PDA

Виж пълната версия : Умрели пчели в ъгъла на кошера



Пламен Керчев
15.12.2014, 21:57
Здравейте колеги.
Днес използвах хубавото време и прегледах предимно отводките. В няколко от кошерите заварих следната гледка . Въпросните семейства в момента са на средно ниво. Както се вижда на снимката пчелите буквално са на парчета. Каква може да е причината.

scutellator
15.12.2014, 22:02
На мен ми изглежда на септицемия.

Пламен Керчев
15.12.2014, 22:06
На мен ми изглежда на септицемия.
Поясни ако обичаш.

радо
15.12.2014, 22:16
Най вероятно мишка.

ch.atanasov
15.12.2014, 22:16
Виждал съм подобна картина при влизане на мишки в кошера.Изядени гръдни мусколи и набутани пчели в края на кошера.

Пламен Керчев
15.12.2014, 22:24
Входовете са ми стеснени колкото две три пчели да влязат заедно, почти наведени но знае ли човек. Пчелите са събрани съвсем умишлено в задният ъгъл зад преградната дъска.

solaris60
15.12.2014, 22:35
На мен ми изглежда на септицемия.

С две ръце поддържам. Тази година е абсолютно подходяща за развитието и предполагам това няма да е единствения случай.

зуница
15.12.2014, 22:35
На мен ми изглежда на септицемия.
Залагам на мишка."Септицемията" трудно ще разчлени пчелите и ще изяде гръдната част.

solaris60
15.12.2014, 22:36
Входовете са ми стеснени колкото две три пчели да влязат заедно, почти наведени но знае ли човек. Пчелите са събрани съвсем умишлено в задният ъгъл зад преградната дъска.

точно това е лошото де, че са стеснени прекалено входовете и няма проветрение.

solaris60
15.12.2014, 22:39
Залагам на мишка."Септицемията" трудно ще разчлени пчелите и ще изяде гръдната част.

Заразна болест с условен характер по пчелите, предизвиквана от и благоприятствувана от овлажняване на гнездото. Този причинител е условно болестотворен и широко разпространен в природата микроб - по-влажни гниещи органични материали, в застояли води и др., откъдето пчелите го принасят заедно с водата, а вероятно и с крачката си. Не по всяко време обаче и не във всеки кошер донесените бактерии предизвикват септицемия. Необходими са условия, които, от една страна, благоприятствуват неговото развитие и размножаване в организма на пчелите, а, от друга, снижават естествените му защитни сили. Такова важно условие е влажността на пчелното гнездо. Затова септицемията се проявява през влажните сезони, късно през есента, през зимата и рано през пролетта, в кошери, които натичат, или в пчелини, разположени във влажни, сенчести места край големи водни площи. Боледуват също семейства с големи площи незапечатани зимни запаси ( късно подхранвани със захарен сироп, или късно събирали манов мед, който не е подменен през есента ).
Бактериите проникват в организма на пчелите през отворите на трахеите заедно с вдишвания влажен въздух. От там те преминават в хемолимфата и бързо се размножават в огромни количества, поради което тя става млечнобелезникава.
Признаците на септицемията са доста характерни : пчелите са неспокойни, а след ден-два стават лениви, неподвижни, като застинали. При откъсване на главата на болна пчела от раничката се показва млечнобелезникава капчица хемолимфа ( а при здравите пчели тя е безцветна, бистра ). Труповете бързо се разчленяват : по дъното на кошера се откриват крачка, крилца, хитинови части, а не цели трупове. Мускулатурата в гърдичките бързо потъмнява, вместо да е светлооранжева.
Най-ефективните предпазни мерки срещу проява на септицемия са слънчевите пчелини, сухите и проветриви гнезда, запечатаните и качествени медови запаси, здрави ненатичащи кошери, избягването на ниски, влажни и сенчести места за устройване на пчелин и пр. Това не е необходимо, ако при проявена вече септицемия се хигиенизират гнездата и се замени прокисналия захарен сироп или манов мед. Болестта не се пренася лесно върху други семейства, чиито условия на живот и хранене са добри, а жилището им е хигиенично и сухо. След хигиенизиране на гнездото на болните семейства може да се дава 2-3 кратно лечебен сироп с някои антибиотик с по-широк спектър на действие и по-специално - към Грам-негативните.

ch.atanasov
15.12.2014, 22:47
Абсолютно вярно.Обаче как са струпани така пчелите?

