PDA

Виж пълната версия : ЗА И ПРОТИВ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ПОЛИЕТИЛЕН



ген
18.02.2013, 10:17
Зимата е вече към края си и моля да споделите вижданията си относно използването на полиетилен. За себе си все още нямам еднозначен отговор. В много от семействата ми използването му причини мухъл и за поредна зима се тюхкам , че съм го сложил. От друга страна нямам загинало семейство, а дори се радвам ,че оцеляха и три роячета със запасни майки, зазимени на по две пити.

Ивайло Георгиев - ingivo
18.02.2013, 10:36
Е защо цяла зима си ги държал с найлона ???
Аз мисля че се слага края на януари началото на фефруари като почне пилото . Аз така направих ,но поради по топлия януари го сложих към 7-8 януари мисля че беше.

ген
18.02.2013, 10:57
Не съм ги държал цяла зима. Сложих го в началото на януари заедно с питките.

Ивайло Георгиев - ingivo
18.02.2013, 11:44
На мен ми е първа зима като пчелар ,но четох повече положителни мнения за този метод и го приложих . От тогава не съм ги отварял и не знам дали има мухъл както ти казваш . http://www.youtube.com/watch?v=8IsDqdch3_Q

srg
18.02.2013, 15:48
В началото на февруари аз на моите им сложих прозрачен целуфан директно вярху рамките.Идеален е за бързи осведомителни погледи.Уикенда загънах ъглите им на няколко семеиства заради видимо преовлажняване.Трябва да се внимава.

volodq
18.02.2013, 16:38
Зимата е вече към края си и моля да споделите вижданията си относно използването на полиетилен. За себе си все още нямам еднозначен отговор. В много от семействата ми използването му причини мухъл и за поредна зима се тюхкам , че съм го сложил. От друга страна нямам загинало семейство, а дори се радвам ,че оцеляха и три роячета със запасни майки, зазимени на по две пити.
Надупчи с дебела игла или пиронче найлона на местата където е конденза/мухъла/ и решаваш въпроса.Аз го слагам/найлона/още в края на август.

kapanec
26.12.2014, 18:32
Имали още мнения кога точно се слага найлона ,че така и не разбрах защо, как, кога ,дъното отворено ли остава пролет или есен се поставя и най важното при поставяне на пролет имали влага и мухъл след това .

Ivan_vd
26.12.2014, 20:04
Имали още мнения кога точно се слага найлона ,че така и не разбрах защо, как, кога ,дъното отворено ли остава пролет или есен се поставя и най важното при поставяне на пролет имали влага и мухъл след това .При нас найлона си стой целогодишно нямам отвор на дъното и досега мухал и влага не сме имали .Но всеки си решава сам за себе си.

зуница
26.12.2014, 20:19
При нас найлона си стой целогодишно нямам отвор на дъното и досега мухал и влага не сме имали проблем.Но всеки си решава сам за себе си.
То решението е лесно.
1.Слагаш найлон и всичко ливва във вода.Никога повече не повтаряш.
2.Слагаш найлон и нямаш проблем .Продължаваш да си слагаш.
Аз съм изхвърлил найлона завинаги още след първия опит.

jorors
26.12.2014, 21:04
То решението е лесно.
1.Слагаш найлон и всичко ливва във вода.Никога повече не повтаряш.
2.Слагаш найлон и нямаш проблем .Продължаваш да си слагаш.
Аз съм изхвърлил найлона завинаги още след първия опит.

Не всичко е черно и бяло.

зуница
26.12.2014, 21:09
Не всичко е черно и бяло.
Влага има или няма?Влагата през зимата вреди или не вреди?Къде е сивото?

