PDA

Виж пълната версия : СТЕСНЯВАНЕ,ЗАТОПЛЯНЕ И ПОДПОМАГАНЕ НА С-ТА ПРЕЗ ПРОЛЕТТА



Станко Ставров
03.10.2010, 10:23
Стесняване и затопляне на гнездата през пролетта.


През пролетта колкото се може по рано, трябва да се стеснят и затоплят гнездата на пчелните семейства.Те се оставят на толкова пити, колкото се покриват от наличните пчели, като излишните и празните се изваждат.По този начин по-добре се запазва топлината и се отстранява опасността от простудяване на пилото при повратните застудявания. Това е особено важно при по-слабите семейства. Само при най-силните семейства могат да се оставят по една две пити с мед повече, за да не се чувства задушност и теснота при затопляне на времето. При стесняване на гнездата в средата трябва да останат питите с пило, а до тях и тези с храна, така че семействата да имат на разположение достатъчно количество доброкачествен мед и прашец, както и работнически килийки. Така ще има непрекъснато яйцеснасяне и развитие независимо от състоянието на времето през пролетта.За по-добро запазване на топлината в гнездата през пролетта те трябва да бъдат добре защитени особено от горе понеже от там излиза лекият топъл въздух. Изследванията на В.А.Темнов показват, че със затоплянето и стесняването на гнездата може да се икономиса през пролетта по около 4 кг. Мед на пчелно семейство.

"Календарен справочник" автор Л.Радоев.

Станко Ставров
03.10.2010, 10:58
Метод на Блинов за ограничаване и стесняване на гнездото.

При този способ гнездото по време на главния пролетен преглед се разделя на две части с преградна дъска, която не допира до дъното. В по-топлата южна страна се поставят питите с пило, прашец и майката, а от другата страна на преградната дъска са питите с мед. Ако на питите с пило и прашец няма достатъчно празни килийки за яйцеснасяне, в южното отделение се поставя още една празна или маломедна светлокаява пита с правилно изградени работнически килийки.Медът на нея предварително се разпечатва и слабо напръсква с топла вода. В двата края гнездото се ограничава с преградни дъски. Входът се оставя отворен само откъм отделението на пилото.
При хладно време рчелите остават предимно на питите с пилото, като го покриват добре и поддържат температура до 34-36 гр.С.При топло време излишните пчели, които не са ангажирани с отглеждането на пилото, преминават в другото отделение при питите с храната, където температурата е по-ниска 20-25грС.Благодарение на това тези пчели не се изтощават бързо, запазват жизнеността си и живеят по-дълго време.За храненето на пилото те пренасят по малко храна от другото отделение, преминавайки под преградната дъска. От време на време трябва да се следи за яйцеснасянето на майката и при нужда своевременно да се добавя в отделението с пилото по една празна или маломедна доброкачествена пита, която се взема от другото отделение или склада. Ако има чувствителен принос на нектар, в отделението за храната също се поставят 1-2 празни пити за складирането му. По-късно през пролетта, когато количеството на пчелите се увеличи и се установи по-топло време, средната преградна дъска се изважда и гнездото се устройва по обикновения способ, като в средата се поставят питите с пило, до тях празните пити за разширение и питите с прашец, а в края-питите с мед.

При способа на Блинов се използва най-рационално топлината за бързо развитие на пчелните семейства, като същевременно се запазват и пчелите от преждевременно изтощение. Той е много подходящ за бързо засилване на слабите и средните семейства, при които количеството на пилото се увеличава от 50 до 80%.
При силните семейства има по-слаб ефект, тъй като тези семейства имат достатъчно пчели, които добре хранят и затоплят пилото.

"Календарен справочник" Л.Радоев

valaz
07.03.2011, 09:12
Не си спомням, откъде прочетох идеята за затопляне на гнездата с найлон над рамките и вече я осъществих. Много е удобно за наблюдение на пчелите в студено време и за поставяне на питки над рамките. Кондензиращата по найлона вода служи на пчелите за приготвянето на млечицето. Не си спомням обаче, до кога да държа семействата с найлони? Може би, докато дойде време за поставянето на хранилките за подхранване със сироп?