Пламен Керчев
15.12.2014, 22:47
точно това е лошото де, че са стеснени прекалено входовете и няма проветрение.

Стеснени са но, са проветрени в смисъл целият вход е нещо подобно на мишепредпазител, по дължина на целият вход има дупчици . Горната прелка е на мрежа отворена и капака на хранилката, малкият, е с доста големи отвори.

радо
15.12.2014, 22:50
Заразна болест с условен характер по пчелите, предизвиквана от и благоприятствувана от овлажняване на гнездото. Този причинител е условно болестотворен и широко разпространен в природата микроб - по-влажни гниещи органични материали, в застояли води и др., откъдето пчелите го принасят заедно с водата, а вероятно и с крачката си. Не по всяко време обаче и не във всеки кошер донесените бактерии предизвикват септицемия. Необходими са условия, които, от една страна, благоприятствуват неговото развитие и размножаване в организма на пчелите, а, от друга, снижават естествените му защитни сили. Такова важно условие е влажността на пчелното гнездо. Затова септицемията се проявява през влажните сезони, късно през есента, през зимата и рано през пролетта, в кошери, които натичат, или в пчелини, разположени във влажни, сенчести места край големи водни площи. Боледуват също семейства с големи площи незапечатани зимни запаси ( късно подхранвани със захарен сироп, или късно събирали манов мед, който не е подменен през есента ).
Бактериите проникват в организма на пчелите през отворите на трахеите заедно с вдишвания влажен въздух. От там те преминават в хемолимфата и бързо се размножават в огромни количества, поради което тя става млечнобелезникава.
Признаците на септицемията са доста характерни : пчелите са неспокойни, а след ден-два стават лениви, неподвижни, като застинали. При откъсване на главата на болна пчела от раничката се показва млечнобелезникава капчица хемолимфа ( а при здравите пчели тя е безцветна, бистра ). Труповете бързо се разчленяват : по дъното на кошера се откриват крачка, крилца, хитинови части, а не цели трупове. Мускулатурата в гърдичките бързо потъмнява, вместо да е светлооранжева.
Най-ефективните предпазни мерки срещу проява на септицемия са слънчевите пчелини, сухите и проветриви гнезда, запечатаните и качествени медови запаси, здрави ненатичащи кошери, избягването на ниски, влажни и сенчести места за устройване на пчелин и пр. Това не е необходимо, ако при проявена вече септицемия се хигиенизират гнездата и се замени прокисналия захарен сироп или манов мед. Болестта не се пренася лесно върху други семейства, чиито условия на живот и хранене са добри, а жилището им е хигиенично и сухо. След хигиенизиране на гнездото на болните семейства може да се дава 2-3 кратно лечебен сироп с някои антибиотик с по-широк спектър на действие и по-специално - към Грам-негативните.
Даде им наготово информацията ,а можеше да се потрудят и сами да я намерят след като им дадоха ключовата дума.

Пламен Керчев
15.12.2014, 22:52
На пчелин има 30 семейства , само в 3-4 има подобно нещо.

scutellator
15.12.2014, 22:55
Не се карайте, може и нацистите да са го направили.

зуница
15.12.2014, 22:55
Четем една и съща книга:"Ветеринарен наръчник на пчеларя" -Стойко Недялков.Написаното не обяснява ЛИПСАТА на гръдни части и събирането на частите от пчели на определено място.Умиращите целенасочено са се насочвали зад преградата.Там са умирали за да не замърсяват гнездото.Това поне се вижда на снимката.Ако колегата намери и някое мише л...о сред купчинката остатъци, спор няма да има.

