PDA

Виж пълната версия : ЗАЗИМЯВАНЕ И ОТОПЛЕНИЕ НА КОШЕРИТЕ



Станко Ставров
28.09.2010, 14:32
Точно, ясно и изчерпателно с нагледни материали.Хубава въвеждаща тема за начинаещ като мен. Остава само да споделим кой как го е направил, разбира се има още време.Аз смятам да го направя по един от описаните по-горе начини в зависимост отсилата и състоянието на семействата и отводките. Когато го направя ще споделя веднага.Пожелавам на всички да зазимим силни семейства.

ANIBAL
29.09.2010, 17:27
Споделям,коментара!
А аз зазимявам в посочения пример със едно отваряне.Тогава наистина се правят промените наведнъж.Само слабите семейства ,а аз имам и такива, се Качват В/у основни и силни кошери.Това ,обаче се случва много по-Късно ,след свиване на кълбо.Разбира се тези кошери се подготвят предварително и аз само ги местя.Целта на това действие е да подсигуря достатъчна топлина на слабото за трудния период.Те се възползват от това и зимуват по-леко.М/у двете семейства ,аз поставям поне два пласта дебело платно.И така до пролетта.Но има и случаи в които поставям това слабо семейство по-рано от посочения период.Тогава, то продължава да се развива и пилото се губи доста по-късно.Особено, ако има млада майка.И сиропче се слага.Но вече медово.Затова е хубаво да са повече кошерите.За да има възможности пчеларя.

христо
30.09.2010, 11:17
Единственото , което променям при подготовката за зимуване във кошера е броя на питите.Изваждам 1-2-3 по-маломедни.Преградна дъска естествено.Върху покривните дъски - 2-3 слоя по-дебел плат.Ремонтирам оградата, правя я по-плътна.Края на септември - миши предпазители.

buci59
01.10.2010, 12:48
Зимното отопление на кошерите има по-вече психологическо значение за пчеларя,отколкото реална полза за пчелното семейство,тъй като то дава на пчеларя чувство на удовлетвореност за доброто отношение към пчелите.Отоплението няма да засили семейства със слаби майки,с недостатъчно хранителни запаси,с малко пчели или да не дава Господ,болни семейства.Напротив-силните,продуктивни с-ва оцеляват в неотоплени кошери,ако хранителните им запаси са на точното място.Кошерите,завити с непромокаема хартия,се охлаждат по-бавно,но и по-бавно се нагряват при повишението на топлия въздух.Преимуществото на завиването е предпазване от ветровете.Затова не е толкова важно при какви условия зимуват пчелите,а доколко те са силни,здрави и обилно осигурени с храна,достъпна до зимното кълбо.
Ако все пак,пчеларят ерешил на всяка цена да затопля,то единственното затопляне е желателно и добре да се направи над гнездото,където в празен к-с или магазин може да сложи затоплящи материали,като стари одеала,дрехи и др.такива.

evgeni.filimonov
17.10.2010, 21:40
Говериме за зазимяване ???
Аз днес направих уж това зазимяване. Беше хубав слънчев следобед и реших да проверя семействата. Запалих пушилката, сложих булото и ръкавиците, така и не използвах никакъв дим. Беше 11 градуса. Отворих покривната дъска и какво да видя, пчелите се свили на кълбо и заемат доста по-малко рамки от колкото преди 10-на дни. Какво става, няма подмор по дъното и пред кошера, а пчелите намалели на половина. Наложи се да извадя по 2, по 3 рамки крайни незаети от пчелите, сложих преградна дъска и когато преброих извадените пити, пълни с мед - от 7 семейства - общо 17 пити с мед. Около 30 кг мед. И какво е заключението за мен, прегледа трябва да се прави при по-хладно време, за да е по-вярна сметката. И общо взето, да не се престараваме с храненията за допълване на запасите. А защо ли са толкова малко пчелите, говорите за 8-9 междурамия с пчели, а при мен 5-6 и някъде и по-малко, а лятото бяха силни. Значи бъркам някъде и така като чета из форума, това което ми идва на ум, е че повече гледаме да има запаси за зимата, от колкото да осигурим през август месец повече мястода има майката да снася повече зимни пчели. Другия сезон ще съм по-спокоен и ще се постарая повече за осигуряване на повече свободно място за снасяне на майката. Дано имам късмет всичките ми семейства да иззимят, пък има начини за ускоряване на развитието им. Аз не гоня ранни паши, така че ще имам достатъчно време за това. Успех на всички колеги.

mmm.1979
18.10.2010, 20:14
И аз вчера най-накрая махна лентите и завърших зазимяването.Времето беше слънчево с темп.около16-18 градуса.При мен пчелите заемат между 7 и 8р. и са с добри запаси но в две от семействата има големи участъци с незапечатан мед и само тънък венец под горната летва е запечатан дори и крайните пити са така.Не съм подхранвал за допълване на запасите -всико е каквото са си събрали през есента -но защо не са го запечатали?А мисля че на такъв мед няма да могат да зимуват добре.

evgeni.filimonov
19.10.2010, 09:54
Ако покриват добре незапечатания мед, не би трябвало да имат проблеми.

mmm.1979
19.10.2010, 19:09
Ако покриват добре незапечатания мед, не би трябвало да имат проблеми.
Стеснил съм ги максимално но имам няколко рамки пълни с мед прибрани в склада и смятам да ги сложа или ще го оставя така да видя как ще презимува.Но ми беше интересно как до сега пчелите са оставили толкова мед незапечатан.След 10-15 дена ако времето е хубаво ще го прегледам пак да видя как е положението.

evgeni.filimonov
19.10.2010, 20:48
Сигурно са имали пило до късно и след това са преподреждали гнездото и са прехвърляли мед от края към средата, но вече не произвеждат восък и така меда остава незапечатан. Иначе има приказка, да не се храни до късно, защото меда остава незапечатан и като не е покрит от пчелите, вкисва.

penko
21.10.2010, 19:02
Аз от 10.г не стиснявам семействата, и нещо повече дори и зимуват със магазините , но разделям плодника от магазина с фазер или наилон.Много съм доволен от този метод на зазимяване, не ми се налага да търся място за магазините и не ми се налага да се боря с восъчния молец.

vanHanegem
21.10.2010, 19:08
Аз пък магазините ги слагам отдолу - на дъното и така става т.н. "дълбоко дъно". Така също се съхраняват много добре и няма проблеми с восъчния молец и мястото за съхраняване.

николай
25.10.2010, 16:02
Приятели,нуждая се от съвет.Съвсем ,,пресен" съм занимавам се от4-5 месеца.Проблема ми е следния-при зазимяването открих,че най-силния ми кошер не дава признаци на живот.След като го отворих установих,че пчелите липсват,по дъното на кошера имаше 50-60 умрели пчели и толкова.Към 20 септември подмених майката,всичко беше нормално ,пчелите я приеха и сега......Най-чуднот е че меда в питите стоеше непокътнат-6 рамки пълни с мед,а останалите на 1/3 или наполовина с мед и прашец!Моля ви дайте ми съвет от какво може да е това и как евентуално да предотвратя други такива неблагополучия!

Юрий Цветков
25.10.2010, 16:29
Николай, кога и с какво си третирал срещу Вароатоза? Правил ли си го изобщо?

николай
25.10.2010, 16:41
Да, 3 пъти след пръскането на меда през август-септември през 1 седмица с ленти Варостоп

Юрий Цветков
25.10.2010, 16:59
Според описанието ти може би причината е Вароа. Ако лекарството е било неефективно, семейството е избягало заради голяма инвазия на акари или просто старите пчели са измрели, а младите са били силно увредени и те са измрели. Но може и причината да е съвсем друга. Така наречения колапс на пчелните семейства. През 2007 г имах над 10 такива случай и така и не съм сигурен каква е била причината.

ANIBAL
25.10.2010, 19:10
Здравейте колеги!
Това с Николай се случва не за пръв път и не само на него.Това е положението с много пчелни семейства.И аз имам едно такова.Но сега е пълно вече.Това за заетите междурамия с пчели си е точно така, както го описва Евгени.Искам да споделя един извод.Този сезон от вас някои знаят,че меда го вадих почти до онзи ден.Та това Закъснение позволи на семейство от пчелина да не се стесни по-рано.Заемаше си и корпуса и трите магазина.Като му извадих меда просто нямаше къде да се свре тази пчела.Оставих му празен магазин отгоре.Защото нямаше място за пчелите.Мисля,че Евгени е прав в мисленето.Големия обем да се запази до късно през есента.И да има достатъчно пити за майката.

Христо Христов
25.10.2010, 19:25
Николай, я кажи кога последно пръска с Пантера около кошерите, че я дават слабо токсична за пчелите .Не са се изтровили, но може и от това да са избягали.

николай
26.10.2010, 12:05
Лекарството бе закупено от Примавет,с него третирахме и другите кошери, както и тези на ,,наставника" ми и тези на негов съсед-никакви проблеми.

buci59
26.10.2010, 12:17
Не пишеш нищо за рамките.Ако са много стари,дори черни е възможно да има зараза по тях и пчелите да са избягали.

ANIBAL
17.12.2010, 16:06
Зазимяването!!!
Много важен момент.Решаващ.Нека да обърнем внимание на конструкцията на кошера.Дебелината на стените му.И неговата вентилация.Не е мое мнението,че пчелите изяждат малко храна през зимния покой.След появата на пилото нещата се обръщат.Тогава има значение само течната храна.Това е ориентир по който трябва да се ориентират много пчелари.Прашецовите пити са номер едно в класацията по важност.Две ЛР и още толкова разхвърляно по участъци от гнездото.Те са задължителни да ги има при тях по това време.Поставят се при необходимост при хубаво време.Моите са вътре.
Моля организаторите да покажат снимки на хралупи по възможност различни.Коментара по тях ще е интересен.И необходим.

Бай Пчеличко
03.01.2011, 21:27
Някой опитвал ли е да отоплява кошер през зимата ? Ако е така нека сподели , дори и дае неуспешен опит ! sadsmile;

ANIBAL
03.01.2011, 21:59
Идеята си я бива!

Юрий Цветков
03.01.2011, 22:10
Който е добре с руския, да потърси инфо в руските сайтове. "Братушките" са експериментирали всичко. Резултати обаче са били отрицателни и затова него практикуват. Аз съм склонен на доста експерименти, но за това, а и други неща предпочитам да се поуча от чуждите грешки, а не от собствени. Все пак успех на решилите да пробват.

buci59
03.01.2011, 22:14
В стари броеве на сп.Пчеларство отпреди 10-15 год имаше описан случай тук в Б-я за такова отопление,направено с ел.крушки под плодника в дъното,но си спомням,че резултатите не бяха окуражаващи и всичко приключило само с опита.

ANIBAL
03.01.2011, 23:36
Моите мисли са за съвсем различно отопление от известното.Но наистина трябва експеримент.Тия неща от руските опити ми са известни.Това е против природата на пчелите,но дали?Всъщност въпроса е- не ползват ли пчелите топлина от друго място?

ivandespotov
04.01.2011, 09:06
Някой опитвал ли е да отоплява кошер през зимата ? Ако е така нека сподели , дори и дае неуспешен опит ! sadsmile; Ето това малкото с кабела в дълбокото дъно е опит за отопление с 15 ватова крушка. Не е мое начинание на един колега който ми прати снимката и не мога да споделя резултати. http://ivandespotov.snimka.bg/animals/pchelin.483212.21929251

Бай Пчеличко
04.01.2011, 18:03
Според мен неконтролируемото отопление със сигурност ще навреди повече , отколкото да има полза ! Ако обаче се ползва отоплител , който има точно регулиране на излъчваната температура може и дае от полза ! Несъм пробвал , но мисля че ако равномерно от дъното се излъчва температура 7-8 гр. ще е от полза , или греша ?

ANIBAL
04.01.2011, 18:38
Отоплението има много полза от него.За това ,което говорите вие е много вредно.Имам идеи, но те са пак предизвикателни.Имат връзка със зимовниците в Русия.

Бай Пчеличко
07.01.2011, 18:15
Та значи идеята е дасе ИЗЛЪЧВА температура , която неби подлъгала пчелите да разпуснат кълбото , т.е. самият нагревател излъчва примерно 8 градуса , като при външна температура - 15 , вътре ще е примерно 2 градуса , мисля че не е същото !

христо
07.01.2011, 18:27
Мисля , че не е добре. Хората вече на мрежести дъна ги зимуват .Пролетта да ги позатоплиш - не е лошо , дали е реално осъществимо - не съм сигурен.

Бай Пчеличко
07.01.2011, 18:38
Това ми е идеята , дасе подпомогне с топлина семейството при пролетните аномалйи !

valaz
07.03.2011, 09:38
В някаква книжка съм чел за подобен опит за отопление на кошери, с цел за ускоряване на пролетното развитие в Чехия. С подгряването на дъното, пчелите разпуснали кълбото, започнали да консумират повече прашец и мед, за да хранят майката и намирали смъртта си при опит за облитане при ниски външни температури. При едно прецизно регулиране на отоплението, евентуално с поддържане на по-ниска температура през деня е възможно да се постигне положителен резултат, но това е предмет на научни експерименти и изследвания. В руски сайт четох повече информация на тази тема.
http://www.pchela.kstu.kursk.ru/AFVEhIS.html

evgeni.filimonov
07.03.2011, 13:59
Не си правете експерименти, просто вдигнете дъната, стеснете семействата и ако искате и по един найлон отгоре и хранене. Но тава само за слабаците.

Станко Ставров
11.08.2011, 18:51
Днес погледнах как върви запасяването, количеството на меда и пилото в плодника.Мисля, че няма да има нужда от подхранване.
http://s4.postimage.org/1csm8jtyc/11082011320.jpg (http://postimage.org/image/1csm8jtyc/)

ivandespotov
11.08.2011, 19:47
Днес погледнах как върви запасяването, количеството на меда и пилото в плодника.Мисля, че няма да има нужда от подхранване.
Станко, ако две трети от плодника ти е така, напролет ще имаш много мед и никакви пчели! Не ти го пожелавам но вземи мерки!!!

Станко Ставров
12.08.2011, 07:24
Станко, ако две трети от плодника ти е така, напролет ще имаш много мед и никакви пчели! Не ти го пожелавам но вземи мерки!!!

