PDA

Виж пълната версия : Зазимяване 2014.



Страници : [1] 2

Nik_m
27.07.2014, 18:31
Отварям темата защото скоро ще започваме подготовката.
Ще напиша моя план за работа, да сравним кои как ще действа за да може да откраднем някой идея.
От 15 август ще направя 4 подхранвания с Нозевит +, след това 8 с витамини до 15 септември.
И 2 третирания за акара първото още се колебая дали с ленти или с опушване и като спре пилото второто с ОК.

Петър84
27.07.2014, 19:27
Отварям темата защото скоро ще започваме подготовката.
Ще напиша моя план за работа, да сравним кои как ще действа за да може да откраднем някой идея.
От 15 август ще направя 4 подхранвания с Нозевит +, след това 8 с витамини до 15 септември.
И 2 третирания за акара първото още се колебая дали с ленти или с опушване и като спре пилото второто с ОК.Във някоя от темите беше писал че миналата зима нямаш умрели семейства.Защо и тази зима не ги зазимиш каквото си правил миналата.

Nik_m
27.07.2014, 20:10
И миналата година така ги зазимявах след 12 подхранваня с рядък сироп и витамини за стимулиране на майката, но тази ще добавя Нозевит + заради влажното време и второ третиране за акар защото ме натискаха гадините.
Даже миналата година направих доста глупости, но топлата зима ме спаси.

kapanec
27.07.2014, 20:40
Моят план започна сега подхранване+витамина (300гр) до 15.08 в тоя период две подавания със Нозевит + и Апифит ,след това до запасяване +витамини(по големи количества със по голяма захарност, може инвертиран да ползвам зависи какви ,ще са необходимостите) до 30.08.после четири под хранвания през четири дена със Нозевит + и Апифит до средата на септември.За акара 4 пъти чрез напръсквания със разтвор на ОК през 7 дена ,и Октомври едно третиране със мъглообразувател (Фогер).

m_pchelari
27.07.2014, 21:45
Еййй аз още на море не съм ходил а хората се зазимяват вече :) То верно, че пчелите ги храним вече по-добре от децата си.

jojonov
28.07.2014, 06:30
Аз също нямах нито едно загинало семейство миналата зима и ще действам и за тази по същия начин: Някъде през септември 2 третирания с оксалова киселина през десетина дни, после им казвам, че са зазимени и това е. Никакво стесняване, пренареждане, подхранване и подобни щуротии. Към средата на октомври ще сложа и мишкарниците. ( Тази година забелзвам , че има доста повече полски мишки от други години)

Георги Кръстев
28.07.2014, 09:12
Миналата зима третирах само веднъж с варостоп. Сложих мише предпазителите и това е. Не съм подхранвал, не съм стеснявал. Имах загинали точно 2 семейства от глад, но това беше напролет. Това беше в края на февруари, когато ходих да им слагам 2-те питки. Тази зима мисля да третирам с ОК 2 пъти и да подхраня, също така и ще стесня. Като ще взема по 1 пита с мед, за отводките април месец.....

asti
29.07.2014, 08:06
Здравейте, аз от тази година имам 4 кошера пчели. Казвам 4-ри за да видя как ще се справям и дали ще мога. Мисля догодина да ги увелича до 20 кошера. Поне такъв ми е плана. Та събота 26.07.14г. им сложих ленти "Варотом" на 10 рамковите по 2 ленти, и по 3 ленти на 12 рамковите, който ленти ще отстраня на 17.08.14г. Не съм забелязал пчелите да ми са болни дори ме съветваха да не слагам. Но аз си сложих за всеки случай надявам се да не съм сгрешил с това мое своеволно решение. При разговори с познати който са пчелари споделят различни мнения за зазимяването на техните пчели. Едни казват че зимата от вън на кошера слагат фибрани макар че кондензирал кошерите. Други казват да не мисля щуротии и да си ги оставя така както са. Мислех си да заменя фибрана както правят колегите с каменна вата, но ми казаха че и от това нямало смисъл. Кошерите са ми новички от 33мм дърво. Региона в който са пчелите е : "Централна Южна България". Обръщам се за съвет какво да правя за зимата, да мисля външна изолация или да не мисля? Това ми е дилемата. Преградните дъски /да ги нарека/ след като стесня семействата с по 2 рамки ще е направена от фибран /те всъщност за готови и чакат да бъдат поставени/. Поздрави и лек ден на всички Ви.

Вълчан
29.07.2014, 08:19
Остави си кошерите, без всякави външни изолации! Стеснява се напролет, зимата може и да им по широко между две пити. Събират се повече пчели и по лено подържат температурата.

Ristis
29.07.2014, 11:23
Какъв е проблемът да се поставят някакви "дишащи" изолации, които да държат по-висока температура вътре? Не става дума за фибран, ако трябва ще е още дърво? Аз съм с 2.5 см стена, първа зима ще им/ни е и също възнамерявам да удебеля стените, включително ще сложа и пластмасова мрежа по оградата, за да ги предпазва поне малко от снежни навявания.

kseno
29.07.2014, 12:08
Говори се за зимуване на мрежесто дъно ..... Защо не вземете да им иззидате около кошера с тухли и вар???

Ristis
29.07.2014, 12:47
^ Къде се говори за зимуване на мрежесто дъно? Ако толкова те дразни въпросът ми, подмини го, няма нужда да се правиш на интересен.

kunev
29.07.2014, 13:12
Аз също считам , че в желанието си да направим нещо добро за пчелите често се престараваме излишно а в някои случаи стигаме до откровени глупости. Моите отново ще зимуват с мрежестите дъна а ще имам и такива чиито стени на кошерите са с дебелина 12 мм

Pavel_Bs
29.07.2014, 15:30
Колеги,всички обичаме пчелите си,но в стремежа да ги улесним,не им вършим голяма услуга.Все едно имате малко дете,което постоянно обличате дебело,пазите го да не се изцапа и т.н. и накрая резултата ще бъде един често задаван въпрос - къде сбърках?

joromainata
01.08.2014, 14:02
17951796моите 3 та година ще зимуват на мрежесто дъно и нямам оплаквания а и добре се развиват

tarty
01.08.2014, 14:51
Пчелите загиват от глад,не от студ.

kartagen27
01.08.2014, 16:59
Рояците които се хващат по клони на дървета, стрехи и тн. кой им слага топлоизолации !? ми никой и не загиват от студ - следователно студа не им е чак такъв проблем ... следователно не се вманиачавам в тази "грижа". Аз силните семейства мисля, че въобще няма да ги храня (даже може да се наложи като махна магазините около 20ти август да вадя и плодникови пити и да слагам празни защото се очертава да има много до късно поддържаща планинска паша а те са наблъскали плодника с мед. Имам една отводка и едно рояче на които ще ударя по едно рамо със захарен сироп (или ще им сложа готови пити с мед от силните кошери - това ще го решавам в движение). Третирам срещу вароатоза с лентички и ги оставям намира. Някъде средата на Ноември ще им сложа по едно парче стъклена вата под капака и следващо отваряне чак като стане време за питките от захаросан мед и пудра захар.:cool:

зуница
01.08.2014, 17:42
Колега,joromainata ,
"Кефиш" ме със снимката.Така трябва да изглежда пчелар при работа с пчелите.Без скафандър , ръкавици и димогенератор.Успех!

jordanov
01.08.2014, 19:34
Хаха Жорката е много готино момче ама май вече му трябва стълбичка? :)

m_pchelari
01.08.2014, 19:52
Пчелите загиват от глад, не от студ.
Това си е доста фалшива истина. Дефакто е така, но при под минус 12-13 градуса консумацията на мед скача 6-7 пъти, което води до повишена влага в кошера, повишен риск от стомашни проблеми, нозматоза и така нататък. Така че зависи за каква зима говорим. Много хора хранят януари, февруари, но според мен това е все едно да спреш маратонец 5 километра преди финала и да го натъпчеш със свинско.

BUGI
02.08.2014, 23:16
17951796моите 3 та година ще зимуват на мрежесто дъно и нямам оплаквания а и добре се развиват
Да неса ти р-чичките на погрешно мјасто?

ahilis
03.08.2014, 00:41
Пчелите загиват от глад,не от студ.
И аз съм против тази "поговорка." Зависи от много фактори през които ще преминат пчелите по време на този СТУД за който говорим. Много пчели са умирали и ще умират макар плодниците да са пълни с мед и обратно. Пчеларят е основният фактор, който да отрегулира начина за благоприятното презимуване на пчелите.

joromainata
05.08.2014, 20:40
и скафандър слагам и димогенератор паля за всеки случай да имам запален под ръка иначе ги работя така как съм на снимката
а за стълбичката верно трябва доста е трудно вече на тази височина аз стъпвам на празен корпус

ahilis
05.08.2014, 21:13
иначе ги работя така как съм на снимката
Ха-ха. Да ти пратя ли моя снимка да видиш аз как ги работя. Ще ти подскажа- само по було(и едни колко смокинов лист изрязани стари дънки), че малко ми е неудобно да ходя на работа с подути очи.

todor_19
06.08.2014, 17:19
Здравеите ,колеги.Начина на зазимяване ми е следният-около 15 август преглеждам плодниците за количеството запас с мед за зимата.Ако е малък до 15 септември подхранвам захарен сироп 1 към 1.Веднага правя 1 третиране с накапване на ОК.Около 10 ноември правя двукратно третиране с ОК и поставям магазините над плодниците с рамките за да ги предпазя до пролетта от молци,като поставям платно с отвор между плодника и магазина и пръчки диаметър 8 мм.за да могат пчелите да се придвижват под платното.Кошерите са ДБ.От плодниците мед не вадя.

kapanec
06.08.2014, 19:37
Здравеите ,колеги.Начина на зазимяване ми е следният-около 15 август преглеждам плодниците за количеството запас с мед за зимата.Ако е малък до 15 септември подхранвам захарен сироп 1 към 1.Веднага правя 1 третиране с накапване на ОК.Около 10 ноември правя двукратно третиране с ОК и поставям магазините над плодниците с рамките за да ги предпазя до пролетта от молци,като поставям платно с отвор между плодника и магазина и пръчки диаметър 8 мм.за да могат пчелите да се придвижват под платното.Кошерите са ДБ.От плодниците мед не вадя.
Какво платно използваш

todor_19
06.08.2014, 21:01
Какво платно използваш

Платно,задължително от памучен плат,за да не се спарва вътре гнездото и да не става конденз, да може да става вентилация.Това,колега е наи важно за зимата ,постоянния обмен на въздуха и наличието на достатъчна храна за зимата.Заедно с унищожаването на акара с ОК.Лентите,които ги продават са менте и загуба на пари и на кошери.

vlado 9
06.08.2014, 21:36
Платно,задължително от памучен платА като го налепят с клей,както сега заклейват дали има значение от какво е платното

kapanec
06.08.2014, 21:46
Платно,задължително от памучен плат,за да не се спарва вътре гнездото и да не става конденз, да може да става вентилация.Това,колега е наи важно за зимата ,постоянния обмен на въздуха и наличието на достатъчна храна за зимата.Заедно с унищожаването на акара с ОК.Лентите,които ги продават са менте и загуба на пари и на кошери.
Благодаря за отговора колега, само още нещо да попитам .Понеже казваш ,че вдигаш магазините във началото на ноември над плодника до тогава магазините къде ги държиш

todor_19
06.08.2014, 21:57
Благодаря за отговора колега, само още нещо да попитам .Понеже казваш ,че вдигаш магазините във началото на ноември над плодника до тогава магазините къде ги държиш

Така,значи днес извъртях от магазините мед,поставих ги над плодниците,където ще останат няколко дни ,за да може пчелите да ги почистят.После ги слагам в стая,по няколко магазина един над друг с рамките,напушвам ги със сяра двукратно през 10 дни,за да може да ги предпазя от молците.

todor_19
06.08.2014, 21:59
А като го налепят с клей,както сега заклейват дали има значение от какво е платното

Колкото и да го налепят с клеи колега ,през памучният плат винаги ина вентилация,която не позволява конденз.

n.kostadinov
07.08.2014, 11:08
а възможно ли е на лр кошер да се замени възглавницата с памучен плат и отгоре капака?

todor_19
07.08.2014, 12:44
а възможно ли е на лр кошер да се замени възглавницата с памучен плат и отгоре капака?

Значи,наи напред да уточним нещо.Възглавницата под капака се поставя за да може лятно време ,ако кошерите са на слънце целодневно да не прегрява гнездото от топлината на капака,а не за да предпазва пчелите от изстиване.Зимно време тази възглавница обаче причинява голяма вреда.Задържа изпаренията и поема влагата ,пречи на въздухообмена в гнездото,то е влажно и оттам почват болестите.Наи важно за пчелите е достатъчно храна за зимата ,сухото гнездо ,от добрия въздухообмен и третиране с ОК ноенври.Моите кошери са под овошки ,лятото са на сянка след 10 часа и нямат нужда от възглавница,а само над рамките плат 1 слои с площа на плодника,а под плата 4 пръчки напречно на рамките ,за да може пчелите да се придвижват отгоре между рамките.оставам един отвор в плата ,над които поставям хранилката.Тази хранилка стои там постоянно,макар и празна през лятото,защото там също отива част от изпаренията и кондензират в вид на капки.Памучноя плат над плодника

delpi
07.08.2014, 13:18
Не е ли по-добре магазина с празни рамки за зимата да се поставя под плодника, вместо над него?

iskren78
20.08.2014, 19:26
какво да слагам в този фогер и кога да го ползвам?

atanasov_msb
20.08.2014, 19:31
Не е ли по-добре магазина с празни рамки за зимата да се поставя под плодника, вместо над него?
ами аз така направих ще ти кажа напролет резултата но обема според мен едва ли пречи храна да има

iskren78
20.08.2014, 19:54
какво да слагам в този фогер и кога да го ползвам?
а сега де ????????????

Nik_m
20.08.2014, 20:58
Пашата закъсня тази година и ще започна третирането от началото на септември.
Стимулиращо подхранване с рядък сироп май няма да се наложи, кошерите тази година са много добре на пило в момента.

Fogzyi
21.08.2014, 17:25
Здравейте и аз се запалих тази година по пчеличките ама нищо не отбирам.)Пролетта си хванах рой и август месец купих още 5 кошера.Роя изгради 12 плодникови рамки и мед е събрал мисля достатъчно, по мое изчисление има над 15кг.Другите кошери също са добре освен един който ме съмнява че е със стара майка, но ще го "зазимя" ако е писано да оцелее ще го бъде.И понеже ми е тъмна Индия четох много гледах филми и какво ли не в момента в главата ми е каша и то голяма.Въпроса ми е свързан по темата намислил съм да извадя по една рамка от кошер(ДБ) и да увелича междурамковото растояние, да не стеснявам но се чудя да поставя ли магазините над кошерите или не моля знаещите да ми дадат съвет.

m2m2m
21.08.2014, 20:30
Здравей колега, и аз като теб от таз година имам 5 кошерчета ЛР, и чета, и гледам филми, абе същата ситуация. Но да ти кажа какво знам от стар пчелар с над 80 кошера ДБ, зазимява като поставя празния магазин под корпуса, а на пролет го връща над него. Защо увеличаваш разстоянието между рамките ? С каква цел ?

Fogzyi
22.08.2014, 05:36
Здравей колега, и аз като теб от таз година имам 5 кошерчета ЛР, и чета, и гледам филми, абе същата ситуация. Но да ти кажа какво знам от стар пчелар с над 80 кошера ДБ, зазимява като поставя празния магазин под корпуса, а на пролет го връща над него. Защо увеличаваш разстоянието между рамките ? С каква цел ?

И аз смятам като теб че магазина от долу е удачния начин за да не се раздели кълботои да му се даде достатъчнопространство за да има добра циркулация на въздуха а оттам и изхвърляне на влагата.При мен проблема е че ДБ са с крачета и нямам подвижни дъна, а не ми се прави тъй като догодина мисля да мина на ЛР и всичко еднотипно. Разтоянието ще го увелича с цел да има повече пчелички в междурамие за да си подържат микроклимата по лесно, поне така мисля.

jojonov
23.08.2014, 04:47
Увеличаването на междурамието за зимата ми с струва грешка. Стесняването сега- също с нищо няма да помогне, каквото и да казват.

Mateev
23.08.2014, 05:31
И аз мисля че увеличаването на междурамието ще е грешка и ще направи кълбото по-рехаво. Колкото до стесняването - мисля че е полезно, но не заради топлоизолацията, а заради това кълбото да бъде направлявано по посока на питите с меда, ако са по-малко от 10. Ако например се зазимява на 6 рамки, 7-мата може да е преградна дъска, а зад нея се оставят празните пити. Преградната дъска не е необходимо да е плътна. Може и най-обикновена неизградена рамка с пластмасова основа. Нека едичнични пчели да минават зад нея, ако си поискат. Важното е цялото кълбо да не минава и да си стои в зоната с меда.

Миналата година имах успешно презимували семейства само на 3 рамки. Тази година вероятно също ще се наложи масово да зазимявам на 4-5 или 6 рамки, и за да е по-сигурно съм решил да си направя специални преградни дъски. Дори вече ги правя. Представляват рамка с малко по-отдалечени странични стени така, щото да са по-близо до стените на кошера, но не плътно. Рамката е с летвички със ширина 20 mm и е запълнена с 20mm фибран, а от двете му страни съм сложил тънък лист ЛАЙТЕКС или ТУПЛЕКС. Това е едно и също, но произведено от различни фирми - представлява тънък лист олекотена разпенена пластмаса с гладка повърхност.

Всеки един мой плодник ще получи в комплектацията си по една такава рамка (дъска) и тя никога няма да се маха от него. Когато е необходимо стесняване (напр. при нови отводки или през зимата) - ще се прави. Когато не е - дъската ще си стои плътно от едната страна на корпуса. С такава дъска са оборудвани и всички нуклеуси от фибран, които в момента си произвеждам в големи количества.

zayo
23.08.2014, 07:03
Не знам колко добра е идеята при стеснено семейство зад преградната дъска да се оставят рамки. Нека да кажат колеги който работят с ДБ и стесняват при зазимяване. Аз лично съм виждал при ДБ, семейства да образуват две кълба - основно и по-малко на рамките зад преградната дъска, като в нередки случай по-малкото загива през зимата. Зазимявал съм семейства на 5-6 рамки в един корпус на ЛР в южната му страна, като зад преградната дъска съм слагал увит стиропор и до сега не съм имал загуби. При малко по-развита отводка 7-8-9 рамки покрити с пчели, корпуса в които се намират го качвам като втори, а в първи под тях -празни изцентрофугирани рамки или маломедни такива .

ahilis
23.08.2014, 07:35
Не знам колко добра е идеята при стеснено семейство зад преградната дъска да се оставят рамки. Нека да кажат колеги който работят с ДБ и стесняват при зазимяване. Аз лично съм виждал при ДБ, семейства да образуват две кълба - основно и по-малко на рамките зад преградната дъска, като в нередки случай по-малкото загива през зимата. Зазимявал съм семейства на 5-6 рамки в един корпус на ЛР в южната му страна, като зад преградната дъска съм слагал увит стиропор и до сега не съм имал загуби. При малко по-развита отводка 7-8-9 рамки покрити с пчели, корпуса в които се намират го качвам като втори, а в първи под тях -празни изцентрофугирани рамки или маломедни такива .

Ако има мед на тях, идеята е той да бъде почистен от пчелите. Ако няма, то те просто ще стоят там като на склад. Имам един наивен въпрос. Защо се стеснява? Аз сам ще си отговоря. За да е по - топло на пчелите. ДА. Слагаме преградната стена и сме спокойни- на пчелите вече им е много топло. Според моето МИСЛЕНЕ дали ще умреш в голяма стая от студ или в малка е все едно. Е, във втория ще страдаш и от клаустрофобия-бонус. Всяка една празна пита представлява и изпълнява ролята на преградна дъска. В случая- много дъски, защото ще има повече пити, които на практика изместват голяма част от въздуха (студения). Второ- през слънчевите дни кошера ще се затопля, а от там и те, впоследствие ще акумулират и ще запазват топлината за по дълго време. Ще кажете, ами няма ли да акумулират студено, когато няма слънчеви дни? Не. Питите повече поглъщат топлина отколкото студ. Иначе пчелите щяха да използват всички тук стиропори, лайтекси, туплекси и всякакви там гипскартони и замазки. Пази боже. Аз като не ги стеснявам да не би да са ми измрели пчелите? Мисля, че това е неоправдана хамалогия и безпокойство на пчелите.

argilov
23.08.2014, 07:42
С каква цел е стериопора,преградните дъски са също излишно бреме.Ако не вярваш пробвай на 1 или 2 кошера.За мен е много важно мрежата,колко да е отворена,дали да е отворена,отпред или отзад.

