PDA

Виж пълната версия : ПРАВИЛНО СТЕСНЯВАНЕ И ЗАТОПЛЯНЕ ПРЕЗ МАРТ



manolibo
26.01.2014, 20:49
Здравейте.
Въпросът ми е следния.Пчеларствам със кошери фарар в Бургаския регион.Кошерите ми са с 1/3 мрежесто дъно което в момента е отворено.Kошерите са покрити с найлон понеже започнах подхранване с питки като съм го загърнал в единия край за по-малко конденз и по-добра вентилация.Моля споделете кой е най- ефикасния и правилен начин за стесняване през март.Дали да затворя мрежестото дъно което ще доведе до по голяма влага в гнездото или да го оставя отворено.А найлона смятам да загърна нацяло и да го покрия със фибран за да може топлината да не бяга нагоре ,но дали няма да стане прекалено влажно в кошера поради малкото вентилация.

evgeni.filimonov
26.01.2014, 22:22
През месец март пчелите вече ще са в доста активно състояние и проблемите с влагата ще си ги решат сами.
Добре е да затвориш мрежестия отвор и да стесниш гнездото, поне докато не се развие семейството, докато не изпълни корпуса. Найлона нека да си остане, за да задържа топлината, която им е много ценна в този период. Също така питката поема част от влагата и по този начин става и по-лесна за взимане от пчелите. Сложи и затоплящи материали над найлона, за да затоплиш тавана, така ще има и по-малко конденз.

зуница
27.01.2014, 09:43
На колко корпуса си в момента колега,manolibo ?
Ако си на три, един празен отдолу и два с пчели ,просто стесни като махнеш празния отдолу.Найлона който пробвах миналата зима разказа играта на пчелите.От над двадесет години по-лошо зимуване не съм имал.Сега съм на изпитаната покривка с платно и пухена възглавница над която е покрива със стиропор.Влагата се отделя в горния край на възглавницата.От долу е винаги суха.Още се чудя с кой акъл слагах найлон и правих сауна на пчеличките.Човек се учи , но цената пчелите я плащат.

evgeni.filimonov
27.01.2014, 10:00
Интересно, за трета зима слагам найлон, не видях лошо иззимували семейства.

manolibo
27.01.2014, 10:20
Пчелите са на 2 корпуса в момента като повечето са стеснени на по 7-8 междурамия. Миналата зима бях им затворил мрежестото дъно още от есента .Отгоре бяха кошерите с покривните табли и лист фибран .До началото на февруари не ги бях пипал и когато ги отворих какво да ви кажа няма такава влага таваните тежаха с по 2 кила повече от нея макар да бях оставил отвора на таванката свободен явно циркулацията на въздух не стига за да няма влага.По принцип ако найлона е на целия корпус топлия въздух няма да има къде да излиза .Понеже пчелите са се качили на втори корпус дори дъното да е отворено студения въздух който навлиза не трябва да им пречи защото не влиза в директен достъп с пчелите а постепенно избутва топлия нагоре.Но кое е най правилно ще кажат по опитните колеги.

evgeni.filimonov
27.01.2014, 11:42
Топлия въздух трябва да се запази максимално, затова аз не оставям никакви отвори на таванката, а влагата заедно с въглеродния двуокис се спускат надолу и най-лесно излизат през оставения мрежест отвор и то в задната част на дъното, или ако е изцяло на мрежесто дъното.

vanHanegem
27.01.2014, 12:22
Аз бих постъпил по следния начин: Около 20-ти февруари между двата корпуса ще поставя найлон с "прозорец" от 3-4 см. в предния край над прелката, без да затварям мрежестото дъно(пчелите са в горен корпус) и задължително!!! затопляне на гнездото отгоре(по Филимонов).

