PDA

Виж пълната версия : ПОДГОТОВКА ЗА ЗАПАСЯВАНЕ С ХРАНА ЗА ЗАЗИМЯВАНЕ



evil_dea
16.07.2012, 22:25
Семейства които нямад достатъчно мед за изкарване на зимата. Идеи и съвети за подхранване и запасяването им.

mladen99
17.07.2012, 12:20
Според мен, ако имаш други с много мед, премести 1 или повече рамки. И подхранваи/ И едни хубави питки Януари и си ти човека. За зимата много ядене не им трябва, напролет идва проблема когато идва и първото пило.

ianev
17.07.2012, 12:35
Има достатъчно време да се подхранят със сироп и да се подготвят семействата за зимата. Аз бих прибавил и Стартовит в сиропа

http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/457-esenno-podhranvane-pcheli.html

Димитър Бонев
17.07.2012, 14:55
Има още много време до зимата. Вярно сега приносът почти е спрял, но след първия дъжд ще тръгне, но ако нямаш повече паши в района бих те посъветвал да започнеш с леко подхранване за да не спира снасянето на майката. Ако пък се окаже, че семействата не са успеки да се запасят достатъчно добре има вариант за допълване на запасите с инвентиран сироп. Било то домашно приготвен или закупен.

павликянин
17.07.2012, 15:56
Как се приготвя инвертирал сироп (http://atanasov.alpobg.com/library.php?article=10)

Ако не се лъжа, статията е от колегата donboneti, за което му благодаря.

ico_dok
17.07.2012, 22:09
Семейства които нямад достатъчно мед за изкарване на зимата. Идеи и съвети за подхранване и запасяването им.
Да се тухташ сега, че имаш семейства с малко мед е бая раничко. Вероятно имаш и такива с достатъчно мед, а подреждането на гнездата е работа за октомври. До тогава време бол, както казаха колегите нектар ще има, НО ако до края на август не са се запасили имаш време да им дадеш сироп. Така хем ще стимулира МАМА да снася, хем ще ги запасиш с храна wink;

ivootur
18.07.2012, 09:59
Как се приготвя инвертирал сироп (http://atanasov.alpobg.com/library.php?article=10)

Ако не се лъжа, статията е от колегата donboneti, за което му благодаря.

Някой знае ли какви са признаците по които може да се познае кога е инвертирал сиропа,как може да се разбере дали е приготвен със кисилина или със мед?Доколко разбирам от статията на колегата Бонев приготвеният със киселина е вреден за пчелите.Става въпрос за това което се предлага на пазара.

N-2
18.07.2012, 10:24
Как се приготвя инвертирал сироп (http://atanasov.alpobg.com/library.php?article=10)

Ако не се лъжа, статията е от колегата donboneti, за което му благодаря.

Петър Бонев е друг, не е donboneti. Само фамилните имена са еднакви.

Владо-Gillan
18.07.2012, 10:40
как няма да има запаси бре?????? Грижа на пчеларя е да подсигури нормално и качествени запаси за зимата.Не да въртите целия мед, а слагайте и в склада за запас.По добро от мед за хранителни запаси няма

павликянин
18.07.2012, 11:07
Петър Бонев е друг, не е donboneti. Само фамилните имена са еднакви.

Благодаря за уточнението!

evil_dea
18.07.2012, 13:17
как няма да има запаси бре?????? Грижа на пчеларя е да подсигури нормално и качествени запаси за зимата.Не да въртите целия мед, а слагайте и в склада за запас.По добро от мед за хранителни запаси няма

С това мнение не ми помагаш. Невиждам за какво се правиш на интересен.

Shine
18.07.2012, 13:52
аз зазимявам само с липов
:)

Владо-Gillan
18.07.2012, 14:55
просто, елементарно и ефикасно го правя.След акацията вадя по 1-2 пити от плодника.След липата отново вадя 2 пити от плодника.Същевременно на тяхно място поставям основи за градеж и да ги осемени след това майката.Края на юли правя преглед и вадя по още 1 пита от плодника и слагам основа.Като гледам да има достатъчно място за осеменяване.Така за есента имам 4-5 пити с добър мед за зимуване, при зазимяването ги връщам в кошера, и ако се наложи да допълня малко хранителните запаси, го правя със сироп. drinks;

c-a-c-
18.07.2012, 15:22
Ако пчелите са малко - на 3,4 пити подхранвай със сироп 1 към 1 през ден,през два и ще спреш на 1 септември.Поздрави.

ттитто
18.07.2012, 16:58
Аз харесвам варианта за зазимяване с инвертиран сироп. За целта края на юли вадя всичкия мед с изключение на този, който е в рамките с пило. От около 10ти август започвам ударно подхранване с пълни хранилки инвертиран, домашно приготвен, сироп - по 10-15 кг захар на семейство. Така започнах след зимата на 2007-2008 година, когато имах 7 семейства на едното село със слънчогледова паша и всичките 7 измряха. А за подготовката на инвертиран сироп ползвам мед от предна година или, ако няма вече такъв, изваден по-рано през годината. Имам един шкаф, от онези дето стерилизират приборите в детските градини, много стар и в него инвертирам сиропа в 25 литрови туби.
Кога е инвертиран сиропа познавам по утайката на дъното на тубата. Просто трябва да няма утайка от захар или поне да не е много.
Миналата година пробвах да инвертирам с киселина, но не можах да оценя резултата, защото поради ред други грешки всичките измряха.

Владо-Gillan
18.07.2012, 17:02
има един хубав Сръбски филм със заглавие (Медът, мед ражда)

Димитър Бонев
18.07.2012, 20:01
За да се получи инвертиране на сиропа е необходим ензима инвертаза. Той се съдържа най-много в най-пресния мед, а не в миналогодишния. Иначе добавянето на няколко лъжици домашен оцет ускорява процеса.
Ползвам инвертирания сироп основно за допълване на запасите в късна есен. Причината е, че се е случвало да тръгне късна паша и семействата да се задръстят. За есенно развитие е по-добре да се стимулира със захарен сироп. Идеята е, че сиропа, е основно захароза, която стимулира задглътачните жлези на пчелите да произвеждат повече млечице. А инвентирания сироп не е проблем да остане незапечатан. Той не изтощава пчелите, тъй като те само го принасят в килийките. Не вкисва, не съдържа несмилаеми остатъци и пчелите по лесно иззимяват върху него точно по тази причина.

ivootur
22.07.2012, 12:18
Ако температурата не се поддържа постоянна от 34–36 градуса сиропа ще инвертира ли?

Димитър Бонев
22.07.2012, 13:20
Температурата е необходимо условие да протича процеса.

ттитто
22.07.2012, 19:43
Ако температурата не се поддържа постоянна от 34–36 градуса сиропа ще инвертира ли?
При по-ниски температури пак ще инвертира, но с много малка скорост. При по-високи температури от 42-45 ензимът инвертаза от добавения мед се деактивира и няма да инвертира. Високите температури ускоряват обаче инверсията чрез киселина. А все пак в меда има органични киселини. т.е. логично е пак да има инверсия, но вече количествата на ХМФ ще бъдат доста по-големи.

dvidenov
22.07.2012, 21:36
Чудя се как са оцелели пчелите 100 милиона години или може би са си садили цвекло и после са си рафинирали захар че да избутат зимите?

Димитър Бонев
23.07.2012, 08:04
Нама нищо чудно. Не е имало пчелари дето да им обират запасите.

Пламен Ганев
23.07.2012, 13:35
Чудя се как са оцелели пчелите 100 милиона години или може би са си садили цвекло и после са си рафинирали захар че да избутат зимите?

Колега,веднъж ще се случи да зазимиш на недоброкачествен мед/рапица,резене,мана/ и ще си промениш мнението като видиш как се одрискват и как вместо да ги разширяваш напролет,ги свиваш всеки път.аз също бях на твоето мнение,но не е така!Разбираш го в много тежки зими като миналата.Все пак,всеки си има глава на раменете и сам си решава.

А за тези 100 милиона-там става въпрос за отцеляване,не за печалба.Там природата си знае работата!

N-2
23.07.2012, 14:13
Колега,веднъж ще се случи да зазимиш на недоброкачествен мед/рапица,резене,мана/ и ще си промениш мнението като видиш как се одрискват и как вместо да ги разширяваш напролет,ги свиваш всеки път.
Подкрепям с две ръце!
Веднъж направих грешката да не подхранвам със захарен сироп есента и повече не мисля да я повтарям. Нека, който иска да си пее песента, че по-добра храна от меда за пчелите няма. Аз няма да припявам. wink;

mladen99
24.07.2012, 08:27
Не забелязвате ли че от както рапицата навлиза, смъртността на пчелите расте?

Spens
24.07.2012, 20:17
Не.От теб го чувам. Напротив ,откакто се сее добивите и развитието на пчелите се увеличават значително без да се оплакват пчеларите с рапицова паша от загуби и зимна смъртност.Да се свързва рапицата със зимната смъртност е меко казано несериозно,причините може да са от субективен характер.Въз основа на какво градиш тези свои наблюдения колега?

Пламен Ганев
24.07.2012, 20:32
Рапицата е пълен берекет на мед и на пчели.Ако я няма,трябва да храниш!Как е възможно хора които се имат за пчелари да казват че не я искат?!ЕЕЕ,наистина разбутва спокойствието на неделните пчелари,но аз не съм от тях и дано всяка година да ми сеят.

Spens
24.07.2012, 22:24
Рапицата е пълен берекет на мед и на пчели.Ако я няма,трябва да храниш!Как е възможно хора които се имат за пчелари да казват че не я искат?!ЕЕЕ,наистина разбутва спокойствието на неделните пчелари,но аз не съм от тях и дано всяка година да ми сеят.

Ето това мнение ми хареса ,личи си професионализма !Огромна грешка правят някои пчелари като разширят гнездата с корпуси и магазини максимално и считат че въпроса е решен и остава само да подготвят центрофугите и тенекиите.Макар че проблемите оттам започват wink;след тях следва и роенето ..че и зимуването...Оттам и негативното мнение относно рапицата.
Farar drinks;

Treтирането и отравянията са обект на друга тема ,която важи за всички култури.

Пламен Ганев
24.07.2012, 23:20
Рапицата е пълен берекет на мед и на пчели.Ако я няма,трябва да храниш!Как е възможно хора които се имат за пчелари да казват че не я искат?!ЕЕЕ,наистина разбутва спокойствието на неделните пчелари,но аз не съм от тях и дано всяка година да ми сеят.