Благодаря приятелю.Абсолютно подкрепям мнението ти.Пилото е разположено на 5-6 пити другите са мед и прашец.Действително се наложи да направя някои размествания между питите в семействата, за да има място за производството на зимните пчели.От някои семейства с много пило и по-малко мед направих размяна на пити.Едните подсилих с пило, а другите с мед така че да се постигне баланс между пилото и меда за зимуване.Смятам че се получи.Най-много останах удоволетворен от отводките 7бр. който направих по време на акациевата паша, в момента са на 10 р. като ми дадоха и 5-6кг полифлорен мед и в момента са добре запасени с пило и мед.Просто годината беше чудесна по отношение на пашата.

kando
12.08.2011, 10:09
офф//
Станко, ако не е тайна от колко време/ години се занимаваш със пчели?

Станко Ставров
12.08.2011, 10:57
офф//
Станко, ако не е тайна от колко време/ години се занимаваш със пчели?

Нямам тайни от вас приятели. От две години се занимавам с пчеларство.Със сигурност греша и за това споделям.Опитните като много от колегите са за това да ни коригират.Найстина нямам вашата практика, но доста често се консултирам с други по-опитни колеги.
Стремя се при зазимяване от гледна точка на климата в моя район да има в плодника запаси от порядъка на 14-16 кг мед 1-2 пити прашец за зимуване и достатъчно място за осеменяване на майката и производство на зимни пчели.При някои от сем. се наложи да центрофугирам и някоя др. тъмно кафява плодникова пита и я върнах за осеменяване, ако количеството на меда е в повече от необходимото за зимуване.Отворен съм за всякакви съвети и в крайна сметка избора и последствията от него са мои.Благодаря.

kando
12.08.2011, 11:33
Пха не ти личи да си от две години пчелар - гледам придържаш се към по-класическите и опростени практики, виждаш ли какви хубави резултати имаш без много, много да задълбаваш във "тайните" методи. Това не го пиша толкова към тебе, а към всички начинаещи - споделяш в подробности какво правиш през годината и честно казано, наистина си мислех, че си пчелар със доста повече стаж зад гърба.

Станко Ставров
12.08.2011, 11:56
Пха не ти личи да си от две години пчелар - гледам придържаш се към по-класическите и опростени практики, виждаш ли какви хубави резултати имаш без много, много да задълбаваш във "тайните" методи. Това не го пиша толкова към тебе, а към всички начинаещи - споделяш в подробности какво правиш през годината и честно казано, наистина си мислех, че си пчелар със доста повече стаж зад гърба.

Благодаря.За мен пчеларството е лекарство и отмора, за това и не искам да задълбавам много.Искам да усвоя необходимия минимум знания и умения да отглеждам пчели без да им вредя.И другото което искам е да им създам максимално добри условия за отглеждане, пък каквото стане, дано да е правилно.Благодарение на колегите от форума и многото познати пчелари за сега се справям прилично.Дано и за напред да е така.Прочетох десетки книги в областа на пчеларството, изгледах стотици клипове и филми, последната книга която прочетох 2 пъти е на Иван Лонин.Много от методите, техниките на работа с определени системи кошери не ми допадат и биха ме отказали от това хоби, те са за пчелари които с това си искарват хляба, при мен нещата не стоят така.

иво иванов
01.09.2011, 11:17
здравейте! Аз съм начинаещ в пчеларството. Въпроса ми към вас е кога да сложа лентичките и кога да зазимявам при положение че в района където е пчелина ми все още според мен има достатъчно паша - билки, треви и др. Слушам че хората прибират магазините, слаган ленти дори някои зазимяват, на мен ми се струва рано - при мен все още някои пълнат в магазините.

Юрий Цветков
15.10.2011, 22:13
Искам да попитам, някой смята ли да опита сръбската техника на зазимяване с отворен мрежест отвор над гнездото?

Станко Ставров
15.10.2011, 22:44
Понеже видях доста колеги от този регион на изложението в Белград. Искам да попитам, някой смята ли да опита сръбската техника на зазимяване с отворен мрежест отвор над гнездото?

На мрежестия отвор на покривната табла сърбите не му ли слагат през зимата капачето от фазер приятелю.И аз също се интересувам.Този тип табла е удобна за слагане на питка върху мрежата в предната част и отгоре да се постави капачето от фазер, това позволява подхранване без да се маха покривната табла.
http://s3.postimage.org/q8vcp1ac/107_5562.jpg (http://postimage.org/image/q8vcp1ac/) http://s3.postimage.org/q9bw2i84/107_5558.jpg (http://postimage.org/image/q9bw2i84/)

Юрий Цветков
16.10.2011, 19:49
Казват, че слагат капачето, едва като започне първото пило.

Юрий Цветков
16.10.2011, 22:23
Както казва Кандо в една друга тема - отвори съзнанието си ... или слушай "чичата" . wink;

evgeni.filimonov
17.10.2011, 09:21
Миналата година с Котларски ходихме на един пчелин с 50 кошера.
Преди да отидем Котларски ни рече , че там където ни води, ще видим нещо различно. И така си беше, всичките кошери, основно силните, баха зазимени с изцяло мрежесто дъно и с горен мрежест отвор в предната част. Имаше единични семейства, които бяха започнали да заклейват отворите на горната мрежа.
Купих си тази година такава табла и смятам догодина 2-3 семейства да ги зазимя по този начин. Все ни е страх от новостите, но смятам, че Сърбите са доста по напред отнас в пчеларството (макар, че те са се учили навремето от нас) и можем да вземем наготово техните знания и да използваме техните методи. А и сме гору долу с еднакъв климат.

jordanov
18.10.2011, 10:26
Евгени , преди години един чичка ми продаде един стар 12дб , много грамотно направен и май изцяло по БДС , кръгъл отвор на дъното с капаче , страници от тесни дъски и т.н. Таблата-три сектора перпендикулярни на входа , средния за две хранилки , страничните с метална мрежа и под мрежата тънки дъски / не фазер / на райбери . Дъската на студената страна директно я махнах , зимно време слагах един крачол със слама отгоре да не е без нищо и така . А и капака на дъното съм затварял ,щото не съм знаел че може и да не се затваря , ма пък вадех доволно мед от този кошер . После тръгна модата на плътни табли , изцяло със стиропори , найлони и т. н. Така че за мен това не са новости а индивидуален подход на сръбския колега .
Снимки нямам , щото вече нямам и дванайсетаци.

N-2
18.10.2011, 10:30
И аз имам такива, с мрежа и шперплат, или може би тънки дъски, не съм сигурна.

jordanov
18.10.2011, 11:30
Вальо , много неща имаме останали още от времето на Марко Вачков и от време на време си ги преоткриваме , или ги гледаме по изложенията .

evgeni.filimonov
18.10.2011, 13:07
Значи става на въпрос за масово използване на такъв тип кошери, не е единичен случай. Също така повечето производители на кошери са в крак с времето.
Пчелите по принцип са доста по умни от нас и винаги се нагаждат спрямо нашите методи на пчеларстване. Въпроса е кое е по добре за тях, да са на топло и влажно зимата или да са на проветриво и сухо. Все пак нещата се променят, хората навлизат по навътре в живота на пчелите и откриват доста по елементарни и ефикасни технологии.

jordanov
18.10.2011, 13:28
Ммне , за нагаждането недей разчита напълно - или се нагаждат , или умират / изчезват . Същата работа като при хората и народите .

kando
18.10.2011, 16:00
Гената просто обърка словореда (ако бъркам да ме поправи) - въпроса е, ние да нагодим нашите методи, спрямо пчелите и отвореното/ мрежесто дъно е едно от тези постижения .... а това, че сърбите се сещат преди нас .... е па какво толкова (;

Юрий Цветков
18.10.2011, 21:06
Относно таблата, която описвате с две мрежи на страничните отделения. Преди "демокрацията" имаше БДС и за кошерите. Та тази покривна табла за ДБ, си е точно по БДС. Предназначението и е, преди транспортиране или при затваряне заради пръскане на земеделските култури, плътните дъсчици се свалят и кошерите се оставят на мрежи за да не се задушат семействата. Някой пчелари, ги оставяха на мрежи и по време на бурни летни паши, за по-добра вентилация.

Не знам обаче дали някой е пробвал да ги зазимява по този начин. За това ми е любопитно.

kando
20.10.2011, 12:34
Забелязах, но опит с мрежеста табла нямам - дори не съм виждал на живо такава, та просто няма какво да споделя, освен някакви смугли и неясни дори за мен догадки, от които няма нужда т.е. наблюдения в/у употребата на такава табла през зимния период нямам никакви.

христо
20.10.2011, 13:48
Имах такива табли преди време, неудобни са за работа, дъсчиците , под мрежата се разместват и вадят постоянно(защото са прикрепени с едни триъгълни ламаринки), мачкат се пчели , падат в най - неудобния момент, ковеш ги и пак падат. През лятото на мрежа не може да ги оставиш (в смисъл - без дъски), защото под капака е 50 градуса, та трябва да туряш примерно картон или др.изолация.През зимата не съм ги оставял на мрежи, но(лично мнение)- магазина(празен), сложен върху плодника е най - добрата изолация, а с тази табла може да се сложи само капак- нищо друго.
Всеки може да работи както иска........

nolkov
05.11.2011, 09:10
здравейте,

за първа зима дазимявам кошерите. Уж храна имат, мишепредпзители см сложил и входовете съм стеснил....ама пусто се притеснявам за температурите горе на вилата че са мн ниски.....искам да сложа стириопор от вън за да защитя кошера от ветровете....може ли някои да сподели това дали го прави и как....ако сложи и снимки ще е най-здобре!

buci59
05.11.2011, 18:00
Ето как става.Само лицевата страна не е санирана.
http://s8.postimage.org/geon5sg41/DSC03781.jpg (http://postimage.org/image/geon5sg41/) http://s7.postimage.org/vhzu0h713/DSC03782.jpg (http://postimage.org/image/vhzu0h713/)

gojyto_
07.11.2011, 23:13
Вие нормални ли сте бе :D :D :D

nolkov
08.11.2011, 09:04
кое те кара да зададеш този въпрос?

nolkov
08.11.2011, 09:05
Буци, благодаря ти!
Кога ги слагаш и кога ги махаш изолациите?

jordanov
08.11.2011, 11:14
Нолков , Буци се стяга за ранна паша напролет , ти имаш ли такава ? Ако нямаш , сега не се занимавай със стиропор , иначе не е лошо кошерите да са на завет макар и зад ограда някаква . Казваш че мед има достатъчно , значи за затопляне действай през февруари , според мен . Пак според мен , ако слагаш стиропор - максимум на две стени на кошера , от наветрената страна .

nolkov
08.11.2011, 11:45
Привет,
аз искам да сложа изолация поради една единствена причина - за да ги пазя от студеният вятър. Няма ограда които да ги пази или друго нещо и поради това искам да ги предпазя.

Ако го сложа сега стиропора означава ли това, че семействата ще се развият по-рано? Все пак пчелина се намира на Петрохан и там има мн силни северни ветрове.

buci59
08.11.2011, 12:18
Вие нормални ли сте бе :D :D :D

И,кое те кара да си мислиш,че сме ненормални?


Привет,
аз искам да сложа изолация поради една единствена причина - за да ги пазя от студеният вятър. Няма ограда които да ги пази или друго нещо и поради това искам да ги предпазя.

Ако го сложа сега стиропора означава ли това, че семействата ще се развият по-рано? Все пак пчелина се намира на Петрохан и там има мн силни северни ветрове.

Да,сигурно е,че с-та ще се развият по-рано напролет,но както отбеляза и колегата jordanov,това се прави само ако имаш ранна паша и си струва ранното развитие.В моя район,на 15 април,трябва да съм с перфектно силни с-ва.Пашата ми започва тогава.

jordanov
08.11.2011, 13:47
Нолков , Буци ти отговори , ама пък и нищо не ти пречи да опиташ с един кошер и на лято да споделиш резултати , че да си полезен на някой друг . И за вятъра трябва да мислиш нещо щото много пречи на работата по кошера . При тия условия не знам защо си избрал ЛР , но това е друга тема .

gojyto_
08.11.2011, 21:18
Ами някак си странно ми се струва отдолу да нямам под пък отстрани да слагам изолация...

Димитър Бонев
08.11.2011, 21:51
Има смисъл. Малко като се позамислиш ще разбереш.

vila
08.11.2011, 22:56
И аз съм на гуми. Може да приютят някоя и друга мишка но...

vanHanegem
08.11.2011, 23:12
И аз съм на гуми. Може да приютят някоя и друга мишка но...

Според мен даже и гуми нямаш - огледай се! По джанти си!

gojyto_
09.11.2011, 00:23
Нито стеснявам,нито затоплям,нито входове намалям.Мойте са некви сибирски :D

nolkov
09.11.2011, 16:38
Нолков , Буци ти отговори , ама пък и нищо не ти пречи да опиташ с един кошер и на лято да споделиш резултати , че да си полезен на някой друг . И за вятъра трябва да мислиш нещо щото много пречи на работата по кошера . При тия условия не знам защо си избрал ЛР , но това е друга тема .
А каква система мислеш че е подходаща - ДБ? или роже делон?

jordanov
10.11.2011, 12:48
За Рожето нямам грам понятие , май не съм го и мяркал на живо . ЛР е хубаво нещо , ама не е за Петрохан , там предимствата му няма да ги видиш , но от недостатъците може да се опариш . Значи , минат ли зимата зоната на смъртта между двата корпуса , януари февруари - пило , пет дена ветрове и застудяване , пчелите се набиват да пазят пилото и ... гледката е потресаваща . Сигурно всички колеги на ЛР ще го потвърдят. Затова пази се от ранно пило , няма за къде да бързаш , трупай опит . Затопляне трябва да правиш , обаче кога , не знам .

Петко Механджиев
23.11.2011, 20:00
Здравейте.Аз също обмислям някаква изолация да вмъкна,но смятам да я залепя м/у две платна от по 1 см. дебелина .Ще стане като сандвич и от тях да правя страните и гърба на плодника,а предната страна да си бъде от25мм. за да може слънчо да я стопля по бързо.Мисля да направя 1-2 запроба и ще заселя на пролет семейства.Какво ще кажете за тази идея?

Петко Механджиев
23.11.2011, 21:09
Ок, valyo .Съгласен съм с мнението ти за гадини ,ама дървото ще е чам и изолацията ще е затворена от всякъде с дърво.Няма ли изолацията да им помага през лятото и зимата.По трудоемко е за правене но не става въпрос за търговия а за лично ползване.Би ли имало полза от това,или е излишно?