Ivan_vd
26.12.2014, 22:27
Еми колега сложи найлон на 5 кошера и сам ще си направиш изводите,докато не видиш с очите си кой каквото и да каже винаги ще има въпросителни.

zayo
26.12.2014, 22:31
Ползвам найлон от началото на:
1- месец август /в зависимост от края на последната паша/ до началото на месец ноември, като отделям семейството /ЛР/ от празните пити които са в най-горен корпус. В задната част на найлона оставам 2 см, за да могат пчелите да охраняват празните рамки от восъчния молец. Обикновено ноември / при темп. под 10 С свалям празните корпуси и прибирам найлона.
2- месец март при по-слабите семейства го поставям между първи и втори корпус /където е семейството/, като отново оставям 2 см, за да могат да слизат и в първи и така до като напълнят корпуса с пчели, след което го махам.

jorors
27.12.2014, 12:33
Влага има или няма?Влагата през зимата вреди или не вреди?Къде е сивото?
Найлон използвам само при слаби отводки(покриващи 2-4 междурамия), за тях това е необходимо да запази топлината. Като не покрива цялата площ на корпуса а само тези 3-4 рамки и няма конденз. На силни добре развити семейства не слагам, разликата м/у тях е огромна.

Oregon
29.12.2014, 16:17
Втора година ползвам найлон, влага има само на слабите семейства, при които е хубаво да се загънат малко ъглите.
На силните изобщо не им пречи - те не оставят влагата,даже сигурно им е необходима...

зуница
29.12.2014, 17:21
Втора година ползвам найлон, влага има само на слабите семейства, при които е хубаво да се загънат малко ъглите.
На силните изобщо не им пречи - те не оставят влагата,даже сигурно им е необходима...
Система кошери? Дъно? Давай да допълним картината.

ch.atanasov
29.12.2014, 17:26
Някои пишат за найлон отгоре ,други за найлон между корпусите.Моля уточнявайте и това,също района и месеците за използуване.

valaz
29.12.2014, 18:24
Aз зазимявам семействата с найлон върху рамките, повдигнат с клонче от някакво дърво, поставено напреко на рамките и преминаващо и над преградната дъска, ако има такава. Така пчелите могат лесно да преминават от една пита на друга, дори и при отрицателни температури. Когато дойде време за подхранване през месец февруари, само повдигам найлона, махам клечката и поставям питката, след което я покривам отново с найлона. До преди да започна да ползвам найлон, покривах питите с покривна табла. През нея не може да се наблюдава семейството, не може да се постави по-дебела питка, а пчелите, намиращи се на таблата трудно ги смитах в плодника, преди поставянето на питка. Входът на кошера е отворен, колкото е ширината на мишепредпазителя. Мишепредпазителите ги махам през февруари, когато започна подхранването.

plamenVd
29.12.2014, 18:27
Аз ползвам ДБ12 и съм сложил на два тази година някъде в средата на август месец за сефте.Сега чакам февруари да отворя и ще сравнявам.Дано да не ми съсипе семействата, че ще си изям т..ците от яд.

m_pchelari
29.12.2014, 19:03
Не съм слагал найлон до сега, но разсъждавайки логично при нормална зима, добре изолиран капак и добър наклон на кошера найлона не би трябвало да създава проблеми с влагата. Според мен всички изпатили си от найлона правят нещата на сляпо и пропускат някакъв детайл, който се оказва решаващ и къпят пчелите посред зима.

beelover90
30.12.2014, 11:16
Здравейте колеги, реших и аз да се включа в темата с моя опит с използването на полиетилена. Аз използвах този материал 2 години и ще кажа кои са плюсовете и минусите, които съм констатирал.Първо найлонът задържа топлината и влагата, което е добре при пролетта(така пчелите не летят надалече, за да си набавят вода, а изпиват водата отделяната от изядения мед, която вода според мен е по-добра за усвояване от пчелите).Второто и много важно според мен нещо е, че е прозрачен.Това е много удобно, защото не ни се налага да отваряме и чувъркаме кошера, с което се стресират пчелите. Даже през найлона може да се получи повече информация за семейството от поглеждането между корпусите и не се мачкат пчели.Минусите според мен са, че все пак при отварянето на кошера и ако има вятър поставянето на найлона върху кошера е истинско мъчение, особено ако си сам. Другия минус е, че слабите семейства не могат да изпарят влагата и наистина се появява мухъл(и най-често и аскосфероза), особено в двумайчините семейства, където горно семейство по принцип е слабо и поема цялата влагата на по-силното долно. Аз съм решил проблема като използвам брезент. Ако искате да се оттървете от влагата, задържана от найлона един разрез отгоре и хранилка горе долу решава проблема, но не напълно.Моята препоръка е найлонът да се използва при силни и единични семейства, защото наистина е помога.