станчо
23.08.2014, 09:27
Здравейте колеги, искам да споделя как аз зазимявам моите пчелни семейства. Работя с 12 рамкови дадан-блатои кошери. Началото на август изцентрофугирам меда от магазините, ако има, и ги махам от кошерите. Преглеждам плодниците и оставям пчелното семейство на 9 рамки,преградна дъска, и две пити зад преградната дъска, които са или за бракуване или много светли и не стават за зимуване, като междувременно разпечатвам меда по тях за да го пренесат пчелите в гнездото. Поставям по 3 варостоп ленти или по 2 варотом ленти. Започвам да подхранвам по 2 пъти седмично с по 600мл. захарен сироп 1:1 с преварена хлебна мая и така до началото на септември. Ако има семейства с много малко мед или ги подхранвам с гъст сироп с поставепи по две хранилки на кошер пълни до горе, или пълня хранилката до горе само с мед. Началото на септември махам питите зад преградната дъска, по тях вече нама мед и пилото се е излюпило, ако е имало. Стеснявам на 7 или 8 рамки, зависи от силата като слагам излишните пити зад преградната дъска и отново им разпечатвам меда, спирам подхранването. Началото на октомври махам питите зад преградната дъска, махам лентите, подреждам гнездото в средата на кошера уплътнявам с възглавници пълни с вестници и слама, разстоянието между питите оставям колкото може по-малко. Обръщам горната възглавница с отвора за хранилката назад, махам хранилката, и на нейно място слагам голяма възглавница пълна със слама. И така вече 11 години нямам загинало пчелно семейство. В края на февруари започвам подхранване с по 400гр. медено-захарно тесто с преварена хлебна мая, което поставям направо върху рамките. Не ползвам никакви други лекарства или витамини.

distedi
23.08.2014, 09:41
Ако зимата зад преградна дъска се оставят пълни с мед пити, това ще е допълнително разхождане на пчелите до там и обратно. По-добре да се държат пълните пити пред тази преграда. Ако питите са празни и няма къде да се съхраняват, може да останат отделени по този начин. Mateev, каква е логиката да се оставя преградна дъска в кошерите дори през активния сезон? Няма ли да е по-добре, вместо такава, да се остави там нормална пита за събиране на мед? Ако спешно се наложи поставяне на преграда, на пчелина си държа празен кошер с няколко преградни дъски и рамки с восъчни основи. А докато си стои така този празен кошер, се е случвало вътре да влезе и някой рой :)

nikola.vladov
23.08.2014, 11:07
... и за да е по-сигурно съм решил да си направя специални преградни дъски. Дори вече ги правя. Представляват рамка с малко по-отдалечени странични стени така, щото да са по-близо до стените на кошера, но не плътно. Рамката е с летвички със ширина 20 mm и е запълнена с 20mm фибран, а от двете му страни съм сложил тънък лист ЛАЙТЕКС или ТУПЛЕКС.

Аз ползвам такива (подобни) преградни дъски и съм много доволен. Моите са от летви 20x10мм. Фибран 20mm. От едната страна съм заковал с малкия такер фазер (с гладкото навън). От другата няма нищо. Умишлено искам там да е достъпно за пчелите. Гледам да могат пчелите да ходят навсякаде (където имат достъп няма гадини там). Слагах гладък фибран (не го гризат). След като изрязах фибрана го пъхнах в рамката (гледах да влиза пътно). Пчелите по края залепят фибрана към летвата и става супер. Моите рамки са 230x435mm. Пролет като не успея да разширя навреме гледам има пило до преградната дъска (значи тя пази топло и им харесва). Доста съм се колебал за размери (дали да не е по-широка), но в крайна сметка съм се спрял на стандартен размер. Исках да не я заклейват по края към корпуса.

Това дето ползва Матеев не го знам. Може да е по-добро от фазера. На мене фазера ми се видя достъпно и пчелите не му вържат "косур".

Mateev
23.08.2014, 21:44
......Mateev, каква е логиката да се оставя преградна дъска в кошерите дори през активния сезон? Няма ли да е по-добре, вместо такава, да се остави там нормална пита за събиране на мед? Ако спешно се наложи поставяне на преграда, на пчелина си държа празен кошер с няколко преградни дъски и рамки с восъчни основи. А докато си стои така този празен кошер, се е случвало вътре да влезе и някой рой :)

Логиката е да ги оставям за постоянно там на пчелина, а не да ги размъквам насам-натам между склада и пчелина. Да, прав си че мога просто да сложа отстрани няколко корпуса, и в тях лятно време да стоят излишните преградни дъски. Те така или иначе ще са необходими за направата на отводките. Тази година пробвах масово направата на двурамкови отводки. Получава се с почти 100%-ова успеваемост. Технологията е две рамки с пило, преградна дъска и найлон, с който този пакет се завива отвсякъде. Така опакована отводката започва да се развива много бързо.

Mateev
23.08.2014, 21:50
.......Това дето ползва Матеев не го знам. Може да е по-добро от фазера. На мене фазера ми се видя достъпно и пчелите не му вържат "косур". Това е материал, подобен на този, от който се правят кредитните карти. Уж гъвкава пластмаса, но в нея по подобие на фибрана има вкарани малки мехурчета въздух. Страничните стени са гладки, но в обема си е по-лек от нормалното PVC, което прави този материал и по-евтин. Най-важното му преимущество пред фазера е, че не поема никаква влага. Издържа безпроблемно и на киселинната среда вътре в кошера. Пчелите не могат да го гризат, защото е с гланцово покритие. Не го замацват с восък или с прополис, или дори и да има малко тук-там, лесно се чистти (не може да залепне здраво на гладката повърхност).

http://www.tuplex.bg/special_offers,142,%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8% D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8_% D0%B7%D0%B0_%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D 0%B5%D0%BD%D0%BE_%D0%9F%D0%92

Един квадратен метър разпенено PVC с дебелина 3mm струва 6.26 лв. без ДДС. За преградни дъски може да се използва с 2mm дебелина и дори само с 1 mm. Цената тогава ще е 2-3 лева квадратния метър. Цената на фазера е малко по-ниска, но той е хигроскопичен, разрошва се, попива в себе си какво ли не и го държи там, като така може да стане и източник на зарази.

s3s3s3
23.08.2014, 21:58
Това е материал, подобен на този, от който се правят кредитните карти. Уж гъвкава пластмаса, но в нея по подобие на фибрана има вкарани малки мехурчета въздух. Страничните стени са гладки, но в обема си е по-лека от нормалното PVC, което прави този материал и по-евтин. Най-важното му преимущество пред фазера е, че не поема никаква влага. Издържа безпроблемно и на киселинната среда вътре в кошера. Пчелите не могат да го гризат, защото е с гланцово покритие. Не го замацват с восък или с прополис, или дори и да има малко тук-там, лесно се чистти (не може да залепне здраво на гладката повърхност).


Имам интерес към този материал. Ако не е тайна би ли ни казал от каде може да се намери на прилични цени?

Mateev
23.08.2014, 22:08
Ами търси в интернет с ключови думички ЛАЙТЕКС, ТУПЛЕКС, ПЛОСКОСТИ ОТ РАЗПЕНЕНО PVC. Ще попаднеш на няколко вносителя, но гледай внимателно цените. Има както западни листи с висока цена, така и евтини китайски. Аз отначало купувах скъпия ЛАЙТЕКС от една пловдивска фирма, но се сдобих с образци от китайския и визуално не може да бъде различен от оригинала. Сега в понеделник ще пращам камион в София - там има други два вносителя на РАЗПЕНЕНО PVC и мисля да взема и от двата. Ще купя няколкостотин квадрата именно за да си реша проблема с преградните дъски. Досега правех такива само за нуклеусите и отводките, но както казах - за тази зима ще направя по една и за всеки един плодник.

Материала е хубав - ще се накефите. Със сигурност вътре в кошера може да издържи десетки години, без да се повреди.

s3s3s3
23.08.2014, 22:18
Преди време търсих PVC за подвижните табли на мрежестите дъна, но цената не ме устройваше и се отказах.
С какво лепило лепиш разпененото PVC към фибрана?

Mateev
23.08.2014, 22:31
С никакво. Забивам го със скоби в дървото с такер (по периферията на рамката). В центъра не се измята, защото материала е добре изпънат и не е разтеглив.

jojonov
23.08.2014, 23:08
И аз държах един кошер на пчелина пълен с преградни дъски. Докато не ме домързя да ги слагам на отводките. Ми никаква разлика. В този кошер сега е пушалката и малко картони от яйца... преградните дъски съм ги приготвил за преварката на джанковата ракия...и забравям за тях.

Дамян Дамянов
24.08.2014, 00:32
Този материал го знам под името пеноPVC.
Цената му е супер, но има недостатъци като всеки един.
Разтворителите не се разбират с материала, а топлината го прави на макарон.
Трябва да е добре захванат иначе става на хармоника.
Лепенето му е ужас...пробвал съм със силикон,химически анкер,pvc лепило,моментнo (цианоакрилатно) и резултата е дъвка.
Има и друг вариант, може да се ползва велпапе за хранителни продукти от пластмаса е, но не помня каква.
Помня, че имах 3-4 палета с фазер и "велпапето" излезе по-евтино.
За тези материали аз съм доволен от Бестимекс.
Плоскостите от PVC се продават цели 305см х 203см (по памет)
За Варна мога да дам координати.

ЗПЗ Бул.Република (до Баумакс) (ул.Райко Даскалов) (https://www.google.bg/maps/@43.217875,27.876596,3a,75y,52.29h,81.63t/data=!3m4!1e1!3m2!1ssNCa-pU6LMAArjlTGQNSxg!2e0)
Роман Дюлгеров управител
0887976954
052/503 700, 052/503 742

Поздрави

Nik_m
24.08.2014, 06:37
И моите преградни дъски стоят наредени в един ъгъл. Не виждам смисъл да се слагат преградни дъски на отводките, миналата година си играх та ги разнасях и местих а тази никакви дъски и се развиха перфектно.
Пролетта за последно ги ползвах та стеснявах и видях че и от това няма смисъл притеснявам семейството без причина, важно да е добре затоплен от горе. За мен при ЛР кошери това е ненужен инвентар, но всеки си има мнение.

Mateev
24.08.2014, 07:53
Дааааа....... явно това е поредният аспект от пчеларството, в който няма единодушие по въпроса по простата причина, че никой досега не е направил широкомащабни изследвания, за да изследва фактора ВЛИЯНИЕ НА ПРЕГРАДНАТА ДЪСКА. В резултат на това всеки си го прави както си го мисли от позицията на неговата си камбанарийка.

Това пчеларството явно е МНОГО МЪГЛЯВА НАУКА с хиляди условности и с много малко на брой ТОЧНИ И ЯСНИ ПРАВИЛА.

nikola.vladov
24.08.2014, 10:12
Пчелите не могат да го гризат, защото е с гланцово покритие. Не го замацват с восък или с прополис, или дори и да има малко тук-там, лесно се чистти (не може да залепне здраво на гладката повърхност).

Имаш ли инфо дали става за хранителни цели? Мисля, че ще е добро за рамки-хранилки. Във филма с германката имаше такава. Има и в книгата на Венер снимка. И двете са от фазер. Подмокрят се, но зависи от семейството. В някои семейства са винаги сухи, в други са влажни. Ако се накове с такера дали ще се огъне по средата навън? Фазера не се огъва. Мислил съм, че такава рамка-хранилка може и да е преградна дъска. Като е празна се слага оторе една летва да се запуши дупката и готово. Просто още не съм намерил хубав материал за странична плоскост.

Mateev
24.08.2014, 11:41
Ами това е материала, който ще ти свърши работа, само че ще трябва да вземеш по-голяма дебелина, за да стане плоскоста по-твърда. Например 3 или 4mm. А дали става за хранителни цели не знам, но съдейки по това, че е чисто PVC с микромехурчета въздух, предполагам че вероятно става.


По въпроса със здравината и огъването - ами този материал е с коравина приблизително като на фазера, ако е със същата дебелина. Другия вариант да провериш е като вземеш една кредитна карта и се опиташ да я огънеш - това пък е коравината на материала, ако е с 1 мм дебелина.

Дамян Дамянов
24.08.2014, 13:18
Матеев, как завиваш 2 рамки с найлон?
Има ли отвори в найлона странично?
На 90% отводките ги направих на 2 рамки и много добре се развиха.

Ивайло Георгиев - ingivo
24.08.2014, 13:47
Ето мойта подготовка за зимата . 7-21 август 3 третирания през 7 дни с парафин и тимол. Както споменават и други колеги тази година стимулиращо есенно подхранване не е необходимо (може да не е валидно за всички региони !!!) Има стабилна потдържаща паша която държи яйцеснасянето на доста високо ниво . Има много пило към момента има и хранителни запаси (стоковия мед е доста под миналогодишните нива :( ) така че може и да пропусна и запасително подхранване . Зимувам ги на 2 корпуса ЛР с изцяло мрежесто дъно без юргани парцали и други подобни материали :) . Отгоре ползвам брезент с прорез за хранилка и вградена изолация в капака (имам и кошери със милерови хранилки зимуващи по метода на Г.Гърдев) . Оторена прелка на горния корпус е задължителна . Гледам семейството да се намира между двата корпуса при окончателно зазимяване , тоест горния корпус в никъкъв случей не го оставям на 100 % пълен с мед , средните 3-4 пити задължително да имат празни килийки в долната 1/3 -та . От тук на сетне ми предстои 1 или 2 третирания (зависи от контролата на първото ) с ОК чрез покапване някъде началото на октомври а до тогава един контролен преглед за преценка на хранителните запаси и където е необходимо запасяване с инвертен сироп и това ще е . Това е началото на новия пчеларски сезон 2014-2015 г. Изходите от него са пряко свързани със сегашните ни дейности по пчелините . Успех на всички ви !!!

Mateev
24.08.2014, 13:58
Матеев, как завиваш 2 рамки с найлон?
Има ли отвори в найлона странично?
На 90% отводките ги направих на 2 рамки и много добре се развиха.

Няма отвори в найлона. Единствения отвор се явява прелката. Найлона се слага отгоре и отстрани, без много престараване и уплътняване чак до последния милиметър.

Дамян Дамянов
24.08.2014, 15:13
Няма отвори в найлона. Единствения отвор се явява прелката. Найлона се слага отгоре и отстрани, без много престараване и уплътняване чак до последния милиметър.

Тоест завиваш на П рамките.
Аз поставих рамките най-далече от входа и им оставих рамки за градеж, а входа го стесних до 2см.
Рамки слагаш ли след и преди найлона?
Другата година ще пробвам с найлона и ще видим резултата.
Целта ми е да сведа до минимум операциите.
Имах големи проблеми с ухолазки,мравки и паяци при отводките на 2 рамки.
Ти имаше ли такива проблеми?

Mateev
24.08.2014, 21:28
При мене ползвах 5 или 6 рамкови нуклеуси от стиропор или фибран. Техните стени са естествена топлинна защита, така че рамките се слагаха на едната страна на нуклеуса, а найлона се слагаше на Г. Предполагам че за дървени кошери трябва да е на П. Докато семейството е слабо (на 2 или на 3 рамки), то няма достатъчно собствени ресурси да затопля пилото, така че точно в този случай найлона играе ключова роля. Когато семейството се позасили, вече няма нужда от найлон.

Извън найлона нуклеуса си е донапълнен с рамки - изградени или не. По-начало аз практикувам всичкия ми наличен инвентар да си стои там по пчелините и нищо да не се връща обратно в базата, защото това е голям и излишен разход на труд, а от там и на пари. Занесе ли се нещо на пчелина, то вовеки веков си остава там на него. Когато не ми трябва в някой момент, гледам така да го подредя, щото да не пречи. Това ваши с пълна сила и за корпуси и рамки, които зимно време стоят под плодника.

Дамян Дамянов
25.08.2014, 00:47
Това ваши с пълна сила и за корпуси и рамки, които зимно време стоят под плодника.
Тези разходки и съхранение на рамки и на мен не ми харесва и мисля вариант да оставям корпусите на плодника,но ме притеснява, че обема се увеличава 2,3 или повече.
Ще пробвам тази година да оставя няколко семейства с празни рамки.
Цялото местене,склад,молци и т.н всяка есен и пролет, ако мога да го спестя ще съм много доволен.
Аз не ползвам нуклеуси, защото това е още едно нещо за което трябва място и време.
Направо направих отводките в 12р и съм доволен от резултатите с изключение на едно семейство, което сега тръгна, но трудно ще зимува.
Сега мисля да направя полистирена от капака да пасва в корпуса и при нужда да се вади и поставя за преградна дъска.
Само да го измисля как да диша,да не го гризат,евтино,трайно.

Mateev
25.08.2014, 08:26
Ако зимно време се сложат празни корпуси под плодника, и оставим отворена най-долната прелка, то тогава получаваме следните екстри:

1. Пчелите са защитено от силните ветрове, защото прелката е далече от кълбото.
2. Кълбото пак си е на топло, защото топлото бяга нагоре.
3. Пчелите се грижат да няма молец.
4. При пролетното развитие ако случайно забравим семейството, майката сама ще си слезе надолу.
5. Такава една организация е напълно съвместима с понятието ХРАЛУПА - голям обем с дупка отдолу и зимуващи пчели отгоре.

радо
25.08.2014, 10:42
Ако зимно време се сложат празни корпуси под плодника, и оставим отворена най-долната прелка, то тогава получаваме следните екстри:

1. Пчелите са защитено от силните ветрове, защото прелката е далече от кълбото.
2. Кълбото пак си е на топло, защото топлото бяга нагоре.
3. Пчелите се грижат да няма молец.
4. При пролетното развитие ако случайно забравим семейството, майката сама ще си слезе надолу.
5. Такава една организация е напълно съвместима с понятието ХРАЛУПА - голям обем с дупка отдолу и зимуващи пчели отгоре.
Аз пък съм за зимуване на горна прелка и най голямото предимство за мен, е че дори да завали метър сняг и ако има един ден слънчев пчелите излизат да се облетят без проблем .Едно е да излезеш/влезеш на топло веднага съвсем друго да имаш растояние от корпус или два .

delpi
25.08.2014, 13:58
От общо 3 отводки(ДБ10) едната ми се разви по-слабо и взех инвентиран сироп в опаковка 13 кг за да го подхранвам.
Понеже ще ми остане мисля да го дам и на другите ми 2 отводки. При тах обаче положението е, че всичко в плодника е пълно с мед, прашец и пило и съответно не е сигурно къде ще слагат сиропа, ако почна подхраване и на тях. Четох, че подхранването с инвентиран сироп трябва да се прави началото на септември, а не по-късно за да не се амортизират зимните пчели и поради тази причина не мога да оставя подхранването за по-нататък, когато евентуално могат да са намалили запасите от мед.
Мисля, че вариантите ми са два:
1. Центрофугирам по една или две рамки пълни с мед и започвам подхранване. Тогава се предполага, че ще имат къде да слагат инвертирания сироп.
2. Без да центрофугирам започвам подхранване и тогава да се надяваме, че ще допълват, където има място или пък ще надграждат някъде основите за да съберат сиропа.

Дамян Дамянов
25.08.2014, 14:45
По принцип трябва да е така и да няма проблем при по-голям обем.
Но все пак имаме повече въздух за затопляне, но и всяка празна пита е отличен изолатор.
Подпокривните (http://s29.postimg.org/mp3uwe88n/image.jpg) имат странични отвори с поцинкована мрежа сито и вече виждам ръжда по тях, което значи, че влажен въздух минава през тях.
За няколко седмици ръждата избива през цинковото покритие и това ми казва, че всичко работи както го бях замислил.
В хранилката има вода от кондензацията точно както трябва.
Ограничавам въздуха само от прелката, а капака създава ефекта на комина.
Сега трябва да намаля въздуха в подпокривната с полистирен най-вероятно.
Кошерите се проветряват, но не директно.
Топлият въздух се движи по-бързо и всяко негово изстудяване е кондензация.
Влагата намалява плътността (http://en.wikipedia.org/wiki/Density_of_air#Humidity_.28water_vapor.29) на въздуха и колкото и да се говорят глупости с физиката не се спори.
Много правилен е примера с хралупата...да сте виждали хралупа с 20х30см дупка отдолу,че и с метална мрежа ?!?!?
При мен пчелите нямат достъп до метал, а релси имам само на пердетата, но са PVC :D
Прелката, ако не искаме да задържа сняг, то трябва да я направим 30-45°.
Не съм сигурен дали обяснявам всичко точно, но нямам много снимки и все не се сещам да снимам.
Вентилационните отвори са PVC кръгли отдушници (http://s2.postimg.org/5z7b1whcp/image.jpg) 0.50лв/бр
Вложих доста време и мисъл, но съм отворен за нови идеи...

Поздрави

Ангел Йосифов
25.08.2014, 17:46
Много правилен е примера с хралупата...да сте виждали хралупа с 20х30см дупка отдолу,че и с метална мрежа ?!?!?




Аз немога да споря с физиката,но на физ. закони може да се спори с други физ. закони и явно пчелите го могат.Единственно с метална мрежа не съм виждал хралупа.Иначе не малко хралупи,които съм виждал са с отвор даже и по голям от посочения размер-предимно в стари тополи.

Дамян Дамянов
26.08.2014, 03:12
Аз немога да споря с физиката,но на физ. закони може да се спори с други физ. закони и явно пчелите го могат.Единственно с метална мрежа не съм виждал хралупа.Иначе не малко хралупи,които съм виждал са с отвор даже и по голям от посочения размер-предимно в стари тополи.

Извинявам се...не съм се изразил правилно и точно.
Прав си има хралупи с големи отвори, но има и коза с осем крака.
Пчелите ограничават входа си с цел да го защитават по-лесно.
Питите ги градят спрямо входа мисля, че две мнения няма.
Пилото е близо до входа, защото лятото да го охлаждат по-лесно, а меда най-далече за по-труден достъп от неприятели.
Зимата да приемем, че няма пило, а празната пита е там и спира студения въздух.
Пчелите гледат да нямат пряк достъп със студения въздух.
Ако отвора е голям го пълнят с прополис или правят много мостове или извиват питите на "С".
Аз не съм видял зимата при -10 пчелите да стоят на входа и да вентилират.

