PDA

Виж пълната версия : ПРЕЛКАТА ПРЕЗ ЗИМАТА



buci59
04.01.2011, 11:30
Известният американски професор К.Л.Фарар посочва,че най-добре пчелите зимуват в кошер с размери на долния вход до 2-2.5см и напълно отворен горен кръгъл вход.Според него проникването на въздух през долния вход подобрява зимуването и предотвратява появяването на влага и плесени по питите на долния корпус,които не се покриват от пчелите.
През последните години руските пчелари масово зазимяват пч.с-ва с плътно затворени долни и отворени горни входове.

Юрий Цветков
04.01.2011, 19:12
Ванка, любопитен съм ти как зазимяваш. Аз зазимявам само с отворен долен вход и с отворени вентилационни отвори на стандартните ЛР дъна.

buci59
04.01.2011, 20:02
По същия начин зазимявам и аз,но когато се появи пилото отварям и кръглия отвор на к-са.

Станко Ставров
04.01.2011, 20:02
Аз оставям прелките на семействата през зимата така.При топло време и възможност за облитане разширявам долния вход.Кошерите съм ги отварял и януари и през фефруари влага в тях не съм виждал.


http://s17.postimage.org/3ldu6e423/021503049_big.jpg (http://postimage.org/image/3ldu6e423/)

HONEYED
07.01.2011, 16:19
Под капака какво има-покривна табла,брезент,найлон?Храни ките там ли са?Това е също много важно.

Станко Ставров
07.01.2011, 16:43
Покривна табла с хранилка монтирана леко в дясно, към южната част. Около нея пространството е запълнено с 5см стереопор плътно.Свалям голямото капаче на хранилката.

nolkov
21.02.2011, 15:17
Здравейте,
Сега правя кошерите си за тази година (за първа година ще съм пчелар - аматьор).
Искам да задам един въпрос относно дъното и вентилацията на кошера през зимата.
Притеснявам се относно това, че там където ще глдаме пчелите Петрохан навява много сняг и може да запуши прелката и да не влиза свеж въздух през зимата. От друга страна видях, че дълобоко дъно има 12 см мрежест отвор. Ако и аз направя такъв отвор вентилация ще има, но няма ли да им е студено на пчелите през зимата, та дори и да умрат?
Моля да ми дадете съвет как да постъпя - дали да оставям за през зимата кръглите отвори на корпусите отворени на дупчиците или да са затворени или да разчитам само на 12 см. кръгъл отвор на дъното?

evgeni.filimonov
21.02.2011, 17:09
По Петрохан, може и да ги затрупа целите.
Правиш мрежест отвор на дъното в предната част, и го оставяш постоянно отворено през зимата. Дори и да се запуши прелката, отдолу си влиза свеж въздух. А и през него излиза и въглеродния двуокис, заедно с влагата. А когато напролет тръгне пилото, през него влиза така необходимия свеж въздух за пилото. За да не бие директно студения въздух през мрежестия отвор, под плодника слагаш празен корпус или магазин.

nolkov
21.02.2011, 19:56
Благодаря!
Значи ако ги оставя да зимуват на 2 корпуса слагам 1 працен отдолу?
А коко голям да е отвора? Четох, че 12 см се прави ако се слага?

Николай Христов-nikberk
22.02.2011, 10:57
Здравейте,
Притеснявам се относно това, че там където ще глдаме пчелите Петрохан навява много сняг и може да запуши прелката и да не влиза свеж въздух през зимата.
От северната ,южната или на прохода мислиш да ги гледаш?Служебните кошири са ми на 540м НВ в с.Бързия.Макар ,че тази гдина няма сняг в предишните ги е затрупвал целите и пак са оцелявали.
329330331

nolkov
22.02.2011, 21:17
От южната в Гинци.
Те са от подветрената страна на къщата но все пак се притеснявам.
Явно ще трябва да затворя прелката и да ги оставя на горен вход отворен и на вентилационен отвор на дъното, ще го притворя леко, за да не им духа силно, но да има вентилация.

Лежаков
29.12.2011, 13:30
Аз използвам лежаци на 25 рамки.През зимата в кошера има две семейства,които взаимно се затоплят.Оставям отворени долните и горните прелки на около 4 см.,само при голям студ ги намалявам на около 2 см.Всички са живи и здрави,няма влага и плесен.

buci59
29.12.2011, 15:57
Тоест пчелите са стояли близо месец с отвора колкото молив.

В отговор на това,руския проф.Таранов съветва в първата половина на зимата,всички прелки на кошера да бъдат затворени.

Ангел Йосифов
29.12.2011, 16:22
Това го казвам само като любопитен факт за размишление, не като съвет кой как да си стеснява прелките.
За да се размишлява в правелна посока е необходимо да добавиш още информация,като-имали мрежести отвори на дъната,дълбоки ли са,местоположението на пчелина .....
Ако не знаех къде ти е пчелина сигурно нямаше да ти повярвам или щях да хукна да санирам моите.

Ангел Йосифов
29.12.2011, 16:59
Не съм съгласен че са маловажни.Дълбокото дъно или магазин отдолу,фунията(дерето) в която се намира пчелинът-това не са маловажни неща.Само като се замисля за студеното течение в тази фуния,веднага посягам към виното. drinks;

Юрий Цветков
29.12.2011, 19:28
Отделно всички горни отвори които съм оставил са здрааааааво запечатани.
Това го казвам само като любопитен факт за размишление, не като съвет кой как да си стеснява прелките.
Хубаво, че искаш да поразмишляваме над твоята констатация. Но мисля, че отговора на въпроса, на каква прелка да се оставят да зимуват е даден нагледно от самите пчели. wink;

evgeni.filimonov
29.12.2011, 22:07
Ето така зазимяват колегите в Сърбия.
http://s7.postimage.org/ky8yu8o53/107_5674.jpg (http://postimage.org/image/ky8yu8o53/) http://s16.postimage.org/p0gbyyr5t/107_5676.jpg (http://postimage.org/image/p0gbyyr5t/)

jordanov
30.12.2011, 09:44
Ти така ли си зазимил ?

evgeni.filimonov
30.12.2011, 11:57
Не, защото не ми е останало време да си направя такива за мен. Но предстои. И табли и мрежести дъна да си няправя. Сега съм зазимил на дълбоко дъно с празен корпус върху дъното и отгоре семейството и мрежест отвор на дънната табла - в задната част на корпуса.