Nic 59
23.11.2011, 21:30
Нищо му няма на сандвич- панела. Едно време така са ги правили, за изолация са използвали мъх, вата стърготини..
има и таблици за топлопроводимоста на тези материали във
старите книшки. Ако ще правиш такива имай в предвид че
изработката е много по трудна. Има и правила-
дебелината на стената на вътрешния корпус трябва да е по дебела от външния, влага не трябва да прониква м/у корпусите т/е акрилен силикон от вътре по ъглите, ъглите
от вън със ламаринени ъгли с силикон под тях, задължителни первази от долу на корпуса, первазите със
фалц да е на сухо горния край на корпуса. Лепя стиропора
с монтажна пяна но за ъглите между корпусите използвам твърда дървесина /бук дъб/.

Nic 59
23.11.2011, 22:31
Да аз използвам отопление но целта е съвсем друга.....
Това е температурата която подържам в момента:
Защо може с отворени дъна през зимата а подържане на
определена температура да не може?
http://s7.postimage.org/4qd37mgaf/Screen_Hunter_01_Nov_23_22_11.jpg (http://postimage.org/image/4qd37mgaf/)

Петко Механджиев
23.11.2011, 22:41
С една дума правене на стандартни кошери и това е.

Петко Механджиев
23.11.2011, 23:17
Колеги,от мой съсед стар пчелар ми е казвал ,че еправил отвори на дъното с мрежа за вентилация и някои от тях на пролет като почиствал дъната били замазани с прополис.Може би са различни по сила семейства незнам?

Nic 59
23.11.2011, 23:56
Оптималната е от 2 д 5 градуса. Ако предположим че има всички условия за ранно развитие- храна, прашец и т. н. едно семейство кога ще се развие по бързо при постояна и най благоприятна температура или при променливите условия пролета? А какво и колко им струва на пчелите да подържат нужната температура. Освободните да подържат темп. пчели какво ще правят според теб.
Няма да развивам рано за сега, нямам условия за това
/основните си ги споменал/.

Nic 59
24.11.2011, 00:11
Какво си се вторачил само в това ранно развитие?
Успех и на теб.

Юрий Цветков
26.11.2011, 00:02
Колеги,от мой съсед стар пчелар ми е казвал ,че еправил отвори на дъното с мрежа за вентилация и някои от тях на пролет като почиствал дъната били замазани с прополис.Може би са различни по сила семейства незнам?Попитай този пчелар, къде са били отворите? В средата или зад прелката?

Петко Механджиев
26.11.2011, 00:51
Били са по средата на дъното.Около 15см. деаметър.Аз смятам да правя подвижни дъна с цяла мрежа подвижна и табла от ламарина също подвижнапод мрежата,а дъното да е високо около 10на см.Ще снимам и ще кача снимки ,но след Нова Година.Тогава ще започвам,защото сега съм извън страната.

Юрий Цветков
26.11.2011, 01:49
В такъв случай това може да се приеме като нормално явление. И при мен се е случвали. Откакто почнах да прав вентилационните отвори в предната част на дъното, по цялата му ширина, нямам нито един дори и започнат да го заклейват.

N-2
26.11.2011, 10:45
И аз доскоро нямах заклеени мрежести отвори в предната част на кошера, но миналата зима някои заклеиха част от отворите в предната част на кошерите. Странно, но факт

nolkov
26.11.2011, 11:51
моето дъно също е с мрежа до прлката и второ дънодо което пчелите нямат достъп с отвор в предната част точно под прелката - 15 на 10 см. Сега съм го притворил на 5 см. и смятам така да го оставя, за да не се натрупва мн. въгл. диоксид.
Направих го и поради факта, че горе при мен падат големи снегове и прелката може да се затрупа и кислород да не им влиза от никъде.
Това е. Не са заклейвали, но нямат и достъп до тази мрежа за да заклейват....

зуница
26.11.2011, 22:49
Имам ДБ с кръгъл отвор на дъното.Винаги заклейват мрежата ,ако закъснея със затварянето на капачето.Заклейват и отвора на прелката,ако е по-голям от 3-4см.Заклейват и покривното платно.Общо взето пчелите се "затварят" плътно преди да дойде зимата.Инстинкта им е такъв явно.
Преди години ДБ се зазимяваше на затворена долна прелка и отворена горна.Повишената концентрация на СО2 допринасяла за забавяне на окислителните процеси в пчелния организъм и така се удължавал живота на пчелите.Оживявят!После ги зазимявахме на отворени горе и долу прелки да има течение та да са сухи кошерите.И на това удържат.Дойдоха дълбоките дъна.Устискват.Сега на мода е да няма дъно.И това ще понесат.Ако решат пчеличките да ни върнат за всички издевателства с тях? Не ми се мисли.

estabien6
27.11.2011, 01:34
Имам ДБ с кръгъл отвор на дъното.Винаги заклейват мрежата ,ако закъснея със затварянето на капачето.Заклейват и отвора на прелката,ако е по-голям от 3-4см.Заклейват и покривното платно.Общо взето пчелите се "затварят" плътно преди да дойде зимата.Инстинкта им е такъв явно.
Преди години ДБ се зазимяваше на затворена долна прелка и отворена горна.Повишената концентрация на СО2 допринасяла за забавяне на окислителните процеси в пчелния организъм и така се удължавал живота на пчелите.Оживявят!После ги зазимявахме на отворени горе и долу прелки да има течение та да са сухи кошерите.И на това удържат.Дойдоха дълбоките дъна.Устискват.Сега на мода е да няма дъно.И това ще понесат.Ако решат пчеличките да ни върнат за всички издевателства с тях? Не ми се мисли.Това ми хареса ,Аз зазимявам на долна прелка 3-8 см.

Станко Ставров
27.11.2011, 08:33
Аз зазимявам така.Дълбоко дъно с поставена плътна табла на долно положение и отворена долна прелка на дълбокото дъно.Подрамъчното пространство 15-16 см.
http://s8.postimage.org/449vmwsfl/24092011382.jpg (http://postimage.org/image/449vmwsfl/)

evgeni.filimonov
27.11.2011, 22:32
Аз пък зазимявам с корпус или магазин под плодника и мрежест отвор в задната част. Не го заклейват, защото е далеч от кълбото и не им пречи явно.

Петко Механджиев
28.11.2011, 18:29
stanko1972 ,искам да питам кога поставяш мрежестото дъно, ако полз
ваш такова?Благодаря!

Станко Ставров
28.11.2011, 20:45
stanko1972 ,искам да питам кога поставяш мрежестото дъно, ако полз
ваш такова?Благодаря!

http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia32_spisak.htm

Лежаков
29.12.2011, 15:56
Когато се отглеждат в лежаци,презимуват без проблеми. Не е нужно отопление,подгряване,прове тряване и други глупости /за хора без работа/.Във всеки лежак има по две семейства - основното и в съседство отводка. Топлят се сами.Всеки кошер има по три долни и горни прелки, чрез които се осъществявя необходимата вентилация и не се допуска образуването и натрупването на влага.
В няколко лежака зимуват по 4 отводки на по 5-6 рамки /лежаците са 25 рамки и с 4 долни и горни прелки/.
Много от проблемите се дължат на неподходящата система кошери ,които се използват.

evgeni.filimonov
29.12.2011, 21:39
Много от проблемите се дължат на неподходящата система кошери ,които се използват.[/quote]

Не е вярно това, г-н Лежаков, всички проблеми идват от незнанията на г-н Пчеларя.
Всяка система кошери е подходяща, стига да се работи по правилната за нея технология. А да не говорим, че ДБ и Лежака в чистите си варианти, са доста остарели системи. Само ние българите си падаме по тях. Не случайно сърбите на ДБ кошера му викат Бугарка.
Друг е въпроса, че в лежака можеш да зазимиш 4 отводки, за да имаш резервни майки, ако някоя даде фира и то за да спасиш или подсилиш основно семейство напролет.

Nic 59
29.12.2011, 22:24
Когато се отглеждат в лежаци,презимуват без проблеми. Не е нужно отопление,подгряване,прове тряване и други глупости /за хора без работа/.Във всеки лежак има по две семейства - основното и в съседство отводка. Топлят се сами.Всеки кошер има по три долни и горни прелки, чрез които се осъществявя необходимата вентилация и не се допуска образуването и натрупването на влага.
В няколко лежака зимуват по 4 отводки на по 5-6 рамки /лежаците са 25 рамки и с 4 долни и горни прелки/.
Много от проблемите се дължат на неподходящата система кошери ,които се използват.

Докторе, не смяташ ли че много бързо литна със квалификациите кой е глупав кой няма работа?

jordanov
30.12.2011, 10:14
Хаха Евгени , това за ДБ и Бугарката вярно лие ? Значи и ний сме дали нещо на светаhttp://www.pic4ever.com/images/devil.gif Сега се сещам , че руснаците викат на ъглошлайфа - болгарка , ма и те като нас не могат без него
http://www.pic4ever.com/images/2i1d1co.gif

evgeni.filimonov
30.12.2011, 11:53
Абсолютно вярно е.

кирил
30.12.2011, 15:50
Не бих казал че сърбите са по-добри пчелари. Французите също предпочитат ДБ. А семейство с добра майка, не зависи от системата, технологията и т.н., всичко това е за улеснение на пчелара.

plamen3
04.03.2012, 16:26
Това изследване на Радоев,има ли повече данни за него? Например каква е била вентилацията на кошера ,дебелина на стените на кошера .. Ако кошера е с отовр на дъното и позволява излишната влага да не се натрупва би било логично изолираният кошер да даде по добри резултати. Аз има един такъв закупен преди 3 години и винаги се е развивал първи и дава много мед и пчели ,но дъното му е с отвор на дъното.

bgludost
24.07.2012, 11:52
Искам да ви попитам няколко въпроса и се надявам, че ще има добри пчелари които да споделят своя опит. Прочетох доста във форума по въпросите, но гледам че повечето пчелари са си изградили своя технология. Другата седмица ще сваля магазините и искам да ви попитам кога трябва да започна да слагам лентите на Варостоп и задължително ли е ? Кога трябва да започна да подхранвам със захарен сироп за зазимяването, понеже нямам мед за да подхранвам с него. Прочетох едно мнение, че може като махна магазините да извадя по една пита от плодника с мед на която няма пило и да им я върна при зазимяването, какво мислите вие за този метод ? Колко пити с мед е нормално да имат за да могат да изкарат зимата и пречи ли им това, че са го запечатали? Ако има и др мероприятия които е необходимо да се направят през месец август ще съм мн благодарен ако ги споделите. Наистина малко мн въпроси задавам, но по добре да питам сега от колкото зимата след като ги уморя от глад sweating; Благодаря предварително на всички които споделят своя опит

Владо-Gillan
24.07.2012, 13:57
аз за зазимяването мисля от пролетта.По време на акацията дърпам пити с мед, след липата отново дърпам.Края на Юли правя преглед и дърпам по още 1 пита, като на тяхно място слагам празни или основи, да има майката къде да снася.Колкото до лентите, до 15 август, гледам да съм ги сложил.Колко по рано почне борбата с акара, толкоз по добре.Сега мисля как да увелича пилото, и пчелите за есента, меда който съм дръпнал през годината, ще го върна седмица, две преди окончателното зазимяване.Колкото до това, колко пити трябват, зависи от системата.Аз съм с Дадан Блат, и гледам да имам минимум 15 килограма мед, в плодника на всеки кошер.За махане на магазини е още рано, поне при мен.Аз лично ще ги махна края, на Август.

Nic
24.07.2012, 14:21
аз за зазимяването мисля от пролетта.По време на акацията дърпам пити с мед, след липата отново дърпам.Края на Юли правя преглед и дърпам по още 1 пита, като на тяхно място слагам празни или основи, да има майката къде да снася.Колкото до лентите, до 15 август, гледам да съм ги сложил.Колко по рано почне борбата с акара, толкоз по добре.Сега мисля как да увелича пилото, и пчелите за есента, меда който съм дръпнал през годината, ще го върна седмица, две преди окончателното зазимяване.Колкото до това, колко пити трябват, зависи от системата.Аз съм с Дадан Блат, и гледам да имам минимум 15 килограма мед, в плодника на всеки кошер.За махане на магазини е още рано, поне при мен.Аз лично ще ги махна края, на Август.

Казваш, че лентите Варостоп ги слагаш до към 15 август, а пък магазините ги махаш в края на август. Как става тази работа, та нали препарата от лентите ще се разнесе и в магазинните пити, което не е желателно. Питам така, тъй като и аз съм начинаещ.Не трябва ли след като се свалят магазините и тогава да се третират против акара с препарати.

Владо-Gillan
24.07.2012, 14:28
За това казвам гледам, да съм ги сложил до към 15-ти.
всичко е според времето, ето примерно нощес валя.А не беше валяло от много време.Така че засега магазините остават, щото се предполага че може да има някаква паша, след дъжда.Ако не беше валяло, да съм свалил магазините на 1-ви, и на 15 да съм третирал.Затова ти казвам, че всичко е според зависи, гледаш на момента какво е положението и действаш.При пчелите човек трябва да е наясно, какво прави, и да го прави без да се притеснява.Иначе на отводките, и на тези семейства който са без магазини, спокойно може да слагаш ленти и от първи натам.Само че аз няма да третирам с варостоп, в магазина казаха че щяли да докарат някакви нови ленти.Та ще сложа от тях,но в случая не е важно с какво третираш, а важното е като третираш да е ефикасно.

зуница
14.10.2012, 21:31
Дойде време за зазимяване и да попитам:
Някой зазимава ли с "топло подреждане" и ако да ,с какъв кошер и как го прави?

Пламен Ганев
15.10.2012, 12:26
Под топло подреждане,може би имаш в предвид да се остави основния запас към южната страна?!Това според мен може да се направи,ако са ориентирани точно на изток!Моите са на югоизток и всяка година има с-ва,които се удрят в която посока си искат.Оставям една половинеста рамка посредата,свивам ги на 7-8 рамки и няма къде да ми отидат.

valyo
15.10.2012, 13:09
:) Под топло подреждане има предвид подредба на питите подобна на многократно цитираната от Лежаков - перлката не е срещу тясната страна на рамките (отстрани) а се явява "фронтално " - т.е. е само с/у едан пита.