Ето това мнение ми хареса ,личи си професионализма !Огромна грешка правят някои пчелари като разширят гнездата с корпуси и магазини максимално и считат че въпроса е решен и остава само да подготвят центрофугите и тенекиите.Макар че проблемите оттам започват wink;след тях следва и роенето ..че и зимуването...Оттам и негативното мнение относно рапицата.
Farar drinks;

Treтирането и отравянията са обект на друга тема ,която важи за всички култури. drinks;

drinks;

Spens
25.07.2012, 00:52
Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.

Колеги, при всяко пръскане, което не е проведено по Наредбата, сезирайте районна прокуратура. Деянието е квалифицирано като престъпление по НК - член 216: "Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години." Пчелите са движими вещи. Важно е да се действа веднага и писмено да се иска извършване на неотложни следствени действия за събиране на доказателства.
Отделно от действията (или бездействията) на прокурора имате право на иск за претърпени вреди и пропуснати ползи.
Павликянин -гледам че си в час със съответните алинеи и точки-назови колега в годините някой който да е осъдил за имуществени вреди арендатор???Аз не знам какво е приоритетното ти занимание ,в първите ти постове си мислех че си лекар ,сега везните клонят към адвокатското съсловие чета отдалече навсякъде но досега из медиите не се споменава за осъден и заплатил .Добре ще е ако се нагърбиш с тази задача.

lubol
20.08.2012, 21:26
Здравейте колеги нов съм в занаята, досега съм бил калфа но тази година сам се грижа за пчеличките. Та искам да попитам дали правилно се боря тази есен. Какво съм направил засега.
На 25.07 извадих всичкия мед като освободих място за снасяне на яйца около 3-4 пити от плодника и от тогава подхранвам през ден по около 200-300 грама рядък сироп.
Сега като ги преглеждам пчеличките имат около 2-3-4 пити с пило, като забелязвам че няма много мед в плодниците. Около пчелина всичко е изгоряло няма принос на нектар, въпреки че съм близко до р. Осъм, пчелите са все на поилката.
Третирал съм за варотоза.
Та въпроса ми е да им дам ли малко по гъст сироп сега около 2-3 кг захар на семйство или да изчакам и да им го дам в началото на септември до 10-15 когато трябва да махам лентичките.
Много лоша година е в моя пчелин не е валяло цяло лято.
Другото което искам да попитам имам около 5-6 роячета в малки кошерчета ДБ 7 рамкови, нали ще могат да изимуват в тях че няма да има време да има правя 10 рамкови а и те няма да могат да се развият сигурно на повече от 5-6 рамки. С тяха малко надцених свободното си време за дърводелски подвизи. Та как мислите ще остискат ли зимата?

evgeni.filimonov
20.08.2012, 21:56
И на двата ти въпроса - ДА. Не се притеснявай. Постъпи така както си го замислил и го споделяш във въпросите си.
Сега подхранвай за пило, след седмица за запасяване.

lubol
21.08.2012, 07:09
Така и мисля да направя да подхранвам сега за пило и след в периода 5-10 септември преглед и ако е нужно по сериозно подхранване.

Благодаря на колегата за отговора

Ивайло Георгиев - ingivo
31.08.2012, 20:48
Ето какви ги върша аз. 28.08 - 01.09 - 04.09 Три пъти през три дни сироп 1:1 около 400-500 мл на сем. с нозестат за профилактика на нозематозата след 6-7 дни пак 09.09 -12.09-15.09 и край със сиропа .Лентичките за акара са вътре.Като спре пилото окс.киселина в междурамията чрез напръскване и гледам някъква твърда храна има против вароатоза която се дава в същия период. Притеснявам се обаче за количествато на храната на някои от семействата .Нямам пити с мед които да им дам . При окончателното зазимяване как и какво да им налея в празни пити.Инвертен сироп нямам и няма да мога да направя тъй като нямям мед . Има ли някъква готова течна храна която мога да налея в празни пити и да им я дам при окончателното зазимяване?

vanHanegem
31.08.2012, 20:57
"Апиинверт".

Ивайло Георгиев - ingivo
31.08.2012, 21:15
"Апиинверт". Благодаря ти! В хранилките ли да им го сипвам или направо да напълня в пити?
п.п. Той склада ми е под носа ,аз живея в Люлин.

Владо-Gillan
31.08.2012, 21:37
"Апиинверт".
само информативно, цената каква е

vanHanegem
01.09.2012, 04:20
Не е нужно да се налива в пити - времето все още е топло(даже горещо). Цената е 2.40 лв./кг.

Пламен Ганев
01.09.2012, 21:00
.... някъква твърда храна има против вароатоза която се дава в същия период. Притеснявам се обаче за количествато на храната на някои от семействата .Нямам пити с мед които да им дам . При окончателното зазимяване как и какво да им налея в празни пити.Инвертен сироп нямам и няма да мога да направя тъй като нямям мед . Има ли някъква готова течна храна която мога да налея в празни пити и да им я дам при окончателното зазимяване?

Има време до 15 септември!Сега ги храни!Какво чакаш?Дай им през ден по 700-800мл по гъстичък сироп/1,5 захар-1 вода/ и готово.След 15 септември не трябва да се дава нищо освен мед.Питките ги приготви за февруари колега.

apis_59
02.09.2012, 07:24
КОЛЕГИ,нов съм в занаята и може би за това миналата година загубих1/2 от семействата си.Имам около 10-15 пити пълни с мед от тях.Въпросът ми е може ли да се дадат на по-слабите на мед семейства за допълване запаса за зимата?Питите са съхранени добре и меда в тях не е вкиснат.

Пламен Ганев
02.09.2012, 09:05
КОЛЕГИ,нов съм в занаята и може би за това миналата година загубих1/2 от семействата си.Имам около 10-15 пити пълни с мед от тях.Въпросът ми е може ли да се дадат на по-слабите на мед семейства за допълване запаса за зимата?Питите са съхранени добре и меда в тях не е вкиснат.

Зависи какъв е меда по рамките и дали е от здрави семейства!?Само да не е меда от рапица или резене!?

hari hristov
03.09.2012, 08:41
здавейте някий би ли ми казал какъв заместител на прашец да ползвам При мен е суша Пили няма Сиропа не помага

erolff
04.09.2012, 22:26
Днес направих пълен преглед на семействата и установих, че в нито едно от 10 семейства няма никакво пило, ни прясно, ни запечтано.Майките са маркирани и лесно ги видях.Спрели са да снасят, но не знам защо? Семействата към момента са с много пчела, но до зимата има много време.Тука от 3 месеца не е паднала капка.Семействата имат мед вижда се и пращец, имаше и пресен нектар на по 1-2 пити, предполагам от тютюна.Кошерите са ДБ, не че има значение.Подхранвах семействата с по 500 гр.сироп през 5-6 дена след средата на август.Каква може да е причината и какво мога да предприема? sweating;

Ивайло Георгиев - ingivo
05.09.2012, 10:29
Днес направих пълен преглед на семействата и установих, че в нито едно от 10 семейства няма никакво пило, ни прясно, ни запечтано.Майките са маркирани и лесно ги видях.Спрели са да снасят, но не знам защо? Семействата към момента са с много пчела, но до зимата има много време.Тука от 3 месеца не е паднала капка.Семействата имат мед вижда се и пращец, имаше и пресен нектар на по 1-2 пити, предполагам от тютюна.Кошерите са ДБ, не че има значение.Подхранвах семействата с по 500 гр.сироп през 5-6 дена след средата на август.Каква може да е причината и какво мога да предприема? sweating;

И при мене не валяло 4 месеца ама има пило .Малко е ама има .Сега им давам сироп със Нозестат профилактично и още снасят. Твойто положение ми се струва сериозно зле sadsmile; Някой компентентен да даде мнение.

N-2
12.09.2012, 11:47
КОЛЕГИ,нов съм в занаята и може би за това миналата година загубих1/2 от семействата си.Имам около 10-15 пити пълни с мед от тях.Въпросът ми е може ли да се дадат на по-слабите на мед семейства за допълване запаса за зимата?Питите са съхранени добре и меда в тях не е вкиснат.
Освен да е качествен меда, в смисъл годен за зимуване, да не е кристализирал или неподходящ вид, виж дали няма диарични петна по питите. Ако е с петна мисля, че не трябва да го даваш. Прочети за дезинфекция на такива пити и я направи, ако има такива петна и решиш да ги даваш.
Ако е кристализирал меда, може да се подхранва с тях по друго време /пролетта/, но не да се оставят за зимуване.

Mind_Control
13.09.2012, 11:58
Ето какви ги върша аз. 28.08 - 01.09 - 04.09 Три пъти през три дни сироп 1:1 около 400-500 мл на сем. с нозестат за профилактика на нозематозата след 6-7 дни пак 09.09 -12.09-15.09 и край със сиропа .

Защо да не им даваме храна след 15.09? Не е ли по- добре да им се дава постоянно докато времето позволява?

Драгошинов
13.09.2012, 12:08
За да не се изтощават младите пчели, които трябва да презимуват, с преработка на сиропа или храната.

evgeni.filimonov
13.09.2012, 12:16
При мен основните семейства не отглеждат пило, макар че носят прашец. Иначе майките продължават да снасят яйца, но пчелите ги чистят. Пчелите си знаят работата и не е нужно да ги караме да гледат повече пило при тези условия тази година. По добре да почиват и да чакат зимата. Интересно, вкарват пресен нектар. Отводките продължават с отглеждането на пило. Пчелите си знаят работата.
Котларски предупреди в последния брой на в-к Пчели, че пчелите доста по рано ще спрат да отглеждат пило тази година, заради сушата. И така и става.

evgeni.filimonov
13.09.2012, 12:24
За да не се изтощават младите пчели, които трябва да презимуват, с преработка на сиропа или храната.

Да, точно така. След 15 ти септември вече трябва да се преустанови храненето, защото зимните пчели ще трябва да преработват захарта. Можеда се храни с инвертиран сироп, но не по късно от края на септември, защото след това пчелите не могат да запечатват килийките с восък. Също така и отглеждането на пило изтощава доста пчелите.

Димитър Бонев
13.09.2012, 19:53
Не е проблем ако не запечатат инвертирания сироп. За разлика от меда той не прокисва.Аз по принцип инвертирания сироп го давам доста късно -в средата на октомври.

павликянин
13.09.2012, 20:14
Колега Бонев, а проблем ли е, ако инвертазата е направена с бързокристализиращ мед като слънчогледовия, може ли това да повлече по-късно кристализация на самия сироп?