зуница
27.01.2014, 14:42
Колеги , manolibo, пише за Фарар с 7-8 междурамия пчели.На Ф. те са 9 , сиреч семейството не е слабо.Нали не мислите ,че долния корпус е празен?Ще делите ли семейството на две с найлона?Препоръките ви имат резон, ако става въпрос за Л.Р. Но добре развито семейство във Ф.?

suni
24.02.2014, 22:02
На 20.02. отворих всички кошери и имаше 3 - 4 рамки пило, не цели пита разбира се. Подхраних с питки, въпреки че имаха мед. Не искам да рискувам за да не ги уморя от глад. Днес при нас в Разград и региона вали сняг, не е чак толкова студено, но все пак вали снежец. Въпроса ми е дали няма да има проблем? Щях да ги стесня и да разпечатам малко мед но не ми остана време. Сигурен съм, че сте имали подобни случаи и бих искал какво бихте направили вие след като се стопли времето. Забравих да отбележа че работя с много корпусени кошери.

Цеко
24.02.2014, 22:24
На първо време си сипи едно пиене, (ако трябва и две) и изчакай, като се оправи времето почерпи семействата с по малко сиропец да не са агресивни при прегледите и тогава смело почвай да стесняваш, затопляш и там каквото се сетиш .....

ivan14
25.02.2014, 23:06
здравеите за първа година имам кошери и незнам как се стесняват многокорпосните кошери ще ми кажете ли как става

ivan14
27.02.2014, 13:55
как да стесня многокорпосен кошер в момента е на два корпоса

Валтер Желязков
27.02.2014, 14:20
как да стесня многокорпосен кошер в момента е на два корпоса
Свали ги на един корпус.
И един въпрос. Последно от колко години имаш пчели, че в друга тема пишеш от три?

Kiril8305
27.02.2014, 21:57
Свали ги на един корпус.
И един въпрос. Последно от колко години имаш пчели, че в друга тема пишеш от три?

И в тоя един корпус ги свий на колкото рамки покриват.Зад преградната дъска си остави пити с мед - едната пита гледай да е надраскана - те ще ти покажат какво ще трябва да се случи.

evgeni.filimonov
27.02.2014, 23:37
Предполагам, че кълбото е в горния корпус. Ако е така - вземи найлон и сложи между двата корпуса, като в предната част остави 2-3 пръста процеп, за да минават пчелите. По-добре майката и гнездото да са на втори етаж, където е по-далече от земята и съответно по-топло. Горе стесни гнездото с преградна дъска на толкова пити, колкото покриват пчелите. Ако има светла пита, там майката няма да снася по това време, махни я и на нейно място сложи тъмна пита. Зад преградната дъска сложи непокритите пити. Затопли таванката, за да запазиш топлината.
Това е за сега.

Юрий Цветков
28.02.2014, 21:46
Свали ги на един корпус.
И един въпрос. Последно от колко години имаш пчели, че в друга тема пишеш от три?
И аз това се чудя, само дето в другата тема се интересува от субсидии. А и казва че кошерите са 70, как ли ги стеснява - разширява ?

Искрен Мутафов
28.02.2014, 22:02
Така се получава когато буквите се използват само като звуци съставящи думи... То в нито един от постовете му няма ни глана буква, ни препинателен знак... След няколкократно прочитане на няколкото му думички пост в тая тема и "разшифроване" стигнах до извода че за първа година ще стеснява семейство в ЛР.

ivan14
03.03.2014, 22:23
Имах до сега даданблатови и затова не знам.

Юрий Цветков
03.03.2014, 22:51
Имах до сега даданблатови и затова не знам.
Той принципа е един и същ.

ivan14
03.03.2014, 23:03
Така си мислех и аз но исках да съм сигурен все пак нали форумът е затова.

scutellator
04.03.2014, 11:15
Кой ви е учил че ЛР се стеснява? Колко трябва да е силен кошера че да има смисъл от това? Ако пък след като е много слаб - и със стесняване и без - не го бройте за пролетната паша.

Аз лично не виждам смисъл от стесняването въобще. Дори и когато семейството не може да покрие плътно цял корпус, предпочитам да го оставя да зимува на два за да не се налага в ранна пролет да се отваря и да се разширява.

(То вече дойде време за разширяване, пък някои още стесняват...)

m_pchelari
04.03.2014, 12:16
Колеги предвид задаващата се пролетна зима как е по-добре да се постьпи сьс средни по сила семейства ДБ.

