PDA

Виж пълната версия : Търтовъчно семейство в средата на септември



bastet
06.10.2015, 20:31
Здравейте колеги!Пчелар съм от една година.За първи път ми се случва търтовка в средата на септември.През лятото имах такъв случай.Сега по същия начин ли се постъпва или по друг?

solaris60
06.10.2015, 20:33
Здравейте колеги!Пчелар съм от една година.За първи път ми се случва търтовка в средата на септември.През лятото имах такъв случай.Сега по същия начин ли се постъпва или по друг?

Изхвърляш ги и слагаш кошера на сухо за пролетта, когато нещо се появи - отводка, рояк.

bastet
08.10.2015, 22:40
Благодаря за отговора!Днес изтърсих пчелите от търтовъчото семейство в другия край на двора.Не след дълго тези пчели започнаха да кръжат пред съседния кошер.Сбиха се и долу пред прелката се напълни с мъртви пчели.След известно време останалите се струпаха под предния ъгъл на плодника.Не знам къде сгреших.

solaris60
08.10.2015, 22:53
Благодаря за отговора!Днес изтърсих пчелите от търтовъчото семейство в другия край на двора.Не след дълго тези пчели започнаха да кръжат пред съседния кошер.Сбиха се и долу пред прелката се напълни с мъртви пчели.След известно време останалите се струпаха под предния ъгъл на плодника.Не знам къде сгреших.

Аз написах "Изхвърляш ги". Търтовъчните семейства освен да правят поразии друго не могат. Сега може да имаш още едно семейство без майка. Ако ти се отдаде възможност го провери това за което споменаваш.

bastet
09.10.2015, 19:46
Още при следващия топъл ден ще проверя.