали и питката от средата.И въобще не бяха на кълбо , а имаше и пити с мед.То днес беше 6 градуса сутринта и 8 през деня и кога ще идва този студ...След 2-3 дни пак ще ги захраня с шпаклата -яко мазане. Че после рояците и те да са яки - няма да се излагаме я.

Светозар Каменов
26.01.2014, 21:19
А не мислиш ли, че просто са свалили меда в плодника?

suni
27.01.2014, 11:04
Един въпрос - за протеинови питки може ли например в питката да се сложи царевично брашно или соево брашно, ако може по какъв начин може да се слагат? Четох че белтъчини има в различните видове зърнени растения, а пчелите в ранна пролет имали нужда от доста белтъчини - дали е така?

Юрий Цветков
27.01.2014, 11:08
Да така е. Аз на моите задължително им слага по 2, 300-грамови телешки пържоли. Ефекта е уникален.

ген
27.01.2014, 11:46
На село, където са ми пчелите и дълги години отглеждахме животни съм виждал много пъти при липса на прашец в природата много пчели да носят от смесеният фураж за кравите. Фуражът си го правихме сами, като през фуражомелка прекарвахме царевица, пшеница и ечемик. Той стоеше в сандък под навес, до който достъп имаха и пчелите. В продължение на доста години съм се чудил, за какво им е това брашно и най-после проумях, че закусват с мекици.

suni
27.01.2014, 18:05
Да така е. Аз на моите задължително им слага по 2, 300-грамови телешки пържоли. Ефекта е уникален.
Това как да го разбера?!?!? Нали пише че сайта е създаден за да се обменя информация и в помощ на начинаещи? Май се бъркам...... или .....

Валтер Желязков
27.01.2014, 19:23
Това как да го разбера?!?!? Нали пише че сайта е създаден за да се обменя информация и в помощ на начинаещи? Май се бъркам...... или .....
На въпроса за необходимостта на пчелите от белтъчини, отговор ще намериш, когато прочетеш нещо за храненето им. Относно соевото брашно, дали може , как и по колко? Този въпрос нямаше да го задаваш, ако беше прочел цялата тема. Това, че си начинаещ, не означава само да питаш и всичко да идва на готово, трябва доста да прочетеш и когато не намериш нужните отговори да попиташ колегите. Колкото до коментара на Юрий Цветков-с пържоли е решил да храни и това е, но обърни внимание, че са телешки, а не свински тоест с по малко мазнини. Без лоши чувства. Поздрави!

Niki1313
27.01.2014, 20:38
Един въпрос - за протеинови питки може ли например в питката да се сложи царевично брашно или соево брашно, ако може по какъв начин може да се слагат? Четох че белтъчини има в различните видове зърнени растения, а пчелите в ранна пролет имали нужда от доста белтъчини - дали е така?

За белтъчините (протеините) е написано и изговорено много и въпреки това продължават дебати от сорта „какво да сложа в питките”, че пчелите ми да станат като Херкулес или поне, като баща му.
Ще се опитам с няколко изречения да опиша белтъка - какво представлява и как се усвоява от организма.

- Белтъчините имат участие в изграждането на хормони, ензими и антитела. Така те пряко участват в обмяната на веществата и в зависимост от тяхната наситеност и качество изграждат имунната защита на организма.
- Белтъчините (растителни и животински) не са еднакви, макар че са образувани от едни и същи 23 аминокиселини. Те имат различни функции и действат в различни области на организма.
- Животинския белтък е пълноценен и осигуряват нужния баланс на основни незаменими аминокиселини и както казах по горе - изграждат клетките, тъканите и органите.
- Животинските белтъчини се усвояват по-добре от растителните.
- Запасите от белтъчини трябва да се попълват непрекъснато. В противен случай организмът задейства собствените си депа и черпи белтък от мускулите и хемолимфата.
- Не е необходимо да се дава голямо количество белтъци, защото организма не е в състояние да ги преработи всичките и ги изхвърля неусвоени.
- Белтъка е желателно да се дава със сложни въглехидрати. Доказано е, че така се усвояват по-добре. (Източник на сложни въглехидрати са растенията– стъблото, семената, корените и листата. Те са изградени от полизахариди и осигуряват най-важния хранителен компонент – целулоза. Или казано по-просто, когато ще се добавят белтъчини, захарния сироп или питка да не са инвертирани).
- С увеличаване употребата на белтъчини, трябва да увеличите и приема на вода. В противен случай организма се обезводнява и се забавя обмяната на веществата (преценете дали е необходимо да се добавят много белтъчини в сухите питки).
- При окисляването на 1 гр. белтъчини в организма се отдела или образуват 4 Ккал.