Да се затопля и храни или да се оставят да прекьснат пилото. Ако не могат да се облетят 15-тина дена храненето проблем ли ще е?

Юрий Цветков
04.03.2014, 14:44
Кой ви е учил че ЛР се стеснява? Колко трябва да е силен кошера че да има смисъл от това? Ако пък след като е много слаб - и със стесняване и без - не го бройте за пролетната паша.

Аз лично не виждам смисъл от стесняването въобще. Дори и когато семейството не може да покрие плътно цял корпус, предпочитам да го оставя да зимува на два за да не се налага в ранна пролет да се отваря и да се разширява.

(То вече дойде време за разширяване, пък някои още стесняват...)Аз и даданите не стеснявах, когато ги имах. Но да не повдигаме темата, че пак ще почнат едни ... пита с мед = буца лед и тем подобни глупости.

m_pchelari
04.03.2014, 17:00
Така си мислех и аз но исках да съм сигурен все пак нали форумът е затова.

Форумьт колега е за няколко всезнайковци да се правят на много велики.

kuline
04.03.2014, 20:44
Колеги предвид задаващата се пролетна зима как е по-добре да се постьпи сьс средни по сила семейства ДБ.

Да се затопля и храни или да се оставят да прекьснат пилото. Ако не могат да се облетят 15-тина дена храненето проблем ли ще е?

Проблема ще е не толкова в затоплянето, колкото в това, че ще гладуват, за да не се отдалечават от пилото. Т.е. ако имаш възможност им сложи поне храна, било то мед в плик или питки върху кълбото, защото не е подходящо времето за разпечатване и пренареждане на пити.
Това важи за средни, слаби и силни семейства.

Nik_m
04.03.2014, 20:58
Чудя се как една преградна дъска ще помогне за затоплянето на гнездото? Топлият въздух ще си минава покрай нея и над нея. Ако прилепва плътно, да но така ще я заклеят и няма вадене после.

rosty_sz
04.03.2014, 21:03
Еми няма как една преградна дъска да затопли семейството нито да му помогне много в по-добрия температурен режим.

evgeni.filimonov
04.03.2014, 21:20
Защо ли във всички учебници и книги пише за праградни дъски и за стесняване? Защо ли от 3 рамки пчели през март, добрия пчелар чрез стесняване и затопляне , хваща пашата и има 30 кг стоков мед? Трябва когато ги пишем тези неща да уточняваме дали за силни семейства ще си говорим или за средни и слаби. Според мен стесняването се прави и с цел, кълбото да не се разпуска прекалено много през точно такъв период, какъвто е в момента, за да не се преохлажда пилото, както и да се съсредоточат медените запаси по навътре в гнездото. Естествено, че ако изизмиш ЛР корпус с 15-20 хил пчели, не е нужно да се стеснява.

kuline
04.03.2014, 21:29
Защо ли във всички учебници и книги пише за праградни дъски и за стесняване? Защо ли от 3 рамки пчели през март, добрия пчелар чрез стесняване и затопляне , хваща пашата и има 30 кг стоков мед? Трябва когато ги пишем тези неща да уточняваме дали за силни семейства ще си говорим или за средни и слаби. Според мен стесняването се прави и с цел, кълбото да не се разпуска прекалено много през точно такъв период, какъвто е в момента, за да не се преохлажда пилото, както и да се съсредоточат медените запаси по навътре в гнездото. Естествено, че ако изизмиш ЛР корпус с 15-20 хил пчели, не е нужно да се стеснява.

Ок говорим за ворсмажорни обстоятелства, каквито са в момента и не може да се приложат други удачни процудури. Що се касае до преградна дъска, аз от три години не използвам такава при 12 р. ДБ и честно казано няма видима разлика, както и в зазимяването на 11 или 7 рамки. Друг е въпроса за пролетното стесняване. Апропо пчеларствам с 50 ДБ семейства, защото съм "неделен" пчелар.

evgeni.filimonov
04.03.2014, 22:02
7 рамки ДБ с пчели са си пак 20 хиляди пчели. Те могат да поддържат микроклимата и без преградна дъска. Пак стигаме до основната истина - да се работи само със силни семейства. Но не всички успяваме.

kuline
04.03.2014, 22:10
7 рамки ДБ с пчели са си пак 20 хиляди пчели. Те могат да поддържат микроклимата и без преградна дъска. Пак стигаме до основната истина - да се работи само със силни семейства. Но не всички успяваме.