FVCVS CAESAR
14.09.2012, 08:38
Въпреки че имат някакви минимални запаси от прашец и въпреки редовното подхранване със захарен сироп, моите пчели изглежда са спрели да гледат пило преди ок. седмица, защото в питите има само запечатано пило и яйца, които предполагам че методично биват изяждани скоро след снасянето им. Поради тази причина преждевременно преустанових храненето със сироп и преди няколко дни започнах да им наливам инвертиран сироп за дозапасяване. Явно не желаят да гледат повече пило.
` То това е друга тема, но една тригодишна майка почти не снася. Едва намерих няколко яйца, едното от които в заложен маточник. Явно пчелите са се засилили да я сменят (заложили са и два свищеви, които може би всеки момнт ще се излюпят). Очаквам сватба към 20 септември, ако времето е добро и ако пчелоядите са си заминали. Но дали ще има младоженци? Отдавна не съм мяркал дори кьорав търтей. Как мислите, какви са шансовете за оплождане?

ceco_lovech
14.09.2012, 09:09
Въпреки че имат някакви минимални запаси от прашец и въпреки редовното подхранване със захарен сироп, моите пчели изглежда са спрели да гледат пило преди ок. седмица, защото в питите има само запечатано пило и яйца, които предполагам че методично биват изяждани скоро след снасянето им. Поради тази причина преждевременно преустанових храненето със сироп и преди няколко дни започнах да им наливам инвертиран сироп за дозапасяване. Явно не желаят да гледат повече пило.
` То това е друга тема, но една тригодишна майка почти не снася. Едва намерих няколко яйца, едното от които в заложен маточник. Явно пчелите са се засилили да я сменят (заложили са и два свищеви, които може би всеки момнт ще се излюпят). Очаквам сватба към 20 септември, ако времето е добро и ако пчелоядите са си заминали. Но дали ще има младоженци? Отдавна не съм мяркал дори кьорав търтей. Как мислите, какви са шансовете за оплождане?

100%-ви

Димитър Бонев
14.09.2012, 10:10
Колега Бонев, а проблем ли е, ако инвертазата е направена с бързокристализиращ мед като слънчогледовия, може ли това да повлече по-късно кристализация на самия сироп?
Добре е меда да не е от бързокристализиращите. Добре е също и да е възможно най-пресния, защото в него има най-много от ензима инвертаза. Нямам опит със слънчогледовия мед обикновено ползвам такъв от бодил и софора, той ми е последния, който вадя.

FVCVS CAESAR
14.09.2012, 12:33
През зимата експериментално забърках няколко килограма захарен сироп и добавих ок. 10% кристализирал слънчогледов мед от миналата година. До август съхранявах сместа при температура ок. 20°C и не се появиха никакви наченки на кристализация. Предполагам, че заради сравнително ниското съдържание на мед съотношението между глюкозата и фруктозата в сместа е било поизравнено. За сравнение, тази година при същата температура слънчогледовият ми мед кристализира за една седмица.
Тъй като обаче инвертирането през зимата беше извършено върху радиатора при температура 39-43°C, реших, че съдържанието на ХМФ сигурно е твърде високо и затова този сироп го добавих към забъркания през лятото (ок. 50 кг), инвертиран (надявам се) при температура ок. 28-33°C... да се поомешат малко.


100%-ви
Благодаря!
Сега ще гледам към това семейство с малко повече оптимизъм.

Пламен Ганев
14.09.2012, 12:56
Котларски предупреди в последния брой на в-к Пчели, че пчелите доста по рано ще спрат да отглеждат пило тази година, заради сушата. И така и става.[/quote]

Не вземай всичко което пише Котларски за чиста монета!Основната му цел е да се купува вестника.Водя си статистика през последните 8г.При поставянето на лентите описвам кг мед и пилото на всяко с-во и след това като ги вадя отново ги описвам.Няма никъква разлика в количеството пило с предходните години въпреки сушата.

FVCVS CAESAR
14.09.2012, 13:31
Според мен, ако Котларски е написал нещо такова, то има известни основания, защото и при мен изглежда тази година рано рано приключи отглеждането на пило.
И аз си водя статистика и виждам, че през август тази година пилото ми е било с 30-40% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Не знам, може би зависи от района, от наличието на големи водоеми или нещо друго.

Ивайло Георгиев - ingivo
14.09.2012, 14:39
Още не мога да се навия да купувам инвертен сироп да им давам .Колкото мнения За толкова и против прочетох sweating; . Със сиропа приключих на 13.09 последна доза по 400-500 мл. на сем. 1:1 с нозестат профилактично също последна доза от цикъла му на даване. Имам чувството ,че последната седмица понапълниха по още една пита с мед дали е само от сиропа не знам . Май внасят и доста гроздов сок . Та пак си мисля за този инв.сироп да купувам ли по 2-3 литра на семейство или да ги оставя така и втората полвина на януари и февруари тестена храна ???Просто не мога да преценя дали ще им стигне ? Всичките са тазгодишни отвотки ЛР и са под 10 междурамия 6-7-8 някъде. Имат по 4-5 пити пълни с мед а на другите до 10 венци в горната част. Има и прашец доста и в момента донасят .По мои сметки това прави по 9-10-12 кг мед. Първа зима ще карам с пчели и не знам дали това им достатъчно???

Владо-Gillan
14.09.2012, 14:42
Още не мога да се навия да купувам инвертен сироп да им давам .Колкото мнения За толкова и против прочетох sweating; . Със сиропа приключих на 13.09 последна доза по 400-500 мл. на сем. 1:1 с нозестат профилактично също последна доза от цикъла му на даване. Имам чувството ,че последната седмица понапълниха по още една пита с мед дали е само от сиропа не знам . Май внасят и доста гроздов сок . Та пак си мисля за този инв.сироп да купувам ли по 2-3 литра на семейство или да ги оставя така и втората полвина на януари и февруари тестена храна ???Просто не мога да преценя дали ще им стигне ? Всичките са тазгодишни отвотки и са под 10 междурамия 6-7-8 някъде. Имат по 4-5 пити пълни с мед а на другите до 10 венци в горната част има и прашец доста.По мои сметки това прави по 9-10-12 кг мед. Първа зима ще карам с пчели и не знам дали това им достатъчно???

Напълно достатъчно, февруари ще започнеш да подхранваш с питки.Ще има ги дадеш 2-3 пъти, и си свиркай.

vanHanegem
14.09.2012, 15:14
По-добро от инвертирания сироп няма. Времето е топло и хубаво - подходящо е за още сироп.

Владо-Gillan
14.09.2012, 15:32
Не искам да правя реклама на веригата магазини, но в най голямата от тях са пуснали много хубава и евтина захар.Цената е 2 и 10, но захарта е с калорична стойност 410 за 100 грам, което оправдава цената.Времето наистина е хубаво и позволява, все още храненето със сироп.

Владо-Gillan
15.09.2012, 14:59
Не се притеснявайте че няма да запечатат сиропа.Ще го запечатат всичкия, просто след голямото хранене, за запасяване дайте 4,5 пъти сироп със същата концентрация на гъстота, но в малки количества.Около150-200 милилитра на семейство, с този сироп те ще запечатат сиропа, който им е даден за запасяване.

Ивайло Георгиев - ingivo
19.09.2012, 14:47
Интересен начин за даване на сироп в пликове.

http://www.yaruley.ru/load/quot_zakarmlivanie_quot_v_zimu/7-1-0-29

Mind_Control
19.09.2012, 15:22
Ако на пчелите се дава твърда храна (специална за пчели), а не сироп, могат ли да си запълнят питите за зимата с нея?

Пламен Ганев
19.09.2012, 18:01
Може да им даваш твърда храна от февруари.Сега трябва пчелите да се пазят.Не трябва да преработват нищо.Ако преработват,умират напролет преди да се е излюпило първото по сериозно количество пило.Знаеш ли какво е да отвориш и да видиш 2-3 рамки люпещо пило без покритие?При нас стана така след наводнението.Много работиха есента,презимуваха супер и към 15-20 март се сринаха.Края на октомври имаха по 4-5 рамки пило,така че умната!!!

Ивайло Георгиев - ingivo
19.09.2012, 18:52
В крайна сметка към днешна дата 19 септември как да увеличиме хранителните запаси на дадено семейство след като вече сме спрели сиропа и нямаме запаси от пити с мед ?

vanHanegem
19.09.2012, 18:53
С "Апиинверт" можете да храните спокойно и през целия октомври.....

Ангел Йосифов
19.09.2012, 19:24
В крайна сметка към днешна дата 19 септември как да увеличиме хранителните запаси на дадено семейство след като вече сме спрели сиропа и нямаме запаси от пити с мед ?

Отиваш в магазина на централна гара и си купуваш рамки с мед-притова запечатани.

Ивайло Георгиев - ingivo
19.09.2012, 19:33
В крайна сметка към днешна дата 19 септември как да увеличиме хранителните запаси на дадено семейство след като вече сме спрели сиропа и нямаме запаси от пити с мед ?

Отиваш в магазина на централна гара и си купуваш рамки с мед-притова запечатани.

Това със сигурност няма да го направя. За инвертния сироп апиинверт да питам .Като го взимат от хранилките и го слагат по питите преработват ли го и не се ли изтощават от това или само го пренасят?

vanHanegem
19.09.2012, 19:35
"Апиинверт" е сироп от инвертна захар и не изтощава пчелите.

Бай Пчеличко
19.09.2012, 20:51
Абе колеги , това преработката на сиропа пчелите ръчно лиго правят , та се изтощават ?! Този процес несели осъществява от ензимите в медовото стомахче при пренасянето на меда ?! Дали пренасят мед , инвертиран или не сироп - НЯМА разлика ! Просто редкия сироп го приемат , като паша и увеличават пилото , гледането на , което ги изтощава - потдръжка на температура и т.н. , затова късно се храни с мед , питки или много гъст сироп ! Поне така мисля аз ! Успех на всички !

evgeni.filimonov
19.09.2012, 21:11
С каквото и да ги храниш, за тях е външна храна и симулира паша.
Така , че мислете за запасите по отрано и не им взимайте всичкия мед и не ги карайте толкова късно да преработват външна храна. Сега пчелите трябва да си почиват.

