PDA

Виж пълната версия : ЗАЗИМЯВАНЕ В МАГАЗИНИ



Владо-Gillan
11.02.2013, 18:34
Задачка, закачка...
Колеги преди няколко дена станах участник, във разговор който, не ми дава спокойствие до днес.

Какво ще стане, ако зазимим кошерите със магазините?
Под зазимяване, имам предвид буквално всички пити заедно със пчелите да са във магазините.Примерно зазимявам 10 рамков дб, поставям му два магазина, и качвам всички пити горе, запас, прашец, пчели и кълбо всичко да е горе.Плодника да е празен, и като казвам празен, то наистина празен.Без пити, пълни или празни, просто плодника буквално празен.
Споделих със няколко колеги, и стигнахме до следните изводи.
1.Кълбото ще виси, на питите ще е захванато само една трета от кълбото, всички други ще са като грозд или брада във празното пространство на плодника.Плюса на това ще е че...
а- Абсолютно всички пчели ще са на кълбо, а майката ще е във центъра.Така няма шанс да измръзне и да стане някаква злополука със нея, във това число и да стане търтовка.Само да вметна, че така трябва да са зазимени със доста повече мед от обичайното, повече от две трети от всички пити трябва да са със запечатан мед.
б- Кълбото така няма как, да се раздели на две или повече, защото ще е отдолу на рамките и ще е компактно.
в- Всички знаем че зимата, пчелите се хранят като отиват нагоре и след това назад по рамките.Така зазимени, пчелите ще имат не просто венец а почти пълни пити със мед, което значи че ще вървят само нагоре.А една почти пълна ДБ пита със мед си е доста голям запас.Така че срив от глад по никакъв начин няма как да се случи.Питките за ранно зимно хранене и подбудителните питки е логично че няма да влязат във употреба.
г- Плодника като е празен, се създава доста голяма въздушна възглавница, и няма шанс от простудяване или някаква влага във гнездото.Пчелите като се хранят нагоре, ще консумират все повече мед, и ще хранят повече майката, от там и нейната яйценосна дейност ще се увеличи.(Заключение си правя според естествените жилище и тръвните как са устроени)
д- Така със празен плодник, се създава някакъв вид дълбоко дъно.Всички знаем какви са предимствата му.

Има още доста неща върху които може да се помисли, и ще разчитам на вашето мнение.Моля да няма някаква ирония или подигравка, просто нека помислим заедно.Както казах, това ми го каза човек на когото за съжаление не му знам името, нито от къде е, и със какво се занимава.
Има още няколко тънки неща който ми убягват, като например вентилацията и прелките при такъв тип зазимяване.Опасноста от сътресение по кошера, докато пчелите висят на рамките и прочее.
До горните изводи които написах стигнахме със няколко колеги.
Човека ми каза само, зазими във 2 магазина и плодника да е празен и кълбото да виси на рамките.Нищо друго не каза, и затова няколко дена занимавах колегите със този въпрос и сега занимавам и вас.Въпроса не ми дава буквално спокойствие, откакто е във главата ми.

ivootur
11.02.2013, 18:46
Имам кошер който е зазимен по подобен начин,но не беше това целта.Просто имах магазинни пити напръскани с мед и късната есен и реших вместо да подхранвам да ги сложа да ги оберат пчелите.Сложих на един кошер два магазина пълни с такива пити и един найлон между плодника и магазините с дупка по средата колкото половин банкнота.След двайсетина дена го погледнах,пчелите бяха се качили горе и си бяха пренесли мед,така че го оставих така да зимува.За сега е жив и не дава признаци да е зимувал по зле от другите.Ще видя какво ще е пролетното развитие и ще си направя изводи.

Kiril8305
11.02.2013, 19:24
Скромно мнение , по този начин кълбото ще е по добре оформено , и ще е отдалечено от студеният въздух под тях.Отдвна се говори за предимствата на естествената хралупа, оформяйки по тозин начин гнездото ще постигнете желания ефект само , че това прехвърляне на всички рамки във двата магазина не ми допада особенно като , че ли доста време ще отнеме.Другото което е, пролетно време как ще поцедирате с този вид подредба?
Нали на пролет ще трябва максимално да стесните гнездото за да го затоплите , и то възможно най рано - сигурно си мислите за постявяне на найлон или преградна дъска между плодника и магазините - това добре , но дали магазините ви ще имат прелки?
Дали ще успеете чисто физически да повдигнете и двата магазина с питите за да посавите преградата?Колко време ще ви отнеме това?Като се замисля , ако сте с приспособление за повдигане може би това ще ви отнеме по малко време отколкото да прехвърлите есента всички рамки една по една в магазините.
Ако смятате така да зазимявате защо не опитате с един ЛР кошер?Добе се оформя кълбото, движи се от доло нагоре , когато решите да стеснявате гнездото самите пчели вече са се прибрали на един корпус.
И най накрая въпреки всичко което всички ще изпишем тук , не забравяйте че вие сте човекът който ще реши сам за себе си - не се притеснявайте да опитвате и експериментирате с малко естествено , но придобития опит ще е от първа ръка.
Поздрави!

