PDA

Виж пълната версия : ИЗЧЕЗНАЛИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ



manolibo
17.09.2015, 06:23
Здравейте на всички.Работя с фарар направих 5 късни отводки на по 8 междурамия с пчели като 4 бяха с пило и 4 с мед и пило.Майките бяха приети и започнаха да се развиват добре семействата .Третирах ги против акар.Стеснени с преградна дъска 4 рамки на 2 корпус и 4 на първи със стеснени входове и мишепредпазители подхранвах през ден със инвертиран сироп.В един момент две от отводките започнаха да отслабват видимо майките снасяха но пчелите намаляваха докато на единия кошер напълно не изчезна семейството а на другия останаха шепа пчели и майката която продължаваше да снася . Периода от видимото отслабване ди изчезването 2 седмици. Няма умрели пчели по дъното меда по рамките си стой няма мъртво пило или яйца нищо не е останало освен мед.Останалите отводтки се развиват нормално.Отбелязвам факта че пчелина е на открито няма дървета и има голямо наличие на пчелояди .Ако някой е имал подобни проблеми или има идеи на какво се дължи това ще се радвам да сподели .Благодаря.

scutellator
17.09.2015, 06:40
На тоя въпрос може да ти отговори само проф. Вълчовски.

jdrumev
21.09.2015, 18:18
преди година две и при мен се случи подобно изчезване,но според мен беше акара други викаха че било някакъв синдром.От кото взех по сериозни мерки с борбата срещу акара нямам тоя проблем

Христо Димитров
22.09.2015, 17:51
Според мен имаш голяма опаразитеност на семействата с акар.
Успех!

manolibo
27.09.2015, 10:51
Отводката е направена от здраво семейство няма как да е от акара

solaris60
27.09.2015, 10:55
Здравейте на всички.Работя с фарар направих 5 късни отводки на по 8 междурамия с пчели като 4 бяха с пило и 4 с мед и пило.Майките бяха приети и започнаха да се развиват добре семействата .Третирах ги против акар.Стеснени с преградна дъска 4 рамки на 2 корпус и 4 на първи със стеснени входове и мишепредпазители подхранвах през ден със инвертиран сироп.В един момент две от отводките започнаха да отслабват видимо майките снасяха но пчелите намаляваха докато на единия кошер напълно не изчезна семейството а на другия останаха шепа пчели и майката която продължаваше да снася . Периода от видимото отслабване ди изчезването 2 седмици. Няма умрели пчели по дъното меда по рамките си стой няма мъртво пило или яйца нищо не е останало освен мед.Останалите отводтки се развиват нормално.Отбелязвам факта че пчелина е на открито няма дървета и има голямо наличие на пчелояди .Ако някой е имал подобни проблеми или има идеи на какво се дължи това ще се радвам да сподели .Благодаря.

Тези отводки са ти направени с преобладаващо по - стари пчели, които са напуснали кошера или измрели от старост.

scutellator
27.09.2015, 20:33
Тези отводки са ти направени с преобладаващо по - стари пчели, които са напуснали кошера или измрели от старост.
Аз пък си мислех, че възрастта се отразява негативно върху мобилността. НО, нищо чудно да са били някакви бабички спринтьорки -тихом мълком със бастунчетата и.... дим да ги няма.;)

solaris60
27.09.2015, 20:42
Аз пък си мислех, че възрастта се отразява негативно върху мобилността. НО, нищо чудно да са били някакви бабички спринтьорки -тихом мълком със бастунчетата и.... дим да ги няма.;)

Абе Скутелаторче, защо ме дразниш? Ако е сформирал отводката с пити от края на кошера, които имат пчели, но са предимно стари(15-20 дневни). Младите са тук - там. Какво ще се получи след две седмици, както пише колегата? Половината се върнали, 1/3 примерно измрели и какво остава в кошера - майката, 20-на пчели, яйца в 20 - 30 килийки и калпавия акъл на пчеларя в петия ъгъл на кошера.:ae:

scutellator
27.09.2015, 21:32
А ти прочете ли че става въпрос за отводки с по 8 рамки с пило!
Аз бих очаквал две седмици по-късно повечето пило да се е излюпило и отводката ДА ВРИ от пчели.