Пламен Ганев
17.12.2012, 00:50
Аз се доверявам на пчеларската научна литература и ги зазимявам само на горна прелка.Въпроса е много спорен,защото въпреки че се препоръчва на горен вход,Бай-ГанЬо си ги зазимава както някой му каже...

ilko
17.12.2012, 13:31
как трябва да бъдат горните отвори на кошера през зимата отворени или затворени

Ангел Йосифов
17.12.2012, 18:26
Пламене,каква трябва да наречем пчеларската литературата,която препоръчва дъното да е мрежесто дори и през зимата.Аз ги зазимявам на долна прелка,а горната пчелите сами я регулират.Освен това долната прелка позволява на пчелите да си изхвърлят подмора ако времето им позволи.

Пламен Ганев
17.12.2012, 19:22
Нямам в предвид вестниците!На мен ми харесват Пчеларската енциклопедия,календарния справочник на Любен Радоев,книгата на Бижо Бижев,както и друга чужда литература-Продуктивно пчеларство,методът на Фарар от Милан Матич и доста други!Не желая да влизам в спор!Ти опитвал ли си друг вариант на зимна вентилация,от тази която ползваш в момента?Ако си доволен,продължавай си по същия начин и толкова!

ivandespotov
18.12.2012, 20:04
Аз се доверявам на пчеларската научна литература и ги зазимявам само на горна прелка.Въпроса е много спорен,защото въпреки че се препоръчва на горен вход,Бай-ГанЬо си ги зазимава както някой му каже... И кой е Бай Ганчо в случая?

vanHanegem
18.12.2012, 21:15
Деспотов, как може да му задаваш такъв въпрос? Утре ще напише, че си го обидил. Съобразявай се с госпожицата на форума!

Пламен Ганев
19.12.2012, 00:37
Колега ivandespotov,би ли обяснил: на какъв вход ги зазимяваш и защо?
Аз ги зазимявам само на горен защото:
1.Практически съм се убедил,че влага няма!
2.Предни години при сравненията между зимувалите на горна прелка и зимувалите на горна,не виждам същественна разлика в изразходвания запас,подмор и пилото на семействата!
3.Мишепредпазители на повечето кошери нямам,защото входовете на корпусите ми са 8 мм
Забравих че те ония всички от БАН са тъпи!Ето там е най-големия проблем на племето ни-всеки се прави на умник!

Ангел Йосифов
19.12.2012, 07:45
Май е дошло време да си поосъвременим мирогледа и да не робуваме на старите цървули.Демек трябва да сме в крак с времето. sleepy;
Мрежестото дъно или само част от него да е с мрежа осигурява необходимата вентилация и не само,а студеното спестява мед. sleepy;

ivandespotov
19.12.2012, 08:34
Колега ivandespotov,би ли обяснил: на какъв вход ги зазимяваш и защо?
Аз ги зазимявам само на горен защото:
1.Практически съм се убедил,че влага няма!
2.Предни години при сравненията между зимувалите на горна прелка и зимувалите на горна,не виждам същественна разлика в изразходвания запас,подмор и пилото на семействата!
3.Мишепредпазители на повечето кошери нямам,защото входовете на корпусите ми са 8 мм
Забравих че те ония всички от БАН са тъпи!Ето там е най-големия проблем на племето ни-всеки се прави на умник! Всичко на което му се казва вход е отворено, и на МК и на ДБ! И така вече 30 и повече години без проблеми!

srg
19.12.2012, 09:49
Миналата година оставих вентилационните отвори на дъната отворени /по време на зазимяването/ ,но повечето семейства ги заклеиха.Сега съм разколебан и съм склонен да вярвам че те си знаят по-добре.

dachkov
19.12.2012, 11:29
http://news.bbc.co.uk/local/shropshire/hi/people_and_places/nature/newsid_8676000/8676214.stm

FVCVS CAESAR
19.12.2012, 12:40
а студеното спестява мед. sleepy;
Напротив, студеното повишава консумацията на мед.

Ангел Йосифов
19.12.2012, 18:06
Ако кошера е обвит и затоплен при първа възможност пчелите залагат пило и температурата се покачва на 35градуса.С вдигането на температурата се появява и влагата и консумацията на мед се увеличава.Докато ако дъното е мрежесто или с по голям отвор пчелите не залагат отрано пило и подържат около 20градуса.Сам можеш да си направиш сметка,кога консумацията на мед е по-голяма.

FVCVS CAESAR
19.12.2012, 18:54
Според мен е обратното - първо трябва да се вдигнат температурата и влагата едновременно, пък тогава да тръгне пилото.
Допускам, че при т. нар. “Финско зимуване”, което изглежда прилагаш, им е малко влагата и затова пилото се бави, а не че на пчелите им е студено. Ако им е студено, веднага ще вдигнат температурата в центъра на кълбото. Пък и студеният въздух от дъното трудно ще измести топлия от горната част на кошера, освен ако не е оставен отворен горният вход. Поне така си мисля.
Но това като че ли е малко изместване на въпроса...

зуница
19.12.2012, 19:17
Много ме заинтригува предложението да затоплим кошерите и те да почнат да се развиват през зимата.Ако затоплим ,омотаем с топлоизолация един кошер и дадем на пчелите мед и прашец колкото душа им иска, от 9 рамки пчели през октомври ,ще получим ли 11 рамки пчели през февруари?(преди затопляне на времето)
Ако някой го направи ,аз ще го почерпя!