Владо-Gillan
11.02.2013, 19:49
Рано Пролетта питите ще слязат във плодника а магазините ще се махнат.Стесняването и затоплянето ще е стандартно, а прелка винаги може да се отвори.Решил съм, при следващото зазимяване, да зазимя 1,2 семейства по този начин и да видя резултата.Мен по скоро ме интересува, има ли някакви плюсове този метод, и дали изводите ми,които съм описал по горе във темата са правилни.Не говоря за време и труд който изразходвал при подобен метод, а говоря за доброто зимуване, успешното и активно излизане от зимния сезон за семейството.

Недялко Атанасов
11.02.2013, 21:09
Владо,а за да се получат така въпросните гроздове трябва да има пчели-доста по това време,което в различните семейства е под-въпрос,до това как пчелите топлят и оформят калбото е без значение с пити или без отдоло,но ако има е голямо предимство защото няма по-добър начин за съхранение на питите през зимата,дори и магазини да сложиш отдоло,а плодника с питите горе е едно и също,предполагам това си го чул на изложението,какво ли не чух и аз там,чакайки да си взема кафе или на опашката за кебапчета,пред който и да щанд,а през фас паузите....нямам думи.

Владо-Gillan
11.02.2013, 21:15
В интерес на истината не го чух точно на изложението, но е дълго за разказване и ще ви отегча

Владо-Gillan
11.02.2013, 22:03
Колеги намерих нещо по въпроса, автор е колегата Бонев но намерих само няколко изречения.Би ли било възможно колегата Бонев, да обясни за какво идва реч?Намерих и снимка, предполагам че също е от колегата Бонев

http://nbps.press.bg/br87/bonew.gif

evgeni.filimonov
11.02.2013, 22:31
Владо, в София има един възрастен пчелар,казва се Петър Бонев, той зазимява по същия начин, само че плодника му е разделен да две с тънка преграда и така зимуват 2 семейства на по 6 пити и то пълни със запечатан мед. Взима пълни ДБ пити с мед и разпечатва около 5-6 см в долната част, за да има къде да се захване кълбото, което си виси в пространството, което може да е и дълбокото дъно. И понеже няма празни килийки, пчелите се насмукват с мед и освобождават място където да се захване кълбото, като по този начин са и заредени с храна на първо време. Не храни изобщо допълнително през февруари и март.
Колегата наскоро издаде и книга, мога да ти я намеря и изпратя. Само дето напоследък не идва на лекториите, но ще питам председателя.
А колкото до зазимяването на семействата върху празен корпус, повечето колеги, които работим по ЛР технологията, зазимяваме по този начин, само че в долния корпус оставяме празни пити или такива маломедни и пчелите си пренасят меда нагоре и автоматично се подхранват и стимулират майката да снася повече, нещо като технологията на Венер.

Владо-Gillan
11.02.2013, 22:59
Евгени възрастен пчелар казваш, хм....Възможно ли е той да е говорил със мен....Обстоятелствата при които се запознах със него, или по точно той ме заговори са меко казани странни и необичайни.Както казах не беше баш на изложението а на друго място и обстановка.Ще си запазя самата среща като един хубав за мен спомен, радвам се че съм имал честа да срещна такъв човек и със такъв опит.По нищо не личеше че е надменен и горделив.Нито ми каза име, нито че е пчелар със стаж и да се прави на велик. Просто ми каза, момче замисли се за зимуване във горен корпус или магазини и долу да е празно пространството и кълбото да виси като грозд, друго нищо не ми каза и си отиде.Евгени благодаря за информацията която сподели имаш една drinks;

evgeni.filimonov
11.02.2013, 23:23
Ако беше той, сигурно щеше да ти предложи книгата си.
Писах ти на лични.

Sandokan
12.02.2013, 00:47
Петър Бонев е пчелар от Горна Баня, лектор от софийския пчеларски кръжок.
Прави експеримени с дълбокото дъно от около 25 години. Развива по две семейства в 12 рамков ДБ, всяко по на 3-4 шестрамкови корпуса за плодникова дб рамка.
Основава се на принципа за ранно пролетно развитие при осигуряване на достатъчно прашец в зоната на кълбото.
Препоръчва метод на работа, който лично за мен има редица важни недостатъци, но от който има и какво да се научи.

