PDA

Виж пълната версия : ЗАГИНАЛО СЕМЕЙСТВО



Страници : [1] 2

Borislav Hristov
16.02.2011, 10:33
Имам 10 кошера в Ихтиманско аз съм от така наречените съботно неделни пчелари и досега се справям добре,но тази зима за пръв път ми загина кошер като странното беше че имаше към 15-17 кг. мед,а в кошера имаше една шепа умряли пчели със майката,а предишния път когато времето беше топло 12-15 градуса всичко беше наред и се облиташе много добре,и имаше много пчели. на съседите поне на единия положението беше същото а на другия разказваше по съшия начин,като това ни бяха най-силните кошери,лично на мене винаги ми даваше по 20-25 кг.мед и в най-слабите години като това за нас е много т.к пашата е много слаба и почти нищо не се сее.
Ако някой може да даде идея ще съм много благодарен.

Даниел Йорданов
16.02.2011, 11:50
Може би облитането което си наблюдавал да е било всъщност нападение от други кошери?! Но пък ти твърдиш че имало 15-17 кг мед непокътнат....На мене ми умря едно семейство така но се оказа че още през есента е загубило майката и е зизимило с много малко при това стари пчели които докъм Нова година бяха измрели на дъното.....

Borislav Hristov
16.02.2011, 13:33
Не сигурен съм че не е било нападение,защото го отварях а на прелката пчелите които пазят си бяха там а и не се биеха .Това ми беше най -силния кошер,а и майката беше нова сменена със синичко оцветена,а есента имаше най -много пчели.

buci59
16.02.2011, 15:19
Не сигурен съм че не е било нападение.

Характерния и най-точен белег при нападение е,изцапана прелка,почерняла и следи от восък по нея.При нормално състояние на с-то,тези белези липсват.

Юрий Цветков
16.02.2011, 19:09
За съжаление, през последните години често се наблюдават такива случаи. Най-силните семейства през предходния сезон умират. Обяснението е, че пчелите са били преуморени от работа и зимните пчели, които са отгледали са били не достатъчно хранени с млечице и съответно не достатъчно качествени. А и като цяло са били малко, повечето са били стари, които е нормално да не доживеят пролетта. Дали и в твоя случай това е причина не бих могъл да кажа, но явлението си е факт.

kara7
21.02.2011, 21:58
Същият проблем,най- силния ми кошер през топлите дни на януари излиза да се облита а миналата седмица установих че пчелите ги няма. sadsmile;
Имаше една шепа пчели по дъното а беше на 9 пити, най- интересното е че питите са си пълни с мед които нито е вкиснат нито захаросан.От него лятото направих 2 рояка които са си живи и здрави а най- силния изчезна,направо съм бесен. next_mad; next_mad;

Даниел Йорданов
21.02.2011, 22:12
хммм....и на мен тази зима по идентичен начин ми загина едно добро семейство........

shikata
29.12.2011, 19:26
И аз съм следващия със същия случай, преди седмица и нещо достатъчно пчели на топлото време влизаха, излизаха, а днес една шепа умряли на дъното и десетина по питите с мед даже някои бяха наполовината мушнати в разпечатени килийки с мед, мед има предостатъчно.Единственот което ми направи впечатление е че в снега само пред този кошер имаше много следи от птици, на нещо с големината на кос.Дали има някаква вероятност някоя птица да се е изучила да ходи да почуква и да ги вади после една по една(направо се вкарах във филми ) blush;

Юрий Цветков
29.12.2011, 19:36
Шика, най-вероятно птицата е ходила да яде подмора. Аз през втората половина на Август третирах със супер стрипс. На 13 ноември, третирах с оксалова киселина. Не съм правил обстоен преглед, но всички семейства изглеждаха добре. На 17 декември, при прослушване в един от кошерите не чух нищо. Отворих го. Беше умрял, но имаше около 50 пчели на една от питите и не повече от 20 на дъното. През 2007 ми се случи същото, но тогава от 29, оцеля само 1. Дано сега не е така.

Юрий Цветков
29.12.2011, 20:31
Забравих да спомена, че в кошера имаше 2,5 пити с прашец и над 15 кг. мед.
Аз лично нямам обяснение, освен разни догатки. Но определено причината не е акар. Миналата година са третирани по същия начин, а през годината не съм забелязвал акари по тях. Това съвсем не означава, че ги няма изобщо, но поне няма голяма инвазия.

Ивайло Велинов
29.12.2011, 21:02
При мен са 5 с еднакви симптоми..акар и нозематоза..

svetlin
29.12.2011, 21:50
Да за съжаление и при мен най силният ми кошер го няма вътре има около 15кг мед и шепа умряли пчели.Когато вадих лентите и зазимих бяха много силни имаше 8-9 рамки покрити със пчели.Но моето обеснение можеби е умряла майката и за това се е стигнало до тук.Абе дасме живи и здрави ния пък ще си правим отводки и ще оправим положението.ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВА ГОДИНА !!! drinks;

Пеньо Лазаров
31.12.2011, 11:30
Колеги за мен това е типичен пример за нозематоза цирана,болните пчели са изтощени и при облитане не се връщат в кошера, в него след определено време остават много малко пчели около една шепа, които немогат да сформират зимно кълбо и умират.Това засяга най-силните кошери и при мен преди 2 години от 70 кошера ми бяха умрели 20 и то най- силните независимо ,че бяха пълни с мед и прашец,а от по-слабите и отводките не ми беше умрял нито един.

bobmastar
01.01.2012, 15:31
Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.

shikata
01.01.2012, 15:34
Ако е нозематоза какво ще ме посъветвате, как да постъпя с питите, с празните и с пълните с мед.Предполагам трябва да направя това което пише по книгите.Тези с мед да се стопят във вода, да ври 30 мин, да изцедя восъка, а медената вода на пчелите

Димитър Бонев
01.01.2012, 15:45
Проблема е че при тези случаи няма останала достатъчно пчела за анализ. Аз също имах едно такова семейство но с 10-20 останали пчели няма как да се направи анализ. Това което пише по книгите за нозема церана, много наподобява начина по който чезнат пчелните семейства. Този кошер ще го унищожа. Имам предвид съдържанието му, а корпусите ще дизефецирам. Не мога да си позволя заради 20-тина рамки да предам болест(ако причината е в това)на другите семейства. Освен това смятам на пролет да третирам профилактично за нозематоза. Ще се консултирам със специалист как е най-удачно да го сторя.
Другия вариант е да е избягало от акара. Това семейство беше едно от малкото, които са на плътно дъно. Там където има мрежа нямам проблеми. И си мисля, че може точно от него да е рояка дето ми излезна през октомври. Варостопа ми беше от пролетта и беше в годност, но знае ли човек?

scutellator
01.01.2012, 21:08
Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.


Честита нова година.

Обяснение - не, такова никой не може да ти даде. Просто е факт че слабите на пръв поглед семейства като цяло са по-устойчиви на всякакъв вид болести.
Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
Или може би по-слабите семейства имат по-ниски нива на патогените (събрали са по-малко мед и са посещавали по-малко цветчета, по-малко е участието им в грабежа на други кошери и т.н. - внасянето на пестициди, инсектицити и патогени, в кошера е сведено до минимум)
Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.

shikata
01.01.2012, 21:25
По принцип няма никакво зацапване на кошера с умрялото семейство както и прелката е чиста.Но ще се взимат явно мерки, за всеки случай.И при мен толкова са останали, 20-30 умрели пчели, като само тези 10-на загинали по питите са с подути коремчета, другите по дъното са с нормална големина

Ангел Йосифов
02.01.2012, 10:36
Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.


Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
сведено до минимум)
Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.

Плодовитоста на майката предполага обемна кърмаческа работа,което изтущава пчелите.Можем да добавим и засушаването в края на лятото,което намалява прашеца в природата.Отделянето на инвертаза от пчелите при преработката на нектар или сироп,също затормозява пчелите.Като цяло това води до силна амортизация,която не позволява на пчелите да се подготвят за зимата.
Може би системата на кошера,пренаселеноста на района и липсата на достатъчно цъфтяща растителност(прашец)са големия проблем.
За системата на кошера имах в предвид,че в ЛР се развиват по силни семейства,което само по себеси определя по обемна кърмаческа дейност и по голяма нужда от прашец.
Нека колегите да споделят системата на загиналия кошер и дали района е пренаселен с пч.семейства.

shikata
02.01.2012, 11:48
Аз съм на ДБ-12, в района кошерите са много малко,обща бройка не повече от 20, полупланински район с много диви треви цъфтящи и никакви културни посеви на които може да се разчита

Ангел Йосифов
02.01.2012, 12:11
Аз съм на ДБ-12, в района кошерите са много малко,обща бройка не повече от 20, полупланински район с много диви треви цъфтящи и никакви културни посеви на които може да се разчита
Какво цъфти в края на август и септември.

scutellator
02.01.2012, 14:09
Плодовитоста на майката предполага обемна кърмаческа работа

И разлика в състава на цитоплазмата на яйцето. Яйцата снесени в количества няколко хиляди за денонощие не са същите като на същата майка, когато тя снася по няколко стотин. Същото важи и за старите майки в последната им година. Яйцата нямат същата жизненост, което означава че от тях се излюпват пчели, които могат да извършат по-малък обем работа (ако яйцето беше батерия, би могло да се каже че е произведена с по-малък заряд, от където и с по-кратък живот)
Тук може да се направи и аналогия с яйцата от кокошки носачки и яйцата от "щастливи кокошки"

Има още нещо което смятам че може би е способстващ фактор - деформиращият крилата вирус или подобен на него. Той съвсем не се нуждае от вароатоза за да се рапространява - щом веднъж вече се е разпространил в някое семейство ( в питите и меда), достига до майката до търтеите и след това се предава директно на пчелите чрез яйцата ( да, яйцата и спермата могат да пренасят вируси), като загива само част от пилото ( със всичките му последствия след това), а пчелите които оцелеят - остават заразоносители.

Ивайло Велинов
02.01.2012, 15:11
Колеги имате ли обяснение защо по слабите семейства са по устойчиви и не се разпадат по този начин. Че то август вместо да ги обединяваме за зимата да почнем да ги разделяме.


Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
сведено до минимум)
Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.

Плодовитоста на майката предполага обемна кърмаческа работа,което изтущава пчелите.Можем да добавим и засушаването в края на лятото,което намалява прашеца в природата.Отделянето на инвертаза от пчелите при преработката на нектар или сироп,също затормозява пчелите.Като цяло това води до силна амортизация,която не позволява на пчелите да се подготвят за зимата.
Може би системата на кошера,пренаселеноста на района и липсата на достатъчно цъфтяща растителност(прашец)са големия проблем.
За системата на кошера имах в предвид,че в ЛР се развиват по силни семейства,което само по себеси определя по обемна кърмаческа дейност и по голяма нужда от прашец.
Нека колегите да споделят системата на загиналия кошер и дали района е пренаселен с пч.семейства.

На мен ми заминаха всички ЛР, които бяха силни. В моя регион пашата тази година беше изключително слаба. За капак не знаех че стръбските ленти не струват и третирах. Умрелите семейства бяха силно опаразитени и с нозематоза. Плодниците не бяха оцапани, имаше 2-3 петна по прелката. Имам един кротък ДБ който също третирах с тези ленти, но абсолютно нищо му няма. Май трябва да си дам ината и да пробвам по-сериозно със система ДБ.

shikata
02.01.2012, 15:54
Аз съм на ДБ-12, в района кошерите са много малко,обща бройка не повече от 20, полупланински район с много диви треви цъфтящи и никакви културни посеви на които може да се разчита
Какво цъфти в края на август и септември.
Само разни тръни по полето, като цяла тази сушава година пък почти си нямаше паша по това време.Лошото е че обикаляха пчелите усърдно по гроздето.

Юрий Цветков
02.01.2012, 16:53
На мен ми заминаха всички ЛР, които бяха силни. В моя регион пашата тази година беше изключително слаба. За капак не знаех че стръбските ленти не струват и третирах. Умрелите семейства бяха силно опаразитени и с нозематоза. Плодниците не бяха оцапани, имаше 2-3 петна по прелката. Имам един кротък ДБ който също третирах с тези ленти, но абсолютно нищо му няма. Май трябва да си дам ината и да пробвам по-сериозно със система ДБ.Модела на кошерите няма никакво значение. Важното е, технологията на работа. С ДБ също може да се "изцеди" майката на максимум, а с ЛР да я стопираш според нуждите и желанията ти. Всичко е въпрос на техники на отглеждане, а не на модела на кошера.

evgeni.filimonov
02.01.2012, 22:13
Обяснение - не, такова никой не може да ти даде. Просто е факт че слабите на пръв поглед семейства като цяло са по-устойчиви на всякакъв вид болести.
Моето предположение е че се разболяват предимно семейства с по-плодовити и стари майки (намалена жизненост на пчелите) - което по правило си е така, независимо за коя болест.
Или може би по-слабите семейства имат по-ниски нива на патогените (събрали са по-малко мед и са посещавали по-малко цветчета, по-малко е участието им в грабежа на други кошери и т.н. - внасянето на пестициди, инсектицити и патогени, в кошера е сведено до минимум)
Натрупването на огромни количества запаси (мед) винаги е било против законите на Природата.[/quote]

ТОВА Е ИСТИНАТА и това е отговора на въпроса, ЗАЩО НАЙ СИЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ЗАГИВАТ ПЪРВИ.
Те внасят чрез прашеца и нектара тези отрови които на пръв поглед не са опасни за семействата, но те се натрупват в питите и в един момент стават отровни, например в края на сезона или може би следващата година. И така силни и здрави семейства изведнъж загиват, а слабите остискват.

jordanov
03.01.2012, 10:25
advanced , инат в пчеларството - само когато трябва да вземеш решение дали да продължиш . Ако не се лъжа ти с тоя ДБ май най-малко се занимава през годината ? На мен досега семейство в ДБ кошер /разбра ли че у Србско им викали бугарка ?/ не ми е умирало , може би щото не съм ги правил супер силни , не знам . Знам едно - преди зимата - прилична майка и 12-15 кила мед и после може и нищо /ама наистина нищо , даже някой път и дъното не съм чистил , срамота/ и на лято пак има доволно медец за мен , па ако тръгне да рои , айде на две през средата . И никакви чудеса . Докато за ЛР има десетки книги , безброй филми и филмчета , кое от кое по-чудни, ноо ... Няколко случая имам на есенна и зимно-пролетна смъртност на най-силни и добивни семейства , някои по мои грешки , други без видима причина. Поради което при равни други условия от ЛР мога да се откажа , но от ДБ - никога .
А , и от медовици и помощни семейства вече съм се отказал , нещо не ме радват .

Ивайло Велинов
03.01.2012, 13:32
Да, има няма 2 пъти за ленти, 1-2 пъти ги го проверих дали ще се рои. ЛР съм ги отварял ако не всяка седмица то през седмица. Но тази година ще експериментирам, ще закарам 3 ДБ в едното ми село дето ходя 3-4 пъти лятото да видя какво ще се получи в сравнение с ЛР които ще държа тук наблизо за да ги малтретирам често.
Тази година беше доста суха и много слаба от към мед, ЛР бяха много силни и си бяха изпапали меда по средата на юли и хапеха всичко дето мърда. ДБ поне ми даде малко, но все пак си оцапах пръстите.