Ивайло Георгиев - ingivo
20.09.2012, 07:35
С каквото и да ги храниш, за тях е външна храна и симулира паша.
Така , че мислете за запасите по отрано и не им взимайте всичкия мед и не ги карайте толкова късно да преработват външна храна. Сега пчелите трябва да си почиват.
Тука съм 100% съгласен . Говориме за частни случеи като моя в които сме започнали с отглеждането на пчели тази година с по няколко отводки . Нямаме никъкви запаси от мед,прашец ,изградени пити.Да се купува мед за хранене на пчели всички знаеме какви рискове носи. Предпочитам да им давам сироп и да умрат "преуморени" отколкото да си навлеча знайни и незнайни болести и паразити.

FVCVS CAESAR
20.09.2012, 15:07
Абе колеги , това преработката на сиропа пчелите ръчно лиго правят , та се изтощават ?! Този процес несели осъществява от ензимите в медовото стомахче при пренасянето на меда ?!
Гледането на пило изтощава пчелите, но и отделянето на ензима инвертаза също ги изтощава, особено ако не им достига белтъчна храна. Тогава, за да преработят сиропа, черпят от т. нар. мастно тяло и навлизат в зимата физиологически изтощени.

Колкото до инвертирания сироп, той изтощава пчелите по-малко от обикновения захарен сироп (Забоенко, 2000), макар че според Jachimowicz (1976), независимо дали сиропът е инвертиран или не, пчелите се изтощават еднакво.
Повече за инвертирания сироп: http://jas.org.pl/jas_50_1_2006_1.pdf

Лично аз им дадох последната доза на 18 септември, докато все още има голямо количество юлски пчели в кошерите, които да поемат основната тежест на работата. Сега остава да си доподредят храната, да я дозапечатат и евентуално да иззимуват.

vanHanegem
20.09.2012, 15:37
Не се притеснявайте, че семействата ви не са запасени с 20-30 кг. мед! Аз смятам, че това е безсмислено( аз смятам така и не държа всички да са на това мнение). Има хора които практикуват т.н. "зимно хранене", а пчелите им още на 20 април са готови да посрещнат всяка паша. В края на октомври (около 20-ти) подредете хубаво медовите запаси в гнездото - важното е пчелите да са в контакт с храната, а не колко храна има в кошера. След като знаете колко храна е необходима на пчелното семейство по месеци в неактивния сезон, съобразявате се с техните потребности и им я осигурявате.

П.С. Зимното хранене бива ранно зимно хранене и късно зимно хранене.

apis_59
23.09.2012, 06:03
Да споделим нещо за подреждането на кошерите за зимата и затоплянето им.Какво предлагате?

Светозар Каменов
23.09.2012, 07:07
Не се притеснявайте, че семействата ви не са запасени с 20-30 кг. мед! Аз смятам, че това е безсмислено( аз смятам така и не държа всички да са на това мнение). Има хора които практикуват т.н. "зимно хранене", а пчелите им още на 20 април са готови да посрещнат всяка паша. В края на октомври (около 20-ти) подредете хубаво медовите запаси в гнездото - важното е пчелите да са в контакт с храната, а не колко храна има в кошера. След като знаете колко храна е необходима на пчелното семейство по месеци в неактивния сезон, съобразявате се с техните потребности и им я осигурявате.

П.С. Зимното хранене бива ранно зимно хранене и късно зимно хранене.
А колко храна е необходима по месеци?

vanHanegem
23.09.2012, 11:40
Октомври = 0.9 кг.
Ноември = 2.0 кг.
Декември = 3.0 кг.
Януари = 4.2 кг. - семейството започва развитие
Февруари = 5.8 кг.
Март = 8.1 кг.
Това е според Милко Шливич. Други автори посочват други цифри, но приблизително същите.
А пък от опит знам, че до Коледа(октомври, ноември и декември), семейството консумира 3 кг.,( рядко до 4 кг.) от медовите запаси.Убеден съм, че в периода от 1-ви октомври до 31-ви март пчелното семейство консумира 10 кг. храна. Разбира се всичко зависи от времето - при един топъл и сух октомври, както го прогнозират тази година - това трябва да влезе в съображение.

Пламен Ганев
23.09.2012, 14:12
Точно така е!Не топлия Октомври,а топъл Януари би променил малко сметката,но 10кг в контакт с пчелите определено е достатъчно.

Владо-Gillan
23.09.2012, 14:38
Точно така е!Не топлия Октомври,а топъл Януари би променил малко сметката,но 10кг в контакт с пчелите определено е достатъчно.

и според мен е така, имам няколко с малко по малко запаси от нормалното, и мисля да компенсирам това с питки, който ще дам още средата на януари.Ако времето не позволява поне до 25 януари ще гледам, да съм им сложил питките.

vanHanegem
23.09.2012, 14:49
Като казах сух и топъл октомври имах предвид, че още може да се храни(с инвертиран сироп). Януари не го броя - аз вече съм сложил кърмова маса тогава. Според мен, по-опасни са дните до 15-ти април - не рядко в началото на април има възвратни застудявания, (дори често и сняг) а пчелите тогава най-много ядат.

Пламен Ганев
23.09.2012, 15:08
Тогава каквото и да стане е за ден два.Няма място за притеснение според мен.

Ангел Йосифов
23.09.2012, 17:33
Така е,семействата изимяват и с 10-12кг мед,но от февруари месец на сетне виното и суджуците започват да ми присядат.Друго е ако знаеш че има 20-30кг мед в кошера-действат психически не само на пчеларя,а и определено действат и на пч. семейство.

ianev
23.09.2012, 18:06
Да ви попитам може и малко извън темата да е. Кога най рано могат да се дават питки в случая аз давам Апитом. Може ли ноември и това до каква степен ще запази хранителния запас от на пчелите. Имам съмнение само в едно мое семейство с 5 рамки мед. Беше ограбено и аз му допълних горе доло запаса. Благодаря предварително

Ангел Йосифов
23.09.2012, 18:23
Питките определено спестяват най-важният мед в кошера,а именно венеца над кълбото.

vanHanegem
23.09.2012, 19:26
Малко по-нагоре не случайно повдигнах въпроса за зимното хранене. Има хора в този форум, които го практикуват и имат чудесни резултати. Казах също, че то бива ранно и късно. Ранно- кога? Астрономическата зима настъпва на 22.12. Логично ранното зимно хранене започва някъде около тази дата. По Коледа се слага кърмова маса и не се спира до април. Така, че колега Янев - не слагай питка ноември, а сложи на Коледа. Октомври, ноемри и декември пчелите ще изядат 3 кг. мед. Ако имаш толкова в гнездото и най-важното-ако е разположен правилно(пчелите да са постоянно в допир с него) няма защо да се притесняваш до Коледа.

ianev
23.09.2012, 19:52
Благодаря vanHanegem ще те послишам и ще сложа по Коледа по 1 питка 1кг това би трябвало да им стигне за месец. Питките до каква степен изтощават едно семейство и даването им толкова рано как ще им повлияе, дали няма да има обратен ефект даването им толкова рано и да има голям подмор рано на пролет. drinks;

vanHanegem
23.09.2012, 20:07
Подмора не зависи от това, че по Коледа ще им дадеш кърмова маса. Няма за какво да се притесняваш. 1 кг. по Коледа ще стигне за 1 месец, но ти ги погледни още около 12-13.01. - може и да са го изяли. Но почнеш ли - няма спиране до края на март- началото на април.

зуница
23.09.2012, 20:15
След като застуди и образуват кълбото можеш да сложиш спокойно "Апитом".Пчелите не се интересуват от него докато не се качат на горните рамки.Колкото до датите , още не съм имал пчели дето се съобразяват с календара.Ако държиш на календар ще ти се наложи в снежна буря и студ да отваряш за да си в синхрон с избраната дата, но едва ли на пчелите ще им е добре.Освен ако от сега не знаеш, че на Коледа ще е подходящо за отваряне на кошери.
Не мога да се обзаложа на коя дата какво ще е времето и за това не се съобразявам с календара , а с пчелите.Направят ли кълбо слагай.Не ги рови в студа и снега.

ianev
23.09.2012, 20:24
Ще ви послушам колеги. Още повече Зуница миналата година както каза така и стана и резулата беше на лице. Благодаря и на двама ви за полезната информация drinks;

Владо-Gillan
23.09.2012, 20:29
Доста интересно, по тази логика както разбирам питката може да се постави още ноември ако кълбото е за-формено.Но има някой неща който не са ми ясни
1. не изсъхва ли питката, ако я поставим по рано
2.това че започваме толкоз рано с питките, не се ли отразява върху развитието/ сиреч не стимулират ли по този начин майката да започне да снася по рано, отколкото е необходимо.

vanHanegem
23.09.2012, 20:40
Преди първия сериозен студ(според синоптичната прогноза) може да се сложи малко кърмова маса - 300-400-500 гр. за да се фиксира кълбото до храната. Като казвам Коледа, това не означава точно 25.12., разбира се. Просто споменавам този голям църковен и всенароден празник за ориентация. Другите дати, които съм споменавал до сега също са ориентировъчни. А пък мога да ви кажа и с голяма доза сигурност - първото пило се появява точно по Коледа. Наистина - в минимално количество, но все пак пило. Т.е. пчелите започват развитие точно по това време.

apis_59
24.09.2012, 20:20
Колеги, може ли някой да ми обясни това:Имам едно семейство което е доста слабо защото беше търтовка и много трудно го отгледах това лято.Та вчера го отворих да видя как е и да го постесня малко и се изненадах от това,че имаше пресен мед зад пределната дъска,а вътре при майката и пилото,кото не е много меда е малко.Подхранвал съм го 4-5 пъти със сироп1:1 мед: вода и с разпечатан мед,но той слага зад пределната.Защо?

vanHanegem
24.09.2012, 21:26
Няма, чиста е. Но много лесно могат да се добавят. Правил съм го.

зуница
24.09.2012, 22:00
Благодаря!
Започвам сметките.

nikola.vladov
29.08.2014, 18:09
Пробвам върху три мои кошера Датския метод. Накратко пилото и меда се разхвърлят по други кошери, а пчелите се стръскват на основи
и се хранят. Те изграждат пити и ги пълнят с мед. Целта (поне аз така я разбирам) е да се махнат старите пити (болестите са главно там).

Аз ги "съжалих" и им оставих по една бяла рамка и на нея по кило незапечатан мед. Храня ги всеки ден по 300-500 гр 1:1 сироп. Така 10 дена. Добре върви засега. Майките има къде да снасят вече. Понатрупаха мед, носят много прашец. Да видим дали ще са живи напролет. Интересно ми е в какво съотношение да е сиропа? Не намерих из нета препоръка за начин на хранене при този метод. Май Матеев го е правил (той го нарича гол рой. мисля го е прилагал по-рано - юли месец). Сигурно инвертиран сироп е по-добре.