Даниел Йорданов
07.03.2011, 09:38
Аз държа найлона до късна пролет.....чак след акациевата паша го махам частично като отпред и отзад го подгъвам по 3-4 см за да става вентилация...

evgeni.filimonov
07.03.2011, 13:31
Найлона се държи докато дръпне семейството, за да може да си топли пилото без намесата на пчеларя.

Юрий Цветков
07.03.2011, 17:09
Може и целогодишно, но зависи от вида на кошера, дъното, мястото на пчелина и т.н. С две думи, да има подходяща вентилация според сезона.

Максим Тодоров
07.03.2011, 17:40
Може и целогодишно, но зависи от вида на кошера, дъното, мястото на пчелина и т.н. С две думи, да има подходяща вентилация според сезона.
Сподели според теб как трябва да представлява идеалния кошер blush; като вентилация и покривна възглавница.

Юрий Цветков
07.03.2011, 20:56
Идеални неща няма. Най-добрия кошер за мен е задължително корпусен, 8-рамков ЛР. Дъно от мрежа и плътна табла от 2 части. Едната 2/3 от площа му, другата 1/3 от нея. През ранна пролет се поставя по-голямата част за да подобри температурния режим в кошера. По-малката се слага само когато се опушва срещу акара и евентуално за контрол на падналите акари. Покривката - топла хранилка, като тези на Костадин Якофов.

ANIBAL
22.03.2011, 19:25
Може и целогодишно, но зависи от вида на кошера, дъното, мястото на пчелина и т.н. С две думи, да има подходяща вентилация според сезона.
Сподели според теб как трябва да представлява идеалния кошер blush; като вентилация и покривна възглавница. :D

Пич!!Макси!!Не мислих ,че някой, някога ще зададе този въпрос!Браво колега.Имаш моите адмирации.Това е основния въпрос,на който трябва да си отговори всеки пчелар.И дори мнението на Юри не е актуално.Това за кошера на Гърдев.Мисля,че и да се аргументирам не може да има достатъчен обхват на въпроса.При пчелите е важен отговора на Пчеларя ,който ги отглежда.Затова отговора е този кошер, който ти хареса.Тук се срещат няколко теми и не виждам смисъл как да го развием този въпрос,без да нарушим правилата за писане .Ако админа ни даде зелен сигнал може и да се опитаме даже да поспорим
но само ,ако го направи!!!Пожелавам ти късмет в избора на кошер пич!

Максим Тодоров
22.03.2011, 20:20
Доста книги прочетох и доста филми на пчеларска тематика гледах даже и почти всичко написано по форомите изчетах та ще продалжавам така tongueout; Стигнах до извода че пчеличките винаги трябва да са покрити с найлон и од горе фибран,парцали или нещо такова което да е много слаб проводник на топлина с това се цели топлината произведена от пчелите да се задържа в кошера и да не заминава нагоре,второто е че ако по някакви причини има влажен въздух в кошера то той ще кондезира на найлона и пчелите ще използват водата както си знаят drinks; .За дъното според мен трябва постояно да бъде отворено но да се направи така че ако има силен вятар той да не влияе на пчелите.Другото което разбрах че кошерите трябва да са на сянка през летните големи жеги за да не се ангажирват да вентелират кошера.Това са лично мои мисли и не твардя че сто процента са верни drinks;

ceco_lovech
22.03.2011, 20:38
[quote="ludiqmaks"]Доста книги прочетох и доста филми на пчеларска тематика гледах даже и почти всичко написано по форомите изчетах та ще продалжавам така tongueout;

Това,което си го чел по форумите 90% е пълна ....!Разчитай на практиката и МИСЛИ!

ANIBAL
22.03.2011, 21:42
Доста книги прочетох и доста филми на пчеларска тематика гледах даже и почти всичко написано по форомите изчетах та ще продалжавам така tongueout; Стигнах до извода че пчеличките винаги трябва да са покрити с найлон и од горе фибран,парцали или нещо такова което да е много слаб проводник на топлина с това се цели топлината произведена от пчелите да се задържа в кошера и да не заминава нагоре,второто е че ако по някакви причини има влажен въздух в кошера то той ще кондезира на найлона и пчелите ще използват водата както си знаят drinks; .За дъното според мен трябва постояно да бъде отворено но да се направи така че ако има силен вятар той да не влияе на пчелите.Другото което разбрах че кошерите трябва да са на сянка през летните големи жеги за да не се ангажирват да вентелират кошера.Това са лично мои мисли и не твардя че сто процента са верни drinks;

200% истина.Само,че има различни начини за постигане.

evgeni.filimonov
23.03.2011, 13:54
Идеален кошер няма , няма и да има. Защото пчелите са отделен организъм - мозък, ние сме различни и им създаваме определени условия на живот, според които пчелите или се нагаждат или просто хвърлят някакви допълнителни усилия да се справят с методите ни на мислене и на работа. Все пак ние ги отглеждаме с комерсиална цел. Това променя нещата. Иначе те пчеличките са си най-добре в хралупата, високо горе защитени от животни и хора и ветрове.