kapanec
30.12.2014, 20:56
Здравейте колеги, реших и аз да се включа в темата с моя опит с използването на полиетилена. Аз използвах този материал 2 години и ще кажа кои са плюсовете и минусите, които съм констатирал.Първо найлонът задържа топлината и влагата, което е добре при пролетта(така пчелите не летят надалече, за да си набавят вода, а изпиват водата отделяната от изядения мед, която вода според мен е по-добра за усвояване от пчелите).Второто и много важно според мен нещо е, че е прозрачен.Това е много удобно, защото не ни се налага да отваряме и чувъркаме кошера, с което се стресират пчелите. Даже през найлона може да се получи повече информация за семейството от поглеждането между корпусите и не се мачкат пчели.Минусите според мен са, че все пак при отварянето на кошера и ако има вятър поставянето на найлона върху кошера е истинско мъчение, особено ако си сам. Другия минус е, че слабите семейства не могат да изпарят влагата и наистина се появява мухъл(и най-често и аскосфероза), особено в двумайчините семейства, където горно семейство по принцип е слабо и поема цялата влагата на по-силното долно. Аз съм решил проблема като използвам брезент. Ако искате да се оттървете от влагата, задържана от найлона един разрез отгоре и хранилка горе долу решава проблема, но не напълно.Моята препоръка е найлонът да се използва при силни и единични семейства, защото наистина е помога.
Колега.Една молба би ли уточнил какъв точно брезент използваш и целогодишно ли го използваш

jordanov
04.01.2015, 14:33
https://www.youtube.com/watch?v=pd6B7INnE7E

Вчера при мен беше същото. Имам и един контролен, стандартна табла с хранилка. На капачето блестяха капчици. Абе всеки трябва да си има "некои съображения".

beelover90
04.01.2015, 16:35
Колега.Една молба би ли уточнил какъв точно брезент използваш и целогодишно ли го използваш
Здравей колега. Не знам какъв точно е брезентът, мога, ако желаеш да направя снимки.Иначе брезентът стои целогодишно.През пролетта семействата, които нямат брезент получават найлон отгоре, фибран отстрани и се свалят на един корпус.От тази година използвам чували и все още наблюдавам какви са плюсовете и минусите от използването им.Засега тези, които ги интересува, проблема с влагата при чувалите го няма, защото в тях има малки пролуки заради самия начин на плетене и от тях се изпарява влагата.Учудващо добре запазва топлината, но е лек и някои чували към края на лятото почнаха да се късат.

kapanec
04.01.2015, 19:44
Здравей колега. Не знам какъв точно е брезентът, мога, ако желаеш да направя снимки.Иначе брезентът стои целогодишно.През пролетта семействата, които нямат брезент получават найлон отгоре, фибран отстрани и се свалят на един корпус.От тази година използвам чували и все още наблюдавам какви са плюсовете и минусите от използването им.Засега тези, които ги интересува, проблема с влагата при чувалите го няма, защото в тях има малки пролуки заради самия начин на плетене и от тях се изпарява влагата.Учудващо добре запазва топлината, но е лек и някои чували към края на лятото почнаха да се късат.

Щом не те затруднява пусни някоя снимка когато е възможно.Благодаря предварително

Oregon
11.01.2015, 11:38
За да не е проблем вятъра - да издухва найлона, съм сложил един празен магазин върху него. Подхранването го правя с леко повдигане на магазина и найлона, които в повечето случаи е залепнал за магазина.

rikolinik
20.01.2015, 19:29
3003При мен са целогодишно на найлон. За две годишния си стаж като пчелар не мога да определя дали така е добре или не. Знам само че на мен ми е по удобно. Зимата по-бързо мога да хвърля един поглед и да се ориентирам дали да подхранвам или не, лятото по лесно събирам прополиса като навия найлона на руло и в хладилника за час след което го вадя и го намачквам като по този начин прополиса се отлепя и изпада. Относно влагата за сега не съм имал проблеми но зимата не махам хранилките, те си остават и ако сложа питка само тогава местя хранилката настрани за да не ми пречи.
На снимката(16.01.2015г.) е едно от семействата ми МК на един корпус (първия ми - другите 9 са ДБ) със сложена питка преди Коледа нея сложих не защото имаше нужда а заради шубето че ако стане много студено да си имат храна отгоре но както се вижда не са я пипали и дори от снимката човек ще си помисли че кошера е празен, но не е при осветяване между рамките се виждат пчелите на около 6-7см. по-надолу и опират в крайните рамки.