Да прав си, защото това не зависи само от Пчелара, а и от условията, при които упражнява дейността си.

Nik_m
04.03.2014, 22:20
Според мен стесняването се прави и с цел, кълбото да не се разпуска прекалено много през точно такъв период, какъвто е в момента, за да не се преохлажда пилото, както и да се съсредоточат медените запаси по навътре в гнездото.
Има логика. Аз мслех, че пчелите сами могат да преценят колко да разпускат кълбото, за не изстудят пилото.

Niki1313
04.03.2014, 22:29
.................................................. .......

Niki1313
04.03.2014, 22:33
Чудя се как една преградна дъска ще помогне за затоплянето на гнездото? Топлият въздух ще си минава покрай нея и над нея. Ако прилепва плътно, да но така ще я заклеят и няма вадене после.

Еми няма как една преградна дъска да затопли семейството нито да му помогне много в по-добрия температурен режим.

Виждам, че писането във форума не Ви е помогнало много да си развиете познанията по пчеларство.
Преградната дъска изхождайки от името си е преграда и никъде не се споменава, че е затопляща дъска. Дерзайте...

kuline
04.03.2014, 22:34
.................................................. .......
Прочетохме ти поста въпреки, че го заличи. И отново само "хапеш" като куче, без да споделиш опит от практиката си!

BUGI
04.03.2014, 22:38
Има логика. Аз мслех, че пчелите сами могат да преценят колко да разпускат кълбото, за не изстудят пилото.
така и работат.
затова когато пчелното семејство остане без храна в цент-ра,около пилото,
а временските условија се слошат, да не би се пилото остудило, пчелите без храна умират.
е това е најголјамата пчеларева срамота и брука.
затова трјабва предварително да се работи или с рамка или с питка.
от повече глава не боли.

evgeni.filimonov
04.03.2014, 22:40
По принцип, инстинкта е такъв, че най-важното нещо е пилото и остават при него, за слабото семейство говоря. И ако не е стеснено, запасите остават извън кълбото и при продължително застудяване - загиват. Когато кълбото е голямо , то си е в контакт с по-страничните запаси.

m_pchelari
05.03.2014, 10:12
Проблема ще е не толкова в затоплянето, колкото в това, че ще гладуват, за да не се отдалечават от пилото. Т.е. ако имаш възможност им сложи поне храна, било то мед в плик или питки върху кълбото, защото не е подходящо времето за разпечатване и пренареждане на пити.
Това важи за средни, слаби и силни семейства.
Благодаря. На есен се прецаках с едни лентички. Декември след ОК паднаха по 450 акара от кошер. Февруари пчелите вече бяха наполовина. Сега 70-80 ДБ берат душа на 3-4 рамки. Всички имаха пило преди 5-6 дена. Кошерите са много добре изолирани и затоплени и реших да продьлжа с подхранване с мед с поленови заместители. Студения март много ми усложнява положението.

scutellator
05.03.2014, 13:16
Защо ли във всички учебници и книги пише за праградни дъски и за стесняване?

Гена, явно четем различни учебници, защото аз на повече места съм срещал че не се стеснява, отколкото обратното.

Отдавна съм спрял да чета книги на български. За мен най-добрия учебник по пчеларство си остава "Langstroth's hive and the honeybee" на Л. Л. Лангстрот, не за друго а защото човек може да проследи повечето от съвременните пчеларски практики до тяхния първоизточник и да си даде сметка как са се "изродили" (или еволюирали) с течение на времето. Някой да е играл като малък играта "развален грамофон"?

evgeni.filimonov
05.03.2014, 14:27
От твоята гледна точка си абсолютно прав, още повече от снимките, които пусна и на които се вижда как семейството е покрило целия втори корпус и част от долния. Но това е защото работиш с друга порода пчели , а и климата при теб е друг, доста по-мек и семейството продължава развитието си и през зимата. Така мисля. Ние с нашата объркана карника , ако не стесним, ще се развие семейството за края на юни.

