PDA

Виж пълната версия : За или против зазимяване на отводка на мрежесто дъно ?



Zahmanov
26.08.2015, 19:48
За първа година ще зазимявам на мрежесто дъно. Изчетох доста за предимствата на този метод . Смятам да зазимя силните семейства на магазин под плодника и отворено мрежесто дъно . ГОЛЕМИТЕ ми колебанията са дали това е удачно и за отводките които са на по 5-6 рамки.Ще се радвам ако някой колега с опит сподели. Пчелина се намира около Стара Загора.

Mateev
26.08.2015, 20:08
Да, отводките също могат да зимуват на мрежесто дъно. Дори и оплодните сандъчета могат да бъдат с мрежесто дъно. При мене всичко е с мрежесто дъно - независимо дали е голямо или малко и независимо дали е купешко или правено от мене.

Zahmanov
26.08.2015, 20:23
При модела на моите кошери под мрежестото дъно имам един лист фазер който е подвижен. По- добре ли е този фазер да се маха през зимата ?

Mateev
26.08.2015, 20:32
Да, фазера целогодишно трябва да е махнат, с изключение на месеците март и април - тогава се слага.

Zahmanov
26.08.2015, 20:46
Много благодаря за бързия отговор.

petrov_
27.08.2015, 15:25
Магазините оставяте ли ги под плодника?

bobi mitrev
27.08.2015, 16:57
Аз съм постоянно на мрежа, няма отвотка-няма семейство
. Магазините са под плодниците/Даданблат/.

slavi 13
27.08.2015, 17:18
Това ми се случи преди около 25 години:
Отивам на пчелина в началото на месец февруари, имаше сняг, и времето беше студено - село Томпсън в Стара планина. Намирам всички кошери ДБ, с извадени дъна, които бяха разхвърляни заедно с клиновете по ливадата около кошерите. Под кошерите имаше сняг, кошерите бяха с високи дървени крака, на около 40 см над земята.
Всички семейства и отводки се оказаха живи. При почукване по кошера, реагираха като здрави. Покривните дъски на кошерите бяха топли - отглеждаха пило а отдолу кошерите бяха напълно отворени. И така са зимували.
През тази година пчелите се развиха много добре.
Аз съм за мрежестото дъно и при отводките. Моите тогава се развиха много добре.

Pavel_Bs
27.08.2015, 19:08
Искам да допълня колегите с това,че би било добре да се отстранят двете крайни пити в магазините(корпусите) за да става по-добро проветрение в кошера.Когато са отдолу,дори и при 100% мрежесто дъно(както съм аз),крайните пити ги хваща лек мухъл,а ако студените месеци са влажни и мъгливи(както се случи тази),това е гарантирано.Затова за да запазите чисти питите,по-добре сложете 8 вместо 10 или 6 вместо 8(според вида).

tarty
27.08.2015, 20:44
Това ми се случи преди около 25 години:
Отивам на пчелина в началото на месец февруари, имаше сняг, и времето беше студено - село Томпсън в Стара планина. Намирам всички кошери ДБ, с извадени дъна, които бяха разхвърляни заедно с клиновете по ливадата около кошерите. Под кошерите имаше сняг, кошерите бяха с високи дървени крака, на около 40 см над земята.
Всички семейства и отводки се оказаха живи. При почукване по кошера, реагираха като здрави. Покривните дъски на кошерите бяха топли - отглеждаха пило а отдолу кошерите бяха напълно отворени. И така са зимували.
През тази година пчелите се развиха много добре.
Аз съм за мрежестото дъно и при отводките. Моите тогава се развиха много добре.
Някой решил да ти направи лошо,а вместо това добро :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

bastet
15.10.2015, 22:33
От миналата година съм пчелар.Миналата есен зазимих кошерите с магазините горе.По съвет,между плодника и магазина поставих фазер с малък отвор в средата.Дъното е мрежесто,на бях оставил фазера под мрежата.Изкараха зимата,нямаше проблеми,но фазера между плодника и магазина плесеняса в ъглите.Някои слагат върху плодника найлон.Сега чета мнения на опитни колеги и разбирам как е най-добре да се зазимява.Искам също да попитам и за този вариант,удачно ли е магазина над плодника,без преграда между тях.

delpi
16.10.2015, 08:13
От миналата година съм пчелар.Миналата есен зазимих кошерите с магазините горе.По съвет,между плодника и магазина поставих фазер с малък отвор в средата.Дъното е мрежесто,на бях оставил фазера под мрежата.Изкараха зимата,нямаше проблеми,но фазера между плодника и магазина плесеняса в ъглите.Някои слагат върху плодника найлон.Сега чета мнения на опитни колеги и разбирам как е най-добре да се зазимява.Искам също да попитам и за този вариант,удачно ли е магазина над плодника,без преграда между тях.

Ако магазина е над плодника, без преграда между тях, то топлия въздух безпрепятствено ще ходи в магазина. Ако си с подвижно дъно, защо в плановете и размишленията ти няма вариант магазините да са под плодника?

ivootur
16.10.2015, 10:14
По-добре е магазина да е под плодника.Под кълбото трябва да е обема с въздух,не над кълбото!

bastet
17.10.2015, 08:40
Благодаря ви за споделените мнения.Наистина е логично за топлия въздух, при положение, че го оставям, магазина да е отдолу.Имам 10 кошера и половината ще ги оставя с магазина долу,а другите без магазин и всичките на мрежесто дъно.Така ще съм пробвал различните варианти... докато кошерите са малко!

IVO_3
17.10.2015, 09:10
<p>
Моите кошери са без подвижно дъно и от 3 години ги зазимявам с магазините отгоре без преграда между плодника.Дъната са пригодени за вътрешни прашецоуловители.Отворите са 20х20 см и са постоянно отворени.До сега не съм имал проблеми.</p>

freddie46
07.01.2016, 10:57
Аз имам 6 кошера с мрежесто дъно които оставям постоянно отворени.Досега да чукам на дърво не съм имал проблеми и семействата се развиват много добре.Планирам закупуване на нови кошери и мисля да ги взема същите.