ANIBAL
23.03.2011, 19:20
Иначе те пчеличките са си най-добре в хралупата, високо горе защитени от животни и хора и ветрове.[/quote]


Обърнете внимание на това изречение!С него се изчерпва отговора на Колегата Макси!!

evgeni.filimonov
24.03.2011, 09:56
Е, колегата специално пита за идеалния разборен кошер, така че въпроса си остава актуален.

Даниел Йорданов
28.04.2011, 11:31
голяма грешка и направо глупост е да не се стеснява семейството....нормално ДБ семейство есетна стеснявам на 8 пити, през февруари при първия бегъл преглед ги свивам с още две....в резултат на това както и на затоплянето с найлон и подходящо подхранване където е нужно около 15-20 март имам поне по 4 напълно заети от запечатано пило пити в плодника.....и тогава почвам да разширявам бавно....като найлона стои върху гнездото до началото на акациевата паша....при мен това е около 20 май...да ги оставиш да зимуват на 12 пити че дори на 10 е признак на ниска пчеларска култура.....нещо като да речем неползването на ханеманова решетка при корпусните кошери...

Ruslan
28.04.2011, 15:30
Аз лично, от години стеснявам по метода на Блинов.При първа възможност махам непокритите с пчели рамки извън дъската.Изнасям питите с мед извън гнездото.През март вече има дни с високи температури, което позволява на кълбото да се разпуска и пчелите да си хапват медец.След което започва обратния процес- разширяване с по една рамка на седмица.Първоначално в до последната пита с пило, по късно когато семейството се засили и температурите са трайно по високи, поставям рамките и по средата на пилото.Разпечатвам венците с мед около пилото, добавяните рамки за осеменяване също разпечатвам(ако имам такива).Развитието с това стесняване става бързо и на 25.04 тази година, повечето ми са на по 10-11 рамки.При нас рапицата започва да цъфти тези дни и в събота мога да слагам магазините.
Повечко работа е в сравнение с многокорпусните, но такава си е системата ДБ :D !

evgeni.filimonov
28.04.2011, 15:49
голяма грешка и направо глупост е да не се стеснява семейството....нормално ДБ семейство есетна стеснявам на 8 пити, през февруари при първия бегъл преглед ги свивам с още две....в резултат на това както и на затоплянето с найлон и подходящо подхранване където е нужно около 15-20 март имам поне по 4 напълно заети от запечатано пило пити в плодника.....и тогава почвам да разширявам бавно....като найлона стои върху гнездото до началото на акациевата паша....при мен това е около 20 май...да ги оставиш да зимуват на 12 пити че дори на 10 е признак на ниска пчеларска култура.....нещо като да речем неползването на ханеманова решетка при корпусните кошери...

И аз съм на същото мнение, дори и при ЛР системата - за стесняването, при по-слабите семейства.
За ХР е ясно.
Метода на Блинов е много подходящ за слаби семейства, както и първоначалното разширяване на гнездото чрез завъртане на рамките с пило през една, без да се променя обема на гнездото. Тогава правят пило от летва до летва както се казва - на цялата рамка и от двете и страни. Иначе правят пило само в предната част, от към входа, защото от там постъпва пресния въздух.

kando
28.04.2011, 16:08
:D хубаво само,където не разбрах какво ще им стане на пчелите,като изкарат цяла зима на 10-12 рамки (т.е.на пълен плодник)?

ceco_lovech
28.04.2011, 19:13
:D хубаво само,където не разбрах какво ще им стане на пчелите,като изкарат цяла зима на 10-12 рамки (т.е.на пълен плодник)?

Нищо!ще се развият по-добре. :D

Angel_A
28.04.2011, 19:30
:D хубаво само,където не разбрах какво ще им стане на пчелите,като изкарат цяла зима на 10-12 рамки (т.е.на пълен плодник)?