Няма да се откажа от едната система понеже имам инвентар. Ще ги мъча а с времето ще ми стане ясно кое как и защо.

зуница
03.01.2012, 16:04
Тази година беше доста суха и много слаба от към мед, ЛР бяха много силни и си бяха изпапали меда по средата на юли и хапеха всичко дето мърда. ДБ поне ми даде малко, но все пак си оцапах пръстите.


От това не се разбира с колко мед си ги зазимил.В загиналите кошери има ли пълни пити с мед?Мъртвите пчели забити в питите ли са или разсипани по дъното?
Има ли зрънца захар по дъното?Къде са мъртвите в горния или в долния корпус?Има още много въпроси отговорите на които ще те доближат до истината за загубата на семействата.Няма да давам възможни отговори за да не те заблудя."Заинати" се да разбереш причината, защото "Най-големия враг на пчелите е пчеларят."

Ивайло Велинов
03.01.2012, 16:14
Мед си имаха, бяха забити в питите 10-20 пчели, бяха разпечатвали, всички останали бяха на дъното заради гравитацията :)
Но аз ги изследвах, Нозематоза, Вароатроза. Всичко е ясно темата е приключена за мен.

зуница
05.01.2012, 15:52
Здравейте колеги.
Някой знае ли нещо повече за "зоната на смъртта" в кошерите ЛР? Няма я при ДБ,"лежак" и "Фарар".За "Роже Делон" не знам.Ако действително умират повече семейства в ЛР
сигурно е свързано и с нея.Не работя с ЛР и нямам представа за "зоната на смъртта".
Може би е предпоставка за по-висока зимна смъртност в тази система кошери?

Ангел Йосифов
05.01.2012, 17:01
Да неби да имаш впредвид разтоянието м-у рамките на долния и горния корпус при зазимяването.Обикновенно горния корпус е хранителна надставка пълен с мед.Семейството свива зимното кълбото в долния корпус и стечение на зимата,кълбото се придвижва нагоре към медовите запаси.Ако разтоянието м-у горната летва на долната рамка и долната летва на горната рамка е по голямо има възможност семейството да остане в долния корпус.Тази възможност се засилва ако майката започне да осеменява в долния корпус и настане студ,семейството се свива да топли пилото и губи контакт с хранителните запаси и ето ти проблем.Но това може да се случи на слабо семейство.

ivko
05.01.2012, 17:05
Да неби да имаш впредвид разтоянието м-у рамките на долния и горния корпус при зазимяването.Обикновенно горния корпус е хранителна надставка пълен с мед.Семейството свива зимното кълбото в долния корпус и стечение на зимата,кълбото се придвижва нагоре към медовите запаси.Ако разтоянието м-у горната летва на долната рамка и долната летва на горната рамка е по голямо има възможност семейството да остане в долния корпус.Тази възможност се засилва ако майката започне да осеменява в долния корпус и настане студ,семейството се свива да топли пилото и губи контакт с хранителните запаси и ето ти проблем.Но това може да се случи на слабо семейство.слабо от към п4ели ли имаш впредвит?

kando
05.01.2012, 17:25
Да неби да имаш впредвид разтоянието м-у рамките на долния и горния корпус при зазимяването.
Но това растояние го има и при фарарите - и аз не разбрах, какво се има в предвид под "зоната на смъртта".

Юрий Цветков
05.01.2012, 17:29
слабо от към п4ели ли имаш впредвит?Да. Зона на смъртта може да има при всички корпусни системи. Но има и доста варианти за предотвратяването на евентуален проблем. А като се има предвид какви са последните 7-8 зими у нас, този проблем на практика го няма.Колегата advanced обаче говори за съвсем друго нещо. При гладна смърт (вследствие на зоната на смъртта) или липса на мед, умрелите пчели си остават в кошера.

зуница
05.01.2012, 18:55
При "Фарар" поради ниската рамка кълбото винаги е на два корпуса.Разстоянието между рамките служи само за възможно придвижване по ширина.
При ЛР винаги ли питите в горния магазин са пълни до долната летва? Ако не е така не се ли оставя много голямо опасно празно място? "Зоната на смъртта" не зависи ли по-вече от подреждането и избора на пити в горния магазин,а не от разстоянието между рамките на двата корпуса? Може би при голяма част от загиващите ЛР семейства става въпрос за грешка? Не намирам логика да мрат от болести и паразити преобладаващо ЛР в един пчелин.

ivko
05.01.2012, 18:59
Да неби да имаш впредвид разтоянието м-у рамките на долния и горния корпус при зазимяването.Обикновенно горния корпус е хранителна надставка пълен с мед.Семейството свива зимното кълбото в долния корпус и стечение на зимата,кълбото се придвижва нагоре към медовите запаси.Ако разтоянието м-у горната летва на долната рамка и долната летва на горната рамка е по голямо има възможност семейството да остане в долния корпус.Тази възможност се засилва ако майката започне да осеменява в долния корпус и настане студ,семейството се свива да топли пилото и губи контакт с хранителните запаси и ето ти проблем.Но това може да се случи на слабо семейство.слабо от към п4ели ли имаш впредвит? и тук имам грешка :D :D :D :D

ivko
05.01.2012, 19:07
слабо от към п4ели ли имаш впредвит?Да. Зона на смъртта може да има при всички корпусни системи. Но има и доста варианти за предотвратяването на евентуален проблем. А като се има предвид какви са последните 7-8 зими у нас, този проблем на практика го няма.Колегата advanced обаче говори за съвсем друго нещо. При гладна смърт (вследствие на зоната на смъртта) или липса на мед, умрелите пчели си остават в кошера. днеска на един колега видях как са умрели в долния корпус а горния е дул с мед макар че рамките са стандартно направени и има мостчета м/у тях.

Юрий Цветков
05.01.2012, 19:11
При "Фарар" поради ниската рамка кълбото винаги е на два корпуса.Разстоянието между рамките служи само за възможно придвижване по ширина.
При ЛР винаги ли питите в горния магазин са пълни до долната летва? Ако не е така не се ли оставя много голямо опасно празно място? "Зоната на смъртта" не зависи ли по-вече от подреждането и избора на пити в горния магазин,а не от разстоянието между рамките на двата корпуса? Може би при голяма част от загиващите ЛР семейства става въпрос за грешка? Не намирам логика да мрат от болести и паразити преобладаващо ЛР в един пчелин.При фарар, би трябвало да зимуват на 3 корпуса. И ако се случи така, че меда е в най-горния, а пчелите в долните 2, зоната между втория и третия си е зона на смъртта.
За това добрите пчелари, не допускат горния корпус да е изцяло пълен с мед, а още при зазимяването се вадят 2 средни пити и се слагат в долния корпус а горе се качват 2 от последните пити с пило. Така кълбото още в началото на зимата е захванато за горния корпус и проблема със зоната на смъртта отпада.

зуница
05.01.2012, 21:04
Колега yuri отговора ти за "фарар" от опит ли е, или на теория, защото имам доста резерви към него.От опит.
Познанията ми за ЛР са теоретични и затова питам практици с тази система.Информация за "зона на смъртта" в
литературата и нета основно е за ЛР, доколкото я има.Заслужава си да се помисли за нея,защото доколкото разбирам нея я създават пчеларите.

Юрий Цветков
05.01.2012, 22:30
С типичен фарар нямам опит. С ЛР пчеларствам от 1997г. и до сега няма случай на загинало семейство, заради "зоната на смърта".
Относно изписаното в литературата. То най-вече е за ДБ и ЛР. За другите системи кошери и работата с тях, има много малко информация. Да не говорим за технологии на работа. Да не говорим, че повечето нови книги и статии по сайтовете, са буквално преписани по-стари. Авторската литература е много малко.

evgeni.filimonov
05.01.2012, 23:01
Най важното е при зазимяването на семейството в два корпуса - да се подредят питите така че кълбото да захапе и двата корпуса. Проблем е когато семейството е в долния корпус и в него има меден венец, а отгоре пълен корпус с мед. В един момент пчелите изяждат този меден венец, времето е студено и тези 4 см които се получават между края на питата в долния корпус и началото на питата в горния корпус, това е зоната на смъртта, не могат да я преминат и умират от глад в долния корпус.

jordanov
06.01.2012, 10:16
Точно така - подреждане на питите ! Много начинаещи колеги подведени от филми и книги където се проповядва че трябва да се работи с цели корпуси , пропускат тази операция и резултата е ясен . Особено ако в горния корпус има пити недостигащи до долна летва .Както казва Радоев целта е още преди студовете пчелите да са стигнали меда в горния корпус . Само че , с тази промяна на времето пак има изненади . Преди 3-4 години при две седмици студ през Малък сечко и мое отсъствие едно силно семейство с много пило в горен корпус умря от глад в едната страна , а от другата имаше 4 пити пълни с мед и прашец . Някъде писах , че гледката е потресаваща .

scutellator
06.01.2012, 14:47
Много начинаещи колеги подведени от филми и книги където се проповядва че трябва да се работи с цели корпуси , пропускат тази операция и резултата е ясен .

Не са виновни книгите, методите си действат на практика. Но американците когато са ги писали са забравили, че не навсякъде се работи с техните пчели.
Никога до сега не съм си играл да размествам рамки и а "зоната на смъртта" за мен е по-скоро мит. Сигурно някъде, някога е имало такъв случай и хората са си направили грешен извод и са се наплашили тотално.

kando
06.01.2012, 15:07
Колега Скутелатор, да разбирам ли че никога не си ползвал никой от толкова актуалните напоследък във форума методи на Демари, Пелет др.
а като ти отговори ще повярваш ли (не е питане и не е конкретно към теб - а е заявление към целия форум) drinks;

Относно зоната на смъртта - не мога нищо да кажа, с ЛР съм работил твърде малко, с фарар не съм имал такъв проблем, но и с тях не съм работил кой знае колко, но не бях чувал, че така му викат "зоната на смъртта" :D ..... как да кажеш, че пчеларството не е поетичен занаят. wink;

jordanov
06.01.2012, 15:42
Баце , чувал си ти и си го чел даже ама чат пат го даваш агент-провокатор , нищо де, отива ти drinks;
Колега Скутелатор , както винаги сте 100 % прав , така че пояснявам за пореден път : където споделям собствен опит да се чете за село в централна северна България , наши пчели , някакви селски подобрени .

kando
06.01.2012, 15:45
Баце , чувал си ти и си го чел даже ама чат пат го даваш агент-провокатор , нищо де, отива ти drinks;
що бре - ако разгледаш форума, ще видиш, че аз не повярвах. wink; :D

Жоро$73
19.01.2012, 20:11
Здравейте!Тия дни,бях планирал да си сложа по една питка на отвотките.Но като чух прогнозата за времето,не се страях и днес бях на пчелина.Имам 8 отвотки.За жалост ,2 бяха дали фира.Всички бяха на п07-8 рамки.Интересното,е че кълбата бяха умрели от глад,вкопчени във 1-2-3 рамка.Всички други 4-5 рамки са пълни с мед. Не бяха и побутнати.Забравих да отбележа,че пчеларствам на ДБ.Станалото станало,но това не ми даде мира да надникна и в редовните.За радост,там всичко е наред.И семействата големи,и мед има достатъчно.Сега чета всичко наред,защо умрелите семейства,неса се прехвърлили на меда.А първата седмица на януари,всички издаваха доволен звук.Дори при почукване,като едно зажужаваха и замлъкваха.Ако някой има мнение,моля да сподели!

N-2
20.01.2012, 09:46
Зазимил си ги рано, септември - октомври. Заради младите майки и хубавото време са отглеждали пило до късно и са си направили кълбото на питите, където е било последното пило, съответно - пити без мед. Ноември, та дори декември /имаше хубави дни/ е трябвало да извадиш тези пити. След това хвана студът и не са могли да се преместят.
Изводът за мен е, че трябва да правим окончателно зазимяване след зазимяването. А именно: изваждане на тези пити, средните, които са без мед или със съвсем малко мед, изваждане на пити, непокрити от пчелите, по които има незапечатан мед, изваждане на пити, оставени зад преградната дъска.
Някои ще кажат: те пчелите си знаят работата, знаят как да зимуват. Е, да, ама има и глупави пчели wink; и мойте са такива. Някои предпочитат да работят с интелигентни и затова си ги селектират, като ги оставят да загинат тези, глупавите.
Направете всеки за себе си своя избор, дали да ги оставим на спокойствие или да ги ръчкаме, за да ги опазим от собствената им глупост.

зуница
20.01.2012, 16:15
Има ли разстояние между горната рамка на питите и покривните дъсчици, платно найлон или каквото имаш там?

Бай Пчеличко
20.01.2012, 18:58
По питите , където са умрели пчелите , нямаше ли поне малко мед , абсолютно празни ли бяха ?

N-2
20.01.2012, 20:40
Жоро, ако ходиш на пчелина и не си изхвърлил загиналите семейства, опитай да ги "съживиш". Напръскай пчелите с по-гъст, топъл сироп както са по питите и тези, който са долу на дъната. Ако са без храна отскоро /до 4-5-6 дни/ има вероятност да се съвземат. Ако имаш късмет и се размърдат, подреди наново гнездата.

зуница
20.01.2012, 22:15
И мене ме интересува резултата от предложението на iris.

Жоро$73
23.01.2012, 10:37
Здравейте!Благодаря за бързите отговори!Питите,върху които бе кълбото,бяха абсолютно празни от към мед.Имаше само малко прашец.

peychev
23.01.2012, 23:09
Здравейте,и аз днес направих първото си подхранване за тази година,или по-скоро първоро ми подхранване въобще и се оказа,че не съм заземил никак добре....и подхранването при мен ще е голяма мъка...Интересното е че кълбота беше почти над рамките... за сега мисля,ги спасих,но да видим как ще се развият нещата през следващата седмица...

plamen3
24.01.2012, 13:43
Здравейте ,пчелари hi; От две години се занимавам с пчели . Кошерите са ми фарар . Досега съм зазимявал все слаби семейства blush; Всичките иззимуваха успешно без единственото ми силно семейство което обедених от две преди зимата. Имаха поне 20-ина кг мед и много пчели. Имаше мед в този кошер и малко умрели пчели по дъното . Предполам ,че такова количество мед вреди на пчелите през зимата като ги изстудява?!

valyo
24.01.2012, 16:04
....Предполам ,че такова количество мед вреди на пчелите през зимата като ги изстудява?!....


Точно обратното e.

Причините повече да мрат силните и далите най-много мед лятото семейства са други. И ако изключим болести и акар се дължат на по-голямата амортизация на пчелите и на по-голямата амортизация на майката.

Най-удачния начин да се помага на такива семейства е чрез помощни семейства - например с отводки правени пролетта. Има го писано много - потърси. Отводките не са събирали мед и поне тази амортизация им е спестена. Т.е. те са с покачествени пчели, които значително подобряват положението на зазименото семейство.

Юрий Цветков
24.01.2012, 18:31
е Предполам ,че такова количество мед вреди на пчелите през зимата като ги изстудява?!И как точно ги изстудява?