scutellator
05.03.2014, 16:48
Гена, съжалявам че тази година не успях да отида навреме за констатирам със точност кога е започнало отглеждането на пило, но нормално друга година пилото започва със цъвтежа на бадемите - с други думи наличието на богат приток на протеини ( преди това цъвти дряна и минзухара, но събирания прашец явно не е достатъчен че да провокира отглеждането на пило).
От моя гледна точка това би трябвало да е първото или най-много второто поколение пило (още семейството се състои от предимно есенни пчели). За сметка на това, когато отглеждането на пило започне, то става експлозивно.

Естествено италианките (още си пазя 4 такива семейства), в година като тази, едва ли на практика са преставали с пилото, а пък ако се започнат с протеинови питки още от есента, нищо не може да спре пилото дори и в Арктическа зима.



Стесняването съм го практикувал и аз някога. От личния си опит съм заключил, че дори и когато "семейството" е на 3 междурамия пчели, е напълно безсмислено, а в накои случаи и вредно ( когато се ползват затолпящи материали - възглавници, дунапрени, одеала, парцали и т.н.). (тук ли е момента да спомена че съм на мрежесто дъно целогодишно?)
Нуклеусите, повярвай ми, си зимуват прекрасно на мрежесто дъно и без изолация (направени само от фазер)

Да попитам - колко от поддръжниците на теорията за стесняването, НЯКОГА са пробвали да не го правят?

Когато става въпрос за затопляне, обаче, поставянето на радиатор (отоплително устройство) в плодника- дава ефект, поне що се отнася до страните със студена пролет ( знам че има такива практики в Украйна, Русия и Скандинавските страни).


Има и още един вид/цел стесняване, което се състои в нищо повече от задържане развитието на семейството, до степен че то почти изпада в предроево състояние. По този начин след това пчелите усвояват и изграждат цял корпус много бързо и с голяма енергия, а развитието е експлозивно ( в рамките на две седмици обема може да се разшири трикратно)

kapanec
05.03.2014, 17:54
.Стесняването съм го практикувал и аз някога. От личния си опит съм заключил, че дори и когато "семейството" е на 3 междурамия пчели, е напълно безсмислено, а в накои случаи и вредно ( когато се ползват затолпящи материали - възглавници, дунапрени, одеала, парцали и т.н.). (тук ли е момента да спомена че съм на мрежесто дъно целогодишно?)
Нуклеусите, повярвай ми, си зимуват прекрасно на мрежесто дъно и без изолация (направени само от фазер)

scutellator (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71)
Да попитам при зимуване на мрежесто дъно ,какъв вид под капчана табла(възглавница) използваш -найлон,платно и др.Въобще от горе използваш ли затоплящи материи

scutellator
05.03.2014, 18:10
Подкапачна табла - или цяла хранилка или най-обикновена мушама,бризент или някакво друго платнище.

При мен тя играе единствено функцията, пчелите да не залепят капака за рамките от горния корпус (и да ми губи време в почистването на мизериите/далаците които правят), а не някаква изолационна функция.
В Гърция, Австралия, Америка, Кипър и Нова Зеландия, най-широко разпространения тип кошер не включва покривна табла.

Nik_m
05.03.2014, 18:19
От пчеларите който познавам никой не стеснява. А си вадят нормално мед, при положение, че северозападна България е студен край.
Един прави опит миналата година. Имаше 6 семейства на по 3ДБ пити 3 стесни на по 3 рамки и 3 го остави така. Единия стеснен майката мина зад преградната и умря семейството, останалите 5 акация не хванаха а за слънчогледа бяха еднакви и вика, за първи и последен път стеснявам. Аз се колебах дали да стеснявам, но се отказах.