Нищо!ще се развият по-добре. :D

Но доста по-бавно, когато една голяма част от първата основна паша вече е преминала. sadsmile;

ANIBAL
28.04.2011, 19:49
Но доста по-бавно, когато една голяма част от първата основна паша вече е преминала. sadsmile;[/quote]

Виж колега,много ми е приятно ,че разсъждаваш.Но има едно условие за да се случи това, което си написал.В кошера да няма никаква храна.Може и без да го стесняваш да има силно развитие.И няма как да пропуснат пчелите пашата.Та те ,ако са една шепа и сезона ще изпуснат.Разбира се,че твоятя интервенция ще им помогне да има резултат.Но само ,ако е правилна.Аз ще им наливам всяка седмица по една хранилка сироп през февруари и ще видим дали няма да са готови преди твоят метод на Блинов.Сиропа не е задължително да бъде захарен.

Даниел Йорданов
29.04.2011, 07:36
целта на пчеларя е да превърне всичкия стар мед в питите в пчели и пило до настъпването на първата главна паша.....ако не е стеснявано гнездото това трудно ще стане....стария мед често е причина за отесняване на гнездото и за поява на роево настроение...

evgeni.filimonov
29.04.2011, 09:17
Точно така, ако се остяват пчелите сами да се развиват, те пак ще се развият, но по-бавно. А така като се стеснят и на 4-5 дни ми се слага в гнездото до пилото или между пилото по една рамка със стар мед - но разпечатан - просто развитието става с доста по-бързи темпове.
Давам пример - на 12-ти март семейства стеснени на 4 рамки - на 22 апил вече са на 9 рамки - с 7-8 рамки пило. Все пак района ми е полупланински с над 850 м надморска височина и доста хладни нощи. Като акацията тръгва в края на май, някога и началото на юни, така че до тогава ще напълнят 2 корпуса със сигурност.

Юрий Цветков
29.04.2011, 10:21
целта на пчеларя е да превърне всичкия стар мед в питите в пчели и пило до настъпването на първата главна паша.....ако не е стеснявано гнездото това трудно ще стане....стария мед често е причина за отесняване на гнездото и за поява на роево настроение...В този ред на мисли да споделя и аз. През есента се отървах от ДБ. Бяха 12-таци. Стеснявал съм ги само зимата 97-98г. От тогава не стеснявам нищо. В 90% от случайте на такива кошери към 10-15 Април се налагаше да слагам магазини. А при мен рапица никога не е сята и акацията започва най-рано след Гергьовден.

Та с две думи, много са факторите, които могат да забавят или ускорят развитието на семейството и не бива да се отрича нещо категорично, след като неси постигнал личен успех.

Angel_A
29.04.2011, 21:58
Но доста по-бавно, когато една голяма част от първата основна паша вече е преминала. sadsmile;

Виж колега,много ми е приятно ,че разсъждаваш.Но има едно условие за да се случи това, което си написал.В кошера да няма никаква храна.Може и без да го стесняваш да има силно развитие.И няма как да пропуснат пчелите пашата.Та те ,ако са една шепа и сезона ще изпуснат.Разбира се,че твоятя интервенция ще им помогне да има резултат.Но само ,ако е правилна.Аз ще им наливам всяка седмица по една хранилка сироп през февруари и ще видим дали няма да са готови преди твоят метод на Блинов.Сиропа не е задължително да бъде захарен.[/quote]


Колега, не зная може би съм грешал някъде, но без стесняване до сега не ми се е получавало силно развитие ( пчеларствувам с ДБ на 850 метра надморска височина). Пробвал съм февруари да наливам меден сироп в хранилките ( захар не слагам никога. Диабетик съм.), но ефект нямаше никакъв. Просто сиропа се опитваше да замръзне и преди началото на март и нито един кошер не си го беше взел всичкият. Сега практикувам по следния начин не точно Блинов, но нещо подобно: средата на март стеснявам и слагам кристализирал мед, след две седмици пак и по-нататък меден сироп с разширяване. По този начин горе-долу успяват да се подготвят за акацията около края на май и ако даде време хващат по нещо и от нея. Иначе по нататък малко ливадна паша и липа колкото да има за семейството и приятелите, ако пък даде повече добре дошло. Поздрави и успех.