Бай Пчеличко
24.01.2012, 18:47
е Предполам ,че такова количество мед вреди на пчелите през зимата като ги изстудява?!И как точно ги изстудява?

Като се явява студена преграда в целоста на кълбото ! Затова пчелите не оформят кълбо върху пълномедни пити , а предпочитат празни тъмни такива ! Това е и един от основните недостатъци на плитката рамка !
wink; :D

valyo
24.01.2012, 19:12
е Предполам ,че такова количество мед вреди на пчелите през зимата като ги изстудява?!И как точно ги изстудява?

Като се явява студена преграда в целоста на кълбото ! Затова пчелите не оформят кълбо върху пълномедни пити , а предпочитат празни тъмни такива ! Това е и един от основните недостатъци на плитката рамка !
wink; :D

По книгите друго пише. А именно че меда има много по голяма термоконстанта, ще рече че по-бавно изтива (и се стопля също, но това няма значение в кълбото). Резултата е че спомага за плавната промяна на температурата, нещо което е много важно.

Бай Пчеличко
24.01.2012, 20:06
И всепак пчелите не оформят кълбо върху мед ! Защо ли ?

valyo
24.01.2012, 20:12
Едва ли знаем точните им причини за всяко действие. Може да искат да има въздух, може да е заради това че предвиждат да гледат пило там, може и да е заради температурата ... ?
Пак казвам че по спомен от литературни данни, пити с мед към края на гнездото се цитират като способващи поддържането на температурния режим в кошера, защото са фактор за плавнат промяна на температурата.

христо
24.01.2012, 20:16
Вальо, велик цитат си сложил! Бравос!

valyo
24.01.2012, 20:18
И твоя си го бива- отдавна ти завиждам за него . :)

N-2
24.01.2012, 20:40
...по спомен от литературни данни, пити с мед към края на гнездото се цитират като способващи поддържането на температурния режим в кошера, защото са фактор за плавнат промяна на температурата.
От което следва:

Зазимявайте смело без преградни дъски!

Даниел Йорданов
24.01.2012, 20:59
Но с уговорката ,през февруари да се стеснява и затопля гнездото....

Nic 59
24.01.2012, 21:13
Но с уговорката ,през февруари да се стеснява и затопля гнездото....

Защо през Февруари да не би меда да е изтинал?

evgeni.filimonov
24.01.2012, 21:36
Може да се зазимява с преградни, но да няма пити зад тях...
и най вече да се направи много късен преглед на семействата, за да се види къде са сформирали кълбата. Според мен, семействата основно загиват ноември и декември , вследствие на вароатозата, а януари, вследствие на неправилно зазимяване, вслучая неправилно подредени запаси. Така че по добре питка още в началото на януари, отколкото загинало семейство още при първия по голям студ.

Nic 59
24.01.2012, 21:46
Питка през Януари е ЧП /чрезвичайное призшедствие за по младите/ и някои мнения точно за това ме принудиха да взема отношение за най рисковия период на пч. семейство.

Юрий Цветков
24.01.2012, 22:17
И всепак пчелите не оформят кълбо върху мед ! Защо ли ?Сигурен съм, че и ти не живееш върху хладилника (склада с храна), а си го внесъл в дома си. Домът на пчелите са восъчните килийки по питите. Там те се раждат, отглеждат поколение и си складират храната (нямат хладилник). Та на практика те правят кълбото в дома си и отиват до хладилника, като са гладни (местят се към запасите) wink; drinks;

evgeni.filimonov
24.01.2012, 22:43
Точно така ,
пчелите оформят кълбото върху празните килийки, не върху меда. Но факт е че над главите им и около тях трябва да има мед, ако няма, то те си пренасят в рамките на кълбото. Но идва януари и следва студ в продължение на 7-8 дни и какво става тогава ? Пчелите са свити на кълбо, и запасите са далече от тях. И.... УМИРАТ... ЖАЛКО. Тогава трябва да се намеси пчеларя и още от рано да сложи медец над главите им и да си пие винцето спокойно.

Владимир Владимиров-Влад
24.01.2012, 23:22
Тогава трябва да се намеси пчеларя и още от рано да сложи медец над главите им и да си пие винцето спокойно.Пчеларска идилия след добре положен труд. drinks;

Ангел Йосифов
25.01.2012, 09:34
Точно така ,
пчелите оформят кълбото върху празните килийки, не върху меда. Но факт е че над главите им и около тях трябва да има мед, ако няма, то те си пренасят в рамките на кълбото. Но идва януари и следва студ в продължение на 7-8 дни и какво става тогава ? Пчелите са свити на кълбо, и запасите са далече от тях. И.... УМИРАТ... ЖАЛКО. Тогава трябва да се намеси пчеларя и още от рано да сложи медец над главите им и да си пие винцето спокойно.

Пчелите оформят кълбото,като 25% от площа е върху мед.Ако нямат подгрят мед, пиши ги бегали.

plamen3
25.01.2012, 20:38
Забравих да допълня ,че двете семейства които обединих бяха отводки с млади майки . Направих това септември и едната от двете майки със сигурност е оцеляла. Мед от тях не съм вземал ,развиваха се плавно цялото лято . Единственото сигурно е че имаха много повече мед и пчели от другите.Срещу кърлежите ги обезпаразитих както останалите... Това че меда запазва температурата в кошера важи само за питата на която са пчелите, според мен .
Пита с мед през зимата= буца от лед

Юрий Цветков
25.01.2012, 22:24
Пита с мед през зимата= буца от ледПламене, нищо лично, но това е страхотна глупост. Явно не си внимавал в часовете по физика. Я ми кажи, защо в цялата страна температурите са отрицателни, а по крайбрежието на морето са доста по високи?

evgeni.filimonov
25.01.2012, 22:32
Пчелите оформят кълбото,като 25% от площта е върху мед. Ако нямат подгрят мед, пиши ги бегали.[/quote]

Така си мислим ние, но има и семейства, които правят точно обратно на това което ние си мислим.
Имах случай, при който, семейство стеснено на 6 рамки с нормални количества мед, преградна дъска и зад нея 3 празни рамки. Семейството се прехвърля зад преградната дъска върху празните рамки, и там си зимува, като си прехвърля медец от питите с мед.

N-2
26.01.2012, 09:55
Имах случай, при който, семейство стеснено на 6 рамки с нормални количества мед, преградна дъска и зад нея 3 празни рамки. Семейството се прехвърля зад преградната дъска върху празните рамки, и там си зимува, като си прехвърля медец от питите с мед.
Зимуват си, докато свие студът и им свърши храната и им свършва зимуването, а и съществуването.

...трябва да правим окончателно зазимяване след зазимяването. А именно: изваждане на тези пити, средните, които са без мед или със съвсем малко мед, изваждане на пити, непокрити от пчелите, по които има незапечатан мед, изваждане на пити, оставени зад преградната дъска...

N-2
26.01.2012, 10:24
Здравейте ,пчелари hi; От две години се занимавам с пчели . Кошерите са ми фарар . Досега съм зазимявал все слаби семейства blush; Всичките иззимуваха успешно без единственото ми силно семейство което обедених от две преди зимата. Имаха поне 20-ина кг мед и много пчели. Имаше мед в този кошер и малко умрели пчели по дъното . Предполам ,че такова количество мед вреди на пчелите през зимата като ги изстудява?!
Пишеш, че е имало много пчели и много мед.
А за пило не пишеш колко е имало.
Споменаваш, че е имало малко умрели пчели по дъното.

Възможно е да си ги зазимил със стари пчели и малко млади пчели, които са останали шепа и са умрели, неуспявайки да поддържат температура.

ggg
26.01.2012, 13:33
с какво лекарство третира есента




? :D

plamen3
26.01.2012, 14:42
Пита с мед през зимата= буца от ледПламене, нищо лично, но това е страхотна глупост. Явно не си внимавал в часовете по физика. Я ми кажи, защо в цялата страна температурите са отрицателни, а по крайбрежието на морето са доста по високи?
Не знам откъде такава смелост на изрзяване при положение ,че грешиш ! Имам си представа от топлопренасяне. И ти казвам ,че пчелите не са такъв топлинен източник за какъвто си мислиш . ТОЧКА!!!

Бай Пчеличко
26.01.2012, 19:04
Подкрепям изцяло колегата Пламен 3 , точно такае , медът е пречка в процеса терморегулация на пчелното кълбо ! А другите ефекти - като регулатор на околната температура са спорни откъм ползата ! А за зимуване Фарар е най-неподходящата система - практически семейството няма място за сформиране на ефективно кълбо ! Системата можеби щее подходяща за по-мек климат , като край морето примерно , но.....

kostadinstoyanov
26.01.2012, 21:19
С риск и аз да бъда обвинен в смело изказване, искам да споделя своя опит. При първото затопляне през I-II, 12-14 градуса, аз отварям и изваждам средните, останали без мед рамки, даже и да има по малко снесено на тях. Изваждам и излишните медени отстрани, и за мен те са "буца лед."
Вярно е, че зимата край морето е мека, ама каква е пролетта? Колко време и слънце са нужни на морската вода за да започне да се стопля?
А за преминаването зад дъската мисля, че става, ако там са оставени рамки за почистване след центрофугиране или в гнездото няма рамки с достатъчно празни килийки. Един късен преглед е застраховката.
Нека не прозвучи като хвалба, но за 16 години пчеларство аз нямам загинало семейство. Когато чуя за такова, първото нещо, което ми идва на ум е въпроса Как така? Ти къде беше?

evgeni.filimonov
26.01.2012, 22:40
Един късен преглед е застраховката.

ТОВА Е ИСТИНАТА.

зуница
26.01.2012, 23:11
А за зимуване Фарар е най-неподходящата система - практически семейството няма място за сформиране на ефективно кълбо ! Системата можеби щее подходяща за по-мек климат , като край морето примерно , но......За 12 години работа с "фарар" нямам и едно загубено семейство.Пчелите са на 1000-1200 м. над нивото на морето.
Колко са колегите които наистина работят с "фарар"?

valyo
27.01.2012, 11:51
Подкрепям изцяло колегата Пламен 3 , точно такае , медът е пречка в процеса терморегулация на пчелното кълбо ! А другите ефекти - като регулатор на околната температура са спорни откъм ползата ! А за зимуване Фарар е най-неподходящата система - практически семейството няма място за сформиране на ефективно кълбо ! Системата можеби щее подходяща за по-мек климат , като край морето примерно , но.....

Убедихте ме колеги. От тази есен махам всичкия мед при зазимяване. Да не им е студено на хайванчетата.

А за алпийския кошер дали важи също, че е за по-мека зима? Щото и неговата рамка е малка? ????

Поздрави.

plamen3
27.01.2012, 17:15
Ходих да изчистя снега от кошерите за да не се задушат пчелите. Разтревожен съм защото пчелите не спират да жужат поне 15-ина минути след като съм бил до тях . Единствено с ръка махам снега от входа и това е достатъчно да се разтревожат за дълъг период. Възможно ли е вече да гледат пило и така да повишават температурата на гнездото? Проблем ли е това жужене?

Nic 59
27.01.2012, 18:38
Нормално е да са по шумни при тези темперутири. Ако са по-голяма бройка и шумът е еднакъв /по слабите шумят по силно/ значи всичко е наред. Нямам опит но шумът е различен при глад, болест,липса на майка, влага и т. н.
Относно спора има ли значение дали зимуват в/у мед или празни пити. При тези температури и още по ниските които се очакват да зимуват в/у мед за сем. е гибел. Практически сега са изяли част от меда и има къде да свият кълбото но такива темпер. Ноември или Декември е опасно. При ниски Т пчелите уплътняват максимално кълбото и навлизат във килийките които трябва да са празни, а ако има мед във тях...........

Бай Пчеличко
27.01.2012, 18:50
Колеги , имам един лежак , 2 РД и десетина ДБ 10р. Започнах с фарар и още на другата година ги прехвърлих в ДБ , но това сие мое разбиране за нещата , базирано на личните ми наблюдения ! Ако сарказма измества дискусията се обезсмисля форума ! Сигурен съм (лично мнение ) , че в Алпите пчелите едвали ще зимуват по-зле в ДБ от РД , но най-лесно е да избягваме мисленето !

Колега Пламен 3 , ако погледнеш под капака и няма пчели сега в студа върху рамките , значи няма нещо , което да зависи от теб в момента ! Успех !

А в Алпите единствено Роже Делон пчеларства с кошерите си ! Другите са на ДБ ! :D :D :D

plamen3
27.01.2012, 18:59
Благодаря за отговрите ,сега вече се поуспокоих!

Ангел Йосифов
27.01.2012, 19:01
. При ниски Т пчелите уплътняват максимално кълбото и навлизат във килийките които трябва да са празни, а ако има мед във тях...........
Ники, пчелите могат ли да консумират студен(замръзнал) мед?Колко време могат да изкарат без храна?

Nic 59
27.01.2012, 19:19
Струва ми се че знаеш отговора но приемаш само част от него. Естествено че не могат. Над кълбото /и напред към задната страна на кошера/ кълбото стои върху част от меда но основната част стои на празни пити. При нужда когато се дава рамка с мед хоризонтално над гнездото задължително се затопля за бързо сваляне на меда. Не ми се рови да търся снимка на рамка при подобен спор за да покажа нагледно как трябва да изглежда, колко мед трябва да има на нея, къде и колко е ложето където правят кълбото.

Юрий Цветков
27.01.2012, 21:57
Убедихте ме колеги. От тази есен махам всичкия мед при зазимяване. Да не им е студено на хайванчетата.

А за алпийския кошер дали важи също, че е за по-мека зима? Щото и неговата рамка е малка? ????

Поздрави.Много добре си решил.И понеже знам, че си и голям природолюбител, ти предлагам да обиколиш в района си и ако има хралупи с "диви" пчели, и на тях им извади всичкия мед, че да не им е студено през зимата. И без това като няма пчелар, който да се грижи за тях, сигурно ще умрат. wink;

N-2
28.01.2012, 09:02
С риск и аз да бъда обвинен в смело изказване, искам да споделя своя опит. При първото затопляне през I-II, 12-14 градуса, аз отварям и изваждам средните, останали без мед рамки, даже и да има по малко снесено на тях. Изваждам и излишните медени отстрани, и за мен те са "буца лед."
Вярно е, че зимата край морето е мека, ама каква е пролетта? Колко време и слънце са нужни на морската вода за да започне да се стопля?
Абсолютно адекватно и полезно действие за този период, януари - февруари - март, което действие се прилага за слаби семейства.

Справка: Метод на Блинов

Ангел Йосифов
28.01.2012, 09:45
кълбото стои върху част от меда но основната част стои на празни пити. .

Сега съм напълно съгласен,но имам и друг въпрос.Трябва ли да се притеснявам,като имаме впредвид студеното време, за основните ми семейства,понеже в момента имат не по малко от 20кг мед в плодниците(дб),че и питка отгоре.

Nic 59
28.01.2012, 11:00
Не, толкова мед в момента е плюс. Меда е буфер при резки промени на температурата и дава време на пчелите да организират кълбото по удачно. Но след време /при пило/е минус защото "акумолират" не само топлина но и студ.