FVCVS CAESAR
19.12.2012, 19:38
Ако затоплим ,омотаем с топлоизолация един кошер и дадем на пчелите мед и прашец колкото душа им иска, от 9 рамки пчели през октомври ,ще получим ли 11 рамки пчели през февруари?
Ако въпросният мед и прашец не са предварително складирани в пити, а им се дадат като външна храна (тесто), предполагам, че ще получим 11 рамки, но не с пчели, а с диария... :D

ivandespotov
19.12.2012, 19:42
Някой да е чул кукумявка да пръцка?!?

Ангел Йосифов
19.12.2012, 20:06
Допускам, че при т. нар. “Финско зимуване”, което изглежда прилагаш, им е малко влагата и затова пилото се бави,

Да,именно липсата на пило спестява мед,но тръгнели(обикновенно към март) в началото на април са със магазин с во.
Долните прелки ги стеснявам,а горните пчелите ги регулират с прополис или с телата си.

Георги Кючуков
19.12.2012, 22:52
Искам да споделя моя опит относно зазимяването и прелките на семействата.Миналата година зимата в добруджа беше много тежка.ДБ семейства бяха зазимени на горен и долен вход 8-10 сантиментра.Не използвам мишипредпазител(не знам защо,тази година ще ми е трета и нямам поражения от мишки).Долния кръгъл отвор капачето беше отворено.Януари месец установих,че горния вход и отвора на дъното не са пипани от пчелите,а долната прелка беше изпълнена с прополис като имаше отвор колкото за една пчела.

http://s1.postimage.org/h7a1wr5vv/08012012308.jpg (http://postimage.org/image/h7a1wr5vv/)

ЛР семейства бяха зазимени система Венер,като на 3см от долна прелка на дъното има мрежест отвор 15 на 15 см,които целогодишно е отворен.Горен вход 8см,а долния вход 15см.Като на 15 февруари поставям велпапе между магазина и плодника със отвор 5см на 10см предния край.