Петко Станчев
30.04.2011, 11:17
И аз да се включа,от моята скромна практика стигам до заключението,че нестеснените и затоплени семейства изпреварват другите които са стеснени.Това е при условие,че има мед в кошера както казва по горе колегата Коста.Говоря за нормални семейства,ако е някоя мърша и да я стесняваме пак изпуска пашата.

toko652003
30.04.2011, 20:03
Само да попитам, когато
не стеснявате не ви ли мухлясват питите?
И аз съм на мнение, че когато се оставят стеснени семействата се забавя развитието им, но това се случва САМО ако пчеларя не ги разшири навреме.

Юрий Цветков
01.05.2011, 11:46
toko защо да мухлясват. То по тази логика и тези в склада ще мухлясат. В смисъл, като има добра вентилация, няма причина да мухлясат, не зависимо че не са покрити от пчели. Освен това, твърдения, че питите с мед са като буци с лед в кошера, са супер глупости. Защо по черноморието зимата е по-меко от колкото в Добруджа например? Истината е че полу-течния мед, акумулира от топлината на гнездото и после по-бавно я отдава и така помага на пчелите, но явно не всички са учили физика cool; .

Това последното не се отнася за теб, не се обиждай.

Даниел Йорданов
01.05.2011, 12:58
Не знам кой колко физика е учил но тук обсъждаме пчеларство а не законите на термодинамиката.....Не е вярно че нестеснените семейства ще изпреварят стесняваните !!! Това пък го твърдя аз и съм готов да дискутирам с опоненти!!!

Nic 59
01.05.2011, 14:05
Защо да не се развият силните семейства бързо без стесесняване? Предполагам че се ограничават слабите и семействата които по трудно усвояват обем. Бързото развитие е съвкупност от дадености /добра майка, хр. запаси, читави пити и др/. и стесняването не е най важния фактор. Ако са зазимени силни сити и здрави стиропора е излишен.

пп - Горното не се отнася за големи лежаци и 12 Дадан.

toko652003
01.05.2011, 19:15
yuri сам го написа няма идеален кошер.

Да прав си когато има подходяща вентилация питите не мухлясат, но какво се случва със запасите от мед?Сигурен съм на 100%, че драстично намаляват за сметка на не мухлясалите пити и икономисания труд. Излиза че едното е за сметка на другото и всеки има правото да избере по какъв начин да пчеларства.

п.п. между другото мухлясалите пити не са кой знае какъв проблем, силните семейства ги оправят.

Юрий Цветков
01.05.2011, 21:31
toko темата е много дискусионна. Не знам кой е правилния начин и дали въобще има такъв. Даниел също е прав, че със стесняване и навременни намеси на пчеларя след това също може да се постигнат много добри резултати.
Всеизвестно е, че всяка отваряне на кошера променя моментните условия в него. На пчелите е нужно време и ЕНЕРГИЯ за да ги възстановят след това. А това е стрес.В природата никой не им се меси. Та аз понеже живея на 150 км от пчелина си, нямам възможност постоянно да съм при тях и да реагирам на всяка тяхна нужда. За това през годините си създадох метод на работа, който да удовлетворява потребностите на пчелите, моето време и получаване на добри добиви. Годините са различни, но да направим една средна сметка. Средния ми добив е около 50 кг мед от кошер при стационарен пчелин. Друг пчелен продукт не добивам. Оставям по около 30 кг за зимуване. Ако ги оставям с 15 кг, което според много колеги е достатъчно, ще получа по 65 кг стоков мед. Но в моя случай, аз захар не ползвам и въобще не подхранвам през пролетта. Само надрасквам съществуващите медени пити и ротирам корпуси. Но с 15 кг за зимуване ще трябва да подхранвам задължително. И после пак си получавам средния добив от 50 кг. Е защо е нужно да си увеличавам обема на работа и да си стресирам пчелите, след като крайния резултат не е по-добър. А разходите ми са много по-големи, и себестойноста на продукта ми се повишава многократно. А при мен, тя е много под 2 лв. А после за крайните цени на меда, за краен клиент, се коментират едни цифри, разходи и т.н. .... но това е за друга тема.