Двете семейства бяха силни, а едното средно (даже слабичко) с млади майки. Слабото и то се оправя и не е много по-назад от другите.

Валентин.
23.08.2016, 19:39
Тъй като се омешаха мненията за зазимяване и къде да са магазините през зимата, преди 2 дни ми дойде на акъла да зазимя един кошер. Тазгодишна отводка ДБ на 6-7 пити в момента, 3 с пило, я центрирах в средата на десетак плодник. Не съм размествал местата на питите, само преместих всички пити към средата. Това същото съм го гледал на клипове в тубата преди доста години. Сръбски и руски клипове. В руските задължително завиваха питите от страни с плат. В сръбските нямаше завиване и отстрани си беше празно пространство. За сега моя остава така, до третирането с ОК ще осмислям ДАЛИ и с КАКВО да ги завия от страни. Входа е на запад.

Юрий Цветков
23.08.2016, 19:44
Аз бих го оставил така, без никакви парцали и прегради. Но не ме слушай, щото не разбирам и не давам акъл безплатно. Освен това ме е гнус от ДБ.

Валентин.
23.08.2016, 20:10
Аз бих го оставил така, без никакви парцали и прегради. Но не ме слушай, щото не разбирам и не давам акъл безплатно. Освен това ме е гнус от ДБ.
Ми повръщай, човешко е.sweating;

solaris60
23.08.2016, 20:22
Тъй като се омешаха мненията за зазимяване и къде да са магазините през зимата, преди 2 дни ми дойде на акъла да зазимя един кошер. Тазгодишна отводка ДБ на 6-7 пити в момента, 3 с пило, я центрирах в средата на десетак плодник. Не съм размествал местата на питите, само преместих всички пити към средата. Това същото съм го гледал на клипове в тубата преди доста години. Сръбски и руски клипове. В руските задължително завиваха питите от страни с плат. В сръбските нямаше завиване и отстрани си беше празно пространство. За сега моя остава така, до третирането с ОК ще осмислям ДАЛИ и с КАКВО да ги завия от страни. Входа е на запад.

Има още време. Подхранвай я и ще я зазимиш като всички останали семейства защото ще се изравни.

Валентин.
23.08.2016, 20:28
Има още време. Подхранвай я и ще я зазимиш като всички останали семейства защото ще се изравни.
Нямам свободни плодникови пити. Ако храня редовно вероятно ще блокират майката. За градеж в момента силно ме съмнява да се получи. Освен след месец да погледна набързо Какво е положението.
П.П. Ако остане центрирана така може да остане без нищо от страни както в сръбските клипове. Все пак климата е почти еднакъв с нашия.

tarty
23.08.2016, 21:13
Нямам свободни плодникови пити. Ако храня редовно вероятно ще блокират майката. За градеж в момента силно ме съмнява да се получи. Освен след месец да погледна набързо Какво е положението.
П.П. Ако остане центрирана така може да остане без нищо от страни както в сръбските клипове. Все пак климата е почти еднакъв с нашия.
Да не я забравиш до април месец така, че ще вадиш далаци на пролет, ако решиш може да сложиш някоя основа в двата края.

solaris60
23.08.2016, 22:21
Нямам свободни плодникови пити. Ако храня редовно вероятно ще блокират майката. За градеж в момента силно ме съмнява да се получи. Освен след месец да погледна набързо Какво е положението.
П.П. Ако остане центрирана така може да остане без нищо от страни както в сръбските клипове. Все пак климата е почти еднакъв с нашия.

Сложи основите някъде по средата и давай сироп и ще видим дали няма да градят.

jdrumev
23.08.2016, 22:25
Сложи основите някъде по средата и давай сироп и ще видим дали няма да градят.



Градят но по 1 рамка на седмица,но съм чувал че не е хубаво да се зазимяват на такива рамки. не знам да ли е вярно.

solaris60
23.08.2016, 22:32
Градят но по 1 рамка на седмица,но съм чувал че не е хубаво да се зазимяват на такива рамки. не знам да ли е вярно.

И какво още друго си чувал? Кажи да чуя, а аз ще ти кажа аз какво съм чувал.

Валентин.
24.08.2016, 12:19
Сложи основите някъде по средата и давай сироп и ще видим дали няма да градят.
Благодаря ти за мненията, сигурно ще градят, има много люпеща се пчела но няма да им давам основи сега. За мен годината приключи. Каквото съм взел-взел, вече мисля планове за догодина. А въпросната отводка съм намислил действително да я оставя така- центрирана в средата а отстрани празно. Ще видим какво ще покаже експеримента.

MuTko
25.09.2016, 07:02
А въпросната отводка съм намислил действително да я оставя така- центрирана в средата а отстрани празно. Ще видим какво ще покаже експеримента.
А на какво дъно мислиш да я оставиш да зимува?

Валентин.
25.09.2016, 12:40
А на какво дъно мислиш да я оставиш да зимува?
Обикновено плитко дъно. 2см подрамъчно пространство. Има замрежено прозорче 10х20см. Горен вход 25мм, кръгъл. Долен вход 10см широк, 7мм висок, без мишепредпазител. На ремарке, входа е на запад.

Валентин.
25.09.2016, 13:14
7473
...........:yo:

Sylvie
20.07.2017, 23:59
За някои от вас активния сезон може би още продължава, но за мен приключи и всичките ми усилия и работа с пчелите са вече насочени към предстоящото зазимяване. Миналия сезон имах много загуби, които според мен се дължат на груби грешки от моя страна и затова сега искам да подготвя пчелите максимално добре за зимата.

Положението към момента - семействата са добре развити, имат по 2-3 пити запечатан мед, още 2-3 с незапечатан, венци около 10см по останалите пити. Отводките също са добре, смятах че са слабички, но пилото се излюпи и кошерите се понапълниха с пчели, мед нямат много и което имат е незапечатен, все пак са само на 1 месец. Паша в района вече няма никаква, чак се чудя пчеларите с по много кошери тук какво правят с тези пчели.

До сега семействата бяха оставени сами на себе си, отводките ги подхранвах със захарен сироп 1:1. Сега обаче искам да ги позасиля, майките да започнат да снасят за зимни пчели и тези зимни пчели да имат възможност да натрупат мастно тяло. И така, как и с какво да подхранвам пчелите си, за да презимуват добре? Имам Вит-Амино Ламонс+, BeeAgra и BeeFonda с витамини и тимол, сухо мляко и инвертиран сироп ApiFonda. Кога да започна по-интензивно подхранване, кога да им дам витамини/белтъчини/протеини и т.н. Имат много малко количество прашец по питите. Сега през юли пилото беше понамаляло, но от началото на август искам да стимулирам майките да започнат да снасят повече.
Досега не съм използвала никоя от изброените по-горе добавки и затова търся съвет как да ги прилагам. Иска ми се да използвам колкото е възможно по-малко химии, та може и някакви билки да ми препоръчате, ако гарантирано ще имат ефект.

дядо борю
21.07.2017, 14:39
Зимуват пчелите които се люпят втората половина на август и септември месец,така,че подбудително подхранвай,когато влезем в август.Учудвам се,че нямаш приток на прашец.Явно при вас не е валяло поне 2 месеца.Аз не ползвам никакви заместители на прашеца винаги имам приток чак до октомври,само обикновен захарен сироп 2 части вода на 1 част захар и то само по 1 хранилка на седмица.Сега пилото е малко и времето е подходящо за третиране срещу акара.

Бърз
21.07.2017, 18:20
Здравей колега.
Препоръчвам КАС-81 https://biopchelar.blogspot.bg/2016/10/81.html?m=1 Ветеринар идва при мен редовно на огледи, вече 3 години, и се чудя с моите третираня. Преди, освен КАС-81, използвал и мравечна киселината, обаче и от нея отказах.
Пробвайте, 6-10 (литра!), според силата на семейството. Веднага по 3-4 литра (за един път )на седмица, докато още живи стари летящи пчели - да свършат последната работа в своя живот. Това третиране "дълго игрище", докато до акация не изедят остатъци (*на пролет не тритирам с нищо)
Успех!

Бърз
21.07.2017, 20:00
...Още искам да кажа, защо препоръчвам попълненя на хранителни запаси и побудително есено захранване (а в моя случай и третиране) правим не по 200-300 мл. рядок сироп ежедневно (по българки начин) а по 3-4 литра и повече (как то правят руснаците и канадци), ВЕДНАГА след последната паша.

Освен използването на "заминаващи" стари пчели има още причини. Хора ми препоручват, да гледам повече български пчеларски практики, а не руски, ако гледам тука пчели. И това е вярно. Обаче има неща които свързани не с климата, а с биология на пчела и еднаково работят в различни климатични зони. Един пример, български колега пиши - http://lofant.com/grizhi-za-pchelnite-semeystva-sled-svalyane-na-magazinite/

"...Ако се подхранват ежедневно, на едно пчелно семейство се дава по 200-250 г сироп, а ако се подхранват през ден, — по 500 г. Слабият ефект, който се получава при подхранване с малки дози храна, се обяснява с това, че в случая храната се взема само от малък брой пчели, а останалите пчели не получават храна и остават пасивни...

...Съвсем друг е бил резултатът, когато пчелните семейства са били подхранвани на два пъти с по 2-4 кг сироп наведнъж. При това положение много пчели са били в активно състояние и усилено са хранили майките, вследствие на което за период от 20 дни в едно семейство са били отгледани до 9000 млади пчели."

delta.e
21.07.2017, 20:55
За последният абзац съм съгласен .

Sylvie
21.07.2017, 22:17
@дядо борю Така подхранваш но при какви запаси от нектарен мед? Мен това, което ме притеснява е, че пчелите ще вземат да складират сироп за зимни запаси. Някъде тук из форума четох, че това не било добре, но един юзър беше написал, че пчелите не зимуват добре на сиропени запаси само при грешки на пчеларя. Питах го какви са тези грешки, но не ми отговори.

На мен засега плана ми е такъв. Първата половина на август подхранвам ударно със сироп с някакви добавки, BeeAgra или Lamons+. След това минавам само на инвертиран сироп BeeFonda, ако е нужно и колкото е нужно. Когато се излюпят зимните пчели казват трябват протеини, обаче какви протеини се дават, аз не знам добавки с протеини.
Ами прашеца в кошерите наистина е малко, само в 3 кошера има по на 2 пити едностранно запълнено с прашец колкото длан. При останалите е колкото да си напудрят питите. Тази сутрин се позаседях при тях, около 30 мин, носеха прашец, но не много. Валя при нас преди около седмица, но малко, само колкото да намокри земята.