Ангел Йосифов
28.01.2012, 11:18
Но след време /при пило/е минус защото "акумолират" не само топлина но и студ.
Да разбирам ли,че февруари март повечето мед в кошера ще се отрази зле на развитието на пчелното семейство?

Nic 59
28.01.2012, 11:26
Да, за това се слага зад пределната дъска където влиянието му е силно намалено а пчелите могат да го усвояват от там при нужда, а свръх запасите се махат от кошера.

estabien6
04.02.2012, 14:36
Зравейте,днес след студа 1 семейство по малко,преместили са се зад преградната и там са си умряли ,бях забравил да му сложа затоплящи материали отгоре само на него . така ,че грешката е само моя а не студеното време . tube;

Димитър Бонев
04.02.2012, 14:42
Че какво е имало зад преградната дъска за да се преместят там. Липсата на отоплителни материали отгоре в никакъв случай не е аргумент за смъртта на това семейство. По-скоро грешката е някъде другаде.

estabien6
04.02.2012, 16:02
Празни пити ,били са с малко мед

Ивайло Велинов
04.02.2012, 17:21
Днес отворих последният оцелял. Бяха изпапали всичко от 5 пити, хванах ги точно на време. Преместих им медна пита, поразпечатах малки останали кръгчета и понеже е ДБ обърнах питите та остатъците мед да дойдат отпред. Семейството едва оцеля единствено от нозематоза. По дъното имаше 4-5 мистрии с пчели, бяха задзидали входа. Почистих, оставих ги на 5 черни пити като една с доста мед. Сложих питка, покрих ги с найлон и това е дано оцелеят. 10 мин по-късно видях че не съм затворил добре капака, и ми направи впечатление че не обръщат внимание на питката ами се радват на разпечатания мед. Шокира ме факта че открих локва в задната част на плодника. Медените крайни пити буквално течеше вода от тях.

estabien6
04.02.2012, 18:29
Вода и при мен имаше,която е била на лед тези дни ,коремите им пълни до горе и при натиск излиза рядка течност .но при мен се бяха преместили зад преградната и не са могли да се върнат обратно на медените пити,повече празни пити в кошер не оставям ,да ми е за урок .Но нали казват ,че докато не уморим някои кошер ,не се става пчелар ...дано само с 1 се размина.

estabien6
04.02.2012, 19:24
Акари не намирам за сега ,900 грама тежи загиналото семеиство,не мога да му намеря майката.

Даниел Йорданов
04.02.2012, 22:51
От ненормалния студ по стените на плодниците кондензираната влага е станала на лед...направо да се чуди човек как оцеляват пчелите в тая обстановка....При мен днес на обяд се показа малко слънце но не се вдигна температурата над минус 8....катастрофа....в някои семейства има диарични петна по рамките...

vanHanegem
04.02.2012, 23:01
С ДБ е така...А вие сте противници на храненето по това време, но с тази диария ще ти се наложи - кърмова маса и 5% йодова тинктура....Санирането също го отричате, а съвсем не е маловажно, особено в този момент! При нас не вдига вече 10 дни над /-/ 10, снегът е над 50 см., но....всичко е наред.

Даниел Йорданов
04.02.2012, 23:33
Ами аз имам скреж и лед не само в ДБ, а и в ЛР...Миналата пролет давах профилактично през март в сиропа НОЗЕСТАТ.....който е смес от Йод и Мравчена киселина....Диарични петна имам на 3-4 семейства по малко, но една ЛР отводка зазимена върху основно семейство е яко насрана....интересното при нея е че тя беше с прелка на самия корпус обърната в обратна посока....през ноември затворих тая прелка и отворих от противоположния край входя на снелгровата табла....днес като се вгледах видях че навътре отвора на таблата е почти напълно запушен с клей....излиза че все едно съм ги затворил принудително....може от липса на достатъчно въздух и понеже отгоре са с найлон да се е получило нещо което да е провокирало по-активно хренене и при невъзможност да се облитат през топлия декември да се е стигнало до това препълване на червата и диария...но от хубавата отводка която заемаше 7 междурамия с пчели сега са останали 2 междурамия....почти съм убеден че ще загине....сега отворих стария вход на корпуса ама кел файда...

valyo
04.02.2012, 23:51
С ДБ е така...А вие сте противници на храненето по това време, но с тази диария ще ти се наложи - кърмова маса и 5% йодова тинктура....Санирането също го отричате, а съвсем не е маловажно, особено в този момент! При нас не вдига вече 10 дни над /-/ 10, снегът е над 50 см., но....всичко е наред.

Лежак, ДБ, ЛР, мешано (долу ДБ горе ЛР ), основни семейства и отводки на по 4 рамки, сняг над метър със сигурност, щото затъвах над кръста в събота, всички хранени последно началото на септември - alles OK.

Хватката е проста. На амортизираните семейства е придадена пчела или цяла отводка (в два случая роеве), другите са зазимени с мед (нищо че ставал на буца лед - аз сега при минус 15 съм доволен от леда, той е 0 градуса).
Имам и възглавници отгоре, отстрани зад преградата, където е стеснявано, не оставям празни или маломедени пити ?????!!!! а запълвам с каквото имам дъска, възглавница, сламена възглавница.

Не гледам стотици кошери, но така да беше, пак така щях да ги зазимявам. Никога няма да гледам повече отколкото мога да се грижа както смятам че е правилно за тях.

evgeni.filimonov
05.02.2012, 21:09
И на мен вчера ми направи впечатление, че пчелите, които излетяха след като отворих таблите, масово се изходиха. Явно след месец необлитане, бая зор имат вече. Но върху рамките не забелязах петна. Все пак пчелите имат един ензим, казва се каталаза, който им помага да издържат до 3 месеца без да изпразват дебелото си черво. Но, това е при положение, че са запасени с подходящ за зимуване мед.

Димитър Бонев
09.03.2012, 23:35
Колеги, дайте информация, къде, в кой регион каква е зимната смъртност. Необходимо ми е за да направим моментна картинка на загубите. Имам нещо в предвид.

yaya
10.03.2012, 08:35
Колеги, дайте информация, къде, в кой регион каква е зимната смъртност. Необходимо ми е за да направим моментна картинка на загубите. Имам нещо в предвид.
Нали имаше анкета някъде из форума? Какво стана с нея?

Димитър Бонев
10.03.2012, 19:30
Вижте опътвам се да направя нещо, но ми трябва подробна информация. Загуби в региона, а не на конкретния пчелин, какви са симптомите-изчезнали или загинали и дали семействата са отслабнали или са загинали така както са зазимени, с какво е третирано против акара, какви култури са отглеждани в района, евентуално срещу какво са пръскани, и каквото се сетите, за да се направи реална карта на пораженията. Трябват ми бързо за да подготвя нещо, с което да се опитам вдигна тревога, на доста високо ниво. Не знам до колко ще помогне, но е възможност, която не е за изпускане. Иначе пак ще си чешем езиците и ще чакаме Ганчо, Михайлов и компания, да си решат проблемите на наш гръб.

Танаси
10.03.2012, 20:04
Бонев отвори една анкета набързо с въпроси на които искаш инфо и ще я попълним набързо.
така ще имаш що годе добра информация по регион.

kasapina
10.03.2012, 20:53
Има райони с изключително голяма зимна смъртност на пчели, като района на Чирпан. Там смъртността е между 80 и 100%. Това съобщи за Радио „Фокус"-Пловдив Димитър Бонев, зам.-председател на Сдружение на пчелари „Акация 1899”. Всеки регион е строго специфичен, поясни Бонев. В Пловдивско смъртността е била между 10 и 20 %. В Първомайско загубите на пчелни семейства също са доста големи – до 50%, в Северна България са между 30 и 50%. Има и случаи за изчезване на семейства, като причините за това не са установени още.

п.п. В моя район е над 40 %
тая година е пълна скръб
Аз съм от Стара Загора,но кошерите са в гр Раднево

mladen99
10.03.2012, 21:45
Честно казано за мен това е от пчеларя и в много малка степен от природата.
Като гледам тези дето зазимихме с моя учител колко бяха слаби, не очаквах да презимуват, но всички 5 семеиства са си живи и здрави.

Пеньо Лазаров
11.03.2012, 00:54
Младене имаш само 5 кошера, съвсем по друг начин стоят нещата в големите пчелини, аз на третата година от моето пчеларстване съм дал първата жертва, когато направих 30 кошера и то от нападение.

mladen99
11.03.2012, 10:42
Младене имаш само 5 кошера, съвсем по друг начин стоят нещата в големите пчелини, аз на третата година от моето пчеларстване съм дал първата жертва, когато направих 30 кошера и то от нападение.

9 са но няма значение, може и така да е.
Има и друго, че и на препаратите които се продават неможе да се разчита за качество.
-------------------------------------------------
Моят учител, тази година му загина 1 семеиство от 35, но поради негова грешка. Тои не сваля магазините зимата и забравил над плодника да сложи парче плат и пчелите са се качили в магазина и загинали.

estabien6
11.03.2012, 14:56
В нашето село от 110 са загинали 2 от студ-глад поради грешки на пчеларите ,ще опитам да събера информация за целия регион

kostadinstoyanov
11.03.2012, 20:42
. Никога няма да гледам повече отколкото мога да се грижа както смятам че е правилно за тях.[/quote]

Тема за размисъл!

При мен нещата са следните. Нямам загинали семейства. Осемте резервни майки, 5 млади и 3 стари, осакатени иззимуваха по на 3 рамки, вече са с пило. През зимата не храня, при възможност преглеждам и ако се налага добавям медени рамки. През март става, каквото ще става, да не избързваме.

kasapina
11.03.2012, 20:56
Тук става въпрос за големи пчелини(100-120 кошери),там е интересно да се види и чуе мнението на пчеларя.
Тази година,работата е зле при големите пчелари,този акар много нещо пчелни семейства измори. crying; next_mad; judge;

jordanov
12.03.2012, 10:53
Ха ха интересно е ама не казват, данните за смъртността са по-секретни и от данните за медодобива. По нашия край всичко май е наред засега, въпреки че и тази година имаше зима :D . На един колега със 60 кошера умрели 4, друг със 200 ми каза че смъртността му е под 10 %, като че ли нищо особено, засега.

Димитър Попов
16.03.2012, 15:17
Относно смъртността - при нас в района на гр.Сандански смъртността е голяма от 50 до 90%,като се има предвид, че пчелините са от 30-50 кошера,а повечето 5-6.Колегите съобщават,че в кошерите има много храна,запечатана,пчелите са отбелязали границите на кълбото,там всичко е изядено но наоколо храната е непокътната.В повечето случаи мъртвите пчели са в кошера.Петна от диария има рядко.

Ивайло Велинов
16.03.2012, 16:26
Относно смъртността - при нас в района на гр.Сандански смъртността е голяма от 50 до 90%,като се има предвид, че пчелините са от 30-50 кошера,а повечето 5-6.Колегите съобщават,че в кошерите има много храна,запечатана,пчелите са отбелязали границите на кълбото,там всичко е изядено но наоколо храната е непокътната.В повечето случаи мъртвите пчели са в кошера.Петна от диария има рядко.

Същото е и в пернишко, 50-90% което не е малко. Симптомите са същите като при вас.
Инак мненията за проблема са равни на броя пчелари.
От манова токсикоза, през отравяне със слънчогледов прашец, нечакествена храна, нозема-церана до извънземно влиание.

Пеньо Лазаров
16.03.2012, 20:35
Тези признаци за мен са смърт от нозематоза церана, но най-добре даите пчели за иследване и моля напишете резолтата от него.

Ивайло Велинов
16.03.2012, 20:54
Изследвах ги, отговора е дежурен - нозематоза и вароатроза

Димитър Бонев
16.03.2012, 22:39
дали въобще са ги изследвали?

Пеньо Лазаров
17.03.2012, 02:10
Чесно да ви кажа в нашата държава трябва да се обяви публично, че върлува нозематоза церана и мори от 2007г. до сега по 50% от кошреите през зимата и да се внесе фумагилин за да си запазим кошерите иначе всичко е бошлав, тази година едни колеги се оплакват от висока смъртност, а догодина ще са други.

lubol
17.03.2012, 06:57
Колеги за нозематоза може ли да се дава нещо профилактично. За добрата храна и качествен мед за зазимяване е ясно, но някакви лекарства и кога е редно пролет или есента.
Като ги гледам моите нямат изцапани рамки, прелки всичко е чисто ама знам ли ги.

scutellator
17.03.2012, 10:38
Чесно да ви кажа в нашата държава трябва да се обяви публично, че върлува нозематоза церана и мори от 2007г. до сега по 50% от кошреите през зимата и да се внесе фумагилин за да си запазим кошерите иначе всичко е бошлав, тази година едни колеги се оплакват от висока смъртност, а догодина ще са други.

Няма да има никаква полза от вноса на Фумидила, тъй като антибиотиците при пчелите са забранени на територията на ЕС (изключение има само в Англия за Фумидила). Докато това не се промени (България трябва да си извоюва това право, което предвид политиката на Бг, ще стане на куково лято), срещу нозематоза могат да се използват само Тимол, Vita Feed (green/gold), Нозестат, Алое вера и други, както и не на последно място по-малко податливи на нозематоза пчели.

Освен това не е сигурно че нозематозата е причината.
В Америка, където Фумидила се произвежда и редовно третират с него, до сега това не им е помогнало особено. Помислете над това.

apis_59
18.03.2012, 07:01
Колеги, дайте информация, къде, в кой регион каква е зимната смъртност. Необходимо ми е за да направим моментна картинка на загубите. Имам нещо в предвид.
От Червен бряг съм при нас смъртността е м/у 50 и 70% има и случай от 25-30 семейства на 100% загуби.Но много от колегите не споделят цялата истина

kando
18.03.2012, 19:49
Чувам, че и в Беленско тази година имат пак баят загуби, че и от рано са почнали кражбите - имам някакво смътно усещане, че тази година наистина ще има бум на кражби, дано не го разбирам на собствения си гръб.

Димитър Попов
30.03.2012, 18:48
С тази голяма смъртност тази година ще има проблем със закупуване на готови майки и ще е много актуално дискутирането на въпроса за производство на майки и правенето на повече отводки.Аз останах с едно пчелно семейство и сега трябва от него да произведа повече-но колко,кога и как-туй е въпроса.

apis_59
31.03.2012, 12:15
Някой да ме посъветва какво да правя с питите с мед,че са над 80 пълни пити.Част от тях ще дам на останалите ама те са само 10 сем.а и те си имат достатъчно.

apis_59
31.03.2012, 12:24
При мен имаше 4 кошера на който пчелите бяха останали на дъното около една шепичка.Имаше и диаретични петна по две рамки.Меда беше изконсумиран на две пити около 1/3 а останалия си стай непокътнат изобщо.

