PDA

Виж пълната версия : Зимно подхранване със захаросан мед, храни от пазара или домашно приготвени питки?



Страници : [1] 2

Пламен Минев
16.10.2014, 13:46
След изчитането на всички теми свързани с храненето на пчелите през зимно-пролетния период, сметнах за необходимо да пусна тази тема, тъй като прочетох много погрешни практики и искам да предизвикам дискусия за това.
Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките. От тогава първото ми хранене е точно на 25.12.
Смятам, че придаването на питки от захаросан мед е погрешно, особенно в големите пчелини. Основната причина е възможното заразяване на всички семейства с болести, при попадането на мед от заразено семейство – гъбични, гнилцови, дори и нозематоза. Това се отнася и до стимулиране с цветен прашец.
Храните предлагани на пазара – две поредни години експериментирах с различни от тях. Резултатът бе забавяне на развитието и отслабване. Група семейства хранени със Сръбска храна с прашец имаха външни признаци на Нозематоза (не съм изследвал). Личните ми изводи са – храните съдържат вредни за пчелите съставки – нишесте, изосуит, висок % захароза, която изтощава семейтвата през зимния период, втвърдители с неизвестен произход и т.н.
Логичното за мен следствие бе да се оборудвам с техника за инвертиране, мелачки и месачки и да установя собствена рецепта. Храната я разделям на 2 вида зимна и пролетна. Зимната използвам от 25.12. до края на февруари. Съдържанието е 35 % инвертиран сироп 70:30 + 15 % фруктоза на прах + 50% глюкоза на прах(декстроза). Резултат – храната е много пластична(като пластелин). В първата питка от 1 кг., добавям 5 ml. Nozevit +. Достатъчна е за 15-20 дни, но зависи и от външната температура.
Втората доза е от 2 х 500 гр. – 500 гр + 2 мл Nozecid и 500 гр + 2 мл Ceranon.
Давам ги едновременно и с това приключва зимното подхранване.
Пролетната храна я приготвям от 35 % инвертиран сироп 70:30 + 25 % пудра захар на прах + 35% глюкоза на прах(декстроза) + 5% чист протеин.
Отхвърлям употребата на растителни протеини, като соевия, поради много ниска усвояемост и сухото мляко, което предизвиква диария.
Използвам 85% чист суроватъчен и яйчен протеин, като добавям по 25 гр. от двата в 1 кг.
Преди използвах и Хидропрод, но вонята е нетърпима, въпреки, че е отлично балансиран с всички незаменими аминокиселини и е 100% усвояем.
Витаминната добавка е Витамикс формула – 5 гр/кг и Апифит - 5 ml/кг
От 2 години добавям и екстракт от трибулос терестис – 1 капсула за 2 кг.
Тук може да прочетете изследването на колегата ми за въздействията на трибестана върху пчелното семейство:
http://vemo-feedadditives.com/images/stories/products/avtoreferat-hristakov%20i%20rezume%20na%20angliiski_pcheli.pdf

jorors
16.10.2014, 13:57
Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките. От тогава първото ми хранене е точно на 25.12.

Колега направо ме "разби" почти 20кг мед да са изяли....................до 12.01. Аз такова чудо не съм виждал. Като ти чета поста: есенно, зимно, ранно пролетно, пролетно и тн. сигурно и лятото ако нама паша за определено време сигирно пак храниш. То тва пчеларство само хранене.

m_pchelari
16.10.2014, 14:30
Трибестана онова дето вдига самолета беше нали? Тука определено ще има дискусия!!!
Значи ако са ти изяли 20 кила мед до 12.01 определено е намесена нозематозата. Аз от няколко поредни години зимно и ранно пролетно хранене не съм доволен. Или не уцелвам съставките или храненето ги скапва. Някъде прочетох, че даването на каквито и да е питки посред зима води до сериозно отслабване на кошера и съм склонен да му вярвам. Тази зима съм решил да не ги пипам поне до 25 февруари ако ще и някои да дадат фира от глад. Започвам от 1 март директно със сироп с добавки.

Пламен Минев
16.10.2014, 14:52
Трибестана наистина прави чудеса. Прочети труда на доктора. Познавам го лично и допреди 2 години винаги съм се чудил как моят добив е максимум 45 кг от кошер, а той постига до 60-65(стационарно от ДБ)! Относно семействата - това бяха от топ 50, най силни и с млади майки. Никакви признаци на заболяване. Предполагам, че са отглеждали пило до късно и това е свършило запасите. От тогава - ранно хранене - и нямам проблеми.
Пашата при нас е много обилна и започва от 10.04. и приключва 30 07. рапица, акация, липа, слънчоглед, ливади. Ако нямам минимум 2 корпуса с пчели в началото на Април, значи съм проспал зимата и закъснявам за сезона!

радо
16.10.2014, 15:05
При тая паша добивът ти е доста слаб.Това от предния пост ,че семействата са изяли толкова храна и аз не го вярвам досега не ми се е случвало според мен още на есен може да са окрадени от други семейства.Това кога се слагат питките всеки решава сам за себе си според развитието което иска да постигне за мен дата около 15.01 е нормална, ако са зазимени с млада майка и достатъчно зимни пчели до рапицата няма никакъв проблем да се подготвят семействата и питките са за стимулиране не за запасяване с храна.

m_pchelari
16.10.2014, 16:18
Трибестана наистина прави чудеса. Прочети труда на доктора. Познавам го лично и допреди 2 години винаги съм се чудил как моят добив е максимум 45 кг от кошер, а той постига до 60-65(стационарно от ДБ)! Относно семействата - това бяха от топ 50, най силни и с млади майки. Никакви признаци на заболяване. Предполагам, че са отглеждали пило до късно и това е свършило запасите. От тогава - ранно хранене - и нямам проблеми.
Пашата при нас е много обилна и започва от 10.04. и приключва 30 07. рапица, акация, липа, слънчоглед, ливади. Ако нямам минимум 2 корпуса с пчели в началото на Април, значи съм проспал зимата и закъснявам за сезона!

Тогава зависи какво имаш предвид под зазимих ги с 20 кг. мед. Аз разбирам, че имат 20 кила на 1 ноември след като прилкючи пилото. Защото ако е 20 кила на 1 септември това е друго. Аз и сега имам пило и като ги отворя след 5 дена не знам дали и аз няма да викам - леле изяли са меда.

Pavel_Bs
16.10.2014, 17:38
Колеги,за да не се обърка някой,нека да поясня,че става въпрос за екстракт от билката Бабини зъби или Трибулус терестрис.Трибестана е формулата за мъжка потентност,а съществуват и формули за фитнес - трибестфорс.Важното е какво е количеството на екстракта на въпросната билка и доколко добавените вещества във формулите биха били полезни за пчелите.Има и чист екстракт на Бабини зъби.

kuline
16.10.2014, 18:47
Е кажи как да разбираме това "Аз не продавам мед" . Пчелите да не ги отглеждаш само и единствено като домашни любимци.

Дамян Дамянов
16.10.2014, 18:56
Е кажи как да разбираме това "Аз не продавам мед" . Пчелите да не ги отглеждаш само и единствено като домашни любимци.

Както го чуваш/четеш.
Да си ме чул да казвам продавам мед или търся къде да го продам или нещо от сорта?!?!?
Разхождам ги на каишка и им чеша коремчетата. ;)
Мед може да ми остане другата година, ако имам отклонение от сметките или много криви пити или много добра година.
Но този мед нямам идея какво ще го правя, тъй като може вътре да има от витамините дето ги давам.
Не искам да разнасям зарази между семействата си и нямам намерение да им го давам.
Правя много отводки (за себе си) и меда не ми е основен интерес.
Както има колеги с добив на прашец така има и такива като мен дето прашец не търсят и не пипат.

П.С Дописах, че няколко пъти ми забива формата за публикуване.

kuline
16.10.2014, 19:01
Да, благодаря! Нямаше смисъл от сърказма ти. Просто попитах, защото и ние сме увеличавали ударно, че и отводки сме продавали. Но все пак когато човек каже "пчела", в съзнанието веднага му идва на ум думата "мед"

Дамян Дамянов
16.10.2014, 19:07
Да, благодаря! Нямаше смисъл от сърказма ти. Просто попитах, защото и ние сме увеличавали ударно, че и отводки сме продавали. Но все пак когато човек каже "пчела", в съзнанието веднага му идва на ум думата "мед"

Уверявам те, че за коремчетата беше шега :bigsmile: и без лоши чувства. Вярно, че пчелите стават и за домашни любимци, но много хапят и няма да могат да ми носят вестника :bigsmile:
Сериозно: Увеличавам семействата много сериозно и в близките 1-2 години нямам намерение да забавям темпо, стига финансово да издържа.
Основният ми интерес съм го казвал много пъти - ВОСЪК.

kuline
16.10.2014, 19:14
Аха, ясно. Вероятно съм пропуснал някои от твоите постове. Успех!

Mateev
16.10.2014, 19:43
......Основният ми интерес съм го казвал много пъти - ВОСЪК.

Ако искаш много восък, започвай да пчеларстваш с Японски тръвни........ :)

А от меда си прави инвертиран сироп за следващата година....... Може и ракия или вино......

Дамян Дамянов
16.10.2014, 20:04
Ако искаш много восък, започвай да пчеларстваш с Японски тръвни........ :)

А от меда си прави инвертиран сироп за следващата година....... Може и ракия или вино......

Не е удобно за отводки иначе е същата работа като TBH Кенийския. Много мислих преди да се спра на ДБ.
Изработката е евтина няма да мисля в милиметри и т.н
Ей...за ракия не се бях сетил. :laughing:
Страх ме е да не попаднат "гадини" в сиропа иначе няма лошо да го завъртя отново.

Пламен Минев
16.10.2014, 20:22
Колеги, Моля!!! не опорочавайте темата. Ежедневно съм в контакт с десетки млади пчелари, които искат да прочетат и научат нещо ново. Дали тях ги интересува, че на г-н Минев кошерите са гладни, или, че г-н Дамянов използва сложни формули за витаминно подхранване?
Темата е много проста - кой е най-добрия начин за зимно подхранване? Малко хора ги интерсува тази Японска тръвна, или Кенийски кошер...
И да! Правим добра кайсиева ракия...а, пием и вино..
Но, все пак млади хора ме питат - може ли да наливаме инвертиран сироп от Януари? Явно не откриват отговора в темите...

ahilis
16.10.2014, 20:31
Но, все пак млади хора ме питат - може ли да наливаме инвертиран сироп от Януари? Явно не откриват отговора в темите...

Ето де - открили са точния човек, за какво им са форуми. Когато ученика е готов, учителя идва.

ahilis
16.10.2014, 20:35
Защо да не вземат и да налеят малко сироп и през януари? След това този опит ще го помнят с години и дори ще го споделят във форума. Проба - грешка. Това са най - добрите уроци.

jorors
16.10.2014, 20:38
Колеги, Моля!!! не опорочавайте темата. Ежедневно съм в контакт с десетки млади пчелари, които искат да прочетат и научат нещо ново. Дали тях ги интересува, че на г-н Минев кошерите са гладни, или, че г-н Дамянов използва сложни формули за витаминно подхранване?
Темата е много проста - кой е най-добрия начин за зимно подхранване? Малко хора ги интерсува тази Японска тръвна, или Кенийски кошер...
И да! Правим добра кайсиева ракия...а, пием и вино..
Но, все пак млади хора ме питат - може ли да наливаме инвертиран сироп от Януари? Явно не откриват отговора в темите...

Конкретен отговор: Зимно хранене твърдо НЕ. Есенно до 10-15 септември и чак напролет при ранна паша края на февруари началото на март(Захарен сироп 2:1 а по-късно 1:1)

kuline
16.10.2014, 20:40
Определено форума се промени!

П.С. анализа ми е след поста на Ахил.
Колега Ахил, ти също си бил млад пчелар, освен ако не си се родил такъв.

pepoing
16.10.2014, 20:42
Но, все пак млади хора ме питат - може ли да наливаме инвертиран сироп от Януари? Явно не откриват отговора в темите...

Сериозно , аз се интересувам от отговора на този въпрос.

Mateev
16.10.2014, 20:49
Според мене може инвертиран сироп 70%, но ако времето е много студено, пчелите ще рискуват живота си, качвайки се чак до хранилката. По-добре да е питка директно върху рамките.

Иначе тази година аз ще имам някакво количество кошери, в които в хранилката през зимата ще остане недоизяден сироп. Горещо се надявам зимата да не се качват при него. А какво точно ще се случи в действителност - това ще го видим напролет.

Отдавна се убедих, че всяко едно пчеларско твърдение трябва лично да го проверя, защото личния ми списък с развенчани пчеларски митове започна много бързо да набъбва.

ahilis
16.10.2014, 20:57
Определено форума се промени!

П.С. анализа ми е след поста на Ахил.
Колега Ахил, ти също си бил млад пчелар, освен ако не си се родил такъв.

То човек се ражда всякакъв, но зависи какво ще развие. Да, бил съм и млад пчелар, но никой не ми е казвал, показвал или каквото и да е. Затова, че не дължа на никой нищо. :sorry:

scutellator
16.10.2014, 21:02
Първото погрешно мнение е, че щом си зазимил с много мед, няма нужда от хранене. 12.01.2012, установявам 3 загинали семейства ДБ, зазимени с 17-19 кг мед на 8-9 плътни междурамия с пчели. Всичкия мед изяден и пчелите са в килийките.

Според моя опит, това дори и италианките не го могат. Ако се зазимят със един корпус със мед (около 20 кг), това им стига дори и за пролетното развитие, без подхранване, при положение че зимната пауза в отглеждането на пило, често пъти е само седмица-две, падаща се някъде около Коледа.

Относно подхранването
- Есенно - ДА, когато има НУЖДА от такова (подбудително, запасително или протеиново)
Зимно - НИКОГА (освен в случаите когато семейството е застрашено от сигурна гладна смърт)
Пролетно ..... Ако имат достатъчно запаси от прашец и мед, биха могли да минат и без никакво отваряне на кошерите до преди главната паша. Какво количество запаси от прашец се смята за достатъчно - зависи от района. Според това, пчелите могат да бъдат селектирани да трупат повече или по-малко запаси от прашец. Също така пчелите могат да бъдат селектирани и да не се нуждаят от стимулативно подхранване.

Със стимулативното подхранване (особено сироп) е най-добре да се започне чак когато времето започне да се оправя и вече има стабилен приток на прашец, бих казал март месец. Подхранване понякога е наложително и по време на резки пролетни застудявания - някои пчели просто обичат да канибализират пилото веднага щом времето се развали, дори и само за няколко дни

scutellator
16.10.2014, 21:07
Иначе тази година аз ще имам някакво количество кошери, в които в хранилката през зимата ще остане недоизяден сироп. Горещо се надявам зимата да не се качват при него. А какво точно ще се случи в действителност - това ще го видим напролет.
.
Бих те посъветвал да го изсипеш или събереш във общ съд. Влагата ще ти създава повече проблеми, отколкото притеснението дали го консумират зимата

kuline
16.10.2014, 21:11
То човек се ражда всякакъв, но зависи какво ще развие. Да, бил съм и млад пчелар, но никой не ми е казвал, показвал или каквото и да е. Затова, че не дължа на никой нищо. :sorry:
ОК, но тук освен по-можещите, има и начинаещи, които се нуждаят от помощта им. Не бъди егоист!

ahilis
16.10.2014, 21:20
ОК, но тук освен по-можещите, има и начинаещи, които се нуждаят от помощта им. Не бъди егоист!

На никой няма да откажа да помогна, но не искам да ме карат насила. Не съм видял необходимост да помагам, не съм го направил. А това дали съм егоист? Всеки може в даден момент да бъде егоист. Зависи от ситуацията. Както виждаме всички, един е такъв, друг е друг. И на мен не ми харесват някои, но не им го казвам - просто чета и си вадя изводи за всеки, както и всеки за мен.

kuline
16.10.2014, 21:28
Мдаааа. Както казват хората всеки е башка "луд". Всеки е прав за себе си. Да разбират ли хората, че когато ти искат съвет за помощ, ти би им помогнал, само ако успеят да те убедят, че им е нужна такава?

m_pchelari
16.10.2014, 21:30
Трябваха ми 3-4 зими и много загубени пчели за да стигна до извода на проба-грешка, че подхранване с питки януари и февруари не е добре. И в крайна сметка споделям принципа на Матеев - око да види ръка да пипне. Може да си извлечеш много повече полза и много повече поуки и знания ако платиш цената за това.

Mateev
16.10.2014, 21:30
Бих те посъветвал да го изсипеш или събереш във общ съд. Влагата ще ти създава повече проблеми, отколкото притеснението дали го консумират зимата

Ами аз започнах да го прехвърлям от семействата, които не са го изяли, към семействата, които искат още. Със сигурност обаче ще оставя поне няколко кошера да имат сироп през зимата просто защото искам да си направя експеримент какво ще се случи.

Да ви кажа и за един случаен експеримент, който тази година го направихме без да искаме. Става въпрос за един турски кошер от пластмаса с пластмасови рамки. Купих го тази година от Плевен просто от любопитство и го заселих. Изоставен е зад къщата и много рядко някой се сеща да отиде при него да го обслужи. Пчелите в този кошер не са третирани (есента) и не са хранени. През май направихме няколко отводки от него и го изоставихме. Улисани от многото работа се сетихме за него едва вчера. Ами кошера пращи по шевовете от пчели и мед - 3 пълни до горе рутови корпуси. Та започнах да си задавам въпроса дали с толкова много грижи за пчелите наистина им помагаме, или всъщност им пречим?

ahilis
16.10.2014, 21:44
Мдаааа. Както казват хората всеки е башка "луд". Всеки е прав за себе си. Да разбират ли хората, че когато ти искат съвет за помощ, ти би им помогнал, само ако успеят да те убедят, че им е нужна такава?

Извинявам се, че не сме по темата, но да отговоря и тук. Няма нужда да ме убеждават. Аз ще преценя дали има нужда да се помага или не.

kartagen27
16.10.2014, 22:51
Та започнах да си задавам въпроса дали с толкова много грижи за пчелите наистина им помагаме, или всъщност им пречим?

Ето това е голямата дилема, да се прецени кога човешката намеса спира да помага на пчелите и започва да пречи .... а относно храненето през зимата - мнения съм събирал от доста пчелари и нямаше двама които да кажат едно и също .... всеки луд с номера си пък на всички пчелите им презимуват .... така че добре в темата да се опише какво НЕ трябва да се прави вместо да се изгражда точен шаблон за действие

argilov
17.10.2014, 05:37
Ако човек има време и желание ,да погледа 2-3 кошера как работят пчелите,и след това погледне разспределението вътре може да се ориентира от какво се нуждаят пчелите или от какво не се нуждаят.

jorors
17.10.2014, 07:48
Трябваха ми 3-4 зими и много загубени пчели за да стигна до извода на проба-грешка, че подхранване с питки януари и февруари не е добре. И в крайна сметка споделям принципа на Матеев - око да види ръка да пипне. Може да си извлечеш много повече полза и много повече поуки и знания ако платиш цената за това.

Аз мисля, че всеки тук пише след даден опит не просто самоволни съчинения.

Генчо Генчев
17.10.2014, 08:41
Аз практикувам така и друкпът съм го споделял.На пчелина в балканския район пашата свърщва по-рано и пчелите са гладни с недостатъчно запаси и давам захарен сироп от началото на август до края на месеца .После инвертиран сироп до края на септември.На този пчелин слагам питки без протеин ЗАДЪЛЖИТЕЛНО около коледа и така до края на февруари и там решавам дали да мина на течна храна.Полския пчелин е почити винаги добре запасен с достатъчно медови запаси.Там около коледа също слагам питка наречена от доста колеги спокойствие.Наблюдението ми е,че невземат питките веднага а след известен период от време тоест медовите венци там са големи и нямат нужда от тази храна която им подавам в момента.Но тази година пчелните семейства са доста силни и трябва да се внимава с медовите запаси и времето е топло,за да няма изненади.Иначе използвам готова храна,немска много съм доволен.

Вълчан
17.10.2014, 09:04
Трябваха ми 3-4 зими и много загубени пчели за да стигна до извода на проба-грешка, че подхранване с питки януари и февруари не е добре. И в крайна сметка споделям принципа на Матеев - око да види ръка да пипне. Може да си извлечеш много повече полза и много повече поуки и знания ако платиш цената за това.

И аз имах познат, мой ученик. Който започна да храни декмври, независимо от моите възражения. След 3 години, откри, че това е грешка.Тестото поема влагата, стича се и задушава пчелите! Имам отводки на 3-4 пити с около 4-5 кг мед и ги подхранвам февруари и пак са Живи!

scutellator
17.10.2014, 09:56
Тестото поема влагата, стича се и задушава пчелите!
Зависи каква е питката! Българските, всичките не са подходящи за зимно хранене. Аз бягам надалеч от меки питки, които като ги оставиш малко на слънце стават на чорба. Правилната консистенция е питката да може да се реже като пластелин на филийки при температура около 25-30 градуса и да си запазва формата.

plamen2009
17.10.2014, 22:03
Ха дайте рецепта какво да слагаме в питките , че да са като пластелин и да не се разтичат / за тези които сами си правят питките /

Niki1313
18.10.2014, 07:59
Ха дайте рецепта какво да слагаме в питките , че да са като пластелин и да не се разтичат / за тези които сами си правят питките /

http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=klz1413611840a.jpg

Изтеглено от тук

http://scientificbeekeeping.com/pollen-supplement-formula/

Pavel_Bs
18.10.2014, 10:48
Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".

plamen2009
18.10.2014, 12:24
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=klz1413611840a.jpg

Изтеглено от тук

http://scientificbeekeeping.com/pollen-supplement-formula/

не мога да копирам таблицата за да я преведа

Ангел Йосифов
18.10.2014, 13:12
Ха дайте рецепта какво да слагаме в питките , че да са като пластелин и да не се разтичат / за тези които сами си правят питките /

Повечко пудра захар за да станат по твърди-горе долу 1кг мед(добре подгрят на водна баня) на 3,8кг-4кг пудра захар.Подгряването-втечняването на меда е мн важен момент,за да може да поеме повече пудра захар.

Mateev
18.10.2014, 13:27
Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".
Специално за витамин C съм правил много задълбочени проучвания по един друг повод. Вярно е че ставаше въпрос за хора и животни, но живота на земята по принцип почива на общи биологични принципи, което означава че може би и за пчелите ще е така. Все пак те са направени от същите клетки, от които са направени и всички други живи същества.

Та специално за витамин C - неговата ежедневно приемана доза няма никакво значение за организма. Просто организма си взема колкото му трябва, и останалото го изхвърля. Има някаква минимална дозя, под която човек се разболява от СКОРБУТ, но оттам нагоре човек може да приема едва ли не неограничени количества витамин C. Минималната доза е на ниво 50-100 милиграма, но ежедневното поемане поне на 1000 милиграма е препоръчително не заради това, че е витамин, а защото се явява силен антиоксидант, и като такъв спомага за неутрализиране на свободните радикали, които са причина за много болести. Едно време маймуните, от които сме произлезли, ежедневно са консумирали по 10-15 хиляди милиграма витамин C (това са 10-15 грама). Явно организма е адаптиран към подобни "убийствени" дози. Нещо повече - правени са успешни опити за лечение на някои видове рак само с витамин C, като дневните дози са били в диапазона между 50 и 200 грама.