Владо-Gillan
12.02.2013, 00:51
Ако админите преценят могат да заключат темата, намерих това което търся благодарение на Евгени.Със този метод се цели естественото жилище на пчелите, говоря за магазини над плодниците защото не съм със подвижни дъна, ако бяха подвижни е ясно че плодника директно ще се качи горе а долу ще останат магазините със питите.

Владо-Gillan
12.02.2013, 00:57
Петър Бонев е пчелар от Горна Баня, лектор от софийския пчеларски кръжок.
Прави експеримени с дълбокото дъно от около 25 години. Развива по две семейства в 12 рамков ДБ, всяко по на 3-4 шестрамкови корпуса за плодникова дб рамка.
Основава се на принципа за ранно пролетно развитие при осигуряване на достатъчно прашец в зоната на кълбото.
Препоръчва метод на работа, който лично за мен има редица важни недостатъци, но от който има и какво да се научи.

Така е и именно това е част от неясните ми неща които споменавам във темата.Също така вентилацията при подобно зазимяване как ще се осъществи.Макар че имам някакви идеи за това, мисля да ги запазя за себе си, че ще ме обявите за луд.Но хипотетично, какво би станало ако семейството е обезпечено със запас, примерно 25-30 кг и има постоянно свеж въздух във кошера?

rosty_sz
12.02.2013, 07:31
Предполагам, че семейството ще се чувства прекрасно wink;
Отворен мрежест отвор на дъното и прелка на долния магазин би осигурило добра вентилация. В горния магазин ще се образува топла зона. Никакви проблеми с валгата. НО пролетното упражнение никак не ми допада. Рано на пролет ще има вече пило и това прехвърляне на рамки нещо....... Кълбото се разпуска само в най-топлите дни с температура над 15-16 градуса на сянка, колко са такива дни и за колко време през деня става въпрос. Ако говорим за 7-8 кошера може и да се намери време за прехвърляне на рамките ама за повече crying; Целия проблем идва от вида на плодниците до колкото разбрах и ще се реши най-добре с тяхната смяна според мен. После магазините под тях и всичко е ОК. Стар москвич осмак може и да има начин да подържа 120 по магистралата два часа ама ......

ganchev55
12.02.2013, 10:09
Сезон 2011-2012 хванах малък рояк на 11.08.2011.Нямах подготвен кошер и го пставих в сандък,който по височина беше около 50см.с рутови рамки.Роячето се развиваше бавно и октомври при зазимяването го оставих на 5 рамки в сандъка.Третирах за акар с 1 лента Варотом.От 11.08.до края на септември храних със сироп.След тежката зима за моя изненада излезе по-силен от големите ми семейства.На пролет го прехвърлих в стандартен кошер и за акацията беше усвоил 2 корпуса и получи 3-ти.През лятото съм извадил около 45кг мед от него и 1 отводка.Изводите за мен са: 1.При голямо празно пространство под кълбото подмора е нищожен.
2.Консумацията на храна е минимална.
3.Бурно развитие на пролет.
В момента имам друго семейство в сандъка и въпреки топлата зима изводите се потвърждават.
Да отбележа, че отвора за прелка на сандъка е в горната му част и дъното е плътно.

Юрий Цветков
12.02.2013, 12:18
Предполагам, че семейството ще се чувства прекрасно wink;
Отворен мрежест отвор на дъното и прелка на долния магазин би осигурило добра вентилация. В горния магазин ще се образува топла зона. Никакви проблеми с валгата. НО пролетното упражнение никак не ми допада. Рано на пролет ще има вече пило и това прехвърляне на рамки нещо....... Кълбото се разпуска само в най-топлите дни с температура над 15-16 градуса на сянка, колко са такива дни и за колко време през деня става въпрос. Ако говорим за 7-8 кошера може и да се намери време за прехвърляне на рамките ама за повече crying; Целия проблем идва от вида на плодниците до колкото разбрах и ще се реши най-добре с тяхната смяна според мен. После магазините под тях и всичко е ОК. Стар москвич осмак може и да има начин да подържа 120 по магистралата два часа ама ......Точно по тези причини, много пчелари, смятаме стандартния ДБ (с вградено дъно) за отживелица. Проблемите не идват от височината на рамката, а от конструкцията на кошера. Кошер от съвременен тип, състоящ се от подвично дъно и корпус 31 см (за ДБ рамки) с 1 или 2 магазина е всичко друго, но не и Дадан-Блат.