Лежаков
20.12.2012, 10:36
„Добрата вентилация – е едно от първите и важни условия за благополучно зимуване на пчелите”, така е определил ролята на обмена на въздуха в кошера академик А.М.Бутлеров. Това е едно от основните правила в пчеларството.
Трябва да се подчертае в потвърждение на казаното, че всички класици на руското и задграничното пчеларство са единни. Научните изследвания, практическите резултати са показали, че от вентилацията зависи продължителността на живота, енергията и работоспособността на презимувалите пчели. Пресният, богат на кислород въздух им е нужен в достатъчно количество. Знае се, че в нормално, добро семейство има 30 000 насекоми и даже повече. По данни на академик Бутлеров, на тях в течение на денонощие им са нужни за дишане около 230 л въздух. „Пресният въздух и спокойствието, казвал Витвицкий, е необходим за това насекомо още повече през зимата в сравнение с друго време на годината.”. Л.Лангстрот смята, че през зимата „на пчелите им трябва същото голямо количество въздух, както и през лятото”.
В гнездото с лош обмен на въздух пчелите се държат неспокойно, усилено вентилират. Шумът, идващ от кошера, който не се прекратява нито през деня, нито през нощта, независимо от това на открито или в помещение протича зимуването, не е нищо друго, а представлява замяната в гнездото на отработения въздух с чист, богат на кислород, а не е реакцията на студа и не е способ за сгряване на „измръзналите” насекоми, както мислят много пчелари. Иначе казано, на пчелите им е нужен въздух, въздух и въздух.
На всеки пчелар му е известно, че изяждайки по килограм мед, пчелното семейство отделя приблизително толкова вода. Ако крайните продукти на разпадането на въглехидратите – водните пари и въглеродният двуокис – не се отделят своевременно или се отделят твърде бавно, то влажността в кошера постепенно нараства и в крайна сметка достига критичната си точка – от въздуха падат капки вода, които се утаяват на стените на кошера и питите. А това вече е беда. Откритият мед, тъй като е хигроскопичен, попива влага в себе си и се разводнява. Тъй като медът се намира в топлината, излизаща от кълбото, то дрождевите гъбички, които се съдържат в него започват да се размножават; намокря се и се вкисва пергата. Храненето на пчелата с развалена храна нарушава в нея обменните процеси. Пчелите се разболяват.Излишъкът на вода в храната – това е първопричината за диарията.
По данни на задгранични изследвания, при относителна влажност на въздуха 97%, продължителността на живота на пчелите се съкращава с една четвърт. Установено е, че при по – голяма влажност пчелите изяждат повече храна. Излишно голямата влажност благоприятства за развитието на кърлежа вароа, способства за възникването и разпространението на аскосферозата. Аспергилите се размножават в намокрената перга. При влага, незаетите пити с пчели се покриват със плесен. Това са много големи загуби за семейството и за пчелина.
Влажните гнезда са студени. В зимовниците влажния и застоял въздух обрича пчелите на хроническо отравяне. Пчелите, обезсилени от задухата и тежестта на изпаренията, физиологически се износват. Както показва практиката, през пролетта такива семейства значително изостават в развитието си, изравнявайки се с нивото на другите едва в края на главната паша. За съжаление, учебните пособия по пчеларство главно говорят за необходимостта от запазване на топлината в гнездото, затоплянето му с възглавници и увиването му, нещо, което става причина и за високата влажност. Пчелите сами и без особени трудности се справят със студа. Механизмът на топлообразуване и съхраняване на топлината при тях е отработен до съвършенство.
При добра вентилация, крайните продукти на обмена на веществата се отделят по хода на образуването им, а вместо тях постъпва външен чист въздух, пчелите стоят спокойно, те почти не се чуват, гнездата са сухи, семействата съхраняват енергията си до пролетта и добре се развиват.
Главна роля в обмена на въздуха в кошера играят прилетните отвори. Само долните не могат да се справят с този процес, затова държат отворени и добавъчни – горните отвори, някои от тях кръгли. Напълно справедливо тях ги наричат зимни. Това не е ново. Старите пчелари, които отглеждат пчели и в кошери – хралупи тип „колоди” пробивали в тях отвор под самия таван и го отваряли през зимата. Влажният въздух преминавал през тези отдушници, и в колодата е било сухо. В кошерите – хралупи от типа „борти” пчеларите също оставяли процеп в горната част до должеята, макар, че от пролетта до есента должеята плътно затваря гнездото. Финландските пчелари използват горните междукорпусни прилетни отвори, които са като процепи.
Практиката от последните години е показала, че при широки долни прилетни отвори зимуването преминава по – добре, отколкото при отворени само на 2-3 или на 5 см. Неголемият прилетен отвор крие в себе си опасност. Той почти винаги се запълва с подмор.
Големината на прилетния отвор не оказва влияние на температурата в кошера. Малкият отвор по същия начин безпрепятствено пропуска студа, както и големият, само може би въздухът в кошера изстива по – бавно, но затова при затоплянето при неголям прилетен отвор и по – бавно се загрява. При отворени долни и горни прилетни отвори не става течение. Идващият отдолу въздух , на пътя на който се намират питите, само слабо и бавно обтича седящото на тях кълбо, не пронизвайки го и не предизвиквайки някаква противоположна реакция от пчелите. Кората на кълбото надеждно го защитава от проникването на студа вътре. Обаче отворените долни и горни прилетни входове могат да не осигурят своевременното отделяне на влажния въздух от гнездото. Поради това, в частност, в кошерите, оставени на открито, при силни студове питите и стените на кошера се покриват със скреж. „За благополучното зимуване на пчелите, е писал Лангстрот, - е необходимо да се спазва едно от важните условия, а именно: трябва да се поставя на питите отгоре нещо такова, което да поглъща влагата, произлизаща от дишането на пчелите. Ако не се постави на питите нещо, което поглъща влагата, то не е възможно да се осигури на пчелите благополучно зимуване и да се защитят питите от влага и плесен”.
За гаранция включват допълнителна вентилация нагоре. Тя е по – надеждна и ефективна, отколкото през горния прилетен отвор, който при много големи студове се запълва с „пробка” от скреж и лед.
Утвърдило се е едно мнение, че въглеродният двуокис, отделян от пчелите, поради своята тежест се спуска на дъното на кошера и излиза през долния прилетен отвор. Обаче пчелите издишат въздух, в който само 7% е въглеродния двуокис. Смесен с въздуха на кошера, той не се спуска на пода. Ако има горен прилетен отвор или отвор в тавана, той преминава през тях и излиза. Горната вентилация през тавана е особено важна. През горните затоплящи материали гнездото трябва да диша.
При естествена, възходяща вентилация, когато влагата се отнася достатъчно бързо, кошера не се овлажнява. Вертикалният, многокорпусен кошер в голяма степен е приспособен за това.
Притокът на студен външен въздух в кошера е единственият способ за отделянето на влагата. Студеният въздух е стотици пъти по – добър в дадения случай от топлия. Колкото и странно да изглежда в кошера с добра вентилация на пчелите им е по – топло, отколкото в кошера със застоял въздух.
Отделянето на влажния въздух и въглеродния двуокис от кошерите, които се намират в зимовници, изцяло зависи от вентилацията на помещенията. В случайно избраните и неприспособени за зимуване помещения, погреби, складове в които се съдържа влага и е задушно, пчелите изпитват големи претоварвания и зимуват неудовлетворително.
Влажността и температурата на въздуха в типичните зимовници се регулират с усилването на действащата вентилационна система. Много е важно това да се направи в средата на зимата и когато наближи пролетта, когато в семействата вече има много пило и необходимостта от кислород нараства. Навременното отделяне от кошерите на въглеродния двуокис и водните пари, снабдяването на пчелите с кислород са възможни само при десетократно обновяване на въздуха в зимовника в течение на едно денонощие, както експериментално е установил и научно е обосновал академик Н.М. Кулагин.
Добрата вентилация на кошерите през зимата не е по – маловажен фактор от колкото обилието на доброкачествен мед в тях.

evgeni.filimonov
20.12.2012, 23:58
Ами, аз предлагам повечето колеги няколко пъти да го прочетат това и да се спре с постоянните въпроси, КОЯ прелка да оставя за зимата и как да затопля кошера, че...пчелите да не умрат.
Всяко живо същество, което диша, ИМА НУЖДА ОТ КИСЛОРОД.

srg
21.12.2012, 10:04
Цитат / На всеки пчелар му е известно, че изяждайки по килограм мед, пчелното семейство отделя приблизително толкова вода./

Колега Лежаков. От къде идва тази вода? От четвъртото измерение?
Това е вода която си е във възуха,който при преминаване през кълбото се затопля и впоследствие кондензира при досег със студени части в кошера.
Водата в меда е под 20%, както е известо на всеки пчелар.

христо
21.12.2012, 11:35
Цитат / На всеки пчелар му е известно, че изяждайки по килограм мед, пчелното семейство отделя приблизително толкова вода./

Колега Лежаков. От къде идва тази вода? От четвъртото измерение?
Това е вода която си е във възуха,който при преминаване през кълбото се затопля и впоследствие кондензира при досег със студени части в кошера.
Водата в меда е под 20%, както е известо на всеки пчелар.