Много се кефя, когато пчеларите използват антропоморфизми за да дадат някакво обяснение на въпрос, чийто отговор не знаят.

solaris60
27.09.2015, 21:41
А ти прочете ли че става въпрос за отводки с по 8 рамки с пило!
Аз бих очаквал две седмици по-късно повечето пило да се е излюпило и отводката ДА ВРИ от пчели.

Много се кефя, когато пчеларите използват антропоморфизми за да дадат някакво обяснение на въпрос, чийто отговор не знаят.

Очаквал си да ври, но не ври нали. Хайде сега помисли малко повече и може да ти дойде на ума, че съм прав. Ти пак си чакай да си ВРИ, но не кошера.

Mateev
28.09.2015, 08:30
Четирите рамки с пило след 2 седмици би трябвало да дадат поне 8-10 междурамия с МЛАДИ пчели. Дори и да приемем, че всички стари са избягали, младите трябваше да си останат в кошера.

Разказания случай си е ЗАГАДКА, която няма логично обяснение от пчеларска гледна точка. Ако всичко това е точно така, както е разказано, кошерите наистина трябваше да врат от пчели. Тъй като няма доказателства за намесата на извънземни, склонен съм да си мисля, че нещо от първоначалния разказ не е точно така, както ни се разказва.

Случая си е за ДОСИЕТАТА Х и най-вероятно никога няма да разберем какво точно се е случило.

Mateev
28.09.2015, 08:33
Ако все пак искате да продължим обсъждането, трябва да се концентрираме върху следните въпроси:

1. Може ли млада пчела на 1-2 дена да лети?
2. Ако може - какво би я накарало да излети от кошера преди 20-тия ден?
3. Ако все пак е излетяла, какви причини биха я накарали да не се върне?

Най-важен е въпрос 1 - каква е най-ранната възраст на една пчела, при която тя може да започне да лети?

ПС: Все пак приемаме, че свидетелските показания за случая наистина са верни .... :)

tarty
28.09.2015, 08:51
Миналата есен при мен беше същото,само дето отводките бяха по ранни.Отводки на 5-6 междурамия с пчели и след 20тина дена по една шепа пчели останали с майката.Даже бях качил снимки на един кошер,как една шепа пчела е отишла на стара рамка оставена за дообиране.

Mateev
28.09.2015, 08:55
Добре, явно се е случвало и друг път. Въпросът е КАКВО СЕ Е СЛУЧИЛО С МЛАДИТЕ ПЧЕЛИ, които са се излюпили от пилото?

Не са умрели, защото на дъното не е имало подмор. Не са избягали, защото все още не могат да летят. Нима са се телепортирали някъде?

Aranis
28.09.2015, 09:11
Ако все пак искате да продължим обсъждането, трябва да се концентрираме върху следните въпроси:

1. Може ли млада пчела на 1-2 дена да лети?
2. Ако може - какво би я накарало да излети от кошера преди 20-тия ден?
3. Ако все пак е излетяла, какви причини биха я накарали да не се върне?

Най-важен е въпрос 1 - каква е най-ранната възраст на една пчела, при която тя може да започне да лети?


Аз не мога да кажа разбира се защо, но разсъждавайки върху поставените въпроси, моите предположения са следните:

1.Няма логика да не може да лети младата пчела, а не го прави, защото инстинктите така й подсказват. Ти сам си казвал, че ако лишиш кошера от летящите пчели, по-младите ще заемат тяхното място и ще станат летящи. Друг е въпросът, че според теоретиците по-младите летящи пчели по-често не се връщат в кошера. Ако изтръскаш всички прели пред кошера, всички ще се върната, включително и еднодневните, даже и едноминутните.

2. Излетялата майка, най-вероятно ще повлече пчелите след себе си, но тук колегата казва, че в едното семейство майката е останала последна.

3. Не мога да си представя друга причина, освен заплаха от сигурна смърт на колонията.

Mateev
28.09.2015, 09:40
Ако в кошера няма стари пчели, тогава младите могат да излетят и по-рано от предвидения срок, но чак пък току що родили се .....

В случая едновременно са се случили две малковероятни събития:
1. Младите пчели излитат по-рано от 20-дневна възраст
2. Нито една от тях не се завръща, което през следващите дни принуждава да излетят нови и нови млади пчели и така докато се свършат.