Владо-Gillan
12.02.2013, 12:58
Точно по тези причини, много пчелари, смятаме стандартния ДБ (с вградено дъно) за отживелица. Проблемите не идват от височината на рамката, а от конструкцията на кошера. Кошер от съвременен тип, състоящ се от подвично дъно и корпус 31 см (за ДБ рамки) с 1 или 2 магазина е всичко друго, но не и Дадан-Блат.

Така е, но ми е невъзможно да сменя изведнъж всичкия инвентар.От финансова и от физическа гледна точка го казвам.Но не пречи, леко полеко да вървим към усъвършенстване и да избистряме методите и тактиката на работа сред кошерите и пчелина.В този метод се акцентира, за компактното кълбо и доброто зимуване.Със подвижното дъно ще е песен, със старите дъна ще е мъка, но не и невъзможно за изпълнение.

Daniel
12.02.2013, 14:14
Просто трябва да си направиш дъна , другото всичко го изпълняваш с полукорпусите. 2полукорпуса = 1 ДаданБлат

Ивайло Георгиев - ingivo
12.02.2013, 14:14
Не исках да се меся поради това че нямам опит с пчелите , но тъй като въпроса наистина късае по скоро инвентара смятам ,че това което описва Владо си е чисто МК технология с изключение на празния долен корпус . Аз също съм зазимил по същия начин само че в долния ЛР корпус оставих празните пити . Тоест от дискусията по въпроса се убеждавам за пореден път че ЛР е мултифункционален и удобен за всички техники и региони.

jordanov
12.02.2013, 17:06
Абе нали пчелите искали да им е тясно бе :D Майтапа настрани, искат обем, според мен де. Една година съм си играл да зазимя два ДБ с питите вдигнати в магазин отгоре, е няма смисъл от хамалогията, иначе от любов към спорта може да се пробва. Същата работа като две майки в кошер ДБ12. Из Форума се споменава за 20-25-30 кила мед при зазимяване, тез кила само пречат на пчелите и на пчеларя през зимата и пролетта, пак според мен. Смяна на инвентара при всяка нова идея или споделен челен опит? Никаква икономическа логика няма и не го разбирам. Изрязваш дъното на отречения, останал от дядо ти ДБ, слагаш мрежа /нали разбрахте-на дъното/, не повече от 15 кила мед в началото на зимата, найлон отгоре и стария ви ДБ става мултифункционален :D , производителите на кошери и без вас не могат да насмогнат на мющерии.

Владо-Gillan, ако не се лъжа при първата ти зима твоите дадани останаха без никакво зазимяване, пък после май са се представили доста добре, сигурно по-добре от на някои професионалисти. Сигурен съм че си мислил по въпроса.

Тази есен при мен едно силно семейство в ДБ10 имаше пило до последно но не си събра мед за зимата. Аз не съм свикнал така, но пък не се и притесних, във Форума намирам достатъчно информация, пък сме си обещали и да не сме догматици wink; . Давах му сироп като на другите, на последния преглед му сложих една пита с 3/4 запечатан мед и то си имаше 3-4 пити с мед само в ъглите, свих го на 6 пити. Преди Нова година на всички по един джоб с мед отгоре, сега в събота всички в отлично настроение, меда изяден от 1/3 до 1/4, тия с най-малкото запас са изяли най-много, ама не им се сърдя :D Е, за какво ми трябва да ги вдигам в два магазина и да им оставям 20 кила мед?

Последния абзац е само за сведение, не е челен опит и не съм го препоръчал на никого.

Недялко Атанасов
12.02.2013, 21:49
Не случайно, в първото си мнение по темата попитах Владо от къде го е чул или кой му го е споделил-въпросното зазимяване,и това, след като изразих мнението си,аз също чух доста неща но,на изложението, а едно от които зад гърба си:тоя пак за какви 8 рамкови кошери говори-за ДРУГА ДЪРЖАВА ЛИ СЕ ДОГОВАРЯ,не господа за ефективност ,но тя е за зрящи ........колкото и нескромно да звучи.