Същото важи и за почти всички останали витамини, минерали, белтъци, протеини и микроелементи. Тъй като в природата съдържанието им е различно в различните видове храни, то организмите на всички живи същества са били ПРИНУДЕНИ да се АДАПТИРАТ към ШИРОК ДИАПАЗОН на приеманите ДОЗИ. Тоест организмите си вземат каквото и колкото им трябва, и останалото го неутрализират или изхвърлят. При това положение добавките, които трябва да се слагат в сиропа, трябва да съдържат някакви минимално-допустими дози, но не е беда ако тези дози се превишат 10 или 100 пъти. Също така не е беда ако някой компонент липсва - природата ни е адаптирала и към ЛИПСИТЕ на един или друг жизнено-важен компонент.

Например ако няма Omega 3, организма ще изгражда клетките с Omega 6 или 9. Е не е баш същото, но факт е че организма ще оживее. Това е като да строиш къща с тухли-четворки. Ами ако няма тухли-четворки, ще използваме кирпич, но къщата пак ще я построим.

Същото е и при пчелите - дори и никакви добавки да не слагаме в сиропа, пчелите ще си задействуват компенсаторните механизми и пак няма да умрат. Е няма да са в цветущо здраве, но няма и да умрат. Виж ако започнем да им слагаме това онова, от което учените казват че пчелите се нуждаят, ами със сигурност ще подобрим донякъде здравето на пчелите, но трябва ли наистина да изпадаме в другата крайност, при която да слагаме като добавки безкраен списък с всякаква химия само защото някой си пробвал, и пчелите му не са умрели?

Все едно да накараме мъжете да не пият, да не пушат, да не ходят по жени, да са вегетарианци, да носят каски и бронежилетки и всичкото това за да живеят средно с 5 години повече.

Mateev
18.10.2014, 13:38
Също и за изцепките на някои пчелари, които казват "Ами аз им дадох на пчелите еди какво си, и те го изядоха с кеф и не умряха". Ами да, изяли са го, защото са били гладни, но дали е било с кеф само те си знаят.

Дай на един прегладнял корабокрушенец в лодка насред морето умрял плъх и кана с пикня, и той ще изяде плъха и ще изпие пикнята лакомо и бързо. И извънземните, които го наблюдават, ще напишат в техните космически форуми: "Човечеството лакомо яде плъхове и пие с кеф пикня. Поучете се от нашия опит и правете същото." И след това ще подменят морската вода в океаните с пикня, и ще подменят всички видове животни само с плъхове. И после ще се хвалят в техните си форуми "Аз моето човечество си го отглеждам не заради бизнеса и парите, а заради любовта ми към него..... Давам му да яде любимите си храни и да пие любимите си сиропи......"

Дамян Дамянов
18.10.2014, 13:57
Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".

Да, пчелите могат да минат и без витамин C, защото се твърди, че могат сами да си го синтезират в малки количества.
Ако си запознат как действа при човека чревната флора и при пчелите е подобно, но е на много нива и много по-силно за размера си.
И аз много се чудех защо пишат, че няма да имат нужда от витамин C и се оказа, че оцеляват без него, но е много важен за тях.
Изследванията са правени с въпроса дали оцеляват, а малко от тях са правени с въпроса дали има отражение.
Витамин C е важен за синтеза на протеин и това може би е ключа за палатката.
Резултатите са повече пило, увеличение на броя пчели, "по-дебели" пчели.

Pavel_Bs
18.10.2014, 14:16
Прашеца е богат на витамини.Ясно е,че си ги доставят от там.Ясно е също,че пергата е богата на млечно кисели бактерии,те предизвикват ферментацията.Пресен прашец пчелите не консумират,трябва да ферментира в перга и чак след това е подходящ за усвояване от организма на пчелите.Според мен няма само един ключ за палатката,много са и колкото повече ги обсъждаме и съчетаваме правилно,толкова повече пчеларството ще ни носи приятни емоции.

П.С. Ето например искаме питката да има биофлавоноиди - ползват лимон.А защо да не се ползва Цитросепт който представлява силен концентрат на биофлавоноиди?Решения много,когато задачата е правилно зададена и осмислена.

Дамян Дамянов
18.10.2014, 14:29
Прашеца е богат на витамини.Ясно е,че си ги доставят от там.Ясно е също,че пергата е богата на млечно кисели бактерии,те предизвикват ферментацията.Пресен прашец пчелите не консумират,трябва да ферментира в перга и чак след това е подходящ за усвояване от организма на пчелите.Според мен няма само един ключ за палатката,много са и колкото повече ги обсъждаме и съчетаваме правилно,толкова повече пчеларството ще ни носи приятни емоции.

П.С. Ето например искаме питката да има биофлавоноиди - ползват лимон.А защо да не се ползва Цитросепт който представлява силен концентрат на биофлавоноиди?Решения много,когато задачата е правилно зададена и осмислена.

Прав си ключовете са много и вратите са много :)
Давах на пчелите витамин C и B и ще видим резултата другата година.
Имам едно много слабо семейство(явно има проблеми) и ако успее да презимува, то това за мен ще е едно доказателство, че има ефект от цялата работа.
Доверявам се изследванията правени от хора знаещи и можещи много повече от мен.
Може и да правя грешка, но аз съм доволен от постигнатото досега.

plamen2009
18.10.2014, 15:23
Някой опитвал ли е да замени меда в питките с инвертиран сироп?

Ангел Йосифов
18.10.2014, 15:23
Също и за изцепките на някои пчелари, които казват "Ами аз им дадох на пчелите еди какво си, и те го изядоха с кеф и не умряха". Ами да, изяли са го, защото са били гладни, но дали е било с кеф само те си знаят.

Дай на един прегладнял корабокрушенец в лодка насред морето умрял плъх и кана с пикня, и той ще изяде плъха и ще изпие пикнята лакомо и бързо. И извънземните, които го наблюдават, ще напишат в техните космически форуми: "Човечеството лакомо яде плъхове и пие с кеф пикня. Поучете се от нашия опит и правете същото." И след това ще подменят морската вода в океаните с пикня, и ще подменят всички видове животни само с плъхове. И после ще се хвалят в техните си форуми "Аз моето човечество си го отглеждам не заради бизнеса и парите, а заради любовта ми към него..... Давам му да яде любимите си храни и да пие любимите си сиропи......"

Ядат не защото са гладни,а защото има захар.Нека някой махне захарта или нейните заместители от подхранките и да видим дали пчелите ще я погледнат та дори и да нямат капчица мед по рамките.

Искрен Мутафов
18.10.2014, 15:26
Някой опитвал ли е да замени меда в питките с инвертиран сироп?

Да, ти какво си мислиш, че е апифондата на немците - апи пудер(пудра захар) и апи инверт(инвертиран сироп)...

plamen2009
18.10.2014, 15:33
Аз опитах , но съотношението между сиропа и захарта излезе 1:7 , 1:8 но питките пак се стичат,ако увелича още захарта питката става много ронлива и бързо изсъхва.

m_pchelari
18.10.2014, 17:44
Скутелаторе май ти някъде беше споменал, че американците дават хлебната мая без да я деактивират (преваряват). Имаш ли такава информация, ако да - дай някой линк.

ahilis
18.10.2014, 18:18
Аз опитах , но съотношението между сиропа и захарта излезе 1:7 , 1:8 но питките пак се стичат,ако увелича още захарта питката става много ронлива и бързо изсъхва.

Питките ги завиваш в нещо или подлагаш под тях някакъв материал.

FVCVS CAESAR
18.10.2014, 18:37
Интересно,но възникват и някои противоречия с наскоро направени коментари,като например :"bees don't need vit.C".

Не е доказана нуждата от витамин С за организма на пчелата.
"При използване на витамин В комплекс в комбинация с витамин С са получени същите резултати, както при използване само на витамин В." (Aurel Malaiu, Sporirea producției de miere, 1976)
От друга страна, въпреки че прашецът съдържа много витамин С, той рядко се открива в маточното млечице, а ако бъде открит, е в незначителни количества. (Вал, 1968)
Пълната липса на витамин С в меда, който се използва широко от насекомите като храна, трябва да се обясни с разрушаването му от глътъчните жлези на пчелите (Кингслей Ло, 1967), което може би показва, че за организма на пчелата този витамин не е нужен.

Дамян Дамянов
18.10.2014, 22:30
Витамин C ускорява инвертирането - мисля, че няма нужда да се доказва.
Като започнем от меда и стигнем до задника на пчелата на 1000 места има нужда от него.
Просто изследванията са малко, често са комбинирани или изобщо не се обръща сериозно внимание.
Витамин C много лесно влиза в реакция с други вещества и точно това е причитана да се ползва за антиоксидант, като живота му е много кратък и лесно се разрушава.
Това, че го има в малки количества значи ли, че не е нужен и по тази логика като нямаш пари в портфейла, то значи пари не ти трябват?!?!?!


It is, however, possible to trick bees to take the substitute when necessary by integrating a small amount of Vitamin C into the mixture. -> ЛИНК (http://www.centralmarylandbees.org/content/wp-content/uploads/2013/Feeding%20bees.pdf) Дали им харесва витамин C ?!?!


Furthermore, prepupae reared by bees constrained to a vitamin C-free diet contained similar vitamin C levels than did those reared by bees fed vitamin C-enhanced diets. Therefore, honey bees (or their symbiotic microorganisms) are assumed to be able to synthesize vitamin C. -> ЛИНК (http://194.47.52.113/janlars/partnerskapalnarp/ekonf/20130516/BrodschneiderCrailsheim2010.pdf)


Vitamin C will improve the bee’s blood building processes and their immune system. The added acid is also of value to the digestive system. -> ЛИНК (http://caspianapiaries.com/presentation/defection_problems.pdf)


Ascorbic acid (vitamin C) also seems essential for brood rearing. -> ЛИНК (http://www.cobeekeeping.org/beeschool/2013Bee-School-Nutrition.pdf)


The results indicated that supplementing the level of vitamin C to spring nutrition (1:1suger syrup) to the colonies, increase the brood area, colony population and the workers body weight and protein. -> ЛИНК (http://www.innspub.net/wp-content/uploads/2014/03/IJB-V4No6-p32-36.pdf)


Pollen proved to be a rich but variable source of Vitamin C depending on the date of collection and floral source. There was, however, no relationship between the vitamin C level in the pollen collected and the rate of brood rearing. There were highly significant differences in the vitamin C levels in pollen depending on the date of collection. In the study using caged bees, significantly more brood was reared by bees fed either the diet supplemented with 500 pg/g or the control than by bees offered diets containing either 1 000 or 2 000 pg/g L-ascorbic acid. This study also demonstrated for the first time that bees are able to produce this vitamin since prepupae from colonies fed the diets without vitamin C had equivalent levels of ascorbic acid to those fed the enriched diets. Previous studies on the levels of vitamin C in pollen may be underestimated since the pollen samples were often not « fresh » and only ascorbic acid was determined not both ascorbic acid and dehydroascorbic acid.
In general, the vitamin C exists in its ascorbic acid from with little dehydroascorbic present.Although fresh pollen possesses high levels of vitamin C, little is retained in the body tissue of prepupae and bees apparently are able to produce this vitamin since prepupae reared by bees fed a vitamin C-free pollen substitute contained levels similar to the levels in prepupae reared on vitamin C supplemented diets. -> ЛИНК (https://hal.archives-ouvertes.fr/file/index/docid/890666/filename/hal-00890666.pdf)


In addition to these vitamins, ascorbic acid ( vitamin C) also seems essential for brood rearing. -> ЛИНК (http://bulletswww.three-peaks.net/PDF/Honey%20Bee%20Nutrition%20and%20Supplemental%20Fee ding.pdf)


Very little information, however, has been available regarding the effect of vitamin C on micro-organisms, and we undertook this work in 1936, as it seemed to us that the study of the effect of vitamin C on such simple organisms might throw some light on the mechanism of the action of vitamin C. -> ЛИНК (http://vitamincfoundation.org/pdfs/gupta1941.pdf) И ЦЯЛАТА ТЕОРИЯ, ЧЕ ВИТАМИН "C" НЕ Е НУЖЕН ОТИДЕ В КАНАЛА!

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 07:41
Общо взето, догадки и теоретизиране.

No relationship has been found between the vitamin C level of pollen collected by free-flying honey bees and brood production (Herbert et al.,1985). Furthermore, prepupae reared by bees constrained to a vitamin C-free diet contained similar vitamin C levels than did those reared by bees fed vitamin C-enhanced diets.
Май наистина излиза, че e все едно дали ще добавяме витамин С в храната на пчелите. :)
Пък и в продължение на милиони години те са зимували без да близват витамин С и въпреки това са оцелели като вид. Нещо повече, пчелната майка в нито една фаза от своя живот не се храни с богатия на витамин С прашец, а само с пчелно млечице, съдържащо единствено остатъчни следи от витамин С, както и с мед, напълно лишен от витамин С... пък и тя оживява някак си... цели пет години... :)
Изглежда е дошло най-сетне времето, когато пчеларят ще се намеси и ще сложи прът в колелото на еволюцията, слагайки край на недостига на витамин С в пчелната диета.
Е, предполагам, че дори и да няма полза от него, поне няма да навреди. :)

Pavel_Bs
19.10.2014, 09:13
Колега Цезар,гледаш малко повърхностно на нещата.Витамин С е катализатор(и не само) и неговия ефект би бил косвен,изразявайки се в подобряване на метаболизма,защитните сили,усвояването на протеините.Нека не забравяме,че в миналото пчелите са еволюирали при много по-разнообразна паша отколкото е сега наличната.Всеки жив организъм ако се храни с една и съща храна(при това отровена) с години наред,накрая ще загине,поради срив в имунната система.Нали точно CCD се разглежда като СПИН при пчелите.При условие,че витамин С се е доказал (говоря за натуралния,синтетичния се усвоява около 10%) при човека,би трябвало да се позамислим,преди да отхвърляме с лека ръка твърдения на един или друг авторитет.Не смятам обаче,че трябва да лигавим пчелите си с всякакви илачи,защото ще станат зависими от тях и така ще им направим лоша услуга.

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 09:39
Нека не забравяме,че в миналото пчелите са еволюирали при много по-разнообразна паша отколкото е сега наличната.
Кога това - през последния ледников период ли? Каква разнообразна паша през зимата, какви пет лева? :)
Проведените експерименти показват, че добавянето на витамин С в храната на пчелите не променя нищо - ФАКТ. Дали защото пчелите са се "научили" да си го синтезират, или защото наистина нямат нужда от него - не знам доколко това има значение в практиката. Оттам нататък всеки може да си фантазира колкото си иска, правейки лаишки аналогии между организма на човека и този, на пчелата.
Не успях да схвана за какви твърдения на кои авторитети говориш? Пак ли нещо за хора или за пчели става въпрос? Да не съм пропуснал нещо? :)

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 09:46
P. S. Не разбрах какво стана, та ми се дублира мнението. Моля някой да изтрие този постинг. :)

scutellator
19.10.2014, 10:35
Нека не забравяме,че в миналото пчелите са еволюирали при много по-разнообразна паша отколкото е сега наличната.

Кога това - през последния ледников период ли? Каква разнообразна паша през зимата, какви пет лева? :)


През последния ледников период цяла Сахара е била РАЙ за пчелите. От този някогашен рай, в днешно време са останали няколко оазиса, а от някогашните пчели населявали тази местност - само реликви от някогашната полулация, запазени в тези оазиси ( А. м. сахариенсис). По време на ледниковия период в по-голямата част от Европа пчели не е имало въобще- те са живеели на топло, където климатът е бил по-благоприятен, като в последствие, след отдръпването на ледовете, са се преселили и в останалата част от Европа.
Така че наистина би могло да се каже че пчелите са еволюирали при по-богата растителност от днешната (ако не вземаме под внимание културите внесени от "новия свят" и Индия)

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 11:40
По време на ледниковия период в по-голямата част от Европа пчели не е имало въобще- те са живеели на топло, където климатът е бил по-благоприятен
Аз пък винаги съм си мислел, че в местата с постоянен лед са обитавали специални раси пчели - ледояди. :)
Просто ледовете настъпват, а цъфтящите растения заедно с пчелите се оттеглят. После ледовете се отдръпват, а растителността и съпровождащите я пчели, и пчелояди се завръщат на освободените от ледовете територии. През следващите ледникови периоди това се повтаря отново и отново, а еволюцията си върви така или иначе, а зимата си е зима и тогава пашата никак не е разнообразна.
Но това, за "ледниковия период", беше по-скоро метафора - аналогия с яловата природа през зимата в наши дни, по нашите ширини. Нищо, важното е да върви лафа. :)
А колкото до Сахара, преди десетина хил. години тя е приличала на днешните Савани, но не знам доколко е уместно да сравняваме растителността в някогашна Сахара и в днешните савани. Пък и от гледна точка на еволюцията, 10 хил. години не са много дълъг период от време. Като че ли климатичните промени се движат с твърде голяма скорост, за да може еволюцията да навакса. По-лесно е видовете просто да мигрират, а които не успеят, изчезват.

Pavel_Bs
19.10.2014, 12:09
Колега цезар,самия ти посочваш изследване в което една след друга са използвани следните думи : "трябва да се обясни с разрушаването му от глътъчните жлези на пчелите (Кингслей Ло, 1967), което може би показва, че за организма на пчелата този витамин не е нужен."

Твърде уклончиво и твърде старо изследване,имайки в предвид колко промени са настъпили от тогава,свързани с какви ли не изследвания,доказващи,че старите догми са пълна противоположност.Погледни пчеларството сега и го сравни с пчеларството тогава.Ако не виждаш пълния обрат в теорията и практиката,нямам какво повече да ти кажа.Хубаво е човек да не забива,а да остане отворен за нови идеи и хрумвания,колкото и откачено да звучат понякога.

ahilis
19.10.2014, 12:10
По-лесно е видовете просто да мигрират, а които не успеят, изчезват.

Точно това де. Няма значение къде има ледников период. Някъде има и РАЙ. В изключение, ако цялата планета не е в ледников период.

Дамян Дамянов
19.10.2014, 14:02
Общо взето, догадки и теоретизиране.


No relationship has been found between the vitamin C level of pollen collected by free-flying honey bees and brood production (Herbert et al.,1985). Furthermore, prepupae reared by bees constrained to a vitamin C-free diet contained similar vitamin C levels than did those reared by bees fed vitamin C-enhanced diets.
Май наистина излиза, че e все едно дали ще добавяме витамин С в храната на пчелите. http://pchelari.com/forum/images/smilies/smile.gif

Три изречения са. Колкото и да ги режеш все тая.


No relationship has been found between the vitamin C level of pollen collected by free-flying honey bees and brood production (Herbert et al.,1985). Furthermore, prepupae reared by bees constrained to a vitamin C-free diet contained similar vitamin C levels than did those reared by bees fed vitamin C-enhanced diets. Therefore, honey bees (or their symbiotic microorganisms) are assumed to be able to synthesize vitamin C.

Ако витамина се синтезира, то за целта е нужен поне въглехидрат и протеин.
Много животни синтезират витамин C, но човека не е сред тях и като видим, че е в малки количества някъде в кошера си мислим, че е грешка.
Разграждането на хранителните вещества на няколко нива на нас може и да ни изглежда странно,чуждо,непонятно, но пчелите си го правят и не им пука ние какво мислим по въпроса.
Това, че витамина е в малки количества в меда и млечицето, изобщо не означава, че той не е нужен.
Ако се синтезира от пчелите точно това е доказателството, че е изключително нужен.
Това е метод да си го набавят в периоди когато липсва(ЗИМАТА) или в периоди с липса на КАЧЕСТВЕНА паша.


Нещо повече, пчелната майка в нито една фаза от своя живот не се храни с богатия на витамин С прашец, а само с пчелно млечице, съдържащо единствено остатъчни следи от витамин С, както и с мед, напълно лишен от витамин С... пък и тя оживява някак си... цели пет години... :)

Олеле...майко...
Как видя, че майката е НАПЪЛНО лишена от витамин C(като е малко в пчелното млечице), след като в това дето го цитираш(ама след изрязаното) се казва, че пчелите си го синтезират?!??!
И мисълта, че майката е равна на семейството е...чудна. Явно трябва да си припомним, че пчелите са СУПЕРОРГАНИЗЪМ!
Ама...какво се чудя, като все още има хора дето си мислят, че майката командва семейството като тиранин. :bigsmile:
Живота на витамина е кратък и ПЧЕЛИТЕ ПРАШЕЦ НЕ ЯДАТ, ТЕ "ЯДАТ" ПЕРГА, а пергата как се прави мисля, че поне малко трябва да знаем.
А като знаем как се прави пергата и знаем, че витамина оказва огромно влияние върху ферментацията...само некви си до 400% по-добра ферментация.

Ascorbic acid provides vitamin C required by lactic acid bacteria. - Как протича ферментацията в перга?!?!?

Как може да гледаш една пчела и да си вадиш заключения за цялото семейство?!?!
Витамин C се включва като започнем от пергата през ензимите до протеините и въглехидратите и обратно.

:ranger:

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 18:37
Твърде уклончиво и твърде старо изследване,имайки в предвид колко промени са настъпили от тогава,свързани с какви ли не изследвания,доказващи,че старите догми са пълна противоположност.Погледни пчеларството сега и го сравни с пчеларството тогава.Ако не виждаш пълния обрат в теорията и практиката,нямам какво повече да ти кажа.Хубаво е човек да не забива,а да остане отворен за нови идеи и хрумвания,колкото и откачено да звучат понякога.
Биологията на пчелата не е мръднала много през последния половин век, а това, че изследването е старо, не значи, че е правено от олигофрени. По-новите изследвания не виждам да се отличават съществено от старите като изводи за ползата от подхранването с витамин С, въпреки че вие явно виждате друго. :)



Олеле...майко...
Как видя, че майката е НАПЪЛНО лишена от витамин C(като е малко в пчелното млечице), след като в това дето го цитираш(ама след изрязаното) се казва, че пчелите си го синтезират?!??!
Я се дръж малко по-коректно и не ми изопачавай думите, ако обичаш!
Къде прочете, че "майката е напълно лишена от витамин С"? Написал съм, че (почти) не се храни с витамин С - ФАКТ. Наистина ли не правиш разлика? Или четеш думите ми като Дяволът Евангелието?


