PDA

Виж пълната версия : ПОДХРАНВАНЕ С ПИТКА В ХРАНИЛКАТА



vivabg
05.02.2013, 16:39
Здравейте, аз съм начинаещ пчелар,
преди 20-тина дни подхраних с питки (мед, пудра захар..) тънко разточени с найлонови торбички над кълбото.
Днес прегледах, добре са го взели, искам да попитам - така като направих още за едно подхранване, но старите още не са напълно изядени, да не притеснявам излишно пчелите, ако оставя в хранилките(моите не са пластмасови а цяла хранилка) както са разточени, ще вземат ли от там?
Разумно ли е да се слага сега в хранилките?

търтея
05.02.2013, 21:41
Основното предназначение на питката е да стои върху кълбото,като спасява семейството от глад през студените дни, когато то топли пило.Ако няма питка точно върху семейството,същото може да загине при продължително студено време,както беше миналата година,дори да има мед в кошера, но намиращ се през една пита или в горния корпус.Семейството не може да разпусне кълбото и да пренесе мед по близо и умира от глад.
Така се случва при по-слаби и средни семейства , при силните не важи, но всяко правило си има и изключение.

vivabg
06.02.2013, 20:32
Благодаря много.

petrov_mm
03.03.2013, 17:24
Здравейте, колеги! Направих питки от мед и пудра захар, но не ги сложих понеже много надигат таванката. Вече сме 3-ти март и времето е по-топло и кълбото е разпуснато. Мога ли тези питки да ги сложа в хранилката и пчелите да ги вдигнат от там? От плодниците на кошерите не съм вадил мед и има доста, така че няма да умрат от глад. Искам да направя нещо като подбудително хранене. Това, което ме притеснява, е дали вечер или ако температурите паднат повече, пчелите, които са в хранилката ще загинат. Има ли някаква друга опасност да навредя на пчелите като сложа питките в хранилката? Питките не са много големи - около 350 - 400 грама.

Nik_m
03.03.2013, 17:40
Аз днес има сложих в хранилката питката, гледам ги летят и на вън и събират прашец значи и до хранилката няма да имат проблем.
Едното семейство веднага се качи и почна да сваля а другото гледам си има още от старата питка и нея си я яде та не се качи в хранилката.

michail76
03.03.2013, 18:06
Вчера разбърках сироп от мед,днес налях на12 семейства,веднага се качиха в хранилките.Утре като отида ще видя колко са взели.

vankogos
03.03.2013, 22:01
Здравейте, колеги! Направих питки от мед и пудра захар, но не ги сложих понеже много надигат таванката. Вече сме 3-ти март и времето е по-топло и кълбото е разпуснато. Мога ли тези питки да ги сложа в хранилката и пчелите да ги вдигнат от там? От плодниците на кошерите не съм вадил мед и има доста, така че няма да умрат от глад. Искам да направя нещо като подбудително хранене. Това, което ме притеснява, е дали вечер или ако температурите паднат повече, пчелите, които са в хранилката ще загинат. Има ли някаква друга опасност да навредя на пчелите като сложа питките в хранилката? Питките не са много големи - около 350 - 400 грама.

При положение че питката надига таванката,можеш да поставиш найлон над таванката за да не бяга топлината от кошера.

evgeni.filimonov
03.03.2013, 22:09
Питката се слага върху рамките над кълбото за зимния период, ануари-февруари. Вече температурите дневните са положителни кълбото е разпуснато, така че пчелите си пренасят мед от крайните пити, както и взимат същата поставена в хранилката. През деня са в хранилките, защото това им е допълнителна храна, а те не се отказват от нея. Като застудее привечер, се връщат и образуват кълбо. Не умират в хранилките.
Днес всяка трета пчела при по-силните носеше прашец, другите предполагам вода, това значи че гледат пило и че всичко е наред в семейството.

petrov_mm
04.03.2013, 18:00
Благодаря много за съветите. Днес сложих питките и се надявам до няколко дена да ги вдигнат. А кога долу горе започвате да подхранвате със сироп и кога слагате лентите?

petrov_mm
23.03.2013, 12:11
Здравейте, колеги! Началото на март подхраних пчелите като сложих по една питка от мед и пудра захар в хранилките. Питките вече са изядени и ги няма. Можете ли да ми дадете съвет с какво да храня сега по това време като го дават и да се застудява? Налага се да храня понеже няма много останал мед вътре в кошера и не знам докъде ще ми стигне. Става ли да им сипя по около 300 грама захар и вода 1:1 в хранилките със стартовит или да им купя готови питки и да им сложа по една пак в хранилките? На мен ми се иска да ги нахраня със сироп, но има ли някаква опасност това да навреди на пчелите сега? Ако не е подходящ захарния сироп, бихте ли ми препоръчали някаква твърда храна, с която да ги нахраня.
Поздрави!

buci59
23.03.2013, 12:45
Щом си започнал веднъж с подхранването,спиране няма.Можеш и със сироп,но в тези студени дни ако с-то не е силно,трудно ще се качи в хранилката.Ако имаш възможност за питка,сложи я направо в/у рамките,така със сигурност пчелите ще я окупират.

lubol
23.03.2013, 16:00
На този, който си дал, звънях, но ми казаха, че нямат налична и ще имат във вторник. Явно ще се наложи да почакам до началото на седмицата.
А някой храни ли вече с захарен сироп в хранилките?

Аз храня със захарен сироп през ден вече една седмица. Пропорцията ми е 2 мед 5 захар 5 вода. По около 200 грама на семейство засега го взимат добре.