Не познавм някой който да го прави. При лежака ми е лесно защото имам прелка и отстрани и отпред и мога ако искам да отворя страничната и да затворя предната. Но не го практикувам, защото ме е страх че докато се ориентират по навик ще се мъчат да влизат отпед и ще налитат при другата майка. И без това добре си зимуват л лежаците.
При дълбоките дъна не го правя защото не виждам смисъл - при тях дали е е отпред или отстрани прелката въздуха все си идва "отдолу на рамките" и ефекта "топла подредба" се губи.
При ДБ не ми е минавало и през ум да го правя макар да е техника измислена специално за ДБ.

N-2
15.10.2012, 13:10
Топлото подреждане може да се направи на кошери, които имат квадратно сечение, примерно ДБ 12 рамков, така че рамките да могат да се слагат успоредно на входа. Или някои отводки, които зимуват над семейство със Снелгрова дъска и ползват страничния вход или, предполагам, със специално направено за целта дъно.

зуница
15.10.2012, 13:21
Извинявай ,колега Пламен Ганев,трябваше да уточня въпроса.
Питите могат да бъдат подредени в гнездото перпендикулярно на входа – студено подреждане , и успоредно на входа – топло подреждане.
Стандартно питите са студено подредени.
Идеята на топлото подреждане е по-малка консумация да мед през зимата и по-ранно развитие на пролет.Книгите пишат за тези неща и ме интересува някой пробвал ли е истинността им?Някой от колегите с "лежаци" беше споменал нещо подобно.
Как евентуално това завъртане под прав ъгъл на питите може да се получи при другите системи кошери?А как се връзва това подреждане с мрежестото дъно?
Сигурно има и още въпроси да възникват.

valyo
15.10.2012, 13:22
Или на всеки ДБ на който пробиете дупка/прелка от едната страна :)? Тази зима кълвач се беше погрижил да свърши таза работа вместо мене, доста успешно в 4 см дебелата стена, но нали е неразумно пиле, беше объркало и вместо отстрани пробил отпред една "горна прелка"

Или на кошери с различн размер на рамките - имам предвид възможността да се ориентрат питите както север-юг, така и изток-запад (рамките не са енакъв размер!). Макар в този случай топлото "зимуване" си става перманентно разположение или ще наложи всяка пролет и есен да градаят пити от "другия вид".

valyo
15.10.2012, 13:35
...Някой от колегите с "лежаци" беше споменал нещо подобно. - Според мен там е най-използвано.


..Как евентуално това завъртане под прав ъгъл на питите може да се получи при другите системи кошери? - Ами положително за зимата при стандартен ДБ, личо мнение. Резултата е не само че ще вдигне температурата (минималко), колкото ще намали течението, от там ще повиши малкло CO2, т.е. по-рано и за по-дълго ще свият кълбо. Мен обаче ме бърка при зазимяването защото трябва да се съобразявам от коя страна да зазимявам. Досега винаги съм гледал да уважавам техния избор - т.е. да зазимявам ДБ откъдето те са си избрали да зимуват.



А как се връзва това подреждане с мрежестото дъно?
Сигурно има и още въпроси да възникват. Абсолютно се обезсмисля при дълбоко, камо ли на мрежа дъно според мен.


В хралупите мисля няма порода кото да праив"топло подреждане". Освен тези дето строят пити на открито какъвто клип някой беше пускал преди време.


Използвам случая че сме в "диалог" с колегата зуница да призная стари прегрешения и да спомена че незаслужено съм използвал обидни квалификации по негов адрес.

Лежаков
15.10.2012, 16:42
В хралупите мисля няма порода кото да праив"топло подреждане". Освен тези дето строят пити на открито какъвто клип някой беше пускал преди време.

В пририродата /хралупите/,пчелите използват топло, студено и междинно разположение на питите спрямо входа. Най-голямо значение за техния избор има силата на семейството. Слабите семейства използват по-често топлото разположение на питите, а силните - студеното. Голямото семейство е в състояние да подържа необходимия микроклимат през студените месеци.

Кошерите ми през зимата са на топло разположение на питите и с отворени странични прелки, поради доброто презимуване на семействата и особено заради бързото пролетно развитие.

Петър84
26.09.2014, 16:55
2071 Имам останали от прадядо ми 4-ри кошера,само с долна прелка, които нямат горна табла,предполагам че тои е използвал бризент или някакъв друг плат.Тази възглавница я намерих на сейвана,от двете страни е заковано зебло а вътре е пълна с листа от царевица.Някои ползвал ли е такава възглавница?Или да разрежа един чувал от захар,над които в празиния магазин да сложа 3см.фибран.Във момента съм преградил магазина от плодника с подебел плат.

BUGI
27.09.2014, 20:55
Може би че е природен утоплителен материјал,
којто е много по доб-р от материјалите които ние сега користиме (стиропор, стиродур идр).
за затоплјаване на кошерите.

Nik_m
07.12.2014, 15:57
При каква отрицателна температура кълбото не може да се премести?
То е относително в зависимост от кошера, но се зачудих понеже гледам че в момента са доста подвижни.

зуница
08.12.2014, 09:09
Не температурата е основната пречка при движението на кълбото , а "прекъсването на питата"."Зоната на смъртта" е актуална там където пчелите преминават от единия корпус в другия.Преминаването на разстояние от въздух и дърво по вертикала е проблемно.Най-добре зимуват на тясно високата рамка на украинския лежак.Никъде не прекъсва връзката с питата и меда.

Gavazov
08.12.2014, 10:18
Не температурата е основната пречка при движението на кълбото , а "прекъсването на питата"."Зоната на смъртта" е актуална там където пчелите преминават от единия корпус в другия.Преминаването на разстояние от въздух и дърво по вертикала е проблемно.Най-добре зимуват на тясно високата рамка на украинския лежак.Никъде не прекъсва връзката с питата и меда.

А Дадан-блатовата не е ли също благоприятна за зимуване , доста по добре от МК

vlado 9
08.12.2014, 10:26
Не температурата е основната пречка при движението на кълбото , а "прекъсването на питата"."Зоната на смъртта" е актуална там където пчелите преминават от единия корпус в другия.Преминаването на разстояние от въздух и дърво по вертикала е проблемно.Най-добре зимуват на тясно високата рамка на украинския лежак.Никъде не прекъсва връзката с питата и меда.А какво се случва примерно с фарара където питата е най ниска,как зимува?Питам защото подготвям 10ки фарари за другия сезон ,спрял съм се на рамки с горна летва 1см и разстояние не повече от 1 см между корпусите и въпреки всичко това са 3см разстояние.Ще се качва ли кълбото на горе?

зуница
08.12.2014, 11:12
А какво се случва примерно с фарара където питата е най ниска,как зимува?Питам защото подготвям 10ки фарари за другия сезон ,спрял съм се на рамки с горна летва 1см и разстояние не повече от 1 см между корпусите и въпреки всичко това са 3см разстояние.Ще се качва ли кълбото на горе?
При Ф. кълбото е винаги на два корпуса.Не можеш ги накара да се съберат в ширината на ниското корпусче без да се качат и в горния.Вървят от долу нагоре и отпред назад.При Ф. многото дърво(дебела горна рамка) не е добро решение.Положението се спасява от това, че кълбото е на двата корпуса.Сега наблюдавам дискусията в темата "1 корпус 2-3 магазина мнения ? (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1976)"Има интересни и полезни мнения на колеги.

зуница
08.12.2014, 11:16
А Дадан-блатовата не е ли също благоприятна за зимуване , доста по добре от МК
Естествено ,че при Д.Б. няма "зона на смъртта".Д.Б. е трудоемък и предимствата на многокорпусната технология ги няма.Проследи дискусията на колегите в темата:1 корпус 2-3 магазина мнения ? (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1976)" Аз я следя от самото начало.

bari
08.12.2014, 11:59
Естествено ,че при Д.Б. няма "зона на смъртта".Д.Б. е трудоемък и предимствата на многокорпусната технология ги няма.Проследи дискусията на колегите в темата:1 корпус 2-3 магазина мнения ? (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1976)" Аз я следя от самото начало.


Д.Б.рамка с успех се ползва за многокорпусна технология на работа.Всичко зависи от условията на даден раъон и личния избор на пчеларя!,в

scutellator
08.12.2014, 12:39
Преминаването на разстояние от въздух и дърво по вертикала е проблемно.

Не знам за твоите, но моите много обичат да се скупчват в празното пространство под покривната табла и си оставят контакт с медеца колкото да не захапят въздух. Особенно ако таблата е висока 9 см ( т.е. обърната на обратно хранилка тип брат Адам).

Искрен Мутафов
08.12.2014, 13:31
Каква е тази хранилка? Какво точно представлява? Нещо подобно на милеровата ли е?

зуница
08.12.2014, 13:57
Не знам за твоите, но моите много обичат да се скупчват в празното пространство под покривната табла и си оставят контакт с медеца колкото да не захапят въздух. Особенно ако таблата е висока 9 см ( т.е. обърната на обратно хранилка тип брат Адам).
Да разбирам ли , че стигайки тавана се "разхождат" по хоризонтала?
Всъщност става въпрос за разстояние между пити с мед в долния и горния корпус. Между етажите.То моите не ги пускам до покрива да стигат, че е високо и ме е страх да не се убият.Покривам с чисто хасе та да не се катерят нагоре.А тая година под хасето съм им сложил питки да се залисват.Ще помисля догодина да им оставя и аз място за разходки най-отгоре.Ако съм те разбрал правилно.
Знае ли човек. Твоите са "моми англичанки". Сигурно както пишеш най им харесва, да претичат двата корпуса и да се разхождат отгоре на "теферич".Ще пробвам и аз да "поевропейча" моите.

Pavel_Bs
08.12.2014, 15:37
Аз много отдавна обмислям тази идея и смятам да я реализирам с надставки в които ще мога да слагам и цели пити за подхранване,без да е необходимо разпечатване.

Nik_m
08.12.2014, 18:31
Аз много отдавна обмислям тази идея и смятам да я реализирам с надставки в които ще мога да слагам и цели пити за подхранване,без да е необходимо разпечатване.
Aз направих нещо подобно още с купуването на кошерите. И сега всички кълба са над рамките а имат мед, мината година всички кошери които бяха с ниша за питки отново бяха горе и иззимуваха там, но нямаше студове.
Хубаво е че пчелите се движат по хоризонталата лесно но имам проблем с поставянето на питките защото трябва да напуша кълбото добре да слезне малко надолу да мога да поставя питките.

Pavel_Bs
08.12.2014, 19:05
И аз щях да питам за това колегата Скутелатор,та ако днес е в настроение да ни открехне как процедира,ако изобщо си играе с питки де.

scutellator
08.12.2014, 19:44
Зуница, там където има два корпуса, не би трябвало да образуват кълбото най-отгоре. Обикновенно кълбото се образува там, където последно е било пилото ( т.е. корпуса под меда). Но кошерчетата зимуващи на един корпус задължително пускат пчели в празното пространство над рамките.
Има толкова много видове начини при които пчелите решават как да зимуват, тъй че къде ще сформират кълбото - въобще това на мен не ми влиза работата. Мен ме интересува наесен да има много пчелички (съответно и на пролет), останалото си е тяхна работа.


Хранилката на брат Адам:
На втората е снимано пак отводка зазимена по същия начин, само че по гадния им маниер си личи че кюрдски са и отглеждали.

Хранилките на отводките ги обръщам зимно време за да мога ако случайно нещо закъсат да им сложа питка. В случая зимните им запаси бяха далеч под минимума и когато дойде време да слагам питка, се оказа както се вижда че вече нямаше нужда

scutellator
08.12.2014, 19:52
И аз щях да питам за това колегата Скутелатор,та ако днес е в настроение да ни открехне как процедира,ако изобщо си играе с питки де.

Питките вършат добра работа, когато няма паша. За заселване на нуклеуси са идеални. Иначе не съм привърженик на пролетното стимулиране и зимното подхранване - повече вреди на семейството, отколкото помага. Но не ме слушайте какво говоря - по-добре изтичайте до магазина за питки за да може вие и човека който ги продава да спи спокойно.
Питките са много удобни и от гледна точка на това, че може да им забъркаш разни бъркочи с подправки и етерични масла и с едно слагане ги консумират по-дълго време.

Pavel_Bs
08.12.2014, 20:08
Точно заради бъркочите ми е думата.Аз зазимявам с достатъчно мед и притесненията ми не са,че ще умрат от глад.Аз също мисля да ги ползвам когато няма паша,но ще трябва да се оборудвам за месенето и меленето.

Remi
08.12.2014, 20:38
Питките вършат добра работа, когато няма паша. За заселване на нуклеуси са идеални. Иначе не съм привърженик на пролетното стимулиране и зимното подхранване - повече вреди на семейството, отколкото помага. Но не ме слушайте какво говоря - по-добре изтичайте до магазина за питки за да може вие и човека който ги продава да спи спокойно.
Питките са много удобни и от гледна точка на това, че може да им забъркаш разни бъркочи с подправки и етерични масла и с едно слагане ги консумират по-дълго време.
Не ли водеща пашата в този случай?

зуница
08.12.2014, 21:03
Зуница, там където има два корпуса, не би трябвало да образуват кълбото най-отгоре. Обикновенно кълбото се образува там, където последно е било пилото ( т.е. корпуса под меда). Но кошерчетата зимуващи на един корпус задължително пускат пчели в празното пространство над рамките.
Има толкова много видове начини при които пчелите решават как да зимуват, тъй че къде ще сформират кълбото - въобще това на мен не ми влиза работата. Мен ме интересува наесен да има много пчелички (съответно и на пролет), останалото си е тяхна работа.
Хранилката на брат Адам:
На втората е снимано пак отводка зазимена по същия начин, само че по гадния им маниер си личи че кюрдски са и отглеждали.
Хранилките на отводките ги обръщам зимно време за да мога ако случайно нещо закъсат да им сложа питка. В случая зимните им запаси бяха далеч под минимума и когато дойде време да слагам питка, се оказа както се вижда че вече нямаше нужда
Колегата vlado 9 питаше за Ф. Та доста ме зачуди твоя отговор , че пчелите ти тичат по тавана , а не в корпусите.Но разгеле разбрахме се.За малко да се засиля и аз "ингилизки" пчели да гледам.Навреме ме разубеди.Благодаря.

scutellator
08.12.2014, 21:11
Аз не вярвам в "зоната на смъртта". За да умре от глад при наличие на мед в кошера, явно нещо му е имало на семейството.