Дори и да приемем, че това е логично, това пак не обяснява какво точно се е случило. По принцип всяка една новонаправена отводка в първите дни от съществуванието си преминава през етапа млади пчели да излитат за прашец по причина липса на стари. Това обаче не обърква цикъла на отводката и тя само за 2-3 дена се сдобива с достатъчен контингент СОБСТВЕНИ ЛЕТЯЩИ ПЧЕЛИ, който да покрива нуждите на семейството. В конкретния случай това НЕ СЕ Е СЛУЧИЛО, което за мене е събитие с МНОГО МАЛКА ВЕРОЯТНОСТ. Все пак тази година направихме хиляди отводки, но такъв случай с изчезване на пчелите не сме забелязвали.

Mateev
28.09.2015, 09:49
Сега се сетих - случаи с изчезване (бягство) на пчелите имахме миналата година, когато се опитвахме да заселим оплодни сандъчета с голи неизградени рамки. Пчелите бягаха от сандъчетата, защото нямаше какво да ги задържи там - нямаше пило за отглеждане, нямаше и майка (или тя беше неоплодена).

На фона на това мога да изкажа едно предположение:

Ако майката по някаква причина престане да излъчва феромони (напр. болест), то тогава е напълно възможно пчелите да избягат от нея. Няма да я убият, защото все пак тя снася и има пило, но липсата на феромони, които да обединяват и управляват семейството, може да доведе до неговото разпадане.

Друга малковероятна причина - в съседно семейство майката да има абсолютно същите феромони, и летящите пчели да се объркват и да налитат в него.

Въобще започваме да гадаем и да хвърляме боб, но няма как да разберем каква е истината. Няма и смисъл от това. Просто приемаме, че според теорията на вероятностите от време на време ще се случват всякакви чудати и малковероятни събития, примиряваме се с това, и забравяме случая. Тъй като не е масов, не си струра да полагаме усилия за разнищване на детайлите.

Юрий Цветков
28.09.2015, 10:06
Ако майката престане да излъчва феромони, пчелите ще заложат маточници, но няма да избягат.

ves
28.09.2015, 10:55
А възможно ли е някой гущер да застава на прелката и да яде пчелите. Около моите кошери се въртят гущери и съм 99% убеден че ядът пчели. Това беше причината да повдигна кошерите, включително и отводките. Това лято исках да убия един и да му направа дисекция ама въздушната пушка ми се развали, опитах с камък ама не успях (много са бързи). Освен това ако няма подмор това не значи, че пчелите не са умирали в кошера. Може да умират и мравки или оси да ги взимат (пак от личен опит).

solaris60
28.09.2015, 11:46
Scutellator-че, помисли ли върху въпроса на колегата? Или ще чакаме проф. Вълчовски?

И този път не съм използвал антропоморфизъм.:bigsmile:

scutellator
28.09.2015, 11:48
На фона на това мога да изкажа едно предположение:

А какво ще кажеш за високи нива на патогени в кошера (което може да е, може и да не е свързано с нивата на вароа). Когато пилото е заразено с нозема (както често се наблюдава в буксуващи семейства.... не казвам че тя е причината, а просто симптом) пчелите, които се излюпят са със ниска продължителност на живота. Същото се отнася и за вируса на мехурчестия гнилец - заразената ларва, която успее да се развие като възрастен индивид живее по-малко. Същото се отнася и за DWV - в кошера има много възрастни пчели изглеждащи напълно развити и здрави, които просто си го носят в себе си.... Или пък за ешерихия коли..... или пък за която и да е друга бактерия, амеба, вирус или паразит.

И като се вземе в предвид, че повечето вируси се репликират главно в мозъка на пчелата (т.е. узорпираните мозъчни клетки не функционират нормално и накрая умират), никаква мистерия защо някои пчели се държат шантаво.

Схемата е много проста : имаш вароатоза → репликация на вируси и бактерии → благоприятна среда за нозема
имаш нозема → благоприятна среда за репликация на вируси (и бактерии)→ забавено развитие на пилото → възможност за ускорено възпроизводство на вароа
Bad nutrition (независимо дали се дължи на хронични дози пестициди или непълноценен/недостатъчен прием на протеини или недохранване) → компрометирана имунна система и микробиотичен баланс → условия за развитие на нозематоза и/или вирусни и/или бактерийни инфекции
Охлаждане/прегряване на пилото, дори и с десети от градуса (както когато възрастните пчели са вече болни и не могат да си изпълняват терморегулационните фунции така добре) → излюпване на непълноценно развит организъм , който по-лесно може да бъде превзет от някоя болест
Без да съм се старал да бъда изчерпателен, в общи линии това е всичко. Както казват "Дявола никога не ходи сам" - след "първия пробив във защитата", организма на пчелата става лесна мишена за всеки патоген, който й се изпречи на пътя. Едно малко камъче лесно може да се превърне в ОГРОМНА снежна топка, която да повлече цялата колония (семейство). За щастие пчелите имат своите механизми да поддържат нивото на болните пчели в семейството сравнително ниско, спрямо това на останалите. И докато здравите пчели в едно семейство са повече от болните - ВСИЧКО е наред !
Проблемът идва когато семейството започне да изпитва затруднения да произвежда повече здрави пчели от скоростта, с която те се разболяват