Как може да гледаш една пчела и да си вадиш заключения за цялото семейство?!?!
Логиката е същата, според която ти си правиш заключения, че щом пчелите може би синтезират витамин С, значи и майката го прави, въпреки че в изследванията не видях да се споменава нещо по въпроса... но "когато логиката говори, дори фактите трябва да замълчат" - шегичка. :)

Pavel_Bs
19.10.2014, 19:38
"Ascorbic acid provides vitamin C required by lactic acid bacteria".Демек,витамин С се явява ПРЕБИОТИК,нужен за млечно киселите бактерии в пчелите и кошера.

Pavel_Bs
19.10.2014, 19:44
Колега цезар,сигурен съм,че имаш голям опит с пчелите,както и други големи неща,съдейки по ника.Аз съм новобранец и нямам нужното ти ниво за да споря.Жив и здрав.

Дамян Дамянов
19.10.2014, 20:10
Биологията на пчелата не е мръднала много през последния половин век, а това, че изследването е старо, не значи, че е правено от олигофрени. По-новите изследвания не виждам да се отличават съществено от старите като изводи за ползата от подхранването с витамин С, въпреки че вие явно виждате друго. :)

Последното което ти показах беше от 20 март 2014 -> ЛИНК (http://www.innspub.net/wp-content/uploads/2014/03/IJB-V4No6-p32-36.pdf)
И там ясно се казва "The results indicated that supplementing the level of vitamin C to spring nutrition (1:1suger syrup) to the colonies, increase the brood area, colony population and the workers body weight and protein"
На Български: Резултатите показват, че подхранването с витамин С и сироп 1:1 повишава количеството на пилото, броя на пчелите в кошера, теглото на отделната пчела и протеина.
Показано е и сравнението при хранене само със сироп без витамин C спрямо сироп и витамин C.
Няма място за тълкуване тук...всичко си е черно на бяло.


Я се дръж малко по-коректно и не ми изопачавай думите, ако обичаш!
Къде прочете, че "майката е напълно лишена от витамин С"? Написал съм, че (почти) не се храни с витамин С - ФАКТ. Наистина ли не правиш разлика? Или четеш думите ми като Дяволът Евангелието?

Първо да се извиня...бях сънен още и съм написал неясно отговора си. :yo::sorry:
От думите ти разбирам, че искаш да кажеш, че количеството е изключително малко и изобщо може да се пренебрегне.
Аз не мисля, че трябва да погледнеш цялата картинка и остави индивидуалната пчела настрани, а била тя и майката.



Логиката е същата, според която ти си правиш заключения, че щом пчелите може би синтезират витамин С, значи и майката го прави, въпреки че в изследванията не видях да се споменава нещо по въпроса... но "когато логиката говори, дори фактите трябва да замълчат" - шегичка. :)

Коя логика е същата...аз казвам, че трябва да гледаш на цялото семейство, като на суперорганизъм, а ти вадиш извод " Я виж майката...тя витамин C не яде" :bigsmile:
Аз си позволявам да доуточня какво се казва с по-прости думи.
Показах 3 изречения от текста, а ти си избра 2 от тях и си защитаваш тезата с тях.
Третото изречение е ключовото, което се опитах да ти обясня, че е най-важното и точно то дава яснота.

Мисля, че дадох достатъчно доказателства за тезата си, но ако имаш нещо доказващо обратното...моля...с радост ще го прегледам.

jordanov
19.10.2014, 20:12
Павка, какго казва друг от форумните аристократи - подбирай си внимателно битките;)

Pavel_Bs
19.10.2014, 20:35
Павка, какго казва друг от форумните аристократи - подбирай си внимателно битките;)

Приятел,няма смисъл.Всеки живее в своята си реалност.

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 22:48
А как си обясняваш противоречието между това: "The results indicated that supplementing the level of vitamin C to spring nutrition (1:1suger syrup) to the colonies, increase the brood area, colony population and the workers body weight and protein"
и това: "No relationship has been found between the vitamin C level of pollen collected by free-flying honey bees and brood production (Herbert et al.,1985). Furthermore, prepupae reared by bees constrained to a vitamin C-free diet contained similar vitamin C levels than did those reared by bees fed vitamin C-enhanced diets."
както и другите подобни на втория цитат (мързи ме да ги търся и копирам сега, че ми се спи вече, но ти и без друго си ги чел)?
Нечия методика ли е сбъркана или пчелите са претърпели деволюция за 4-5 години? Или пък има нещо друго?
Силно се впечатлих, че тия перси са наливали витамин С през май и юни, когато поне по нашите ширини има изобилие от пресен прашец, при това не прочетох да са затваряли кошерите... При търсене на ключова дума "Cage" също не ми излиза нищо по въпроса. При това положение би трябвало пчелите да са влачили прашец в изобилие, предполагам също достатъчно богат на витамин С.

Дамян Дамянов
19.10.2014, 23:00
А как си обясняваш противоречието между това: "The results indicated that supplementing the level of vitamin C to spring nutrition (1:1suger syrup) to the colonies, increase the brood area, colony population and the workers body weight and protein"
и това: "No relationship has been found between the vitamin C level of pollen collected by free-flying honey bees and brood production (Herbert et al.,1985). Furthermore, prepupae reared by bees constrained to a vitamin C-free diet contained similar vitamin C levels than did those reared by bees fed vitamin C-enhanced diets."

Ето тук е изречението в което се казва, че пчелите синтезират витамина и това е причината да няма разлика между семействата в изследването.


както и другите подобни на втория цитат (мързи ме да ги търся и копирам сега, че ми се спи вече, но ти и без друго си ги чел)?
Нечия методика ли е сбъркана или пчелите са претърпели деволюция за 4-5 години? Или пък има нещо друго?
Силно се впечатлих, че тия перси са наливали витамин С през май и юни, когато поне по нашите ширини има изобилие от пресен прашец, при това не прочетох да са затваряли кошерите... При търсене на ключова дума "Cage" също не ми излиза нищо по въпроса. При това положение би трябвало пчелите да са влачили прашец в изобилие, предполагам също достатъчно богат на витамин С.

През първите 45 дни са хранили през ден, а след това 15 дни без хранене(малко е объркващо).
И аз не видях да пише, че са затваряни, което си значи, че са събирали прашец.
Ще разгледам по-подробно цялата библиография и ще видя другите изследвания.
Изводите от изследването са ясни и не е като на мен да ми се вижда това което искам да видя.

FVCVS CAESAR
19.10.2014, 23:16
Ето тук е изречението в което се казва, че пчелите синтезират витамина и това е причината да няма разлика между семействата в изследването.
Да, но при персийските лигустики се е получила разлика, според написаното. Да не би пък те да не синтезират витамин С? От друга страна обаче, трябва да са яли пресен прашец на корем.

Дамян Дамянов
19.10.2014, 23:33
Да, но при персийските лигустики се е получила разлика, според написаното. Да не би пък те да не синтезират витамин С? От друга страна обаче, трябва да са яли пресен прашец на корем.

В библиографията има много по-интересни неща.

Най-добре развита хипофарингиална жлеза има при пчелите хранени с витамин C <- ЛИНК (http://www.jas.org.pl/pdf/174?filename=jas_52_2_2008_1.pdf)
Срямо контролната група,мултивитамин група, соевата група и сметанената група :)
Семействата хранени с витамин C имат повече пило и в двете години от изследването.
Това което ме хвърли в шах беше, че пчелите хранени с витамин C имат повече пило от тези хранени със соево брашно 47% протеин.
Но при комбинацията витамин C и соево брашно има 2 пъти повече пило от контролната група, мултивитамин + соя групата, мултивитамин + сметана.
Много протеин има в соевото брашно и затова се използва в протеиновите питки - обща информация за другите четящи.
А мултивитаминената група получава Витамин А - 400IU, B1 - 1mg, B2 - 1,2mg, B6 - 2mg, B12 - 2mg, C - 70mg, D - 400IU.
Групата с витамин C получава само 250mg.
Всяка група получава по 500мл (0.5л) от сиропа + добавката (според групата) всеки ден.

Въпросът вече е не дали витамин C помага, а колко струва да се приложи.
Смятам го с витамин С на АКТАВИС, а не ветеринарен продукт или друг неодобрен за човешка употреба.
Отговора е най-много 7 стотинки на ден за едно семейство. (само за витамин C).
Ако го ползваш 7 месеца в година ще ти струва ~ 14.70 лева / семейство
За 14,70 лева получаваш около 2 пъти повече пило, което е минимум 2 пъти повече мед. (зависи и от пашата, но все пак...Е МНОГО)

Ей сега е момента на няколко колеги да светне им лампичката защо си давам парите за витамин B и C. (питаха ме..."ЗАЩО?")

* хипофарингиална жлеза - ще ми се счупят пръстите докато го напиша :bigsmile:

FVCVS CAESAR
20.10.2014, 12:34
Витамин С на АКТАВИС...
най-много 7 стотинки на ден за едно семейство...
Ако го ползваш 7 месеца в година ще ти струва ~ 14.70 лева / семейство
За 14,70 лева получаваш около 2 пъти повече пило, което е минимум 2 пъти повече мед. :bigsmile:
Преди употреба прочетете листовката! :laughing:

Гаранции даваш ли?
Ако не извадя догодина минимум 80 kg мед от кошер ще си искам парите обратно... лично от теб. ;)
Може би ще трябва да помисля и за допълнителни корпуси, защото три може да не ми стигнат само за плодник. :)

Сериозно: Леко ме притесняват тези твърде бомбастични резултати. Звучи твърде хубаво, за да е истина. Може би има нещо гнило в арабския свят или пък в нашия, не знам. Тези различия в получените резултати от различните изследвания клонят към едно - да запрятаме ръкави.... т. е. да запряташ ръкави и да го провериш лично, пък ние ще чакаме резултатите - колко пило и мед ще произведат пчелите ти.... или пък восък... щото нали мед не продаваше... :)

P. S. Правя уговорката, че това, иракското изследване, само бегло го прегледах. Довечера, или когато намеря време, ще го прочета по-внимателно, ще поровя и за други материали по въпроса... ако имам възможност...

tsc1
20.10.2014, 12:43
Като ровите из разните арабски сайтове и статии, вижте при какви дневни температури си гледат те пчелите и имат ли акари. Особено в страни като Катар, Саудитска Арабия, ОАЕ и други с пустинни райони. От моя близка, която работи една година в Саудитска Арабия зная, че температурите през лятото се движат между 50 и 55 градуса.

Дамян Дамянов
20.10.2014, 12:45
Преди употреба прочетете листовката! :laughing:

Гаранции даваш ли?
Ако не извадя догодина минимум 80 kg мед от кошер ще си искам парите обратно... лично от теб. ;)
Може би ще трябва да помисля и за допълнителни корпуси, защото три може да не ми стигнат само за плодник. :)

Сериозно: Леко ме притесняват тези твърде бомбастични резултати. Звучи твърде хубаво за да е истина. Може би има нещо гнило в арабския свят или пък в нашия, не знам. Тези различия в получените резултати от различните изследвания клонят към едно - да запрятаме ръкави.... т. е. да запряташ ръкави и да го провериш лично, пък ние ще чакаме резултатите - колко пило и мед ще произведат пчелите ти.... или пък восък... щото нали мед не продаваше... :)

P. S. Правя уговорката, че това, арабското изследване, само бегло го прегледах. Довечера, или когато намеря време, ще го прочета по-внимателно, ще поровя и за други материали по въпроса... ако имам възможност...

И на мен ми изглеждаше доста странно,но не става дума само за един автор.
В миналия пост линка е към друго изследване отново от Ирак, но е много по-добре. Публикувано е в Journal of Apicultural Science.
Те и на нас гледат като на страна от третия свят и значи сме си съседи :laughing:
Изследванията правени в Европа са МНОГО малко.

Аз к'во ще пия, ако изкараш повече мед? drinks;

Ето и част от други изследване на което се позовава второто Иранско.
To вече е Хамериканско :)

http://s27.postimg.org/yat715wcz/Vitamin_C_Enhancement_of_Brood_Rearing_by_Caged.jp g

Дамян Дамянов
20.10.2014, 12:48
Като ровите из разните арабски сайтове и статии, вижте при какви дневни температури си гледат те пчелите и имат ли акари. Особено в страни като Катар, Саудитска Арабия, ОАЕ и други с пустинни райони. От моя близка, която работи една година в Саудитска Арабия зная, че температурите през лятото се движат между 50 и 55 градуса.

Пералнята за пчели е в друга тема :laughing:
Не ровя в Арабски сайтове и не разбирам йероглифи :laughing:
Авторите са от Иран, но статиите са от Полша.

scutellator
20.10.2014, 20:37
Като ровите из разните арабски сайтове и статии, вижте при какви дневни температури си гледат те пчелите и имат ли акари. Особено в страни като Катар, Саудитска Арабия, ОАЕ и други с пустинни райони. От моя близка, която работи една година в Саудитска Арабия зная, че температурите през лятото се движат между 50 и 55 градуса.

Има брато. Само че там и пчелите са различни

tsc1
20.10.2014, 20:48
Има брато. Само че там и пчелите са различни
Каква порода са и имат ли си въшки?

Дамян Дамянов
20.10.2014, 21:08
Каква порода са и имат ли си въшки?

Apis mellifera jemenitica или Apis cerana това намерих с 2-3 клика.
Че и Италианка излиза :laughing:

FVCVS CAESAR
22.10.2014, 15:15
Аз к'во ще пия, ако изкараш повече мед? drinks;
Медовина... ;)
Абе к`вото искаш, но да не избързваме с тигана, защото медът е още в морето? :)

Прочетох най-сетне иракската статия. Тя не била много дълга. :)
Поне на първо четене не ми се наби в очите нещо фрапиращо, освен изумително голямото количество пило при храненето със соя и витамин С. Малко ме учуди негативният ефект от храненето с обезмаслено мляко!?
Получените резултати, ако са коректни, напълно опровергават следното: “Витамин С (аскорбинова киселина) се синтезира в организма на някои насекоми, в т. ч. медоносните пчели. Този витамин активира жизнеността на пчелните семейства, участва в произвеждането на енергия и се разрушава в глътъчните жлези.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 24) и най-вече последното – “витамин С се разрушава от глътъчните жлези”, което ако е вярно, значи смисълът от храненето с този витамин е никакъв, защото той ще се разпадне преди да е стигнал до средното черво... и затова пчелите изглежда трябва да си го синтезират.
Най-интересното е, че малко по-нататък авторката, предполагам без да се усети, сама се е опровергала:
“Установено е, че пчелните семейства, получавали храна с високо съдържание на аскорбинова киселина (вит. С), отглеждат повече пило.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 48). Не знам какви източници е ползвала, но изглежда при компилацията не е съобразила, че по един и същи въпрос те са били разнопосочни.
Аз също не съм обърнал внимание на това противоречие при първия прочит на книгата. Явно тогава са ме интересували други въпроси... Или пък просто съм го игнорирал, вече не помня...

Между другото, в публикацията на Аюб Захра и Махмуд Талал ми направи впечатление следното:
“The amount of secretion produced by the workers hypopharyngeal glands depends on the needs of the colony. The gland has been reported to display a flexible secretory activity in relation to the needs for feeding brood (Free1961). Sometimes, older workers seem to retain secretory activity (Ohashi et al. 2000), but the workers must always be stimulated by the brood pheromones.” Само на мен ли ми се струва, че това е твърде елементарно обяснение на процеса? Да му мислят пчелите търтовки - ще загинат от глад, ако разчитат само феромоните от пилото да доят кравите. ;)

Дамян Дамянов
23.10.2014, 07:51
Медовина... ;)
Абе к`вото искаш, но да не избързваме с тигана, защото медът е още в морето? :)

Прочетох най-сетне иракската статия. Тя не била много дълга. :)
Поне на първо четене не ми се наби в очите нещо фрапиращо, освен изумително голямото количество пило при храненето със соя и витамин С. Малко ме учуди негативният ефект от храненето с обезмаслено мляко!?
Получените резултати, ако са коректни, напълно опровергават следното: “Витамин С (аскорбинова киселина) се синтезира в организма на някои насекоми, в т. ч. медоносните пчели. Този витамин активира жизнеността на пчелните семейства, участва в произвеждането на енергия и се разрушава в глътъчните жлези.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 24) и най-вече последното – “витамин С се разрушава от глътъчните жлези”, което ако е вярно, значи смисълът от храненето с този витамин е никакъв, защото той ще се разпадне преди да е стигнал до средното черво... и затова пчелите изглежда трябва да си го синтезират.
Най-интересното е, че малко по-нататък авторката, предполагам без да се усети, сама се е опровергала:
“Установено е, че пчелните семейства, получавали храна с високо съдържание на аскорбинова киселина (вит. С), отглеждат повече пило.” (И. Желязкова, “Хранене на медоносните пчели”, 2005, стр. 48). Не знам какви източници е ползвала, но изглежда при компилацията не е съобразила, че по един и същи въпрос те са били разнопосочни.
Аз също не съм обърнал внимание на това противоречие при първия прочит на книгата. Явно тогава са ме интересували други въпроси... Или пък просто съм го игнорирал, вече не помня...

Между другото, в публикацията на Аюб Захра и Махмуд Талал ми направи впечатление следното:
“The amount of secretion produced by the workers hypopharyngeal glands depends on the needs of the colony. The gland has been reported to display a flexible secretory activity in relation to the needs for feeding brood (Free1961). Sometimes, older workers seem to retain secretory activity (Ohashi et al. 2000), but the workers must always be stimulated by the brood pheromones.” Само на мен ли ми се струва, че това е твърде елементарно обяснение на процеса? Да му мислят пчелите търтовки - ще загинат от глад, ако разчитат само феромоните от пилото да доят кравите. ;)

Не съм сигурен, че напълно опровергава цитираното, но резултатите са повтаряни и потретвани доста пъти(като се разрових открих още много други изследвания). Възможно е и двете да са верни, но да са "полуистини" или да има грешни заключения...всичко е възможно.:bigsmile: Остави изводите, а виж данните и източниците, може да има грешка при "преписването". Проследих голяма част от цитатите в няколко такива изследвания и нямаше значими грешки, но дори само една може да промени смисъла и извода.
Аз чета по няколко пъти и след време отново и често ми се случва да виждам други страни на проблема, че дори и резултат на 180 градуса. - нормално! :bigsmile:

Сега ме караш да ровя "дали само на феромони разчитат". Остави го това, че е друга тема и все едно не си го видял. :bigsmile:

Тази година съм доволен от резултата, но другата година ще насоча повече внимание към диетата.
Надявам се, че ще успея да извадя точен резултат, но много дини станаха под една мишница.
Скоро ще имам повече свободно време и ще мога да разгледам въпроса с храненето по-подробно.
Българските автори са го позабравили този въпрос и всеки втори пише по много по-маловажни теми thumbdown;
Иначе и на мен ми е по-лесно да си го взема наготово, че и на родния език.:bigsmile:

Медовина...ама трябва да си я извадя сам от кошера и да я чакам да ферментира нали така :laughing:

FVCVS CAESAR
23.10.2014, 11:16
Сега ме караш да ровя "дали само на феромони разчитат". Остави го това, че е друга тема и все едно не си го видял. :bigsmile:
No Brood, No Jelly или Нет молочко, нет разплод?! Кое е първо - млечицето или кокошката? ... ъъъъ ... пилото? (Все едно не съм го написал. ;) )
Впрочем, темата за какво беше? :laughing:



Медовина...ама трябва да си я извадя сам от кошера и да я чакам да ферментира нали така :laughing:
Наливай повече витамин С и ще вадиш направо готова медовина - ферментирала, няма да я чакаш! :bigsmile: ... Шегичка! :) Не знам какво ще извадиш, догодина ще докладваш. :)

n.kostadinov
13.11.2014, 13:50
жалко за темата,добре започна но уви....

bili
10.12.2014, 13:36
Колегата е прав .Прочитам всичко написано и се опитвам да си извлека поуки , но кат срещна две три такива публикации ми става досадно.Преди пет години почнах с 4 кошера , с голям мерак , упорита работа и лишения на цялото ми семейство от почивки и др. под. стигнах до 80 кошера .Без да изпадам в подробности изкам да ви кажа , че март месец купих 5 кошера от един възрастен пчелар , който им бе сложил от немските пити.Кошерите бяха много ама много силни април месец ги цепих на две .От съшите пити бях сложил и на двата кошера на свако ми , които аз ги гледам и те бяха пълни с пчели и тях ги цепихме на две в началото на май.В началото на февруари ще прижаля едни парички и ще сложа от тях.

pepoing
10.12.2014, 15:32
Колегата е прав .Прочитам всичко написано и се опитвам да си извлека поуки , но кат срещна две три такива публикации ми става досадно.Преди пет години почнах с 4 кошера , с голям мерак , упорита работа и лишения на цялото ми семейство от почивки и др. под. стигнах до 80 кошера .Без да изпадам в подробности изкам да ви кажа , че март месец купих 5 кошера от един възрастен пчелар , който им бе сложил от немските пити.Кошерите бяха много ама много силни април месец ги цепих на две .От съшите пити бях сложил и на двата кошера на свако ми , които аз ги гледам и те бяха пълни с пчели и тях ги цепихме на две в началото на май.В началото на февруари ще прижаля едни парички и ще сложа от тях.

Бихте ли казали каква е тази храна и от къде я купувате?

Искрен Мутафов
10.12.2014, 16:06
Най-вероятно става въпрос за АпиФонда. Представителите на ЗюдЦукер за България я продават.

Bobi-M9598
10.12.2014, 18:29
Здравейте,

Били, не ми стана ясно за какви "НЕМСКИ ПИТИ" става въпрос? Ще бъдеш ли така добър да напишеш нещо повече? Като например, какви са, кой е производителят, от къде сте ги купили, и друго ако се сетиш. Ще съм (сме) ти много благодарен (благодарни).
Поздрави,
Г. Георгиев

asti
12.12.2014, 08:40
Добро утро на всички. Намерих едно клипче в youtube "ПЧЕЛАРСТВО ЖЕЛЕВ -пчелна подхранка (https://www.youtube.com/watch?v=m8BGPSaL1JQ)" изглежда ми много лесна и бърза за разлика от питките с мед и пудра захар много месене пада с тях, трудничко си е на ръка. Дали ще е удачно да се добавят витамини към меда?

Дамян Дамянов
12.12.2014, 10:04
Сироп 8:2

Захар - 4 кг
Вода - 0,9 л

Във водата се разтваря 1/2 пакетче лимонена киселина 4-5гр(на Dr.Oetker e 8гр) и се слага захарта. (Аз слагам цяло пакетче, но може и да е много)
Оставя се 24 часа и се бърка колкото можете.
Слагате сиропа на котлона и бъркате през 5-10 мин. (Ако имате винтоверт, то можете да му сложите бъркалка за миксер, но не ползвайте миксер, че изгарят много лесно).
Сиропа се бърка докато се разтвори захарта. Махате го от котлона и го оставяте няколко минути да почине и обирате пяната отгоре.(като изстине малко е по-лесно да се обере).
Разтваряте витамините в 100мл вода(най-добре в шише от Кола 0.5л), като първо се слага водата.
Слагате разтворените витамини в сиропа след 30-60 мин и бъркате с винтоверта или миксера (може сиропа да се пресече малко, но с бъркане ще се оправи).
Сиропът е горещ няколко часа! Не го сипвайте горещ в пластмасови бутилки! Като изстине до 30-40°C може да се сложи и в бутилки от минерална вода. Капачките се слагат след 6 часа(за по-сигурно).

