PDA

Виж пълната версия : Прослушване на семейства



зуница
19.12.2012, 22:13
Здравейте, Колеги.
Всички пишем,че преслушваме, слушаме кошерите. А кой как го прави? Някой ползва ли технически средства, микрофони или други?Докторски стетоскоп?
Аз слушам с ухо на кошера.Ухото мръзне, а и кляканета в снега не е най-приятното нещо.
Ако някой има "ноухау", да сподели.

Георги Кючуков
19.12.2012, 22:17
стетоскоп без клапата само шлаухата,върши много добра работа

Румен Димитров
19.12.2012, 22:21
Прилепено ухо на сандъка!
....имам и стетоскоп, ма с него не мога да разграничавам шума. През дъската еднократното късо зажужаване след почукване се чува много добре.....

todorksavov
19.12.2012, 22:49
Аз прослушвам със стетоскоп вкарвам маркучето малко в прелката и се чува много ясно .За всички млади пчелари като мен в YouTube в руските филмчета по пчеловодство има запис на различните шумове които издават пчелите през зимата на мен ми беше много от полза drinks;

http://www.youtube.com/watch?v=zfnoW2wnGfQ
PS.филмчето е дълго за улеснение ако не ви се гледа цялото на 41 минута са кадрите с прослушването

Максим Тодоров
29.11.2014, 09:34
Нека който има опит да сподели своите наблюдения като е прослушвал как се чуват пчелите при проблем,примерно ако нямат майка.

iwan4o
29.11.2014, 13:53
Моят опит е много скромен - една година, но разбрах едно: семействата, които изгубих (поради опаразитяване от вароа,понеже си правих опит) издаваха бръмчене, което беше доста откъсачно, докато силните бръмчаха монотонно. Например обади се някоя пчела тихо, след нея друга се обади високо за кратко. Общо взето това е за сега.
В кръга на шегата - ако бях музикант, щях да нотирам звуците ама..., което ме навежда на мисълта, че не е зле идеята да викаме ветеринар на пролет и музикант на зима :)

Nik_m
29.11.2014, 14:06
Аз познавам само дали е живо :)

ch.atanasov
29.11.2014, 16:21
Аз ги прослушвам всяка година.Когато отида и не се облитат ,слагам ухо и чуквам.Както пише колегата на 100% се разбират само жертвите.Мисля ,че друго трудно може да се разбере.Имам една търтовка ,на която скоро и чуках и издаде за учудване много дружен шум.По старите книги означава ,че всичко е наред.Ще видим.

Stefanbg
01.12.2014, 05:48
Дано някой, който е изучил този метод за диагностициране да направи аудиозаписи на различните състояния, т.е. звуците, които се чуват при тях. А някой попадал ли е на схема или готов уред, който да усилва като стетоскопа, а ако прави и запис ще е супер. Допираш микрофона до кошера и слушаш на високоговорител. Записваш преди и след почукване. При първия преглед записваш реалното състояние и съпоставяш. Така може да се създаде добра база и да се открият съответствията. Имам описани в текст звуците, но друго е да ги чуеш!