solaris60
28.09.2015, 12:00
Както казах по - горе отводката е направена от стари пчели взети от краищата на кошера. След което са се върнали в кошера. Оставайки без пчели, пчелите останали в отводката ще изядат тези яйца които остават непокрити и не само тях. Запечатаните ще се излюпят, но както споменавате Матеев и другите, младите принудени да излизат по - рано няма да се завръщат. Възможно е и леко простудяване, което да доведе и част от новоизлюпените към летален край и т. н..

tarty
28.09.2015, 12:00
Ако мога да дам два варианта.Единия е,че пилото което се излюпва е пълно с акар и пчелите живеят много по малко,така че колкото по бързо измират толкова по малко пило гледат.Но в такъв случай би трябвало да се виждат обезкрилени пчели.Другия вариант е,че пчелоядите да са му разказали играта,имаше колега от форума кокто се беше оплакал.Лично аз забелязах при появяването на пчелоядите при мен,че 20 дена пчела не изхвърчаше от кошера,докато не се махнаха.Имах проблем само със стършилите.

ves
28.09.2015, 12:02
Ами значи яко нещо не яде пчелите от прелката, то другия вариянт е да измират от патогени или отравяне и мравките да ги изкарват навън. Затова няма подмор. А иначе и аз прлетта си направих една отводка, която след една седмица имаше всичко на всичко ДВЕ умрели пчели вътре.

ves
28.09.2015, 12:07
Другия вариант е,че пчелоядите да са му разказали играта,имаше колега от форума кокто се беше оплакал.Лично аз забелязах при появяването на пчелоядите при мен,че 20 дена пчела не изхвърчаше от кошера,докато не се махнаха.Имах проблем само със стършилите.
Не вярвам да са пчелояди, защото те биха яли от всички кошери, не биха се спрели само в-у един. Ако нещо яде само от един, то по-скоро е нещо което ходи и този кошер му е най-удобен. Затова избирам или гущер или някоя нелетяща птица (яребица, пъдпъдък, кеклик)

п.п. А иначе колега е виждал как пчелояд кълве директно от прелката.

Ristis
28.09.2015, 15:31
Както казах по - горе отводката е направена от стари пчели взети от краищата на кошера. След което са се върнали в кошера. Оставайки без пчели, пчелите останали в отводката ще изядат тези яйца които остават непокрити и не само тях. Запечатаните ще се излюпят, но както споменавате Матеев и другите, младите принудени да излизат по - рано няма да се завръщат. Възможно е и леко простудяване, което да доведе и част от новоизлюпените към летален край и т. н..
Това, което споменаваш, плюс нападения от други пчели, стършели и мравки - дават резултат, като описания. Пчелите са умирали от глад, защото подхранванията с инвертиран сироп са предизвиквали ежедневни нападения върху кошерите. Не са удържали - всяко подхранване ги е изтощавало все повече, като междувременно са си изяли и яйцата. Накрая не остават никакви следи.
Горното е предположение базиращо се на скромния ми опит...

Дамян Дамянов
28.09.2015, 16:13
Дони даде много добро обяснение и аз съм на същото мнение. А колкото до липсата на умрели пчели - малкото останали в кошера са способни да почистват, докато и те не умрат. Падналите пред кошера пчели изчезват за минути и това е един от плюсовете на птичките, мравките и други насекоми. Не се случва както при натравяне, хиляди пчели да паднат за малък период, а редовно, бавно и по малко. Когато смъртността изпреварва пилото, се случва точно така както е описано.

solaris60
28.09.2015, 18:42
Дони даде много добро обяснение и аз съм на същото мнение. А колкото до липсата на умрели пчели - малкото останали в кошера са способни да почистват, докато и те не умрат. Падналите пред кошера пчели изчезват за минути и това е един от плюсовете на птичките, мравките и други насекоми. Не се случва както при натравяне, хиляди пчели да паднат за малък период, а редовно, бавно и по малко. Когато смъртността изпреварва пилото, се случва точно така както е описано.