Димитър Попов
31.03.2012, 17:37
Ако се съобразим с препоръките относно предпазването от нозематоза,меда трябва да не се дава на пчелите,за хората не е опасен,втория вариант е изваряване 15-20 мин с вода за стерилизация.Тогава може да се дава на пчелите в различно съотношение мед/вода съобразно нуждите.Малко трудоемка работа е - не бива да се дават пити с мед,меда трябва да се центрофугира и извари за стерилизация и след това да се дава на пчелите.

kasapina
04.04.2012, 11:44
Вестник ”Пчела и кошер” от 7 март 2012, бр.323 тревожно съобщава: ”От различни райони на страната долитат отчаяни сигнали за значителни загуби на пчелни семейства”. ”Пчели” доуточнява, че към края на февруари се очертава смъртност над 50 %. Наши наблюдения установиха 80, 90 и 100 % загинали пчелни семейства в някои пчелини към края на зимата. Но истинските размери на загубите ще се видят в края на март.

По повод на посочените тревожни данни навред чувам обяснението: ”Тежката зима погуби незапомнен брой пчелни семейства.”

Това твърдение поражда въпроса: продължителната и суровата зима ли е основната причина за високата смъртност на пчелите през сезон 2011/2012 г.?

По-съсредоточеното вглеждане в практиката дава основание за отрицателен отговор на въпроса.

Правя анализ на причините за зимната свъртност на пчелите в два пчелина от една климатична зона, но с твърде различен брой умрели пчелни семейства, непоказали заболявания по време на главния есенен преглед и при зазимяването и равностойно снабдени с достатъчна по количество качествена храна – правилно разпределена в
пчелното гнездо.На пчелите от двата пчелина са осигурени условия за успешен зимен живот.

В първия пчелин загубата в края на февруари 2012 г.е 13,04 %, а във втория – 30 %. Ако приемем, че продължителната и сурова зима е основна причина за смъртта на пчелите, то посочените данни опровергават категорично подобна теза.

Напълно в течение на извършената работа в двата пчелина съм и зная, че при пчелите с 30 % смъртност, в края на лятото и през есента бяха допуснати две основни грешки.
- Не се извърши напълно ефективно третиране срещу акара: не беше проведена биологична борба против паразита, поради това че се посещаваше пчелина при възможност, а не когато беше нужно.
- Преустанови се по субективни причини подхранването в период, когато в кошерите постъпваше прашец, а това наложи впоследствие амортизиращо подхранване, а такива пчели не издържат несгодите на продължителната и тежка зима.
Анализът на приведения пример дава основание за следните изводи.
- Продължителната и мразовита зима не е главната причина за високата смъртност при пчелите, но тя създава условия за драстична проява на последиците от допуснатите грешки при работа с пчелните семейства.Зимата е тест за оценка на пчеларския професионализъм.
- Обяснението на високата смъртност на пчелите с условията на зимата е опит за оправдание, а подобен катаклизъм налага точна оценка на причинно – следствените връзки между явленията, за да не се повтарят допуснатите грешки./Милан Стоянов, София


Източник: http://www.farmer.bg

kando
04.04.2012, 14:52
Да явно ще чакаме близо 100% смъртност, за да се признае CCD.

п.п. след дъжд качулка е Българска поговорка и много обичаме да си я повтаряме, баш така правим след дъжд качулка.

p4elarov
04.04.2012, 19:44
За мен проблема е от майкопроизводителите имат нозематоза и липсва контрол-при 34 зазимени сега сам с 24 от 10 жертви 6 ловечки майки пални с мед 2 отводки 1тартовка и 1 от глад ;На един приятел от един му направих 3 с 2 майки от Павлов и двете се продрискаха единия умря за другия има шанс а основният е здрав;Изводите си ги правете вие;

ianev
04.04.2012, 19:56
Аз миналата година смених майките като закупих от Павлов и нямам проблеми семействата са ми силни и здрави. И тази година смятам пак да взема от него. Само 2 отводки който купиш уш за добри от местен пчелар на 5 рамки берат душа едната аиде ще оцелее другата е силно съмнителна но да видим...

apis_59
05.04.2012, 19:54
Може ли да се започне подхранване със сироп или е рано още?От гледна точка на температурите.

Станко Ставров
05.04.2012, 20:29
Може ли да се започне подхранване със сироп или е рано още?От гледна точка на температурите.

Може. drinks;

Димитър Бонев
06.04.2012, 13:09
Когато има принос на прашец подхранването със сироп може да започне. Сега има обилен принос всичко е разцъфнало, така че спокойно можеш да сипваш по малко сироп.

zayo
08.04.2012, 23:57
За смъртността- при мен от 19бр. зазимени иззимуваха 14 бр. Загубих 3бр. поради това, че въпреки пълните втори корпуси не се бяха качили там. Освен тези 3бр още 2 бр. семейства ми загубиха майки поради което ги обединих с други.Такива загуби според мен са НЕДОПУСТИМИ!. Не търся вина в тежката зима, лошото международно положение или тежката икономическа криза, а в мен /респективно - пчеларя/. След като при някой колеги с по 70-80бр пчелни семейства при сходни условия има по 1-3 бр. загуба , то какво да коментираме.... Защо при едни да може, а при други -не! В случай, че на време си бях подхранил семействата и имах запасни майки вероятността да загубя някое семейство граничи с НУЛА! judge; А колкото до подхранването сега подхранвам с разпечатан мед от пити/ имам достатъчно от загубените семейства/, а след седмица две мисля да им дам и по 2-3 хранилки със захарен сироп в съотношение 1:1 с вода. През миналата година при по-слабите семейства по това време им давах и стартовит, от който съм доволен.

jordanov
09.04.2012, 13:17
Да явно ще чакаме близо 100% смъртност, за да се признае CCD.

п.п. след дъжд качулка е Българска поговорка и много обичаме да си я повтаряме, баш така правим след дъжд качулка.

Кандо, за CCD-то ли се интересуваш ? Този отвратителен синдром е дошъл по нашите земи още преди Баязид Светкавицата и понастоящем Затрива хубавата ни държавица. Някога мъдрият ни народ го е нарекъл ГГЗ. Отявлената ми свенливост и присъствието на дами във форума не ми позволяват да го изпиша с думички, колкото и да ми се иска.

Чуваш че по Белене имало смъртност. А колко хиляди кошера има в града и около него, някой казва ли? От града през АЕЦа за 10-12 км покрай пътя до дигата има поне 5-6 пчелина с по 100-200 и нагоре сандъци /един до друг в редички/, из между тях 7-8 седемметрови платформи двуетажни, в района на Свилоза поне 300, на разклона при Ореш и там май са около 200. Срещу тях има няколко десетки хиляди дка, гледани по МОДЕРНА агротехнология и обрасли отводнителни канали. Гори няма, между дигата и Дунава са тополи, цъфнали дървета не се виждат, рапица май няма, има жита, тук таме засят слънчоглед и огромни царевични полета по които в близките години едва ли ще се покаже някоя тревичка. Знам че острова и Южна Румъния са наблизо , ама то и там сигурно има пчели. Колегите със сигурност са професионалисти, за добивите не знам , много съм любопитен обаче да кажат как става зазимяването при тях . Е, при тия условия 50 % смъртност на семействата и 80-90% на отводките са си в реда на нещата, според мен.

П.п. Кошерите на покрива на х-л "Хилтън" със сигурност са в пъти по-добре от кошерите в някои стопанства около Белене.

Владо-Gillan
09.04.2012, 13:32
колеги ще ви кажа моите пчели как оцеляха зимата.на 31 юли катастрофирах с мотора. цяла зима изкарах по болници и операции.нито са зазимвани моите кошери нито нищо.Само захар им е сипвал баща ми няколко пъти август.Пролета когато се пооправих реших да ги прегледам когато бяха първите хубави дни.Когато отидох до кошерите нито дъната нито хранилките им бяха вдигнати.Нямаше преградни дъски, абе с една дума като за лятото.Дори ленти не им е слагал есента защото го е страх от пчели.А нямаше кой да ги зазими есента. Започнах да отварям един по един кошерите и се бях отчаял че дори и един няма да има оцелял.За моя изненада всички кошери си бяха наред, пчели бол, майките снасят пило на поразия само дето им бяха намалели запасите до минимум от мед.Дадох им мед и ги затворих, почнах да ги гледам по добре когато започнаха да цъфтят овошките и семействата се развиват нормално.Дори в най скоро време ще направя 3 отводки, за целта си търсех 3 кошера че още не ми се е въстановила ръката и не мога да си ги направя.Бях пуснал и тема дори за кошери в форума, Но един човек в Берковица ми предложи 3 кошера по 50 лв с 1 магазин и боядисани (чисто нови) така че обявата за втора употреба в форума отпада за сега.Та идеята ми е при положение че моите не са зазимявани и гледани цяло лято и есен заради катастрофата и оцеляха а на иво който е пчелар от много години и е гледал неговите добре са умряли зимата.Търся логиката в това но не я нямирам, освен това че според мен от много гледане пчелите се изнежват и им се нарушава имунитета.От 6 кошера и шесте оцеляха и в шесте майките са наред.(за сега де)

jordanov
09.04.2012, 16:20
Гилъне, аз няколко пъти ти казах, че щом са нашироко в дадани и наоколо не е пренаселено с кошери и нищо да не правиш по тях, мед пак ще вадиш, само паша да има. Това го знам от собствен опит. Гледай само сега да не ги объркаш с отводките, първо виж пашата как ще тръгне и тогава. Внимавай и с храненето, миналата година оттам ти дойдоха проблемите.

Владо-Gillan
09.04.2012, 16:25
съгласен съм с теб, но сега поне съм наясно как и какво трябва да се прави.мисля да направя 3 отводки тъи като 3 от семеиствата са ми на 10 пити и до седмица, две ще са запълнили корпуса. другите три ще ги храня на макс, че имам за заселване няколко алпииски....

stefan_
09.04.2012, 20:02
За майките от Ловеч тази година съм тотално разочарован. От 12 зазимени отводки с придадени майки 1 загинала през зимата (февруари) и 3 берат душа. През февруари бяха на 5 рамки и след подхранване с мед и захарен сироп 3-те нямат пило и яйца. Сега са на по две рамки. Майките са почернели и не снасят. От 70 семейства има 1 загинало защото е направило кълбото на место където е нямало много мед. Сега след пролетния преглед пилото е ОК, основно са на по 9-10-11 рамки от които по 5-6 пило. Тази зима беше тежка и разораха рапицата, затова сменяме плана и всички усилия отиват за слънчогледа. Дай боже и акацията и липата да се отчетат. Миналата година акацията се отчете добре. Дано и сега да е така. На всички успех и не унивайте при неблагополучия!

stefan_
10.04.2012, 21:26
Искам да добавя при всяко неблагополучие или провал да не хвърляте всичко върху природата, пчелите и други причини, а да направите анализ на всички действия, които сте правили.

Владо-Gillan
10.04.2012, 21:35
хахахах съгласен съм даже в категорията за болести и неприятели по пчелите трябва да се помести болестта ПЧЕЛАРЯ

evgeni.filimonov
03.12.2012, 12:04
Ето го вече и първото загинало семейство при мен, за съжаление. Ограбено до последната килийка. Пчелите загинали от глад и студ. А мислех есента да го обединя с едно средно по сила семейство, но човек се учи от грешките си.
Но да знаете, че това време много ги обърка пчелите. На рамката където беше майката и шепата пчели около нея, имаше запечатано пило от двете страни на рамката и доста голяма площ с открито пило, може би половината рамка в предната част и то при това слабо семейство. Предполагам, че при по силните, пилото е доста повече и това означава, че доста по рано трябва да слагаме питките. Ето и някои снимки:
http://s14.postimage.org/5m8ahtjwt/0133.jpg (http://postimage.org/image/5m8ahtjwt/) http://s13.postimage.org/klrva63df/0134.jpg (http://postimage.org/image/klrva63df/) http://s10.postimage.org/tfzl226id/0135.jpg (http://postimage.org/image/tfzl226id/)

http://s16.postimage.org/uq00qzsk1/0136.jpg (http://postimage.org/image/uq00qzsk1/) http://s17.postimage.org/4s7aj0j63/0137.jpg (http://postimage.org/image/4s7aj0j63/)

N-2
03.12.2012, 13:46
Не искам да прозвучи като упрек или даване на акъл като "след дъжд качулка", ама зимното отваряне с цел проверка за наличие на пило и наличие на медени венци, трябва да стане практика, за да бъдат избегнати такива загуби.

Много интересно е каква е първопричината за този резултат. Евгени, нямаш ли наблюдения? Предположения? Третирания?

evgeni.filimonov
03.12.2012, 15:41
Още миналата седмица в събота времето беше страхотно и този кошер направи страхотно облитане, поне аз си мислех че е облитане - явно е било нападение. Въпросното облитане продължи прекалено дълго - до късния следобед. Всички други кошери се прибраха, а от този влизаха и излизаха пчели и тръгваха в определена посока - към кошерите на комшийката. Заблудих се, защото нямаше никаква борба и никакви трупове пред кошера. Реших да го отворя и масово ме налетяха, успях да вдигна две рамки по които имаше само запечатан мед - венци. Затворих го набързо и му намалих входа на 1 см. Сега като отидох , реших да го прослушам със слушалката и видях че входа е задръстен от умрели пчели и разбрах, че е загинало семейството. В събота на обед го отворих и видях това, което е на снимките. Изхвърлих всички пчели, изтъргах клея от рамките и прибрах кошера с рамките в склада. Пчелите са третирани два пъти, проверих подмора и не видях нито един кърлеж. Според мен е трябвало повече да го стесня това семейство, за да може пчелите да покриват по добре рамките и също така да му намаля входа още при зазимяването. Може би е имало и тиха кражба и постепенно да са му изнесли повечето мед и понеже е слабо и е пазело пилото и е останало далеч от запасите и така да е загинало. Наистина последните пчелички с майката са загинали високо горе под горната летва.
Жалко че не го прибрах веднага на топло, защото по обед като отидох да видя подмора, част от пчеличките се бяха размърдали......

Spens
03.12.2012, 15:44
Е Ограбено до последната килийка. Пчелите загинали от глад и студ.

Няма признаци на кражба ,изяли са си меда и са умрели.Факта че има пчели заврени в килийките говори за това,отпечатките на дъното показват слаби запаси.Няма и разгризани килийки.

evgeni.filimonov
03.12.2012, 15:48
Миналата събота го отворих и имаше дебели венци, даже на някои от килийките имаше дупчици. Не вярвам за 5 дни така да са си обрали меда. Сигурен съм че е кражба. Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите и знам много добре с колко мед съм ги зазимил, а още повече в началото на ноември третирах с ОК и видях запасите.

Лежаков
03.12.2012, 16:29
зимното отваряне с цел проверка за наличие на пило и наличие на медени венци, трябва да стане практика, за да бъдат избегнати такива загуби.


"Зимното отваряне с цел проверка", не е било и не трябва да става практика.Месеци подред подготвяме семействата за зимата и накрая ги зазимяваме.Най-лошото според мен е да ги отваряме след това.