toko652003
01.05.2011, 22:10
Наистина при положение, че пчелина е на голямо разстояние вариянта ти е удачен.
Мога само да вметна , че аз ги зимувам силно стеснени на един корпус с около 8-12 кг. мед без проблем, но наистина си има доста работа.
От две три години не подхранвам нито с мед, нито със сироп, а само добавям март/април запасни пити от склада и то на крайно нуждаещите се.
И аз съм съгласен, че в природата са на спокойствие и това им е голям плюс.Но да си преставим мислено една хралупа в която е заселено пчелно семейство.
Съгласи се че в повечето случай входа в хралупите е един и вентилацията едва ли е голяма, а и като обем не са кой знае, колко големи.Спазено е по естествен начин правилото на трите Т-та(тъмно тясно топло).

toko652003
01.05.2011, 23:24
Да митовете и легендите са интересно нещо, но дори и в тях има доза истина.
А колкото до трите Т-та факт е че в природата е така поне в горната част на хралупите.

А точно това не мисля че е мит:
''През пролетта колкото се може по рано, трябва да се стеснят и затоплят гнездата на пчелните семейства.Те се оставят на толкова пити, колкото се покриват от наличните пчели, като излишните и празните се изваждат.По този начин по-добре се запазва топлината и се отстранява опасността от простудяване на пилото при повратните застудявания. Това е особено важно при по-слабите семейства. Само при най-силните семейства могат да се оставят по една две пити с мед повече, за да не се чувства задушност и теснота при затопляне на времето. При стесняване на гнездата в средата трябва да останат питите с пило, а до тях и тези с храна, така че семействата да имат на разположение достатъчно количество доброкачествен мед и прашец, както и работнически килийки. Така ще има непрекъснато яйцеснасяне и развитие независимо от състоянието на времето през пролетта.За по-добро запазване на топлината в гнездата през пролетта те трябва да бъдат добре защитени особено от горе понеже от там излиза лекият топъл въздух. Изследванията на В.А.Темнов показват, че със затоплянето и стесняването на гнездата може да се икономиса през пролетта по около 4 кг. Мед на пчелно семейство.

"Календарен справочник" автор Л.Радоев''.

п.п.всъщност от известно време разширявам макар и със закъснение.

Юрий Цветков
02.05.2011, 08:45
Наистина повечето хралупи са малки и тесни (затова и всяка година роят, но има и много роеве в комини на изоставени къщи, а там течението е много голямо. Както казах темата е много дискусионна.

N-2
02.05.2011, 09:23
Веднъж чух Маргарита Дикова да обяснява на група нови пчелари: Ако искате да форсирате рано напролет развитието на семейството, махнете една пита /т.е. оставете ги на по-тесно - мой коментар/, ако искате да забавите развитието, добавете в повече една пита /т.е. разширете ги повече от необходимото - мой коментар/. Сега някой ще попита коя е Маргарита Дикова - редактор на списание Пчелар и Пчелин.

Разбира се, това се отнася в по-малка степен за силни семейства, които са в състояние да поддържат по-добре топлината в гнездото.

ANIBAL
02.05.2011, 19:21
Мисля,че Боби изрече истината!
Сега да ви кажа моето мнение.Относно хралупите има известна закономерност.Повечето семейства ,които съм извадил са точно такива.В маломерни или средни жилища.Но има и такива ,които са заселили доста доближаващи хралупи с обем на три корпуса.Това е гледка ,която не се забравя никога.И това ,което изваждаш от там също.Пчелните роеве се съобразяват със силата ,която представляват .И хралупата е точно по мярка.Роевете ,които се изпускат са такива-малки и средни по сила.Тяхното предпочитание е такова ,че да позволява известно развитие на семейството.Така, както в пчелния кошер и там те се развиват спрямо обема.А и в природата изглежда тези обеми са в изобилие.И пчелите се затрудняват при намирането на големи.Така,че запомнете правилото-силата на роя, определя хралупата.И още едно правило-силата на пашата ,определя посоката на движение на роя.Далеч преди да излезе, отделни пчели проучват местността и всичко свързано с нея.

Ангел Йосифов
02.05.2011, 19:30
Защо да не се развият силните семейства бързо без стесесняване? Предполагам че се ограничават слабите и семействата които по трудно усвояват обем. Бързото развитие е съвкупност от дадености /добра майка, хр. запаси, читави пити и др/. и стесняването не е най важния фактор. Ако са зазимени силни сити и здрави стиропора е излишен.