Remi
08.12.2014, 21:29
Аз имам една голяма ракла и я оставих така както си беше около 24-25 рамки да е било през Октомври. Имаше пчели малко в края но не знам дали ще прекарат зимата. Ще му мисля напролет.

Oregon
15.12.2014, 11:40
За първа година оставих няколко кошера с рамките (10ДБ) без да ги стеснявам. Вчера при нас беше слънчево и реших да погледна какво става. Изобщо не съм доволен, голяма част от пчелите са паднали по дъното, останали са буквално 2 шепи пчели, които не вярвам да иззимуват. Съмнява ме,че кълбото се е пръскало и при застудяване не е успяло да се свие.. Стеснените семейства бъкат от пчела. Всички третирания на семействата са еднакви, освен начина на зазимяване..

ch.atanasov
15.12.2014, 12:09
Колега, аз подкрепям и правя стеснявне.Аз съм от старата школа.В старите книги пишеше ,че семейтвото зимува по-добре в тясно пространство.Последнят факт: оставих търтовка на 10,11 месец на 6 рамки, на изживявяне.Първо останах учуден ,че не я разграбиха.Сега в събота надигнах да видя ,какво става.Очаквах полупразен кошер ,но видях едно много добре изглеждащо семейство.Има на 4 междураия пчели.Дано ти оцелеят семействта.Така някога става ,проба-греша.

кентавър
15.12.2014, 13:28
Аз също стеснявам и леко разделям рамките една от друга с цел по гъсто кълбо

ch.atanasov
15.12.2014, 14:32
Това не съм го правил.На пролет съм намалял разстоянието между рамките ,с идеята по- малко пчели да топлят по-голяма площ пило.

Oregon
15.12.2014, 16:08
Сложих им питки над кълбото и до колкото времето ми позволяваше, леко ги стесних с 4-5 рамки. Не мисля друг път да ги оставям на 10 рамки.

redbull
15.12.2014, 18:03
Не е ли рано за питките? При мен имат още доста мед.

радо
15.12.2014, 18:20
За първа година оставих няколко кошера с рамките (10ДБ) без да ги стеснявам. Вчера при нас беше слънчево и реших да погледна какво става. Изобщо не съм доволен, голяма част от пчелите са паднали по дъното, останали са буквално 2 шепи пчели, които не вярвам да иззимуват. Съмнява ме,че кълбото се е пръскало и при застудяване не е успяло да се свие.. Стеснените семейства бъкат от пчела. Всички третирания на семействата са еднакви, освен начина на зазимяване..
От къде си сигурен ,че не стесняването на семейството е виновно за това пчелите да намалеят, колко години опит имаш с този начин на работа аз лично никога не съм стеснявал семейства през есента ,а напролет март месец и досега не съм имал проблем.Това стесняване и питката ще ти кажа, до какво ще доведе в момента времето е меко ти ги възбуждаш и те започват да гледат пило много по рано от нормалното изтощават се зимните пчели /ще живеят по кратко и ще отгледат по малко пчели/при повратни студове все пак сме още декември пилото ще бъде изядено/изхвърлено или напразно ще се изразходят запасите и накрая пролетта рязко отслабване на семействата.

tarty
15.12.2014, 20:11
Старите ми кошери са само 12 рамкови,другите десятки и много рядко вадя от кошерите рамки.

Гогол
15.12.2014, 20:43
За първа година оставих няколко кошера с рамките (10ДБ) без да ги стеснявам. Вчера при нас беше слънчево и реших да погледна какво става. Изобщо не съм доволен, голяма част от пчелите са паднали по дъното, останали са буквално 2 шепи пчели, които не вярвам да иззимуват. Съмнява ме,че кълбото се е пръскало и при застудяване не е успяло да се свие.. Стеснените семейства бъкат от пчела. Всички третирания на семействата са еднакви, освен начина на зазимяване..
Здравейте колега Oregon,не мисля че причината е в това ,че не сте ги стеснили.Моето мнение е ,че са зазимени на 90% амортизирани пчели т.е. ако сте отнемали пити с запечатано пило и пчелите по тях,за да подсилите други с–ва или майката е спряла да снася двърде рано.Не зная къде пчеларствате, но не е имало такова рязко застудяване,че да не могат да си оформят кълбото над пити с достатъчно храна.Ако действително са останали 2–3 шепи пчели ,няма да оцелеят до март–няма да бъдат в състояние да подържат кълбенцето,което ще се опитат да заформят.Имал съм подобен случай преди години ,вследствие на посочените причини.Какво направих –обединих ги,вследствие на което покриха 3 междурамия.На пролет /края на март/ бяха оставили две майки,впоследствие,като се появи по стабилен приток на нектар оставиха тази майка която те си избраха.Аз зазимявам ДБ–12 иДБ–10 на всички рамки без проблеми през зимните месеци.Това е мое мнение,което не задължава и не ангажира никого.Успех.

solaris60
15.12.2014, 23:48
Аз също не съм стеснявал никога и никога не съм имал проблем.

Oregon
16.12.2014, 00:02
5-та година гледам пчели и до сега нямам жерти, но винаги съм стеснявал. Преди зазимяването не съм правил прехвърляния на пило, просто най-силните реших да не ги стеснявам и в момента 2 шепи пчели са се свили в единия ъгъл,а дъното е почерняло от пчели. От северозапад съм, едно от тези семейства ми даде 70кг тази година..

solaris60
16.12.2014, 00:04
5-та година гледам пчели и до сега нямам жерти, но винаги съм стеснявал. Преди зазимяването не съм правил прехвърляния на пило, просто най-силните реших да не ги стеснявам и в момента 2 шепи пчели са се свили в единия ъгъл,а дъното е почерняло от пчели. От северозапад съм, едно от тези семейства ми даде 70кг тази година..

На това му се казва преуморено семейство. Някои може пак да се усмихнат и да кажат някоя злобна дума, но все пак се замислете. Може и да съм прав.

scutellator
16.12.2014, 01:16
На това му се казва преуморено семейство. Някои може пак да се усмихнат и да кажат някоя злобна дума, но все пак се замислете. Може и да съм прав.

Макар твърдението да не е съвсем точно и вярно, да - на прост език би могло и така да се обясни.
Ако "преуморяването" се приеме за причина, то не самото преуморяване го е предизвикало, а имунодефицит ( и по грешното време на годината), вследствие на прекалената експлоатация.

Gavazov
16.12.2014, 09:01
5-та година гледам пчели и до сега нямам жерти, но винаги съм стеснявал. Преди зазимяването не съм правил прехвърляния на пило, просто най-силните реших да не ги стеснявам и в момента 2 шепи пчели са се свили в единия ъгъл,а дъното е почерняло от пчели. От северозапад съм, едно от тези семейства ми даде 70кг тази година..


причината може да е и в акарите или някои вируси да е лепнало семейството....

ch.atanasov
16.12.2014, 09:19
Колеги, не искам да успорвам ,само си мисля :какво може да спре пчелите да събират нектар ,докато го има.

радо
16.12.2014, 10:02
Колеги, не искам да успорвам ,само си мисля :какво може да спре пчелите да събират нектар ,докато го има.
Проблема не е че пчелите са събирали нектар , а най вероятно плодника е бил блокиран именно тогава, когато е трябвало да се отглеждат зимните пчели това може да се случи, когато пчеларя се презастрахова и оставя повече мед или има паша и той подхранва и майката снася на малка площ и като прибавим акара се получава това умрели летни пчели и една шепа зимни пчели.Затова задължително се следи притока на нектар пчеларя трябва да знае кога да храни с каква концентрация и по колко.

ch.atanasov
16.12.2014, 10:28
Всичко е така колега.Аз само не разбрах ,как се стига до прекалена експлоатация.Ако има изобилие от нектар , пчелите ще го събирт.

scutellator
16.12.2014, 12:41
Колеги, не искам да успорвам ,само си мисля :какво може да спре пчелите да събират нектар ,докато го има.
Липса на свободни площи за складирането му.
Обяснено по най-достъпния начин, когато едно семейство е в "режим" събиране на мед, всички защитни механизми на имунната система не могат да бъдат задействани и да функционират. Двете неща са несъвместими.

Ако се върнем обратно на CCD, личните наблюдения на пчелари, които са го изпитали са че от CCD пострадват най-силните и най-породуктивните семейства, събрали най-много мед същия сезон, а слабите, отводките и мършите оцеляват. Статистическите данни също сочат, че CCD се наблюдава след дъждовен сезон, през който добивите са били над средните (главна паша е имало чак до края на лятото).

ch.atanasov
16.12.2014, 13:10
Моля за извинение.Явно не задавам правилно въпроса.Та ето : има ли начин да си предпазим семействата ,най-вече силните от прекомерно изтощаване.Ако те работят трябва ли по някакъв начин да ги ограничаваме.Да не се окаже грешка стремежа ми за отглеждане на силни семейства.

scutellator
16.12.2014, 13:25
Не прекомерното изтощаване ти е проблема, а отглеждането на по-здрави пчелни семейства. Това включва в себе си както като начин на отглеждане, така и като начин за вървене в тази посока посредством развъждането.

ch.atanasov
16.12.2014, 13:30
Явно съм по-тъп ,отколкото си знаех.

scutellator
16.12.2014, 14:36
Не схващам коментара ти.
Ако беше задал въпрос "Кажете ми как да стана богат?", отговорът би могъл да бъде много по-елементарен, отколкото този, който ти явно очакваш.

solaris60
16.12.2014, 17:52
Макар твърдението да не е съвсем точно и вярно, да - на прост език би могло и така да се обясни.
Ако "преуморяването" се приеме за причина, то не самото преуморяване го е предизвикало, а имунодефицит ( и по грешното време на годината), вследствие на прекалената експлоатация.

Да не е преуморено, ами да е прекалено експлоатирано. То затова не можем да се разберем, че все пишем на език, който сами не си разбираме. Значи на нормален език е прост език, а иначе не е прост? И като не е прост, какво разбраха? Едно нищо.

Bobi-M9598
16.12.2014, 18:22
Здравейте,
Г-н Атанасов, аз го разбирам така: Просто, когато има приток на нектар, трябва да има и къде да се разположи. Знаем, че пчелите не слагат днешен нектар в/у вчерашен. За целта трябват магазини. Много е важно да има место в плодника където "да се вихри майката". По време на нектар в природата тя не спира да снася в този момент се семейството вижда, че има храна. Просто трябва да му се осигури възможност да се развива. Знаем също така че по време на паша (нектар и прашец) пчелите градят ВО. Ако не разполагаме в този момент с изградена, слагаме ВО. Да се сложи до питата на която снася майката. По този начин смятам, че трябва да процедирате.

Това е мое мнение, ако бъркам колегите ще ме поправят.

Поздрави, Г. Георгиев

Гогол
16.12.2014, 18:34
Като използвам думата,,амортизирани'' имах в предвид доводите и фактите ,които колегата Скутелатор изтъква от научна гледна точка.От акарите не биха умрели толкова много/над 80%/ от пчелите.Ако с–вата са силно опаразитени щяха да напуснат кошерите и да търсят друго място на спасение от акарите.Има ли приток на нектар,нищо не може да спре пчелите да го събират.Ние трябва да им осигурим място за складиране,за да може майката да снася достатъчно и да се възпроизведат необходимото количество есенно–зимни пчели,които ще презимуват.Това е начина да ги предпазим от изтощение–осигуряване на есенно–зимни пчели,които не участват в преработката на нектара.Които са участвали ,до края на декември умират.Говорим за здрави с–ва.Ако с–во ,което е напълнило 2 корпуса/ЛР/ или плодник+2магазина/ДБ/ с пчели и е дало 70 кг.мед през сезона,и има още някакъв приток на нектар,а майката снася на площ от1/2 рамка/ итова става в края на август и началото на септември/можем да го отпишем.

Oregon
16.12.2014, 20:06
Семейството имаше най-много пило от всички останали, плодника не е бил задръстен, магазините ги държах до 20ти август, точно поради тази причина, да не задръстват майката.
Не става дума за едно, а 3 семейства. Точно тези, които не съм стеснил, в момента дъната им са почернели от умрели пчели..
Не съм им редил блодниците, бях оставил това на тях.. Пробвах по-лесен начин за подготовка за зимата, с цел по-малко работа при по-голям брой кошери. Ефекта изобщо не ми хареса, за това мисля скоро да не експериментирам и да си ги стеснявам.

scutellator
16.12.2014, 20:18
Да не е преуморено, ами да е прекалено експлоатирано. То затова не можем да се разберем, че все пишем на език, който сами не си разбираме. Значи на нормален език е прост език, а иначе не е прост? И като не е прост, какво разбраха? Едно нищо.

Еми който иска да знае как да се предпази от CCD, трябва да седне и да се образова, щото гледането на пчелите по начина, който са ги гледали "баща ми и дядо ми преди мен" явно вече не си върши работата както преди.

В единия случай, след като човек си направи труда да прочете първите си 1500 страници и да се запознае с основните неща и придобие увереност, че вече знае причините за CCD и има представа как да го предотврати, трябва да продължи да отделя време за да се запознава с още толкова страници на година. Промяната на един или два метода, а начина на пчеларстване да си остане на практика същият, не е достатъчна. Нужна е промяна на парадигмата.

По другия начин, не е нужно човек да е прочел и едно изречение от някой пчеларски вестник и може да продължи да си пчеларства както си знае, но трябва да се примири с факта, че горе-долу на всеки 10 години може да претърпява масова смъртност. Няма да знае какво я причинава (или поне не веднага), къде е сгрешил и какво би могъл да направи. "Има години в които има много мед, има и лоши години, има и много ройливи години, има и години с масова смъртност - така стоят нещата, и нищо не може да се направи по въпроса." И както повечето пчелари като него - ще тръгне да се оплаква по институциите и все ще се намери кой да е виновен (заслужено или незаслужено) за проблемите му.


Истината често не е лицеприятна за никого, но това не трябва да става причина да си крием главата в пясъка.

радо
16.12.2014, 20:25
Семейството имаше най-много пило от всички останали, плодника не е бил задръстен, магазините ги държах до 20ти август, точно поради тази причина, да не задръстват майката.
Не става дума за едно, а 3 семейства. Точно тези, които не съм стеснил, в момента дъната им са почернели от умрели пчели..
Не съм им редил блодниците, бях оставил това на тях.. Пробвах по-лесен начин за подготовка за зимата, с цел по-малко работа при по-голям брой кошери. Ефекта изобщо не ми хареса, за това мисля скоро да не експериментирам и да си ги стеснявам.
Всеки сам решава как да работи но аз съм 100 % сигурен ,че стесняването/не стесняването не е проблема предизвикал намаляването на пчелите потърси проблема другаде.