Питка:

Слагате 0.5-1кг захар в сиропа с витамините(докато е горещ) и бъркате с бъркалка за тесто(има ги в Кауфланд и са няколко лева).

http://s11.postimg.org/5c3i1dudb/mix.jpg (http://postimg.org/image/5c3i1dudb/)

freelancer_bg
12.12.2014, 10:10
По този начин не става ли инвертиране на сироп чрез киселина, при който се получава голямо количество хидрокси-метил-фурфурол (ХМФ).

Дамян Дамянов
12.12.2014, 10:19
По този начин не става ли инвертиране на сироп чрез киселина, при който се получава голямо количество хидрокси-метил-фурфурол (ХМФ).

ТОЧНО! ПРАВО В ДЕСЕТКАТА!
Както го е дал колегата Желев ще го направиш, но след много нагряване и много висока температура.
Захарта се разтваря много трудно в толкова малко вода. Колкото е по-малко водата, толкова повече бъркане и нагряване трябва.
Ако температурата е ниска ХМФ-то е в пъти по-малко. ХМФ се образува при нагряване на фруктоза в киселинна среда.
А да не говорим, че тази питка ще почне да се захаросва много бързо. Питката трябва да не изсъхва и може да е в найлон или нещо друго и трябва да е на топло. Иначе ще имаме буца захар или голямо захарно петле.
Иначе колегата Желев хубаво е направил, че е дал клип как става и как изглежда.

zampo
12.12.2014, 10:45
Като например, какви са, кой е производителят, от къде сте ги купили, и друго ако се сетиш. Ще съм (сме) ти много благодарен (благодарни).

http://www.bienenfutter.eu/bg/Produkte/Apifonda/

Може да се купи от много места , напримерно от тук
http://vimeks-bg.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0/

tanasko
07.01.2015, 19:44
В неделя ще се поотпусне времето,някой ще подхранва ли и с какво

siko13
08.01.2015, 09:29
Аз подхраних вече на 26.12.2014г. с рецептата на Хърватските пчелари:"Хърватските пчелари редовно хранят пчелите през зимата с медено тесто и са много доволни. Меденото тесто става така: сваряват гъст захарен сироп от една част вода и три части захар. Щом сиропът изстине, прибавят 200- 250 г. мед и по 2-3 г. винена киселина (лимонтозу) на килограм сироп. Смесват тестото с 3-4 кг пресята пудра захар, докато престане да се лепи по ръцете."
Така подхранвам вече трета година и съм доволен. Вместо винена киселина слагам домашен ябълков оцет.

bari
08.01.2015, 10:05
В неделя ще се поотпусне времето,някой ще подхранва ли и с какво
Купил съм питки на Евротом-Сърбия!Вариата с витамини и минерали!Средата на февруари съм давал от другата питка с прашец!Тази година съм запазил мн.рамки с мед които мога да подам отгоре но не сега а по-късно след средата на фвруари,март!

m2m2m
08.01.2015, 12:22
Колега Дамянов, ако не е тайна какви витамини слагаш и колко?
Благодаря предварително !!
Сироп 8:2

Захар - 4 кг
Вода - 0,9 л

Във водата се разтваря 1/2 пакетче лимонена киселина 4-5гр(на Dr.Oetker e 8гр) и се слага захарта. (Аз слагам цяло пакетче, но може и да е много)
Оставя се 24 часа и се бърка колкото можете.
Слагате сиропа на котлона и бъркате през 5-10 мин. (Ако имате винтоверт, то можете да му сложите бъркалка за миксер, но не ползвайте миксер, че изгарят много лесно).
Сиропа се бърка докато се разтвори захарта. Махате го от котлона и го оставяте няколко минути да почине и обирате пяната отгоре.(като изстине малко е по-лесно да се обере).
Разтваряте витамините в 100мл вода(най-добре в шише от Кола 0.5л), като първо се слага водата.
Слагате разтворените витамини в сиропа след 30-60 мин и бъркате с винтоверта или миксера (може сиропа да се пресече малко, но с бъркане ще се оправи).
Сиропът е горещ няколко часа! Не го сипвайте горещ в пластмасови бутилки! Като изстине до 30-40°C може да се сложи и в бутилки от минерална вода. Капачките се слагат след 6 часа(за по-сигурно).

Питка:

Слагате 0.5-1кг захар в сиропа с витамините(докато е горещ) и бъркате с бъркалка за тесто(има ги в Кауфланд и са няколко лева).

http://s11.postimg.org/5c3i1dudb/mix.jpg (http://postimg.org/image/5c3i1dudb/)

koragroup
08.01.2015, 12:57
Колега Дамянов, ако не е тайна какви витамини слагаш и колко?
Благодаря предварително !!

Прочети темата от първа страница и ще разбереш.

Дамян Дамянов
08.01.2015, 14:41
Колега Дамянов, ако не е тайна какви витамини слагаш и колко?
Благодаря предварително !!
Изобщо не е тайна, просто е някъде из форума.
Последното което пробвах беше на 120л сироп - 100 таб Витамин C (Actavis) (http://apteka.framar.bg/30020397/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D1%86-%D0%B4%D1%80-100-%D0%BC%D0%B3-80-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%81) и 80 таб Витамин B комплекс (Софарма) (http://apteka.framar.bg/03000424/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D0%B1-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81-%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB-20)
На 12литра сироп идват 10 таб витамин C и 8 таб Витамин B комплекс. За витамин B12 ще си замълча, но го пише из форума.
Всичко е предварително смляно на прах и разтворено във вода, а след това се слага в изстиналия сироп.
Доволен съм от резултата, но да не казвам голяма дума все още.

m2m2m
08.01.2015, 15:00
Благодаря !!
Ще прочета и темата от самото начало.

dedo52
11.01.2015, 21:52
Моите домашни любимци са в 16 кошера многокорпусни.Три месеца ще станат не съм ги поглеждал, макар че са в един съседен двор. Щото Ангел Пашкулов ми каза, че пчелите знаели по-добре от мен какво да правят - хич да не ги притеснявам, а да си пийвам редовно. Днес отивам да ги видя - всички живи и хвърчат като полудели. Веднага започвам да им бъркам тесто за питки - 25 кгр пудра захар и 8 кгр мед - голям зор и едва ли ще го правя друг път.4 денонощия меда подгрявах на 40градуса и цял ден месене на тестото.После си ги правя на порции по 960 - 1000 грама.Толкова се събира в найлонов плик с размери 24/34см. и го размачквам с точилка -става с дебелина около 10-12 мм. И после отивам и поставям по 2 такива плика върху рамките - покриват се почти всички рамки - накъдето и да хване кълбото все манджа да има. Отгоре един полиетиленов чувал както си е цял - 2 слоя. И отгоре таванките - щях да снимам обаче така ме подгониха пчелите от кошера - малееее... все едно с пъдпъдъшки сачми ме стреляха.Хем си беше много кротко семейство - аз ги мислех че са останали една шепа, а те като вулкан изригваха - а бе зарязах и повдигач и четка - утре ще ги търся. Утре отново обаче с пушек - то от зор забравих да надупча и плика с тестото - по здрач се върнах да им метна капака.Това с найлон върху питката не съм го правил, но така поне ще мога да ги наблюдавам почти без да ги притеснявам.И от конденза да пият вода да не им присяда

m2m2m
11.01.2015, 22:45
Аз правех нещо подобно тия дни, но в по малък вариант !! blush;

dedo52
11.01.2015, 23:54
Те твоите май са на диета, защото доктора дето прави църкви на мен ми заръча: "По 3 /Три/ килограма, обаче аз едва по 2 кгр. на кошер им приготвих и хвърлих верига.Хартисаха ми и 15 кгр пудра захар/хем чиста , без примеси - изпрати ме в Раковски в цеха където мелят специално от там.Обаче утре хващам един брат ром/най-чистия/ и ще омеси и останалата

siko13
12.01.2015, 09:52
Вчера беше слънчево и температурата към 15 градуса. Имам само 10 кошера /многокорпусни/ и всички направиха облитане, засега нямам жертви. Храната която бях сложил на 26.12.2014г. не са я погледнали /значи си имат/.

delpi
12.01.2015, 15:24
Вчера беше слънчево и температурата към 15 градуса. Имам само 10 кошера /многокорпусни/ и всички направиха облитане, засега нямам жертви. Храната която бях сложил на 26.12.2014г. не са я погледнали /значи си имат/.

Или може би не са стигнали до нея.
Къде си я сложил, над кълбото точно или не?

siko13
12.01.2015, 15:43
Може и да си прав, в хранилките е като съм махнал преградката. Миналата година я намериха като видяха зор, да се надявам и сега да я намерят. Вероятно не е добре така да се храни но ми е по-лесно, а и не се налага да махам възглавницата, а и малко ми е разстоянието. Е все пак при мен е хоби, не разчитам на доходи от тях, ако се получи добре.

Mateev
12.01.2015, 16:45
Искам да систематизирам информацията около зимното подхранване с уговорката, че не съм го пробвал, но съм разпитал една камара стари пчелари и съм изчел доста книжки. На базата на цялата информация си сглобих една концепция за мене си, пък вие ще кажете дали е правилна.

Зимнопролетното подхранване се извършва на 4 етапа:
1. Питки без прашец
2. Питки с прашец
3. Изосуит или гъст инвертиран захарен сироп (70-80%)
4. Обикновен захарен сироп (50%).

Прехода от единия вид храна към другия се извършва съобразно климатичните особенности на региона, очакванията за зимата (мека или с големи студове) и каква е първата главна паша (рапица, акация или по-късни паши). Ако например първата паша е рапица, то тогава подхранването се извършва приблизително на следните дати:

1. 20-25-ти Декември - 1 kg питка без прашец
2. 10-15-ти Януари - 1 kg питка без прашец
3. 1-10 Февруари - 1 кг питка без прашец, а ако се очаква мека зима, по-добре е 1 kg питка с прашец
4. Края на февруари - 3-5 килограма изосуит или гъст инвертиран захарен сироп
5. Втората половина на март или когато се изяде инвертирания сироп се преминава към обикновен захарен сироп 1:1

Ако не се гони рапица, точки 1 и 2 се пропускат.

Ако при преглед в студено време има пчели над рамките, то това означава, че хранителните запаси са на изчерпване. При това положение моментално се слага 1 kg питка със захар и се добавя нова питка на всеки 20 дена.

Ако върху рамките няма пчели, то това означава, че все още има меден венец над кълбото, което означава че всичко е наред. Въпреки това като дойде датата за подхранване се слага 1 kg захарна питка. Докато е студено пчелите не я закачат, но при първо затопляне (както вчера и днес) кълбото се разпуска и пчелите намират питката. Започват да я ядат и дори да свалят долу в килийките по периферията на кълбото. После при застудяване новото кълбо така се формира, щото върха му да се допира до питката, независимо че все още има неизяден меден венец. Един път сложена ли е питка, не трябва да се спира и на всеки 20-25 дена трябва да се добавя нова питка БЕЗ ПРАШЕЦ. Преминава се към питка с прашец само тогава, когато вече не се очакват големи застудявания. Питката с прашец стимулира майката към по-голямо яйцеснасяне, но задръства червата на пчелите и ако има много на брой последователни студени дни без облитане, започват проблеми с подуване, диарии и дори смърт. Също така прекалено ранното подсилване и след това голямо застудяване може да принуди пчелите да разделят кълбото, опитвайки се едновременно да топлят както пилото, така и майката. При това положение питки с прашец (предизвикващи бурно развитие) се препоръчват не по-рано от началото на февруари, и то само за топлите региони. Така или иначе февруари вече има и прашец в природата.

Голяма заплаха в пролетния период се явява умирането на майката по причина ГЛАД. Доста често пролетта пчелари се оплакват от семейства без майка. Това е нещо ново за мене и доскоро не го знаех. По принцип пчелите работнички имат в медовото си стомахче запас от храна за 5 дена, и могат да издържат толкова време без никаква храна. Майката обаче го няма този запас и тя разчита на хранене от пчелите. При силен студ и липса на храна обаче пчелите спират да я хранят, и така може едно много силно семейство да остане без майка, въпреки че привидно всичко е наред с медовите запаси (които обаче са извън обсега на кълбото). Именно поради тази причина започне ли се веднъж едно семейство да се храни с питки, не трябва да се спира под никаква форма, защото кълбото се дислоцира високо горе близко до питката и предислоциране на друго място се прави само при топло време. Ако такова топло време не дойде за период от 7-8 дена и в същото време питката е вече изядена, пчелите спират да хранят майката и има реален шанс тя да умре от глад.

Като цяло - който не е хранил по време на коледните празници, сега е момента да слага първите питки, но задължително трябва да са без прашец. Ако не се гони рапица - може да се почака до началото на февруари. Също така сега е момента да се купува захар и да се започва постепенно да се подготвя инвертиран сироп, който ще се налива в хранилките през март. Ами това е. Ако някъде нещо не съм разбрал или съм сбъркал - поправете ме.

Nic
12.01.2015, 17:13
Искам да систематизирам информацията около зимното подхранване с уговорката, че не съм го пробвал, но съм разпитал една камара стари пчелари и съм изчел доста книжки. На базата на цялата информация си сглобих една концепция за мене си, пък вие ще кажете дали е правилна.

Зимнопролетното подхранване се извършва на 4 етапа:
1. Питки без прашец
2. Питки с прашец
3. Изосуит или гъст инвертиран захарен сироп (70-80%)
4. Обикновен захарен сироп (50%).

Прехода от единия вид храна към другия се извършва съобразно климатичните особенности на региона, очакванията за зимата (мека или с големи студове) и каква е първата главна паша (рапица, акация или по-късни паши). Ако например първата паша е рапица, то тогава подхранването се извършва приблизително на следните дати:

1. 20-25-ти Декември - 1 kg питка без прашец
2. 10-15-ти Януари - 1 kg питка без прашец
3. 1-10 Февруари - 1 кг питка без прашец, а ако се очаква мека зима, по-добре е 1 kg питка с прашец
4. Края на февруари - 3-5 килограма изосуит или гъст инвертиран захарен сироп
5. Втората половина на март или когато се изяде инвертирания сироп се преминава към обикновен захарен сироп 1:1

Ако не се гони рапица, точки 1 и 2 се пропускат.

Ако при преглед в студено време има пчели над рамките, то това означава, че хранителните запаси са на изчерпване. При това положение моментално се слага 1 kg питка със захар и се добавя нова питка на всеки 20 дена.

Ако върху рамките няма пчели, то това означава, че все още има меден венец над кълбото, което означава че всичко е наред. Въпреки това като дойде датата за подхранване се слага 1 kg захарна питка. Докато е студено пчелите не я закачат, но при първо затопляне (както вчера и днес) кълбото се разпуска и пчелите намират питката. Започват да я ядат и дори да свалят долу в килийките по периферията на кълбото. После при застудяване новото кълбо така се формира, щото върха му да се допира до питката, независимо че все още има неизяден меден венец. Един път сложена ли е питка, не трябва да се спира и на всеки 20-25 дена трябва да се добавя нова питка БЕЗ ПРАШЕЦ. Преминава се към питка с прашец само тогава, когато вече не се очакват големи застудявания. Питката с прашец стимулира майката към по-голямо яйцеснасяне, но задръства червата на пчелите и ако има много на брой последователни студени дни без облитане, започват проблеми с подуване, диарии и дори смърт. Също така прекалено ранното подсилване и след това голямо застудяване може да принуди пчелите да разделят кълбото, опитвайки се едновременно да топлят както пилото, така и майката. При това положение питки с прашец (предизвикващи бурно развитие) се препоръчват не по-рано от началото на февруари, и то само за топлите региони. Така или иначе февруари вече има и прашец в природата.

Голяма заплаха в пролетния период се явява умирането на майката по причина ГЛАД. Доста често пролетта пчелари се оплакват от семейства без майка. Това е нещо ново за мене и доскоро не го знаех. По принцип пчелите работнички имат в медовото си стомахче запас от храна за 5 дена, и могат да издържат толкова време без никаква храна. Майката обаче го няма този запас и тя разчита на хранене от пчелите. При силен студ и липса на храна обаче пчелите спират да я хранят, и така може едно много силно семейство да остане без майка, въпреки че привидно всичко е наред с медовите запаси (които обаче са извън обсега на кълбото). Именно поради тази причина започне ли се веднъж едно семейство да се храни с питки, не трябва да се спира под никаква форма, защото кълбото се дислоцира високо горе близко до питката и предислоциране на друго място се прави само при топло време. Ако такова топло време не дойде за период от 7-8 дена и в същото време питката е вече изядена, пчелите спират да хранят майката и има реален шанс тя да умре от глад.

Като цяло - който не е хранил по време на коледните празници, сега е момента да слага първите питки, но задължително трябва да са без прашец. Ако не се гони рапица - може да се почака до началото на февруари. Също така сега е момента да се купува захар и да се започва постепенно да се подготвя инвертиран сироп, който ще се налива в хранилките през март. Ами това е. Ако някъде нещо не съм разбрал или съм сбъркал - поправете ме.

Г-н Матеев всичко това казано от Вас е правилно, но искам да направя едно уточнение. Има значение в коя част на кошера ще се намират пчелите, които ще са над рамките при студено време, при температура на въздуха 8 градуса. Тъй като знаем, че пчелното кълбо се движи от долу на горе, и като стигне горните летви на рамките започва да се движи и назад. Т.е. ако пчелите над рамките се намират в предната част на кошера и назад по рамките има мед мисля, че няма за какво да се притесняваме, няма да умрат от глад.

dimi_01
12.01.2015, 17:34
Миналата година и аз имах намерение да действа по горе-долу същата схема.Първи питки без прашец в самото начало на Януари (и то по половин).Ноооо си останах до 15 Март с тях защото така и пчелите не ги пипнаха.Обяснението за мен бе че си имаха достатъчно храна в плодниците.Като започнах с сиропа по охотно го приемаха.Питките бяха от сръбските.

scutellator
12.01.2015, 19:31
Майката е последния индивид в семейството, който ще умре от глад. При липса на храна в семейството, първо се жертват яйцата и прясното пило, след това запечтаното, пчелите и в крайния стадий може да се открие една шепичка пчели, между които и майката. При семействата загинали от гладна смърт през зимата, майката винаги присъства в центъра на загиналото кълбо пчели.

Единственото обяснение за загуба на майката (освен физическо нараняване) може да бъде болест ( противно на всеобщото схващане майките не са безсмъртни) или натравяне с акарициди (или комбинация от двете). Всякакви други антропоморфични обяснения за съдбата на майките, са неуместни.

Матеев, ти беше този, който каза че ако искаш да успееш в отглеждането на 2000 кошера, не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш. Със такива компетенти, които имаш, мога да ти пожелая само успех.

solaris60
12.01.2015, 19:41
не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш.

И с какво смяташ, че Матеев е по компетентен? Че има 2000 кошера? Не. Матеев има парите за да си ги позволи. Извинявай Матеев - това е само пример. Скутелаторче, в момента обиди хиляди пчелари. С какво тези пчелари са по - ТЪПИ?

m_pchelari
12.01.2015, 19:44
Тук ще трябва да подкрепя скутелатора. Ако майките умираха от глад, то май месец миналата година трябваше да съм загубил едни стотина майки. В кошерите имаше около 7-8 рамки пило и не повече от 200-300 мл сироп. Ама наистина, а в някои и толкова нямаше.

licho76
12.01.2015, 20:41
Майката е последния индивид в семейството, който ще умре от глад. При липса на храна в семейството, първо се жертват яйцата и прясното пило, след това запечтаното, пчелите и в крайния стадий може да се открие една шепичка пчели, между които и майката. При семействата загинали от гладна смърт през зимата, майката винаги присъства в центъра на загиналото кълбо пчели.

Единственото обяснение за загуба на майката (освен физическо нараняване) може да бъде болест ( противно на всеобщото схващане майките не са безсмъртни) или натравяне с акарициди (или комбинация от двете). Всякакви други антропоморфични обяснения за съдбата на майките, са неуместни.

Матеев, ти беше този, който каза че ако искаш да успееш в отглеждането на 2000 кошера, не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш. Със такива компетенти, които имаш, мога да ти пожелая само успех.



и от мен имаш един голям плюс

Mateev
12.01.2015, 21:07
И с какво смяташ, че Матеев е по компетентен? Че има 2000 кошера? Не. Матеев има парите за да си ги позволи. Извинявай Матеев - това е само пример. Скутелаторче, в момента обиди хиляди пчелари. С какво тези пчелари са по - ТЪПИ?

Ти четеш постингите като дявола евангелието ....... :)

Ще ти кажа какво е предимството на човек с 2000 кошера и защо той има шанс по-бързо и по-лесно да научи много повече неща от пчеларите с по 10-20 кошера. Ами това е така благодарение на ТЕОРИЯТА НА ВЕРОЯТНОСТИТЕ !!! Нека да приемем, че нещо се случва с вероятност 1 на 100. Ами при пчелар с 10 кошера трябва да минат 10 години, за да му се случи това нещо поне веднъж. И той ще се бие в гърдите и ще се кълне на форума, че те това "НЕ Е ВЯРНО, ЗАЩОТО ПРИ МЕНЕ НЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО". И ще е прав за себе си. Да ама при мене с 2000 кошера това същото уж невъзможно нещо ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО, при това ПОВЕЧЕ ОТ 20 ПЪТИ !!! Та искам да кажа, че много от нещата, които стари дългогодишни пчелари не са ги виждали и не са ги чували и никога няма да ги видят или чуят, аз ВЕЧЕ ГИ ЗНАМ, виждал съм ги МНОГОКРАТНО, търсил съм РАЗРЕШЕНИЕ на проблема, намирал съм го или съм търпял загуби и т.н. А кажи ми сега кой има по-голям опит по това "нещо с вероятност 1:100" - новобранеца Матеев с 2000 кошера или 40-годишния пчелар с 10 кошера?

И под думичката НЕЩО разбирай един дълък списък от събития или случки, за които много пчелари дори не са и сънували, а аз вече го знам и мога и съм врял и кипял в него. Става въпрос за бизнес, маркетинг, взаимоотношения с хора, служители, клиенти, доставчици, и т.н и т.н. включая и вече започнаха да се натрупват и чисто ПЧЕЛАРСКИ ПРОБЛЕМИ, по които за този кратък двугодишен срок съм врял и кипял и съм НАТРУПАЛ ОПИТ, който много пчелари с 10 кошера НИКОГА НЯМА ДА ИМАТ ШАНСА ДА ГО НАТРУПАТ.