Поздрави

argilov
26.08.2014, 06:38
Пчелите не търпят две неща:Голями отвори заради кражбите и течения.А това че има изключения,пример:рой на храст са по скоро аномалии.

Ангел Йосифов
26.08.2014, 17:52
Преди няколко години работих в район в който в радиус от 500м имаше 5 хралупи в тополи и 7 рояка в стълбове.В две от хралупите можеше да се навре голямо куче.Една хралупа беше в клон 50-60 градуса насочен нагоре като оръдие(мисля,че на тази мога да намеря снимка).Една от хралупите беше с два отвора,като долния беше 15см широк и около70см висок,а самия ствол беше кух с поне 4м височина на кухината.Аномалия или не,но аз не съм напъхал тези пчели там.

Дамян Дамянов
26.08.2014, 18:30
Преди няколко години работих в район в който в радиус от 500м имаше 5 хралупи в тополи и 7 рояка в стълбове.В две от хралупите можеше да се навре голямо куче.Една хралупа беше в клон 50-60 градуса насочен нагоре като оръдие(мисля,че на тази мога да намеря снимка).Една от хралупите беше с два отвора,като долния беше 15см широк и около70см висок,а самия ствол беше кух с поне 4м височина на кухината.Аномалия или не,но аз не съм напъхал тези пчели там.

Пчелата може да се адаптира към средата и то много добре.
Но това значи ли, че тя би избрала такава дупка, ако в района имаше по-добра алтернатива.
Ако имаш 4м кошер, то и 40х40 дупка да оставиш няма да има голяма разлика стига горната да е малка.
Но при кошер 40-50см висок да го оставиш без дъно...това за мен е глупост.
Всеки с мнението си.
Мисля, че ще се съгласиш с мен.

Подсетиха ме...
С "глупост" не искам да обидя никого, а искам да кажа, че в моите очи това изглежда нелогично.
Понякога се изразявам по остро, но никога това не е с цел да обидя, а по-скоро не се съобразявам, че другия човек може да не ме разбере правилно.

Бърз
28.09.2014, 13:10
...решил да си направя специални преградни дъски....Всеки един мой плодник ще получи в комплектацията си по една такава рамка (дъска) и тя никога няма да се маха от него...
За промишлен начин погрешно решение. Без стесняване/расширяване/преградни дъски, с норма 250 пч сем/пчелар, само силни семейства, групов начин за работа, с зимуване на пълен комплект плодникови пити, с 20-25% бракуване семейства на края на сезона, за пром пчелини 200-600 сем. (стр 229 "Промишлени технологии...")- http://s1.postimg.org/tahn4a4nz/image.jpg
Успех.

Mateev
29.09.2014, 02:06
Да. Прав си. Преосмислих го. При промишленото пчеларство не трябва да се допуска работа чак до ниво една рамка. Прав си и за груповата работа с кошерите - не трябва да се допуска пчеларя да мисли чак до ниво единичен кошер. Каквото ще се прави по пчелина, то трябва да е едно и също за всички кошери (семейства). Ако някое семейство не върви в крак с останалите - наистина е по-добре да се бракува, вместо в него да се влага труд за спасяване, струващ повече от самото семейство.

nikola.vladov
29.09.2014, 07:13
Да. Прав си. Преосмислих го. При промишленото пчеларство не трябва да се допуска работа чак до ниво една рамка. Прав си и за груповата работа с кошерите - не трябва да се допуска пчеларя да мисли чак до ниво единичен кошер. Каквото ще се прави по пчелина, то трябва да е едно и също за всички кошери (семейства).

Брат Адам говори за това в Каселския доклад през 1960 година. Той е изравнявал кошерите по сила от 1 до 15 март. Дава и предимствата на такава операция. Матеев ги е резюмирал горе накратко. Изравняването го е правел на два пъти. Второто 10-14 дени след първото. Вземал е цели рамки с пило и пчели от силните и ги е слагал на слабите. За да не се връщат пчелите рамките се слагат на друг пчелин. С две думи е работел индивидуално с всеки кошер само 1-2 седмици през март. Той през март е сменял и майките. Изравнени и с нови майки семействата после се гледат лесно.

http://www.pedigreeapis.org/biblio/artcl/BAKassel60de.html
нямам български/английски превод на доклада

В днешните времена на болести при местенето на рамки има и рискове.

m_pchelari
29.09.2014, 09:41
Това дали да се работи на ниво кошер или ниво пчелин ме занимава повече от година и все още нямам решение. Говоря повече за автоматизацията, контрол на темп, влага, сироп и прочее. Тази зима ще групирам 4 групи кошери по сила и всяка ще се следи и контролира автономно и ще видим. Надявам се практиката да покаже верния подход. На ниво кошер обаче изникват много трудности а аз работя само един пчелин в рамките на 100-150 кошера а какво остава за повече кошери и пчелини.

marianski
01.10.2014, 11:16
вчера отворих някой друг кошер уж да ги зазимявам ама като видях колко пчели има се отказах ще отложа за към средата на месеца тази процедура хем ще им махна и лентите за акар.Едно питане нормално ли е това време да нямат пило вече,че колкото отворих не видях запечатано пило?

m_pchelari
01.10.2014, 13:11
Абе сега май вече за всеки кошер е различно. Масата кошери са само с малко затворено пило около 1000-2000 килийки, но младите майки които сложих преди 2 седмици снасят още.

delpi
02.10.2014, 07:37
...Едно питане нормално ли е това време да нямат пило вече,че колкото отворих не видях запечатано пило?

Принципно според календарния справочник по пчеларство по това време се излюпва последното запечатано пило и майката спира да снася.

argilov
02.10.2014, 08:52
Календарния справочник не е евангилие.Докато е топло ще снасят майките независимо дали са стари или млади.Като застудее, пчелите ще изхвърлят пилото.При мен винаги е така,североизток.

delpi
02.10.2014, 09:07
Аз не съм казал, че е евангелие затова написах и "принципно" за да има предвид колегата, че ситуацията, която се е получила при него не е изключена или ненормална.

argilov
02.10.2014, 10:07
Ako съм те засегнал,извинявай.Като споменах евангелие имах впредвид че,сегашното отглеждане на пчели е доста различно като техника,храни,стартери ако щеш и болести от времето когато е писан справочника.А да не забравяме и промяната на климата,почти няма есен пролет.

delpi
02.10.2014, 10:21
Ako съм те засегнал,извинявай.Като споменах евангелие имах впредвид че,сегашното отглеждане на пчели е доста различно като техника,храни,стартери ако щеш и болести от времето когато е писан справочника.А да не забравяме и промяната на климата,почти няма есен пролет.

Няма никакъв проблем, не си ме засегнал :)
Прав си за всичко, особено за климата.

marianski
02.10.2014, 17:36
Аз не съм казал, че е евангелие затова написах и "принципно" за да има предвид колегата, че ситуацията, която се е получила при него не е изключена или ненормална.

благодаря ви колеги:)

rosty_sz
02.10.2014, 20:52
Днес завърших ваденето на последния мед като за десетина дена вадейки меда имах възможност да прегледам и всички кошери. Спрямо пилото извода е, че силните семейства продължават да имат всякакво пило на 4-5 рамки. Средно силните имат предимно запечатано на 2-3 рамки и една рамка прясно като венеца доста по-голям и респективно пространството с пилото по-малко. Слабите- юнски отводки имат на една рамка всякакво пило като на една трета майките не снасят или пчелите чистят яйцата защото има само запечатано пило. Естествено има изключения, но това е общата картина. До вчера внасяха активно жълт прашец. Става дума само за ЛР кошери. Район - южен-централен, равнинен.

Mateev
04.10.2014, 01:54
От няколко дена интензивно наливам ударни дози 70%-ен сироп на всяко едно семейство. В началото давах инвертиран, а когато се свърши - продължих с обикновен.

Логиката е следната:
През август и септември пашата е слаба (става въпрос за нектара), а семейството все още гледа пило. При това положение медовите запаси в гнездото вместо да нарастват, могат да започнат да намаляват или най-малкото да станат прошарени (смесени пити с мед, пило и празни килийки). Сега в началото на октомври пилото вече се е родило или е изхвърлено от пчелите, и на негово място пак остават празни килийки. Пчелите няма откъде да намерят нектар, за да запълнят тези килийки, така че една ударна доза сироп в последния момент ще им дойде много добре. Ако семейството е силно и с много мед, то ще вземе съвсем малко от сиропа, но ако е с малко мед - може да вземе 3, 5 или дори 10 литра. С две думи - налива се сироп на порции по 3 литра през ден и така дотогава, докато семейството спре да го взема. До 10-ти октомври е крайния срок да се направи този номер. Това според руските клипчета, които изгледах напоследък.

Та в момента всяка една сутрин товарим два пикапа с по 1 тон сироп и обикаляме пчелините, доливайки всяка една хранилка до ниво 3 литра. Това го правим от няколко дена и ще продължим да го правим, докато пчелите спрат да го вземат този сироп, и в хранилките се задържи 3 литра неизяден сироп. С тези 3 литра всъщност се надявам да си икономисам зимното подхранване и първото пролетно подхранване. Всъщност следейки нивото на тези 3 литра ще имам обратна връзка какво е състоянието на всяко едно семейство през зимата и през пролетта. Когато пчелите започнат отново да се развиват, ще знам точния момент от време кога това се е случило. Тези 3 литра сироп ще продължа да ги поддържам чак до 1-ви май (тоест непрекъснато ще доливам), а по скоростта с която ги вземат пчелите ще съдя за степента на развитие на семейството и за количеството пило в него.

Това всъщност е експеримента, който ще направя тази зима. Ако е успешен, други години ще поддържам в хранилките не по 3, а по 9 литра (толкова им е обема). Крайната цел е колкото се може по-рядко да се обикалят пчелините с цел хранене, защото тази година над 50% от всичките ми разходи за транспорт и труд бяха свързани именно с това хранене. Логиката ПЪЛНА ДО ДУПКА ХРАНИЛКА мисля да я поддържам други години от 1-ви септември до 1-ви май. Въпреки че на пръв поглед изглежда, че за това ще отидат огромни количества захар, според руските клипчета това не е така. Пчелите ще си вземат колкото им трябва и ще спрат, а когато има нектар по поляните, с предпочитание ще ходят за него.

Mateev
04.10.2014, 02:16
Забравих да кажа - второто третиране за акар и нозематоза ще го направя точно на 10-ти октомври, като на тази дата запечатано пило вече не би трябвало да има, и така се надявам да избия всичкия акар. Колкото до нозематозата - третирането ще бъде не с наливане на сироп в хранилката, а с напръскване на рамките. Логиката е че пчелите вече ще са сити и може и да не го изядат този сироп, докато ако им намокря всички рамки, искат или не ще се наложи да ги почистят. Освен това на тази дата се предполага, че в кошера ще бъдат всички пчели, включая и старите (летящите). Целта е всяка една пчела без изключение да си хапне по малко от Нозевита.

Totevski
04.10.2014, 06:55
...Това всъщност е експеримента, който ще направя тази зима. Ако е успешен, други години ще поддържам в хранилките не по 3, а по 9 литра (толкова им е обема). Крайната цел е колкото се може по-рядко да се обикалят пчелините с цел хранене, защото тази година над 50% от всичките ми разходи за транспорт и труд бяха свързани именно с това хранене. Логиката ПЪЛНА ДО ДУПКА ХРАНИЛКА мисля да я поддържам други години от 1-ви септември до 1-ви май. Въпреки че на пръв поглед изглежда, че за това ще отидат огромни количества захар, според руските клипчета това не е така. Пчелите ще си вземат колкото им трябва и ще спрат, а когато има нектар по поляните, с предпочитание ще ходят за него.
Храненето със суха захар е именно за това - винаги имаш храна в хранилката, тя не може да се развали или вкисне. Разбираш в какво състояние от развитието си е семейството и съответно каква паша има в даден момент. И доста по-рядко е необходимо да се ходи до пчелина, за да се допълват хранилките. За мен, а и за всички колеги, които са опитали този начин на хранене са се убедили в предимствата му.

rosty_sz
04.10.2014, 07:21
На 10 октомври поне при мен ще има запечатано пило и то доста. Вчера времето беше топло и въпреки, че не печеше силно, отново внасяха прашец. Бях пропуснал два кошера и ги ушетах, като и в двата имаше всякакво пило, като незапечатаното и яйцата бяха повече от 1 рамка, тоест дори и сега да спре яйцеснасянето запечатано пило ще има още двадесетина дни ако няма някакви сериозни застудявания за да го изхвърлят.
Матеев, ако се опиташ да държиш сиропа до 1-ви май както пишеш ще станеш мощен производител на "китайски" мед. Втория ефект ще бъде изключително отслабване на семействата. Сухата захар е добро решение за това което искаш да постигнеш, но трябват спец. хранилки или да преработиш ако е възможно твоите иначе твърда храна в хранилката е най-лесното решение.

jorors
04.10.2014, 09:34
Забравих да кажа - второто третиране за акар и нозематоза ще го направя точно на 10-ти октомври, като на тази дата запечатано пило вече не би трябвало да има, и така се надявам да избия всичкия акар. Колкото до нозематозата - третирането ще бъде не с наливане на сироп в хранилката, а с напръскване на рамките. Логиката е че пчелите вече ще са сити и може и да не го изядат този сироп, докато ако им намокря всички рамки, искат или не ще се наложи да ги почистят. Освен това на тази дата се предполага, че в кошера ще бъдат всички пчели, включая и старите (летящите). Целта е всяка една пчела без изключение да си хапне по малко от Нозевита.

Моето мнение е коренно различно. Термина сита пчела не съществува. Тези три литра сироп един силен кошер ги взима за по-малко от денонощие, и докато времето го позволява ще ги взима. Това постоянно доливане ще доведе до запълване на всички пити със сироп, няма да може да ги запечата и ще зимува по-лошо.

jorors
04.10.2014, 09:40
Ха и къде отиде идеята за зимните пчели, които не трябва да преработват сироп и отглеждат пило, за да натрупат мастни вещества в тялото си.

радо
04.10.2014, 09:55
Блокирането с толкова много сироп за мен не е добра идея ако семейството е гладно с малко запаси ок но при нормални запаси ограничаваш мястото за зимното кълбо и напролет развитието се забавя в сравнение с семейства с свободни рамки трябва и ръчно да се разпечатват много рамки за по бързо усвояване на меда.Това е мое мнение аз не бих хранил толкова много сухата захар е съвсем друга работа .

Дамян Дамянов
04.10.2014, 10:45
При последния преглед има-няма седмица масово бяха на по 3-4 рамки запечатано пило с размер Ф100мм, 1-2 реда отворено(8-9дневно) и 2-3 реда яйца(прави).
Интересното беше, че яйцата бяха видимо повече от отвореното пило и бяха освободили място за майката да снася.
Явно майките бяха прекъсвали снасянето за няколко дена, защото имаше прави яйца и много малко легнали, а отвореното пило беше пред запечатване.
Щот има яйца значи, че пило ще има поне до 18-19-ти, ако няма сериозно падане на температурите.
Около 10-ти трябва да се излюпи масово запечатаното пило.
Миналата година вземаха сиропа до към края на декември, но и зимата не беше точно зима.
Спряха за 10 дена въпреки, че имаше свободни пити.
Прегледа през Март показа по 1 см венец.
Мен ме притеснява да не запуша майките и сега ще следя отново дали има яйца и свободно място.
Въпреки, че е възможно майката да снася, а след нея да чистят - най-лошия вариант.
Това с датите малко създава разлика между теорията и практиката.
Всяка трета пчела беше с пълни крака и докато има прашец и добра температура, то и пило би трябвало да има.
След 2-3 дена трябва да ходя отново и ако е същото положение ще им дам по още 2л сироп.

Mateev
04.10.2014, 11:15
Аз нямам избор. Влизам в зимата със слаби семейства, защото правих късни отводки. Иначе цялата теория я знам и ми е пределно ясно къде ще ме критикувате. Въпросът е дали тези критики ще са голата истина, или просто ще са поредния мит, който сами сме си го втълпили тука във форума. Този номер с ударното хранене не съм го измислил аз - факт е че на други места по света го правят и точно това ми вдъхна увереност, че може би експеримента ще е успешен.

Накратко за критиките:
1. Натоварвам зимните пчели с работа, като така им скъсявам живота. Това според мене е недоказано твърдение, след като руснаците и норвежците правят точно същото - бухат в последния момент по 8-12 литра концентриран сироп, като дори не си правят труда да го инвертират. Там зимите са по-дълги от нашата и въпреки това старите пчели доживяват до пролетта.
2. Задръствам всички килийки и блокирам снасянето майката - ами че това е търсен от мене ефект. Освен това пчелите са си много наясно как да си подредят гнездото и колко мед да слагат или да не слагат, да запечатват или да не запечатват, и т.н. Ами ако в природата имаше изобилие от нектар по това време, пак ли това щеше да доведе до смърт в семейството?
3. Правел съм бил захарен мед. Ами с какво той е по-лош от другия? Има си същия захарен състав, същото количество инвертаза, полени и каквото друго там пчелата реши сложи в него. Не се взахарява, което дори си е плюс. Направо си е идеален за храна на семейството през есента, зимата и пролетта. Трябва да се спира само по време на активния сезон (май,юни и юли), за да може стоковия мед да си е истински, но през останалото време какъв е проблема? При гледане на отводки какъв е проблема?

Като цяло според мене пчелите много добре си знаят кога да задръстват майката и кога да освобождават килийки за пило, прашец или нещо друго. Не би трябвало изобилието от паша (в случая изкуствена) да стане причина нещо да се обърка във възпроизводството или в оцеляването на семейството. Ще е много глупаво природата да го е направила така - няма логика. По-скоро е точно обратното, а именно че ПРИРОДАТА СИ ЗНАЕ РАБОТАТА и колкото по-малко се месим, толкова по-добре. През милионите години е имало периоди на изобилна паша и въпреки това пчелите са оцелели.:)

Та толкова за недостатъците. Дали наистина ги има и какви са те - това ще го проверя на практика. Нека сега да видим предимствата, които са безспорни:
1. Хранене само 3-4 пъти през годината - например 2 есенни (август и октомври) и две пролетни (февруари и април). Това драстично ще намали годишните разходи за труд и транспорт.
2. Пчелите винаги работят на 100%, независимо от метеорологичните условия. Така ще бъде постигнат максимума на техните възможности като пило и скорост на развитие на семейството (отводката).
3. Имаме бърза и лесно достъпна ИНФОРМАЦИЯ какво е състоянието на семейството. Всеки един проблем в дадено семейство моментално ще се отрази на количеството вземана от него храна. Болест, лоша или убита майка, търтовка, роево настроение и т.н. - буквално всеки един проблем моментално води до намаляване на количеството на вземания от хранилката сироп. С две думи - идеален комплексен ИНДИКАТОР за проблеми в семейството, и проверката му отнема само 2-3 секунди без да се отваря кошера. Само трябва да се сложи една PVC карта с разграфени деления, за да може точно да се отчита нивото на сиропа в хранилката. По това вече работя.

dragomir1966
04.10.2014, 11:30
Здравейте,колеги имам един въпрос.Имам 3 кошера с по-малко мед(7-8кг в кошер) понеже отглеждат още пило и явно изразхождат повече мед.Питам се дали не е по-добър вариант да им напълня хранилките със захаросан мед(такъв имам)за да си попълнят запасите,понеже вече не е добре да се подхранва със сироп?Благодаря.

радо
04.10.2014, 11:41
Първо аз не критикувам ,а изказвам мнение което е обосновано на опита натрупан с годините.Ако говорим с точки : 1.Има значение кога се дава това ударно количество сироп ,а дали пчелите се амортизират ще кажеш напролет когато започне развитието . 2.Все пак природата си знае работата и няма как през този период да има такова изобилие от нектар. 3.За захарния мед при зимуване е ОК . Разходите за транспорт и труд при хранене през активния сезон могат да се намалят само с Милеровата хранилка и суха захар това е за мен варианта . При мен пило отворено няма има много малко запечатано и това е нормално за сезона .

Mateev
04.10.2014, 11:45
Здравейте,колеги имам един въпрос.Имам 3 кошера с по-малко мед(7-8кг в кошер) понеже отглеждат още пило и явно изразхождат повече мед.Питам се дали не е по-добър вариант да им напълня хранилките със захаросан мед(такъв имам)за да си попълнят запасите,понеже вече не е добре да се подхранва със сироп?Благодаря.
Аз в момента храня точно със сироп, но е концентриран (70% захарност). Ако питаш мене - стопли захаросания мед до 40 градуса, за да декристализира. Може да му добавиш и малко водичка (10%), за да не е толкова гъст, иначе много трудно се процежда в тесния процеп на хранилката. Навън през нощите вече е студено, и ако не го разредиш той придобива консистенция на гъсто желе.

ПС: Това е мое мнение и аз точно така бих направил. То се базира на логика, а не на дългогодишен опит. Нека обаче специалистите с опит да си кажат мнението.