@Бърз
Този Кас изглежда интересен, но за направата са нужни твърде специфични продукти и брани при специални условия. Няма как да го направя това и то сега.
Относно храненето с големи количества сироп. Има логика в това, което си написал. Обаче мен ме притеснява, че такова голямо количество сироп може да вкисне при тези високи температури. То и сега тези 300-400 мл, които им сипвам през ден, не ги вземат напълно, а какво остава за 4-5 литра. Може би в по-хладни дни това може да се направи, но в жегата не бих рискувала да давам цели литри.
Благодаря за линковете, интересни неща научих.

Знам за третирането сега срещу акар. Ще го направя. Но понеже темата е за храненето, не съм писала по въпроса. Аз затова оставих и майките на спокойствие, не съм давала на пчелите никакви стимуланти, нека да починат малко и без друго сега пчели не ми трябват. Да пазят сили за август.

delta.e
21.07.2017, 22:50
Колежке , вие си мислите едно , а пчеличките друго .
Колкото до подхранването , аз го правя само с мед , а не с боклуци .

Sylvie
21.07.2017, 23:16
Колежке , вие си мислите едно , а пчеличките друго .
Колкото до подхранването , аз го правя само с мед , а не с боклуци .

LOL

Начи първо им вземаш меда, а после използваш техния си мед, който си им отнел, за да ги подхранваш? Ми... не е ли по-добре, като си имат достатъчно мед и не е нужно да им даваш "боклуци" изобщо да не им го вземаш и по този начин няма да имат нужда от подхранване?

delta.e
21.07.2017, 23:19
Кой е казал , че им взимам всичкият мед ?
А , и в самото подхранване си има технология .
Подхранването при пчелите не е самоцелно , както при прасетата .
Не става , само да се буха в яслата .

Ангел Йосифов
22.07.2017, 07:20
..вследствие на което за период от 20 дни в едно семейство са били отгледани до 9000 млади пчели."

За 20 дни-по 450 яйца=9000=2 рамки с пило или 1 от летва до летва.Че това го правят и без подхранване.450 яйца за 24ч,това е нормалната скорост на осеменяване по това време.Само да им извъртиш 2 плодникови рамки и да им ги върнеш в средата леко напръскани с вода е достатъчно за 9000 яйца.
Голямата доза сироп се свързва преди всичко с участието на старите пчели в преработката му и за запасяване.По на север от България,климътът е подходящ за отделяне на мана.Като им се дава ГОЛЯМА доза захарен сироп,пчелите го депонират в по горната част на рамката и го запечатват.Пчелите усещат,че запасите са достатъчни за зимуване и намаляват активността си,като вкарват значително по-малко манов,гроздов..нектар около и в бъдещата ложа.Дори и не го запечатват.Докато настъпят трайните студове,открития-не запечатан мед свършва и кълбото "захапва" захарния мед..Ето защо се подхранва с големи дози сироп.

malkia.sandanski
22.07.2017, 07:24
Когато се излюпят зимните пчели казват трябват протеини, обаче какви протеини се дават, аз не знам добавки с протеини.
Ами прашеца в кошерите наистина е малко, само в 3 кошера има по на 2 пити едностранно запълнено с прашец колкото длан. При останалите е колкото да си напудрят питите. Тази сутрин се позаседях при тях, около 30 мин, носеха прашец, но не много. Валя при нас преди около седмица, но малко, само колкото да намокри земята.



Тази храна е супер.
https://www.viitorsanatos.ro/utilaje/hrana/hrana-albine/ultra-bee-hrana-proteica-albine-22-68-kg.html

Бърз
22.07.2017, 10:27
@Бърз
Този Кас изглежда интересен, но за направата са нужни твърде специфични продукти и брани при специални условия. Няма как да го направя това и то сега.
Относно храненето с големи количества сироп. Има логика в това, което си написал. Обаче мен ме притеснява, че такова голямо количество сироп може да вкисне при тези високи температури. То и сега тези 300-400 мл, които им сипвам през ден, не ги вземат напълно, а какво остава за 4-5 литра. Може би в по-хладни дни това може да се направи, но в жегата не бих рискувала да давам цели литри...

Здравейте колега.
Не съм компетен да давам безапелационен съвет, а само кое чел от по опитни хора и малко от своя скромната практика.
1. Съставките от КАС-81 взимам от билкова аптека (защото мързелив да събирам)
2. Един колега от Латвия, в своя клипче, споделя за начин по коя захранва. Също мързеливец )) и да не разхожда два пъти на пчелина, кога слага пчелогонка под медени надставки, слага хранилка с сироп (с слама). Пчели заминават в плодник и взимат сироп. Казва - "Нямал такива семействата, кои нямат сила да взимат 5 литра за 2-двата денонощния. (веднага след последната паша!) https://m.youtube.com/watch?v=Vx071dkpWUg (на 20:39)
*Става дума - да обърнете внимание на достатъчна ли сила Вашите пчелни семейства, за зима.
3. Относно вкисване на сиропа. Специално направени хранилки нямам. Пластмасови (700 мл.) тавани хранилки, за мен, голяма играчката - използвам само за билкови стимуланти (150-200 мл) наведнъж, на пролетно развитие (вече искам да пробвам външните, бургаски). Миналата годината захранвал с кофите (обърнати с надупчени капаци) - удобно, обаче БАВНО и остатъци на сироп вкисват. В 2013-15 години захранвал с торбички (за боклуци) - нищо не вкисва и БЪРЗО )) взимат сироп. Тази година (следваща седмица), пак продължавам захранвам с тези пакети. https://youtu.be/UUeLFaJl_88
Успех!

malkia.sandanski
22.07.2017, 13:58
Здравейте колега.
Не съм компетен да давам безапелационен съвет, а само кое чел от по опитни хора и малко от своя скромната практика.
1. Съставките от КАС-81 взимам от билкова аптека (защото мързелив да събирам)
2. Един колега от Латвия, в своя клипче, споделя за начин по коя захранва. Също мързеливец )) и да не разхожда два пъти на пчелина, кога слага пчелогонка под медени надставки, слага хранилка с сироп (с слама). Пчели заминават в плодник и взимат сироп. Казва - "Нямал такива семействата, кои нямат сила да взимат 5 литра за 2-двата денонощния. (веднага след последната паша!) https://m.youtube.com/watch?v=Vx071dkpWUg (на 20:39)
*Става дума - да обърнете внимание на достатъчна ли сила Вашите пчелни семейства, за зима.
3. Относно вкисване на сиропа. Специално направени хранилки нямам. Пластмасови (700 мл.) тавани хранилки, за мен, голяма играчката - използвам само за билкови стимуланти (150-200 мл) наведнъж, на пролетно развитие (вече искам да пробвам външните, бургаски). Миналата годината захранвал с кофите (обърнати с надупчени капаци) - удобно, обаче БАВНО и остатъци на сироп вкисват. В 2013-15 години захранвал с торбички (за боклуци) - нищо не вкисва и БЪРЗО )) взимат сироп. Тази година (следваща седмица), пак продължавам захранвам с тези пакети. https://youtu.be/UUeLFaJl_88
Успех!

Правите ли дупки на торбичките? Във видеото не видях да ги пробиват.

Бърз
22.07.2017, 14:12
За 20 дни-по 450 яйца=9000=2 рамки с пило или 1 от летва до летва.Че това го правят и без подхранване...
Здравейте колега.
Намерих в тази статия http://nbps.press.bg/br27/2.htm
"... основната задача след медосбора е да се вземат мерки за усилено есенно развитие на семействата, така че те да имат пило на поне 6-7 пити...
...колкото по - рано след главната паша започне подхранването, толкова ефекта е по-добър...
...Подбудителното подхранване се прави в продължение на 20-30 дни и не бива да продължава до късно през есента, а трябва да приключи 30-35 дни преди последното облитане на пчелите...
...само младите и излюпените през август, септември и октомври пчели ще презимуват успешно....
...есенното подбудително подхранване дава добър ефект само при следните условия:
1.запаси мед - не по -малко от 8-10 кг.
2. минимум 2-3 пити с цветен прашец..."

И в втората десетдневка на октомври, като резултат, трябва да имамеза основни семейства:
"...кошерите Дадан-Блат трябва да имат 8-9 пълни междини с пчели...
"...многокорпусните (10 рамкови) на два корпуса като в горния корпус трябва да има повече мед..."
...мед не бива да бъде по-малко от 16 до 18 кг на семейство.(ако повече от 20 кл.+ пити с прашец, то на пролет развиването на пило става БЕЗ връзка с времето)*предишна статия*

Освен това, след втората половина на октомври, препоръчително, ИЗОБЩО не трябва да има пилото в кошера, до начало/средата на февруари...

Може да направим извод - сега имаме трите основнити "точки"за благополучно презимуване(грубо):
1. Август - захранваня (побудителни + основните)
2. Септември - третиране, контрол на преработен/запечатан сироп, в края на месец - ограничаване на майка за снасянето.
3. Октомври - контрол на последното/основно излюпено пило и подреждане на плодника.

Ела колега/колеги да се споделим с опит/предложения, предметно по "точки".

Бърз
22.07.2017, 14:34
Правите ли дупки на торбичките? Във видеото не видях да ги пробиват.

Не, няма нужда. Пчели лесно прогризват пакет. Не е лошо да малко невелирате кошер, да евентуално не тече, ако случайно направили дупка от страната. И колкото възможно по малко да остане въздух в пакетите, кога завързате. Да не се притеснявате, правите по 1.5 - 2 литра пакет. (2-3 пакета слагате, след три дена проверите) Излиза много евтино, само малко навик трябва. Като започнат да бавят пчели - това вече "нахранени" )) Само да имат после време (2-3 седмици) за хубаво преработване и запечатване на сироп. И ако не искате да всички млади пчели в това участват (губят ензими от тяло пред зимата), то трябва да приключите с захранване до края на август.
*Пакетчета работят, проверено.
...и още нещо - ако не искате после да псувате на проиводитела за торбички, взимите по голяма/дълга (обикновени за буклуци от СВА). Кога накъсате/пригответе, на един конец един възел, исплакните с вода кофичка (да не прилепват торбички) наливане до 2 литра, истисквате въздуха и завързвате втория конец. После смело слагате направо на рамки. За три години при мен само два пъти късали торбички над кошери (наливал по 4 литра). Нищо - никой ни загинал (мрежестия дъна), само под кошера подсипах малко пясок, да не стане кражба.

qnkov90
22.07.2017, 18:39
Здр, да питам и аз. Кошерите ми са на 9 рамки и са пълни с мед в плодника, едно 50-60 процента всяка пита, някои и повече. Това дали ще им е множко или да си ги оставя така?