Например кълвачите - някои пчелари никога не са имали щети, а при мене списъка вече започна да набъбва.
Кражбите - някои пчелари никога не са им крадили нищо, а при мене списъка започна да набъбва. Дори и не си правя труда да пиша за всичко във форума.
Инвертирания сироп, начините на правене на отводки, управлението на пчелари-работници, организацията на транспортните средства, информационната обезпеченост, видовете майки, пчелната полулация, задръстване на майките, манипулации и ротирания на корпуси, силни и слаби семейства, доставката на суровини и оборудване, вност от Китай, износ на дребно, изследвания на сироп и мед, силни и слаби паши, транспорт на кошери и отводки между пчелините и т.н и т.н. - осъзнаваш ли колко много неща вече са ми минали през главата във всичките им вариации и разновидности? Сблъскването с всичките тези проблеми и разрешаването им се нарича ПЧЕЛАРСКИ ОПИТ, и той зависи не от годините пчеларстване, а от количеството проблеми, с които човек се сблъсква и разрешава. А това количество е голямо именно защото кошерите и пчелините ми са много.

solaris60
12.01.2015, 21:29
Ти четеш постингите като дявола евангелието ....... :)

Ще ти кажа какво е предимството на човек с 2000 кошера и защо той има шанс по-бързо и по-лесно да научи много повече неща от пчеларите с по 10-20 кошера. Ами това е така благодарение на ТЕОРИЯТА НА ВЕРОЯТНОСТИТЕ !!! Нека да приемем, че нещо се случва с вероятност 1 на 100. Ами при пчелар с 10 кошера трябва да минат 10 години, за да му се случи това нещо поне веднъж. И той ще се бие в гърдите и ще се кълне на форума, че те това "НЕ Е ВЯРНО, ЗАЩОТО ПРИ МЕНЕ НЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО". И ще е прав за себе си. Да ама при мене с 2000 кошера това същото уж невъзможно нещо ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО, при това ПОВЕЧЕ ОТ 20 ПЪТИ !!! Та искам да кажа, че много от нещата, които стари дългогодишни пчелари не са ги виждали и не са ги чували и никога няма да ги видят или чуят, аз ВЕЧЕ ГИ ЗНАМ, виждал съм ги МНОГОКРАТНО, търсил съм РАЗРЕШЕНИЕ на проблема, намирал съм го или съм търпял загуби и т.н. А кажи ми сега кой има по-голям опит по това "нещо с вероятност 1:100" - новобранеца Матеев с 2000 кошера или 40-годишния пчелар с 10 кошера?

И под думичката НЕЩО разбирай един дълък списък от събития или случки, за които много пчелари дори не са и сънували, а аз вече го знам и мога и съм врял и кипял в него. Става въпрос за бизнес, маркетинг, взаимоотношения с хора, служители, клиенти, доставчици, и т.н и т.н. включая и вече започнаха да се натрупват и чисто ПЧЕЛАРСКИ ПРОБЛЕМИ, по които за този кратък двугодишен срок съм врял и кипял и съм НАТРУПАЛ ОПИТ, който много пчелари с 10 кошера НИКОГА НЯМА ДА ИМАТ ШАНСА ДА ГО НАТРУПАТ.

Например кълвачите - някои пчелари никога не са имали щети, а при мене списъка вече започна да набъбва.
Кражбите - някои пчелари никога не са им крадили нищо, а при мене списъка започна да набъбва. Дори и не си правя труда да пиша за всичко във форума.
Инвертирания сироп, начините на правене на отводки, управлението на пчелари-работници, организацията на транспортните средства, информационната обезпеченост, видовете майки, пчелната полулация, задръстване на майките, манипулации и ротирания на корпуси, силни и слаби семейства, доставката на суровини и оборудване, вност от Китай, износ на дребно, изследвания на сироп и мед, силни и слаби паши, транспорт на кошери и отводки между пчелините и т.н и т.н. - осъзнаваш ли колко много неща вече са ми минали през главата във всичките им вариации и разновидности? Сблъскването с всичките тези проблеми и разрешаването им се нарича ПЧЕЛАРСКИ ОПИТ, и той зависи не от годините пчеларстване, а от количеството проблеми, с които човек се сблъсква и разрешава. А това количество е голямо именно защото кошерите и пчелините ми са много.

Извинявай Матеев - това е само пример.
Мисля, че тук съм го казал с две думи, а за това което казваш по - горе не съм се съмнявал и за миг, защото си е пълна истина. А това да кажеш, че тези хорица с 10 кошера не разбират от пчели си е малко тъпо. Сам казваш, че те са по - голямата маса от пчеларите в БГ. Всички сме започнали от 10, че и по - малко.

Mateev
12.01.2015, 21:30
.......Матеев, ти беше този, който каза че ако искаш да успееш в отглеждането на 2000 кошера, не трябва да се водиш по съветите на тези със 10. А ето че го правиш. Със такива компетенти, които имаш, мога да ти пожелая само успех.

Водя се по съветите на пчелари, на които вече им вярвам, защото са доказали своята компетенция по даден въпрос. Водя се по съветите на пчелари, които и в момента гледат много кошери - 500 и нагоре. Техния опит е много по-важен и меродаввен от опита на 40 годишни пчелари, но с 10-20 кошера. Водя се по моите си лични концепции за неща, които вече съм ги изтествал и вече знам къде е истината, дори и тя да противоречи на всеобщото мнение във форума. Водя се от ЛОГИКАТА и МАТЕМАТИКАТА. Водя се от ДОКАЗАНИТЕ НАУЧНИ ИСТИНИ на известни световни пчелари. Вярвам на способноста си да вземам ПРЕОБЛАДАВАЩО ВЕРНИ РЕШЕНИЯ в условията на НЕДОСТИГ НА ИНФОРМАЦИЯ или дори още по лошо, което вилнее в пчеларския занаят - в условията на ПРОТИВОРЕЧИВА ИНФОРМАЦИЯ. Цял живот това съм го правил и в момента в пчеларството не откривам нищо ново по въпроса. Отново МИТОВЕ, отново противоречива информация и дори ДЕЗИНФОРМАЦИЯ от хора, които искат да се чувстват значими. В тази среда се опитвам да вирея и до момента успявам да се справям бих казал сравнително добре.

Solaris60 се опитва да докаже, че в основата на всичко това стоят много пари, но за съжаление ще се наложи да го разочаровам. В основата на всичко това стои МНОГО ТРУД, МНОГО ЗНАНИЯ И ОПИТ, МНОГО ЕНТУСИАЗЪМ, МНОГО СЕБЕОТРИЦАНИЕ, генериране на МНОГО НОВИ ИДЕИ, вземане на ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ и волята тези решения да бъдат ПРИЛОЖЕНИ НА ПРАКТИКА.

Много тотомилионери с много пари СЕ ПРОВАЛИХА. Много пишман пчелари с големи субсидии СЕ ПРОВАЛИХА. Тоест искам да кажа, че парите НЕ СА ПЪРВОПРИЧИНАТА. Те са само средство, което е хубаво да го имаш, но не са задължителен компонент. Без тях нещата пак стават, но по-бавно. Калпав пчелар ще се провали и с много пари, а един качествен пчелар ще започне с малко и за няколко години ще направи стотици и дори хиляди кошери. Примери бол както за калпави пчелари, така и за качествени такива.

ch.atanasov
12.01.2015, 21:33
Опита си е опит.Да ,това което хората постигнаха за столетие ,ние го постигнахме за десет години.Да ,ама не съм сигурен.Матеев ,да са ти живи и здрави там 4-5 човека ,които ти гледат пчелите.Ако те не биват ,жалко за всички теории.

Mateev
12.01.2015, 21:43
..... А това да кажеш, че тези хорица с 10 кошера не разбират от пчели си е малко тъпо. Сам казваш, че те са по - голямата маса от пчеларите в БГ. Всички сме започнали от 10, че и по - малко.

Това аз не съм го казвал - ти си го измисли и не знам защо разсъждаваш така. Тези с по 10 кошера си имат голям пчеларски опит, но той се свежда само до техния си модел кошери (ДБ, ЛР или ФАРАР), само до тяхната си лична технология на пчеларстване и само до тяхното си лично количество събития и проблеми, които са им се случвали през тези 40 години. Например повечето от работниците ми пчелари наистина са с 20-30 годишен опит, но бяха абсолютно боси по въпросите с майкопроизводството. На практика аз ги учих, защото аз съм човека, който обича да чете книги и форуми. По въпросите с различните пчеларски операции обикновенно те влизат в конфликт един с друг и пак идват да питат мене, а аз питам форума. Дето се казва всички се учим взаимно и не виждам нищо лошо в това. Всеки казва какво знае, какъв опит има, после сядаме, обсъждаме, ако трябва звъним на някого и питаме и така лека полека започнахме да изграждаме собствена си технология, която се различава от техните лични технологии, защото е съобразена с друг тип кошери, други майки, други паши, други цели и т.н.

kapanec
12.01.2015, 21:51
Искам да систематизирам информацията около зимното подхранване с уговорката, че не съм го пробвал, но съм разпитал една камара стари пчелари и съм изчел доста книжки. На базата на цялата информация си сглобих една концепция за мене си, пък вие ще кажете дали е правилна.

Зимнопролетното подхранване се извършва на 4 етапа:
1. Питки без прашец
2. Питки с прашец
3. Изосуит или гъст инвертиран захарен сироп (70-80%)
4. Обикновен захарен сироп (50%).

Прехода от единия вид храна към другия се извършва съобразно климатичните особенности на региона, очакванията за зимата (мека или с големи студове) и каква е първата главна паша (рапица, акация или по-късни паши). Ако например първата паша е рапица, то тогава подхранването се извършва приблизително на следните дати:

1. 20-25-ти Декември - 1 kg питка без прашец
2. 10-15-ти Януари - 1 kg питка без прашец
3. 1-10 Февруари - 1 кг питка без прашец, а ако се очаква мека зима, по-добре е 1 kg питка с прашец
4. Края на февруари - 3-5 килограма изосуит или гъст инвертиран захарен сироп
5. Втората половина на март или когато се изяде инвертирания сироп се преминава към обикновен захарен сироп 1:1

Ако не се гони рапица, точки 1 и 2 се пропускат.

Ако при преглед в студено време има пчели над рамките, то това означава, че хранителните запаси са на изчерпване. При това положение моментално се слага 1 kg питка със захар и се добавя нова питка на всеки 20 дена.

Ако върху рамките няма пчели, то това означава, че все още има меден венец над кълбото, което означава че всичко е наред. Въпреки това като дойде датата за подхранване се слага 1 kg захарна питка. Докато е студено пчелите не я закачат, но при първо затопляне (както вчера и днес) кълбото се разпуска и пчелите намират питката. Започват да я ядат и дори да свалят долу в килийките по периферията на кълбото. После при застудяване новото кълбо така се формира, щото върха му да се допира до питката, независимо че все още има неизяден меден венец. Един път сложена ли е питка, не трябва да се спира и на всеки 20-25 дена трябва да се добавя нова питка БЕЗ ПРАШЕЦ. Преминава се към питка с прашец само тогава, когато вече не се очакват големи застудявания. Питката с прашец стимулира майката към по-голямо яйцеснасяне, но задръства червата на пчелите и ако има много на брой последователни студени дни без облитане, започват проблеми с подуване, диарии и дори смърт. Също така прекалено ранното подсилване и след това голямо застудяване може да принуди пчелите да разделят кълбото, опитвайки се едновременно да топлят както пилото, така и майката. При това положение питки с прашец (предизвикващи бурно развитие) се препоръчват не по-рано от началото на февруари, и то само за топлите региони. Така или иначе февруари вече има и прашец в природата.

Голяма заплаха в пролетния период се явява умирането на майката по причина ГЛАД. Доста често пролетта пчелари се оплакват от семейства без майка. Това е нещо ново за мене и доскоро не го знаех. По принцип пчелите работнички имат в медовото си стомахче запас от храна за 5 дена, и могат да издържат толкова време без никаква храна. Майката обаче го няма този запас и тя разчита на хранене от пчелите. При силен студ и липса на храна обаче пчелите спират да я хранят, и така може едно много силно семейство да остане без майка, въпреки че привидно всичко е наред с медовите запаси (които обаче са извън обсега на кълбото). Именно поради тази причина започне ли се веднъж едно семейство да се храни с питки, не трябва да се спира под никаква форма, защото кълбото се дислоцира високо горе близко до питката и предислоциране на друго място се прави само при топло време. Ако такова топло време не дойде за период от 7-8 дена и в същото време питката е вече изядена, пчелите спират да хранят майката и има реален шанс тя да умре от глад.
.
Г-н.Матеев .От цялата концепция за зимно пролетното подхранване не разбрах точно защо инвертиран сироп и каква е идеята за използването на инвертирания сироп точно по това време.

solaris60
12.01.2015, 22:00
не трябва да се водиш по съветите на тези със 10.


Това аз не съм го казвал - ти си го измисли

За това ставаше дума.

Mateev
12.01.2015, 22:05
Г-н.Матеев .От цялата концепция за зимно пролетното подхранване не разбрах точно защо инвертиран сироп и каква е идеята за използването на инвертирания сироп точно по това време.

Не замръзва, не се взахарява и не се вкисва. Това означава, че е подходящ за всякакви метеорологични условия. Също така е много по-евтин от питките и спокойно можеш да бухнеш от раз 5 литра, което означава по-рядко ходене до пчелина. При много на брой отдалечени пчелини това си е сериозна икономия на разходи за храна, труд и транспорт.

kapanec
12.01.2015, 22:23
Не замръзва, не се взахарява и не се вкисва. Това означава, че е подходящ за всякакви метеорологични условия. Също така е по-евтин е от питките и спокойно можеш да бухнеш от раз 5 литра, което означава по-рядко ходене до пчелина. При много на брой отдалечени пчелини това си е сериозна икономия на разходи за храна, труд и транспорт.
Да но точно в тоя период в които мислете да го използвате питките са за предпочитане .Защото в тоя период времето е много не постоянно и пчелите няма да имат възможност да се облажват точно когато имат най много нужда от него.Може и да не замръзва но е доста студен сиропа ,не обира излишната влага и ако няма добавки не стимулира семейството а точно тогава не е излишно и малко стимул да получат

Mateev
12.01.2015, 23:29
Стимула ще го имат под формата на кобалт и витаминни комплекси в сиропа, както и тънкия номер, че захарта ще е само еднократно рафинирана. Ще мирише на цвекло, но за сметка на това ще е пълна с дълъг списък полезни за пчелите съставки. Това не съм го измислил аз ........

Иначе кошерите ми са полистиренови, така че имам известно преимущество в топлинния режим спрямо дървените кошери. Хранилката ми също е от полистирен и е много по-топла от дървените. Всичко е премислено. Ако наистина все пак им стане студено на пчелите, ами да си стоят отдолу и да лапат запасите, с които така или иначе обилно ги набълбуках през есента.

На практика аз нямам нужда от подхранване. Всичките ми семейства имат храна в изобилие и дори ще остане излишна. Слагам тези питки и сиропи с цел някакво стимулиране, но не съм много сигурен дали наистина ще започнат да ги ядат интензивно. Това всъщност е едно презапасяване, което ако не помогне, поне няма да попречи. Също така спазвам и един от базовите принципи на индустриалното пчеларство - ако ще се прави нещо, то трябва да е едновременно по всички кошери, независимо че са на различен етап на развитие.

Имам още един довод, който няма да го разберете и не очаквам да го разберете, но това за мене е много важно. Доводът е, че този съвет са ми го дали два различни пчеларя, като и двата имат над 500 кошера. А моето решение си го взех както вече казах на принципа "ако не помогне, поне няма да попречи". Та на датата аз ще си им сложа сиропа дори и ако отдолу има все още недоизядени питки (принцип на индустриалното пчеларство - не се втелявай много и прави всичко по един и същи начин). А след това при следващите прегледи количеството изяден сироп ще ми се явява КРИТЕРИЙ за развитието на семейството.

s3s3s3
12.01.2015, 23:34
Стимула ще го имат под формата на кобалт и витаминни комплекси в сиропа, както и тънкия номер, че захарта ще е само еднократно рафинирана. Ще мирише на цвекло, но за сметка на това ще е пълна с дълъг списък полезни за пчелите съставки. Това не съм го измислил аз ........


От къде взимаш, такава захар и на каква цена?

Дамян Дамянов
12.01.2015, 23:39
Стимула ще го имат под формата на кобалт и витаминни комплекси в сиропа, както и тънкия номер, че захарта ще е само еднократно рафинирана. Ще мирише на цвекло, но за сметка на това ще е пълна с дълъг списък полезни за пчелите съставки. Това не съм го измислил аз ........

Иначе кошерите ми са полистиренови, така че имам известно преимущество в топлинния режим спрямо дървените кошери. Хранилката ми също е от полистирен и е много по-топла от дървените. Всичко е премислено. Ако наистина все пак им стане студено на пчелите, ами да си стоят отдолу и да лапат запасите, с които така или иначе обилно ги набълбуках през есента.

На практика аз нямам нужда от подхранване. Всичките ми семейства имат храна в изобилие и дори ще остане излишна. Слагам тези питки и сиропи с цел някакво стимулиране, но не съм много сигурен дали наистина ще започнат да ги ядат интензивно. Това всъщност е едно презапасяване, което ако не помогне, поне няма да попречи. Също така спазвам и един от базовите принципи на индустриалното пчеларство - ако ще се прави нещо, то трябва да е едновременно по всички кошери, независимо че са на различен етап на развитие.

Аз да питам :) Какви витамини си намислил?

bari
12.01.2015, 23:53
Не замръзва, не се взахарява и не се вкисва. Това означава, че е подходящ за всякакви метеорологични условия. Също така е много по-евтин от питките и спокойно можеш да бухнеш от раз 5 литра, което означава по-рядко ходене до пчелина. При много на брой отдалечени пчелини това си е сериозна икономия на разходи за храна, труд и транспорт.
Г-н Матев вие сте "мн.пластичен човек" и умеете да се нагаждате според условията!Направете го и този път и риемете условията!Докато няма трайно и устойчиво затопляне инвертирания сироп е неуместен!Познавам предимсвата на полистиролните кошери от отпит!

Mateev
12.01.2015, 23:53
От къде взимаш, такава захар и на каква цена?

Дай ми още ден два да получа оферти от всички запитани места. Засега основен кандидат се явява Хърватска, а цената очаквам да е под 1 лев. Иначе засега вече имам оферта от Гърция, но там цената е по-висока.

Mateev
13.01.2015, 00:00
Г-н Матев вие сте "мн.пластичен човек" и умеете да се нагаждате според условията!Направете го и този път и риемете условията!Докато няма трайно и устойчиво затопляне инвертирания сироп е неуместен!Познавам предимсвата на полистиролните кошери от отпит!

Почакай малко - аз ви разказах само един план и вие вече ме направихте на нищо. Не си мисли че съм глупак и че ям доматите с коловете. Естествено е, че ще се адаптирам към метеорологичната обстановка и няма да им дам сироп на -20 градуса или при прогноза за -20 градуса. Аз разработвам в момента план и на базата на този план извършвам предварителна подготовка, като например закупуването на ТИР със захар и започване на постепенното му инвертиране с темпо от по 400 килограма на денонощие. Трябва да я имам готовноста на планираната от мене дата (това по план), а ако времето не позволи, ами естествено е че ще има отлагане.

Mateev
13.01.2015, 00:07
Аз да питам :) Какви витамини си намислил?

Тука вече ме хвана - все още не знам от какви точно витаминни и минерални комплекси се нуждаят пчелите. Засега работя по въпроса (чета книжки и ровя из интернет). Имам обаче вече едно постижение. Намерих в интернет и изтеглих една глобална база данни с хранителните съставки на над 8000 различни храни. При това говорим не само за съдържание на калории, протеини, мазнини и въглехидрати, а и на стотици други съставки (витамини, минерали и микроелементи). Ако разбера и от какво точно се нуждаят пчелите, ще мога да им изчисля една много точна и много добре балансирана диета с точните съставки и количества на това, което ще го слагам в сиропа.

https://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=24912

Дамян Дамянов
13.01.2015, 00:20
Тука вече ме хвана - все още не знам от какви точно витаминни и минерални комплекси се нуждаят пчелите. Засега работя по въпроса (чета книжки и ровя из интернет). Имам обаче вече едно постижение. Намерих в интернет и изтеглих една глобална база данни с хранителните съставки на над 8000 различни храни. При това говорим не само за съдържание на калории, протеини, мазнини и въглехидрати, а и на стотици други съставки (витамини, минерали и микроелементи). Ако разбера и от какво точно се нуждаят пчелите, ще мога да им изчисля една много точна и много добре балансирана диета с точните съставки и количества на това, което ще го слагам в сиропа.

https://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=24912

С витамините се оправих, но информацията за минералите е много малко и все от разни недостоверни източници. Ако стигнеш до нещо добро го препрати в моята посока.
Сигурно и ти си стигнал до извода, че готовите добавки на пазара стават само за продаване, но не и за пчели :bigsmile:. В някаква добавка бях видял толкова много Натриев Хлорид(готварстка сол), че пчелите ми ще ослепеят и няма да виждат пашата.:pilot:

scutellator
13.01.2015, 00:28
Дай ми още ден два да получа оферти от всички запитани места. Засега основен кандидат се явява Хърватска, а цената очаквам да е под 1 лев. Иначе засега вече имам оферта от Гърция, но там цената е по-висока.

Аз също бих предпочел да ям такава захар, вместо супер рафинирана. Ако се окаже че пчелите не я харесват, вземи я плъзни по хранителните вериги за да си минимизираш разходите :)

Standart
13.01.2015, 08:56
Аз също бих предпочел да ям такава захар, вместо супер рафинирана. Ако се окаже че пчелите не я харесват, вземи я плъзни по хранителните вериги за да си минимизираш разходите :)

Определено ще се хареса на пчелите. Впечатленията са ми от момент когато нямах пчели, но бях в сферата на търговията с хр. стоки. През едни по-мътни години продавах точно такава захар(някои заводи фалираха и тъй като захарта се предплащаше накрая се взимаше каквото и да е от продукцията за да не си много вътре) и в началото вървеше доста тегаво защото българина е свикнал само на снежно бяла захар и нерафинираната я ползва само за преработка. Първи се усетиха ракиджиите, при тях ефекта се разбира до няколко дни и по техни думи рандемана е по-висок. Пчеларите взимаха малко като за проба и мина доста време докато се убедят, но за сметка на това питаха за тази захар няколко сезона след това

bari
13.01.2015, 11:52
Тука вече ме хвана - все още не знам от какви точно витаминни и минерални комплекси се нуждаят пчелите. Засега работя по въпроса (чета книжки и ровя из интернет). Имам обаче вече едно постижение. Намерих в интернет и изтеглих една глобална база данни с хранителните съставки на над 8000 различни храни. При това говорим не само за съдържание на калории, протеини, мазнини и въглехидрати, а и на стотици други съставки (витамини, минерали и микроелементи). Ако разбера и от какво точно се нуждаят пчелите, ще мога да им изчисля една много точна и много добре балансирана диета с точните съставки и количества на това, което ще го слагам в сиропа.

https://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=24912
vemoherb bees е хранителна добавка за пчели на българската фирма Вемо Херб!Направена е от билкови екстракти!Една опаковка е на цена почти 30лв. като фирмата е включила доставката в тази цена!Добавката се слага в сиропа по предписание!Количеството е достатъчно за 50 кошера за пролетта!Това е моят избор!