Надявам се така подготвената информация да помогне да се ориентирате, кое, как, колко и защо да се дава на пчелите. Успех.

suni
27.01.2014, 21:31
Благодаря за отговора!!!

Kaloian Kisov
27.01.2014, 23:06
Искрене е точно за това става дума FeedBee и ApiPuder на паста в пропорци 2/10 и вода 1 л. .743745744

kuline
27.01.2014, 23:26
Г-н Кисов, извън темата би ли казал какви са тези ленти? Т.е. името им.

Kaloian Kisov
27.01.2014, 23:41
"Чекмайт плюс" на на базата на комафост. Есено третиране за акар.

kuline
27.01.2014, 23:58
Благодаря.
Чел съм за тях, но съм ги виждал само в опаковка.

Юрий Цветков
28.01.2014, 08:51
Суни, не се познаваме, затова няма как отношението ми да е лично. Мен обаче въпроси от рода: От вчера имам 2кошера, какво да прая или помагайте? (а твоя е горе долу такъв) много ме дразнят. Ами щом не знаеш какво да ги правиш - не се захващай. По въпроса за храненето на пчелите има много, ама наистина много инфо, както и тук в самия форум, така и в пчеларската литература. Ами потруди се малко. Иначе предния ми пост беше просто шега, но явно новите пчелари нямате чувство за хумор. Извинявай. Иначе форума наистина е място за споделяне и обмяна на опит и информация.

suni
28.01.2014, 11:55
Суни, не се познаваме, затова няма как отношението ми да е лично. Мен обаче въпроси от рода: От вчера имам 2кошера, какво да прая или помагайте? (а твоя е горе долу такъв) много ме дразнят. Ами щом не знаеш какво да ги правиш - не се захващай. По въпроса за храненето на пчелите има много, ама наистина много инфо, както и тук в самия форум, така и в пчеларската литература. Ами потруди се малко. Иначе предния ми пост беше просто шега, но явно новите пчелари нямате чувство за хумор. Извинявай. Иначе форума наистина е място за споделяне и обмяна на опит и информация.
Напротив имам чувство за хумор и то в изобилие ;), чел съм доста литература за подхранване като започнем от прашеца, меда, изварата, сухото мляко и т.н. Но например пишат сухо мляко, е ако ви кажа на пазара има 1001 вида сухо мляко - малко ако се уточнят нещата ще бъде добре според мен. Няма нужда да кажа колко кошера имам, но невярвам някой начинаещ да е тръгнал със 100 кошера, първо с 5 а после повече доколкото силите му издържат. Няма нужда да се извиняваш вие сте хора с опит, а от време на време нужно е малко по остър тон на изказване за да има по точно възприемане на данни.

Юрий Цветков
28.01.2014, 12:19
Броя на кошерите няма значение. Допускам че, твоите са повече от моите, но това е без значение.
Белтъчната храна за пчелите е събрания и преработен от тях самите цветен прашец. Всичко друго е заблуда. Няма пълноценен заместител. Рано на пролет могат да се видят пчели събиращи ситно смляна ярма или дървесни стърготини, но дали те им помагат или е само от инстинкт за принос на прашец, е отделен въпрос. Сложи на достъпно за пчели място сухо мляко, извара, люта чушка, лук, яйце, мая или каквато и друга глупост да си чул, и виж дали въобще ще кацне пчела на тях.

suni
28.01.2014, 13:18
За пробата ще го пробвам разбира се, да видя ефекта. Нека да споделя друго, миналата година юли месец купих едни отводки и бяха доста слабички. Започнах подхранване със захарен сироп за да се въстановят малко и да се подготвят за зимата, а и слънчогледа беше към края си. Давах захарен сироп1:1,5 и слагах витамо формула - някакъви витамини на доста добра цена за опаковка. Август месец всичи отводки смениха майки, а бяха млади всичките майки. Някой може ли да ми обясни от какво може да е? За това сега по подробно се интересувам преди да дам нещо.