Смятам ,че причината за кражбата е спомената от потърпевшия - "Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите".

apis_59
03.12.2012, 17:16
И при мен има загинало семейство ,но за разлика от Евгени при мен пчелите ги няма.Имаше цифром и словом 25 пчели в горния заден ъгъл на предпоследната рамка.Третирах с варостоп като на по-силно семейство съм слагал по 5 лентички ,а на отвотките по 3-4 в зависимост от силата.Това семейство беше средно и му сложих 4 бр.Зазимено е на 7 пити.По 2 отляво и дясно пълни и по средата 3 на венец.Бях му сложил и парцали за затопляне и го покрих отгоре с платно.Третирах и с нозестат и...изненада-а-а-а.Медът си стой, липсва само част от незапечатания,а пчелите ги няма.ЕВгени,мисля ,че късното пило е признак на някакво заболяване ,което ти е обягнало някакси.Майката се бори да възстанови болните пчели и да засили за зимата семейството.А времето според мен им пречи до толкова ,че сега вместо да подремват те вътре са по-активни и консумират повече мед ,а това ще им се отрази по-късно през зимата.Пропуснах да кажа ,че след третирането с варостоп по прелетните дъски и по сенниците на кошерите имаше много акари,което много ме зарадва.

evgeni.filimonov
03.12.2012, 17:22
зимното отваряне с цел проверка за наличие на пило и наличие на медени венци, трябва да стане практика, за да бъдат избегнати такива загуби.


"Зимното отваряне с цел проверка", не е било и не трябва да става практика.Месеци подред подготвяме семействата за зимата и накрая ги зазимяваме.Най-лошото според мен е да ги отваряме след това.

Смятам ,че причината за кражбата е спомената от потърпевшия - "Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите".

Не е това проблема г-н Лежаков, ако беше така, всичките ми семейства щяха да са в подобно състояние.
Все пак тази кражба става един месец след последното отваряне и то за третиране с ОК чрез накапване. Така, че едва ли аз съм я предизвикал.
А също така този кошер след третирането е преместен на ново място.
Не искам да се оправдавам, само извличам поуки от тези грешки и те са, че не трябва да се зазимяват слаби семейства, че трябва силно да се стеснят такива и последно - силно да се намали и входа на кошера.
Късното пило го отдавам на това, че майката е млада и напориста, а и есента си беше доста топла.
Вече София побеля, така че да се надявам , че пчелите ще се кротнат.

Ангел Йосифов
03.12.2012, 17:45
Гена,преди 2 месеца спомена ,че вече няма пило.Като гледам майката нее маркирана-недопускаш ли,че от редовното ровене из кошерите неси гътнал майката и тази на снимката да е млада затова да има пило.Другите кошери иматли и пило.

evgeni.filimonov
03.12.2012, 18:01
Не допускам, защото тази която беше я смениха самите те. Другите не съм ги гледал, но някои носеха прашец.

N-2
03.12.2012, 18:31
Против зимното отваряне на семействата може да бъде или пчелар-догматик, или самоуверен пчелар.

И единият и другият вид не са от полза за пчелите си.

Лежаков
03.12.2012, 19:01
Против зимното отваряне на семействата може да бъде само пчелар-догматик или самоуверен пчелар.

И единият и другият вид не са от полза за пчелите си.

Не съм догматик, нито еретик. Не съм самоуверен, нито суеверен. Просто си върша работата както трябва. Създавам и отглеждам само силни семейства, затова съм и уверен - през зимата семействата се оставят на спокойствие. Имат достатъчно храна, много пчели и кошера е топъл.
Не ги притеснявам поне до средата на м. Март.

ianev
03.12.2012, 19:46
Нападението е неприятна гледка тази година го изпитах с тази разлика от ситуацията на Евгени че беше по рано август месец и успях да възстановя семействата. И както ми каза един възрастен пчелар никой не е застрахован от нападение дори най големия професионалист така че аз не бих го критикувал в никакъв случай! Иначе и аз като Лежаков не отварям семействата след последното даване на сироп докато не дойде време за питки края на януари

зуница
03.12.2012, 20:35
Колега,evgeni.filimonov,
Прав си.Нападение и последствието от него, гладна смърт.Преди години имах подобен случай.Какво е предизвикало нападението ще се сетиш по-късно, ако сега ти убягва.Отварянето си е риск късно есен.
А за да не отварям зимата при лошо време и за да съм спокоен ,още на 17.11.2012г.след О.К. поставих питките.Докато стигне кълбото до тях ще е февруари и ще е време да се поставят, а те ще са си на мястото.Ако по-рано стигне, ще е спасение.И в двата случая не пипам в снега.

vanHanegem
03.12.2012, 20:40
Та...да си дойдем на думата за "ранното зимно хранене". Колегата Лежаков категорично го отрича, но той работи с...лежаци!

valaz
03.12.2012, 20:55
А също така този кошер след третирането е преместен на ново място.

Предполагам, че това е причинило гибелта на семейството-преместването на ново място. Пчелите помнят старото място на кошера и при облитане не са се върнали на новото му място. В кошера са останали малко пчели, в следствие на което са станали жертва на нападение.

volodq
03.12.2012, 21:24
Миналата събота го отворих и имаше дебели венци, даже на някои от килийките имаше дупчици. Не вярвам за 5 дни така да са си обрали меда. Сигурен съм че е кражба. Аз съм от тези пчелари, които ровят по често кошерите и знам много добре с колко мед съм ги зазимил, а още повече в началото на ноември третирах с ОК и видях запасите.
Аз мисля че ОК е причината.Миналата година и аз след третирането/накапване/на слаби семейства имах подобен случай.

Юрий Цветков
03.12.2012, 21:25
Та...да си дойдем на думата за "ранното зимно хранене". Колегата Лежаков категорично го отрича, но той работи с...лежаци!За зимното хранене си има тема. А иначе, Гената много правилно си е установил причините. Грешката му е била, че е оставил прекалено голям вход. Това че питите са повече също не е проблем.

lubol
03.12.2012, 21:43
Сега, като чета мисля че трябва да преслушам и аз моите със слушалките. средата на октомври имаха доста пило, на 2-3 пити колкото длан от двете страни. Притеснявам се че температурата доста дълго се задържа около и над 8 градуса. И вместо да носят мед от крайните към центъра може да гледат пило, което ще иска консумация на повече мед.И може да има изненада

P.S.Иначе гледам че семействата се облитат и то доста активно като ги напече.

христо
04.12.2012, 09:26
Вътре в пчелина ли ги рамества кошерите колега Евгени ?

N-2
04.12.2012, 09:51
Аз мисля че ОК е причината.Миналата година и аз след третирането/накапване/на слаби семейства имах подобен случай.
Не е оксаловата киселина, Евгени е третирал с изпарител.

Фатално е било преместването. Пчелите бяха активни до преди 2 дена.

evgeni.filimonov
04.12.2012, 10:55
Така, имам 10 семейства, вече 9. Половината са на друго място и ги третирах с изпарител, другите са ми в двора на вилата, тях третирах чрез накапване и то още преди месец. Искам да видя дали има разлика. Не мисля, че причината е ОК. Другите семейства са наред. Преместването го направих преди 2 седмици, при нас е полупланински район и е доста студено от доста време насам. Няма почти никакъв летеж. Използвах един студен ден и преместих семейството , което беше в другия край на двора и го поставих до останалите. Не ми се вярва, че е останало без пчели по тази причина, отдавна ги следя и виждам, че пчелите на всички семейства не правят полети , а само пазят входа, няма почти никакъв летеж, освен миналата събота, когато беше много топло. Бях там и виждах какво става, ходих и до предишното място, където беше кошера, не видях върнали се пчели. Но видях как пчели идваха и си отиваха в една посока и то към съседен пчелин. Виждал съм семейство загинало от глад, но по ъглите на питите и в крайните пити има остатъци от мед, а тук от 7 рамки, имаше само десетина килийки с прашец , и него са изнесли, и нито една килийка с мед. Миналата събота имаше дебели венци по питите, не ми се вярва това слабо семейство да изяде всичко това за 6 дни.

evgeni.filimonov
04.12.2012, 11:14
Колега,evgeni.filimonov,
Прав си.Нападение и последствието от него, гладна смърт.Преди години имах подобен случай.Какво е предизвикало нападението ще се сетиш по-късно, ако сега ти убягва.Отварянето си е риск късно есен.

Отварянето беше точно за 10 секунди и при температура 8-10 градуса, чета форумите и инструкциите за третиране с ОК.

А за да не отварям зимата при лошо време и за да съм спокоен ,още на 17.11.2012г.след О.К. поставих питките.Докато стигне кълбото до тях ще е февруари и ще е време да се поставят, а те ще са си на мястото.Ако по-рано стигне, ще е спасение.И в двата случая не пипам в снега.

Това е много интересна идея, за пръв път ли го правиш или от години. Ако е от години, кажи си впечатленията. Много специалисти са против ранното слагане на питки, защото това било външна храна и не трябва да се бърза.
Аз съм планирал за средата на януари по една питка Апифонда - 2.5 кг на семейство.
Истината е в оставянето за зимуване само на силни семейства, подсигурени с дебели венци, които да стигнат минимум до средата на януари.

спартак
04.12.2012, 11:19
Гена, всеки даде предположение, разбира се всичко се върти около кражбите , но допускаш ли главния виновник е да са осите

evgeni.filimonov
04.12.2012, 11:41
Ами, няма разчленени трупове на пчели а и имам капани за оси. Влизат единични оси, но те си влизат по всички кошери, но са малко, не е както разправя колегата за загиналите 5 семейства, нападнати от оси.

apis_59
07.12.2012, 12:57
Колеги, в нашия райн вече има повече от 10 изчезнали семейсвта.А е адва началото на декември.До миналата година СПК се наблюдаваше след 10-ти януари,а сега....

ivootur
07.12.2012, 18:40
Колеги, в нашия райн вече има повече от 10 изчезнали семейсвта.А е адва началото на декември.До миналата година СПК се наблюдаваше след 10-ти януари,а сега....

Кой е вашият район?

apis_59
08.12.2012, 07:38
Червен бряг- Плевенска област

lubol
09.12.2012, 18:19
Днес преслушах кошерите си имаше 1-2 семейства които не звучаха добре. Чуваха се отделни звуци на пчели. При почукване увеличаваха се рязко и не спадаха както на другите. Единият кошер го отвориш вдигнах само възглавницата, видях че има мед, а кълбо не беше се образувало. Пчелите бяха пръснати по всички пити. И го затворих веднага. Проверих с тел за остатъци на дъното за подмор изкарах само 3-4 пчелички. Затоплих още малко и ги оставих.
Дайте някакви причини за това състояние.

P.S. Кошерите ми са ДБ, днес температурата беше около 0 градуса.

N-2
09.12.2012, 18:29
Може да са много пълни питите и затова да не са могли да сформират едно голямо кълбо, а са направили няколко малки.

Юрий Цветков
09.12.2012, 18:32
Като да е без майка ми се струва. Разбира се само по-това обяснение, едва ли някой може да е категоричен.

lubol
09.12.2012, 18:48
Да знам че има много обяснение, но не мога да съм сигурен че има майка, а и няма как да провера. По скоро въпроса ми е мога ли да направя нещо. Проверих записките на 7.10.2012 е имало 4 пити с пило, като тогава съм преценил че се равняват на 2.5 пълни. И пчелите са покривали 6 пити.

Ирис - знам че е трудно така да се определи, би трябвало да има празни участъци в средата.

Явно има някакъв проблем, чудя се може ли да има много пило и да се е пръснало да го топли. Ще го наблюдавам, пък каквото стане :)

pa4o
09.12.2012, 18:54
А при затихващия при почукването шум имаше ли тревожни , откъслечни пискливи звуци? И като го отвори направи ли ти впечатление пчелите да се щурат малко неориентирано по питите, сякаш не знаят накъде да тръгнат?

lubol
09.12.2012, 18:58
Да Ра4о, има откъснати "писъци" и щураха се.

N-2
09.12.2012, 19:13
Миналата година едно семейство беше разделило кълбото си на две без видима причина. Имаше майка.

Сложил ли си мишипредпазители?

evgeni.filimonov
09.12.2012, 20:33
Аз миналата година имах такъв случай, чуваха се откъслечни звуци. Оказа се че семейството беше сформирало кълбото зад преградната дъска и малко по малко си е пренасяло мед, но като стегнаха студовете, там си загина.
Специално за твоя случай, или има две кълба, разделили са се, или са без майка и затова не образуват кълбо.
Очакват ни още поне седмица студове, така че ако пчелите са ти близо до къща, затопли и вкарай кошера вътре и го прегледай и коригирай запасите. Иначе друго няма какво да направиш, освен да сложиш храна и найлон над семейството.
Вчера ги прослушах и всички семейства тихичко си жужукат и каточукнеш лекичко, шума се усилва и затихва бързо. Само при едно семейство не се чуваше усилване на шума, дори и при по силно почукване. По обед повдигнах покривната табла и видях пчели на 4-5 междурамия и то дълбоко навътре в рамките. Затворих и се успокоих. Малко по късно, само че от задната страна на кошера прилепих ухо и при леко почукване, чух дружното усилване на жуженето. Но все пак ще го следя по внимателно това семейство.

Пламен Ганев
10.12.2012, 00:02
Как пчеларя зимува спокойно,след като знае че не е извадил рамките зад преградната дъска?Завиждам на подобни колеги!

evgeni.filimonov
10.12.2012, 09:47
Как пчеларя зимува спокойно,след като знае че не е извадил рамките зад преградната дъска?Завиждам на подобни колеги!

Това е грешка колега, единичен случай. Не си мисли, че съм се родил научен. А и го написах, за да разберат и младите колеги, какво не трябва да правят. Аз не се срамувам да призная грешките си. Аз мисля, че ако повечето колеги във форума признаят за две-три грешки от практиката си, много интересна тема ще стане и полезна.

rosty_sz
10.12.2012, 11:31
Точно така е.

Daniel
10.12.2012, 15:33
И аз да се похваля. От всичко прочетено тука реших и аз да раздам малко питки. От 8 кошера, 5 зазимени по Венер и 3 отводки с по-малко мед, резултата е всички Венерчета са още надолу в кошера , издават идеалният звук при почукване, но отводките всички са горе и ме чакаха да им сложа. С изключение на една , която нямаше и грам пчела , грам мед по питите и грам подмор няма.....а сега . Според мене е нападение..........

ген
10.12.2012, 15:54
Колега, Daniel. Мисля, че това е точно случай на СПК. Пчелите са излетели, а останалият в кошера мед оставен без охрана е разграбен. Кога за последно си отварял този кошер? Върховете на килийките разкъсани ли са или са с прави ръбове? По дъното има ли парченца восък от питите?

Daniel
10.12.2012, 16:16
Специално този кошер (отводка) - август месец са му махнати лентите и от тогава не е бутан. Не съм поглеждал килийките толкова внимателно , по дъното не съм гледал за парченца восък -- другия път ще погледна...Няма подмор просто само 2-3 пчелички умрели в килийките. Само толкова...?

зуница
10.12.2012, 16:39
Специално този кошер (отводка) - август месец са му махнати лентите и от тогава не е бутан.
А кога го зазими???На колко пити и с какви запаси?Май несериозно си подходил.Ако това е СПК, пчеларите няма защо да се плашат от СПК.