Гликолиза и Цикъл на Кребс .
Гликолизата може да се разглежда като процес , който се състой от две фази : Фаза на влагане на енергия и фаза на отделяне на енергия . Всяка една от двете фазите се състоят от отделни биохимични реакции – метаболитни стъпала . Те протичат в цитозола . Първата фаза на разграждане , започва с активиране на глюкозата . За целта клетката използва АТФ . Активираната глюкоза лесно се разгражда на две по – малки молекули от по три въглеродни атома . Така се получава важно междинно съединение - глицералдехитфосфат . До този етап се изразходват две молекули АТФ на молекула глюкоза , не протича процес на окисление , не се печели енергия за клетката . В следващата фаза чрез поредица от биохимични реакции три въглеродното съединение триглицералдехитфосфат се превръща в пирогроздена киселина . От една молекула глюкоза в клетката се получават две молекули пирогроздена киселина и се отделят 4 молекули АТФ . Две от молекулите отиват за възстановяване на първоначалния разход на енергия , така в крайна сметка се получават две молекули АТФ. Отделения при окислението водород се поема от молекула – преносител на водорода . Такава молекула е НАД . Поемайки водорода НАД се редуцира в НАД . Н2. Крайната съдба на пирогроздената киселина се определя от наличието или отсъствието на кислород е средата . При аеробни условия пирогроздената киселина се разгражда до вода и въглероден диоксид .

Та колега - от тук идва водата...

valyo
21.12.2012, 12:04
Всичко дето е написал Лежаков е така, но не е всичко :)
Ако това беше всичко по въпроса щях да намеря там отговора на чуденката дето ми я поставят всяка зима някой от моите семейства. Отварям скоба да кажа, че за мен този им черта е признак на родственост.

Вчера преслушах семействата, повече за да се разходя в снега и да се заредя с енергия от родния край, снега гората и кошерите. Обикалях ги, всичко си вървеше прекрасно слава Богу, докато при първия от тази група маркучето не влезе. Наведох се да погледна -ЦЯЛАТА прелка, ЦЯЛАТА беше запечатана. Имаше дупка колкото върха на 2 зъба на вилица или колкото 1 и половина кибритена клечка.
Нито е за първи път, нито ще е за последен мисля. Е, не им разбутах градежа, както не съм го бутал преди, както няма да го бутам и в бъдеще. Не практикувам масово (само на няколко - за експеримент) отворено дъно зимата, по-принцип не стеснявам прелките. Оставям това на пчелите ;)

Но за това вече сме писали по-назад в темата като гледам:) Буци даже е цитирал изключителен авторитет да предлага изцяло затваряне на прелката.

N-2
21.12.2012, 12:09
Вальо, аз им бутам градежите, за да мога да им чистя подмора, ако се наложи.
Градежите ги градят, когато няма какво да правят есенно време, има само прополис за събиране, та може това да е отговорът на чуденката ти. Знае ли човек?

srg
21.12.2012, 12:11
/Относно поста на Христо/

Браво Колега!
В накакъв случай не искам да влизам в спор оносно вярноста на описаното.Явно сте човек с дълбоки познания в областа.Дори не дочетох докрай обаснението, просто не можах да вникна в терминологията.Инженер съм по образование. Но не мога да навържа 1кг мед и 1кг/л/ вода.В меда има и доста други елементи и вещества освен това което описваш като крайни продукти.Ти сам споменаваш за въглероден диоксид. Вярвам че се отделя още вода но това да са останалите 80% трудно мога да повярвам. Ще бъда благодарен да ме убедите , но ще помоля на малко по-ниско ниво. speechless;

valyo
21.12.2012, 12:19
срг - нивото е достатъчно ниско,гимназиално, за някои (не за мене). По-лани щерката в 12ти клас рецитираше цикъла на Крапс и с повече подробности. С повече АТФ АДФ и т.н.
Ирис, аз си мисля че е порода. Както казах не го правят всички, освен това така се пазят от оси и блуждаещи пчели преносители на болести. Щом те се запечатват, аз няма да ги разпечатвам докато имам думата по въпроса :)

FVCVS CAESAR
21.12.2012, 13:42
Л.Лангстрот смята, че през зимата „на пчелите им трябва същото голямо количество въздух, както и през лятото”.
Да, трябва им същото количество въздух на единица пчела, но просто като среда, в която да живее. И кислород им трябва разбира се. Само че потреблението на кислород в края на есента и през първата половина на зимата е в пъти по-малко отколкото през лятото, защото обмяната на веществата протича по-бавно, консумацията на храна и съответно окислението е по-малко, броят на пчелите е поне три пъти по-малък в сравнение с лятото, а като добавим и липсата на пило, което гълта много кислород, изводът е, че дори при двойно намален обем на кошера, вентилация и обмяна на въздуха през зимата им трябва на пчелите повече за отвеждане на излишната влага, отколкото за доставка на големи количества кислород.

Относно произведената от пчелите вода - в различните източници се посочват различни стойности - от 650 мл до 1 л на кг изяден мед. Не знам къде е истината, но едва ли точната цифра има голямо практическо значение.

srg
21.12.2012, 14:47
Valyo!
Аз вече забравих преди колко време бах в гимназията.Надявам се че ти скоро си бил.
Все пак и ти ли мислиш че от този процес от 1кг мед се получава 1кг. вода.Физика съм учил по-скоро и знам че при оределени условия може от всеки елемент да се получи водород, но в пчелния кошер няма условия за това.
Ако някой може да каже нещо сериозно като обяснение нека да го каже. Не ми е приятно да водя такъв вид спор с колеги към които не съм се обръщал.

христо
21.12.2012, 14:54
Това за мен колега не е спор, а обяснение. От разграждането на глюкозата крайните продукти са въглероден двуокис и вода. И се отделя енергия. А дали от 1кг глюкоза се получава 1 л. вода химик може да отговори...

