PDA

Виж пълната версия : Прибиране на слабо семейство на закрито



сашо 38
21.12.2014, 15:14
Възможно ли е,ако определено семейство е слабо,примерно на 3-4 рамки,да го прибера на закрито в неотопляема вила,и поддържайки 10-12 градуса вътре,да изкара така лютите студове до средата на февруари примерно? Имам притеснения за една късна отводка. А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? Някой правил ли е нещо подобно?

rosty_sz
21.12.2014, 15:37
Матеев имаше експерименти с гледане на пчели зимно време на закрито. Резултатите до колкото си спомням не бяха коренно различни от зимуването на открито.
На това семейство кълбото в момента ли е разположено върху 3-4 рамки или преди да направи кълбо е било толкова силно?
За мен ако не искаш да го обединяваш с друго е най-добре да го стесниш колкото е възможно да му осигуриш храна до която да е в пряк контакт, да вземеш мерки да не му е влажно и да стискаш палци до 15-20.02.

сашо 38
21.12.2014, 16:04
Семейството си беше такова и преди кълбото.Не се доразви поради късното му/и погрешно/ прехвърляне от дб в лр,което му отне много енергия.

rosty_sz
21.12.2014, 18:34
Ако преди кълбото е било на три рамки или го отпиши или го обедини. Има шанс да устиска, но е много малък. Дори и да устиска цял сезон ще се влачи.

Nik_m
21.12.2014, 18:47
Аз имам семейство на ЛР 2 междурамия преди да сформира кълбото и още се държи. И миналата зима имах такава "обречена отводка" и напук на теорията изкара зимата и се разви до слънчогледа без да му придавам пило а в момента е много добър кошер. Така че нищо не се знае, ако изкара - изкара ние да сме живи и здрави.

solaris60
21.12.2014, 20:31
Възможно ли е,ако определено семейство е слабо,примерно на 3-4 рамки,да го прибера на закрито в неотопляема вила,и поддържайки 10-12 градуса вътре,да изкара така лютите студове до средата на февруари примерно? Имам притеснения за една късна отводка. А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? Някой правил ли е нещо подобно?

Аз имам такъв момент в практиката си. Както си го замислил е добре, но без тази част - " А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? ". Остави го в стаята, но на прозореца. Прелката да сочи навън, но прозореца го позатвори с нещо (картони, фазери ). Така мисля, че ще изкара зимата.

evgeni.filimonov
21.12.2014, 21:25
Стесни го максимално, сложи му питка и найлон над рамките. Хубавото на нашата местна пчела - КАРНИКА, колкото и да не я харесва Скутелатор, е това че не прави големи кълба и изкарва зимата дори и с по-малки кълба, но пък пролетта избухва и дърпа бързо. А то вече няма и зима като зима при нас.

сашо 38
23.12.2014, 20:38
Днес ходих на пчелина. Странното е,че в 14 часа заварих само слабия кошер да се облита,а силните не се показаха.Сложих му найлон,но не го стесних,защото мисля,че няма смисъл,защото е 27292730273127322733запълнен с новоизградени пити/като на снимката/.Пчелите са съсредоточени в югозападния ъгъл откъм прелката,видно и от разпечатките по дъното.Подмора е нормален-около двадесет пчели,но през предишните хубави дни заварих отделни пчели да извличат умрели отвътре,та като цяло е повече.Медовите запаси са на около 5-6 рамки, в горната една трета част.Мисля,че ще оцелее и сам,но около февруари при слънчево време ще отварям пак.

Ангел Йосифов
23.12.2014, 21:25
Колега, по слабите семейсвта се облитатпо късно,когато се позатопли повечко.

rosty_sz
23.12.2014, 21:43
Уж беше на 3-4 рамки преди да направи кълбо. А сега кълбото е на 4 рамки видно от разпечатките. Вижда се и че похапва повечко, защото му е трудно, но в никакъв случай това семейство не е било на 3-4 рамки в края на септември.

сашо 38
23.12.2014, 22:24
Уж беше на 3-4 рамки преди да направи кълбо. А сега кълбото е на 4 рамки видно от разпечатките. Вижда се и че похапва повечко, защото му е трудно, но в никакъв случай това семейство не е било на 3-4 рамки в края на септември.
Какво те кара да мислиш така? В момента се вижда,че има разпечатки под 4 междурамия,но те заемат една трета от цялата дължина на рамката,тъй като са направили кълбото в ъгъла.Това означава,че ако ги разпределим,ще се получат около две междурамия пчели.

kunev
24.12.2014, 17:51
Колега не знам как си смяташ големината на кълбото но от снимката ми изглежда да не е чак толкова обречено семействвото.Аз бих му поставил една питка над кълбото , покриваш с полиетилена и наблюдаваш отвреме навреме - като я "опапат" втората и така

argilov
25.12.2014, 23:43
Според мен полиетилена може да ти създаде по големи проблеми.Аз бих му сложил вестник, картон, памперс ако щеш нещо обиращо влагата,а отгоре излационен материал.Честита Коледа.

сашо 38
26.12.2014, 18:12
Според мен полиетилена може да ти създаде по големи проблеми.Аз бих му сложил вестник, картон, памперс ако щеш нещо обиращо влагата,а отгоре излационен материал.Честита Коледа.
Между другото,съдейки по конденза,и аз мисля така...