Daniel
10.12.2012, 18:36
Може би , несериозен подход към този кошер .....Едва ли е СПК при условие , че другите са добре....Остава извода нападение. В крайна сметка от тази година гледам пчели и ако ми оцелеят останалите , ще го броим за добър процент загуба (макар , че не трябва да допускаме такива).

Румен Димитров
10.12.2012, 20:55
Абе уж сички пчелари прекарват по много време на пчелините си....ма досега ни един не е видял СПК в действие, на живо и по това време на годината.....тая работа ми мяза на Лох Неската далавера, никой не я е виждал, ма се усвояват пари по направление туризъм :D

apis_59
10.12.2012, 22:32
По света бели никой не е видял СПК в действие и никой не го е обяснил точно и ясно като що за "животно е".Ако ти го видиш алармирай може да не вземеш пари по направление туризъм ,ма пък може да ти дадат някоя нобелова награда.

p4elarov
10.12.2012, 22:43
Ти се моли да те не стига СПК или АГ че тогава ще видя дали ще драскаш хуморески философе thumbdown;

Румен Димитров
10.12.2012, 22:53
болестите в кошерите се развиват, поради недоглеждане, т.е. чисто човешки продукт са.......хумореската в случая, е че некои говорят за тези неща, щото само са чули или гледали по ТВ :D

....иначе, неведнъж съм повтарял, че СПК се появи заедно със програмите, както и АГ, се разви веднага след разрешеното преди години "застраховане" на кошери!!!

...не отричам, че в сичките приказки има и малък % истина.....ма процента е толкова малък, че преекспонирането от журналистите по тази тема е направо смешно...

От поне 2-3 века има основни правила за отглеждане на пчели и който ги спазва поне на 70% няма причини да се страхува!!!....друг е въпроса за "новаторите"...огледайте се из съседните теми...всеки си мисли, че ще измисли "перфектния" кошер от пластмаса, стиропор, ПДЧ ......или квото там си намери из двора за без пари....е извинявайте, ама и пчелите душа носят, търпят, търпят дивотии....и накрая побегнат !!!!!!
Да сте виждали Синдром на Празната Хралупа....или на Тръвната ?!?!?!?!?!?!?

apis_59
11.12.2012, 07:08
Съгласен съм с това ,че в последните години позанемарихме пчеларството,но и новите култури с повече или по-малко ГМО както и без контролното пръскане също им "помагат".Сега,който му хареса една лъжица мед и на другата година става пчелар и не с 2-3 кошера ,както му е реда ,ами с по 40-50.Кандидатства по някоя програмка вземе някой лев и до там. Преди седмица ми се оплака един ветеран, достоен за уважение дядо,който каза:Както съм ги зазимвал 52 години така и тази година,но сега вече нямам кошери!И му се доплака.Всичките 6 кошера са останали празни.А за тръвните не си прав.Миналата зима на един колега от дунавските села имаше 90% смъртност.Той също е радетел на традицията.

pa4o
11.12.2012, 07:46
Към никой нямам нищо лично и никой не искам да засягам, но моят личен превод на СПК е -- Синдром на празните /пчеларски/ кратуни.

volodq
11.12.2012, 08:21
Към никой нямам нищо лично и никой не искам да засягам, но моят личен превод на СПК е -- Синдром на празните /пчеларски/ кратуни.
tube;

Недялко Атанасов
11.12.2012, 08:58
Към никой нямам нищо лично и никой не искам да засягам, но моят личен превод на СПК е -- Синдром на празните /пчеларски/ кратуни.Не използвай чужди цитати-защото ако е така ,надали знаеш какво е имал на изпредвид Автора му.

volodq
11.12.2012, 09:17
Много ясно е написано,какво мисли колегата и аз подкрепям мнението му,че пчеларя е в основата на причината.

scutellator
11.12.2012, 10:27
Към никой нямам нищо лично и никой не искам да засягам, но моят личен превод на СПК е -- Синдром на празните /пчеларски/ кратуни.

Бе то да не дойде до тебе, че и твоята кратуна бързо ще се изпразни.
Нима дивите пчели в хралупите не ги застигат болести?

Много от личностите от миналото и настоящито изградили пчеларството в сегашния му вид, не веднъж се е налагало да започват (почти) отначало. Ако пък са глупци онези чийто наставления следваме, напразно се хвалим с благоразумието си.

FVCVS CAESAR
11.12.2012, 14:37
СПК се появи заедно със програмите
Всъщност СПК се появява първо в САЩ, а появата на програми у нас по същото време прилича по-скоро на чисто съвпадение. Отделен въпрос е, че нещата трябва да се пораздуят малко, за да има повече програми и повече субсидии. Не знам дали е съвпадение обаче появата по същото време на израелския вирус на острия паралич, разпространяван чрез акара вароа.

А може би този вирус, както и СПК, е разработка на военните, за да се попречи на влизането на България в ЕС. :D

Румен Димитров
11.12.2012, 17:26
.....ааааа, не знам за военните.....в Русия съм, в Русия съм... wink;

Бай Пчеличко
11.12.2012, 18:58
За влизането в ЕС незнам , но дано помогне за излизането !

Иначе имате ли подмор пред прелките , повече от нормално ?

спартак
11.12.2012, 19:44
При мен подмора е в рамките на нормалното, до десетина най - много.Няма разчленени трупове или кърлежи. Но синигерите пак досаждат.Прелките ми са от край до край отворени, с предпазители разбира се .След прослушването всички са ОК.

lubol
11.12.2012, 19:45
За СПК не всичко зависи от пчеларя, не знаем какво ГМО е рапицата, в България всеки пръска с каквото си иска,когато си иска.

Аз имам 5 кошера в селото в средата е мога да кажа че те са по слаби от другите, като почнат да си пръскат чушките и доматите, знам ли с какво ги ръсят всякак баба с каквото и дадат. А за арендаторите те поне пръскат само когато има нужда че са пари.

Болестите зависят и от колегите около нас. А при нас има доста пенсионери, не че не ги гледат хората ама са възрастни и не могат от болежки и ....

Така че не всичко зависи от нас пчеларите, ние само можем да вземем мерки превантивно да не разпостраняване заразата.

Но и не бива да се оправдаваме със случайноси, все пак много неща зависят от нас.

ген
12.12.2012, 09:37
Понеже виждам, че се включват много мислещи колеги, искам да ви отправя предизвикателство и ви разказвам за следният случай. Кошер ДБ десет рамков. При преглед на 29,09 в кошера има плътно девет междурамия с пчели, три рамки с разновъзрастово пило (вкл. и яйца), и около 18 - 20 кг мед. При преглед на този кошер на 18,10, пчелите ги няма, по дъното няма нито една загинала пчела, медът си стои, а същото е и с пилото. За опаразитяване няма да говоря, защото пчелина е от 32 кошера Третирани в края на август , като средният брой акари беше 18 бр на кошер, за това семейство 19. Освен това от години практикувам следното подхранване от 1,09, до 15,09 давам по 2,5 л сироп на кошерите, като вместо вода използвам силна отвара от мащерка и по мои данни в шесте години, в които правя това средният брой акари се движи от 16 до 22 бр на кошер. Въпросът ми към колегите е какво може да накара пчелите да зарежат пило и мед и да изчезнат? И ви моля още веднъж не се захващайте за акара.

N-2
12.12.2012, 09:49
Не знам, колега, защо така не искаш да започваме с акара.
Това е най-логичното обяснение за изчезването на пчелите, защото пчелите изчезват точно в този период, есен - зима, след активния период за размножение на акара и прехвърлянето му върху пчелите с последващите от това допълнителни инфекции. Тоест, той би могъл да е транспортното средство на всякакъв вид инфекция.

С какво си третирал освен със сироп от мащерка? Тези бройки паднали акари могат да означават, че препаратът не е действал, а не, че не е имало акари.

ген
12.12.2012, 10:10
Не напразно ви казах, че не искам да мислите в посока акар. Много добре знам какво значи опаразитен кошер и целогодишно следя за количеството на акар. Задължително използвам и строителна рамка. Истината е, че когато човек не може да си обясни нещо, приема за вярно най- логичното. Аз от три години си блъскам главата по този случай и все още не мога да си го обесня за себе си. Признавам , че от начало приех идеята за акар и третирах повторно останалите кошери... и отново нищо , акар липсва. Не напразно споменах и отварата от мащерка. За нея научих от стар пчелар, на който помагах в продължение на три години, понеже вече беше немощен и неможеше да се справя сам. Този човек никога през живота си не беше използвал какъвто и да е препарат за борба с акар освен мащерка и риган , а за диарията използваше подъбиче и повярвайте ми, човекът истински обичаше пчелите и кошерите му бяха аптека, към което се опитвам да се стремя и аз. В тези три години не съм видял в кошерите му акри.

N-2
12.12.2012, 10:33
За мен това е обяснението.

Тимолът е масло от мащерка. Аз също го ползвам, но не във вид на отвара.

спартак
12.12.2012, 10:52
....Не напразно споменах и отварата от мащерка. За нея научих от стар пчелар, на който помагах в продължение на три години, понеже вече беше немощен и неможеше да се справя сам....


Колега , аз също работя с чай от мащерка , но профилактично докато ги подохранвам в съотношение 1 към 1 чай и захар . НО разчитам преди всичко на мравчената кисилина . Трябва да ви кажа че пчелите имат голям ищах към чая от мащерка.

зуница
12.12.2012, 12:01
Колега, ген, за да не пишем глупости към задачата добави и още информация.Когато откри празния кошер пилото за , което пишеш, какво беше? По това може да се съди кога е напуснат.Ако е имало открито пило и яйца , как е излетяла майката?Тя само на младини и при роене е добър летец.За да достигне добра форма за летене и трябва време през, което да не снася.

scutellator
12.12.2012, 12:19
Въпросът ми към колегите е какво може да накара пчелите да зарежат пило и мед и да изчезнат?

Ами то по-очевидно от това няма накъде - болест, (почти) всякакъв вид болест го може това.

Ако вароатозния акар беше проблема, при всичкия този арсенал от акарициди, американските професионални пчелари така както си тъпчат пчелите с лекарства от десетилетия, едвали биха имали проблеми с изчезването на пчелите.

Версията с акара се използва по-скоро като предтекст на скрита реклама ("купувайте си нашия репарат, щото другите не действат" като има различни мнения кой препарат действа и кой-не). Пчеларите сякаш имат колективно съзнание със външен ценрален мозък по отношение на някои въпроси. Сякаш са чели от една и съща книга и повтарят като развалена гамофонна плоча заучена мисъл.

Да внушиш на някого мисъл така че да остане с илюзията че сам е стигнал до нея и без да се усети че не е негова, си е цяло изкуство.

Daniel
12.12.2012, 13:25
Адмирации колега!!!! Нямаше по-точен начин да се каже. Нали сме си Българчета ....вярваме на каквото ни кажат....

FVCVS CAESAR
12.12.2012, 15:03
Ако не ме лъже паметта, в 90% от пробите, взети от празни кошери в САЩ, е намерен вирус на израелски паралич. Останалите 10% може би са опразнени по други причини. Иначе сравнително редки случаи на изчезнали семейства са описвани още преди няколко десетилетия, но на това явление като че ли не е било обръщано достатъчно внимание. Възможно е именно появата на новия вирус да е причина изчезването на пчели да стане масово явление, а акарът да е само преносител на вируса.
Разбира се, проблемът може да е съвсем друг, но вероятно съвсем тривиален. Във всеки случай не вярвам СПК да се причинява от пестицидите, ГМО, мобилните телефони, извънземните и др. мистериозни причинители.
А как си обяснявате факта, че празните кошери не стават обект на кражба и медът в тях остава непокътнат? Може би има нещо, което отблъсква пчелите и ги кара да стоят далеч от тези кошери?
Някой пробвал ли е да засели друго семейство в опразнения кошер, за да види дали няма да изчезне и то?

Между другото, преди време в друг форум четох разказ на потребител, който обясняваше как едно семейство няколко пъти се опитало да избяга през есента, но той все успявал да хване "роя". Интересното в случая е, че при заселване в друг кошер, семейството пак се опитало да избяга.

P. S. Намерих го, а потребителят се оказа donboneti wink; :
http://pchelite.forums1.net/t53-topic#425

Четох също разказ на пчелар с дългогодишен стаж, на който му изчезнали над сто семейства. Според собствените му думи, всяка година ги зазимявал по абсолютно един и същи начин. Единственото ново нещо при последното зазимяване било смяната на препарата срещу акара! Е, може случаят, описан от него да е измислица, а човекът да е просто рекламно лице на лентички срещу вароатоза! wink;

P. S. И това го намерих: http://pchelite.forums1.net/t53-topic#371

ген
12.12.2012, 15:24
Браво, колега fvcvs caesar! Много точно попадение. След като открих, че пчелите липсват оставих кошерът на същото място както си е, защото ми направи впечатление, че въпреки липсата на охрана вътре не влизат пчели да крадат мед, а само оси. Прехвърлих пити с мед в други кошери и те го поеха. На следващата година отново заселих този кошер, понеже сандъкът е нов, но го преместих на друго място. Тази година на приблизително същото място поставих отводка в началото на април с запечатан маточник. На втората седмица след като майката се оплоди и започна да снася, я намерих убита пред кошера. Придадох оплодена стара майка с пита с пчели. След две седмици заложиха маточници и убиха майката. До краят на юли не успяха да произведат майка и останалите пчели ги присъединих към друг кощер. Колкото и да не вярвам, но имам познат, който се води за екстрасенс и при проверка от негова страна с махало ми каза, че на това място се пресичат магнитните линии на земята и има силно магнитно поле. Честно казано незнам какво да мисля.

зуница
12.12.2012, 16:21
Дойдохме си на приказката.Що го увърта досега?Направи му "Водосвет" и почитай празниците на Свети Прокопий и Свети Харалампий.Всяка магия е безсилна пред Вярата.А тоя с махалото нека си маха.
А ако не те затрудни може да ми отговориш на предния пост.То май няма смисъл,а?

ген
12.12.2012, 16:38
Пилото всичкото беше запечатано, но е възможно ако е имало открито осите да са го опоскали. Не мисли , че вярвам на тези врели некипели, но относно магнитното поле на земята, доказано е, че влияе върху всеки жив организъм.

jordanov
12.12.2012, 17:13
Ген, тука има едни статии от П и К :
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=106&page=13&p=5829#post5829

simo
12.12.2012, 20:55
Ген, миналата година и на мен ми изчезна семейство есента-писах за проблема http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=210&page=9&p=7921#post7921.
Тая година на същото място си направих отводка,която много добре си се разви-кошера вдясно.
http://s7.postimage.org/dhfkhyjfb/P6270013.jpg (http://postimage.org/image/dhfkhyjfb/)
Не мисля,че магнитното поле ги е накарало да изчезнат.

зуница
12.12.2012, 22:10
Ако тия полета имат максимум точно под кошера, не е лошо да копнеш може и гърне злато да излезе.Шегувам се.
Описаното в ПиК е търсене на вода с багети.Вярвай ми по-вече от половината хора могат да ползват багетите с успех.Два от кошерите ми са над водна жила и няма разлика в развитието им спрямо другите.Стоят на местата си поне 10 години.
Най-вероятно е болест и е добре кошера да се обеззарази с горелка.Меда да не се дава на пчели и питите да се претопят ,а рамките да се обгорят.
Остава загадката защо осите са изяли пилото, а не са пипнали меда?Къде е майката?
Много са "изстинали" следите , за по-точно предположение.
Но от обеззаразяването вреда няма.