Kaloian Kisov
28.01.2014, 14:36
Липсата на пило или малкия му обем през м.август може да подведе пчелите към смяна намайката. Подобни проблеми съм имал на пролет след застудяване също изгубихмайки.
Стремисе да предоставяш въглехидратна и белтъчна храна/заместители или пити с прашец/ на семействата в м. авгус за дамогат да се подготвят спокойно за зимуване.

suni
28.01.2014, 15:36
Липсата на пило или малкия му обем през м.август може да подведе пчелите към смяна намайката. Подобни проблеми съм имал на пролет след застудяване също изгубихмайки.
Стремисе да предоставяш въглехидратна и белтъчна храна/заместители или пити с прашец/ на семействата в м. авгус за дамогат да се подготвят спокойно за зимуване.
Мерси за съвета, май това ще е проблема.

Искрен Мутафов
29.01.2014, 00:14
...невярвам някой начинаещ да е тръгнал със 100 кошера, първо с 5 а после повече доколкото силите му издържат...



Явно не си чел достатъчно форума...

Nik_m
29.01.2014, 10:07
Като гледам как застудя, ще взема да дам питките за подбудителното на 1ви февруари.
Така дамо ги мисля дали да се преместили на друга пита.
15 дни не вярвам да объркат нещо а и в тия студове няма да натиснат на развитие.
Какво ще ме посъветвате да и дам, апитом с прашеца или босненските с протеина?

vlado 9
29.01.2014, 10:34
Защо подбудително,може само подхранващо,захаро-медни питки,твой или готови от магазина

Валтер Желязков
29.01.2014, 10:37
По добре остави пчелите на спокойствие в близките 15-20 дни. С подбудително подхранване сега, какво гониш-опрашване на бадеми ли? През тези дни, като беше по топло, пчелите се облитаха добре и със сигурност са си пренесли запаси до кълбото или са се преместили.

demonj
19.01.2018, 07:38
Вчера цял ден бърках питки мота рецепта е 1 част мед, 0.5 част извара, 3.5 части пудра захар и по 0.02 грама тимол на килограм ,тимола се разтваря предварително в спирт 1:1,изварата я оставям цяла нощ да и изтече водата в тензух,всяка година си правя сам питките и съм много доволен нищо общо нямат с купешките,досега само веднъж съм купувал питки и повече няма да повторя тази грешка.

Илиев
19.01.2018, 09:04
Аз също съм много доволен от питките с извара, правих ги по рецептата на Л.Радоев, 1:1:6 - мед/извара/пудра захар, много добре ги взимат, купил съм и Витафийдголд, мисля да го прибавя към тазпролетната дажба. Миналата година им забърках и Фийдбии, но го вземат бавно, кумят му се, и не го докарах материала на гъстота, стана по-течен, и по дъната стана едно мазало, уморих маса пчели, още ме е яд.

ch.atanasov
19.01.2018, 09:35
.... не го докарах материала на гъстота, стана по-течен, и по дъната стана едно мазало, уморих маса пчели, още ме е яд.

Същият филм се получи с един колега, на когото бях дал рецепта с мая за хляб. Аз излязох виновен--бил съм го излъгал. Когато си меся питките ги проверявам така : като забия пръст в тестото, отвора трябва да не се затваря. Питката в плик, когато се слага върху рамките.