Ангел Йосифов
13.01.2015, 12:18
Въпреки наличието на достатъчно мед в плодниците,аз винаги подхранвам по това време.Изобщо не ме интересува дали има рапица или не,важното е да има много пчела.Подхранвам така,че да не отварям кошера през 2-3 седмици за поставяне на поредната питка.Защо слагам от сега захарното тесто? Известно е,че"през пролетта медът прави пчелите,а през лятото обратно" Целта ми е икономисване на мед за март-април,когато тръгва бурното развитие.Освен това,сега на пчелите им трябва топлина,която си набавят от преработката на захарта.Както е известно през пролетта времето е нестабилно,което пречи на пчелите да вкарват нектар и прашец,като по този начин се забавя развитието на семействата.Но ако в кошера има достатъчно мед развитието не се забавя.
За сега нямам доверие на храните предлагани на пазара.Дори и 1000 кошера да направя пак ще разчитам на собственно производство.



29372938293929402941

Георги Куров
13.01.2015, 13:07
Ще споделя моя опит от практиката си, а не от чуто или прочетено. Най-добрата храна е бялата кристална захар, пречистена от всички боклуци при добиването и. Единственото предимство на кафявата захар е по-ниската и цена, но боклуците вътре задръстват храносмилателния тракт на пчелата, само през топлия сезон е подходящо да се храни, ако няма облитане става много лошо за семейството.
Аз използвам изосуит от завода в Разград. На 25 кг. бяла захар смляна много финно, слагам 7-8 кг изосуит. Без никаква химия. Цена без конкуренция и качество е това въглехидратно тесто. Белтъчна храна им давам в дълбоки тави между кошерите пшенично или царевично брашно, на ден 200 семейства вдигат 1-2 кг. брашно.
http://www.zoohraninvest.eu/new/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=80&lang=bg
Това е сайта на Зоохранинвест, може да си купите аминокиселини - Лизин,Треонин,Метионин и витаминно-минерален прекис за бременни свине майки, това съм ползвал преди години. Химията която слагате не трябва да е повече от 0.25-0.30 %. Вече не слагам никаква химия, убедих се че пчелите предпочитат въглехидратната храна чиста.
Химия може да сложите в тавите с брашното и ще видите разликата с друга тава където е само брашно. Някой колеги пишат че купешките питки пълни с витамини и минерали не са пипнати от пчелите, да, докато не изядат тяхната си храна и не настане глад ,може така да си остане.

scutellator
13.01.2015, 13:33
И с какво смяташ, че Матеев е по компетентен? Че има 2000 кошера? Не. Матеев има парите за да си ги позволи. Извинявай Матеев - това е само пример. Скутелаторче, в момента обиди хиляди пчелари. С какво тези пчелари са по - ТЪПИ?

Матеев ме разбра много добре какво исках да му кажа. Но ако смята да продължава да ползва инженери на хартиени самолетчета (които при това дори не са специалисти в областта си), които да му простроят финкционираща космическа совалка, поне да взема да ги прати на училище, щото само с четене на форуми нещата няма да станат. Дънят се на всяка крачка и то за най-елементарните неща. Не че и аз не правя по дузина нови грешки всеки ден, но моите поне са грандиозни.

И да не кажеш пак сега, че не зачитам занията и опита на по-старите пчелари, ще си позволя да ти споделя един секретен метод за подмяна на майки, който научих от един дългогодишен пчелар с 35 годишен опит.
- След като получиш майката по пощата, изваждаш я от клетката, повдигаш леко покривната табла на кошера и я хвърляш между рамките, като веднага си я пускаш обратно за да не вземе случайно майката да избяга през това време. Единствения му недостатък, по негови думи, е че досега никога не е завършвал с успех. Младата майка я изхвърлят убита пред кошера, а старата продължава да си снася вътре.

Дамян Дамянов
13.01.2015, 13:54
Ще споделя моя опит от практиката си, а не от чуто или прочетено. Най-добрата храна е бялата кристална захар, пречистена от всички боклуци при добиването и. Единственото предимство на кафявата захар е по-ниската и цена, но боклуците вътре задръстват храносмилателния тракт на пчелата, само през топлия сезон е подходящо да се храни, ако няма облитане става много лошо за семейството.
Аз използвам изосуит от завода в Разград. На 25 кг. бяла захар смляна много финно, слагам 7-8 кг изосуит. Без никаква химия. Цена без конкуренция и качество е това въглехидратно тесто. Белтъчна храна им давам в дълбоки тави между кошерите пшенично или царевично брашно, на ден 200 семейства вдигат 1-2 кг. брашно.
http://www.zoohraninvest.eu/new/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=80&lang=bg
Това е сайта на Зоохранинвест, може да си купите аминокиселини - Лизин,Треонин,Метионин и витаминно-минерален прекис за бременни свине майки, това съм ползвал преди години. Химията която слагате не трябва да е повече от 0.25-0.30 %. Вече не слагам никаква химия, убедих се че пчелите предпочитат въглехидратната храна чиста.
Химия може да сложите в тавите с брашното и ще видите разликата с друга тава където е само брашно. Някой колеги пишат че купешките питки пълни с витамини и минерали не са пипнати от пчелите, да, докато не изядат тяхната си храна и не настане глад ,може така да си остане.

Как го даваш брашното? Само го сипваш в тава или го завиваш да не го вали или...
Смесваш ли го с прашец или го даваш "сухо"?
Пшеницата има под 10% протеин:(

Ето и един клип от John Pluta :bigsmile: (Този е с варелите със сироп)


https://www.youtube.com/watch?v=SgkD1h1gTG0

зуница
13.01.2015, 14:08
И да не кажеш пак сега, че не зачитам занията и опита на по-старите пчелари, ще си позволя да ти споделя един секретен метод за подмяна на майки, който научих от един дългогодишен пчелар с 35 годишен опит.
- След като получиш майката по пощата, изваждаш я от клетката, повдигаш леко покривната табла на кошера и я хвърляш между рамките, като веднага си я пускаш обратно за да не вземе случайно майката да избяга през това време. Единствения му недостатък, по негови думи, е че досега никога не е завършвал с успех. Младата майка я изхвърлят убита пред кошера, а старата продължава да си снася вътре.
Е, с това направо "изби рибата", "отвя плявата", "отнесе жълтата фланелка" и ...!:laughing:

Георги Куров
13.01.2015, 15:35
Брашното го слагам сухо в дълбока тава, защото пчелите първо се овъргалят като прасета и после почват с крачета да се чистят и да правят кошничките на задните си крака. При това им действие много разпиляват, затова трябва да е дълбока тавата. В една тава слагам само химия посочена в предния ми пост, в другите две или три тави е чисто. Давам им това преди още да са цъфнали джанките при хубава време, без дъжд и надвечер като се приберат пчелите прибирам тавите. Брашното е хигроскопично и ако го оставиш вечер става на тесто.

kapanec
13.01.2015, 15:42
Брашното го слагам сухо в дълбока тава, защото пчелите първо се овъргалят като прасета и после почват с крачета да се чистят и да правят кошничките на задните си крака. При това им действие много разпиляват, затова трябва да е дълбока тавата. В една тава слагам само химия посочена в предния ми пост, в другите две или три тави е чисто. Давам им това преди още да са цъфнали джанките при хубава време, без дъжд и надвечер като се приберат пчелите прибирам тавите. Брашното е хигроскопично и ако го оставиш вечер става на тесто.
Колега в другата тавичка какви компоненти използваш и колко е апетита им спрямо брашното.Освен царевично пшеничено брашно соево слагаш ли

Георги Куров
13.01.2015, 16:04
В пост № 136 съм писал за химията и от къде може да се купи. Соево брашно не съм давал. Дай им в следващите дни когато е топло и ще видиш какъв купон си правят пчелите.

Antonov
13.01.2015, 16:06
Аз на моите им правя така:1 кг царевично брашно,1 кг пудра захар и 2-3 лъжици адаптирано сухо мляко.Разбърквам хубаво и го слагам в тенекета-легнали на няколко места из пчелина.Направо дигат тенекето във въздуха.

Георги Куров
13.01.2015, 16:09
Ако ме питаш, коя тава предпочитат тази с брашното примесено с химия или тази с чистото брашно. Предпочитат брашното без химия.

Дамян Дамянов
13.01.2015, 16:21
Ако ме питаш, коя тава предпочитат тази с брашното примесено с химия или тази с чистото брашно. Предпочитат брашното без химия.

Само да кажа(ако не го знаеш де), че добавките за прасета имат Селен(Se), а той е силно токсичен за пчелите(дори при малки дози). http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0034137
(http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0034137)

tarty
13.01.2015, 16:32
Със тези тави отвън не предизвиквате ли кражба в пчелина.

Георги Куров
13.01.2015, 21:14
Кражба до сега не се е случвало, аз слагам само брашно, а колегата Антонов с тази пудра захар може да я предизвика кражбата.

По отношение на Селена, да , има го в химията която съм ползвал, но не съм имал подмор или загуба на семейство. Както писах в първия си пост № 136 по темата, не препоръчвам химия в тестото, поради една проста причина- пчелите искат чиста храна. Всички храни за пчели които се продават на пазара съдържат тези съставки които съм посочил. Не е случайно това изследване което публикува Дамянов за селена, екипа го прави защото знае че това фигурира в храните за пчели. Публикацията е направена 2012 година. Аз правих моите опити 2010 година.

Mateev
14.01.2015, 20:50
За който не знае - захарта на световните пазари (и Българските) ПОСКЪПВА. Който не се е запасил за тази година - СЕГА МУ Е ВРЕМЕТО !!!

Аз днеска си купих един ТИР двойно рафинирана цвеклова захар на 1.07 лв. на кг., като в тази цена влиза ДДС-то и транспорта до при мене. Без ДДС ми излиза на 89 стотинки. Избързах с покупката, защото това беше последния ТИР по тази цена. Следващия вече ще е по 1.15, а следващите седмици - още повече.

Захарта е сръбска. От разговорите, които водих с няколко доставчика разбрах, че всъщност всички околни държави, които уж предлагат захар уж с друг произход, всъщност доставят все тази сръбска захар. Мечтите ми за докопване до първоизточника в Хърватска се провалиха. Завода така и не отговори на запитването ми. Отговориха ми едни гърци, но ми предложиха цена от 0.42 EUR без ДДС и без транспорт. Като посмятах малко разходите за доставка и главоболията, и получих пак същата цена, че дори и малко по-висока.

Като цяло искам да ви информирам, че ако до края на седмицата не си купите захар, другата седмица със сигурност ще гледате други цени - ха-ха .... и с всяка изминала седмица те ще са все по-високи и по-високи. Това ми го потвърдиха от 3 различни места.

Ето го сертификата на захарта:

2963

marianski
14.01.2015, 21:15
ако някой знае захар на промоция да казва утре отивам да взема малко!!!

jorors
14.01.2015, 21:23
ако някой знае захар на промоция да казва утре отивам да взема малко!!!
Метро - захира на промоция 1,03лв

Mateev
14.01.2015, 21:31
ЗАХИРА е тръстикова захар. Аз обаче държа на цвекловата захар, а тя винаги е била по-скъпа от тръстиковата. Но дори и да е тръстикова - 1.03 е страхотна цена, и ако не бях си намерил цвеклова, щях да хукна към МЕТРО.

Дамян Дамянов
14.01.2015, 21:34
Метро - захира на промоция 1,03лв


ЗАХИРА е тръстикова захар. Аз обаче държа на цвекловата захар, а тя винаги е била по-скъпа от тръстиковата. Но дори и да е тръстикова - 1.03 е страхотна цена, и ако не бях си намерил цвеклова, щях да хукна към МЕТРО.

Sweet Life в Метро беше на 0,98лв/кг(до днес, но може и утре да си е на същата цена)

marianski
14.01.2015, 21:37
Sweet Life в Метро беше на 0,98лв/кг(до днес, но може и утре да си е на същата цена)

утре съм там:)
мерси колеги!

rosty_sz
14.01.2015, 21:41
Sweet life каква е, тръстикова или цвеклова?

Дамян Дамянов
14.01.2015, 21:42
Sweet life каква е, тръстикова или цвеклова?

ДДСарска-цвеклова най-вероятно. На мен ми мирише на цвеклова :) (тихичко да не чуват)

tsvetanko1973
15.01.2015, 13:13
Ще споделя моя опит от практиката си, а не от чуто или прочетено. Най-добрата храна е бялата кристална захар, пречистена от всички боклуци при добиването и. Единственото предимство на кафявата захар е по-ниската и цена, но боклуците вътре задръстват храносмилателния тракт на пчелата, само през топлия сезон е подходящо да се храни, ако няма облитане става много лошо за семейството.
Аз използвам изосуит от завода в Разград. На 25 кг. бяла захар смляна много финно, слагам 7-8 кг изосуит. Без никаква химия. Цена без конкуренция и качество е това въглехидратно тесто. Белтъчна храна им давам в дълбоки тави между кошерите пшенично или царевично брашно, на ден 200 семейства вдигат 1-2 кг. брашно.
http://www.zoohraninvest.eu/new/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=80&lang=bg
Това е сайта на Зоохранинвест, може да си купите аминокиселини - Лизин,Треонин,Метионин и витаминно-минерален прекис за бременни свине майки, това съм ползвал преди години. Химията която слагате не трябва да е повече от 0.25-0.30 %. Вече не слагам никаква химия, убедих се че пчелите предпочитат въглехидратната храна чиста.
Химия може да сложите в тавите с брашното и ще видите разликата с друга тава където е само брашно. Някой колеги пишат че купешките питки пълни с витамини и минерали не са пипнати от пчелите, да, докато не изядат тяхната си храна и не настане глад ,може така да си остане.
Здравей колега, вместо изосуит/фруктоза/ използвал ли си глюкоза/декстроза/на кристали пак в същите пропорции?

koragroup
15.01.2015, 13:43
И аз да поделя резилтати от "варените питки" (справка от тази тема http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2014).

Не е грешка, резил и то голям. Варих и по двете рецепти, като даже сгъстявах повече. Стават много красиви и ароматни, НО:
Много трудно се разточват в пликовете - късат се а сместа е ужасно лепкава.
Сложих ги в кошерите. Вчера надигнах 3-4 табли да видя вземат ли ги пчелите. УЖАС! "Питките" са омекнали и вероятно изтекли. Добре че не ги слогих баш върху кълбата ами само леко да ги покриват. Верно топло беше тези дни и може и да са ги пренесли по питите, ама не ми се вярва.

Та така. Минавам пак на варианта месене с пудра.

Върти ми се обаче в главата и нещо друго. Помните ли едно време бялото сладко? Ето една проста рецепта за приготвянето му:

1500 гр.захар (http://kulinar.bg/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%89%D 0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80_l.rl_pdi.6397.html)

500 мл глюкоза (http://kulinar.bg/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%89%D 0%B8-%D0%B3%D0%BB%D1%8E%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0_l.rl_pd i.6645.html)

3 пак.ванилия (http://kulinar.bg/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%89%D 0%B8-%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%8F_l.rl_pd i.6461.html)






1 Захарта се залива с 500 мл вода и се вари на силен огън 10 минути
2 След това се прибавят глюкозата и варенето продължава до сгъстяване на сиропа
3 Изсипва се в намокрена с вода тава, ароматизира се с ванилията (може да се ползват и 3-4 капки локумена есенция) и се охлажда до 40°С
4 След това се бърка непрекъснато по посока на часовниковата стрелка, докато побелее и се сгъсти като тесто. Източник: "Българска национална кухня", Земиздат, София, 1978


Та идеята и въпросът ми е, дали тази рецепта (без ванилията и есенциите, разбира се), но с други добавки - витамини и прашец примерно, би била приложима за нашите цели?
Апифонда изглежда точно като бяло сладко, Беефонда също...

Дамян Дамянов
15.01.2015, 14:35
Глюкозата ще направи тестото твърдо като захарно петле.
Защо не сложиш една малка пластмасова чиния или не сложи тестото върху памучен плат? Нещо не ти харесва идеята или? Нямаш разстояние над рамките или...?
Можеше просто да махнеш преградата на хранилката и да сложиш тестото в нея...пак щеше да е нещо.
И на мен нещо не ми харесва найлона и ще правя варианта с хранилката.

zayo
15.01.2015, 15:00
ЗАХИРА е тръстикова захар. Аз обаче държа на цвекловата захар, а тя винаги е била по-скъпа от тръстиковата. Но дори и да е тръстикова - 1.03 е страхотна цена, и ако не бях си намерил цвеклова, щях да хукна към МЕТРО.
Не знам дали е тръстикова или цвеклова, но през лятото на два пъти инвертирах такава захар /син пакет/ по един и същ начин и при едни и същи условия. Визуалния резултат бе различен. Изследвания на двете проби не съм давал. Първия инвертиран сироп бе с цвят на чист акациев мед, а втория с по-кафеникъв отенък като при сръбската захар. Двете партиди захар Захира бяха купени от едно и също място с разлика около месец. Вероятно под тази търговска марка пакетират различна захар.

koragroup
15.01.2015, 15:10
Глюкозата ще направи тестото твърдо като захарно петле.
Защо не сложиш една малка пластмасова чиния или не сложи тестото върху памучен плат? Нещо не ти харесва идеята или? Нямаш разстояние над рамките или...?
Можеше просто да махнеш преградата на хранилката и да сложиш тестото в нея...пак щеше да е нещо.
И на мен нещо не ми харесва найлона и ще правя варианта с хранилката.

1. Аз пък съм фен на найлона. Даже не махам изядените пликове, а слагам над тях новите. Така пчелите имат вода от конденза по найлона.
2. Нямам разстояние повече от 1см под таблите.
3. Тука в Русе, днес може да е +20, а утре -20. Затова съм привърженик, храната да е директно над кълбото, а не в хранилката.
4. По принцип бих хранил само с мед, но тази година нямам достатъчно.

koragroup
15.01.2015, 15:24
Не знам дали е тръстикова или цвеклова, но през лятото на два пъти инвертирах такава захар /син пакет/ по един и същ начин и при едни и същи условия. Визуалния резултат бе различен. Изследвания на двете проби не съм давал. Първия инвертиран сироп бе с цвят на чист акациев мед, а втория с по-кафеникъв отенък като при сръбската захар. Двете партиди захар Захира бяха купени от едно и също място с разлика около месец. Вероятно под тази търговска марка пакетират различна захар.

Нали доскоро работех в една верига та да ви кажа за захарите какво знам аз.
Българска захар НЯМА!
Вносителите вече са много, но най големите са Захарни заводи и Аграна.

Аграна - малко инфо от нета:
"В началото на 2007 година AGRANA стъпи на българския пазар, създавайки АГРАНА България АД - съвместно акционерно дружество между АГРАНА Виена и Захарни Заводи АД, Г. Оряховица.
След 2009 година АГРАНА България ЕАД оперира самостоятелно като дъщерна компания на АГРАНА Цукер Гмбх – Австрия и е търговска компания, дистрибутираща професионално захар, продукти за сладкарската промишленост (фондани и други), продукти за пчели (Apifonda) и е единствен вносител на продуктите на АГРАНА ГРУП за територията на България (Wiener Zucker). Компанията започва налагането на собствена марка захар ЗАХИРА в търговската мрежа на дребно."
Повече инфо тук: http://www.agrana.bg/za-nas/istorija/

Аграна България, внася захар в 99% от случаите от производствата си в Румъния, Сърбия и Гърция.
Освен собствените си разфасовки, продават и на местни пакетировачи, които купуват на тирове, като отстъпките за количества (1 или 10 тира, примерно), се движат между 0.5 и 3ст на кг захар.

nyanakiev
15.01.2015, 17:28
25000 тона аржентинска на пристанище варна исток за захарни заводи горна

Георги Куров
15.01.2015, 19:35
Здравей колега, вместо изосуит/фруктоза/ използвал ли си глюкоза/декстроза/на кристали пак в същите пропорции?
Декстрозата е на прах- чиста глюкоза, завода в Разрад я произвежда. Цената е двойна спрямо изосуита, това е едно, няма как да направиш тесто като смесиш две прахообразни вещесва. Изосуита които е подходящ за пчели е глюкозен-фруктозен сироп, с 70 % сухо вещество и 30% вода. От завода или от официалния им дистрибутор за България фирма Пикко може да поискаш сертификат за съдържанието на продукта. Ето сайта им http://www.pic-co.com/bg/contacts.php.
Има различни видове изосуит, някой от които не са подходящи за пчели. Аз за това изрично написах с какъв произход е изосуита който ползвам.

Ангел Йосифов
23.02.2015, 12:08
35413542[QUOTE


Вчера понадникнах да видя какво се случва с питките.На средно силно семейство от питката е останало около 0,5кг,което ще рече,че във силните питката е на привършване или е свършила...Пролетния преглед ще бъде,седмицата след 8.03,когато всички ще получат суха захар и отделно сироп(медено-захарен).
Като правих снимката се позамотах малко и найлона се изпоти...

Димо Караангелов
25.02.2015, 20:38
Здравеите колеги!Проблем ли ще е ако за подханване ползвам готова пудра захар от магазина освен цената й!?

vencii
25.02.2015, 20:46
В готовата пудра захар има много примеси и вероятно най-малко е захарта

Георги Куров
26.02.2015, 22:11
360336043605Това са снимки от днес. Бях писал , че им давам пшенично брашно в тави.Едната снимка показва мястото на тавите в пчелина, непосредствено зад кошерите. Спукаха се от работа днес върху брашното. При мен дряна още не е цъфнал, има само леска тук-там ако не е преминала.

XAHKPYM
28.09.2015, 18:53
Здравейте!
Изчетох темата най-прилежно (има няма за 1 седмица). Доста полезна информация, поне за мен. И понеже се сблъсквам с проблема "инвертиран сироп" за първи път, а и от едни изводи на г-н Матеев ми изникна въпросче искам да помоля за мнения по:
1. От кога да кога може да се дава инвертирания сироп? Имам в предвид дали мога октомври, ноември да давам, ще навредя ли на пчелите и дали ще го взимат. Понеже става дума за малки количества по 1-1,5кг на кошер мисля да взема "Апиинверт".
2. По горе г-н Матеев в един от изводите си пише, че количеството на зимните пчели зависи от яйценосната дейност на майката в периода 10 август-10-ти октомври. Навсякъде се казва, че подхранваме за увеличаване на снасянето до 10-15 септември, от което излиза, че губим почти цял месец за стимулиране на майката да снася. Какво трябва да правим в периода 10 септември-10 октомври за стимулиране, като даваме инвертиран сироп, а той не стимулира? Би трябвало пчелите точно от този период в най-голям % да са зимните пчели, а и живеещи най-дълго напролет и развиващи наново семейството.
Благодаря предварително.