пп - Горното не се отнася за големи лежаци и 12 Дадан.Напълно споделям мнението на колегата с лека забелешка.Стесняват се средни и слаби семейства и за 12дб несъм съгласен.

toko652003
02.05.2011, 21:08
Пчелните роеве се съобразяват със силата ,която представляват .И хралупата е точно по мярка.Роевете ,които се изпускат са такива-малки и средни по сила.Тяхното предпочитание е такова ,че да позволява известно развитие на семейството.Така, както в пчелния кошер и там те се развиват спрямо обема.А и в природата изглежда тези обеми са в изобилие.И пчелите се затрудняват при намирането на големи.Така,че запомнете правилото-силата на роя, определя хралупата

Това съпоставено със стесняването на пчелния кошер е същото т.е, потвърждава се моята теза.

За мен лично стесняването и затоплянето на пчелните семейства е важно само в горната част на кошера. Примерно ако е зазимено на два корпуса с по 8-9 рамки то пролетта може да се стесни на 6-7 рамки в корпус т.е вертикално стесняване така обема цялостно на кошера съвсем не е малък за начално развитие при бъдеща ротация на корпусите, а там където е кълбото е стеснено и затоплено. Все пак зависи от силата на семейството, както всеки е отбелязал.

С две думи; няма ли количество пчели няма и желаното развитие.

evgeni.filimonov
02.05.2011, 22:22
Така, като четох и като зная някои тънкости от колегата Желев, пчелното семейство се развива толкова колкото му позволява обема на жилището. Нали е така. Ние го принуждаваме да се развива в разборните кошери съобразявйки се с обема, те се развиват и трупат няккави запаси, които ние им отнемаме. Това значи, че ние нарушаваме тяхното жилище, тяхната подредба. После вместо да им върнем тези пити, които сме им отнели, ние им стесняваме обема. Докато в хралупата те си спазват 3Т, защото няма при тях чужда намеса а и не са принудени да живеят на земята, където ги духат всички ветрове и ги мори влагата, а са горе на топло, тихо, сухо и спокойно - в хралупата.[/img]

Лежаков
29.12.2011, 16:23
Когато отглеждате в лежаци /25 рамкови/,и имате топло разположение на питите /страничната прелка е отворена/, не се налага да стеснявате,сгъстявате,комп ресирате и др.,а само разширявате гнездото през пролетта с темпове съответсващи на силата на семейството и качеството на майката.

marinow
01.01.2012, 14:37
Е заземихме сега времет ще си каже думата

Жоро$73
31.01.2012, 20:43
Здравейте!Искам да споделя един мой разговор с една жена,занимаваща се с пчеларство от много години.Заговорихме се тия дни за подхранването и стесняването на гнездата.Тями сподели,че е изпробвала доста методи за стесняване,но един е и дал добри резултати,и от тогава само него използва.Става въпрос,че вместо да премести преградната дъска и 1-2 пити с мед,мести само най медната пита.Тоест нея използва за преградна дъска.Някой правил ли е подобно нещо?Моля за мнения относно тоя метод.

Nic 59
31.01.2012, 22:13
Жоро$73, мерси за идеята. Според мен това е ДБ технология и евенуално за лежак. Ограничавайки няколко рамки от топлата страна които се осеменяват със пълномедна пита тя ги принуждава да махнат меда от там и ги подхранва активно като резултата е по вече пило. За слаби сем. струва ми се че не е удачна.

Жоро$73
01.02.2012, 19:52
Наистина пчеларства с Д-Б .Днес я потърсих ,за да я попитам как го приемат тоя метод по слабите семейства,но не я открих.Ние живеем в съседство,така че скоро ще ви дам отговор.

Жоро$73
16.02.2012, 09:38
Някой стеснявал ли е вече гнездата

estabien6
16.02.2012, 10:41
Да

Жоро$73
16.02.2012, 20:31
estabien6,благодаря за обстоиния и изчерпателен отговор.Наистина благодаря.Утре ще стесня по твоя начин.Надявам се и колегите да вземат поука.