Владо-Gillan
12.02.2013, 22:10
Колеги да не си помислите, че ще вдигна магазините на всички семейства другата есен.Колегата е прав, първата ми зима като пчелар, кошерите не бяха зазимени и дори бяха със свалени дъна.Защото катастрофирах на 31 юли, и бях по болници есента и зимата.Точно преди катастрофата бях извадил липата и катастрофирах след 3 дни.Как са се оправяли от тогава до пролетта не знам, но е факт че нямах загинало семейство и пчелите излезнаха от зимата силни и жизнени, което ми позволи и ударно увеличаване на пчелина.Обяснявам си го с факта, че са се зазимили сами и са подредили кошерите по естествен за тях начин.Така че при мен, естественото подреждане на запасите за сега се потвърждава като най доброто, от тогава работя така.Тази зима имам една паднала отводка и знам защо е паднала, причината е във мен а не във пчелите.Именно затова се замислих за това зазимяване и не ми дава спокойствие, защото досега естествената подредба на гнездото при мен се утвърждава като най добрата тактика.Както казах няма да вдигна всички на магазини при следващото зазимяване, но едно семейство за експеримент няма да ме затрудни кой знае колко

evgeni.filimonov
12.02.2013, 22:15
От поста на ЛАЛОВ нищо не разбрах, СОРИ.

Румен Димитров
12.02.2013, 22:15
Владо, повтаряш доброто старо правило, че добрите пчелари не ровят и не гледат пчелите си всяка седмица....още по-малко пък и снимки да им правят wink;

evgeni.filimonov
12.02.2013, 22:20
Владо, преди 6 години баща ми се разболя и не можа да извади всичкия мед и остави кошерите сами да се зазимят. През пролетта се развиха супер и дадоха по 30-40 кг мед всеки, че някои и по 50.

А колкото до бърникането, до идване на пашата, всяка събота ги преглеждам и мисля, че това не им пречи, хем виждам как се развиват, хем нямам нито един излязал рой от 3 години насам. Пчелите обичат внимание, особено ако пчеларя ги обича и се грижи за тях. До този извод съм стигнал.

Недялко Атанасов
12.02.2013, 23:45
От поста на ЛАЛОВ нищо не разбрах, СОРИ.Аз съм го казал -за зрящи, ти явно не си от тях съжелявам.

ianev
12.02.2013, 23:59
Eвгени колегата Лалов казва че има колеги който не са чували и за съществуването и на 8 рамковия кошер ...... и още нещо

Ивайло Георгиев - ingivo
13.02.2013, 10:36
Eвгени колегата Лалов казва че има колеги който не са чували и за съществуването и на 8 рамковия кошер ...... и още нещо

Със сигурност . Не е хубаво да си слагаш кепенците и да не гледаш,четеш,слушаш и питаш какво става около теб.

krasta4ka
24.03.2014, 17:56
Колеги преди 3 дни закупих от мой близък 10кошера които бяха зазимени с магазините ,прегледах ги и ако ви кажа ,че такива силни семейства след презимуване не бях виждал. Питах моя близък защо не им сваля магазините и той ми каза ,че откакто е пчелар магазини не сваля/говоря за 1магазин/. Аз също бях оставил един кошер за проба и призимува много по добре,да не кажа отлично,от другите

jordanov
24.03.2014, 21:57
Колега, с магазините е ясно. Но темата все пак е "... в магазини".

Петър84
25.03.2014, 12:50
Като се оставят магазините над плодника през зимата,нямали опасност майката да започне да снася в тях?

Nik_m
25.03.2014, 13:07
Колеги преди 3 дни закупих от мой близък 10кошера които бяха зазимени с магазините ,прегледах ги и ако ви кажа ,че такива силни семейства след презимуване не бях виждал. Питах моя близък защо не им сваля магазините и той ми каза ,че откакто е пчелар магазини не сваля/говоря за 1магазин/. Аз също бях оставил един кошер за проба и призимува много по добре,да не кажа отлично,от другите
Много пчелари не им се занимава и за това не прибират магазини, ако е силен кошер няма да има проблеми с затоплянето и на магазина.

Nik_m
25.03.2014, 13:10
Като се оставят магазините над плодника през зимата,нямали опасност майката да започне да снася в тях?
При мен зимуваха с корпусни рамки над ДБ и не иска майката да се качи в тях а какво остава за магазинни. Майката си обича ДБ рамките.
Когато кошера е в силата си лятото тогава майката се качва в магазина ако няма къде другаде да снася, зимата много малко вероятно.

krasta4ka
26.03.2014, 00:24
Значи,на единият кошер майката се бе качила горе и започнала здраво снасяне и долу има яйца и пило и горе в магазина има,а в плодника има място.шантава работа. Утре ако остане време ще сваля магазина и питите на които има пило ще ги сложа в плодника

Nik_m
26.03.2014, 21:18
За тази майка и вземи един фарар:) При мен останаха по 2 ДБ пити и не искат и не искат да ги оставят, ама ще им кача след няколко дена по 2 пити с открито пило и ще ги видя какво ще направят.