Юрий Цветков
12.12.2012, 22:24
Осите са хищни насекоми, така, че е напълно нормално да предпочетат пилото пред меда. През 2007 г. и аз имах не един такъв случай. Вероятно причината е някаква болест, която може и да е последица от опаразитяване с акари, но сами по себе си, те едва ли са причината.

Много хора твърдят, че през есента и зимата пчелите бягат от кошерите си, заради акара. Аз обаче не съм чувал, някой да е видял бягащ (летящ) рой през този период от годината. Ако има такъв, нека сподели и да докаже такова твърдение.

evgeni.filimonov
12.12.2012, 22:38
Относно СИП, не ви ли се е струвало, че при температури когато няма излитащи пчели, и минавате покрай кошерите, виждате единични пчели напусакащи кошера.
Аз съм виждал и си мисля, силно семеийство, гледа пило, има нужда от вода, а то какво било - пчелите малко по малко напускат кошера и намират смъртта си навън, защото при тях е вроден този инстинкт - да не умрат вътре в кошера.
Причините може да са много, вароа, натрупани отрови в кошера, уморени и изтощени пчели от късно преработване на захар или късно отглеждане на пило и така - кошера остава празен. Само размишлявам, не искам да се налагам.

valeriboikov
13.12.2012, 12:33
Относно СИП, не ви ли се е струвало, че при температури когато няма излитащи пчели, и минавате покрай кошерите, виждате единични пчели напусакащи кошера.
Аз съм виждал и си мисля, силно семеийство, гледа пило, има нужда от вода, а то какво било - пчелите малко по малко напускат кошера и намират смъртта си навън, защото при тях е вроден този инстинкт - да не умрат вътре в кошера.
Причините може да са много, вароа, натрупани отрови в кошера, уморени и изтощени пчели от късно преработване на захар или късно отглеждане на пило и така - кошера остава празен. Само размишлявам, не искам да се налагам. Абсолютно същото нещо се случва и при мен. Съмнявам се, че е от лентите Варотом, защото миналата година третирах с друг препарат и не съм имал такива проблеми. Дано да не измрат всичките до пролетта, защото не е нормално толкова рано да имаш умрели семейства, а моите станаха вече 5 от общо 90. Ако има някой друг да се съмнява във Варотома нека пише.

зуница
13.12.2012, 12:55
Осите са хищни насекоми, така, че е напълно нормално да предпочетат пилото пред меда.
Сигурно предпочитат месото ,а защо им слагаме в капаните мед и оцет?След като са изяли пилото защо са спряли пред меда?Едва ли са се уяли толкова ,че да не искат мед? Октомври беше добър за летеж месец и почти три седмици меда стои непокътнат.Пчелите от другите кошери не летят ли?Всички се оплакваме от нападения и грабеж, а в тоя кошер стоят непокътнати пити.Губи се някъде връзката.

ген
13.12.2012, 14:50
Колега, зуница! Прочети внимателно какво съм написал. Става въпрос за случай от 2009 г. и понеже си водя редовни записки за дневните температури, летеж, облитане и т.н. то в периода, през който това семейство изчезна, средната температура в района е 18 градуса. Никъде не съм споменал, че осите не са хапвали и от меда. Отговорих на въпрос какво е било пилото и за да съм максимално обективен споменах, че понеже в кошера влизат оси е възможно да са изяли откритото пило.След като установих празният кошер, питите с повече мед прехвърлих в отводките и нито една от тях не се разболя или прояви признаци на някакво заболяване, но е факт, че в кошер без охрана и достатъчно мед за зимуване на силно семейство нямаше нито една пчела при температура от 22 градуса.

N-2
13.12.2012, 15:30
Ген, с какво третира тогава /края на август/ и предишните години това семейство, освен със сироп с чай от мащерка. Попитах веднъж и може би си отговорил някъде, но аз не намерих отговор.

Spens
13.12.2012, 15:36
Засегне ли се темата за изчезналите пчели -едва ли някой ще даде обоснован и точен отговор.Според мен причината не е в третирането и грешка на пчеларя.

N-2
13.12.2012, 15:49
Lubol, беше ли сложил мишепредпазители на семейството, което не е образувало кълбо?

зуница
13.12.2012, 16:07
При преглед на 29,09 в кошера има плътно девет междурамия с пчели, три рамки с разновъзрастово пило (вкл. и яйца), и около 18 - 20 кг мед. При преглед на този кошер на 18,10, пчелите ги няма, по дъното няма нито една загинала пчела, медът си стои, а същото е и с пилото
Извинявай ,колега ген,някой умишлено е затрил годината за да ме заблуди.Успех в разкриване на мистерията!

N-2
13.12.2012, 16:27
Зуница, аз също останах с впечатлението, че действието се развива тази година.

lubol
13.12.2012, 18:47
Lubol, беше ли сложил мишепредпазители на семейството, което не е образувало кълбо?

Да сложил съм мишепредпазител. А и проверих с тел за подмор нямаше следи от някоя случайно вмъкната мишки.

ген
14.12.2012, 10:47
iris, през август семействата са третирани с Варостоп, ако отворя дневника може да посоча и точната дата. Всяка година ги третирам приблизително по едно и също време с разлика до десеттина дни.
Зуница и аз три години нямам точно обяснение и затова писах във форума. Повече глави повече мнения, а може и друг да се е сблъсквал с проблема. Да ти кажа честно дори по едно време си мислех, че виновни са самолетите, зощото по това време имаше някакви натовски учения на летище Пловдив и всеки ден над пчелина бръмчаха какви ли не самолети и въртолети в продължение на две седмици. Просто съм се вкопчвал в почти всяка причина колкото и невероятна да е тя.

N-2
14.12.2012, 12:20
Правилно би било, след като се е получило това, да направиш едно контролно третиране след варостопа, за да видиш дали действа. Но не с варостоп, а с друго. Скоро мисля, че Сузи беше правила такова третиране с оксалова киселина или перицин, не помня.

Тези бройки акари, които са паднали след третирането с варостопа и после след като си третирал отново оцелелите, биха могли да паднат и без третиране, просто дето самите пчели са се почесвали и пощили.

rdrrumen
14.12.2012, 12:35
Колеги нека да поразсъждаваме в малко по друга посока относно "бягането" на пчелите. Тук не става въпрос за грешки на пчеларя болести и т.н. Тия неща са ясни. Предлагам Ви един друг поглед на проблема. Всички знем, че пчелите се ориентират безпогрешно за своя дом независимо, че може да сме им го сменили с друг цвят или вид. По какво се оринетират нашите пчели? Според мен по магнитните полета на земята, а те в последно време започнаха доста по бързо да се променят и животните не успяват да се приспособят. Това води до деориентация на пчелите и при един хубава слънчев ден през есента се оказва, че не могат да си намерят дома. Още много мога да пиша по темата но Ви предлагам да погледнете няколко материала от Internet. Предполагам ще са Ви интересни. Между другото има доста материали, но аз взех смо първите 3 за да Ви насоча и да поразсъждаваме в тази посока.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%BE_%D0%BC%D0%B0%D0%B3% D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D 0%B5

http://www.mystics.eu/interesni-fakti/105-zashto-jivotnite-vinagi-gledat-v-edna-posoka.html

http://vasmer.blog.bg/technology/2011/01/06/obryshta-li-se-zemnoto-magnitno-pole.662682

Румен Димитров
14.12.2012, 13:15
Тва с магнитите е яко...начи ако вленем с постоянен магнит из пчелин, че ги дезориентирам баш къ си требва и ни една нема да си намери къщата :D
..ма принципно, даже и да се врътнат полюсите на планетата, тва не е причина за СПК.....ама може и нещо извънземно да ги тресе ?!?!?.....ората обичат световните заговори и мистификации.....особено журналята wink;

....а сериозно, може и да има нещо, щом магнитното поле от телефоните ги възбужда и дразни !

...и все пак мен си ме глождат едни въпроси, фърлящи малко светлина по въпроса със СПК: колко е била нормалната фира(на брой кошери), при зимуване, сега и преди век (примерно), както и защо да ги е*а, некои пчелари не пипат в плодниците да точат , а зазимяват на рапичен мед и после реват, че пчелите ги нема или измрели ?!?!?!?!?

rdrrumen
14.12.2012, 14:18
Това с магнита няма да стане защото магнитните линии са между двата му полюса сиреч двата му края, а не се разхождат между кошерите освен това са доста слаби. А по какви ли причина стотици китове се насочват към сушата и намират смърта си на брега?

FVCVS CAESAR
14.12.2012, 15:31
Китовете се ориентират чрез ултразвуци, а пчелите не.
Уфф, това, за магнитното поле го гледах преди доста време в един филм. Земното ядро беше спряло да се върти, а гълъбите започнаха да губят ориентация. Някакви ентусиасти обаче слязоха до центъра на Земята, където се оказа, че вместо лава има твърди скали, взривиха няколко бомби и завъртяха ядрото, та всичко си дойде пак на мястото. Ама за СПК не стана дума във филма. :D


пчелите малко по малко напускат кошера и намират смъртта си навън, защото при тях е вроден този инстинкт - да не умрат вътре в кошера.
Предполагам, че при паралич на крилата би се получило нещо подобно. Пък и при други есенни болести. Нозематоза обаче едва ли, защото през есента още не се е развихрила, а през зимата симптомите й ще се разпознаят лесно. Белтъчен глад и изтощение - може би в отделни случаи, защото колкото и пчели да отпаднат в края на есента, все ще останат поне 1-2-3 хил. в кошера, повечето от които ще загинат от изтощение, нозематоза или от студ до края на зимата и голяма част от тях ще бъдат намерени мъртви на дъното на кошера.
Впрочем, по телевизията съм виждал (мисля че именно в края на зимата) десетки кошери, в които има майка с 200 - 300 пчели и запечатано пило, а останалите пчели били "избягали". Не споменаха обаче повече подробности, или поне не си спомням нищо повече.

srg
15.12.2012, 11:59
Колеги! Много неща четете и гледате ,и много изводи си правите. Съветватвам ви да търсите повече научни источници и да отсявате нещата.В нета мажеш да намериш какво ли не. drinks;

evgeni.filimonov
16.12.2012, 21:35
Защо не си пиеш биричката, вместо да ги правиш тези коментари.

koragroup
25.12.2012, 06:05
Айде и аз да вляза в списъка на потърпевшите.
Онзи ден ходих да изчистя снега от прелките и ми направи впечатление, че на два кошера няма разтопен сняг пред мишепредпазителите. Почуках - нищо. По-силно, пак нищо. Надигнах капака и изненадааа - няма никой. Извадих питите - на дъното имаше 2 шепи пчели и 5-10 оси. По питите имаше още 10-20 мъртви пчели и 4-5 оси.
Във втория, ми направи впечатление, че на дъното преобладаваха крила, глави и коремчета, но нямаше никакви екскременти от мишки. И в двата кошера имаше поне по 10кг мед.
Когато им слагах мишепредпазителите - края на октомври, ми направи впечатление че в тези два кошера влизат доста оси и заложих капани с сироп и оцет, а в следобедните часове пчелите масово се облитаха. Или поне аз си мислех че това правят.
Когато ги зазимявах, и двата кошера бяха над срдено-силните - по 4-5 рамки с пчели.
Може ли някой да ми каже, ако майката е загинала по някаква причина преди или повреме на зимуването, след колко време ще загине цялото семейство?

Димитър Бонев
25.12.2012, 09:46
Това,че ти е направило впечатление, че пчелите са се облитали хубаво, не означава, че това е било точно така. Вероятно кошерите са станали жертва на кражба. Дори и майките да са загинали в по-късна есен в семейството са останали достатъчно пчели, които даже иха иззимили при нормални условия. Друг е въпроса, ако майките са загинали в края на лятото. Тогава в семейството няма достатъчно зимни пчели, но пък тогава те щяха да си създадат млада майка. Осите са опасен вредител на пчелите. При по-сериозно нападение биха ликвидирали кошера, още поече, че в по-късна есен осите летят при доста по ниски температури - такива при които пчелите са доста лениви и не могат да се бранят добре.Другия вариант е някакво заболяване, но то може да бъде доказано донякъде само в лаборатория. При мен също имаше една две жертви на нападение в края на лятото и нчалото на есента. Кошерите бяха обрани до шушка и то в период в който не съм отварял и не съм подхранвал.

valeriboikov
26.12.2012, 20:45
Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.

vanHanegem
26.12.2012, 21:14
Много отдавна и на много места се коментира съмнителната полза от третирането с "Варотом". Даже и във филма "За пчелите и хората" се отделя особено внимание на това.

scutellator
26.12.2012, 22:35
Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.

http://scientificbeekeeping.com/the-bee-convention-circuit-2009/

Това което те интерисува е каренцето под една от снимките. Този както и още няколко (заедно или по отделно ) са симптомите свързани/предшестващи CCD.

evgeni.filimonov
26.12.2012, 22:43
Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.

Колега, за да се притесняваш от това , че подмора е вследствие на третирането с Варотом, е трябвало да прегледаш подмора и ако на всяка трета пчела има кърлеж, значи виновен е Варотома. Но ако не видиш кърлеж, значи си зазимил семействата със стари пчели, или не си стеснил или не си се справил с вентилацията. Влагата основно мори пчелите посред зима. Това е доказано.

apis_59
27.12.2012, 05:30
Колеги от 1985 година се занимавам с пчеларство-отначало помагах на баща ми ,а по-късно и самостоятелно.Вече за трета поредна година губя по 30-40%от семействата си и вече съм на път да се отказвам.ССD ме преследва непрекъснато.Още на 01.12 имах загубени две семейства ,а към 25.12 вече са шест.За 25 години стаж не са ми измирали толкова кошери както през последните три зими.Миналата година носих във ветеринарната служба,а чрез тях в някаква лаборатория пчели и пити за проверка и заключението беше,че пчелите са здрави и вероятно са загинали от глад и студ.Глупости-в кошерите , в които имаше пчели макар и малко имаше 12-15 кг.качествен мед.Сега за разлика от м.г. няма и пчели за да занеса за проверка.В един преброих 25 пчели в другите малко повече.Направо съм отчаян тотално.За двадесет и повече години съм загубил 10 семейства според дневниците, който сме водили-сега за три зими 42 семейства.Отчайващо!!!

dachkov
27.12.2012, 07:51
Здравейте, колеги. Имам проблем и ще се радвам, ако някой може да ми даде съвет. На прелките на кошерите имам много умрели пчели по 1-2 шепи.В кошерите има достатъчно храна, все още са живи, но ме притеснява големия подмор.Есента съм третирал с Варотом, следвал съм упътването на опаковката и не мога да си обясня този голям подмор.

Азбих направил следното :
1. Свиване на гнездото според останалите пчели .
2. Махане на пилото ако има такова.
3 .Поръсване на пчелите с някакъв заместител на прашец например соево брашно.
4. Затопляне както си пише в по-старите книги.