Георги 1974
23.07.2017, 21:15
Обаче има неща които свързани не с климата, а с биология на пчела и еднаково работят в различни климатични зони. Един пример, български колега пиши - http://lofant.com/grizhi-za-pchelnite-semeystva-sled-svalyane-na-magazinite/



Г-н Бърз уважавам мненията ви и ги следя с интерес. Обаче мисля че тази статия на българският колега не се връзва с тази статия на руските колеги относно Биологията на медоносната пчела тоест слабото семейство използва пашата за размножаване а силното за запасяване свързано е с изменение на анатомията тоест биологиата на пчелите. Дали за зимата трябва да гоним количество и дали не е за сметка на качеството на пчелите който ще зимуват с увеличаване на яйценосната дейност на майката чрез паша тоест повече от нормалното разбира се нямам в предвид гладуване на с-вото.
Оптимальный размер (сила) пчелосемей
Что такое сильная пчелиная семья?
http://www.vancats.ru/Podvor_pchelovodstvo_SilaPchelSemii.htm

П.П.Умувам с цел не да ви опонирам а да чуя мнението ви аз също търся оптимално развитие на максимален брой здрави пчели за зимата.
П.П.От колега работейки в Канада /понеже я цитирахте/ знам че първата половина на септември вадят медът и от плодника дават ударно по 10литра сироп за запасяване с идеята да се запасят майката да спре да снася пчелите да се ограничат само в едик корпус ЛР за да може да съберат по голямо количество пчели в зимовника при строго определена температура и влажност. Нямам идея дали това се практикува и на други пчелини или само на този който работи, но така практикуват години наред с около1000пчелни семейства и зимната смрътност им е в рамките на 10-15 % много рядко достига 25% и те го отдават на Нозема Церане.

Бърз
24.07.2017, 18:41
... мисля че тази статия на българският колега не се връзва с тази статия на руските колеги относно Биологията на медоносната пчела тоест слабото семейство използва пашата за размножаване а силното за запасяване свързано е с изменение на анатомията тоест биологиата на пчелите. Дали за зимата трябва да гоним количество и дали не е за сметка на качеството на пчелите който ще зимуват с увеличаване на яйценосната дейност на майката чрез паша тоест повече от нормалното...
Здравейте колега.
Предлагам да се разделим по "точки" основните моменти:
1. Български колега пиши в статия основното за условия/препоръчителни параметри на сем-то преди зазимяване, а руснак основното за ефективност на семейство по време на паша. И ако нас сега интересува ПЪРВО, то трябва заедно търсим отговор по тоя вопрос (така ми изглежда логично)
2. Колко то знам, при всички случаи , пчели АКТИВИЗИРАТ да хранят майка с млечце кога ИМА естествена, или направена от пчеларя паша/подхранване. В нашия случай, нисме искаме да направим "паша" на своите семейства.
3. Имаме някакви МИНИМАЛНИ условия (температура на въздуха/здравословно състояние/минимален брой разностранни пчели - да изобщо може/не може майката да снася) и ОПТИМАЛНИ условия - свързани с БРОЙ яйца на денонощие.
4. Обаче, кога вече имаме ЛАРВА, става дума за пълноценно ХРАНЕНЕ, да получим здравословно потомство (иначе в всичко предишно изобщо няма смисъл)
...
Значе, ако ударим една черта, то на мен изглежда следващо:
*с всички тези пчели, кои се родили ДО средата (основно) на август и загинат до зима, може да правим с тях, какво то искаме - а за нас трябва да попълним запаси с мед. (Прим. няколко пъти чел, за препоръчване от българските пчелари, да свършим ЗАХРАНВАНЕ до 15 август)
*обаче, пчели (ЛАРВИ) от втората половина на августа + цял септември, трябва да бъдат хранени с МНОГО прашец и МАЛКО не инвертиран сироп - да попълнят своите "сланинки" за зима, а НЕ загубят от свое мастно тяло инвертаза (коя попълват през сезона от прашец) и отслабнат.
*лаври в октомври - пчелите по дъно на пролет (това на всички известно)

Т.е. ако "натиснем" до 15-20 август с ЗАХРАНВАНЕ, а после само с СТИМУЛИРАНЕ (пити с прашец + малко инвертиран сироп) продолжим до края на септември - мисля, няма да направим грешка. Колку ТОЧНО стимулираме? - в предвид на БРОЙ празни кафяви изградени основи и ПИТИ с пращец (перга) в кошера .. иначе ще имаме КОМПРОМИС с здравословно състояние на зимна пчелна генерация.

***така ми изглежда...))



От колега работейки в Канада...
Не знам, за кой точно колега говорите, но ако става дума за "МишаК" (Михаил Куцый), то има една компактна тема за неговата технология и практика - http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=3785
Сигурно няма пчелар-руснак кой не чул това име...обаче, това вече изобщо друга "песен" ))

Ангел Йосифов
24.07.2017, 20:34
Т.е. ако "натиснем" до 15-20 август с ЗАХРАНВАНЕ, а после само с СТИМУЛИРАНЕ (пити с прашец + малко инвертиран сироп) продолжим до края на септември - мисля, няма да направим грешка. Колку ТОЧНО стимулираме? - в предвид на БРОЙ празни кафяви изградени основи и ПИТИ с пращец (перга) в кошера .. иначе ще имаме КОМПРОМИС с здравословно състояние на зимна пчелна генерация.
Брато,опитваш се да изведеш "теорема" и то по дати......Принципно си прав.Но в България има места на,които майките в някои години,около 15 август приключват с осеменяването и никаква стимулация не помага,освен,може би нова майка....Около 20 октомври съм имал по 4-6 рамки пило и не само,че не умряха,ами на пролет вкараха овошките с клоните в магазините.Принципно,след последна паша,пчеларя трябва да ПОМОГНЕ на пчелите да се подготвят за зимата,особено на "рекодистите".....А колко "помагаме" и дали "помагаме"-това е друг въпрос.....Таз година,ако "теоремата" сработи,догодина пчелите ще я направят на пух и пах.

Георги 1974
24.07.2017, 20:47
Т.е. ако "натиснем" до 15-20 август с ЗАХРАНВАНЕ, а после само с СТИМУЛИРАНЕ (пити с прашец + малко инвертиран сироп) продолжим до края на септември - мисля, няма да направим грешка. Колку ТОЧНО стимулираме? - в предвид на БРОЙ празни кафяви изградени основи и ПИТИ с пращец (перга) в кошера .. иначе ще имаме КОМПРОМИС с здравословно състояние на зимна пчелна генерация.

Здравей Бръз, извинявам се ако съм ви подвел с поста си.
Въпросът който засегнахте е много важен!
Относно Канада имах в предвид един приятел идеята бе че дадена технология може да гони икономически интереси а относно статията за силата на пчелното семейство имах в предвид че биологията на пчелното семейство е пряко свързана с неговата сила /като пчели и пило/ и пашата навън като /нектар и прашец/ и запасите вътре в кошера като мед и перга има и други фактори но те сега не са предмет на внимания например като недобра майка или някакво заболяване и т.н..
Та темата на размисъл според мен е че трябва да имаме в предвид гореизброените условия сила на семейството паша и запаси и спрямо тях да постъпим най добре за пчелите ако е приключила пашата и дадена отводка има пило и няма запаси я похранваме за запасяване или взимаме от друга която има запас в излишък ама ако имаме силно семейство с много запаси и малко пило дали трябва да вземем медът от плодника и да даваме сироп с идеята да предизвикаме усилено яйцеснасяне при положение че в момента нямаме достатъчно качествени кърмачки /пчели само от 7-8-9- до 12 ден/. Според мен трябва индувидуална прецена спрямо гореизброените фактори.

Sylvie
24.07.2017, 22:40
Тази храна е супер.
https://www.viitorsanatos.ro/utilaje/hrana/hrana-albine/ultra-bee-hrana-proteica-albine-22-68-kg.html

Благодаря. Прегледах английския превод на Google ( брей, те доста са си подобрили преводача) и като описание звучи добре, обаче каква е тази разфасовка 22 кг, няма ли някаква по-малка, за проба. Цената излиза ~98€.


Като им се дава ГОЛЯМА доза захарен сироп,пчелите го депонират в по горната част на рамката и го запечатват.....Дори и не го запечатват.Докато настъпят трайните студове,открития-не запечатан мед свършва и кълбото "захапва" захарния мед..Ето защо се подхранва с големи дози сироп.

Какъв сироп обаче - разреден или 1:1 захар - вода?


Здравейте колега.
1. Съставките от КАС-81 взимам от билкова аптека (защото мързелив да събирам)


Как от аптеката, в рецептата пише


50 гр. изсушени листа от пелин брани във фаза вегетация, като се избират млади растения до 40 см височина (около средата на април се бере).
50 гр. борови връхчета - изсушени (берат се преди сокодвижението да е започнало, пролетта когато са около 2-3 см, заедно с около 1 см от старите бодлички).
900 гр. изсушен пелин, бран във фаза цъфтеж (края на август ,началото на септември).

Тук са описани специфични условия кога и как се бере. Тези от аптеката дали са брани при тези условия. Може би е важно щом като автора го споменава.

malkia.sandanski
24.07.2017, 23:53
Благодаря. Прегледах английския превод на Google ( брей, те доста са си подобрили преводача) и като описание звучи добре, обаче каква е тази разфасовка 22 кг, няма ли някаква по-малка, за проба. Цената излиза ~98€.


Това е производителя. Може да видиш, че те имат и други разфасовки.
https://www.mannlakeltd.com/ultra-bee-pollen-substitute-dry

Това им е дистрибутора в Англия. Аз съм купувал храната от тях. В чувалите по 22,68 кг.
https://bee-equipment.co.uk/products/ultra-bee-dry-10lb-pail?nosto=frontpage-nosto-3

Ако искаш пиши на румънците и ги питай дали имат и други разфасовки. Може да им пишеш на български. Съпругата на собственика е българка и тя ще ти отговори.

Бърз
25.07.2017, 09:04
....Таз година,ако "теоремата" сработи,догодина пчелите ще я направят на пух и пах.
Напълно си прав - приключвам с раздаване на акъли.
Успех.