Pavel_Bs
16.12.2014, 20:31
Колегата Скутелатор,беше споменал веднъж,че различните видове паши отключват различни вируси(или състояния) при пчелите и подтискат имунната система.Факторите за смъртността по семействата по това време са много на брой и в крайна сметка не би било правилно да се посочват само един или друг.При понижен имунитет,вследствие на определена паша,в комбинация с опаразитяване с акар,който е допълнителен източник на вируси се получава микс който,както често се констатира,поразява силните семейства.За да се избегне това състояние е много важно,поначало семейството да е сравнително чисто от към вируси,а това е пряко свързано с акара.В голяма степен,влияние ще окаже устойчивостта на даденото семейство срещу паразита.Говорим за такава селекция пчели.При положение,че семействата са генетично предразположени да се справят с вароа и се поддържат здрави и силни ,то те не биха били компрометирани от каквато и да е паша.Възможно е семейството да е много силно,но ако вече е компрометирано от към вируси,напълно вероятно е, пашата да даде зелена светлина за тяхното развитие.В такъв случай,би се наблюдавала смъртност при тях.От друга страна,малките семейства не са участвали така активно в пашата и независимо,че също може да са заразени,то пашата компрометира,само малка част от тях.Така разсъждавам аз,надявам се,че съм на прав път.

solaris60
16.12.2014, 20:43
Семейството имаше най-много пило от всички останали, плодника не е бил задръстен, магазините ги държах до 20ти август, точно поради тази причина, да не задръстват майката.
Не става дума за едно, а 3 семейства. Точно тези, които не съм стеснил, в момента дъната им са почернели от умрели пчели..
Не съм им редил блодниците, бях оставил това на тях.. Пробвах по-лесен начин за подготовка за зимата, с цел по-малко работа при по-голям брой кошери. Ефекта изобщо не ми хареса, за това мисля скоро да не експериментирам и да си ги стеснявам.

Всеки би трябвало да прецени при какви климатични условия се намира пчелина му. Оттук и как да подходи към зазимяване. При моите условия аз мога да си го позволя този лукс и затова казах и преди, че аз не ги стеснявам. Но в места където температурите драстично спадат, това е немислимо. Който е казал, че пчели не умират от студ си мисля, че това е несериозно. Някои ще кажат, че трябва да им се оставят и големи количества мед - и това е несериозно. Големите количества мед също водят до голяма смъртност на семействата и защо? Това го пише в доста книги надълго и нашироко. Но пак казвам, че семействата са в това положение от ''прекалена експлоатация" както казва един наш уважаван колега, но тази експлоатация е несъзнателна от страна на пчеларя. Гледайки доброто развитие дори се е радвал на развитието, а и на добивите в последствие, но ни най - малко си е давал сметка, че това ще доведе до днешното му питане: ама защо? Понякога пресиленото стимулиране води до точно ей тези същите симптоми, но ние виждайки, че семейството се развива добре тъпчем с все повече стимуланти. Слагаме все по плодовити майки (елитни, племенни и т.н. глупости на производителите за повече кеш :P ), което води до същото. Според мен не са необходими чак такива екстремални методи за да се постигат резултати, които са неприсъщи в природата. Това вече е лакомия, а тя както винаги не води до добър край. А и то се вижда. Няма безграничност.

радо
16.12.2014, 20:49
Но в места където температурите драстично спадат, това е немислимо. Който е казал, че пчели не умират от студ си мисля, че това е несериозно.
Пчелите не умират от студ - умират от болести,влага,глад и др. но никога от студ.

jorors
16.12.2014, 21:10
Пчелите не умират от студ - умират от болести,влага,глад и др. но никога от студ.

И аз съм на това мнение, пчелното кълбо е перфектният организъм.

solaris60
16.12.2014, 21:19
Пчелите не умират от студ - умират от болести,влага,глад и др. но никога от студ.


И аз съм на това мнение, пчелното кълбо е перфектният организъм.

Умират от болести - лекувайте ги.
Умират от влага - изолирайте я.
Умират от глад - хранете ги или най - малкото - не им вземайте всичкия мед.
Моите умират от студ и затова аз ги ЗАЗИМЯВАМ, както е редно и не се оплаквам.

ch.atanasov
16.12.2014, 21:22
Хайде още един тъп въпрос: като не умират от студ ,защо руснаците ги прибират през зимата на топло?Не се заяждам -наистина незнам.

vencii
16.12.2014, 21:31
И аз имам едно питане. Защо пчелите са умрели от глад като съседните на кълбото рамки са пълни с мед.

радо
16.12.2014, 21:37
Хайде още един тъп въпрос: като не умират от студ ,защо руснаците ги прибират през зимата на топло?Не се заяждам -наистина незнам.
Зимата при руснаците е по дълга и венецът от мед е недостатъчен и гладът е проблема също и облитането през зимата,сезона е по къс и целят по голяма ефективност ........достатъчно ли е.

радо
16.12.2014, 21:38
И аз имам едно питане. Защо пчелите са умрели от глад като съседните на кълбото рамки са пълни с мед.
Защото при голям студ пчелите не отиват настрани ,а само на горе и затова питката е вид застраховка.

vencii
16.12.2014, 21:40
Значи студът е причината за смърта.

радо
16.12.2014, 21:44
Значи студът е причината за смърта.
Причината е пчеларя защото не се е погрижил да предотврати загубата.

Ангел Йосифов
16.12.2014, 21:49
Студът не е директната причина,а липсата на мед.

vencii
16.12.2014, 21:50
А в стиропорните нуклеуси на същия пчелар пролетта има повече пчели от колкото когато ги е зазимявал.

motor63
16.12.2014, 21:51
При наличие на кристализирал мед в питите, пчелите умират от глад в случаи на продължителни ниски температури.

ch.atanasov
16.12.2014, 21:52
Колега Радо по известни причини : не е достатъчно.Уточняващи въпрси.1 руснаците нямат ли питки? 2 как става облитането в зимовника?

vencii
16.12.2014, 21:54
Не е кристализирал, просто студа не им дава възможност да си пренесат мед. Затова някой колеги дупчат питите.

tarty
16.12.2014, 21:55
Хайде още един тъп въпрос: като не умират от студ ,защо руснаците ги прибират през зимата на топло?Не се заяждам -наистина незнам.
А в Коми как оцеляват в дърветата при -40%;-60%.

радо
16.12.2014, 21:56
Колега Радо по известни причини : не е достатъчно.Уточняващи въпрси.1 руснаците нямат ли питки? 2 как става облитането в зимовника?
Не си ли чувал за облитане в стая .....и ако наистина те интересува потърси и прочети има доста написано.

vencii
16.12.2014, 21:59
А в Коми как оцеляват в дърветата при -40%;-60%.

А оцеляват ли

радо
16.12.2014, 22:00
А в Коми как оцеляват в дърветата при -40%;-60%.
Тука не е проблема оцеляване ,а ефективност ние да не би да гледаме пчелите ни само да оцеляват нали искаме да изкараме мед,прашец и восък и то много..

ch.atanasov
16.12.2014, 22:02
Не са ви убедителни доводите ,но хайде няма сега да си разваляме отношенията.Лека вечер.

радо
16.12.2014, 22:03
Не е кристализирал, просто студа не им дава възможност да си пренесат мед. Затова някой колеги дупчат питите.
Когато имат пило как мислиш ще си оставят ли пилото и ще хукнат настрани .

jorors
16.12.2014, 22:47
Цитат от "Продуктивно пчеларство" на Фарар
Проведени били сурови опити, при които семействата са били държани в хладилници в течение на 50 дни при -45гр и са останали живи.

Установило се , че пчелните семейства в затоплените с електрически нагреватели кошери, където се поддържала температура от -3,9 до 12,7 C , не са имали предимство пред кошерите със семейства със същата сила в неотоплени кошери. Семействата, зимували в кошери, в които се поддържала температура -3,9 C, през пролетта били в по-добро състояние от семействата, зимували при по-високи температури.

kgochev
16.12.2014, 22:53
Ето един експеримент за отглеждане на семейство без кошер в Русия. Човека оставя семейството от края на сезона 4.08 до следващата пролет без кошер.
Приятно гледане!
https://www.youtube.com/watch?v=vpjQTHbHn1k

m_pchelari
16.12.2014, 22:57
Цитат от "Продуктивно пчеларство" на Фарар
Проведени били сурови опити, при които семействата са били държани в хладилници в течение на 50 дни при -45гр и са останали живи.

Установило се , че пчелните семейства в затоплените с електрически нагреватели кошери, където се поддържала температура от -3,9 до 12,7 C , не са имали предимство пред кошерите със семейства със същата сила в неотоплени кошери. Семействата, зимували в кошери, в които се поддържала температура -3,9 C, през пролетта били в по-добро състояние от семействата, зимували при по-високи температури.

Ако нагревателите са били външно по стените на кошера се получава ефекта на парника. Много влага и лошо зимуване и изобщо съществуване. В хладилника има много по-малко влага! Системата на изсушаване на хладилника е много проста, но ефективна. Иначе храната ни щеше масово да мухлясва.

Обаче дали са замерили по колко медец са изяли едните и другите.

solaris60
16.12.2014, 23:27
Цитат от "Продуктивно пчеларство" на Фарар
Проведени били сурови опити, при които семействата са били държани в хладилници в течение на 50 дни при -45гр и са останали живи.

Установило се , че пчелните семейства в затоплените с електрически нагреватели кошери, където се поддържала температура от -3,9 до 12,7 C , не са имали предимство пред кошерите със семейства със същата сила в неотоплени кошери. Семействата, зимували в кошери, в които се поддържала температура -3,9 C, през пролетта били в по-добро състояние от семействата, зимували при по-високи температури.
Както всички опити нещата са малко изкуствени. В хладилника температурата не е като вън на двора. Вън се мени дето се казва на минутата, а в хладилника е напълно постоянна. Влажността също. И ред други неща.

solaris60
16.12.2014, 23:33
Ето един експеримент за отглеждане на семейство без кошер в Русия. Човека оставя семейството от края на сезона 4.08 до следващата пролет без кошер.
Приятно гледане!
https://www.youtube.com/watch?v=vpjQTHbHn1k

Тук пише: пчёлы без улья в комнате. Аз искам да пише: *НА КЛОНЕ* :bigsmile: ( на ветка) или по нашенски КЛОН. Кога издържат да дойдат и да ми се похвалят.




https://www.youtube.com/watch?v=iFs3qSsFfYE


Като тук.

Mateev
17.12.2014, 08:29
Пчелите не умират от студ - умират от болести,влага,глад и др. но никога от студ.

Това не е вярно. От студ умира всяко едно живо същество на планетата, в това число и пчелите. Причината е, че в организмите на живите същества има голям процент вода, а тя има гадния навик да замръзва при нула градуса по Целзий. :) Така че при нула градуса ГАРАНТИРАНО УМИРА всяко едно живо същество. Е има някакви изключения с 2-3 вида едноклетъчни, но това не променя общата картина. Важен е извода, че ПЧЕЛИТЕ УМИРАТ ОТ СТУД ПРИ НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ на тялото, и това не може да бъде отречено.

Друг е въпроса, че за да съхранят висока температура на тялото си, различните животни прилагат различни стратегии - подкожни мазнини, гъста козина, намиране на дупки под земята и т.н. Стратегията на пчелите е ОФОРМЯНЕ НА КЪЛБО, защото в енергийно отношение кълбото е най-оптималното физическо тяло (има максимален обем при минимална площ). Максимален обем - събира максимален брой пчели. Минимална периферна площ - минимално количество топлинни загуби. Енергията за стопляне на кълбото идва от изядения от пчелите мед. Процесът е много икономичен именно защото пчелите са скупчени на кълбо. Няма никакви други тънкости от типа гладни или болни пчели - това са си просто физични закони и нищо повече. Количеството генерирана топлина зависи само и единствено от КОЛИЧЕСТВОТО ИЗЯДЕН МЕД, а количеството разсеяна (изгубена) топлина зависи само и единствено от ПЛОЩТА НА КЪЛБОТО и ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА. С bold съм маркирал трите фактора, от които зависи оцеляването на пчелите. Това са първичните фактори. Всички други причини за умиране като например болести или слабо семейство са следствие, а не първопричина.

От тука можем да си извадим извода, че колкото е по-студена една зима, толкова по-много топлинна енергия е необходима за покриване на загубите на кълбото, а тази енергия се получава с по-много изяден мед. Необходимо е и по-силно семейство, защото при много студени зими меда може да е наличен, но просто да няма достатъчно на брой пчели, които да успеят да го изядат и преобразуват в достатъчно количество топлинна енергия за компенсиране на реалните топлинните загуби от повърхността на кълбото.

Дамян Дамянов
17.12.2014, 09:50
Аз мога да дам малко различна информация.
Семейство с 15-18 ДБ мед, пукаше се по шевовете с пчели, а сега е с една шепа. Същото е хранено най-малко или практически незначително, с млада майка и изобщо не съм имал и грам съмнение, че ще оцелее.
Няма влага и мухъл и има идеалните условия, но това е резултата. Не мога да видя друго обяснение освен болест. Може и ген да е причината, но е много малко вероятно.
Напук на логиката, най-слабото семейство сега е на 4-5 междурамия. Нямам идея как го направи този номер, но ме хвърли в шах, а бях с идеята, че семейството ще е умряло и ще прибирам кошера.
Хранените до отказ семейства са най-добре и имат най-малко подмор, като едно чак го отворих да видя какво става вътре. Пред кошера имаше 10-20 умрели пчели, а вътре г*з до г*з, но нямаше масово облитане, а само по 1-2 пчели.
За мен стана ясно, че най-важното е храненето до отказ и после ако е възможно да се справя с болестите, но това не е толкова лесно. Запушването на майката явно им помага, ако изобщо такова може да се случи.
Друго интересно :) Пуснаха скаутите и обикалят около пчелина и се забелязва, че едни кошери (сестри) пращат скаути. До 1-2 седмици трябва да цъфнат първите цветя, а сега са на 1-2 см над земята.
Умрели семейства нямам, а горното "силно" има майка и ще го видим дали ще изкара зимата.