kapanec
20.01.2015, 20:42
3003При мен са целогодишно на найлон. За две годишния си стаж като пчелар не мога да определя дали така е добре или не. Знам само че на мен ми е по удобно. Зимата по-бързо мога да хвърля един поглед и да се ориентирам дали да подхранвам или не, лятото по лесно събирам прополиса като навия найлона на руло и в хладилника за час след което го вадя и го намачквам като по този начин прополиса се отлепя и изпада. Относно влагата за сега не съм имал проблеми но зимата не махам хранилките, те си остават и ако сложа питка само тогава местя хранилката настрани за да не ми пречи.
На снимката(16.01.2015г.) е едно от семействата ми МК на един корпус (първия ми - другите 9 са ДБ) със сложена питка преди Коледа нея сложих не защото имаше нужда а заради шубето че ако стане много студено да си имат храна отгоре но както се вижда не са я пипали и дори от снимката човек ще си помисли че кошера е празен, но не е при осветяване между рамките се виждат пчелите на около 6-7см. по-надолу и опират в крайните рамки.
На какво дъно ги зимуваш мрежесто или плътно и ако е мрежесто кога го затваряш ,колко го затваряш изцяло или частично

rikolinik
21.01.2015, 09:21
Нямам кошери с мрежести дъна, всички ми са с плътно. Кошерите си ги правя аз и на дъното не оставям никакъв отвор. Капаците ги правя по хлабави и като ги сложа на кошера от всички страни остава около 1,5-2см разстояние, затова и върху найлона поставам дъски за да го придържат плътно. На снимката се виждат, но се вижда и капачето от хранилката а то е поставено върху отвора за хранилката но не прилепва плътно и може би заради това че постоянно има отвор не се появява конденз или влага. Другото е че върху всеки капак отгоре(не под а върху) има залепено парче 2-5 см. (каквото съм имал) стереопор или фибран.

jordanov
21.01.2015, 10:45
Всичко е точно, страх лозе пази. Това за изолацията над капака е задължително, едно време вестници и велпапе са слагали. Тез рамки на снимката ми се виждат доста над 10годишни, не знам питите как са, ама може да ги подменяш лека-полека.

delisimo
21.01.2015, 10:58
Ако рамките са здрави и не са криви защо да не се ползват и 50 години - нужно е само дезинфекция с натриева основа и много хубаво измиване с вода.

jordanov
21.01.2015, 11:06
О да, даже ако си ми чел мненията за рамките ще разбереш че мисля почти като теб. Просто тая чернилка отгоре някак си не ми допада. Мислиш ли че са здрави?

Nik_m
21.01.2015, 11:51
Aз тази чернилка я помислих за мухъл от найлона. И аз пробвах да сложа на някой кошер миналата година и се получи нещо подобно, рамките станаха на г*з и за това повече не слагам.

rikolinik
21.01.2015, 16:50
Да рамките тези рамки са стари от баща ми. И аз искам да ги подменя но ще увеличавам още семействата а не достига инвентар, та засега ползвам тези и права подмяна само в краен случай.

jordanov
22.01.2015, 11:40
Е така по-мога да се съглася. Но да знаеш, вкараш ли такива стари рамки в пчелина /утре те извикват по спешност да изнесеш кошерите на някой дядо.../, дето не ги знаеш през какви сандъци и какви ръце са минавали, биографията един вид, подменяш по най-бързия начин. Па като се оборудваш с твои рамки, тогаз дето вика колегата отгоре и 50 години може да караш.

П.п. Абе сам си правиш кошерите и това много ми допада. Я пусни някоя снимка да ги разгледаме.

rikolinik
23.01.2015, 13:33
Рамките са само от баща ми дори и някой стар кошер имам от него а той е стар хоби пчелар, никога не е гледал повече от 10 кошера. Корпусния дето е на снимката е със стар корпус и ново дъно и капак. За снимки като отида на пчелина ще направя на ДБ че от корпусните още нямам готови.

rikolinik
31.01.2015, 15:22
Ето и обещаните снимки