Ангел Йосифов
25.07.2017, 13:38
Напълно си прав - приключвам с раздаване на акъли.
Успех.

Моля,не спирай да споделяш.На всякъде може да се намери нещо интересно- "зрънцето истина"

delta.e
25.07.2017, 13:52
Напълно си прав - приключвам с раздаване на акъли.
Успех.
Напротив , ти си супер . Тук настана една барахолка . Някои вече знаят , какво означава .
Бърз , когато подхранвам със сироп винаги го правя с пелин и шипки . ;)

Георги 1974
26.07.2017, 11:07
Напълно си прав - приключвам с раздаване на акъли.
Успех.

Съжалявам за решението ти но разбирам и по принцип споделям мнението ти за подготовка за зазимяване макар че практикувам малко по друго ама то е продиктувано от икономически причини Успех Бръз желая ти силни и здрави семейства

jdrumev
26.07.2017, 18:59
Те и мен много ме джавкат,но и си сверят часовника с моите мнения.;)Бърз всяко мнение и акъл е ценен важното е да го до развиеш/Бай Петър цвеклото тей викаше/

kolev70
19.08.2017, 19:47
Здравейте!А колега ДЕЛТА какъв пелин и защо?Ще споделиш ли??????????????????

meduza
11.09.2023, 14:25
в темата отдавна не е писано, но я прочетох и се изумих от килограмите захар които казвате, че сипвате в кошер - при сегашните цени на захарта (2.2-2.4 лева) и 10-12 лева на кило мед, и при неколкократно наливане на 1-2 кила на кошер как ви излизат сметките да сте на печалба. Аз съм с два кошера :) но ако им сипя по 7-8 кила захар на всеки, по-добре да си го купя меда.

Nik_m
11.09.2023, 16:17
в темата отдавна не е писано, но я прочетох и се изумих от килограмите захар които казвате, че сипвате в кошер - при сегашните цени на захарта (2.2-2.4 лева) и 10-12 лева на кило мед, и при неколкократно наливане на 1-2 кила на кошер как ви излизат сметките да сте на печалба. Аз съм с два кошера :) но ако им сипя по 7-8 кила захар на всеки, по-добре да си го купя меда.

Не виждате ли от кога е писано! 2017г. захарта беше стотинки а меда го продавахме на едро на 5-6лв.

meduza
12.09.2023, 14:30
Не виждате ли от кога е писано! 2017г. захарта беше стотинки а меда го продавахме на едро на 5-6лв.

видях аз, но си рекох да поизтръскаме праха от темата, най-малко заради новите цени - пчеларите, които са свикнали да хранят здраво пчелите си със захар, как ще се нагодят към новите реалности

fori1
12.09.2023, 15:31
При сегашните цени на захрта от 2.19 до 2.78 лв. за килограм на едно пчелно семейство са му нужни между 5кг. и 15 кг. в зависимост от силата и какво е събрало. Ако е отводка и трябва да стане на кошер ги брой 15 кг. И сега идва математиката 15 х 2.50 лв. = 37.5лв. При цена на меда 12 лв. за килограм са 3 кг. мед. Ако неможеш да извадиш на следващата огдина от едно семейство средно 10 кг. мед наистина по добре си купувай. Но при 10 кг. средно мисля, че сметката се връзва.
Аз си ги смятам 50 лв. са разходите за издръжка на едно семейство за година. Това са за храна, лекарства, рамки и основи. Средно 50 лв. или 4-5 буркана мед.

valaz
25.09.2023, 18:48
Има ли някакъв риск за пчелите, ако им дам повече от необходимия апиинверт? Това ще го направя в края на октомври, когато е време, майките да преустановят яйцеснасянето и въпросът за свободни килийки за яйцеснасяне няма да е актуален.

Георги 1974
25.09.2023, 20:25
Има ли някакъв риск за пчелите, ако им дам повече от необходимия апиинверт? Това ще го направя в края на октомври, когато е време, майките да преустановят яйцеснасянето и въпросът за свободни килийки за яйцеснасяне няма да е актуален.
Свободни килийки за яйце снасяне няма да е актуален ама въпроса за празни килийки да се греят пчелите ще е актуален.И от какъв зор ще чакаш чак края на октомври да ги запасяваш

kaloyanv
25.09.2023, 22:45
Свободни килийки за яйце снасяне няма да е актуален ама въпроса за празни килийки да се греят пчелите ще е актуален.И от какъв зор ще чакаш чак края на октомври да ги запасяваш

А аз искам да попитам, защо трябва да се запасяват пчелите изкуствено, понеже вече 5-6 години не мога да си го обясня. Аз отначало по инерция ги хранех със сироп, Обаче винаги е имало мед по питите и октомври месец махам по една-две пити с мед. Последните две години въобще не ги подхранвам есента и преди това, тъй като винаги са имали достатъчно мед. И пак пролетта имат достатъчно много мед. Меда при мен намалява чак края на февруари началото на март. Пиша го просто защото това което наблюдавам не е това което пише по книгите. Обяснявам си го с това че климата се е променил изцяло към по-топъл в сравнение с тежките зими преди 20-30 години, когато са писани книгите.

valaz
27.09.2023, 18:57
Свободни килийки за яйце снасяне няма да е актуален ама въпроса за празни килийки да се греят пчелите ще е актуален.И от какъв зор ще чакаш чак края на октомври да ги запасяваш

За да не им ограничавам свободните килийки за яйцеснасяне, когато все още може да са им необходими.

Георги 1974
27.09.2023, 20:54
За да не им ограничавам свободните килийки за яйцеснасяне, когато все още може да са им необходими.

На теория а вероятно и на практика това късното яйцеснасяне не е много на хубаво.Знам, че си на студено и им трябва повечко запас но все пак една пита е да кажем поне 3кг. и на едно семестево му трябват 5-6пити хайде 7 то тогава останалата част не е ли достатъчна за яйцеснасяне и при положение, че трябва празни килийки да се захване зимното кълбо.

morning
03.10.2023, 12:18
А аз искам да попитам, защо трябва да се запасяват пчелите изкуствено, понеже вече 5-6 години не мога да си го обясня.
Като цяло това се отнася за пчелари, които оставят по- малко запаси от мед.

gln
03.10.2023, 13:00
В тази връзка, какво означава малко количество мед, аз ги зазимявам на 7-8 пити, медът се равнява на около 3-4 пълни пити, и слагам питка от горе, това според мен трябва да им е достатъчно, или съм в грешка.

kaloyanv
03.10.2023, 23:00
В тази връзка, какво означава малко количество мед, аз ги зазимявам на 7-8 пити, медът се равнява на около 3-4 пълни пити, и слагам питка от горе, това според мен трябва да им е достатъчно, или съм в грешка.

Аз не разбирам, ама ти май си оставил достатъчно мед. Сега въпроса е следния, защо оставаш питка ? То по тази логика, защо не оставим цяла пита отгоре на рамките която да е по цялата ширина и да е да кажем няколко килограма 5-6 ? Точно това не разбирам с тези питки и подхранвания. Аз съм го правил и все повече го изключвам. Само напролет слагам, за да има развитие. Ама винаги съм се чудел, защо почти не пипат твърдата храна отгоре и много пъти съм я махал след един месец. Само много силни семейства я взимат напълно, развиват се супер бързо и докато се усетя изрояват :) :) ... Може би тези неща са само за големите специалисти , които знаят как да контролират семейството и винаги да е максимално развито за главните паши и да дават много мед.

gln
04.10.2023, 07:56
Слагам еднокилограмова питка отгоре на питите за мое успокоение :) , не мога да сложа пет-шест килограмова, понеже нямам достатъчна височина между питите и дъските под капака, аз зазимявам без магазина от горе, работя с ДБ12 рамков, не смея да ги оставя само на мед, че ако стегне зимата с много ниски температури, ще имат храна над главите, до сега винаги са ми ги изяждали питките на 80-90%, а останалата храна я събирам и им я връщам на сироп през пролетта, дали го правя правилно, не знам, за това и питам.

kaloyanv
04.10.2023, 09:42
Слагам еднокилограмова питка отгоре на питите за мое успокоение :) , не мога да сложа пет-шест килограмова, понеже нямам достатъчна височина между питите и дъските под капака, аз зазимявам без магазина от горе, работя с ДБ12 рамков, не смея да ги оставя само на мед, че ако стегне зимата с много ниски температури, ще имат храна над главите, до сега винаги са ми ги изяждали питките на 80-90%, а останалата храна я събирам и им я връщам на сироп през пролетта, дали го правя правилно, не знам, за това и питам.

Аз точно това се чудя, кога консумацията на мед е по-голяма. Всъщност когато е студено продължително време или обратното, с тези вече почти никакви зими, когато става супер топло и пчелите започват да движат или да гледат по отрано пило.

dvd111
04.10.2023, 10:40
Слагам еднокилограмова питка отгоре на питите за мое успокоение :) , не мога да сложа пет-шест килограмова, понеже нямам достатъчна височина между питите и дъските под капака, аз зазимявам без магазина от горе, работя с ДБ12 рамков, не смея да ги оставя само на мед, че ако стегне зимата с много ниски температури, ще имат храна над главите, до сега винаги са ми ги изяждали питките на 80-90%, а останалата храна я събирам и им я връщам на сироп през пролетта, дали го правя правилно, не знам, за това и питам.

Ти си човека, който преценя дали е правилно или не. Ти си най-наясно с условията в твоя район и със състоянието на семействата. Щом презимуват успешно, без умрели от глад, всичко е ок. Какво като си дал малко повечко храна от колкото им е нужно, ти да не си ясновидец, та да знаеш каква ще е зимата и колко ще изконсумират?!

dvd111
04.10.2023, 10:49
Аз точно това се чудя, кога консумацията на мед е по-голяма. Всъщност когато е студено продължително време или обратното, с тези вече почти никакви зими, когато става супер топло и пчелите започват да движат или да гледат по отрано пило.
Ти сериозно ли го задаваш този въпрос?!

kaloyanv
04.10.2023, 18:26
Ти сериозно ли го задаваш този въпрос?!

Мда, напълно сериозно.

Angel Yosifov
04.10.2023, 19:13
Ти сериозно ли го задаваш този въпрос?!
Ти виж,кое време е и виж заглавието на темата.......и си отговори сам!

Георги 1974
04.10.2023, 21:02
Ако са на закрито и не са на минус градуса разхода е 8кг.Ако е на открито при минус 20 разхода е 13кг.При по- ниска температура е по голям разхода.