радо
04.10.2014, 11:53
Аз в момента храня точно със сироп, но е концентриран (70% захарност). Ако питаш мене - стопли захаросания мед до 40 градуса, за да декристализира. Може да му добавиш и малко водичка (10%), за да не е толкова гъст, иначе много трудно се процежда в тесния процеп на хранилката. Навън през нощите вече е студено, и ако не го разредиш той придобива консистенция на гъсто желе.
Ако наистина храниш с мед или меден сироп гледай да свиеш входа и да няма процепи за да не предизвикаш кражба и така вместо да помогнеш да унищожиш семейството.

dragomir1966
04.10.2014, 12:56
Ще има ли проблем,ако махна преградата в хранилката и я напълня с кристализирал мед.Мисля,че не е проблем за пчелите да вземат кристализирал мед и с него да си попълнят запасите.

jorors
04.10.2014, 13:40
Аз нямам избор. Влизам в зимата със слаби семейства, защото правих късни отводки. Иначе цялата теория я знам и ми е пределно ясно къде ще ме критикувате. Въпросът е дали тези критики ще са голата истина, или просто ще са поредния мит, който сами сме си го втълпили тука във форума. Този номер с ударното хранене не съм го измислил аз - факт е че на други места по света го правят и точно това ми вдъхна увереност, че може би експеримента ще е успешен.

Накратко за критиките:
1. Натоварвам зимните пчели с работа, като така им скъсявам живота. Това според мене е недоказано твърдение, след като руснаците и норвежците правят точно същото - бухат в последния момент по 8-12 литра концентриран сироп, като дори не си правят труда да го инвертират. Там зимите са по-дълги от нашата и въпреки това старите пчели доживяват до пролетта.
2. Задръствам всички килийки и блокирам снасянето майката - ами че това е търсен от мене ефект. Освен това пчелите са си много наясно как да си подредят гнездото и колко мед да слагат или да не слагат, да запечатват или да не запечатват, и т.н. Ами ако в природата имаше изобилие от нектар по това време, пак ли това щеше да доведе до смърт в семейството?
3. Правел съм бил захарен мед. Ами с какво той е по-лош от другия? Има си същия захарен състав, същото количество инвертаза, полени и каквото друго там пчелата реши сложи в него. Не се взахарява, което дори си е плюс. Направо си е идеален за храна на семейството през есента, зимата и пролетта. Трябва да се спира само по време на активния сезон (май,юни и юли), за да може стоковия мед да си е истински, но през останалото време какъв е проблема? При гледане на отводки какъв е проблема?

Като цяло според мене пчелите много добре си знаят кога да задръстват майката и кога да освобождават килийки за пило, прашец или нещо друго. Не би трябвало изобилието от паша (в случая изкуствена) да стане причина нещо да се обърка във възпроизводството или в оцеляването на семейството. Ще е много глупаво природата да го е направила така - няма логика. По-скоро е точно обратното, а именно че ПРИРОДАТА СИ ЗНАЕ РАБОТАТА и колкото по-малко се месим, толкова по-добре. През милионите години е имало периоди на изобилна паша и въпреки това пчелите са оцелели.:)

Та толкова за недостатъците. Дали наистина ги има и какви са те - това ще го проверя на практика. Нека сега да видим предимствата, които са безспорни:
1. Хранене само 3-4 пъти през годината - например 2 есенни (август и октомври) и две пролетни (февруари и април). Това драстично ще намали годишните разходи за труд и транспорт.
2. Пчелите винаги работят на 100%, независимо от метеорологичните условия. Така ще бъде постигнат максимума на техните възможности като пило и скорост на развитие на семейството (отводката).
3. Имаме бърза и лесно достъпна ИНФОРМАЦИЯ какво е състоянието на семейството. Всеки един проблем в дадено семейство моментално ще се отрази на количеството вземана от него храна. Болест, лоша или убита майка, търтовка, роево настроение и т.н. - буквално всеки един проблем моментално води до намаляване на количеството на вземания от хранилката сироп. С две думи - идеален комплексен ИНДИКАТОР за проблеми в семейството, и проверката му отнема само 2-3 секунди без да се отваря кошера. Само трябва да се сложи една PVC карта с разграфени деления, за да може точно да се отчита нивото на сиропа в хранилката. По това вече работя.

Отговора ти започва с: "Аз нямам избор". Да така е ако семействата (отводки) са слаби, както си написал(това не беше уточнено в предните постове). Аз също бих направил нещо за да ги подсиля и вкарам в зимата по-силни. Аз правя отводките рано за да се засилят сами и с моя помощ де, но подхранване до края на август може и ударно с по 3-5 литра сироп.
Ако са слаби с такова ударно подхранване незнам дали им помагаш или обратно. Но предполагам напролет ще стане ясно. Единствената правилна сентенция в пчеларството за мен е: ПОДДЪРЖАНЕ НА СИЛНИ СЕМЕЙСТВА

argilov
04.10.2014, 13:45
Това което си решил е най правилно. Видиш ли пчели в хранилката слагай мед,ако е течен сложи отгоре плат или хартия от салфедка за да не се давят.До започване на развитие меда не е излишен.

Mateev
04.10.2014, 14:21
Отговора ти започва с: "Аз нямам избор". Да така е ако семействата (отводки) са слаби, както си написал(това не беше уточнено в предните постове). Аз също бих направил нещо за да ги подсиля и вкарам в зимата по-силни. Аз правя отводките рано за да се засилят сами и с моя помощ де, но подхранване до края на август може и ударно с по 3-5 литра сироп.
Ако са слаби с такова ударно подхранване незнам дали им помагаш или обратно. Но предполагам напролет ще стане ясно. Единствената правилна сентенция в пчеларството за мен е: ПОДДЪРЖАНЕ НА СИЛНИ СЕМЕЙСТВА

Семействата ми не са точно "слаби". Имат си достатъчно пчели, имат и пило в изобилие, защото всички майки са ми тазгодишни и им е голям мерак да снасят. Снасят дори и сега в момента. Предполагам че за това спомагат и стиропорените кошери, които държат пчелите на топло през нощта. Спомага и голямото количество прашец, който го събират по ливадите дори и в момента. Според мене точно многото пило, пчели и прашец при липса на нектар ми изиграха този номер. И при мене се получи така, че през последния месец в Габровския регион зимните запаси на семействата вместо да нарастват, намаляха значително, а някои кошери ги сведоха буквално до чиста нула. Тоест преобразуваха наличния мед в нови пчели и пило. Е кажи ми сега какво друго ми остава, освен в следващите 5-6 дена буквално да ги удавя в сироп, докато си задръстят плодниците? При това всичко е много спешно, защото вероятността от внезапно застудяване е много голяма, и ако се случи такова, буквално някои семейства могат да умрат от глад, свивайки кълбо на празни пити.

Може би за тези аномалии при мене са виновни именно стиропорените кошери, които държат климата в гнездото по-топъл. За добро или за лошо аз съм принуден да се адаптирам към тази тяхна особенност. Както казах - за ДОБРО или за ЛОШО - ха-ха - кое ще е от двете ще го разберем напролет.......

ahilis
04.10.2014, 14:53
буквално да ги удавя в сироп, докато си задръстят плодниците

Извинявайте г-н Матеев, че ви се меся, но няма ли само да си изхабите сиропа и пак да имате измрели пчели - същите тия, които ще умрат и от глад? Аз не разбирам много от пчели и ще помоля да ме извините за може би глупавия въпрос.

Mateev
04.10.2014, 15:05
Има някакъв риск за това, но така или иначе аз трябваше да взема тежко решение - гарантирано да умрат или да се опитам да ги спася с отчаяни мерки. Пак повтарям, че увереност ми дадоха едни руски клипове, в които над всеки един плодник слагаха по един празен корпус, и вътре в него директно върху рамките слагаха по 4 двулитрови кесии с неинвертиран сироп. Тоест 8 литра на плодник, и пчелите го прибираха до шушка буквално за 2 денонощия.

Ето тука се разказва как трябва да се подреди гнездото и как истинските пити с мед трябва да се разделят с празни пити, в които да се наблъска сироп.


https://www.youtube.com/watch?v=b_SCNjtIjRM

Ето как слагат по 4 двулитрови кесии със сироп:


https://www.youtube.com/watch?v=vS9_f3UyWv0

А ето какво остава точно след 2 денонощия:


https://www.youtube.com/watch?v=gXYAWxn0fhw

jorors
04.10.2014, 15:43
Семействата ми не са точно "слаби". Имат си достатъчно пчели, имат и пило в изобилие, защото всички майки са ми тазгодишни и им е голям мерак да снасят. Снасят дори и сега в момента. Предполагам че за това спомагат и стиропорените кошери, които държат пчелите на топло през нощта. Спомага и голямото количество прашец, който го събират по ливадите дори и в момента. Според мене точно многото пило, пчели и прашец при липса на нектар ми изиграха този номер. И при мене се получи така, че през последния месец в Габровския регион зимните запаси на семействата вместо да нарастват, намаляха значително, а някои кошери ги сведоха буквално до чиста нула. Тоест преобразуваха наличния мед в нови пчели и пило. Е кажи ми сега какво друго ми остава, освен в следващите 5-6 дена буквално да ги удавя в сироп, докато си задръстят плодниците? При това всичко е много спешно, защото вероятността от внезапно застудяване е много голяма, и ако се случи такова, буквално някои семейства могат да умрат от глад, свивайки кълбо на празни пити.

Може би за тези аномалии при мене са виновни именно стиропорените кошери, които държат климата в гнездото по-топъл. За добро или за лошо аз съм принуден да се адаптирам към тази тяхна особенност. Както казах - за ДОБРО или за ЛОШО - ха-ха - кое ще е от двете ще го разберем напролет.......

При това положение бих действал точно като теб. 2 или 3 пъти по 5 литра през ден и всичко е ОК. Това ще им е достатъчно за зимата.

jorors
04.10.2014, 15:48
https://www.youtube.com/watch?v=UUeLFaJl_88&list=UUoVW6j-CeycCqhLKq0Lkzjw

Подхранвал съм по метода от клипа и работи безотказно.

Mateev
04.10.2014, 15:59
Забелязахте ли че в третия мой клип руснака каза, че пчелите са му взели 8 литра за 2 денонощия и той реши да им сложи още 6 литра. Тоест дозата стана 14 литра на семейство. В клипа на Jorors пък се говори за 13 литра, дадени на 3 пъти. Въобще дозата за есенно подхранване вече се изясни - 13-14 литра на всеки един божи кошер, раздадени УДАРНО за 2-3 дена. Изясни се и друго - руснака каза, че повече няма да ги поглежда тези кошери до края на годината.

scutellator
04.10.2014, 17:15
Забелязахте ли че в третия мой клип руснака каза, че пчелите са му взели 8 литра за 2 денонощия и той реши да им сложи още 6 литра. Тоест дозата стана 14 литра на семейство. В клипа на Jorors пък се говори за 13 литра, дадени на 3 пъти. Въобще дозата за есенно подхранване вече се изясни - 13-14 литра на всеки един божи кошер, раздадени УДАРНО за 2-3 дена. Изясни се и друго - руснака каза, че повече няма да ги поглежда тези кошери до края на годината.

А колко побира хранилката на финландските кошери?

Все пак с подхранването не трябва да се прекалява. Ако човек отвори кошер и се окаже че той няма НИКАКВИ запаси, това не означава че трябва така да го юрнем че да складира 20-те кг мед ( един корпус)от сега, нужни му за зимно-пролетния период. Храним си го колкото да преживее зимата и на пролет като тръгне пилото - останалото.

ahilis
04.10.2014, 17:33
Има някакъв риск за това, но така или иначе аз трябваше да взема тежко решение - гарантирано да умрат или да се опитам да ги спася с отчаяни мерки. Пак повтарям, че увереност ми дадоха едни руски клипове, в които над всеки един плодник слагаха по един празен корпус, и вътре в него директно върху рамките слагаха по 4 двулитрови кесии с неинвертиран сироп. Тоест 8 литра на плодник, и пчелите го прибираха до шушка буквално за 2 денонощия.



СЪгласен съм, че ги вземат за 2 денонощия, но руснака каза също, че това подхранване става в началото на август, а днес е 4 октомври.

Mateev
04.10.2014, 17:34
А колко побира хранилката на финландските кошери?......
Хранилката на финландските кошери побира точно 10 литра до ръба на преливника, но за да не се удави семейството при някое разклащане, се слагат не повече от 8 литра. Може да се рискува и с 9, но се налива много внимателно, за да не се получават вълнички.

Преливника е висок точно 63 mm. Всеки 5.6 mm са 1 литър. Ако налеем сироп до височината на преливника минус 1 сантиметър, то това са около 8 литра.

Mateev
04.10.2014, 17:45
СЪгласен съм, че ги вземат за 2 денонощия, но руснака каза също, че това подхранване става в началото на август, а днес е 4 октомври.

Изгледай и други клипове. В тях се цитират и други дати, като датата 10 октомври е специално упомената като дата, в която пчелите спират да се облитат. Естествено зависи и от региона. Важното е друго - ако една пчела не е успяла да порастне и да се научи да лети, щото да може да се облети, то тя няма шанс да преживее зимата. Тоест пчелите, които се раждат в момента, вече нямат шанс да доживеят до възраст, в която да се научат да летят и да се облетят. Следователно те ще умрат и ще останат живи само пчелите, родили се най-късно на 20-ти септември.

Основен извод:
Задръстването на всички килийки със сироп към днешна дата Е ПОЛЕЗНО. Това ще попречи на майката да снася нови яйца, които така или иначе нямат шанс да се родят, да порастнат, да се облетят и да станат зимни пчели.

Наистина трябваше това ударно подхранване да го направя още на 15-ти до 20-ти септември, и други години точно така ще правя, но сега се ръководя от максимата ПО-ДОБРЕ КЪСНО, ОТКОЛКОТО НИКОГА. Иначе ако имаше достатъчно нектар в природата (или захарен сироп в хранилката), най-вероятно самите пчели щяха да решат да запушат майката някъде към средата на септември. Догодина ще го проверим това разсъждение.

jorors
04.10.2014, 18:05
Забелязахте ли че в третия мой клип руснака каза, че пчелите са му взели 8 литра за 2 денонощия и той реши да им сложи още 6 литра. Тоест дозата стана 14 литра на семейство. В клипа на Jorors пък се говори за 13 литра, дадени на 3 пъти. Въобще дозата за есенно подхранване вече се изясни - 13-14 литра на всеки един божи кошер, раздадени УДАРНО за 2-3 дена. Изясни се и друго - руснака каза, че повече няма да ги поглежда тези кошери до края на годината.

Тези дози ги прилагам само на кошерите, които са силни с много пчели и пило а нямат запаси от мед. За тези, които имат мед дозите са по-малки. Аз го правя към края на август но това зависи от района.

ahilis
04.10.2014, 18:25
Изгледай и други клипове. В тях се цитират и други дати, като датата 10 октомври е специално упомената като дата, в която пчелите спират да се облитат. Естествено зависи и от региона. Важното е друго - ако една пчела не е успяла да порастне и да се научи да лети, щото да може да се облети, то тя няма шанс да преживее зимата. Тоест пчелите, които се раждат в момента, вече нямат шанс да доживеят до възраст, в която да се научат да летят и да се облетят. Следователно те ще умрат и ще останат живи само пчелите, родили се най-късно на 20-ти септември.

Основен извод:
Задръстването на всички килийки със сироп към днешна дата Е ПОЛЕЗНО. Това ще попречи на майката да снася нови яйца, които така или иначе нямат шанс да се родят, да порастнат, да се облетят и да станат зимни пчели.

Наистина трябваше това ударно подхранване да го направя още на 15-ти до 20-ти септември, и други години точно така ще правя, но сега се ръководя от максимата ПО-ДОБРЕ КЪСНО, ОТКОЛКОТО НИКОГА. Иначе ако имаше достатъчно нектар в природата (или захарен сироп в хранилката), най-вероятно самите пчели щяха да решат да запушат майката някъде към средата на септември. Догодина ще го проверим това разсъждение.

Ами в Петрич може и да се получи с 10 октомври, но за Габрово малко се съмнявам дали и септември не е късно, но Вие се обосновахте по въпроса. За второто твърдение- летенето на младите пчели, малко ми се струва нелогично дори абсурдно. За първи път чувам такъв виц.

Mateev
04.10.2014, 18:33
Казва го руснака от първия клип - явно не си го гледал. Изгледай го и го изслушай много внимателно, нищо че е половин час. Явно този руснак е много компетентен, защото каза много велики истини, в които има много много здрава логика и дългогодишен опит. Клипа е ценен с подробното описание на това как се зазимява един кошер във всичките му аспекти. Цялата наша тема, в която се изписаха много глупости, може да бъде заменена с един единствен клип - този на руснака. Той казва не само КАКВО трябва да се направи, но и обяснява ЗАЩО това се прави така. И който си има глава на раменете, може сам да прецени къде е истината.

ahilis
04.10.2014, 18:38
Казва го руснака от първия клип. Изслушай го много внимателно, нищо че е половин час. Явно този руснак е много компетентен, защото каза много велики истини, в които има много много логика.

И Вие го казахте, но това не значи, че е така. И тук има не по - малко компетентни от него, но не твърдят такива небивалици.

rosty_sz
04.10.2014, 18:44
. Тоест пчелите, които се раждат в момента, вече нямат шанс да доживеят до възраст, в която да се научат да летят и да се облетят. Следователно те ще умрат и ще останат живи само пчелите, родили се най-късно на 20-ти септември.



Това вече истински ме разсмя. Това е някакъв друг вид пчеларство явно. Матеев не е лошо поне от време на време да ходиш по пчелините и да видиш пчели със собствените си очи. Истината е че твоите пчелари не ги интересува въобще дали ще ти преживеят семействата и сега си в издънка, защото не си проверил лично какво е състоянието на семействата и какви ги вършат твоите хубусници. Сега няма нужда да мислиш нова биология на пчелите. Направи каквото вече си решил и по-добре спри да ровиш по този въпрос белкем някой подскаже нещо, че започваш да се излагаш.

Илиан77
04.10.2014, 18:53
Това вече истински ме разсмя. Това е някакъв друг вид пчеларство явно. Матеев не е лошо поне от време на време да ходиш по пчелините и да видиш пчели със собствените си очи. Истината е че твоите пчелари не ги интересува въобще дали ще ти преживеят семействата и сега си в издънка, защото не си проверил лично какво е състоянието на семействата и какви ги вършат твоите хубусници. Сега няма нужда да мислиш нова биология на пчелите. Направи каквото вече си решил и по-добре спри да ровиш по този въпрос белкем някой подскаже нещо, че започваш да се излагаш.


Сега вече онемях :):):)

Бърз
04.10.2014, 18:56
И Вие го казахте, но това не значи, че е така.
Това работи!!! Аз работя (от начало на своята практика ) по тази система на Генадий Степаненко "Ярославская пасека" . Матеев вярно казва -
...не само КАКВО трябва да се направи, но и обяснява ЗАЩО това се прави така....

Mateev
04.10.2014, 18:57
Това вече истински ме разсмя. Това е някакъв друг вид пчеларство явно. Матеев не е лошо поне от време на време да ходиш по пчелините и да видиш пчели със собствените си очи. Истината е че твоите пчелари не ги интересува въобще дали ще ти преживеят семействата и сега си в издънка, защото не си проверил лично какво е състоянието на семействата и какви ги вършат твоите хубусници. Сега няма нужда да мислиш нова биология на пчелите. Направи каквото вече си решил и по-добре спри да ровиш по този въпрос белкем някой подскаже нещо, че започваш да се излагаш.

Ами и аз мога да кажа същото за тебе, но ще си затрая, защото съм тактичен. Всеки си има глава на раменете и може сам да си реши на кого да повярва. Аз лично повярвах на този руснак, а за когото го МЪРЗИ да изгледа клипа, ще му кажа да изгледа поне от 23-тата до 24-тата минута. Между другото това се споменава поне на още 2-3 места в клипа - това, че есенната пчела е длъжна да направи очистително облитане поне веднъж, или умира.


https://www.youtube.com/watch?v=b_SCNjtIjRM

ahilis
04.10.2014, 19:00
Това работи!!! Аз работя (от начало на своята практика ) по тази система на Генадий Степаненко "Ярославская пасека" . Матеев вярно казва -

Някакъв по така ЛИНК, че да го видя аз, че и някои по неразбиращи пчелари - с една дума да се ограмотим, че май изоставаме с материала.

ahilis
04.10.2014, 19:06
ако една пчела не е успяла да порастне и да се научи да лети.

Руснака каза, че ако не се облети ще умре, но от какво ще умре се пита в задачката? Те от това умират и облетелите се пчели. А клипа не е лошо г-н Матеев да го гледате поне 20-тина пъти докато нали...... го разучите.

Бърз
04.10.2014, 19:08
...с една дума да се ограмотим...
Тука който иска може да види всички видео материали по тази технолгия (обикновена дву корпусна система, исписана в всички български учебници и книги по пчеларство) - http://www.yaruley.ru/video
Това е форум за обсъждане - http://www.yaruley.ru/forum
Успех.

ahilis
04.10.2014, 19:20
Тука който иска може да види всички видео материали по тази технолгия (обикновена дву корпусна система, исписана в всички български учебници и книги по пчеларство) - http://www.yaruley.ru/video
Това е форум за обсъждане - http://www.yaruley.ru/forum
Успех.