Юрий Цветков
19.01.2018, 13:58
Същият филм се получи с един колега, на когото бях дал рецепта с мая за хляб. Аз излязох виновен--бил съм го излъгал. Когато си меся питките ги проверявам така : като забия пръст в тестото, отвора трябва да не се затваря. Питката в плик, когато се слага върху рамките.

Какво се правиш? Разбира се, че си виновен. Дал си му рецептата, ами да му ги беше омесил и поставил в кошерите.:laughing:

mici-92
03.02.2018, 12:10
Вчера цял ден бърках питки мота рецепта е 1 част мед, 0.5 част извара, 3.5 части пудра захар и по 0.02 грама тимол на килограм ,тимола се разтваря предварително в спирт 1:1,изварата я оставям цяла нощ да и изтече водата в тензух,всяка година си правя сам питките и съм много доволен нищо общо нямат с купешките,досега само веднъж съм купувал питки и повече няма да повторя тази грешка.
А,когато се предприеме даване на мед над рамките.-В найлон ли се слага?Течен или захаросан?

Гогол
03.02.2018, 17:53
А,когато се предприеме даване на мед над рамките.-В найлон ли се слага?Течен или захаросан?

Зависи!! Ако меда е в килийките на рамката само разпечатваш/надраскваш/запечатката от едната страна и полагаш питата върху символичното кълбо на с–вото.Като изчистят меда от килийките повтаряш процедурата и със другата страна на питата.Ако е много захаросан/обикновенно слънчогледа прави едри,твърди кристали/напръскай с водица надрасканата страна и я остави 5–6минути докато се поеме от меда.
Ако меда го вадиш от тенекия,слагаш го в полиетиленово пликче/да събира поне килце/,смачкваш го долу–горе за да покрие по–голяма площ от кълбото,дупчиш със вилицата едната страна на разстояние 25–30 мм. и поставяш в–у кълбото с приплъзване отзад напред,като гледаш надупчената линия да е над между рамковото пространство.Тук повече не отваряш кошера.Дано да съм ти полезен.

valaz
03.02.2018, 21:10
А тогава, защо по книгите пише, меда да се меси на питка с пудра захар ?

Трендафил Дончев
03.02.2018, 21:17
А тогава, защо по книгите пише, меда да се меси на питка с пудра захар ?

Различни технологии. А и различни хора. Г-н Иванов не използва захар и затова ще е само мед, а който го е шитнал и няма, храни с пудра захар......и т. н..........

mici-92
04.02.2018, 09:55
Зависи!! Ако меда е в килийките на рамката само разпечатваш/надраскваш/запечатката от едната страна и полагаш питата върху символичното кълбо на с–вото.Като изчистят меда от килийките повтаряш процедурата и със другата страна на питата.Ако е много захаросан/обикновенно слънчогледа прави едри,твърди кристали/напръскай с водица надрасканата страна и я остави 5–6минути докато се поеме от меда.
Ако меда го вадиш от тенекия,слагаш го в полиетиленово пликче/да събира поне килце/,смачкваш го долу–горе за да покрие по–голяма площ от кълбото,дупчиш със вилицата едната страна на разстояние 25–30 мм. и поставяш в–у кълбото с приплъзване отзад напред,като гледаш надупчената линия да е над между рамковото пространство.Тук повече не отваряш кошера.Дано да съм ти полезен.След като приплъзна,надупченото пликче отзад-напред,то остава там.Така ли?Благодаря!

Гогол
04.02.2018, 11:58
След като приплъзна,надупченото пликче отзад-напред,то остава там.Така ли?Благодаря!

Да.Докато приберат меда от него/разбира се ако е имало нужда от подхранване/.

mici-92
04.02.2018, 15:50
Да.Докато приберат меда от него/разбира се ако е имало нужда от подхранване/.
Мисълта ми е.Не трябва ли ,да остане в задната част на кошера,където предполам,ще бъде гнездото,при изразходвана храна?

Гогол
04.02.2018, 16:39
Мисълта ми е.Не трябва ли ,да остане в задната част на кошера,където предполам,ще бъде гнездото,при изразходвана храна?