Абе и аз съм малко за това, което казва Scutellator-чето ( пак без антропоморфизми :ae:), че може да има намеса и някой и друг патоген, но не всеки път е задължително да са патогени. Хайде този път да е нещо друго. То на Scutellator-чето само патогени са му в главата.:bigsmile:

iliew
28.09.2015, 22:14
В един момент две от отводките започнаха да отслабват видимо майките снасяха но пчелите намаляваха

Колега искам да задам няколко уточняващи въпроса.

Колко е времето от създаването на отводките, до забелязаното отслабване?

Когато си забелязал отслабването и майката е снасяла, имаше ли ларви и запечатано пило, или само яйца?

Тези майки създадоха ли собствено пило, или само снасяха яйца?

Отводките с какви майки са правени, твои или закупени?

Ще се радвам да ми отговориш, дори и приблизително по отношение на времето, благодаря.

manolibo
29.09.2015, 06:33
Здравейте колеги благодаря за всички мнения.
Относно умиране от глад ,и до момента в кошера всичкия мед си стои непокътнат,отводките ги направих по обят с цел по малко летящи пчели от 5 -те само с две се получи така .Майките за закупени,първата седмица отводката си беше добре майката снасяще но не съм забелязал дали имаше запечатано пило от нея втората седмица пчелите бяха намалели видимо а до четвъртата седмица резултата беше няколко пчели и майката която пак си снасяше но нямаше запечатано пило.

ves
29.09.2015, 08:16
Здравейте колеги благодаря за всички мнения.
Относно умиране от глад ,и до момента в кошера всичкия мед си стои непокътнат,отводките ги направих по обят с цел по малко летящи пчели от 5 -те само с две се получи така .Майките за закупени,първата седмица отводката си беше добре майката снасяще но не съм забелязал дали имаше запечатано пило от нея втората седмица пчелите бяха намалели видимо а до четвъртата седмица резултата беше няколко пчели и майката която пак си снасяше но нямаше запечатано пило.
От къде си купил майката , Колега

iliew
29.09.2015, 13:37
Здравейте колеги благодаря за всички мнения.
Относно умиране от глад ,и до момента в кошера всичкия мед си стои непокътнат,отводките ги направих по обят с цел по малко летящи пчели от 5 -те само с две се получи така .Майките за закупени,първата седмица отводката си беше добре майката снасяще но не съм забелязал дали имаше запечатано пило от нея втората седмица пчелите бяха намалели видимо а до четвъртата седмица резултата беше няколко пчели и майката която пак си снасяше но нямаше запечатано пило.

"Видимо намалели на втората седмица" - отводка с предимно стари пчели.

Подкрепям тезата на Solaris60.

scutellator
29.09.2015, 14:31
От къде си купил майката , Колега
В случая вината може да се търси и в майката, но има вероятност тя да няма никаква, тъй като пчелите които са напуснали не с били нейно поколение.

manolibo
29.09.2015, 16:56
Не се сещам за името на фирмата но лицензиран производител беше цената беше 25 лв.Относно връщането на старите пчели,те би трябвало да се върнат още на следващия ден не след седмица или две а при преглед дали майката е приета което направих след седмица ,,нямах възможност по рано но така или иначе понякога майките са стресирани и не започват да снасят веднага,,нямаше видима разлика за намаляването на междурамията пчели.Пчелар съм от 3 години и съм направил над 70 отводки досега такова нещо не съм виждал или ще има подмор или мъртво пило ,куца майка ,нападение все някакъв признак на случилото се.

solaris60
29.09.2015, 21:16
Относно връщането на старите пчели,те би трябвало да се върнат още на следващия ден не след седмица или две

Пчелите не излизат всеки ден навън. Дадена пчела днес може да е излизала, но това не значи, че утре пак ще излезе. Особено в новосформиран кошер(отводка), където пчелите са значително по - малко от необходимото и се налага летящи пчели да извършват и други функции.

scutellator
30.09.2015, 11:58
Аз пък си мислех, че новосформираните семейства още не го знаят това. Предполагах че затова нуклеусите, които се пълнят само с пчели се оставят няколко дни затворени - за да не се разхфърчат, нищо че се правят от млади пчели.
Мислех си че отводки сформирани на същото място в първите няколко дни - до седмица нямат пчели, които да носят вода, нектар, прашец и да охраняват входа, защото липсват летящи пчели, а то било защото липсвали младите пчели и се налагало летящите да изземват техните функции...