радо
17.12.2014, 09:58
ПЧЕЛИТЕ УМИРАТ ОТ СТУД ПРИ НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ на тялото, и това не може да бъде отречено.
Пчелата на всички е пределно ясно ,че умира от студ но тук говорим за пчелното семейство и причината при голям студ за смъртта на дадено семейство е свършването на храната ,а не студът ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.

Gavazov
17.12.2014, 10:04
Пчелата на всички е пределно ясно ,че умира от студ но тук говорим за пчелното семейство и причината при голям студ за смъртта на дадено семейство е свършването на храната ,а не студът ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.


съвсем вярно :) от студ семейство не умира от глад, и то при мед който образува едра кристализация , тогава се получава циментация на меда пчелите немогат да разпечатат килийките и почват по периферията да умират лека полека

ch.atanasov
17.12.2014, 11:25
Виждам ,че случаят при колегата Дамянов ,се повтаря със случая при Орегон.От всички 60 мнения излиза ,че всеки сам си прави изводите и сам се спасява.

m_pchelari
17.12.2014, 11:26
Пчелата на всички е пределно ясно ,че умира от студ но тук говорим за пчелното семейство и причината при голям студ за смъртта на дадено семейство е свършването на храната ,а не студът ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.Тука не сьм много сьгласен. Колкото по-голямо е кьлбото толкова по-висока ефективност на отопление. Според мен малкото кьлбо има един праг на температура под който няма да успее да топли дори да го затрупаме с храна. Все едно да топлиш стая с 20 вата или 2000 вата. Топлещите пчели имат лимит на произвежданите ватове така че броя на пчелите определя студа на който могат да издьржат. Даже си мисля, че математически може много точно да се каже колко рамки пчели до какьв студ биха издьржали. Ако някой беше превел файловете в темата за статиите.....По мои наблюдения една рамка пчели вдига температурата на кьлбото с около 2 градуса. Което пак казвам по мое лично мнение отводка на 3 рамки не би могла да преодолее температура от -7 градуса в кошера, което е около -9 градуса вьншна температура.

Но има и други променливи, изолация, групиране и др.

Mateev
17.12.2014, 11:34
......... ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.

Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД. С намаляването на температурата пчелите трябва да отделят все по-голяма и по-голяма топлинна мощност, за да насмогнат на загубите. И рано или късно настъпва момент, при който пчелите достигат максималната си мощност и повече не могат да я увеличат. Този момент е началото на края. Още няколко градуса надолу и пчелите умират.

Съдейки по температурите, на които са били подлагани пчелите по време на тяхната еволюция, би могло да се твърди, че едно много силно семейство вероятно е в състояние да компенсира топлинните загуби на кълбото до температури от порядъка на -30 или дори -40 градуса. В същото време едно слабо семейство (отводка) вероятно ще умре още на -10 градуса.

Защо се получава така?
Нека да приемем 5000 пчели за слабо зимно семейство, а 40 000 пчели за силно. Силното има 8 пъти повече пчели, което означава 8 пъти по-голям обем на кълбото, но само 4 пъти по-голяма площ и само 2 пъти по-голям диаметър. На единица площ силното семейство може да осигури ДВОЙНО ПО-ГОЛЯМА МОЩНОСТ. Тоест ако слабото семейство може да компенсира температурни разлики от порядъка на 20 градуса (от +10 до -10), то силното семейство с двойната си мощност на единица площ ще компенсира 40 градуса (от +10 до -30).

ПС: Сега виждам, че с m_pchelari едновременно сме писали за едно и също нещо ...:)

evgeni.filimonov
17.12.2014, 12:12
Пчелното кълбо се разпуска или свива в зависимост от външната температура. Пчелното кълбо има два слоя - вътрешен слой по-рехав, който произвежда топлина вътре в кълбото и външен слой - кора, която не позволява на топлината да се разсейва - да се губи. Колкото е по-студено навън - толкова кората става по-плътна. Как си обяснявате факта, че има много случаи в които пчелите зимуват на открито по дървета и по храсталаци. Пчелите умират от глад, когато студа продължава дълго време и запасите не са в обсега на кълбото, затова аз винаги проверявам късно есента, както и през зимата в хубав слънчев ден - къде е кълбото и дали е в допир със запасите. Кълбото се движи нагоре и назад. Проблем също е и ранното пило, при слабите семейства, които при продължителен студ остават да топлят пилото и не могат да достигнат до запасите и умират от глад. В този случай по-ранното поставяне на питка над кълбото би спасило семейството. При по-силните семейства, тази вероятност е по-малка, защото кълбото е по-голямо и има по-голям контакт с храната.
Слабите семейства не могат да запазват добре топлината и затова загиват зимата.
Всичко това много добре е описано в книгата на Клейтън Леон Фарар - продуктивно пчеларство, издание на Младен Котларски, колкото и да го плюете.

Дамян Дамянов
17.12.2014, 13:02
2654

Страници 7 и 8.

Ако щеш сложи и 500 кг мед, ако е слабо семейството, то няма как ефективно да се топли. Прехода на пчелите е по-бърз и много топли пчели излизат от кълбото, докато при голям брой това става по-плавно и има по-малки загуби. Колкото повече мед използва една пчела, толкова по-амортизирана е тя.
И на мен ми се иска да имаме само линейни функции при пчелите, но все още не съм видял и една такава;)
Семейство с 11 000 пчели има само с 18% по-малко пчели от семейство зимувало с 35 000 пчели.(Март)
Семейство с 7 000 пчели има загуби 36%.
Семейство с 35 000 пчели има загуби 44%.

Целта е семейството да е с минимум пчели и в същото време шансовете му за оцеляване да са максимални. Тоест човек може да си прецени колко да рискува и колко загуби е готов да понесе.

радо
17.12.2014, 13:44
Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД.
Само опита може да докаже кое е коректно и кое не.

Gavazov
17.12.2014, 15:08
Тука не сьм много сьгласен. Колкото по-голямо е кьлбото толкова по-висока ефективност на отопление. Според мен малкото кьлбо има един праг на температура под който няма да успее да топли дори да го затрупаме с храна. Все едно да топлиш стая с 20 вата или 2000 вата. Топлещите пчели имат лимит на произвежданите ватове така че броя на пчелите определя студа на който могат да издьржат. Даже си мисля, че математически може много точно да се каже колко рамки пчели до какьв студ биха издьржали. Ако някой беше превел файловете в темата за статиите.....По мои наблюдения една рамка пчели вдига температурата на кьлбото с около 2 градуса. Което пак казвам по мое лично мнение отводка на 3 рамки не би могла да преодолее температура от -7 градуса в кошера, което е около -9 градуса вьншна температура.

Но има и други променливи, изолация, групиране и др.


При пчелите 100 процентови закономерности няма , може да се направи всичко както трябва и нищо да не се получи, може понякога нещата да не се направят добре а да се получат добри резултати за зимуването на мен ми е зимувала отводка на 3 рамки и то миналата година и оцеля.

scutellator
17.12.2014, 15:34
...Количеството генерирана топлина зависи само и единствено от КОЛИЧЕСТВОТО ИЗЯДЕН МЕД....
Точно обратното - от еднакво количество изяден мед, различните пчели генерират различно количество енергия.
Например, всеизвестен факт е че семейство силно опаразитено с трахеен акар, умира не от акарите, а от невъзможност да произвежда топлина ( да си движи мускулите). Такива семейства успешно презимуват ако бъдат настанени в отоплявана стая или пък оставени да зимуват на климат без зимни температури.
За пчелите опаразитени от нозематоза също се знае, че не усвояват в същата степен храната, както здравите пчели.
В пчелното семейство винаги има пчели, които са малко по-обременени здравословно от останалите.
Отделно, това което съм виждал ме кара да вярвам, че КПД-то има също и генетичен компоненет.




....а количеството разсеяна (изгубена) топлина зависи само и единствено от ПЛОЩТА НА КЪЛБОТО и ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА....

Друг всеизвестен факт е, че Италианките например, не са способни да образуват толкова плътна външна кора на кълбото, сравнено с Карника.


Аз мога да дам малко различна информация.
Семейство с 15-18 ДБ мед, пукаше се по шевовете с пчели, а сега е с една шепа. Същото е хранено най-малко или практически незначително, с млада майка и изобщо не съм имал и грам съмнение, че ще оцелее.
Няма влага и мухъл и има идеалните условия, но това е резултата. Не мога да видя друго обяснение освен болест. Може и ген да е причината, но е много малко вероятно.
Напук на логиката, най-слабото семейство сега е на 4-5 междурамия. Нямам идея как го направи този номер, но ме хвърли в шах, а бях с идеята, че семейството ще е умряло и ще прибирам кошера.


Когато човек види някое семейство да буксува ( понякога има всички условия - добра паша, семейството е силно, и въпреки това стои като глухоняма патка на кръстовище), трябва да се запита ( въпреки че едва ли ще получи отговор) - дали това което вижда е вследствие на някакъв патоген, или пък се дължи на имунната система, бореща се със въпросния патоген/и?

Просто още едно парче от големия пъзел.

Nik_m
17.12.2014, 15:43
Аз познавам човек който само вади мед от кошерите и са му добре. Вчера ходих при него на гости и гледам нито махнал магазини, нито сложил мишепредпазители, нито ги е хранил а камо ли да стеснява, само ленти е сложил за акара и нищо друго. Няма подмор няма нищо. Аз като знам колко съм се разправял с моите а неговите външно изглеждат по добре. Викам му да им обърне малко внимание, ама не ще вика че няма време. ДБ 12ки гледа.

Mateev
17.12.2014, 15:48
Точно обратното - от еднакво количество изяден мед, различните пчели генерират различно количество енергия. ......

И къде отива излишъка? Нали знаеш че енергията не се губи, не се и създава - само преминава от един вид в друг, като почти всички форми на преобразувание рано или късно достигат до топлинна енергия. Та ако дадено количество мед бъде изядено, но не се преобразува в топлина, какво тогава се е случва с него? От един килограм мед само 1% се преобразува в изпражнения и остава в дебелото черво. Всичко останало е чиста енергия, която или трябва да се излъчи навън като топлина, или да се натрупва някъде под формата на някакво високоенергийно химично съединение - например да се преобразува в мазнини. Да не би пчелите да се угояват като свине и да трупат сланини за сметка на изядения мед?

scutellator
17.12.2014, 16:00
Дори при прасетата различните породи имат различен КПХ (коефициент на превръщане на храната) в живо тегло. Къде отива останалото само се досещам.

Дамян Дамянов
17.12.2014, 16:24
Когато човек види някое семейство да буксува ( понякога има всички условия - добра паша, семейството е силно, и въпреки това стои като глухоняма патка на кръстовище), трябва да се запита ( въпреки че едва ли ще получи отговор) - дали това което вижда е вследствие на някакъв патоген, или пък се дължи на имунната система, бореща се със въпросния патоген/и?

Просто още едно парче от големия пъзел.

Скуте, мога само да предполагам, нямам микроскоп(а и да имам, няма да знам какво да гледам :laughing: )
Само се моля да не е генетична предразположеност, че имам сестри на тази майка, а бащите са Х.

jordanov
17.12.2014, 17:22
Аз познавам човек който само вади мед от кошерите и са му добре. Вчера ходих при него на гости и гледам нито махнал магазини, нито сложил мишепредпазители, нито ги е хранил а камо ли да стеснява, само ленти е сложил за акара и нищо друго. Няма подмор няма нищо. Аз като знам колко съм се разправял с моите а неговите външно изглеждат по добре. Викам му да им обърне малко внимание, ама не ще вика че няма време. ДБ 12ки гледа.

Няма какво да се чудиш, за ДБ12 много пъти е казвано това тук, във форума. Единствено ако има ранна паша и ако иска да я хване, трябва да мине през стесняване и/или стимулиращо подхранване. И да подменя по няколко пити през сезона. Но това разбира се, са дядовски работи.

Ангел Йосифов
04.09.2015, 11:01
Нещо интересно...https://www.youtube.com/watch?v=HrNNGsJEwqE

MuTko
06.09.2016, 15:36
Здравейте колеги!
Дали някой практикува обвиване на кошерите с прозрачно найлоново фолио?
Видях един сръбски пчелин, всичките му кошери бяха с изцяло отворено мрежесто дъно, кошерите обвити с найлон и много добре изолиран горен край на кошера.

imitev
23.10.2016, 20:09
Здравейте колеги.
Днес беше прекрасен ден за последен преглед и зазимяване на кошерите. Начинаещ съм и реших да споделя как направих зазимяването на две много слаби отводки. Кошерите са ми ДБ 10 рамкови. Отводките подчти нямат пило вече и са на 4 плътно покрити рамки. Искаше ми се да направя снимки но не можах. Общо взето се водех по този интересен клип който мисля че ще е полезен за начинаещи като мен , а дали ще е ефикасен ще разберем на пролет. Естественно без подхранване няма да стане. Така че съм предвидил и това дано да оцелеят. Ето го и клипчето:
https://m.youtube.com/watch?v=P6ji7BIwAoo

Ангел Йосифов
23.10.2016, 20:44
Колегата накълца и празните рамки-направо недоумявам.Освен това,направи отворите в предната(откъм прелката) до средната част от рамките.Движението на кълбото започва от предната към задната стена на кошера затопляйки меда и отворите ще останат далеч при нужда от преминаване.За пелите е по удобно да минават над рамките,където е и по топло.
Четири междурамия пчели по това време са поне 1,5кг пчели.Имат ли храна всичко ще е ок.

imitev
23.10.2016, 21:22
Аз не направих отвори :), едната отводка имаше около 150 гр. Твърда храна която не са прибрали все още така че мисля да ги проверя началото на декември ако има благоприятни дни и да им добавя ако е нужно...

Божидар 2005
26.06.2019, 22:17
Здравейте желая да попитам преди зимата какво да направя какви пита да се остави? Какво да се дава?

Трендафил Дончев
26.06.2019, 22:32
Здравейте желая да попитам преди зимата какво да направя какви пита да се остави? Какво да се дава?

Малко е рано още.

barkov1982
28.06.2019, 22:19
Здравейте желая да попитам преди зимата какво да направя какви пита да се остави? Какво да се дава?

Спокойствие им се дава, те си знаят работата, август преценяваш пило и запаси и пак питай;)

Niki1313
02.02.2022, 23:05
Само за спорта, науката и развитието на пчеларството - Трябва ли да се стесняват пчелите. Ако е "да трябва" - защо? Ако е "не, не е необходимо" - Защо?

От 2012 не правя това, излишно за мен, упражнение. Защо?