FVCVS CAESAR
21.12.2012, 15:08
Има закон за запазване на материята (масата), от който следва, че каквото количество вещество влезе в пчелата, такова трябва да излезе. В тялото на пчелата постъпва 1 г мед (примерно) и някакво количество кислород (нямам представа точно колко) и излиза вода, въглероден двуокис и фекална маса (също не знам кое точно колко е, освен че водата на изхода трябва да е някъде около 0,7 - 1 мл, като част от нея остава във фекалиите). И като вземем предвид, че към всеки два водородни атома се прикачва по един кислороден, който е 16 пъти по-тежък от водородния атом, полученото количество вода не изглежда чак толкова фантастично.
Формула на глюкозата: C6H12O6. Необходими са още 12 атома кислород, за да получим шест молекули СО2 и шест молекули Н2О.
Фруктоза (изомер на глюкозата): C6H12O6. И тук трябват още 12 атома кислород.

http://s11.postimage.org/9tirr64in/Voda_bg.jpg (http://postimage.org/)

Румен Димитров
21.12.2012, 16:00
Като човек разбиращ поне малко от вентилация, пак ще се повторя, че почти най-близо до истината за естествената вентилация на даден обем са цитатите, представени, като собствени заключения на Лежаков...и все пак от гледна точка на вентилацията не съм съгласен с него, но от практическа гледна точка при лежаците, може и да има логика....никой не може да бъде конкретен, докато не се установи опитно, а това означава 5 кошера по различни системи за зимуване да бъдат прежалени, за единия тест....и пак няма да е 100% сигурно, защото външните атмосферни влияния променят всяка година представите ни за "правилно" зимуване. Да не говорим, че променящия се регионален климат, направи т.нар. "календарен справочник" смешен wink;

Ангел Йосифов
21.12.2012, 16:51
----------------------, направи т.нар. "календарен справочник" смешен wink;

Погледни да видиш преди колко време е преписван календарния справочник.

Румен Димитров
21.12.2012, 17:56
При вадене на цитат от цял израз се губи контекста на мисълта на цитирания!!!!!....тва също е израз на ниска форумна култура (не че и аз не го правя wink; )
Няма да споря за справочника...има съвпадения, но и има неточности.....а друг е въпроса, че някои пчелари четат и прилагат буквално....тва ми беше мисълта.....тааааа, кво за прелката (горната) през зимата...Е ли нужна или не ?!?!?
drinks;

buci59
21.12.2012, 18:41
Интересен клип за разположението на кълбото спрямо прелката в ДБ кошер.
http://www.youtube.com/watch?v=tQuGbjhnQRY&feature=related
А това са снимки от стоп кадър на шведски филм.Обърнете внимание къде има отвор освен долния,който е отворен изцяло.

http://s10.postimage.org/io3j7uk91/image.jpg (http://postimage.org/image/io3j7uk91/) http://s9.postimage.org/m38q84g63/image.jpg (http://postimage.org/image/m38q84g63/)

Румен Димитров
21.12.2012, 19:53
В стоп кадъра има много логика от вентилационна гледна точка! Факт е наличието на горни, незапечатани отвори и облицоването, не ИЗОЛИРАНЕ, с черна хартия, която привлича слънчевите лъчи, вдига малко температурата в подпокривното пространство на кошера и в тази връзка се осигурява по-добра циркулация на свеж въздух, без излишно затопляне и излишен разход на храна и енергия от страна на пилото.
Много добра идея, използват се изцяло естествени природни процеси за осигуряване на оптимална вентилация, според околната външна температура!!!
Единствена по-добра идея е срещуположен отвор от задната страна, с размер мин. 4 пъти по малък от входния. Така пчелите няма да го заклейват, поради навлизане на студен въздух.
................

руснаците нема да ги коментирам....през Октомври всички кошери са така...нема нужда от камера.....

srg
21.12.2012, 20:26
Има закон за запазване на материята (масата), от който следва, че каквото количество вещество влезе в пчелата, такова трябва да излезе. В тялото на пчелата постъпва 1 г мед (примерно) и някакво количество кислород (нямам представа точно колко) и излиза вода, въглероден двуокис и фекална маса (също не знам кое точно колко е, освен че водата на изхода трябва да е някъде около 0,7 - 1 мл, като част от нея остава във фекалиите). И като вземем предвид, че към всеки два водородни атома се прикачва по един кислороден, който е 16 пъти по-тежък от водородния атом, полученото количество вода не изглежда чак толкова фантастично.


Благодаря FVCVS CAESAR.Обосновката ти е убедителна.

зуница
21.12.2012, 21:33
Обикновено си записвам интересни факти.Това което съм записал преди години съм приел за вярно.
Монозахарид - C6 H12 O6
Окисление на C6 H12 O6 + 6 O2 = 6 CO2 +6 H2O
В молекулни тегла:180 + 192 = 264 +108
За 180гр.монозахарид са необходими 192гр. кислород и се получават 264гр. въглероден двуокис (диоксид) и 108гр. вода
В един кг. мед има 836гр. монозахарид(при 15% влага) или 335гр. чист въглерод.
При изгаряне на 1кг. въглерод се отделят 8080cal топлина. За 1кг. мед: 8080 х 0,335 = 2720cal топлина + 1448гр. CO2 + 502гр.вода.
При Л.Р. кошер с обем V=0,108 м3 обемът на въздуха е 50 - 60 литра.
При температува 3-7 градуса С и влажност 70% в 1м3 има 2,5гр. вода.
Излизащият топъл въздух от кошера има 12,8 гр. вода.
Ако за 1 месец се изразходва 1 кг. мед и се отделя 502гр. вода за насищане 502:(12,8-2,5)приблизително = 50м3 въздух.
Или 50:30=1,66м3 на денонощие.1,66:0,05=33,2пъти се сменя въздухът в кошер с V=0,108 или на всеки 40-45минути.
Необходими 80литра въздух за 24 часа.
Цялата статия не съм записал, а само интересните сметки.Ако иска някой може да ги провери.Аз ги приех за верни.

rosty_sz
21.12.2012, 21:46
Това се казва научен подход.
Ушашавен съм sweating;

rosty_sz
13.01.2013, 20:46
http://s7.postimage.org/7w3uq03h3/P1130292.jpg (http://postimage.org/image/7w3uq03h3/)

Преди няколко дни всички прелки изглеждаха така. За мен е неоспоримо доказателство, че от прелката излиза въздух при това доста влажен. Кошерите са зазимени на два корпуса с отворено дъно на 2см по цялата ширина, отворена долна прелка на 1.5 см и отворена горна прелка, която е на снимката. Над гнездото има целофан и няма никакъв конденз, не се забелязва и никаква влага в гнездото. Днес храних пак и и не забелязах влага в нито един кошер. Май съм уцелил варианта за чудесна вентилация, но лошото е, че ще трябва да я затворя тая прелка към средата на февруари с цел затопляне и тогава ....