...Пчелите не излизат всеки ден навън....

Пчелите, които не излизат при всеки недъждовен ден представляват кошерни, а не летящи пчели.

Относно въпроса доколко вътрекошерните пчели, които са се облитали поне веднъж на старото място, (в каква степен и при какви обстоятелства) биха се завърнали отново там, веднъж щом станат летящи, смятам за основателен.
НО мисля че такъв отговор отдавна е даден в литературата, просто аз не си го спомням (както и много други неща, които почти всеки начинаещ пчелар вече знае).

solaris60
30.09.2015, 17:33
Аз пък си мислех, че новосформираните семейства още не го знаят това. Предполагах че затова нуклеусите, които се пълнят само с пчели се оставят няколко дни затворени - за да не се разхфърчат, нищо че се правят от млади пчели.
Мислех си че отводки сформирани на същото място в първите няколко дни - до седмица нямат пчели, които да носят вода, нектар, прашец и да охраняват входа, защото липсват летящи пчели, а то било защото липсвали младите пчели и се налагало летящите да изземват техните функции...


Пчелите, които не излизат при всеки недъждовен ден представляват кошерни, а не летящи пчели.

Относно въпроса доколко вътрекошерните пчели, които са се облитали поне веднъж на старото място, (в каква степен и при какви обстоятелства) биха се завърнали отново там, веднъж щом станат летящи, смятам за основателен.
НО мисля че такъв отговор отдавна е даден в литературата, просто аз не си го спомням (както и много други неща, които почти всеки начинаещ пчелар вече знае).
От уважение към теб, няма да напиша "ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ", но все ми се струва, че някои от постовете ти ги пише друг човек, а някои не. Sori.

judas
30.09.2015, 20:55
От уважение към теб, няма да напиша "ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ", но все ми се струва, че някои от постовете ти ги пише друг човек, а някои не. Sori.
Sorry ли имаше пред вид?

solaris60
30.09.2015, 20:58
Sorry ли имаше пред вид?

Da. Tova. Сори.

slavi 13
13.10.2015, 17:37
Здравейте на всички.Работя с фарар направих 5 късни отводки на по 8 междурамия с пчели като 4 бяха с пило и 4 с мед и пило.Майките бяха приети и започнаха да се развиват добре семействата .Третирах ги против акар.Стеснени с преградна дъска 4 рамки на 2 корпус и 4 на първи със стеснени входове и мишепредпазители подхранвах през ден със инвертиран сироп.В един момент две от отводките започнаха да отслабват видимо майките снасяха но пчелите намаляваха докато на единия кошер напълно не изчезна семейството а на другия останаха шепа пчели и майката която продължаваше да снася . Периода от видимото отслабване ди изчезването 2 седмици. Няма умрели пчели по дъното меда по рамките си стой няма мъртво пило или яйца нищо не е останало освен мед.Останалите отводтки се развиват нормално.Отбелязвам факта че пчелина е на открито няма дървета и има голямо наличие на пчелояди .Ако някой е имал подобни проблеми или има идеи на какво се дължи това ще се радвам да сподели .Благодаря.

Ако тези 5 късни отводки са разположени много близко една до друга, прелките са им близко една до друга, и им е натресена на всичките по една майка, която те не понасят, но са длъжни да търпят?
И отводките се подхранват, няма значение с какво.
И от 5 отводки, само на 2 изчезват пчелите, но медовите запаси не изчезват на тези две семейства.
И всичко се случва след 2-3 седмици.
Ами кошерните пчели все пак се облитат, нали така – вярно е че не летят за паша, но напускат за малко време кошера, и къде ще се приберат?
Налитане на пчели към по-добра или по-привлекателна майка, или към отводка с повече феромони. Това се случва много често при кошерите лежаци, когато прелките са само на предната стена на кошера, а в лежака има 4 отводки.
Кошерите са на открито, няма дървета за ориентация на пчелите.

Може би това е причината, но не съм сигурен, защото само предполагам, че отводките са много близо една до друга.