Пламен Керчев
15.12.2014, 22:58
Даде им наготово информацията ,а можеше да се потрудят и сами да я намерят след като им дадоха ключовата дума.
Колега ето и линка който веднага намерих и прочетох след като ми дадоха ключовата дума.
http://pchela-1902.dir.bg/_wm/library/item.php?did=536343&df=757172&dflid=3&GDirId=982d5697be831a8bcccc9a76018af8f4

Росен Младенов
15.12.2014, 23:55
Абсолютно същата картинка само,че аз намерих изпражнения от мишка,странното е ,че кошера е с миши предпазител,цял ден го премятах и така и не разбрах от къде е влезнала.

solaris60
16.12.2014, 00:01
Абсолютно същата картинка само,че аз намерих изпражнения от мишка,странното е ,че кошера е с миши предпазител,цял ден го премятах и така и не разбрах от къде е влезнала.

Когато е имало присъствие на мишка в кошера са чувства миризма на мишка още при отварянето.

scutellator
16.12.2014, 00:43
Това насън ли го написа, що ли? :brick:

Понеже англичаните имат навика още от едно време да обвиняват немците (Хитлер) във всичко, та чак се е превърнало във поговорка. Смислово би могло да се преведе: " Пък, може и да са извънземните виновни"

ch.atanasov
16.12.2014, 09:33
Колега Младенов , в същата ситуация и аз се чудех как има миши изпражнения в кошера.Един ден намерих мумифицирана мишка в един кошер.Беше с невероятно малък размер.Мисля че се казва земеровка.

зуница
16.12.2014, 09:39
За любознателните:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Етруска_земеровка
http://bg.wikipedia.org/wiki/Земеровкови
https://ru.wikipedia.org/wiki/Землеройковые

Росен Младенов
16.12.2014, 11:52
Колега Младенов , в същата ситуация и аз се чудех как има миши изпражнения в кошера.Един ден намерих мумифицирана мишка в един кошер.Беше с невероятно малък размер.Мисля че се казва земеровка.
Мисля.че мишката ще направи и други поразии ако влезне в кошера,питите са непокътнати има запечатан мед,най вероятно скутелатора е прав,остатъците от пчели са черни като при септицемия

m_pchelari
16.12.2014, 12:06
Преди няколко седмици местих един куп плодници на комин които не ми остана време да прибера. Отгоре и отдолу бяха с мрежа. Като ги прибирах видях, че беше минало едно супер малко мишле (досущ като етруската земеровка на снимката). Явно мрежата не е била прилепнала добре по цялата повърхност. Направи ми впечатление, че не е като малко мишле а по скоро като малко гущерче с козина като мишле. Сега като видях снимката много съм убеден, че може да е такова нещо. Беше много подвижно, плоско и удължено. Пробвах да го настъпя няколко пъти и неуспях.
Виждал съм много малки мишлета току що прохождащи и са по-едри и много по-малко маневрени от това нещо.
Съмнява ме да направи някакви поразии по кошерите, прекалено е малко. Ако успява да мине през мишепредпазителите най-много да яде и събира подмора.

Керчев кошера на земята ли е или на стойка?

icofly
18.12.2014, 19:51
Колега според мен не е септицемия,имал съм случаи тъй,като пчелина ми е на такова място,че през послените години от многото дъждове избиват подпочвенни води и отпред се завирява,тя се характеризира с това,че трупчетата се разчленяват,но те са влажни и черни.Тук ми изглежда сухо,но не виждам смисъл от тази празна пита още повече ,че е за бракуване да стои зимата в гнездото!Ако е влизала мишка пораженията са същите,но тя подпикава и няма начин да не си усетил миризма.

