PDA

Виж пълната версия : Зимуване на акациев мед?



roxterox
01.12.2015, 11:50
Колеги искам да заформя дискусия по един въпрос, който ме човърка от един-два дни. На много места съм чел, че акациевия мед е много добър(да не казвам най-добър) за зимуване. За него знаем, че кристализира бавно поради високото съдържание на фруктоза. Знаем също, че запечатания акациев мед е с по-висока стойност на захарозата спрямо другите видове.
През зимния период меда се консумира по-лесно от пчелите защото не кристализира, но от друга страна по-високото съдържание на захораза кара ли пчелите да започнат да инвентират точно тази по-висока захароза в медът? Т.е. да изразходват натрупаните мастни запаси или да консумират събрания прашец, да стимулират своите "неработещи" през зимата глътачни жлези и по този начин да започне развитие на семейството в нежелания ранно-зимен период.
Как мислите?

Георги Кръстев
01.12.2015, 11:56
Има я тази практика сред пчелари, но си мисля че е осъществима само с корпусни кошери. Втория вариянт е акацията да се извади и после да им се връща.. което си е много работа

koragroup
01.12.2015, 12:09
Да си зададем още един въпрос. Колко пчели в природата (диви семейства) зимуват на акациев мед?

ch.atanasov
01.12.2015, 12:31
Да си зададем още един въпрос. Колко пчели в природата (диви семейства) зимуват на акациев мед?

При добрата цена на акациевия мед ,дали и питомните зимуват на него.:bigsmile:

roxterox
01.12.2015, 12:47
Не гледаме на въпроса от икономическа гледна точка а от биологична.

scutellator
01.12.2015, 13:45
.... но от друга страна по-високото съдържание на захораза кара ли пчелите да започнат да инвентират точно тази по-висока захароза в медът? Т.е. да изразходват натрупаните мастни запаси или да консумират събрания прашец, да стимулират своите "неработещи" през зимата глътачни жлези и по този начин да започне развитие на семейството в нежелания ранно-зимен период.

Принципът не е чак толкова прост, колкото си го представяш че е. Затова, с една дума - НЕ.


("Глътъчните жлези" играят ключова роля в много "дядовски" теории за правилната технология на зимуване на пчелите. На практика обаче, когато чуеш този термин, това трябва да ти е сигнал не си правиш труда да се задълбочаваш в размисли.)

Mateev
01.12.2015, 14:34
Не гледаме на въпроса от икономическа гледна точка а от биологична.

Ние за хората не знаем коя храна е най-добра от биологична гледна точка, а какво остава за пчелите ..... :)

Иначе за стомашно-чревния тракт на пчелите няма никакво значение дали се хранят със сложни или с прости захари. И в двата случая захарта се усвоява, само че при сложните захари предварително се извършва тяхното разграждане до прости. Но това доколкото знам е съвсем друг механизъм, различен от този на инвертирането на сиропа, предназначен за запечатване в килийки.

Доколкото знам не е важно с какъв мед, сироп или захар ще се хранят пчелите, важното е само през зимния сезон да се хранят с храна, в която да има колкото се може по-малко несмлени остатъци. Това е заради задръстването на червата им и невъзможноста да се облитат при дълъг период от време с температури под 12 градуса.

Mateev
01.12.2015, 14:50
Да си зададем още един въпрос. Колко пчели в природата (диви семейства) зимуват на акациев мед?

В дивата природа пчелите зимуват на това, което успеят да намерят и да съберат в хралупата. Никой не твърди, че събраната от тях храна е най-правилната и най-полезната за техния организъм от биологична гледна точка. Там има естествен подбор - в зависимост от храната някои семейства оцеляват, а други умират. Природата е жестока, но това е механизма, който е действувал милиони години. Или се адаптираш към местните дадености (климат, храна), или загиваш.

Нима не е така и при хората, пък и при всички останали животни. В зависимост от климата и храната някои племена (стада) оцеляват, други се мъчат и едвам преживяват в глад и мизерия, а трети директно загиват, ако не успеят да се приспособят.

ves
01.12.2015, 16:40
..... но от друга страна по-високото съдържание на захораза кара ли пчелите да започнат да инвентират точно тази по-висока захароза в медът?
Много много колко е по-високо съдържанието на захароза? Аз знам да е не-повече от 5%.

srg
01.12.2015, 17:04
Искам да припомня, че пчелите започват да консумират меда по обратния ред на складирането му. Така че е много важно къде се намира въпросния мед / едва ли някой ще ги запаси с 10-15 кгр. акациев мед /. Според мен са критични последните 4-5 кгр. които ще се внесат и складират в кошера преди пчелите да преминат в неактивно състояние. Което е и количеството необходимо до излизането от него. Напролет ще се справят с всякакав мед или подхранка. Поправете ме ако греша.

asusat
26.12.2015, 10:45
Нима не е така и при хората, пък и при всички останали животни. В зависимост от климата и храната някои племена (стада) оцеляват, други се мъчат и едвам преживяват в глад и мизерия, а трети директно загиват, ако не успеят да се приспособят.
Не е така при хората ! Недъгавите не ги убиват и оцеляват,тез които мизеруват им дават помощи и оцеляват! А не както в прородата ,естествен подбор ! Само най-доброто оцелява !

бат тянко
26.12.2015, 13:11
При хората има и друг фактор. А именно в какво вярват. Вярата между различните етноси е, и погубва все още много хора. Което ни връща в зората на цивилизацията. Когато силата на дадена група, ведно с численоста и е била определящ фактор. За разцвета на същата.