Жоро$73
19.02.2012, 20:40
Здравейте.Днес направих една интервенция.Обработих 20-тина кошера. Бях споделил,че ми умряха 2 отводки.Останалите 6,бяха в супер форма.Вдигаха си от питките.Изрязах празните участъци от канцеларските джобове и сложих по оше една питка.Стесних с 1 рамка.С втората питка,се получи едно добро найлонено покривало.Поотлекна ми.Минах към редовните.Да,ама и започна якото жилене.Стеснявах по Блинов и метода на Съседката,който бях споменал по горе.Просто действах според обстановката.Не знам до колко е за притиснение или за радост,но силните ми семейства заемаха 5-6 междурамия в средата на кошера.Под кълбото има мед.Не ги пипнах.Сложих им само по пърче найлон.Ами общо взето това е.Температурите се вдигнаха до +12.Поразмърдаха се и станаха агресивни.Поогледах ги външно и си тръгнах.Във вторник и сряда,ако позволи,ще ги обслужа всички.

Ангел Йосифов
20.02.2012, 10:25
.Под кълбото има мед.. Как разбра това?

Жоро$73
31.03.2012, 08:02
Добър въпрос.Найстина.Под кълбото няма нищо.Следващия път ще си формолирам отговора преди да пиша.Меда е в другата половина от рамките пред кълбото.

Недялко Атанасов
31.03.2012, 08:10
.Меда е в другата половина от рамките пред кълбото.По скоро, срещуположно на прелките?А от тогава до сега?

Kavezu
18.04.2012, 20:18
Здравейте и поздравления за форума като цяло!
От тази година започваме да се занимаваме с пчели /не мога де се нарека още дори млад пчелар/. Закупихме първите си 7 кошера на 2 април, като при закупуването повечето от семействата бяха на около 4 рамки. Мястото, на което сме разположили пчелина е добро, създали сме необходимите условия, но ми се струва, че към момента семействата все още не са тръгнали да се засилват, дори в някой от кошерите са по-слаби от това, което взехме.. В плодниците има пити с мед, които сме разпечатали частично. Времето от 2 април насам не позволяваше летеж в повечето от дните; това със сигурност е един от факторите. Въпросът ми е какво можем да направим за да подпомогнем развитието на тези семейства в момента? Как можем да ги подсилим при положение, че си имат разпечатан мед в питите, свити са според броя и пилото в питите..в хранилките също има мед на буци, който не намалява особено. Една или две от майките вероятно ще бъдат сменени по-нататък, понеже не снасят достатъчно пило. Та пак се връщам на въпроса какво можем да направим в случая, освен да чакаме затопляне на времето?

vanHanegem
18.04.2012, 20:32
Много неща могат да се направят, но първото нещо е да се прочете някоя книжка! Предлагам ти да започнеш от "Календарен справочник", където пише какво и как се прави всеки месец. Тук във форума има и тема - "Календар на пчеларя" от която също може да се научи нещо, но....само ако се прочете!

evgeni.filimonov
18.04.2012, 21:06
На 4 рамки си е добре, аз досега на 4 рамки съм купувал отводки в началото на юни.
Стеснете максимално, въртете рамките. И хранете.
Докато не запълнят поне три рамки с пило изцяло от летва до летва, не разширявайте. Наистина има техники, но трябва четене и практика. Ако не минете поне 1-2 години в пчеларската практика, каквото и да ви казваме, ще е трудно да го разберете. Търсете и колега в района, да ви съдейства.
Задавайте конкретни въпроси и ще получите конкретни отговори. Общите неща са написани във форума. Успех.

koragroup
16.02.2013, 20:04
Тук във форума има и тема - "Календар на пчеларя" от която също може да се научи нещо, но....само ако се прочете!

Да не би да е изтрита темата? Нещо не мога да я намеря blush;

Румен Димитров
16.02.2013, 20:11
Да не би да е изтрита темата? Нещо не мога да я намеря blush;

Малко се бърка понятието форум и сайт wink;

http://pchelari.com/kalendar.html

koragroup
16.02.2013, 23:32
Аааааа, аха! Благодаря!

vanHanegem
17.02.2013, 07:09
Колега Георги Корчев, ето това имах предвид: http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2727

koragroup
17.02.2013, 07:44
Отново благодаря!
Явно, търсачката във форума разграничава главни букви.

pojara77
26.02.2013, 13:58
Ползвали ли сте този препарат PowerBee и какво ви е мнението за него.

pojara77
26.02.2013, 14:02
Предлага се от пчеларски център южен в Стара Загора за стимулиране на пчелни семейства.