Mateev
28.09.2015, 19:59
....1. От кога да кога може да се дава инвертирания сироп? Имам в предвид дали мога октомври, ноември да давам, ще навредя ли на пчелите и дали ще го взимат. Понеже става дума за малки количества по 1-1,5кг на кошер мисля да взема "Апиинверт".
Инвертирания сироп можеш да го даваш цялата зима. Проблемът е, че пчелите няма да се качват в хранилката да го вземат, когато стане много студено. При температури под 12 градуса пчелите се свиват на кълбо и пътешествия дори и от 3-4 сантиметра са направо невъзможни. Имам опит със семейства, хранилките на които са били пълни с инвертиран сироп през цялата зима. Вземат го чак напролет, когато времето се затопли.


2. По горе г-н Матеев в един от изводите си пише, че количеството на зимните пчели зависи от яйценосната дейност на майката в периода 10 август-10-ти октомври. Навсякъде се казва, че подхранваме за увеличаване на снасянето до 10-15 септември, от което излиза, че губим почти цял месец за стимулиране на майката да снася. Какво трябва да правим в периода 10 септември-10 октомври за стимулиране, като даваме инвертиран сироп, а той не стимулира? Би трябвало пчелите точно от този период в най-голям % да са зимните пчели, а и живеещи най-дълго напролет и развиващи наново семейството.....
След 15-ти септември най-важното за нас е да пазим зимните пчели да не се изтощават, за да не им се скъси живота. Именно поради тази причина преминаваме от подбудително подхранване (за пило) към подхранване за зимни запаси с инвертиран сироп. Иначе е ясно, че майката при топла есен може да продължи да снася дори и през ноември, но за нас е важно старите пчели да не си изтощават мастното тяло. То ще им е необходимо за отглеждане на пролетните пчели. В ранната пролет, когато все още няма прашец, мастното тяло на пчелите се явява единствения заместител, който позволява гледането на пило. Ако го изтощим през есента, ще имаме проблем с пролетните пчели (голямо закъснение в развитието на семейството и риск въобще да не оцелее).

XAHKPYM
29.09.2015, 09:20
Може би не съм се изразил правилно по т.2. Мисълта ми е дали може да направим нещо за повишаване яйцеснасянето на майката за периода. Например да се дават малки количества инвертиран сироп със Старовит или нещо подобно. Нещо което хем да не вреди на пчелите (или поне не много), хем да има повече пило за зимата. Защото навсякъде се сблъсквам с подхранвания пролетта или есента до средата на септември, а губим месем-месец и половина след това за стимулиране. Тепърва преминавам през цялостен интензивен цикъл на отглеждане на пчелни семейства и се опитвам да добия колкото може повече опит за в бъдеще. Дано не досаждам с глупости.

Mateev
29.09.2015, 11:30
Ти не разбра ли, че по това време на годината майката вече НЕ ТРЯБВА ДА СНАСЯ. За какво пило си се размечтал през октомври? Та то именно гледането на пило изтощава пчелите и им скъсява живота. Отглеждането на всеки 3 личинки отнема живота на една стара пчела, която няма да доживее до пролетта.

Ако ти сега принудиш семействата си да гледат пило, ще направиш голяма глупост. Първо това пило ще измре, защото вече започнаха студените нощи с температура под 12 градуса. Второ - зимните ти пчели ще се изтощят и ще измрат още през декември, януари или февруари. През март ще имаш едно кекаво семейство с една шепичка пчели, което не се знае дали ще оцелее или не. Дори и да оцелее, ще крета чак до края на май.

Трябваше още през август да се грижиш майката да снася много пило. През септември трябва да се грижиш за попълване на зимните запаси, без да изтощаваш зимните пчели. През октомври трябва да се грижиш на масата ти винаги да има ракия и мезе, а пчелите ги остави на мира - така ще е по-добре както за тебе, така и за тях.

XAHKPYM
29.09.2015, 11:45
Досега съм правил всичко както пише по книгите или поне съм се опитал. Исках да разбера дали има някакъв друг вариант. Благодаря за отговорите.

Илиев
29.09.2015, 14:12
Да Ви попитам: ако подхранвам в момента само със сироп от мед/вода 2:1, ще изтощя ли пчелите?

Mateev
29.09.2015, 14:25
Да Ви попитам: ако подхранвам в момента само със сироп от мед/вода 2:1, ще изтощя ли пчелите?
Не, захарите в меда са вече инвертирани. Подхранването с меден сироп е еквивалентно на подхранване с инвертиран сироп. Има обаче някаква опасност ако имаш някакво заболяване, посредством меда да го разпространиш по всичките си кошери.

Юрий Цветков
29.09.2015, 15:07
Аз не мисля като Матеев. Захарите може да са инвентирани, но излишната вода трябва да се изпари. А как ще стане това? Дали няма да натовари пчелите.
И защо изобщо е нужно да се дава меден сироп сега, голяма глупост. Дано колегата не се обиди.

Илиев
29.09.2015, 15:35
Изобщо не се обиждам!!..напротив - благодаря Ви, че ми давате правилните отговори/насоки....понеже го дават отново затопляне, и мислех да продължа да подхранвам, за да стимулирам майката да поснася още малко, но явно бъркам...досега подхранвах със сироп от захар и малко мед, и затова попитах, ако мина само на меден сироп.

Ангел Йосифов
29.09.2015, 15:52
Мисълта ми е дали може да направим нещо за повишаване яйцеснасянето на майката за периода. .

Единствения безболезнен вариант за продължаване на осеменяването е природата да предлага прашец и нектар+млада майка.Още повече,че другата седмица започва циганското лято.Е,може и мъничко захар-1кг захар във вид на сироп.Иначе Матеев по принцип е прав.Така пише и по книгите.

Дамян Дамянов
29.09.2015, 17:01
Единствения безболезнен вариант за продължаване на осеменяването е природата да предлага прашец и нектар+млада майка.Още повече,че другата седмица започва циганското лято.Е,може и мъничко захар-1кг захар във вид на сироп.Иначе Матеев по принцип е прав.Така пише и по книгите.

Това е на 08.10 миналата година. https://www.youtube.com/watch?v=bC4qrFeuGhc
От прелката можеш да научиш много, стига да знаеш какво наблюдаваш.

Илиев
29.09.2015, 18:18
моите пчели до преди да дойде лошото време носеха прашец - жълт, бял и пембян един такъв...като се оправи времето вдругиден, и продължат да носят прашец, ще ги храня с меден сироп - един вид ще направя експеримент и аз, макар и новобранец, пък напролет ще видим дали ще имам силни семейства...но това само ако носят прашец!!

Дамян Дамянов
29.09.2015, 18:38
моите пчели до преди да дойде лошото време носеха прашец - жълт, бял и пембян един такъв...като се оправи времето вдругиден, и продължат да носят прашец, ще ги храня с меден сироп - един вид ще направя експеримент и аз, макар и новобранец, пък напролет ще видим дали ще имам силни семейства...но това само ако носят прашец!!

Пчелата сама ще ти каже какво и трябва, само я наблюдавай и ще се учидиш колко е просто.

мухозол
29.09.2015, 19:46
Всички сте прави,всички сте чели достатъчно, но едно много малко нещо явно не сте разбрали ??? Това е много лесно и просто -природния календар се разминава с пчеларския.Това пролича от пролетта .

Камен Крумов
30.09.2015, 20:40
Всички сте прави, всички сте чели достатъчно, но едно много малко нещо явно не сте разбрали. А то е просто - природния календар се разминава с пчеларския. Това пролича от пролетта . От коя пролет? Бих казал от пролетта на 2009 примерно, а може би и по-рано -1995 ?!?:bigsmile:

Дамян Дамянов
29.11.2015, 20:04
Някой пробвал ли е да постави цели "хартиени" пакети със захар в кошер? Примерно да сложи магазин и да нареди 3-4-5 пакета захар.
По-ясно: Както е цял пакета, без да му се слага вода. Направо да напълни един магазин със захар на пакети,

http://plus.gatexexpress.com/images/za.png

vanHanegem
29.11.2015, 20:38
Някой пробвал ли е да постави цели "хартиени" пакети със захар в кошер? Примерно да сложи магазин и да нареди 3-4-5 пакета захар.
По-ясно: Както е цял пакета, без да му се слага вода. Направо да напълни един магазин със захар на пакети,

http://plus.gatexexpress.com/images/za.png

И защо трябва да се прави това?

zapstojan
29.11.2015, 22:12
Ако се сложат два магазина и чувал захар нама ли да е по-удобно?

Дамян Дамянов
29.11.2015, 22:29
Ако се сложат два магазина и чувал захар нама ли да е по-удобно?

Хахаххаахаххаха вярно, че чувал е по-практично ;)
Днес разговяряхме с колега и възникна този въпрос, че си викам - някой може и да е пробвал и да каже.

zapstojan
29.11.2015, 22:51
Не знам как да слагам емотикони. Иначе бих усмихнал широко.

pepo32`
01.12.2015, 08:23
Някой пробвал ли е да постави цели "хартиени" пакети със захар в кошер? Примерно да сложи магазин и да нареди 3-4-5 пакета захар.
По-ясно: Както е цял пакета, без да му се слага вода. Направо да напълни един магазин със захар на пакети,

http://plus.gatexexpress.com/images/za.png

Наричат го Mountain Camp Method, според мен понеже захарта става като малко планина спрямо пчелите.Супер ми е интересно какво ще кажете за износването по този начин -> https://www.youtube.com/watch?v=ao0gpORl-Ak (https://www.youtube.com/watch?v=ao0gpORl-Ak)

m_pchelari
01.12.2015, 10:02
Наричат го Mountain Camp Method, според мен понеже захарта става като малко планина спрямо пчелите.Супер ми е интересно какво ще кажете за износването по този начин -> https://www.youtube.com/watch?v=ao0gpORl-Ak (https://www.youtube.com/watch?v=ao0gpORl-Ak)Ха ха това нали го коментирахме в една друга тема. Нарича се така този начин на подхранване по ник нейма на един потребител във форумите който го е открил и проповядвал разпалено. С течение не времето името на този форумец mountain camp е станало нарицателно за това подхранване.
Нещо като скутелатора и неговата рецепта за пръскане с ОК, която е по-известна като "Рецептата на Скутелатора"...:laughing:

petrov_
03.12.2015, 18:16
Така поставена захарта ще помогне за намаляването на влагата в кошера.

pepo32`
05.12.2015, 09:21
А колко е вредно за пчелите ? Ако вместо захар сложа фруктоза върху вестника? Направо по добре Апифонда и да не се занимавам с глупости. :laughing:

бат тянко
05.12.2015, 10:02
За пчелите най-вредно е неправилното отношение на пчеларя! Слагането на захар и фонда би имало повече полезно, отколкото зловредно действие.И то най вече при ранно пролетно развитие.

Mateev
06.01.2016, 14:17
Искам да ви разкажа за моя опит от зимното подхранване през тази година. Проучих какви са цените на различните видове питки, предлагани на пазара, и най-евтина се оказа АПИФОНДА-та, когато се купува на блокчета по 15 кг. Невероятно, но факт - най-хубавата храна е и най-евтина. Остава единствено въпроса как тези 15-килограмови блокчета да се разточат на тънки питки от по 1kg с дебелина 6-8mm.

На пръв поглед това изглежда непосилна задача, особенно когато трябва да се направят няколко хиляди питки. Няколко дни правихме всякакви експерименти в опити да намерим бързо и лесно решение, отнемащо само няколко секунди време. Колкото и да е невероятно, такова решение се намери, при това съвсем случайно. Първо направихме експерименти с разточване на ръка - става отчайващо бавно и трудно. След това решихме да купуваме някаква машина с два валяка и 2 дни търсихме из интернет такива машини на поносима цена. Не намерихме и най-накрая решихме сами да си направим такава машина. Като базова решихме да използваме машина за изстискване на грозде, като струговаме нови кръгли валове. Извадихме от мазата една с цел да експериментираме върху нея и тогава стана случайното откритие. Оказа се, че машината без никаква преработка идеално разточва питките само с едно минаване през нея.

По принцип машината има два силно назъбени вала с дебели остри ръбове, които влизат един в друг. Валовете могат малко да се раздалечават, но зъбите пак си остават впити един в друг. Решихме въпреки това да пробваме да пуснем една кесийка през машината и оооо..... чудо - получи се идеално. Да, кесийката заедно с храната минава на зиг-заг през зъбите, но не се къса. Храната се разпределя равномерно в обема на цялата кесийка, като на входа на машината няма никаква предварителна обработка. Просто вземаме едно кило храна на буца с произволна форма и обем. Пускаме я в кесийката и прекарваме кесийката през машината. Яките зъби на машината загребват храната, разстилат я, и от другата страна излиза идеалната плоска питка. Процеса отнема максимум 5 секунди. Заедно с рязането на буците и тегленето на кантар (ако искате), общото време за производство на една питка не надхвърля 30 секунди.

Mateev
06.01.2016, 14:24
Става въпрос за такава машина:

http://olx.bg/ad/grozdomelachka-standartna-ID48gZA.html
http://vinar.bg/index.php?page=main&id=16&parid=15&sparid=16

В България се продават 1000 различни модела, като сред тях има както ръчни, така и такива с мотор. Моята е ръчна и е от най-евтините възможни (под 100 лв.), а в същото време работи перфектно.

Та написах тези постинги именно за да ви светна за тези машини, които са безкрайно евтини и в същото време вършат идеална работа без никакво преустройство. Който е размахвал точилката по цели дни и нощи ще оцени това. Вярно е, че кесийката с питката излиза леко на зигзаг от другата страна, но като се сложи на масата (или в кашона), сама се изпъва и придобива гладка форма. Няма никаква нужда от допълнителни операции по изглаждане..

Mateev
06.01.2016, 14:32
Кесийките ги купихме от тука: http://printed-bags.net/crm/do2.php?ctr=Catalog&groupId=20&act=index

Купихме модела Плик с цип 26х35 с дебелина на найлона 40 микрометра. Кесийките се затварят в горната си част с цип, така че според мене това е идеалната кесийка с идеалния размер и с идеалната дебелина на найлона. В такава кесийка се събира точно 1kg храна с дебелина на питката 8-9 мм. Цената на 1 кесийка е 10 стотинки, което напълно ме устройва.

Като цяло апифондата ми струва някъде около 1.80 без ДДС. Кесийката струва 10 стотинки и труда по разточването - още 10. Като цяло питката ми става със себестойност около 2.00 лв. на килограм. При това говорим за възможно най-добрата храна - АПИФОНДА, на възможно най-ниската цена, ако използваме машината за собствено разточване.

Mateev
06.01.2016, 15:04
Забравих да ви кажа - гроздомелачката трябва да е РЕГУЛИРУЕМА. Тоест разстоянието между валовете трябва да може да се променя в рамките на 0-10 mm. Моята е точно такава. Направена е така - носача на единия вал се закрепва към шината посредством болт, но отвора за болта в шината не е кръгъл, а елипсовиден, като позволява движжение насам-натам около 1 сантиметър. Това движение се регулира с едни винтове с пружина на тях, контрагайка и ограничител.

Та ако решите да купувате такава машина, задължително се убедете, че има такъв механизъм за регулиране на разстоянието между валовете. Ако искате, изчакайте до утре. Аз ще си купувам втора такава машина за втората ми база, и преди малко я поръчахме. Изчакайте до утре да дойде и да видя дали наистина е точно това, което очаквам.

Ето откъде я поръчах втората машина: http://grozdomelachka.com/index.php/crushers/item/rchna-grozdomelachka-reguliruema

Говорихме по телефона с производителя. Машината е точно това, от което се нуждаем. Най-хубавото е, че за нея има резервни части, ако за в бъдеще нещо се повреди:
http://grozdomelachka.com/index.php/parts-and-accessories

bobi mitrev
06.01.2016, 16:14
Искам да ви разкажа за моя опит от зимното подхранване през тази година. Проучих какви са цените на различните видове питки, предлагани на пазара, и най-евтина се оказа АПИФОНДА-та, когато се купува на блокчета по 15 кг. Невероятно, но факт - най-хубавата храна е и най-евтина. Остава единствено въпроса как тези 15-килограмови блокчета да се разточат на тънки питки от по 1kg с дебелина 6-8mm.

На пръв поглед това изглежда непосилна задача, особенно когато трябва да се направят няколко хиляди питки. Няколко дни правихме всякакви експерименти в опити да намерим бързо и лесно решение, отнемащо само няколко секунди време. Колкото и да е невероятно, такова решение се намери, при това съвсем случайно. Първо направихме експерименти с разточване на ръка - става отчайващо бавно и трудно. След това решихме да купуваме някаква машина с два валяка и 2 дни търсихме из интернет такива машини на поносима цена. Не намерихме и най-накрая решихме сами да си направим такава машина. Като базова решихме да използваме машина за изстискване на грозде, като струговаме нови кръгли валове. Извадихме от мазата една с цел да експериментираме върху нея и тогава стана случайното откритие. Оказа се, че машината без никаква преработка идеално разточва питките само с едно минаване през нея.

По принцип машината има два силно назъбени вала с дебели остри ръбове, които влизат един в друг. Валовете могат малко да се раздалечават, но зъбите пак си остават впити един в друг. Решихме въпреки това да пробваме да пуснем една кесийка през машината и оооо..... чудо - получи се идеално. Да, кесийката заедно с храната минава на зиг-заг през зъбите, но не се къса. Храната се разпределя равномерно в обема на цялата кесийка, като на входа на машината няма никаква предварителна обработка. Просто вземаме едно кило храна на буца с произволна форма и обем. Пускаме я в кесийката и прекарваме кесийката през машината. Яките зъби на машината загребват храната, разстилат я, и от другата страна излиза идеалната плоска питка. Процеса отнема максимум 5 секунди. Заедно с рязането на буците и тегленето на кантар (ако искате), общото време за производство на една питка не надхвърля 30 секунди.

Матеев, благодаря за информацията. Такава машина имам, леле като се сетя колко си играх с тая точилка направо ми идва тресна от земята.

vesboy
06.01.2016, 16:22
Г-н Матеев,,да попитам,, Вие сваляте ли хранилката от кошерите след есенното подхранване,, и ако да,, как слагате тази питка с размер 26 x 35 см,, като вдълбнатината от долната страна на полистиролния капак за питка е с размер 20 на 30 ако не се лъжа... не съм мерил,, но на око май няма 8-9 мм м/у капака и рамките извън това очертание..20x30 см. ?

Mateev
06.01.2016, 16:39
Да, това ми беше един много голям проблем при финландските кошери. При тях между рамките и хранилката има само 5-6 mm и никаква питка не се събира, дори и най-тънката. Проблема го разрешихме много елегантно и вече 3-та година го прилагаме без проблеми. Накратко - върху най-горния корпус слагаме ханемановата решетка със затворена прелка и над нея - хранилката. Между горната част на ханемановата решетка и дъното на хранилката остава повече от 1 сантиметър разстояние и то е предостатъчно да побере сръбските питки, които ползвах до момента. Тази година сам ще си правя (разточвам) питки, но този сантиметър на мене ми е предостатъчен.

Вярно е, че пчелите за да достигнат до питката, трябва да преминат през ханемановата решетка, но досега не са ми се жалвали, и безпроблемно са си изяждали дадената им храна. Нещо повече - самият факт, че храната лежи на ханеманова решетка, я предпазва от каквото и да било стичане, дори и да е много рядка. Така че измисления от мене метод е плюс, а не минус.

Konsula
06.01.2016, 20:40
А на каква температура е апифондата.

Mateev
06.01.2016, 21:01
А на каква температура е апифондата.

Не съм я нагрявал специално. През машината пусках храна, стоплена до стайна температура. На пипане изглеждаше много твърда, но въпреки това минаваше през машината безпроблемно.

Все пак нека да не забравяме, че опитите ми са само с един пакет, получен като мостра. Утре обаче пристигат 6 тона храна, 6 000 кесийки и 2 машини от тези, на които вече ви пуснах линка. До утре вечер вече ще имаме реални данни за производителноста на метода, както и информация за проблемите, които са възникнали.

jorors
06.01.2016, 21:10
Забравих да ви кажа - гроздомелачката трябва да е РЕГУЛИРУЕМА. Тоест разстоянието между валовете трябва да може да се променя в рамките на 0-10 mm. Моята е точно такава. Направена е така - носача на единия вал се закрепва към шината посредством болт, но отвора за болта в шината не е кръгъл, а елипсовиден, като позволява движжение насам-натам около 1 сантиметър. Това движение се регулира с едни винтове с пружина на тях, контрагайка и ограничител.

Та ако решите да купувате такава машина, задължително се убедете, че има такъв механизъм за регулиране на разстоянието между валовете. Ако искате, изчакайте до утре. Аз ще си купувам втора такава машина за втората ми база, и преди малко я поръчахме. Изчакайте до утре да дойде и да видя дали наистина е точно това, което очаквам.

Ето откъде я поръчах втората машина: http://grozdomelachka.com/index.php/crushers/item/rchna-grozdomelachka-reguliruema

Говорихме по телефона с производителя. Машината е точно това, от което се нуждаем. Най-хубавото е, че за нея има резервни части, ако за в бъдеще нещо се повреди:
http://grozdomelachka.com/index.php/parts-and-accessories

Този уред ще се окаже безценен, сега като се пийвам винцето, което е направено с нея а и ако може и питки да прави.... ехеее...

tarty
06.01.2016, 21:13
Кесийките ги купихме от тука: http://printed-bags.net/crm/do2.php?ctr=Catalog&groupId=20&act=index

Купихме модела Плик с цип 26х35 с дебелина на найлона 40 микрометра. Кесийките се затварят в горната си част с цип, така че според мене това е идеалната кесийка с идеалния размер и с идеалната дебелина на найлона. В такава кесийка се събира точно 1kg храна с дебелина на питката 8-9 мм. Цената на 1 кесийка е 10 стотинки, което напълно ме устройва.

Като цяло апифондата ми струва някъде около 1.80 без ДДС. Кесийката струва 10 стотинки и труда по разточването - още 10. Като цяло питката ми става със себестойност около 2.00 лв. на килограм. При това говорим за възможно най-добрата храна - АПИФОНДА, на възможно най-ниската цена, ако използваме машината за собствено разточване.
Защо си закупил толкова скъпа Апифонд? Скоро писах, че я предлагат по 1.95 със ДДС.или нея от български дистрибутор.

Цеко
06.01.2016, 21:44
До утре вечер вече ще имаме реални данни за производителноста на метода, както и информация за проблемите, които са възникнали.


Да не забравиш и някоя снимка пуснеш ;)

Mateev
07.01.2016, 07:57
Защо си закупил толкова скъпа Апифонд? Скоро писах, че я предлагат по 1.95 със ДДС.или нея от български дистрибутор.