Хей Бърз, че аз докато открия къде точно е отговора и току виж съм се превърнал в руснак. Като знаеш къде е точно вземи, че го цъкни та по - бързо да навлезем в нещата и да се поразвие темата още сега, че утре ще е вече безинтересно.

scutellator
04.10.2014, 19:37
Тоест пчелите, които се раждат в момента, вече нямат шанс да доживеят до възраст, в която да се научат да летят и да се облетят. Следователно те ще умрат и ще останат живи само пчелите, родили се най-късно на 20-ти септември

Може и да не е съвсем научно точно казано, но твърдението е вярно. Пчелите които по някаква причина не могат да натрупат мастно тяло (високи нива на витолонгенин, запаси от аминокиселини и добре развита функционална имунна система на междуклетъчно ниво), т.е. всички не-зимни пчели, трудно могат да преживеят зимата

ahilis
04.10.2014, 19:42
Може и да не е съвсем научно точно казано, но твърдението е вярно.

Хем не е научно доказано, хем е вярно. Защо? Защото някой си го е казал. Да ама не.

радо
04.10.2014, 19:43
Дори и да преживеят зимата напролет ще умрат рано и изведнъж семейството отслабнало и ще се чудим ама какво е станало.

ahilis
04.10.2014, 19:48
Дори и да преживеят зимата напролет ще умрат рано и изведнъж семейството отслабнало и ще се чудим ама какво е станало.

Че то тъй или иначе зимните пчели измират и в един момент отслабват семействата - не се чудим - просто го знаем.

радо
04.10.2014, 19:52
Някой умират по рано от другите и бързото развитие е при тези живели по дълго.Ако умираха късните пчели на есен какво да кажем за излюпените през януари,февруари.

Петър84
04.10.2014, 20:08
Като е тръгнало с клипове, ето един във които се говори за зазимяване и др.


https://www.youtube.com/watch?v=PDCYMFlMLWk

scutellator
04.10.2014, 21:12
Хем не е научно доказано, хем е вярно. Защо? Защото някой си го е казал. Да ама не.


Научното обяснение не е правилно, а не правотата на твърдението.

Прочети поредицата "Fat Bees"
http://scientificbeekeeping.com/bee-nutrition/

Поредиците "Old Bees/Cold Bees/No Bees?", "The Economy of the Hive", "The Primer Pheromones" (без 4-тата част) и статията "An Adaptable workforce"
http://scientificbeekeeping.com/bee-behavior-biology/


Във литературата в края на всяка статия ще намериш научната обосновка всяко едно написано твърдение.
Това е всичкото което ти трябва за да знаеш как да си зазимяваш пчелите правилно ( това + как да си поддържаш пчелите здрави/далеч от CCD, описано в други поредици от статии).
По-ценна и по-актуална към момента помощ от това няма да намериш другаде.

ahilis
04.10.2014, 21:19
Научното обяснение не е правилно, а не правотата на твърдението.

Прочети поредицата "Fat Bees"
http://scientificbeekeeping.com/bee-nutrition/

Поредиците "Old Bees/Cold Bees/No Bees?", "The Economy of the Hive", "The Primer Pheromones" (без 4-тата част) и статията "An Adaptable workforce"
http://scientificbeekeeping.com/bee-behavior-biology/


Във литературата в края на всяка статия ще намериш научната обосновка всяко едно написано твърдение.
Това е всичкото което ти трябва за да знаеш как да си зазимяваш пчелите правилно ( това + как да си поддържаш пчелите здрави/далеч от CCD, описано в други поредици от статии).
По-ценна и по-актуална към момента помощ от това няма да намериш другаде.

Да, ще ги прочета тез* неща, но мисля, че няма да открия нещо ново, което да ме изненада кой знае колко. Скутелаторе, все пак различавам пчела от врабче. Все пак БЛАГОДАРЯ.

scutellator
04.10.2014, 21:51
Да, ще ги прочета тез* неща, но мисля, че няма да открия нещо ново, което да ме изненада кой знае колко. Скутелаторе, все пак различавам пчела от врабче. Все пак БЛАГОДАРЯ.

Явно тогава си по-напред с материала, отколкото бях аз преди 5 години. И тогава аз разсъждавах по този начин, но се оказа че съм мноого далеч от това да знам всичко ( бях изчел почти всяка една книга изязла НЯКОГА от печат на български, голяма част научни изследвания достъпни на български език (дори и такива не видяли бял свят, както и няколко специализирани книги на руски (извън широко разпространените) и английски). От личен опит разбрах че само глупака си мисли че знае всичко. От тогава на сам, съм си припомнял тази мисъл на няколко пъти ( тъкмо когато си помислиш че си научил достатъчно, се появява възможност да се приземиш на земята и наново да се почустваш като в първи клас)

Надявам се след време някой ден да ми кажеш дали все още различаваш пчела от врабче.

ahilis
04.10.2014, 21:59
Явно тогава си по-напред с материала, отколкото бях аз преди 5 години. И тогава аз разсъждавах по този начин, но се оказа че съм мноого далеч от това да знам всичко ( бях изчел почти всяка една книга изязла НЯКОГА от печат на български, голяма част научни изследвания достъпни на български език (дори и такива не видяли бял свят, както и няколко специализирани книги на руски (извън широко разпространените) и английски). От личен опит разбрах че само глупака си мисли че знае всичко. От тогава на сам, съм си припомнял тази мисъл на няколко пъти ( тъкмо когато си помислиш че си научил достатъчно, се появява възможност да се приземиш на земята и наново да се почустваш като в първи клас)

Надявам се след време някой ден да ми кажеш дали все още различаваш пчела от врабче.

Никъде не съм твърдял, че знам всичко, а и никога не бих го твърдял. Това ти си го мислиш. А *врабчето* се отнасяше до това да ти подскажа, че и аз чета. Хаха. Виж как всеки мисли другия за малоумник. Хаха. Шегувам се.

rosty_sz
04.10.2014, 22:17
Спора започна от съвсем друго. Тезата беше, че на 10 октомври пчелите спирали да се облитат, което АБСОЛЮТНА ГЛУПОСТ и всеки който има поне един кошер и го поглежда от време на време знае това. Абсолютно вярно е, че късно излюпените пчели нямат добре развито мастно тяло и съответно разполагат и с по малък ресурс за работа и живот, НО в никакъв случай не можем да кажем, че те са излишни и няма нужда от тях, защото с голям или малък ресурс те се грижат за оцеляването на семейството през зимата наравно с другите и дават "своята лепта". Вървейки по тази логика първите пчели които се излюпват в средата на февруари имат още по малко ресурс да вземем да намерим начин да и тях да премахнем, а? Те със сигурност трудно ще намерят време да се НАУЧАТ да летят. Голям смях все едно риба да се учи да плува или сухоземно да диша. Сега ще намеря време да изгледам този руснак, но ако той твърди такива неща само и само за да защити някакви свои тези БЛАГОДАРЯ имаме си такъв наш си автор (избяга ми името в момента).

Mateev
04.10.2014, 22:34
Спора започна от съвсем друго. Тезата беше, че на 10 октомври пчелите спирали да се облитат, което АБСОЛЮТНА ГЛУПОСТ и всеки който има поне един кошер и го поглежда от време на време знае това. ........ Пчелите спират да се облитат когато стане студено, и в региона на руснака това се случва около 10-ти октомври. Не знам защо възприемаш думите буквално и ги вадиш от контекста. Ха сега ми намери моя постинг и провери какво е второто изречение, в което точно и ясно аз пиша, че зависи от региона. С молба да не търсиш под вола теле, а да вникнеш в цялостната логика на всичко написано ........... И недей да си мислиш, че опонентите ти в спора са олигофрени и са се принизили на едно такова ниско ниво на разсъждение, защото всъщност истината може да се окаже съвсем друга.........

rosty_sz
04.10.2014, 23:18
И Важното е друго - ако една пчела не е успяла да порастне и да се научи да лети, щото да може да се облети, то тя няма шанс да преживее зимата. Тоест пчелите, които се раждат в момента, вече нямат шанс да доживеят до възраст, в която да се научат да летят и да се облетят. Следователно те ще умрат и ще останат живи само пчелите, родили се най-късно на 20-ти септември.


Как да ти вадя думи от контекста като ги говориш тези неща в прав текст. Казваш, че зависи от района и след това продължаваш с разсъжденията пак опирайки се на тази дата.
Ако не си казал че пчелата се учи да лети значи аз си го измислям и искам да те злепоставя.
Изгледах клипа и там човека казва, че млада пчела която не се е облетяла очистително загива и това е точно така. В нашата географска ширина обаче пчлеите имат шанса да направят това почти на 100% до 15-20 декември и от там нататък цялата теза за августовсите пчели пропада.
Този човек се е нагласил към технология която на мен лично не ми допада защото:
1. Нямам необходимите условия да предпазя изцентрофужените пити от молеца до пролетта.
2. Храни със меда прекаран през восъкотопилка което и аз правех, но тука ме упалишихте с ХМФ-то колко е лошо за пчелите а този мед е определено с много голямо ХМФ.
3. Нямам възможност да съхранявам стотици пити с прашец извън кошерите.
Матеев, нищо лично и дори поклон пред труда ти, разбитите митове посредством тестове проведени от теб, амбицията ти и т.н. Нека не продължаваме. Човек понякога се забива над някакъв проблем влиза в спирала и върши или казва някоя глупост. Храни до колкото времето още ти позволява пък ако не успееш може и на питки да изкарат половин зима.

Mateev
04.10.2014, 23:29
Нали знаеш, че крайната ми цел е да се опитам да направя индустриално пчеларство, в което с малко труд да се свършва много работа, и това да доведе до ниска себестойност. Тоест искам да направя нещо, което почти никой не го е постигал досега в България. Ами близко до ума е, че ако започна да ви слушам за всичко, никога няма да си постигна целта. Също така е близко до ума, че някакси трябва да променя шаблона на всеобщо приетите пчеларски практики и да измисля и направя нещо авангардно, което в очите на другите със сигурност ще изглежда глупаво и тъпо. Ами именно поради тази причина не трябва да си ви се сърдя - все пак очаквах подобна реакция от някои хора.

Имам идеи било то лични или научени от други хора, на базата на които вече съм сглобил някаква бета версия на пчеларска технология, която ще ви шокира ако ви я разкажа. И ще ме разпънете на кръст като последния глупак. Затова ще си я запазя за себе си така, както са го направили още няколко човека, които имам щастието да ги познавам. Сами разбирате, че няма как човек да гледа 2000 или 5000 кошера с методите, с които се гледат 100 или 200.

Дамян Дамянов
05.10.2014, 01:44
Да, ще ги прочета тез* неща, но мисля, че няма да открия нещо ново, което да ме изненада кой знае колко. Скутелаторе, все пак различавам пчела от врабче. Все пак БЛАГОДАРЯ.

1000 пъти ги коментирахме виж в стари постове сме ги прелиствали отново и отново.
Виж и другите линкове по постовете.


Пчелите спират да се облитат когато стане студено, и в региона на руснака това се случва около 10-ти октомври. Не знам защо възприемаш думите буквално и ги вадиш от контекста. Ха сега ми намери моя постинг и провери какво е второто изречение, в което точно и ясно аз пиша, че зависи от региона. С молба да не търсиш под вола теле, а да вникнеш в цялостната логика на всичко написано ........... И недей да си мислиш, че опонентите ти в спора са олигофрени и са се принизили на едно такова ниско ниво на разсъждение, защото всъщност истината може да се окаже съвсем друга.........

Само да отбележа: Като казах, че гледам температурата, а не датата тука ме заляхте с ла*на.(неперсонално)
При 10-15 градуса съм седял на стол посредата на пчелина и зяпал пчелите как дрискат.
Няколко пъти съм го правил затова казвам 10-15, като минимума беше 10 градуса.
Зависи от от слънцето дали огрява кошера и дали духа вятър.
При 15 градуса без вятър беше направо лято.
Може и да е студ, но като ти се ходи...няма как.:laughing:
Имаше пчели камикадзе направо от прелката падаха на земята и си оставаха там. - Око да види, ръка да пипне.
Много зависи от региона и ако времето позволява ще се облитат когато температурата го позволява.
Пчелата календара не го познава.
Ако тази зима успея да отбележа нищожно количество умрели семейство, то значи съм на прав път.
И колкото и да се говори кое е правилно, то си остава само идея докато не се провери лично.


Имам идеи било то лични или научени от други хора, на базата на които вече съм сглобил някаква бета версия на пчеларска технология, която ще ви шокира ако ви я разкажа. И ще ме разпънете на кръст като последния глупак. Затова ще си я запазя за себе си така, както са го направили още няколко човека, които имам щастието да ги познавам. Сами разбирате, че няма как човек да гледа 2000 или 5000 кошера с методите, с които се гледат 100 или 200.

На мен ще ми е интересно да чуя нова идея!
А като на колега не му се чете ALT+F4, не сме тука насила!


То че те сърби езика да си кажеш всичко си личи и от Марс, ами давай. Стига дъвка като камила езика си. Излей си мъката. Стига само подхвърляй трохи. Никой няма да ти вземе нещата. Радваме се, че постигаш резултати, но ти не ги показваш и в крайна сметка ще си помислят някои хора, че лъжеш. Може и да не съм прав, но .... ти ще кажеш. Малеей.....забравих да ти говоря на Вие.

Приятелски ти го казвам...СПРИ!

scutellator
05.10.2014, 11:56
Тоест искам да направя нещо, което почти никой не го е постигал досега в България. Ами близко до ума е, че ако започна да ви слушам за всичко, никога няма да си постигна целта.
Евала. Когато основата не е стабилна, достигането на набелязаната цел е обречено на провал. Точно тук са се провалили всички досега тръгнали с амбицията да станат милионери от пчеларство.



Също така е близко до ума, че някакси трябва да променя шаблона на всеобщо приетите пчеларски практики и да измисля и направя нещо авангардно,
Не е нужно за всичко да откриваш топлата вода наново. Ето сега е момента да отскочиш до Австралия или Нова Зеландия (за там поне няма да ти трябва виза). Ако има място на света където може да видиш най-близкизкия до идеалния образ как трябва да изглежда пчеларството на бъдещето, то това е там.
В САЩ пчеларството е прекалено промишлено и ги няма тези знания които да извлекат максимума спрямо икономическа единица. Ако има какво да научиш от там обаче, това е как се гледат страшно много семейства със възможно най-малко обслужващ персонал в целия свят. Weavers и Olivarez са водещите в бранша.

m_pchelari
10.10.2014, 14:08
Някой сеща ли се какво беше времето зимата на 2010 срещу 2011г.?

Mateev
10.10.2014, 18:27
Нова информация какво се случва с пчелите ми, след като направих едно толкова интензивно хранене по това време - ами пчелите ми са започнали ДА ГРАДЯТ. Градят навсякъде, където това е възможно. Разширяват съществуващи пити, пускат далаци или надстройки, а там където съм ги стеснил с преградна дъска, наврели са се зад нея и градят пити и ги пълнят с мед.

Ха-ха.... вече спрях храненето, но си извадих един основен извод - напролет ще ги УДАВЯ В СИРОП, за да предизвикам максимално бързо развитие на семействата, както и градеж на нови пити, тъй като все още съм в голям дефицит на такива.

Също така единия от пчеларите ми сподели, че миналата година му се е наложило също да храни през месец октомври. При това той е хранил със сироп 50/50. Пчелите му също са натрупали достатъчно запаси и се похвали, че семействата му са презимували почти на 100%.

Илиев
11.10.2014, 07:14
зимата 2010/11г. беше много люта помня, имаше и много ниски температури до -20 градуса

delpi
11.10.2014, 10:49
Стесних входовете тази сутрин на 4-5 см и сложих мишепредпазители. Стана обаче голям панаир на прелката на кошерите след като напече и взеха много да излизат и тези, които донасят прашец странно не влизат, а лазят нагоре надолу по лицето на кошера. Поне те си мисля, че трябва по-най-бързия начин да влизат, след като пристигнат.
Чудя се дали не е рано за стесняване, при положение, че температурите са още високи, но реших да го направя понеже доста оси се облитат наоколо.

Mateev
11.10.2014, 11:03
зимата 2010/11г. беше много люта помня, имаше и много ниски температури до -20 градуса
Най-ниските температури, измерени от моята МТО станция през последните години, са следните:
2008 - измерена е температура -21.3 градуса на 05.01.2008 г.
2009 - измерена е температура -12.9 градуса на 24.22.2009 г.
2010 - измерена е температура -19.6 градуса на 25.01.2010 г.
2011 - измерена е температура -14.8 градуса на 26.01.2011 г.
2012 - измерена е температура -20.4 градуса на 01.02.2012 г.
2013 - измерена е температура -14.3 градуса на 09.01.2013 г.
2014 - измерена е температура -14.8 градуса на 30.01.2014 г.

Mateev
11.10.2014, 11:43
Като се разрових да гледам статистиките на МТО данните, направи ми впечатление един друг факт, за който досега не се бях замислял. Нали най-големия проблем на пчелите зимно време е, че може да им се задръстят червата с несмлени остатъци от лоша храна, ако не се направи очистително облитане. Зададох си въпроса колко е най-дългият период от време, през който те няма да имат шанс да се облитат поради ниски външни температури. За тази цел проверих максималните дневни температури на всеки един месец от 2007-а година до ден днешен, и открих, че на практика в почти всеки един месец има ПОНЕ ЕДИН ДЕН, в който да има условия за облитане с температура над 12 градуса. Тоест на пчелите в България ПОЧТИ НИКОГА НЕ ИМ СЕ НАЛАГА да се стискат без облитане повече от 30 дена.

Ето данните:
2007 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 13.1 градуса
2008 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 15.2 градуса
2009 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 15.8 градуса
2010 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 17.8 градуса
2011 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 15.0 градуса
2012 - има само 1 месец (Януари), в който да не е имало поне 1 ден с температура над 12.6 градуса
2013 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 11.9 градуса - в един от месеците нещата с облитането са по ръба с температура 11.9 градуса
2014 - няма месец, в който да не е имало поне 1 ден с температура над 18.1 градуса

Информацията много ме заинтригува и сега ще седна да направя по-подробна справка ден по ден, за да видя наистина какъв е максималния период от време, в който им се е налагало на пчелите да стоят в кошера без облитане.

distedi
11.10.2014, 11:49
Най-ниските температури, измерени от моята МТО станция през последните години, са следните:


Къде се намира МТО станцията ти - в кой град?

Mateev
11.10.2014, 11:57
гр. Габрово, квартал Етъра
Надморска височина - 510 метра

Температурите при мене винаги са с 2-3 градуса по-ниски от средното за страната, така че ситуацията с облитането със сигурност е по-добра от това, което показват моите данни.

Ето данни от моята МТО станция. Международното име на станцията е IGABROVO2. Автоматично разпращам данни поне на 3-4 световни МТО сървъри от 2007-а насам. Точно от тези световни сървъри черпят данни и метеоролозите в България, така че почти е сигурно, че при направата на Българските МТО прогнози някакъв малък дял имат и данните от моята МТО станция.

http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=pws:IGABROVO2

m_pchelari
11.10.2014, 12:11
Това което си се сетил е много добре. Само един ден на 12 градуса обаче дали е достатьчен за облитане. Това е интересно, при каква температура и колко последователни дни са нужни за да излязат масово да се облетят. Като ти гледах данните за валежите ми направи впечатление, че единствено 2010 има подобно количество валежи и логиката е и зимата да е подобна. Ще видим дали така ще бьде.


Тук има статистика на температурите от 1999г. насам.


http://www.stringmeteo.com/synop/temp_month.php

FVCVS CAESAR
12.10.2014, 13:50
Много е относително. Има огромно значение дали при тези 12°C (на сянка), времето е облачно, снежно-дъждовно или слънчево, дали кошерите са на сянка или на слънце, колко добре са изолирани от външни атмосферни влияния, а също дали са оцветени с тъмни или светли цветове, колко студено е било времето след последното облитане, съответно какво е количеството изядена храна, а също какво е нейното качество. Зависи също така дали скоро пчелите са се облитали, т. е. колко са на зор. Ако кошерът е на сянка, а пчелите не изпитват голяма необходимост от облитане (примерно облитали са се преди не повече от седмица), може да не излетят масово и при 15°C. Тогава дано да има хубаво време през следващите три - четири седмици. Ако кошерите ги напече хубаво слънцето, пчелите могат да излязат и при 7-8°C на сянка (на слънце, предполагам, ок. 15°C ), а ако са много на зор, може и при още по-ниски температури дори...

P. S. Черен найлон на огряната от слънцето стена на кошера може да помогне...

Administrator:
Постинга е редактиран, като от него са премахнати спама и обидните намеци.

m_pchelari
12.10.2014, 16:34
Ето данни от моята МТО станция. Международното име на станцията е IGABROVO2. Автоматично разпращам данни поне на 3-4 световни МТО сървъри от 2007-а насам. Точно от тези световни сървъри черпят данни и метеоролозите в България, така че почти е сигурно, че при направата на Българските МТО прогнози някакъв малък дял имат и данните от моята МТО станция.
http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=pws:IGABROVO2

Тази станция някакъв готов продукт ли е? Как се взима това име, дай малко инфо.
Джаджата която си правя сега ще замерва на 4 кошера температурата на две места в гнездото плюс външната температура и на всеки час ще записва данните на sd карта а на всеки 5 мин. ще ги качва на мой сървър. Има ли някакви фри сървъри на които мога да качвам данни.