кентавър
11.12.2014, 16:42
Кой как зазими миналата зима .На горни,долни или и на двата прелетни отвора.

BateMisho
11.12.2014, 17:42
Кентавър, мислех да пусна подобна анкета като включа и въпроси за дъна и табли, но си ме изпреварил. Ако не ти е занимава с анкети, аз мога да се пробвам...
Иначе съм на изцяло отворени дъна (25-30% мрежа), отворени но стеснени долна и горна прелка и махнат голям капак на хранилката. Половината ми кошери са с дървени табли, другата половина с велпапе и вестници, че след миналогодишния опит с найлона имах много мухъл и подмор въпреки, че го бях надупчил и подгънал малко.

Чакам сега Йорданов да ни подпука с голямата лопата ;)

tarty
11.12.2014, 17:56
Бате Мишо,някога пробвал ли си да не слагаш допълнително нищо,просто така,както си го купил.

BateMisho
11.12.2014, 18:09
Бате Мишо,някога пробвал ли си да не слагаш допълнително нищо,просто така,както си го купил.

Логичен въпрос, но имай предвид, че това ми е втората зима. Миналата година се подлъгах от разни доайени да сложа найлон и да го продупча със шилото - хем ги гледаш, хем питката се овлажнява и т.н и загубих едно семейство.
Сега пробвам зимуване във фабричната комплектация на Макрев - плодник и отгоре табла 2см.

кентавър
11.12.2014, 18:19
БатеМишо давай пускай анкета,а догодина живот и здраве ще си пишем за фарарите.А по -опитните да ни извинят

tarty
11.12.2014, 18:39
Логичен въпрос, но имай предвид, че това ми е втората зима. Миналата година се подлъгах от разни доайени да сложа найлон и да го продупча със шилото - хем ги гледаш, хем питката се овлажнява и т.н и загубих едно семейство.
Сега пробвам зимуване във фабричната комплектация на Макрев - плодник и отгоре табла 2см.
Виждам,писал си че имаш пет кошера.Миналата зима щом си загубил един значи си претръпнал.Тази вече е късно,но за другата единия го заземи нормално/без нищо допълнително/ с другите и недей го отваря до март.Ако решиш само го прослушвай,че незнам дали ще можеш да издържиш без да го отвориш.На пролет ако е изимувал:-) ,сравняваи го с другите как ще се развие поне до май месец.Ако всичко е наред,то от последващата ще си спокоен и няма да се занимаваш с глупости и ще си пиеш виното.

BateMisho
11.12.2014, 18:46
tarty, съгласен съм с теб. Два кошера зимуват така като съм ги купил и не мисля да ги отварям, имат достатъчно мед. Другите са с велпапе, също за проба, но трябва да им сложа по питка, че имаха пило до късно и поометоха медеца. Та затова са и без табли - под тях не мога да сложа питка....

tarty
11.12.2014, 18:57
tarty, съгласен съм с теб. Два кошера зимуват така като съм ги купил и не мисля да ги отварям, имат достатъчно мед. Другите са с велпапе, също за проба, но трябва да им сложа по питка, че имаха пило до късно и поометоха медеца. Та затова са и без табли - под тях не мога да сложа питка....
Защо не им сложиш питката в хранилката,или обърни таблата обратно,с дъното нагоре.

jordanov
11.12.2014, 20:43
Еее бате Мишо, що ми пускаш приказка. Не ме ли видиш, че откак зехте да туряте минуси и съм станал също херувимче. Зер ако обърнеш палчето надолу и ще трябва и аз кат колегата да почна да си разплитам фланелата. За лайноня кво да ти кажа, явно някъде става, някъде - не, затова всеки сам трябва да си решава.На тях сигур най им харесва с дървени табли, ний пък искаме да сме фешън, абе както дойде. Па и ти с дваесе % смъртност, да не би да си недоволен от нещо? Има профита сигур дето само си мечтаят за таквиз успехи.

Bobi-M9598
11.12.2014, 21:31
Здравейте,

Евала, г-н Йорданов, право в 10-ката.

Поздрави, Г. Георгиев

Pavel_Bs
11.12.2014, 21:40
На мен също не ми харесва найлоня.Както казва колегата - за някои места става,за други не.Трябва да се познава климата където е пчелина и след проба- грешка вече ще си наясно.Моите са на дълбоко мрежесто дъно(100%) и засега са добре,но отчитам повече подмор от миналата година.Подмора определено е повече при по-силните семейства,които за съжаление,гледаха пило до късно.Нека не забравяме и акара,който направи доста поразии.При мен конфигурацията е отворено мрежесто дъно,стеснена дънна прелка на 1-1,5см,стеснена прелка на корпус 2см.,дървена подкапачна табла с разстояние под нея 3см за питките,хранилки на отворите,но без отворени големи капаци,покрив.Нямам изолации никъде.Стеснявам ако се налага (отводка ,слабо семейство) с рамки с фибран 2см.Кошерите са на крачета,на 15см над земята върху плочки.

Nik_m
12.12.2014, 17:56
И аз не харесвам найлон и не съм и слагал. За момента няма никакъв мухал в кошерите а дървения материал по навеса мухляса целя. В комините има мухлясали пити на 1вия корпус, може да се наложи пролетта да ги топя. Прелката на 2рия корпус съм затворил на 10 кошера а на 20 е отворена, днес на всички кошери с отворена прелка започна облитане на обяд а на тези с заровените не. След това отворих и на останалите кошери прелките и след няколко минути започнаха и те да се облитат (после пак ги затворих). Не знам кой е по добрият вариант.