Купил съм я от Аграна, а те са директен вносител и дават най-ниската цена в България. Сръбска цвеклова захар също купувам с тирове от Аграна. С тази фирма вече имаме традиции и не вярвам да се опитат да ме излъжат с цената. Иначе точно за колко съм я купил ще разбера като погледна фактурата, защото предишната цена ви я казах приблизително .......

tarty
07.01.2016, 14:10
Купил съм я от Аграна, а те са директен вносител и дават най-ниската цена в България. Сръбска цвеклова захар също купувам с тирове от Аграна. С тази фирма вече имаме традиции и не вярвам да се опитат да ме излъжат с цената. Иначе точно за колко съм я купил ще разбера като погледна фактурата, защото предишната цена ви я казах приблизително .......
Ако кажеш, че КБП ще започне да закупува дерекно от Аграна, веднага ставам член на организацията.Ето откаде може да дойдат средства за самоиздръжка.Никой няма да го заболи сърцето ако плати още 2-5% отгоре, така и така парите ще се харчат пак за негово добро.

Mateev
07.01.2016, 14:27
.....Та ако решите да купувате такава машина, задължително се убедете, че има такъв механизъм за регулиране на разстоянието между валовете. Ако искате, изчакайте до утре. Аз ще си купувам втора такава машина за втората ми база, и преди малко я поръчахме. Изчакайте до утре да дойде и да видя дали наистина е точно това, което очаквам.....

Пристигнаха двете машини и днес се опитахме да ги ползваме. Появи се следния проблем - пружините на валяците се задействуват от твърдата храна и самите валяци се раздалечават един от друг. Пак става питка, но с ненормирана дебелина - една питка става по-дебела, а друга - по-тънка. Решихме да премахнем пружиниращия механизъм и да фиксираме валяците на строго определено растояние един от друг. Направихме го, но възникна друг проблем - колкото и да стягахме болтовете, валовете все се приплъзваха настрани. Явно страничната сила е много голяма.

Най-накрая ни писна и свалихме валовете от машината и си ги монтирахме на наша собствена конструкция от здрави негънещи се квадрати. Сигурно имаше и друго решение, за да не приплъзват, но това ни се видя най-лесно и бързо. Все пак имахме готова конструкция и трябваше само да пробием 6 дупки. Машината е готова и работи, но в момента валовете са много близо и в една кесийка се събира 700g храна, а не 1kg.

Тъй като си купихме и резервни валове, утре сутринта ще направим още един експеримент. Ще занесем валовете на стругар, за да отнеме по 2 милиметра от острите ръбове, и така няма кесийките да се мачкат толкова много. Като заработи всичко, ще щракна някоя друга снимка и ще ги кача във форума.

M.Milkov
07.01.2016, 15:35
Здравейте колеги.Има ли някой мнение и опит с готовата храна на Bee Home.Предварително му благодаря.

ves
07.01.2016, 16:10
Ако кажеш, че КБП ще започне да закупува дерекно от Аграна, веднага ставам член на организацията.Ето откаде може да дойдат средства за самоиздръжка.Никой няма да го заболи сърцето ако плати още 2-5% отгоре, така и така парите ще се харчат пак за негово добро.
Аз преди време му бях предложил на Матеев идеята КБП да направи нещо като онлайн магазин, от който пчеларите да купуват и печалбата да отива в касата. Примерно аз си купих през интернет към 80кг. сироп есента. Матеев има машина за сироп, ако го продава на пазарни цени през сайта на конфедерацията със сигурност бих си купил от него за да подкрепя сдружението. Като добави в сайта разни други дреболии и стават нещата. Веднъж годишно може да пусне статистиката на магазина с това кой пчелар/клиент с колко е подпомогнал конфедерацията като сума, нещо като финансов отчет (за да не си мислят хората че си ги слага в джоба парите) и ето пари за издръжка.

nyanakiev
07.01.2016, 16:57
какви са недостатаците на сухата храна на тошев в тарелки по 1кг е и цената е 1лв 80ст с ддс

M.Milkov
07.01.2016, 20:05
Никой ли не използва тази храна на Bee Home за подхранване на пчелите.

Цеко
07.01.2016, 20:41
Пристигнаха двете машини и днес се опитахме да ги ползваме. Появи се следния проблем - пружините на валяците се задействуват от твърдата храна и самите валяци се раздалечават един от друг. Пак става питка, но с ненормирана дебелина - една питка става по-дебела, а друга - по-тънка. Решихме да премахнем пружиниращия механизъм и да фиксираме валяците на строго определено растояние един от друг. Направихме го, но възникна друг проблем - колкото и да стягахме болтовете, валовете все се приплъзваха настрани. Явно страничната сила е много голяма.

Най-накрая ни писна и свалихме валовете от машината и си ги монтирахме на наша собствена конструкция от здрави негънещи се квадрати. Сигурно имаше и друго решение, за да не приплъзват, но това ни се видя най-лесно и бързо.

При направата на моята самоделна разточваща машина допуснах същата грешка - направих отворите в конструкцията по широки отколкото са захващащите болтове и сега колкото и да ги стягам след време пак се раздалечават валовете (страничната сила наистина е много голяма колкото и да не е за вярване). Вариантите са ми два, или да преместя валовете малко в страни и да ги фиксирам неподвижни (с нови дупки), или на единия вал да измисля някакъв законтрящ механизъм който да не му позволява да се измества настрани (другия да бъде фиксиран в крайно противоположно на усилието положение). В началото и аз мислех да ползвам подобна гроздомелачка за разточване, но много ме притесняваха назъбените валове, така ще ми бъде много интересно какъв е крайния резултат от използването й.

vencii
07.01.2016, 22:21
Колеги 3 години храня с Апифонда като режа филии около 8-10 милиметра и ги слагам директно върху питите. Нямам случай да се разтече или изсъхне. Мисля че Апифондата няма нужда от разни пликчета найлонки и тям подобни. Иначе свалям шапка на Матеев за споделения опит.

Гецата
07.01.2016, 22:48
Здравейте колеги.Има ли някой мнение и опит с готовата храна на Bee Home.Предварително му благодаря.
Нямам голям опит,но ми прави впечатление,че обикновената и витаминозната питки повече ги хапват от тази с тимол.

kuline
07.01.2016, 22:55
Никой ли не използва тази храна на Bee Home за подхранване на пчелите.

Аз ползвам обикновената вече трета година. Хапват си я нормално. Сравнението ми е на база използваната преди това собственоръчно правена.

krasimir2006
07.01.2016, 23:12
Аз я ползвах 2013 г. пробно като бях взел с ванилия и с тимол - за проба от 2-та вида.
За мен не е добър вариант.С тимола така си и остана - почти неизядена.

Вълчан
08.01.2016, 08:30
Здравейте колеги.Има ли някой мнение и опит с готовата храна на Bee Home.Предварително му благодаря.
Суха, трошлива, няма захар в нея, синтетика! Купих преди 2 години 500кг. През пролетното подхранване отиде повече от 50% по дънотото!

Вълчан
08.01.2016, 08:32
какви са недостатаците на сухата храна на тошев в тарелки по 1кг е и цената е 1лв 80ст с ддс
Дай линк, да я видим.

kuline
08.01.2016, 16:15
Суха, трошлива, няма захар в нея, синтетика! Купих преди 2 години 500кг. През пролетното подхранване отиде повече от 50% по дънотото!
Ако си я затоплил до стайна температура - няма де се рони. В действителност тя не съдържа захар и мед, а единствено декстроза и фруктоза, което не е синтетика.

didaki
08.01.2016, 21:17
Пристигнаха двете машини и днес се опитахме да ги ползваме. Появи се следния проблем - пружините на валяците се задействуват от твърдата храна и самите валяци се раздалечават един от друг. Пак става питка, но с ненормирана дебелина - една питка става по-дебела, а друга - по-тънка. Решихме да премахнем пружиниращия механизъм и да фиксираме валяците на строго определено растояние един от друг. Направихме го, но възникна друг проблем - колкото и да стягахме болтовете, валовете все се приплъзваха настрани. Явно страничната сила е много голяма.

Най-накрая ни писна и свалихме валовете от машината и си ги монтирахме на наша собствена конструкция от здрави негънещи се квадрати. Сигурно имаше и друго решение, за да не приплъзват, но това ни се видя най-лесно и бързо. Все пак имахме готова конструкция и трябваше само да пробием 6 дупки. Машината е готова и работи, но в момента валовете са много близо и в една кесийка се събира 700g храна, а не 1kg.

Тъй като си купихме и резервни валове, утре сутринта ще направим още един експеримент. Ще занесем валовете на стругар, за да отнеме по 2 милиметра от острите ръбове, и така няма кесийките да се мачкат толкова много. Като заработи всичко, ще щракна някоя друга снимка и ще ги кача във форума.

Жив и здрав да си Матеев.Веднага поръчах комплект валове от търновска фирма.Изчаквам обещаните снимки и крайният резултат след отнемането им.

Mateev
08.01.2016, 22:05
Днес си сглобихме машината, като ползвахме само двата вала, сложени на наша стойка. На струг отнехме по 2 mm от валовете, за да не са им толкова остри ръбовете. След това за около 4-5 часа 2-ма човека разточиха около 400 питки. Ами това е - всичко работи. Има 2 тънкости, които и сами ще си ги откриете:

1. Топката с питката се набутва до самото дъно и се натиска към ъглите, за да може после при разточването ъглите хубаво да се запълнят.
2. Когато машината захапе дъното на кесийката, горните 2 края се хващат с ръка и силно се дърпат нагоре, за да може зъбите равномерно да загребват кесийката от двете страни. Ако това не се направи, понякога едната страна на кесийката се издърпва повече от другата и питката става сбръчкана от едната страна. Това се оправя (изпъва) за 5-6 секунди, така че не е голяма беда.

Като цяло се получават доста добри питки. Не са идеално правоъгълни като купешките, но пчелите това не ги бърка. Важното е че са с еднаква дебелина - такава, каквато сме я настроили.

Като цяло можеше и по-бързо да се работи, но ние си правихме лаф-моабет и разточването се вършеше между другото.

rosty_sz
09.01.2016, 08:48
Снимки ще има ли?
Балгодаря

мухозол
09.01.2016, 09:45
Матеев не знам тази машина за грозде дали ще върши работа .Аз се опитвам с шнекова преса или просто казано месомелачка без нож и решетка, а отпред конус с определен размер и найлон на ръкав .

Валентин.
09.01.2016, 10:58
За питки ползвам амбалажна хартия 35/50см. Побира около 500гр. Слагам захаросан мед, прегъвам на 2 и крайщата ги загъвам. Мачкам-разточвам с каквото ми падне до около 1см. За 20-30 кошера не е проблем. Не подхранвам много, повече отводките и хванати рояци. Втора година няма да ползвам захар. През декември забърквам 2кг. прашец и 8 кг. мед, бъркам няколко дни редовно че да се разтвори прашеца. После оставям да стегне и захароса до февруари. Тогава залагам по 1 питка, някой ако изядят по-бързо получават втора до цветята и зарзалийте. Това са първите прашецодайни при мен, няма лешници няма дренки.

Mateev
09.01.2016, 16:16
Снимки ще има ли?
Балгодаря
Ето един клип как разточваме питките от преди 10 минути. В рамките на деня до момента 3-ма човека са разфасовали около 500 килограма, а до края на работното време може би ще станат 700. Общо 24 работни човекочаса или това прави средно по 1 кесийка на 30 човекосекунди. Следователно цената на разфасоването като работно време е само 4 стотинки на килограм (кесийка) при надник 5 лв. на час.


https://www.youtube.com/watch?v=2c8SdjAo47E&feature=youtu.be

rosty_sz
09.01.2016, 19:31
БРАВО
:win:
СУПЕР СЕ ПОЛУАЧВА.
:yahoo:

m_pchelari
09.01.2016, 21:31
Матеев при тези мащаби в които работиш нямаше ли да е по-лесно направо да слагаш от готовите пакети по 2.5 кг. Готови пакетирани, целия този процес щеше да се елиминира. За твоите количества цената сигурно ще ти я дадат като на едро.

Цеко
09.01.2016, 21:58
Горе долу става въпреки че усилието при въртенето е голямо (така е и при мене), но защо прегъвате питките на две? След време не се ли вкоравяват в това положение и става по трудно за поставяне в кошерите? За тези които ги интересува как работи една истинска машина за разточване ;)


https://www.youtube.com/watch?v=bCkJA0xCJjA

Mateev
09.01.2016, 21:58
Матеев при тези мащаби в които работиш нямаше ли да е по-лесно направо да слагаш от готовите пакети по 2.5 кг. Готови пакетирани, целия този процес щеше да се елиминира. За твоите количества цената сигурно ще ти я дадат като на едро.

Няма как да слагам питки по 2.5 kg. При финландските кошери няма място. Затова и се старая да разточвам ТЪНКИ ПИТКИ. Осен това така ми излиза по-евтино - около 2 лева на питка от 1 kg. Храната е супер - АПИФОНДА. Работниците така или иначе щях да им давам заплата, дори и да не се налагаше да ги карам да разточват храна, така че дори и 4-те стотинки труд можем да го броим за нула.

Ето това бяха 3-те съображения за вземането на тазгодишното ми решение. Има и други по-дребни съображения, като например доверието, което имам в немската храна. Също и факта, че тя не засъхва, не се стича и т.н. Миналата година си правих различни експерименти с много видове храни - нагрявах ги, замразявах ги, суших ги и всякакви други подобни. Най-добре се представиха именно апифондата и сръбската храна, като сръбската храна има някаква склонност да изсъхва, а апифондата няма. Миналата година надделя сръбската храна, защото ме беше страх, че ще загубя страшно много време в разточването на апифондата. След като обаче разреших проблема с разточването, вече апифондата е абсолютен лидер за мене, и от сега нататък ще ползвам само нея.

бат тянко
09.01.2016, 22:02
Матеев, понеже видях че ви лепне по кантара и масата. Предлагам да ръсите като мен по малко пудра захар, за да е по удобно за работа. Ако не сте опитали разбира се.

Mateev
09.01.2016, 22:10
Горе долу става въпреки че усилието при въртенето е голямо (така е и при мене), но защо прегъвате питките на две? След време не се ли вкоравяват в това положение и става по трудно за поставяне в кошерите?

Няма проблеми със сгъването на питките. При стайна температура апифондата е сравнително мека. Това го видяхте на клипа. Кашоните с готоворазточени питки ще стоят на стайна температура до момента, до който ги разнеса по пчелините (в следващите 2-3 дена). След това самите пчели ще се грижат да я поддържат топла.

Не знам дали сте правили експерименти с други храни, но апифондата е единствената, която има ИДЕАЛНА КОНСИСТЕНЦИЯ. Сръбската храна е доста по-твърда при същите температури (20-25 градуса). Там над кълбото вероятно ще са същите температури и меката консистенция ще е идеална за да могат пчелите да вземат храната. При отрицателни температури сръбската храна става твърда като камък, а апифондата все още запазва сравнително добра консистенция. Това означава, че пчелите ще могат да я ядат дори и по периферията на питката, която е доста по-студена от центъра. Със сръбската храна това не се случва - периферията остава неизядена.

Mateev
09.01.2016, 22:12
Матеев, понеже видях че ви лепне по кантара и масата. Предлагам да ръсите като мен по малко пудра захар, за да е по удобно за работа. Ако не сте опитали разбира се.

Благодаря за съвета. Ще се възползвам от него.

Цеко
09.01.2016, 22:19
Матеев, понеже видях че ви лепне по кантара и масата. Предлагам да ръсите като мен по малко пудра захар, за да е по удобно за работа. Ако не сте опитали разбира се.
Може питките да се слагат на кантара направо с пликовете и тогава да се дослагва или отвзема от тях. Матеев защо след като си доволен от Апифондата „отсвири“ Апиинверта (горе долу са на една цена) и започна да си правиш собствен инвертиран сироп? Май и с питките скоро ще стане така, все пак на 6 тона питки разликата никак не е малка?

бат тянко
09.01.2016, 22:31
Цеко не е по добре, защото плика се цапа. А със самата питка ще се борави по-трудно върху кантара. Личен опит !

Цеко
09.01.2016, 22:41
Цапането на плика е въпрос на рутина, аз от началото се омацвах до ушите, но с течение на времето (омесването на повече кг:laughing:) така започнах да въртя шпаклата че почти нищо не оставаше в съда където замесвах тестото и пликовете си бяха като нови ;) ... и почти не се налагаше да ги тегля на кантара :laughing: . Тъкмо им хванах „цаката“ и вече си бях изпълнил нормата за тая зима...

Mateev
09.01.2016, 22:44
.... Матеев защо след като си доволен от Апифондата „отсвири“ Апиинверта (горе долу са на една цена) и започна да си правиш собствен инвертиран сироп? ....


Ами защото на мене инвертирания сироп ми излиза по-малко от левче на килограм. Ха-ха ...... просто финансови съображения. :)

Цеко
09.01.2016, 22:53
Ами защото на мене инвертирания сироп ми излиза по-малко от левче на килограм. Ха-ха ...... просто финансови съображения. :)

Това ми е ясно, и килограм питка собствено производство пак на толкова горе долу ще ти излезе, за това питам (за финансовите съображения):laughing:

vencii
09.01.2016, 22:54
Матеев мислил ли си за някакъв банциг който да реже филии от блокчето през 10 мм.

Mateev
09.01.2016, 22:56
Това ми е ясно, и килограм питка собствено производство пак на толкова горе долу ще ти излезе, за това питам (за финансовите съображения):laughing:

За направата на собствени питки все още си нямам собствени машини. Сам разбираш, че при няколко тона не може да си изграя да бъркам и меся на ръка.

Иначе отдавна си търся две машини, но да са на изгодна цена - хромникелова ярмомелка, за да си правя пудра захар, и тестобъркачка. Когато се комплектовам, вероятно и питките ще започна да си ги правя сам. Но всяко едно нещо по реда си .... ха-ха ..... :)

Mateev
09.01.2016, 23:01
Матеев мислил ли си за някакъв банциг който да реже филии от блокчето през 10 мм.

Специално при апифондата няма как да стане - прекалено е мека. Ако искам да използвам някакъв банциг (или високооборотен кръгъл нож), ще се наложи предварително да я замразявам, но тогава пък много трудно ще минава през разточващата машина. Така че в момента ме устройва и ръчното рязане. Ти сам видя, че не отнема кой-знае колко време.

Ако някога реша да стана производител на питки за продан на пазара, тогава естествено ще се оборудвам с модерни машини. Сега обаче при няколко тона на година не си струва. Цялата олелия ще е само няколко дена и ще я повторим чак догодина по това време.

Искрен Мутафов
09.01.2016, 23:02
За направата на собствени питки все още си нямам собствени машини. Сам разбираш, че при няколко тона не може да си изграя да бъркам и меся на ръка.

Иначе отдавна си търся две машини, но да са на изгодна цена - хромникелова ярмомелка, за да си правя пудра захар, и тестобъркачка. Когато се комплектовам, вероятно и питките ще започна да си ги правя сам. Но всяко едно нещо по реда си .... ха-ха ..... :)

http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&product_id=382

https://gordyan.wordpress.com/2013/12/14/%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D 1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%83%D0%B4%D1%80%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B0/

Цеко
09.01.2016, 23:05
Към Матеев

Благодаря за отговора, това исках да разбера, дали машините са ти проблем или апифондата е толкова „фантастична“ че не би я заменил с питки собствено производство.

Mateev
09.01.2016, 23:11
Не съм чак толкова голям фен на апифондата. Наистина е хубава храна, но ако мога да се размина по-евтино със собствени питки, ще го направя.

Искрен Мутафов
09.01.2016, 23:13
http://youtu.be/2Ek7A3nqJRw

Първото клипче съм го свимал около Коледа, и питките са отдавна в кошерите. Всички останали клипчета са от преди няколко дни, тестото е напълнено в пласмасови тенекии от сирене и е оставено да втасва(ферментира). Разфасоването ще е в края на януари, малко преди да поемат към кошерите. За около един ден аз и ТЕСТОМЕСАЧКАТА замесихме 442 килограм. Пробвах разфасоване с гроздомелачката, но стават по-тънки отколкото ми се иска, и събират около 750-800 грама, така че ще си правя машина за разфасоване по модела на Матеев(преди да я е патентовал;) )


http://youtu.be/i50P9sQ_dsg


http://youtu.be/vKLT88h4u4o

Искрен Мутафов
09.01.2016, 23:14
http://youtu.be/cSPyIlKAoNM



http://youtu.be/mfGi7hBeEn4

Искрен Мутафов
09.01.2016, 23:15
http://youtu.be/tRQ9NRUdXck


http://youtu.be/FrMS4adstWc

Дамян Дамянов
10.01.2016, 00:01
https://www.google.bg/search?client=ubuntu&channel=fs&q=%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB %D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2+%D1%80%D1%8A%D0%BA%D0%B0% D0%B2&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=AIKRVtj6CMKz8weqz5SQDA#channel=fs&q=%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB %D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2+%D1%80%D1%8A%D0%BA%D0%B0% D0%B2

munchoE
10.01.2016, 02:52
http://www.konikaroma.com/products.php?cat_id=23

agro
14.01.2017, 21:56
Мисля, че изчетох каквото имаше за четене по въпроса за питките. Мед за питки нямам, нали съм още новобранец. За пудра захар и сироп разбрах, че ще стане. За разните му стимулиращи пилото добавки не му е времето сега, а през февруари-март. Никъде не прочетох може ли питките да се забъркват с инвертиран, вместо с обикновен захарен сироп и дали има смисъл. Освен това се чудя, ако обезводнявам инвертирания сироп под вакуум /имам тази възможност/, дали в един момент сиропа няма да кристализира в онази мекичка бяла каша в хранилките, описана в темата за инвертирания сироп?

ch.atanasov
14.01.2017, 22:06
Мисля, че изчетох каквото имаше за четене по въпроса за питките. Мед за питки нямам, нали съм още новобранец. За пудра захар и сироп разбрах, че ще стане. За разните му стимулиращи пилото добавки не му е времето сега, а през февруари-март. Никъде не прочетох може ли питките да се забъркват с инвертиран, вместо с обикновен захарен сироп и дали има смисъл. Освен това се чудя, ако обезводнявам инвертирания сироп под вакуум /имам тази възможност/, дали в един момент сиропа няма да кристализира в онази мекичка бяла каша в хранилките, описана в темата за инвертирания сироп?

Голям форум-необятен. Аз пък не съм чел за питки със сироп. Питки с инверт стават без проблем. Какво имаш в предвид-" обезводнявам инвертирания сироп".

kubio
14.01.2017, 22:07
...Никъде не прочетох може ли питките да се забъркват с инвертиран, вместо с обикновен захарен сироп и дали има смисъл.

Има и е желателно.


Освен това се чудя, ако обезводнявам инвертирания сироп под вакуум /имам тази възможност/, дали в един момент сиропа няма да кристализира в онази мекичка бяла каша в хранилките, описана в темата за инвертирания сироп?

Над 66-67% сиропа почва да кристализира бавно...