Mateev
12.10.2014, 16:59
Да, има няколко световно известни МТО сървъри, които с удоволствие приемат МТО информация, която някой желае да сподели с тях. В замяна на това безплатно споделяне на данни те ви предоставят красиви WEB интерфейси на личните ви данни, с графики, таблици, диаграми, архиви и т.н. Проблемът е, че всеки един сървър изисква данните да бъдат форматирани в някакъв си негов си формат, и ако не си програмист, ще срещнеш голям зор с качването.

Аз ползвам готова програма, която го може да го прави това. Програмата се казва Virtual Weather Station. Разкошна програма с хиляди екстри, пригодена да работи с почти всяка една MTO станция, произвеждана някога по света. Не знам обаче как ще вкараш данните в тази програма, иначе ако го направиш, за тебе ще се отворят хиляди локални и световни екстри. Ето сайта, откъдето съм си свалил програмата. Има и хакнати версии по торентите.

http://www.ambientweather.com/virtualstation.html

На същия този сайт можеш да си купиш и истинска професионална MTO станция. Не са кой знае колко скъпи. Има модели с цени от порядъка на 100-200 лв. Иначе моята MTO станция е Davis Vantage Pro 2: http://www.ambientweather.com/davaproandpr.html
Пo точно ето този модел: http://www.ambientweather.com/61dawivaprop1.html

Световните сървъри, на които тази програма може да качва данни са:
- Wunderground - това е най-известния световен сървър, който държи данни едва ли не на всяка една MTO станция по света
- WeatherBug
- Weatherforyou
- HamWeather

Ето например моята лична страница във Wunderground: http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IGABROVO2#history

m_pchelari
12.10.2014, 18:02
Полезна информация. Благодаря. Нещо такова се опитвам да стегна за тази зима за няколко контролни кошера:
http://openenergymonitor.org/emon/beehive/v2

vasill83
13.10.2014, 14:33
Аз давам сироп от преди няколко дни но изобщо него закачат(колкото съм налял толкова си стои в хранилката)явно са успяли да популнят запасите от последното преглеждане

Niki1313
13.10.2014, 20:09
Аз давам сироп от преди няколко дни но изобщо него закачат(колкото съм налял толкова си стои в хранилката)явно са успяли да популнят запасите от последното преглеждане


Сопри се бе чоджум. По това врем какъв сироп, какво подхранване, какви 5 лева. Има 200 или 220 причини (не си спомням точно) поради, при които е погрешно да се подхранва с гол захарен сироп по това време в България и има само една причина поради (не съм много сигурен), която позволява подхранване, но не е правилно.

Струва ми се, че или много бързо се развива пчеларството в България или аз много изоставам с "добрите практики" - явно трябва да чета и практикувам повече.

...Practical Tip: One should avoid disturbing the winter cluster. Stimulative syrup feeding or the occurrence of unseasonable warm weather without pollen or supplement available can result in “fruitless foraging” that wears out the winter bees....

http://scientificbeekeeping.com/the-economy-of-the-hive-part-1/

scutellator
13.10.2014, 22:19
А имаш ли си на идея колко много прашец носят по това време? Трупат запаси за пролетта.

Дамян Дамянов
14.10.2014, 04:34
Пчелното семейство събира много повече прашец, когато се подхранва с около 1л/ден сироп.
Пчелата излиза да търси прашец, а дали го намира това зависи от растенията в района.
Съотношението на сиропа има значение за инвертирането му и влагата в кошера.
Сиропа с повече вода се инвертира по-лесно, но е възможно да замръзне, вкисне и внася влага в кошера и е повече работа за пчелите.
Сиропа с по-малко вода се взема по-трудно и се инвертира по-трудно.
При подхранване с цел стимулиране по-добър резултат дава 1л/ден спрямо 3л/ всеки 3дни.
Пчелите имат много голяма нужда от протеин.
Канибализирането на ларви е липса на протеин.
Количеството на Вителогенина е разликата между летни и зимни пчели.
Протеина се усвоява на 80%, което е изключително много, но този процент може да падне до 10% при недостиг на нужните ензими и бактерии.
Протеин трябва както за отглеждането на пилото, така и за собствени нужди.
Сиропа се предполага, че изтощава пчелата най-вече поради ензимите нужни за преработка на сиропа.
Не е напълно ясно на 100% дали ензимите се отделят само при поемането на сиропа или се отделят постоянно.
Ако се отделят постоянно, това ще означава, че отделянето на ензими не е причината за изтощаване на пчелата.
Ако се отделят само при нужда, то значи със поемането на сиропа си заминават и много по-ценните протеини, мазнини, витамини и минерали.
Пчелата отделя различни количества ензими според възрастта си и когато няма достатъчно, тогава разграждането на хранителните вещества до усвоими е по-трудно.
Като влючиш в картинката и ноземата гледката става грозна. Пчелата не е беззащитна, но и човек да яде само захар, то един грип ще го умори.
Киселинността в пчелата се регулира по 1000 начина и ноземата би трябвало да не е проблем за здрава пчела.
Причината за смърт подпомогната от нозема е лошата диета. Как очакваме пчела с диета нискокачествен монофлорен прашец и захар да е здрава.
Пчелите не държат големи количества прашец и при липса на паша много бързо остават на нулата. Дали и доколко броя на рамките(4,6,8,10,12) има значение за количеството прашец?!?!
Този прашец трябва да ферментира, а как ферментира - ЕНЗИМИ и БАКТЕРИИ. Хубаво е човек да помисли какво се случва с полезните бактерии, като набухаме разни препарати.
За всеки ензим са нужни протеини (и косвено мазнини,витамини и минерали).
Друго което е много спорно е че пчелата изразходва ценните си резерви(протеин) когато няма приток на сироп/нектар.
Ако пчелата се държи без нектар, то бактериите в стомаха на пчелата намаляват и това и пречи да усвоява протеин.
Пчелите имат огромна нужда от Пиридоксин(витамин B6), като при неговата липса ПИЛО НЯМА!
Възможно е да има отворено пило, но то никога не се запечатва.
Това е и главната причина при наличие на протеинова храна пилото да е слабо до появата на прашец.
При опити в клетки с протеинова храна пилото е НЯМАЛО до включването на Пиридоксин в диетата.(първоначално е имало до изчерпване на запасите от витамина)
Предполага се, че пчелите могат да синтезират витамин C, но това изисква ПРОТЕИН.
В изследване от тази година се твърди, че витамин C увеличава значително количеството пило, размера на семейството, теглото на всяка една пчела и забележете КОЛИЧЕСТВОТО НА ПРОТЕИНА.
50% от захарите в соята са отровни за пчелите и това се премълчава, а други химикали в нея унищожават свободните(усвоими) минерали и витамини.
Но когато сме си вкарала автогол и пчелите страдат от липса на протеин, то соята може да спаси семейството.
В едно изследване дори се твърди, че скорбялата(поради липса на ензими) вреди повече от акара.(скорбялата не е проблем при наличието на адекватни количества Диастаза и Амилаза)
Скорбялата се усвоява след като се намесят горните два ензима и дори е много калорична.
Нозема + акар + вируси + лоща диета = СМЪРТ

Хайде сега кажете да храним или да не храним?

jorors
14.10.2014, 10:29
Пчелното семейство събира много повече прашец, когато се подхранва с около 1л/ден сироп.
Пчелата излиза да търси прашец, а дали го намира това зависи от растенията в района.
Съотношението на сиропа има значение за инвертирането му и влагата в кошера.
Сиропа с повече вода се инвертира по-лесно, но е възможно да замръзне, вкисне и внася влага в кошера и е повече работа за пчелите.
Сиропа с по-малко вода се взема по-трудно и се инвертира по-трудно.
При подхранване с цел стимулиране по-добър резултат дава 1л/ден спрямо 3л/ всеки 3дни.
Пчелите имат много голяма нужда от протеин.
Канибализирането на ларви е липса на протеин.
Количеството на Вителогенина е разликата между летни и зимни пчели.
Протеина се усвоява на 80%, което е изключително много, но този процент може да падне до 10% при недостиг на нужните ензими и бактерии.
Протеин трябва както за отглеждането на пилото, така и за собствени нужди.
Сиропа се предполага, че изтощава пчелата най-вече поради ензимите нужни за преработка на сиропа.
Не е напълно ясно на 100% дали ензимите се отделят само при поемането на сиропа или се отделят постоянно.
Ако се отделят постоянно, това ще означава, че отделянето на ензими не е причината за изтощаване на пчелата.
Ако се отделят само при нужда, то значи със поемането на сиропа си заминават и много по-ценните протеини, мазнини, витамини и минерали.
Пчелата отделя различни количества ензими според възрастта си и когато няма достатъчно, тогава разграждането на хранителните вещества до усвоими е по-трудно.
Като влючиш в картинката и ноземата гледката става грозна. Пчелата не е беззащитна, но и човек да яде само захар, то един грип ще го умори.
Киселинността в пчелата се регулира по 1000 начина и ноземата би трябвало да не е проблем за здрава пчела.
Причината за смърт подпомогната от нозема е лошата диета. Как очакваме пчела с диета нискокачествен монофлорен прашец и захар да е здрава.
Пчелите не държат големи количества прашец и при липса на паша много бързо остават на нулата. Дали и доколко броя на рамките(4,6,8,10,12) има значение за количеството прашец?!?!
Този прашец трябва да ферментира, а как ферментира - ЕНЗИМИ и БАКТЕРИИ. Хубаво е човек да помисли какво се случва с полезните бактерии, като набухаме разни препарати.
За всеки ензим са нужни протеини (и косвено мазнини,витамини и минерали).
Друго което е много спорно е че пчелата изразходва ценните си резерви(протеин) когато няма приток на сироп/нектар.
Ако пчелата се държи без нектар, то бактериите в стомаха на пчелата намаляват и това и пречи да усвоява протеин.
Пчелите имат огромна нужда от Пиридоксин(витамин B6), като при неговата липса ПИЛО НЯМА!
Възможно е да има отворено пило, но то никога не се запечатва.
Това е и главната причина при наличие на протеинова храна пилото да е слабо до появата на прашец.
При опити в клетки с протеинова храна пилото е НЯМАЛО до включването на Пиридоксин в диетата.(първоначално е имало до изчерпване на запасите от витамина)
Предполага се, че пчелите могат да синтезират витамин C, но това изисква ПРОТЕИН.
В изследване от тази година се твърди, че витамин C увеличава значително количеството пило, размера на семейството, теглото на всяка една пчела и забележете КОЛИЧЕСТВОТО НА ПРОТЕИНА.
50% от захарите в соята са отровни за пчелите и това се премълчава, а други химикали в нея унищожават свободните(усвоими) минерали и витамини.
Но когато сме си вкарала автогол и пчелите страдат от липса на протеин, то соята може да спаси семейството.
В едно изследване дори се твърди, че скорбялата(поради липса на ензими) вреди повече от акара.(скорбялата не е проблем при наличието на адекватни количества Диастаза и Амилаза)
Скорбялата се усвоява след като се намесят горните два ензима и дори е много калорична.
Нозема + акар + вируси + лоща диета = СМЪРТ

Хайде сега кажете да храним или да не храним?
Хареса ми написаното, предполагам че е било публикувано (написано) някъде. Това достоверна информация ли е? Можем ли да и се доверим.

зуница
14.10.2014, 10:42
След свалянето на магазините моите пчели вече започват да ядат трета протеинова питка BKV.Инвертирания с "Пчелит актив" сироп спрях края на септември.Ако на пролет всичко е загинало , ще е ясно , че не бива да се храни.

kacone
14.10.2014, 11:20
След свалянето на магазините моите пчели вече започват да ядат трета протеинова питка BKV.Инвертирания с "Пчелит актив" сироп спрях края на септември.Ако на пролет всичко е загинало , ще е ясно , че не бива да се храни.

Здравей колега, може ли да споделиш откъде мога да закупя ПЧЕЛИТ?

зуница
14.10.2014, 11:39
Има два начина:
Пишеш Л.С. на потребителя ПЧЕЛИТ от тоя форум.
Пишеш съобщение на имейла даден в сайта за заявки на ПЧЕЛИТ (http://pchelit.ru)
Ако не стане пиши ми на "лични" ще съдействам.

радо
14.10.2014, 12:10
След свалянето на магазините моите пчели вече започват да ядат трета протеинова питка BKV.Инвертирания с "Пчелит актив" сироп спрях края на септември.Ако на пролет всичко е загинало , ще е ясно , че не бива да се храни.
Каква е целта ти с това подхранване с протеинови питки явно не е запасяване с храна, и каква е първата ти паша която се опитваш да хванеш.Не ти ли излиза прекалено скъпо такова отглеждане на пчелите, и че ще оживеят през зимата е ясно но какво ще е развитието им ще бъде интересно.

slavi 13
14.10.2014, 12:17
Зазимяване на японска тръвна.
Тази година направих експеримент. Хванах рой в японска тръвна. Тя представлява два корпуса с вътрешни размери 30/30 см. Всеки корпус е висок 22 см., не е стандартна японска тръвна, тя има други размери. Роят се хвана около първи юли.
В началото на септември отворих японската тръвна, махнах й дъното. Пчелите бяха изградили 8 пити до дъното - високи около 44 см и още два по малки далака в ъглите. Питите бяха изградени в студено положение спрямо прелката, по диагонала на корпусите. Питите се увиваха около централната пита в задния край на корпуса, а пред прелката бяха успоредни една на друга. Т.е. централната пита беше най-къса.
Тръвната тежеше много, двамата със синът ми се наложи да я повдигаме. Според мен в нея имаше поне 30 кг. мед.
По дъното не открих нито един акар.
Общото ми впечатление беше че не отглеждат пило, или то е много малко. Носеха прашец, но в малко количество. Това става около 10 септември.
Зазимяването го направих, като поставих 3 празни корпуса под пчелите.
В тръвната имаше 6 междурамия с пчели.
Не съм подхранвал.
Не съм давал никакви лекарства.
Не съм правил прегледи.
Прелката я поставих на 25 см. под изградените пити.
Под питите има 75 см. празно пространство.
Според мен още в средата на септември, майката престана да снася.
В топло време се облитат и се прибират. Имат малко летящи пчели.
Изключително жизнени пчели, карника с много малко примес на италианка, само при отделни пчели. Много спокойни, не нападат.
На 10 октомври им прегледах дъното, през долната прелка, която я държа затворена. Имаше восъчни разпечатки, но малко.
Корпусите са запечатани с клей само до там до където стигат питите. Под питите пчелите не заклейват, и между корпусите има малки празни цепнатини.
Решил съм да оставя пчелите на мира до следващата есен.
Никакви прегледи, никакво подхранване, никакви лекарства, имат 75 см. да си градят пити и да си гледат животеца както те си искат.
Забравих да ви кажа че в японската тръвна не се поставят рамки, медът се взима като със здрава корда се отрежа питите и се отнема целия най-горен корпус със мед. Сега си правя преса за пити.

Не ме ругайте много!
Поздрави и успех на всички във форума!

m_pchelari
14.10.2014, 12:49
Ха ха с тия цени на восъчните основи май всички ще минем на японски тръвни. Онзи ден в пчеларския магазин ми казаха в прав текст цитирам: "На пролет ще ви съдерем кожичката". Предадох 2 килограма восък и попитах каква е цената на основата без предаване на восък.
Да те питам "слави 13" изграждат ли си правилни килийки за пилото така без рамки?

Astralind
14.10.2014, 12:49
Ако за нещо може да бъдеш руган, то е за това, че не третираш и не смяташ да го правиш, няма за какво друго. Аз имам два кошера на абат Варе, които са подобни - 30х30х21, само с горни летви на корпусите. Пчелните семейства са много здрави в такива кошери, просто защото живеят по естествен за тях начин. Но през есента задължително им слагам ленти. Безпокоя ги 2-3 пъти в годината, че и по-рядко, в края на юли - началото на август си вземам моите 2 корпуса с мед - по 14 кг всеки.

jordanov
14.10.2014, 13:08
Браво Слави! Отвреме навреме да прочитаме и нещо различно. Нещо такова ли си правил?

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=336

Някога и аз ще го правя, ама да видим кога...

slavi 13
14.10.2014, 13:14
В японската тръвна пчелите изграждат нормални килийки за пчели и търтеи. Питите са успоредни една на друга само пред прелката, след това се увиват около централната пита. Така всички междурамия се събират в дъното на кошера, и пчелите имат достъп до всички междурамия.
Четох някъде, че когато пчелите градят сами, без ВО, всяко семейство гради разлини по големина килийки.
Не знам как се побликува снимка, не знам как да ви я кача на сайта.

slavi 13
14.10.2014, 13:17
Да това е тръвната. Стандартната японска тръвна е с вътрешни размери 22/22 см. Аз моята я направих с размери 30/30 см. Има много клипове за японска тръвна.

Дамян Дамянов
14.10.2014, 13:24
Хареса ми написаното, предполагам че е било публикувано (написано) някъде. Това достоверна информация ли е? Можем ли да и се доверим.

Това цялото не е публикувано на друго място. Това са записките ми.
Записвам си по няколко реда като излезе нещо интересно.
Информацията е събирана от най-различни източници.
Повече гледам изследвания правени от институции и малко лични изследвания на доказали се пчелари.
Запазил съм част от източниците и ако ти е интересно можеш да ги прочетеш.
Другите могат да се намерят лесно и при желание ще ти излязат на 80% в Google по ключовите думи.
Аз имам доверие на тази информация, защото съм я сравнявал с 2-3 или повече автори доколкото е възможно.
Все пак е много трудно да я намериш, а след това да я провериш си е АД.
Да не говорим за неяснотите дето се преписват и стават истини.
Пример : "Transition to winter bees in late summer and in autumn is important for colony to produce longlived bee. To successfully overwinter a colony needs proper nutrition: monofloral pollen and honey." - Maja Smodiš Škerl, PhD Apimondia 2013 (http://www.apimondia.com/congresses/2013/Biology/Symposia/Sugar%20Syrups%20Differently%20Impact%20Lifespan%2 0And%20Age%20-%20Maja%20Smodis%20Skerl.pdf)
Това утре ще бъде преведено и преписано, като: "Пчелите зимуват по-добре на монофлорен прашец и мед."
Проблем е мерната единица и дали използват метричната система и дали е споменато ug/ml или ug/mg и дали става дума за сухо тегли и дали е споменат разтвора сироп 1:1 ли е или 2:1 и т.н
Много трудно може да се провери всичко на 100%, но като има библиография човек може да провери какво точно е казано и да не забравяме, че техниката се мени и с години става по-точна.
Че няма как да сме на 100% сигурни, но след като съм проверил доколкото това е възможно, би трябвало да имаме поне повод да се замислим.

Запазил съм част от информацията и ето я:
2160
2161
2162
2163

kacone
14.10.2014, 13:27
Има два начина:
Пишеш Л.С. на потребителя ПЧЕЛИТ от тоя форум.
Пишеш съобщение на имейла даден в сайта за заявки на ПЧЕЛИТ (http://pchelit.ru)
Ако не стане пиши ми на "лични" ще съдействам.

Благодаря, а като крайна цена как идва и колко време отнема доставката?

зуница
14.10.2014, 13:51
Цените са в ЕВРО и са публикувани във форума от потребителя ПЧЕЛИТ.Доставката е с авиопоща и цената и съответно зависи от теглото на поръчаното количество.Време за доставка десетина дена до две седмици.Удобно се проследява на сайта на Руската поща.За дребни поръчки цената на доставката е почти съизмерима с тая на поръчката.Ти ще решиш кое е оптимално за тебе.

slavi 13
14.10.2014, 19:28
До "Астралинд"
Точно в това е проблема, в рамките, в дървото което ние пчеларите поставяме в кошерите. Твоите пчели са по-здрави от другите, в тези два кошера, защото имат само горни летви на рамките. В интернет има много клипове за това отглеждане на пчели. Има любители които отглеждат по този начин пчели в стандартни ЛР корпуси, защото не са дърводелци, и не могат да си ги направят 30/30 см. вътрешни размери.
Изчислете колко квадратни дециметри от обема на кошера губят пчелите заради поставянето на дърво /рамки/ в кошера. Аз съм го направил - около 20-22 %.
Това е пряко свързано със зазимяването, за тези които разбират за какво става въпрос. Пчелното кълбо през зимата не стъпва върху дърво, то се разделя на наколко пчелни кълба.
Пчелното кълбо се запазва и през пролетта. Пчелното кълбо се запазва и през лятото и през есента. Изобщо пчелите си живеят в пчелно кълбо през цялата година.
Заради това няма да давам никакви лекарства на пчелите, които се отглеждат в естествени условия, В ЯПОНСКА ТРЪВНА.
Давал съм лекарства на пчели отглеждани в кошери ДБ и проблема остава, няма никакъв ефект, болестта не може да се излекува, а само се потиска.
Също така съм чел, че естествените роеве, живеещи в хралупи, там където питата не се прекъсва от хоризонтално разположена дървена част от рамка и междурамъчно пространство, се справят с акара, не се освобождават напълно от него, но го подържат на много ниско ниво на опаразитяване.
Как го правят не знам. Четох в една статия на американци, че акарът се развива при по ниска температура от 35 градуса /около 34 градуса/, и че разделянето на гнездото с рамки и междурамъчно пространство е от съществено значение за развитието на акара, защото пчелите не могат да подържат необходимата температура за пилото около дървото на рамките.
Поради горното, ще се опитам да отглеждам пчели в кошер японска тръвна, и няма да ги третирам с никакви лекарства.