Пламен Керчев
19.12.2014, 16:28
Преди няколко седмици местих един куп плодници на комин които не ми остана време да прибера. Отгоре и отдолу бяха с мрежа. Като ги прибирах видях, че беше минало едно супер малко мишле (досущ като етруската земеровка на снимката). Явно мрежата не е била прилепнала добре по цялата повърхност. Направи ми впечатление, че не е като малко мишле а по скоро като малко гущерче с козина като мишле. Сега като видях снимката много съм убеден, че може да е такова нещо. Беше много подвижно, плоско и удължено. Пробвах да го настъпя няколко пъти и неуспях.
Виждал съм много малки мишлета току що прохождащи и са по-едри и много по-малко маневрени от това нещо.
Съмнява ме да направи някакви поразии по кошерите, прекалено е малко. Ако успява да мине през мишепредпазителите най-много да яде и събира подмора.

Керчев кошера на земята ли е или на стойка?

На стойка 35 ст. от земята.

icofly
21.12.2014, 14:46
Ето,това при едно семейство от вчерашния преглед,по дъното и зад преградната тъска,подсуших още малко стесних/12 рамков беше на 9,сега на 7/2700 и се надявам всичко да е О.К.

Пламен Керчев
21.12.2014, 21:26
Поставих под всеки кошер храна за гризачите , каквито и да са те и на места са си облизали "чинийките". А това е снима на входа на всеки кошер и ми е трудно да повярвам че може да влезе мишка , но тези земеровки не съм ги виждал на живо, на снимка са доста малки. И така варианта да е гризач е по вероятна но не е потвърдена с намиране на изпражнения в засегнатите кошери поради факта че не съм ги отварял отново. По отношение на септицемията, няма фактори които да я потвърдят . Говоря за влага която не е налична както около пчелина така и в пчелното гнездо. От недобри хранителни запаси не ми се вярва защото това е в малък процент от кошерите а както писах всички семейства са отводки.27192720

Ivan_vd
21.12.2014, 21:40
Поставих под всеки кошер храна за гризачите , каквито и да са те и на места са си облизали "чинийките". А това е снима на входа на всеки кошер и ми е трудно да повярвам че може да влезе мишка , но тези земеровки не съм ги виждал на живо, на снимка са доста малки. И така варианта да е гризач е по вероятна но не е потвърдена с намиране на изпражнения в засегнатите кошери поради факта че не съм ги отварял отново. По отношение на септицемията, няма фактори които да я потвърдят . Говоря за влага която не е налична както около пчелина така и в пчелното гнездо. От недобри хранителни запаси не ми се вярва защото това е в малък процент от кошерите а както писах всички семейства са отводки.27192720
Колега ако на тая поляна слагаш отрова за гризачи и си мислиш че по тоя начин ще се отървеш от тях няма как да стане.Просто и 1 тон отрова да сложиш и да е изядът ще унищожиш само 1 част но постоянно идват и шетат нови и нови така че спести си средствата.

Пламен Керчев
22.12.2014, 01:00
И какво предлагаш.

Nik_m
22.12.2014, 07:46
Пламенe този малък отвор на прелката не се ли запушва отподмора? Аз съм разтворил моите кошери изцяло с мишепредпазител да става вентилация и да не се запушва от подмора. А с мишките е така, отровата не помага и в село комшията пробва, всека седмица влачеше пликове с отрова и никакъв ефект. При мен са малко мишките, предполагам че усещат котките и предпочитат да живеят в по безопасно място.

icofly
22.12.2014, 11:44
Отворите на клавирпантата помагат за вентилацията/ако не я заклеят/,но малкия отвор пречи за изхвърляне на подмора,за мен важи правилото на колкото рамки съм зазимил семейството приблизително толкова сантиметра ми е отвора и слагам мишепредпазител!

Пламен Керчев
11.01.2015, 22:08
Днес при прегледа на семействата установих че подмора в ъгъла на кошера е дело на мишка или най вероятно на земеровка в предвид малкият отвор през който се е провряла. В кошера намерих изпражнения, интересното бе, че някои бяха розови на цвят.