спартак
12.12.2014, 19:41
Винаги ,оставям прелките на макс с мише предпазителите разбира се.При старта на първата паша махам плата от плодника , или частично го подгъвам,а от горе на магазина слагам целофан.Ако искам да събирам прополис слагам от гръцките мрежи за прополис , като предварително ги режа на четири части и четвъртинката я слагам между плодника и първи магазин в средата за да преградя пътя на майката (е не всеки път я надхитрявам де)blush;. Октомври махам целофана и отново разделям плодника от магазините с плат. Между капака и магазините слагам вестници и това е .Магазинните пити са облизани и съхранени от молеца и по - малко хамалогия за мен.

kapanec
12.12.2014, 20:01
Днеска моите ги гледах и 50% от семействата са си заклеили горните прелки като са оставили по една две малки дупчици колкото да мине една пчела

rosty_sz
14.12.2014, 21:47
Заклейването на прелките според мен не е факт от, който можем да заключим, че на пчелите им е некомфортно от климатична гледна точка. Въпросното заклейване няма как да стане сега когато вече е студено, то направено още в есенните месеци, когато е имало принос на клей. Точно тогава се изостря неимоверно и инстинкта за кражби, така че за мен това си предпазна мярка срещу кражби. В подкрепа на тази моя теория беше и един пост (не си спомням на кой), че прелките му са били заклеяни, а сега не са.
Всички "кълба " са зад отворената горна прелка.
Винаги пилото започва точно на питите зад отворената горна прелка. Между другото колега от фейсбук пише за прясно пило забелязано днес.

Nik_m
14.12.2014, 21:54
При мен със сигурност гледат пило защото намерих няколко изхвърлени ларви, но не знам какво е и колко е. А заклейването беше точно в момента на кражбите а сега изчистиха клея.

Ангел Йосифов
15.12.2014, 17:02
Според мен,подържането на пило с площ около кибритена до цигарена кутия през зимните месеци,спомага за по добро зимуване.Известно е,че пилото отделя топлина,като по този начин по лесно се поддържа необходимата температура в центъра на кълбото,където е и майката.
Ник,какви са майките при изхвърлените ларви.

Максим Тодоров
15.12.2014, 17:33
Известно е,че пилото отделя топлина

Чудно ми е от къде точно идва топлината и дали ако отделя няколко пити запечатано пило без пчели по тях пилото няма да простудее и ще се излюпи?

m_pchelari
15.12.2014, 18:01
Гледането на пило през зимата е една от стратегиите на пчелите за понижаване на влагата.

Ангел Йосифов
15.12.2014, 18:10
Чудно ми е от къде точно идва топлината и дали ако отделя няколко пити запечатано пило без пчели по тях пилото няма да простудее и ще се излюпи?
От запечатаното пило и преработката на въглехидрати.

Nik_m
15.12.2014, 18:17
Ник,какви са майките при изхвърлените ларви.
В 2 кошера видях по 2 ларви на дъното и в трети 1. Майките са от тази година не знам каква порода са, роеви - мое производство :)

Максим Тодоров
15.12.2014, 20:10
От запечатаното пило и преработката на въглехидрати.

Били обяснил по подробно за тази преработка?

Ангел Йосифов
15.12.2014, 20:46
Не НЕбих.Дори не помня в коя книга съм го чел,но си спомням,че няколко рамки(4-6) със запечатано пило отделят топлина (за определено време) достатъчна да заври 3литра вода.Става въпрос метаморфоза ....Просто им вярвам.

Triballi
11.09.2016, 20:20
http://www.bushfarms.com/beeswinter.htm
http://www.bushfarms.com/beestopentrance.htm

Първо да кажа че мойте зимуват на долен вход с плътно дъно под мрежата.
Ето някои от нещата които Майкъл Буш казва за горния вход и въобще по темата.

"Аз се колебая да напише страница за зимуване на пчелите и досега се съпротивлявам на изкушението, защото зимуване е толкова обвързано с мястото. Но получавам въпроси през цялото време с желание да се посочи това, което мисля, по много от въпросите. Така че, моля, прочетете всичко това имаики предвид мястото в ума си. Аз ще се опитам да обхвана това, което правя в моето локално място (югоизточна Небраска) подробно и защо го правя това, което правя, но това не означава, че е най-доброто за вашето място или че някои други методи може да не работят в друго или дори при моето местоположение.
...
Друго нещо, което има значение, е расата или развъждането. Моите са всички смесени породи, но те тръгват от кафяво до черно и са Северно отгледани оцеляващи пчели."
...
"Горни входове
Мисля, че това е от съществено значение за намаляване на конденз при моя климат. Това не беше необходимо, когато бях в западна Небраска, която е с много по-сух климат. То не трябва да бъде голям горен вход, само един малък ще се направи. Прореза, която идва на прореза на вътрешния капак е добре. Това също предоставя начин за пчелите, за да излезете за облитане в топлите снежни дни, когато долния вход (който аз нямам) ще бъде блокиран от сняг. Имам само горни входове а не долни входа."
...
"Причини за горни входове
Можете да запази пчелите добре без тях, но те елиминират следните проблеми: мишки, скунксове, опосуми, мъртви пчели блокиращи входа през зимата, кондензацията на влага през зимата, сняг блокирал входа през зимата, трева блокирала входа през останалата част от годината. Той също така ви позволява да купувате евтини и много хубави Сънденс II прашецоуловители."
...
"Оттогава съм забелязал, че всеки път, когато съм намерил рояк в гората, където хралупата беше под входа, питите винаги бяха светли и чист, и пчелите винаги бяха в най-добро състояние, без мъртви пчели в долната част на дънера и напротив, когато съм намерил дърво, където входът е под хралупата, там винаги повече или по-малко имаше мухлясали пити, мъртви пчели и т.н.т."