Трябва да се изпробва!
Поздрави и успех на всички във форума!

tsc1
14.10.2014, 20:07
Да, днес пак четох една статия за термична обработка на пчелите с температура над 42 градуса срещу акара.
Имаш ли снимки на тези рамки?

scutellator
14.10.2014, 21:18
Също така съм чел, че естествените роеве, живеещи в хралупи, там където питата не се прекъсва от хоризонтално разположена дървена част от рамка и междурамъчно пространство, се справят с акара, не се освобождават напълно от него, но го подържат на много ниско ниво на опаразитяване.

Ха, явно ще трябва да прочетеш изследването на Tom Seeley за пчелите от Arnot forest.

kacone
15.10.2014, 04:43
Цените са в ЕВРО и са публикувани във форума от потребителя ПЧЕЛИТ.Доставката е с авиопоща и цената и съответно зависи от теглото на поръчаното количество.Време за доставка десетина дена до две седмици.Удобно се проследява на сайта на Руската поща.За дребни поръчки цената на доставката е почти съизмерима с тая на поръчката.Ти ще решиш кое е оптимално за тебе.

Благодаря, колега.

Вълчан
15.10.2014, 12:07
Ха, явно ще трябва да прочетеш изследването на Tom Seeley за пчелите от Arnot forest.

Преразкажиго накратко! Не хвърляй "бомбата" без да е запалена!

slavi 13
15.10.2014, 12:26
Благодаря ти scutellator, намерих нещо за това изследване, но не знам дали е същото, което ти си прочел. В тази гора може би са направени няколко изследвания. Ако имаш време дай това с което ти разполагаш.

Ето какво намерих за изследването в гората Arnot.
Цел на изследването: - да се определи дали пчелните семейства са често срещани в гората; - да се види дали семействата са заразени с акар; - да се установи дали пчелите оцеляват дълги години, когато са заразени с акар; - да се определи как пчелите регулират броя на акарите, ако това изобщо се случва.

Какво установяват учените в началото на изследването?
Броят на преброените диви семейства през 1978 г. / когато не е имало акар / е горе долу същият, както при преброяването през 2002 г. и през 2005 г.
Повечето семейства които са намерени през 2002 г. са били живи и през 2005 г.
Има и загинали семейства. Т.е. намират празни хралупи, в които преди това е имало семейства. Но за това по-долу.
Дивите семейства са заразени с акар, но нивото на заразяване не достига високи нива в края на лятото. Измереното ниво на заразяване е ниско или средно.
Учените са изненадани от факта, че пчелите оцеляват без лекарства, когато живеят в хралупа, и не са лекувани против акар.

В гората са поставени капани за роеве. Във всеки капан има по 8 рамки. Забележете и го подчертавам – за изследването се ползват кошери направени от човек, което изкривява получените резултати.
Хващат роеве, като се счита че роевете идват от семействата в гората. Това според мен е напълно погрешно. Бродещите роеве могат да изминат огромни разстояния.
Започват да измерват каква е степента на заразяване на хванатите роеве.

В изводите на изследването преобладават следните формулировки: може да се твърди, трябват още изследвания и т.н.

Първият извод е че няма разлика в степента на опаразитяване между контролните кошери и дивите пчели. Като за изследователите дивите пчели са хванатите роеве, в кошер направен от човек, с 8 ниски рамки, което изкривява резултата на изследването.

Вторият извод противоречи на първия, защото се твърди, че явно дивите пчели са се адаптирали към акара, защото не са били лекувани. Тук изследователите вече визират дивите пчели живеещи в хралупа.

Счита се, че голямото опаразитяване в пчелините се дължи на близкото разстояние на кошерите, докато в гората дивите хралупи с пчели са разположени на огромно разстояние едни от други. Пълна глупост! Това е същото ако се твърди, че ако се разболее цялото ми семейство от грип, ще го изкараме с много усложнения, защото сме много и близко един до друг.

За умрелите семейства: - за някои казват че са унищожени от черни мечки, едно е загинало защото е паднало дървото, но никъде не казват че са загинали заради акара.

Семействата живеещи в хралупа загиват по следния начин – През първата година устройват гнездо и ако не се запасят с храна загиват през зимата, това са късните реве. Ако преживеят зимата, започват да градят пити, и събират повече мед отколкото им е нужен за следващата зима.
Ако хралупата е голяма, семейството се засилва, гради пити и прави самосмяна на майката, но не се рои. Когато цялата хралупа е задръстена с изградени пити, пълни със стар мед, прашец и запечатано пило, семейството пуска 3-4 роя. Изроява се защото няма къде да снася майката, липсата на открито пило предизвиква роене. В хралупата остават много малко пчели, които загиват през зимата, ако изобщо останат някакви пчели. Хралупата остава празна на пчели, но пълна с изградени пити със запечатан мед и прашец.
Това че се намират празни хралупи, обитавани преди това от пчели, нищо не означава. Такъв им е естествения многогодишния цикъл на живот.

Поздрави и успехи на всички във форума!

Вълчан
15.10.2014, 14:05
Какъв е точния размер на Япоската "тръвна" и дебелина на дъските?

slavi 13
15.10.2014, 14:27
До Вълчан,
Не знам дали ще успея да ти дам линковете, защото съм пълен профан в компютрите, но виж това:

http://www.youtube.com/watch?v=85YEErp5xPY&feature=g-vrec
http://www.youtube.com/watch?v=85YEErp5xPY
http://www.youtube.com/watch?v=41NFuIVG3EI

slavi 13
15.10.2014, 14:49
До Вълчан
Нестандартна японска тръвна - Като конструкция е същата като стандартната, но има разлики в дебелината на стените и размерите на корпусите и дъното. В долния клип има корпуси на японска тръвна направени от дъски дебели само около 20 мм.
http://www.youtube.com/watch?v=0GWB4Deche0

Моята тръвна е направена с дъски около 20-25 мм. И вътрешни размери 30/30 см.
Не съм сложил скарата на стандартната тръвна над кошера. Излишна е, над кошера има само покривни дъски 20-25 мм, каквито дойде.

Вълчан
15.10.2014, 15:06
Тези клипове ги гледах и ми направи впечатление, че корпусите не са с фиксирани-стандартни размери. Нещо което видях в клиповете, е че имат в долната си част метални пръчки, на кръст или Х. положение за да задържат питите да не се свлекат при отнемане на корпуса. Някой нямаха. Кога се вади меда, август или по- рано?

slavi 13
15.10.2014, 15:48
До Вълчан

Металните твърди кабели или летвите поставени на кръст се поставят за да не се свлекат питите в гнездото надолу, когато се отреже с кордата най-горния корпус. Можеш да поставяш или кабел или летви. На всеки корпус се поставят тези неща, това е задължително.
Вътрешният размер 30/30 съм го избрал защото пчелното кълбо през зимата е около 20-25 см. при силни семейства И защото кошера става много висок през лятото. Ще пробвам и с размери 35/35, но това според мен е максимума.
Медът се вади през септември-октомври. Тогава през студен ден, сутрин рано, пчелите са на кълбо, ниско долу, там където има празни килийки, и напускат запечатания мед отгоре.
Вадиш най-горния корпус, изрязваш питите, и веднага го поставяш най-отдоло, под семейството. Супер, три в едно, вадиш мед и разширяваш за пролетта, и пчелите имат много въздух през зимата, няма влага и т.н.

slavi 13
15.10.2014, 16:14
Японската тръвна има много недостатъци.
1. Много е висока през лятото, и е нестабилна;
2. Трабва да се повдигне, а тя е тежка, но в интернет има клипове с повдигачи, които се командват от един човек;
3. Не могат да се правят прегледи, с всички произтичащи от това последствия;
4. Трудно размножаване, най-лесно с хващане на рой, но може да се постави горна приставка, в която да влезе стандартна рамка с отводка;
5. Трябва сам да си я правиш, няма от къде да я купиш;
6. Медът се пресова, трябва сам да си направиш преса.
Сигурно има и още недостатъци.
Не ви я препоръчвам. Това е само опит да видя дали пчелите боледуват в нея.

Поздрави и успехи на всички във форума!

Mateev
15.10.2014, 17:01
Аз пък не мисля, че японците са глупаци. На мене лично тази тръвна ми хареса най-вече с това, че е максимално проста като изпълнение, и защото труда по гледането на пчелите е много малко. На практика те сами си се гледат. Липсата на рамки създава едни проблеми, но за сметка на разрешава дълъг списък от други проблеми. Като цяло инвестицията в пчелин с Японски тръвни ще е в пъти по-малка от такъв с Български кошери.

На 100% е сигурно, че догодина ще си направя експеримент с тези тръвни и с този метод на пчеларстване. И най-важното - ще засека количеството на труда, за да си изясня има ли икономическа ефективност или не.

asm22
15.10.2014, 17:58
Точка 4 от списъка на slavi 13 ако намери задоволително решение ще е повече от много хубаво.

rosty_sz
15.10.2014, 18:17
С голям интерес погледах разни клипове за този японски начин на пчеларство. Интересно е и смятам да пробвам. Много ме впечатли горнището от пчеларското облекло на японеца от първия клип пуснат от slavi 13. Изработено е само от мрежа. СУПЕР, почвам да си търся такова и ако някое е попадал в ибей или в някой друг магазин да пуска линк. Много интересно е че японците въобще не ползват пушек. Духат с уста и почукват по кошерите. Точно тези действия имат обратен ефект при моите пчели обаче при тях действа.
Последно попаднах на един клип, който моля да коментираме.
Дали може талкова лесно да се справим с роенето?
Какво става с маточниците след като майката не успя да излети?
Тази ли майка ще оставят или ще се опитат да я сменят с някоя от излюпващите се, която няма да може да се оплоди заради ханемана на входа?
Ще пробват ли пак на другия ден или след няколко дни?
И така на татък. Ето го и клипа https://www.youtube.com/watch?v=SHsYLdyi-8Y

Mateev
15.10.2014, 18:23
Точка 4 от списъка на slavi 13 ако намери задоволително решение ще е повече от много хубаво.
Става въпрос за заселването на тръвната - нали?

Аз съм си измислил следния начин, но сигурно има и още 100. При всички случаи ще се наложи малко да се поекспериментира:

1. Вземам една нова оплодена майка заедно с кутийката, и я завивам с видийка тази кутийка за стената на тръвната. Бърка се отдолу - нали видя, че няма дъно.
2. Събирам пчели от други кошери от други далечни пчелини (стари и млади) и ги прехвърлям в преносни сандъчета.
3. Обеззаразявам ги тези пчели от акар и една нощ престояват в мазата.
4. Раздавам ги тези пчели по тръвните, като буквално използвам черпака. Може би ще използвам някакъв временен съд, в който да ги изсипя и да го сложа с канап вътре в тръвната.
5. След 2-3 дена освобождавам майката, ако пчелите вече сами не са си я освободили.

Проблем с третиранията пролет и есен против акар и нозематоза НЯМА - просто ще се използват методите ПРЪСКАНЕ или ОПУШВАНЕ. Друга подръжка на семейството от страна на пчеларя НЯМА. Ако семейството иска да се рои, ами нека да се рои, но вероятноста ще е малка предвид големия свободен обем вътре в кошера. Ако иска да прави самосмяна - ами нека да си я прави. Когато пашата е малко, ами и меда ще е малко, но помислете си - МАЛКО МЕД, но пък труда по семейството е почти НУЛЕВ и инвестицията в кошера е МИНИМАЛНА.

Между другото забележете - гледането на пчели в Японски тръвни си е 100%-ово БИО ПЧЕЛАРСТВО, за което държавата ще дава по някой друг лев на кошер. Тази помощ ще е достатъчна пчеларя да си избие разходите за труд и за третиране против акар, и после дори и само 5 кила мед да вземе, това ще си е чиста проба ДАЛАВЕРА.

asm22
15.10.2014, 18:40
Нека целия пчелин е само с ЯК. Възникват няколко задачи свързани основно с размножаване:

1. Производство на пчелни майки.
2. Създаване на отводки. Или поне прехвърляне на пчели с черпака.
3. Подмяна на пчелна майка.
4. Подсилване на семейство с пчели/пило/.

5. Вземане на меда от горните няколко корпуса/едва ли някой ще чака до ноември/.

6. Изясняване кога се налага подпъхване на още един/няколко корпуса най-долу.

Тези точки ако сполучливо се решат ще е много хубаво.

Долу си има дъно. Явно се е случил кадър дето целия ЯК е бил повдигнат. Нали номера е да не влиза японския стършел. Без дъно какво ще го спре?

Има филмче на този същия пчелар със същия ЯК но вече с рамки.

Георги Кръстев
15.10.2014, 20:00
Мой познат е използвал ХР по входовете против роене, каза че са се излюпили майки и в повечето случаи младата майка остава. Но е било големи мъки да гледаш това сем. Излиза събира се по клоните връща се в кошера ... тнт...

scutellator
15.10.2014, 23:31
Благодаря ти scutellator, намерих нещо за това изследване, но не знам дали е същото, което ти си прочел. В тази гора може би са направени няколко изследвания. Ако имаш време дай това с което ти разполагаш.



Слави, ето ти го изследването:
https://hal.archives-ouvertes.fr/file/index/docid/892236/filename/hal-00892236.pdf
Може да прочетеш само последното изречение от абстракта, а пък ако искаш да разбереш ЗАЩО, ще намериш отговора в текста.


Счита се, че голямото опаразитяване в пчелините се дължи на близкото разстояние на кошерите, докато в гората дивите хралупи с пчели са разположени на огромно разстояние едни от други. Пълна глупост!

Никак даже. Ако си имаше малко понятие от вирусология, щеше да ти изглежда най-логичното обяснение. Защо вирусните епидемии ( на нов вирусен щам или коктейл от вируси) възникват/раждат се във места със гъста населеност? Не само защото според теорията на вероятностите шанса е по-голям.
Нека започна със това че вирусите (особенно РНК вирусите, каквито са почти без изключения всички пчелни вируси) се променят постоянно ( при РНК вирусите няма две напълно идентични копия) и между тях и гостоприемника им съществува постоянен динамичен баланс ( постоянна адаптация един към друг).
Във всяко пчелно семейство вирусния щам е малко по-различен от този в останалите семейства (същото важи и за нивата на различните патогени в отделните семейства), както има различия във вируса между пчелите от едно и също семейство. Това идва от генетичното различие (разнообразие) вътре в семейството и между семействата, а както вече казах, патогените постоянно се адаптират спрямо гостоприемника си (т.е. доминиращи стават тези, които са най-ефективни в размножаването си попаднали във въпросния индивид/семейство)
Един вирус - добре, какво обаче става когато донякъде различните вируси от различните семейства се смесят едно със друго? - Увеличава се вероятността да се роди свръх-вирулентен коктейл, който да е приспособен (или точно обратното - защото не е специфично приспособен към даден гостоприемник) към по-голяма част от популацията.
Когато се появи по-вирулентен вирус, то неговите шансове за разпространение намаляват ( убива гостоприемника си и себе си заедно с него), ОСВЕН ако няма възможност БЪРЗО да се прехвърли на друг гостоприемник. При ниска гъстота на населеност, най-успешни са тези вируси ( и бактерии, нозема, и т.н.) които същесвуват заедно с гостоприемника си като коменсиали. Естествено, те ще имат възможност да се разпространят, когато и семейството се рои ( вируси, които подтискат гостоприемника си и му пречат да се размножават, ограничават и себе си).


Вароа... тук ситуацията е също доста интересна и също има много сходни механизми за адаптация на акара. Да не забравяме и че когато какавидата е заразена от донякъде вирулентен вирус ( ако е прекалено смъртоносен - тя ще загине още преди да се излюпи) , то се забавя времето й за развитие, което пък дава репродуктивно предимство на вароа.

Последиците са многопластови

Дамян Дамянов
15.10.2014, 23:42
Вароа... тук ситуацията е също доста интересна и също има много сходни механизми за адаптация на акара. Да не забравяме и че когато какавидата е заразена от донякъде вирулентен вирус ( ако е прекалено смъртоносен - тя ще загине още преди да се излюпи) , то се забавя времето й за развитие, което пък дава репродуктивно предимство на вароа.

Последиците са многопластови

А Вароа няма ли "интерес" да се бори с вирусите си, ако иска да оцелее по-дълго гостоприемника?
Тоест и пчелата и акара и вируса имат интерес да не се стига до смърт.

slavi 13
16.10.2014, 00:25
Scutellator няма да се впускам в спорове. Прочети какво съм написал. Точно по това изследване съм направил моя коментар, че не е читаво, че не става за нищо, че не е направено нормално и т.н.
Всеки може да прочете PDF-a и да го коментира.

slavi 13
16.10.2014, 00:46
"Счита се, че голямото опаразитяване в пчелините се дължи на близкото разстояние на кошерите, докато в гората дивите хралупи с пчели са разположени на огромно разстояние едни от други. Пълна глупост! Това е същото ако се твърди, че ако се разболее цялото ми семейство от грип, ще го изкараме с много усложнения, защото сме много и близко един до друг."

Това е цялата ми теза, не отрязвай след "Пълна глупост!"

Може би не съм прав, но времето ще реши!

Поздрави и успех на всички във форума!

rosty_sz
16.10.2014, 07:13
Поздрави и успех на всички във форума!

Надявам се, че това не означава, че приключваш участието си във форума.
Матеев, Дамянов, Скутелатор скоро ще си останете да си пишете тримата.

Вълчан
16.10.2014, 09:57
http://www.youtube.com/watch?v=QbC1hFIO14A
http://www.youtube.com/watch?v=psCqUhI5jv4
http://www.youtube.com/watch?v=BaGJuXyodl0
http://www.youtube.com/watch?v=H9aBEmz59hk
http://www.youtube.com/watch?v=pDqVVjZOUBw
Рамери и технология за направа.

m_pchelari
16.10.2014, 10:07
Надявам се, че това не означава, че приключваш участието си във форума.
Матеев, Дамянов, Скутелатор скоро ще си останете да си пишете тримата.

Едва ли означава това. Трябва малко да се нагодиш към характера на съфорумеца макар и без да го познаваш лично. Вземи например скутелатора, безспорно най-знаещ, но имаш лошия навик да е все отгоре. Прав е в 98% от случаите, но понякога ще се опита да ти донесе вода през десет села за да те убеди, че е прав и в другите 2% където греши :) .
Та да се изходя и аз по статията която прочетох за тази горичка. Опитват се да докажат, че понеже акара се размножава вертикално (между поколенията в кошера), а не хоризонтално (между кошерите) то той е придобил някакво укротяване в популациите си до степен в която да съжителства с пчелата. Тезата е, че когато акара напада хоризонтално (от кошер в кошер) когато кошерите са близо един до друг то тогава "не му пука" и унищожава кошера.
Допуска се обаче, че спасението на пчелата става и поради големия брой роенета, които често се случват в тази гора, но тази теза се отхвърля защото видите ли шведите правили някакво изследване в което доказват, че дори и честото роене не спасява кошера от сигурна смърт.
Моето лично мнение е, че точно възможността на пчелата в която и да е гора да избяга на някой клон при голямо опаразитяване или да се рои я спасява от акара, тъй като се получава голям период без пило и се прекъсва размножението на акара. Само, че ние едва ли можем да си го позволим това. Освен това кошерите и пчеларите се множат а горите секат :) .

В последния брой на вестник Пчели се говореше за борба с акара посредством прекъсване на яйцеснасянето на майката. При мен практиката ми доказа, че това не е решение. Давам веднага доказателство. Кошери от които махнах майките преди слънчогледа и останаха почти 40 дена без отворено пило и които август третирах 3 пъти с оксалова с напръскване на 30 септември имаха по 1000 акара които изпадаха след друг препарат!

slavi 13
16.10.2014, 10:26
http://www.youtube.com/watch?v=lC6zFBezEv4 - подемник на корпуси.

Има и други модели. Някой знае ли от къде мога да си закупя нещо подобно?



Поздрави и успех на всички във форума!

slavi 13
16.10.2014, 10:38
http://www.youtube.com/watch?v=gnu0UGxnJWA любителска преса за мед.

Професионалната трябва да е поне 10 пъти по-голяма.

Искрен Мутафов
16.10.2014, 10:51
http://www.youtube.com/watch?v=lC6zFBezEv4 - подемник на корпуси.

Има и други модели. Някой знае ли от къде мога да си закупя нещо подобно?



Поздрави и успех на всички във форума!

Разгледай тези теми от форума:

http://pchelari.com/forum/search.php?searchid=369733

ahilis
16.10.2014, 11:47
имаха по 1000 акара които изпадаха след друг препарат!

От колко кошера? nono;

Вълчан
16.10.2014, 11:48
Разгледай тези теми от форума:

http://pchelari.com/forum/search.php?searchid=369733
Не се отваря!

Искрен Мутафов
16.10.2014, 11:54
Не се отваря!

Горе в дясно има едно поле срещу което пише "Search", пишеш в полето "Подемна количка", натискаш "Enter" и готово...

Mateev
16.10.2014, 11:54
Не се отваря!
Не се отваря защото това не е линк към тема, а линк от някакво персонално търсене със Search. Това търсене създава временна страница, която после форума изтрива от кеша. Когато някой иска да публикува линк, трябва да дава линк към оригиналната тема.