1. Време;
2. Те пчелите и без това са си на топло - в трети или четвърти корпус най-отгоре. Напълно отворено дъно;
3. Нормалната оптимална форма на пчелите е кълбо. Е, не е идеално, но кълбо;
4. По-добра циркулация на въздуха;
5. Кълбото, спрямо разположението на хранителните запаси, избира на къде да се движи;
6. По-късното развитие след зимния период е по-добре за пчелите - дори изпреварват по показатели тези, кото са се развили по-рано;
7. През 80те години опитно доказано от Професор Таранов (Русия), силното намаляване притика на кислород (не затопляне) на пчелното семейство за един месец (за България това е от средата на март до средата на април), увеличава въглеродния диоксид (CO2) в корпуса, но за сметка, на това пилото се увеличава с около 30% повече в сравнение с контролните кошери.

tsc1
03.02.2022, 09:25
Само за спорта, науката и развитието на пчеларството - Трябва ли да се стесняват пчелите. Ако е "да трябва" - защо? Ако е "не, не е необходимо" - Защо?

.......
7. През 80те години опитно доказано от Професор Таранов (Русия), силното намаляване притика на кислород (не затопляне) на пчелното семейство за един месец (за България това е от средата на март до средата на април), увеличава въглеродния диоксид (CO2) в корпуса, но за сметка, на това пилото се увеличава с около 30% повече в сравнение с контролните кошери.
Интересно! Какво е неговото обяснение за това явление? Някакси ми изглежда не много логично....

Трендафил Дончев
03.02.2022, 10:53
Интересно! Какво е неговото обяснение за това явление? Някакси ми изглежда не много логично....

Как ли ще се намали притока на кислород!?

След това ще бистрим явлението.;)

smsi-h
03.02.2022, 12:12
Как ли ще се намали притока на кислород!?

След това ще бистрим явлението.;)

Аве Дончев...:laughing: Малко звучи като "аве мария", ама нейсе...

Ти нещо за маски не си ли чувал ве?:ae:

Ти tsc1-то го остави, той пчели не е виждал.

tsc1
03.02.2022, 13:33
Как ли ще се намали притока на кислород!?

След това ще бистрим явлението.;)


Само за спорта, науката и развитието на пчеларството - Трябва ли да се стесняват пчелите. Ако е "да трябва" - защо? Ако е "не, не е необходимо" - Защо?

2. Те пчелите и без това са си на топло - в трети или четвърти корпус най-отгоре. Напълно отворено дъно;

Чрез пълно или частично затваряне на дъното!





Ти tsc1-то го остави, той пчели не е виждал.

Да, но е бил в часовете по физика и е доста наясно с термодинамиката в кошера!

Трендафил Дончев
03.02.2022, 14:03
Чрез пълно или частично затваряне на дъното!




Да, но е бил в часовете по физика и е доста наясно с термодинамиката в кошера!

Горе се казва: - без затопляне. А затваряне на дъното, без значение колко, си е затопляне.

tsc1
03.02.2022, 14:20
Горе се казва: - без затопляне. А затваряне на дъното, без значение колко, си е затопляне.
Предположих, че е имал в предвид, че няма допълнителни мерки за затопляне от рода на възглавници, одеала, кюлоти и найлони.

Трендафил Дончев
03.02.2022, 14:41
Предположих, че е имал в предвид, че няма допълнителни мерки за затопляне от рода на възглавници, одеала, кюлоти и найлони.

И колегата от Карпатите май не знае какво има предвид. ;)

tsc1
03.02.2022, 15:08
И колегата от Карпатите май не знае какво има предвид. ;)
Неведоми са пътищата Божии!

Nik_m
03.02.2022, 18:41
Е как се намалява притока на кислород без да се затваря кошера?

Трендафил Дончев
03.02.2022, 19:18
Е как се намалява притока на кислород без да се затваря кошера?

Чакаме да получим разяснение от колегата какво има предвид или да пусне линк към материала.

dvd111
03.02.2022, 19:18
Е как се намалява притока на кислород без да се затваря кошера?
Е как, от планината го сваляш в града...:laughing:

Angel Yosifov
03.02.2022, 19:26
Ми,елементарно е!Не се намалява кислорода,а се увеличава СО2 и готово:P

Angel Yosifov
03.02.2022, 19:42
Всъщност има начин,при това измислен отдавна.Но ще изчакам...:laughing:

ch.atanasov
03.02.2022, 19:58
Жоре, гледам от часове си на линия, я направи един качествен превод на Таранов, че голяма суматоха настава.:bigsmile:

Кразз
03.02.2022, 20:01
Е как се намалява притока на кислород без да се затваря кошера?

Как? Аз бих попитал защо. То, вярно че се спори по въпроса, но... Намалявайки притока на кислород(респективно затваряйки кошера), в период на развитие на пч. семейство, когато се отделя топлина, създаваме идеалните условия за развитие на микози...

Георги 1974
03.02.2022, 20:51
Жоре, гледам от часове си на линия, я направи един качествен превод на Таранов, че голяма суматоха настава.:bigsmile:
Министерството на земеделието и храните на Руската федерация.
Рязанска държавна селскостопанска академия. Професор П. А. Костичев.Г.М. Туников V.I. Лебедев A.I. Торопцев
,,Когато колонията няма пило, съдържанието на кислород в зимния клуб на пчелите намалява значително и се увеличава концентрацията на въглероден диоксид, чието ниво през зимния период за няколко месеца може да надвиши процента му в атмосферата със 100-300 пъти .,,
,,Пчелите с висока зимна издръжливост имат значително по-висока концентрация на въглероден диоксид в зимния клуб, отколкото пчелите с ниска зимоустойчивост.,,
.................................................. ..................
КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ВЪГЛЕРОДЕН ДИОКСИД В ЗИМНИЯ КЛУБ НА ПЧЕЛИТЕ.ж-л „Пчеларство” No10 – 1960г.,,Опитът показа, че засилената вентилация на кошерите в по-голяма степен отслабва пчелите и намалява способността им да отглеждат ларви през пролетта. При ниска вентилация в кошера концентрацията на въглероден диоксид в средата на клуба се увеличава и това намалява консумацията на храна, запазва по-голямата енергия на пчелите до пролетта и осигурява по-голямо отглеждане на пило от презимуващите пчели. Извършената работа позволи да се установи, че пчелите не само през лятото, но и през зимата регулират обмена на въздух вътре в клуба. В спокойно състояние с добро зимуване пчелите образуват компактен клуб с плътна кора, която предотвратява бързото изтичане на въздух от средата на клуба. При тези условия концентрацията на въглероден диоксид се увеличава, което има благоприятен ефект върху зимуването на пчелите. в резултат на това притокът на чист въздух се увеличава и концентрацията на въглероден диоксид намалява.,,

,,Данните, дадени в Таблица 2 показват, че във всяка колония пчелите създават и поддържат собствен режим на въглероден диоксид вътре в клуба, който зависи само в малка степен от вентилационните условия на кошера. Съдържанието на въглероден диоксид се колебае в семействата: с усилена вентилация .... от 0,26 до 2,05% със слаба вентилация .......... от 0,79 до 3,09% Особено висока концентрация на въглероден диоксид беше в клуба на семейства пчели, зимуващи в природата. Съдържанието му варира от 1,18 до 4,95%. Високата концентрация на въглероден диоксид в тези семейства се обяснява с по-плътната кора на клуба, което затруднява вентилацията. Независимо от това, дори при такива условия пчелните семейства презимуват безопасно..,,

Георги 1974
03.02.2022, 21:04
,,При зимните пчели видът на дишането също се променя. Ако при летните пчели основните процеси на генериране на топлина се извършват под въздействието на ензими оксидаза, които разграждат захарта в клетките на тялото с помощта на атмосферен кислород, то при зимните пчели метаболитните процеси се засилват под въздействието на ензими дехидратаза, които използват кислород, свързан с мазнини, натрупани в тялото на пчелите от есента. Смяната на вида на дишането е свързана с голямо струпване на пчели (в клуба), където активната вентилация и свободният достъп на кислород са затруднени.,,

tsc1
03.02.2022, 21:17
........
КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ВЪГЛЕРОДЕН ДИОКСИД В ЗИМНИЯ КЛУБ НА ПЧЕЛИТЕ.

ж-л „Пчеларство” No10 – 1960г.

,,Опитът показа, че засилената вентилация на кошерите в по-голяма степен отслабва пчелите и намалява способността им да отглеждат ларви през пролетта. При ниска вентилация в кошера концентрацията на въглероден диоксид в средата на клуба се увеличава и това намалява консумацията на храна, запазва по-голямата енергия на пчелите до пролетта и осигурява по-голямо отглеждане на пило от презимуващите пчели. Извършената работа позволи да се установи, че пчелите не само през лятото, но и през зимата регулират обмена на въздух вътре в клуба. В спокойно състояние с добро зимуване пчелите образуват компактен клуб с плътна кора, която предотвратява бързото изтичане на въздух от средата на клуба. При тези условия концентрацията на въглероден диоксид се увеличава, което има благоприятен ефект върху зимуването на пчелите. в резултат на това притокът на чист въздух се увеличава и концентрацията на въглероден диоксид намалява.,,

,,Данните, дадени в Таблица 2 показват, че във всяка колония пчелите създават и поддържат собствен режим на въглероден диоксид вътре в клуба, който зависи само в малка степен от вентилационните условия на кошера. Съдържанието на въглероден диоксид се колебае в семействата: с усилена вентилация .... от 0,26 до 2,05% със слаба вентилация .......... от 0,79 до 3,09% Особено висока концентрация на въглероден диоксид беше в клуба на семейства пчели, зимуващи в природата. Съдържанието му варира от 1,18 до 4,95%. Високата концентрация на въглероден диоксид в тези семейства се обяснява с по-плътната кора на клуба, което затруднява вентилацията. Независимо от това, дори при такива условия пчелните семейства презимуват безопасно..,,
Дадените тук разяснения според мен в голяма степен обясняват изводите на проф. Таранов. Високата концентрация на СО2 "приспива" пчелите, те изпадат в състояние близко до анабиоза и консумацията на храна спада поради забавения метаболъзъм. Това води до по-ниско "износване" на техния организъм.

Кразз
03.02.2022, 21:23
Министерството на земеделието и храните на Руската федерация.
Рязанска държавна селскостопанска академия. Професор П. А. Костичев.Г.М. Туников V.I. Лебедев A.I. Торопцев
,,Когато колонията няма пило, съдържанието на кислород в зимния клуб на пчелите намалява значително и се увеличава концентрацията на въглероден диоксид, чието ниво през зимния период за няколко месеца може да надвиши процента му в атмосферата със 100-300 пъти .,,
,,Пчелите с висока зимна издръжливост имат значително по-висока концентрация на въглероден диоксид в зимния клуб, отколкото пчелите с ниска зимоустойчивост.,,
.................................................. ..................
КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ВЪГЛЕРОДЕН ДИОКСИД В ЗИМНИЯ КЛУБ НА ПЧЕЛИТЕ.ж-л „Пчеларство” No10 – 1960г.,,Опитът показа, че засилената вентилация на кошерите в по-голяма степен отслабва пчелите и намалява способността им да отглеждат ларви през пролетта. При ниска вентилация в кошера концентрацията на въглероден диоксид в средата на клуба се увеличава и това намалява консумацията на храна, запазва по-голямата енергия на пчелите до пролетта и осигурява по-голямо отглеждане на пило от презимуващите пчели. Извършената работа позволи да се установи, че пчелите не само през лятото, но и през зимата регулират обмена на въздух вътре в клуба. В спокойно състояние с добро зимуване пчелите образуват компактен клуб с плътна кора, която предотвратява бързото изтичане на въздух от средата на клуба. При тези условия концентрацията на въглероден диоксид се увеличава, което има благоприятен ефект върху зимуването на пчелите. в резултат на това притокът на чист въздух се увеличава и концентрацията на въглероден диоксид намалява.,,

,,Данните, дадени в Таблица 2 показват, че във всяка колония пчелите създават и поддържат собствен режим на въглероден диоксид вътре в клуба, който зависи само в малка степен от вентилационните условия на кошера. Съдържанието на въглероден диоксид се колебае в семействата: с усилена вентилация .... от 0,26 до 2,05% със слаба вентилация .......... от 0,79 до 3,09% Особено висока концентрация на въглероден диоксид беше в клуба на семейства пчели, зимуващи в природата. Съдържанието му варира от 1,18 до 4,95%. Високата концентрация на въглероден диоксид в тези семейства се обяснява с по-плътната кора на клуба, което затруднява вентилацията. Независимо от това, дори при такива условия пчелните семейства презимуват безопасно..,,

Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...

tsc1
03.02.2022, 21:31
Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...
Това обобщение не ми допада:

(за България това е от средата на март до средата на април)
Не зная на какво е базирано, но средно дневните температури в Тракия са едни, а в предпланините и планините -съвсем други. Да не говорим за разликите в дневните и нощните температури.

Георги 1974
03.02.2022, 21:43
Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...

Човека пише за корпуса а аз за зимното кълбо.

Георги 1974
03.02.2022, 22:21
Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...
Аз се чудя нещо друго ако пчелите реагират на липсата на кислород, като понижават метаболизма си как така ще има повече пило. Няма логика.

Кразз
03.02.2022, 22:46
Аз се чудя нещо друго ако пчелите реагират на липсата на кислород, като понижават метаболизма си как така ще има повече пило. Няма логика.

Май не реагират на липсата на кислород. А концентрацията на СО2 в зимното кълбо е следствие на функцията и физиологията му,...или поне така разбрах аз.

Георги 1974
03.02.2022, 23:02
Май не реагират на липсата на кислород. А концентрацията на СО2 в зимното кълбо е следствие на функцията и физиологията му,...или поне така разбрах аз.
Да така е пчелите си регулират СО2 и водата когато са на кълбо /или каквото и да е там така го наричаме/ кислорода и т.н.
Имах в пред вид когато е в къщата или обема около тях, прочетох, че се говори за корпуса а Таранов тия опити или подобни на тях ги е правил в херметическа кутия потопена в топла вода и от там регулира газовете но нас това баш не ни бърка освен изводите.
Като например защо могат да се издавят пчелите при транспорт при наличие на нектар в кошера и защо може гол рой да се транспортира в каква и да е кутия без кой знае каква нужда от вентилация. Пчелопакетите от остров Танзания пътуват по света , майки пътуват с дни без проблем ама кога има пило и нектар а не мед не става фокуса.