Кълбото/гнездото/ се формира винаги в предната част на кошера в зависимост доколко питите са пълни със запечатан мед.При консумиране на меда се движи от долу на горе и отпред назад, като равномерно разпечатва,затопля и втечнява захаросания запечатан мед,но никога него взема до летва.Винаги си оставя по 1–2см като венец до горната летва.Изяжда го само ако и назад не е останал и се качват над рамките.При тази ситуация където и да остане пликчето със спасителната храна е без значение.
Но не мога да допусна че си ги докарал до това дередже.Със сигурност ти имаш още мед в задните части на питите,а то е видимо и без да вадиш питите.Затова остави пликчето/задния му край/ на 4–5 пръста от задния край на рамките,а предния му край докъдето стигне.Ако има много пчели в кошера,до 2 дена меда ще го няма.Тогава ще повториш упражнението,но с повече мед/кг./ Дано да съм ти обяснил разбираемо и да съм ти помогнал.Успех колега!

Stanchev
05.02.2019, 10:04
Здравейте колеги, с каква храна смятате да подхраните сега ?
Дали питка с тимол или протеини ?
Благодаря !

jordanov
05.02.2019, 11:36
Пило имаш ли?

Stanchev
05.02.2019, 16:47
Пило имаш ли?

Не съм ги ровил. По два килограма храна им сложих от русенската, но някой от кошерите не я свалиха нормално и няма да взимам отново от нея, затова питам от коя марка сте доволни вие, Apitom с тимол мисля да закупя, но виждам че beefonda е доста популялна във форума, затова пиша.

miroslav70
05.02.2019, 16:53
Гладно и здраво сем. сваля все що е сладко...

barkov1982
05.02.2019, 20:04
Не съм ги ровил. По два килограма храна им сложих от русенската, но някой от кошерите не я свалиха нормално и няма да взимам отново от нея, затова питам от коя марка сте доволни вие, Apitom с тимол мисля да закупя, но виждам че beefonda е доста популялна във форума, затова пиша.

Какво значи" не я свалиха нормално" , сигурен ли си, че проблема е в храната

jordanov
06.02.2019, 09:41
Не съм ги ровил. По два килограма храна им сложих от русенската, но някой от кошерите не я свалиха нормално и няма да взимам отново от нея, затова питам от коя марка сте доволни вие, Apitom с тимол мисля да закупя, но виждам че beefonda е доста популялна във форума, затова пиша.

И аз не ги ровя, ама оня ден си бях засилил да вкарам преградната дъска малко навътре и гледам - на предпоследна рамка има запечатано и люпещо се пило.
Тия твойте, ако са добре, имат удобен запас и евентуално не са почнали ударно с пилото, нормално е да не се стървят на купешката храна. Почнат ли веднъж с пилото, най-добре е да не спират - така, че преценяй - имат ли недостиг на прашец, трябва да им подаваш заместител.

Stanchev
08.02.2019, 10:26
Какво значи" не я свалиха нормално" , сигурен ли си, че проблема е в храната

За мен не е нормално кошер с малко останал мед, да не се подхранва от пуснатите му питки. Преди дни установих, че един от кошерите е отпътувал ... Когато го отворих, за да подам нова питка, видях как цялата стои, семейството е на кълбо точно под храната. Бе на 4ри междурамия кълбото при последня преглед. Затова мисля така, че не я харесаха храната.

Илиев
08.02.2019, 17:02
За мен истината е, че здравото семейство, ако и да е малко, яде и намъква всичко, а ако се куми - значи му има нещо, не е добре!!!...имам малки семейства, ядат питките с Фондата повече от онова прасе на Пурко - най-много им се радвам на тях!! .. значи са здрави и ще оцелеят!!!

mici-92
08.02.2019, 18:06
За мен истината е, че здравото семейство, ако и да е малко, яде и намъква всичко, а ако се куми - значи му има нещо, не е добре!!!...имам малки семейства, ядат питките с Фондата повече от онова прасе на Пурко - най-много им се радвам на тях!! .. значи са здрави и ще оцелеят!!!
А от меда, отказаха ли се?