Дамян Дамянов
16.10.2014, 12:33
@Вълчан (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2625) Помниш ли като ме беше питал как ще разделям корпусите?
Идеята с тънката стоманизирана тел я "откраднах" от Японския кошер.
Не ми се е налагало да се напъвам над корпус все още :bigsmile:
Учудвам се, че не познавате Японския кошер, явно не е популярен.

m_pchelari
16.10.2014, 13:02
От колко кошера? nono;

При масата кошери по 500 от кошер при най-силните по 1000 от кошер. Миналата и тази година имам някакъв пик на акарите. Към 30 септември тези кошери най-силните от които паднаха по 1000 акара бяха на по 10 рамки пчела и около 4000 килийки затворено пило. Ако 10% от него е било опаразитено то сега сигурно имат минимум по още 500 акара.
Вчера отворих среден кошер на 6 рамки пчела и видях, че има 2500-3000 килийки пило (по една трета яйца, ларви и запечатано), което означава, че акара ще направи още една врътка и положението няма да е хич добре. При мен топлата седмица ги подлъга пак да гледат пило.

http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=2165&stc=1&d=1413458306
Това е снимката на линк да я разгледаш в цял размер. Сега видях, че е правена на 30.09 в 18 часа. Тогава си я заснех за спомен :) . Който не е виждал 1000 акара накуп.

kapanec
16.10.2014, 13:20
При масата кошери по 500 от кошер при най-силните по 1000 от кошер. Миналата и тази година имам някакъв пик на акарите. Към 30 септември тези кошери най-силните от които паднаха по 1000 акара бяха на по 10 рамки пчела и около 4000 килийки затворено пило. Ако 10% от него е било опаразитено то сега сигурно имат минимум по още 500 акара.
Вчера отворих среден кошер на 6 рамки пчела и видях, че има 2500-3000 килийки пило (по една трета яйца, ларви и запечатано), което означава, че акара ще направи още една врътка и положението няма да е хич добре. При мен топлата седмица ги подлъга пак да гледат пило.
Какъв беше другия препарат който си ползвал след ОК и кога го ползва колко време след ОК

m_pchelari
16.10.2014, 13:44
Какъв беше другия препарат който си ползвал след ОК и кога го ползва колко време след ОК

Оксаловата я пръсках 3 пъти през 7-8 дена. Последното пръскане да е било към 20 август. Следващото с другия препарат на 30 септември.
Тука въобще не става въпрос за препаратите. След оксаловата си падаха по около 200 акара след всяко третиране. Обаче от 20.08 до 30.09 за 40 дена са се пръкнали още 1000 акара. Което сериозно ме кара да започна да използвам мравчената киселина която го унищожава и в пилото.

kuline
16.10.2014, 18:34
Оксаловата я пръсках 3 пъти през 7-8 дена. Последното пръскане да е било към 20 август. Следващото с другия препарат на 30 септември.
Тука въобще не става въпрос за препаратите. След оксаловата си падаха по около 200 акара след всяко третиране. Обаче от 20.08 до 30.09 за 40 дена са се пръкнали още 1000 акара. Което сериозно ме кара да започна да използвам мравчената киселина която го унищожава и в пилото.

Незнам по кой метод третираш с ОК.
В края на този или началото на следващия месец третирай с ОК чрез накапване(разтвор от захарен сироп и ОК) тогава няма да има вече пило и със сигурност ще унищожиш акара до голяма степен. То за това с ОК се третира не през август, а когато няма пило. Има доста писано във форума за третирането срещу акара. Чети, разсъждавай и прилагай дадените примери.

m_pchelari
16.10.2014, 19:16
Накапването декември грешка няма но без пилото е друго. Ми те моите да не са от онази гора дето живеят с акарите :) В понеделник ще третирам сьщия кошер от снимката още е на 10 рамки пчели и ще видя колко ще има още.

kuline
16.10.2014, 19:22
Нещо грешно се ориентираш. Това, което е под името ми е когато съм се регистрирал, а не когато ти пиша поста.
Поствал съм линк към лекция на пчелар относно третирането с ОК, само че в друга тема. Чети колега и не се учудвай на твоти постижения, относно акара!

m_pchelari
16.10.2014, 19:27
Нещо грешно се ориентираш. Това, което е под името ми е когато съм се регистрирал, а не когато ти пиша поста.


Не имам предвид, че аз декември правя накапването с ОК и падат на 100%. Правилно те разбрах какво ми казваш. Накапването го правя по новозеландския нарьчник, мисля че е качван вьв форума.

kuline
16.10.2014, 19:54
Е да де ама Нова зеландия няма нищо общо с България, още повече със Сливен, където пчеларстваш, освен думата "пчела". Все пак ти си знеш, пчелите са си твои и процедираш както ти искаш.

Pavel_Bs
16.10.2014, 20:09
Колеги,хубаво коментирате количеството на акара,но нищо не казвате за пчелите.За да се е излюпил толкова акар,означава,че толкова пчели са нефелни и съответно с по-голям риск да развият някаква болест.Имате ли безкрили пчели,умрели разпечатани оформени какавиди,деформирани пчели?Смятате ли,че тази степен на опаразитяване не заплашва семейството през зимата?При мен също имаше акар и комбинирах пръскане с ОК,а последното беше Апифит с Нозевит,отделно скоро ще им сложа тимол на кристали в чорапче до пролетта.Ако пръскането с Апифит се отразява на акара,смятам да го включа по-често наместо пушалка.

tsc1
16.10.2014, 21:03
Е, поне не се скарахме. Значи имаме напредък..........

На мене ли така ми се струва, или наистина вечерната ракия влияе на качеството на постингите?
Блага ракия железни врати отваря!drinks;

kapanec
16.10.2014, 21:03
Оксаловата я пръсках 3 пъти през 7-8 дена. Последното пръскане да е било към 20 август. Следващото с другия препарат на 30 септември.
Тука въобще не става въпрос за препаратите. След оксаловата си падаха по около 200 акара след всяко третиране. Обаче от 20.08 до 30.09 за 40 дена са се пръкнали още 1000 акара. Което сериозно ме кара да започна да използвам мравчената киселина която го унищожава и в пилото.
Какъв беше другия препарат

scutellator
16.10.2014, 21:27
....Вземи например скутелатора....имаш лошия навик да е все отгоре. Прав е в 98% от случаите, но понякога ще се опита да ти донесе вода през десет села за да те убеди, че е прав и в другите 2% където греши :) .....

Ха ха. Съгласен. Имай в предвид че аз много внимателно си подбирам битките (а не че съм всезнаещ) и много рядко коментирам неща за които не съм абсолютно сигурен (до колкото това въобще е възможно). Понякога просто ме мързи (както във случая) и си затрайвам за неща които човек и без това сам ще открие (или прочете от другаде, ако е любознателен) след време.

m_pchelari
16.10.2014, 21:40
Колеги,хубаво коментирате количеството на акара,но нищо не казвате за пчелите.За да се е излюпил толкова акар,означава,че толкова пчели са нефелни и съответно с по-голям риск да развият някаква болест.Имате ли безкрили пчели,умрели разпечатани оформени какавиди,деформирани пчели?Смятате ли,че тази степен на опаразитяване не заплашва семейството през зимата?При мен също имаше акар и комбинирах пръскане с ОК,а последното беше Апифит с Нозевит,отделно скоро ще им сложа тимол на кристали в чорапче до пролетта.Ако пръскането с Апифит се отразява на акара,смятам да го включа по-често наместо пушалка.

Това, че на 15 000 пчели са паднали 1000 акара не знам дали е проблем. Дори и да ги отпишем тези 1000 пчели кошера си е пак един от най-силните ми. Не мисля, че сме оспамили темата, акара и запасите са най-важни за презимуването. В понеделник ще направя клип с прегледа на същия този кошер и ще коментираме. Освен това ще го третирам и очаквам поне 400-500 акара да паднат още.
До капанец, другия пепарат е течен флуметрин, но третирането ми е нестандартно на мой риск и затова няма да го коментирам.

kuline
16.10.2014, 21:47
Бъди сигурен, че е проблем на всяка 15 пчела да е паднал 1 акар. Все пак ,отчиташ само падналите акари. Ами тези които са в пилото или пък върху пчелите, но не им е подействало третирането? То тогава съотношението ще бъде не 15:1, ами 5:1.

ahilis
16.10.2014, 21:51
Това, че на 15 000 пчели са паднали 1000 акара не знам дали е проблем.

Това, че в един милионен град има един болен от холера, един от чума и един от бяс дали е от значение. А не е задължително и тримата да са - може и само по един от тримата.

rosty_sz
16.10.2014, 22:00
Не е същото. При липса на пило е все едно болния е изолиран и или оздравява (при последното третиране) или умира преди да бъде пуснат от изолатора (да започне пилото).

ahilis
16.10.2014, 22:07
Не е същото. При липса на пило е все едно болния е изолиран и или оздравява (при последното третиране) или умира преди да бъде пуснат от изолатора (да започне пилото).
Ти дай да ти кихна в лицето и пак ме изолирай. В случая за каква изолация говорим. Паднали са няколко - други ще ги сменят и толкоз - какво значат тук някакви си 1000 акара? Хаха - нещо подобно съм чувал и на друго място.:ae:

scutellator
16.10.2014, 22:12
Не е същото. При липса на пило е все едно болния е изолиран и или оздравява (при последното третиране) или умира преди да бъде пуснат от изолатора (да започне пилото).

Дали?
Ти отчиташ само акарите, но не и вирусите които те разпространяват, което е по-сериозния проблем.
В момента не мога да ти пусна едно изследване (тъй като го нямам на този компютър), при колко акара всеки един от изследваните два вируса ( един вирулентен и един "безобиден") се превръща в смъртоносен за семейството.

kuline
16.10.2014, 22:30
Ахиле,
като гледам отдавна присъстваш във форума, но от скоро си доста активен, в което няма нищо лошо, но все пак ми се струва, че освен да трупаш личен актив с броя на постовете, няма нищо позитивно в приствието ти.

m_pchelari
16.10.2014, 22:48
Сега, казах че сьм третирал 3 пьти оксалова и паднаха общо 3х200=600 акара. Явно е останало нещо в пилото и за още 40 дена до 30.09 са станали 1000 които падат след това третиране. Тези 1000 акара не са стояли много по пчелите. Не казвам, че 1000 акара не са проблем, но има значение предполагам и колко време са стояли в кошера. Кьм 30.09 имаше 4000 килийки пило, и сега като третирам ще разбера в колко от тези килийки е имало акар.

kuline
16.10.2014, 23:03
Сега, казах че сьм третирал 3 пьти оксалова и паднаха общо 3х200=600 акара. Явно е останало нещо в пилото и за още 40 дена до 30.09 са станали 1000 които падат след това третиране. Тези 1000 акара не са стояли много по пчелите. Не казвам, че 1000 акара не са проблем, но има значение предполагам и колко време са стояли в кошера. Кьм 30.09 имаше 4000 килийки пило, и сега като третирам ще разбера в колко от тези килийки е имало акар.
Не ме разбирай погрешно, но тези аритметики, които правиш са погрешни,защото не вкл.доста неизвестни в уравнението,. Казваш, че тези 1000 акара не са стояли много по пчелите, но се запознай със стадиите на развитие и размножаването му. Едва тогава ще добиеш ясна представа за неизвестните, които липсват от твоята задачка, както и тяхната числена стойност.
Е с приближение, защото има и други фактори, както сподели Скутелатор.

rosty_sz
17.10.2014, 07:35
Така или иначе той не може вече нищо да направи. Може единствено да се опита да свали бройката на акара до минимум след приключване на пилото. Аз се пека на същия огън. Имам много акар. Според мен роевата треска в началото на лятото със повечето търтиево пило спомогна за бясното увеличение на акара. Топлата есен сега също помага на акара. В момента моите имат 2-3 рамки всякакво пило вкл. яйца. Акара с крие в пилото и колкото и да са смотани разните ленти според мен те щяха да са по-подходящи за мен тази есен.

Nik_m
17.10.2014, 08:54
Същата работа и при мен, много акари. Към средата на август земята под кошерите удивя от безкрили пчели, третирах с пудра захар и после с ОК. В началото на септември даже по рано въпреки че имаше още паша извъртях меда, свалих 3тия корпус и сложих ленти супер стрип и започнах да им давам витамини и нозевит+. До към средата на месеца изчезнаха обезкрилените пчели. От захарта и ОК паднаха по около 200- 300 акара а от лентите паднаха хиляди. Беше ме страх какво е останало в кошерите, но при последния повърхностен преглед видях, че почти всички семейства имат повече от 1 корпус пчели. 2 семейства се стопиха много или което е по вероятно избягаха работничките заедно с майката, новите майки се оплодиха но ги обединих, сега чакам да спре пилото да ги третирам за последно с ОК.

Вълчан
17.10.2014, 09:51
http://www.youtube.com/watch?v=jxJegGfSzec#t=10
http://www.youtube.com/watch?v=btj2D_8KciY
Тук кошера си го хранят и пушат!

tanasko
17.10.2014, 09:54
Значи тези ленти са по ефикасни от ОК

Искрен Мутафов
17.10.2014, 10:19
Значи тези ленти са по ефикасни от ОК

В никакъв случай не може да се направи такова генерално обобщение! При един може да проработят добре, при друг не, всичко е много относително, зависи първо за какви летни става въпрос, с какво активно вещество(има такива които някой горещо ги препоръчват, но активното им вещество е по-скоро вредно за човека, нахтрупва се във восъка, а от там и дава отражение върху меда). Борбата с акара е комплексна и всеки си преценява как точно да я води, аз лично съм привърженик на целогодишната и разнообразна(въпреки че е много трудоемко, но пък се добива повече восък посредствум строителната ремка).

slavi 13
17.10.2014, 11:03
За акарите.
Прочетох в няколко руски книги, че акарите не понасят миризма на бор, ела, хвойна, смола и мента.

В една от книгите, се твърдеше, че семействата хванати в капан за рой поставен в борова гора, с парцал наситен с ментово масло /продава се в аптеките/, не боледуват от акар и се развиват много по-добре от роевете, хванати в широколистни гори. Книгата е на един руснак, който лови роеве от много години. Той не третира тези роеве против акар, когато ги прибира в пчелина си. Но на следващата година ги лекува, защото се заразяват.

В друга книга се твърдеше че миризмата на мента не убива акарите, но те се посипват зашеметени по дъното на кошера. Ако има голямо разстояние от питите до дъното и прелката не е на дъното, а на 20-30 см. над него акарите умират, защото не могат да се захванат повторно за пчелите, нямат достъп до тях.

Друга рецепта - на дъното се поставя суха пепел или брашно, и се слага парцал с мента. Акара се посипва по дъното, но вече не може да се захване за пчелите, защото краката му са зацапани с пепел и брашно. Така поне твърдят в книгата, но не съм го изпробвал.

В моя роеловка поставих цяло шишенце с ментово масло с фитил, за да се изпарява бавно и смола от бор. Роят се хвана и според мен се развиха добре. Правя го за първи път, и напролет ще ви кажа какъв е резултата. Само се притеснявам миризмата на мента да не обърка феромонната обмяна в семейството. Миризмата на мента е близка до миризмата на секрета на Насоновата жлеза при пчелите работнички.

Поздрави и успех на всички във форума!

Искрен Мутафов
17.10.2014, 11:15
В друга книга се твърдеше че миризмата на мента не убива акарите, но те се посипват зашеметени по дъното на кошера. Ако има голямо разстояние от питите до дъното и прелката не е на дъното, а на 20-30 см. над него акарите умират, защото не могат да се захванат повторно за пчелите, нямат достъп до тях.


Точно такъв е ефекта на изцяло мрежестото дъно с препарати като еко стоп например.

slavi 13
17.10.2014, 13:18
Благодаря Искрен, явно трябва и мрежесто дъно, и без това пчелите заклейват само до там до където са направили пити. Под тях не заклейват.

Pavel_Bs
17.10.2014, 15:07
Както писах по надолу,надявам се окъпването с Апифит да има и точно този "отблъскващ" ефект за акара.Нямам намерение да рекламирам продукта,а просто да намекна,че полезното за пчелите може да се съчетае и с борба против акара.Въпроса е кошера да бъде с мрежесто дъно,през което да падат замаените акари.Почерням думата нарочно,защото предполагам,че етеричните масла в такава концентрация няма да го убият.Не виждам пречка,всеки да си разработи формула с етерични масла която да ползва в пулверизатор,вместо пушалка.Ако не се прибави захар,то тогава ефекта ще бъде като репелент,ако се прибавя,тогава и пчелите ще го поглъщат със съответните ефекти върху тях.Засега ползвам Апифит защото ми е по-лесно и нямам време за алхимия,но определено смятам,че може да се съчетае заместител на пушилката с репелент за акара,само при условие,че има мрежесто дъно!

ahilis
17.10.2014, 15:35
Има някои билки които гонят акара. В райони в които ги има и пчелите събират мед от тях акара почти не се среща.

slavi 13
17.10.2014, 17:06
До Ahilis.
Можеш ли да споделиш с нас за тези билки, които гонят акара. И можеш ли да споделиш кои са районите. Например северозападен, североюжен, нависоко или на ниско в полето. Предварително ти благодаря за отговора!

Още една рецепта от руска книга против акар - берат се млади клонки от ела, бор и хвойна. Клонките се изсушават на сянка и се мелят на брашно. Как го правят не знам, не го споменават. Брашното се слага на дъното на кошера на тънък пласт. Според книгата акара се замайва от миризмата на брашното и пада на дъното. Акара е жив, не умира, но не може да се закрепи повторна за пчела, защото краката му са зацапано с брашното.

Поздрави на всички във форума!

ahilis
17.10.2014, 17:38
До Ahilis.
Можеш ли да споделиш с нас за тези билки, които гонят акара. И можеш ли да споделиш кои са районите. Например северозападен, североюжен, нависоко или на ниско в полето. Предварително ти благодаря за отговора!

Още една рецепта от руска книга против акар - берат се млади клонки от ела, бор и хвойна. Клонките се изсушават на сянка и се мелят на брашно. Как го правят не знам, не го споменават. Брашното се слага на дъното на кошера на тънък пласт. Според книгата акара се замайва от миризмата на брашното и пада на дъното. Акара е жив, не умира, но не може да се закрепи повторна за пчела, защото краката му са зацапано с брашното.

Поздрави на всички във форума!

Червен кантарион и подъбиче - най-вече подъбиче. А районите са там където ги има.

slavi 13
17.10.2014, 18:12
До Ahilis. Благодаря ти за отговора.

m_pchelari
17.10.2014, 18:48
До Ahilis.
Можеш ли да споделиш с нас за тези билки, които гонят акара. И можеш ли да споделиш кои са районите. Например северозападен, североюжен, нависоко или на ниско в полето. Предварително ти благодаря за отговора!....

Колега къде точно се намира този североюжен район :crazy:.

jorors
17.10.2014, 19:03
Червен кантарион и подъбиче - най-вече подъбиче. А районите са там където ги има.

Около моят пчелин има страшно много бяло подъбиче, но тази година и аз имам доста акар.

ahilis
17.10.2014, 19:09
Около моят пчелин има страшно много бяло подъбиче, но тази година и аз имам доста акар.

Ако има доминираща паша, пчелите няма да му обърнат внимание, но под формата на сироп би им подействало добре. То поне не е отровно за разлика от вратигата, която също се използва.

m_pchelari
18.10.2014, 18:04
Колеги при следното наличие на рамки с мед, какво подреждане е най-удачно за зимуване.
Сивия цвят е меда в рамката. По две рамки в ляво и дясно са пълни с мед а четирите средни имат малък венец с по около половин килограм мед.
2173

Ще бъде ли по-добре ако рамките се пренаредят по някой от следните начини:

2175

2174

ahilis
18.10.2014, 18:15
Първия начин е най добре.

Недялко Атанасов
18.10.2014, 18:56
Така е ,за зимуване 1-ия вариант е най- правилния.Другите два и те си имат някакво предимство,но те са за друг сезон и друга тема.

m_pchelari
18.10.2014, 19:14
Мерси. Защото онзи кошер "с хилядото акара" го прегледах и рамките бяха точно като първия вариант. Преди 15 дена имаше много запечатано пило, а вчера нямаше никакво. Обаче тези венци по средата са много тънки и затова питам. Дали сега след като няма вече пило ще си преместят малко мед към средните рамки.

ahilis
18.10.2014, 19:21
Мерси. Защото онзи кошер "с хилядото акара" го прегледах и рамките бяха точно като първия вариант. Преди 15 дена имаше много запечатано пило, а вчера нямаше никакво. Обаче тези венци по средата са много тънки и затова питам. Дали сега след като няма вече пило ще си преместят малко мед към средните рамки.

Няма да се мръднат въобще да местят каквото и да е. Те самите ще се местят.

радо
18.10.2014, 19:35
Няма да се мръднат въобще да местят каквото и да е. Те самите ще се местят.
Пчелите през зимата се движат само на горе така ,че като изядат венеца има опасност да умрат независимо колко много мед има в крайните рамки това се случва при голям студ хубаво е да се прецени колко голямо ще е кълбото и да се оставят толкова рамки с малък венец ,а медените рамки да са по близо до кълбото.При варианта с четири рамки с малък венец може да се намалят на три ако се прецени ,че са достатъчни за кълбото.