kuline
05.03.2014, 20:23
Благодаря. На есен се прецаках с едни лентички. Декември след ОК паднаха по 450 акара от кошер. Февруари пчелите вече бяха наполовина. Сега 70-80 ДБ берат душа на 3-4 рамки. Всички имаха пило преди 5-6 дена. Кошерите са много добре изолирани и затоплени и реших да продьлжа с подхранване с мед с поленови заместители. Студения март много ми усложнява положението.
Да, късно си се сетил да третираш с ОК, вероятно когато си установил, че няма ефект от лентите. Аз имах подобен проблем и вече третирам август с плаки с МК вукратно и ноември с ОК.

krasta4ka
09.03.2014, 21:15
Колеги днес гледах по Дискавъри даваха за кошери и рамки от пластмаса които се изработват в Турция,много интересно беше предаването,но най-интересно ми беше ,че като открият акар ,поръсват рамките с пудра захар и пчелите като се почиствали взаимно от захарта премахвали и акара ,който падал надъното.Дали е вярно незнам турците го показаха.

Искрен Мутафов
09.03.2014, 21:33
Колеги днес гледах по Дискавъри даваха за кошери и рамки от пластмаса които се изработват в Турция,много интересно беше предаването,но най-интересно ми беше ,че като открият акар ,поръсват рамките с пудра захар и пчелите като се почиствали взаимно от захарта премахвали и акара ,който падал надъното.Дали е вярно незнам турците го показаха.

Миналата година на изложението в Плевен имаше лекция на един турски професор Четим или както там си се казваше, и той го обясняваше тоя метод с пудрата захар, ама нещо съмнителен ми се стори, не съм го пробвал и в близко бъдеще не мисля и да експериментирам с него.

rosty_sz
09.03.2014, 21:47
И аз го гледах. Ставаше въпрос за тези кошери които се внасят от Вимекс Сливен. Аз за захарта бях чувал и преди, но да се чисти акар с прашецоуловител не бях чувал.

BUGI
09.03.2014, 22:48
Метод с пудра захар да се чистат пчелите от варооа, гледал сам на германски сајт.
колко е точно не знам, нес-м испробвал тези опити, заштото ми се чинат не вистинити.
това е работа за малко семејства.

А това да се преко прашецоуловител свалја акара :(
малко ми е чудно.
този акар, којто е на пчелата, може би и ште се схврли и на нјакој цвет,
ама какво ште правиме с акарите които са в т-ртејското пило;).

grand_pn
10.03.2014, 12:33
За да се постигне добър ефект в борбата с акара е най-добре да се използват няколко различни начина.Например ленти,мравчена к-на,строителна рамка и да се получава така че по всяко време на сезона да има някакво подходящо средство.

Колега БУГИ не пиши на старобългарски,трудно ти се разбира.

scutellator
10.03.2014, 12:41
Колегата BUGI повдигна наистина много добри въпроси.

И межу другото, той не пише на старобългарски, а на майчиния си език.
Приятно е че пчеларския ни форум може да се нарече международен, а не просто български.

nih
10.03.2014, 12:50
Метод с пудра захар да се чистат пчелите от варооа, гледал сам на германски сајт.
колко е точно не знам, нес-м испробвал тези опити, заштото ми се чинат не вистинити.
това е работа за малко семејства.

А това да се преко прашецоуловител свалја акара :(
малко ми е чудно.
този акар, којто е на пчелата, може би и ште се схврли и на нјакој цвет,
ама какво ште правиме с акарите които са в т-ртејското пило;).

https://www.youtube.com/watch?v=lon_dyAddJ4

krasta4ka
10.03.2014, 13:00
Може да се пробва на есен какво пречи ,пък и нищо не губиш.Нещо като витамините може и да не ти помогнат,но няма и да ти навредят

Pavel_Bs
10.03.2014, 15:09
Колеги,в литературата дават смесване с брашно от борови връхчета.Днес ми хрумна следния въпрос - какъв би бил ефекта,ако към пудрата захар се добави стрита мащерка на прах(плюс боровите връхчета)?Моля колегите които имат някакъв опит да споделят.

jordanov
10.03.2014, 15:10
Откланяте се от темата, отдавна не се беше случвало. За пудрата - вижте темата за вароатозата, от страница 2 нататък...

Pavel_Bs
10.03.2014, 15:12
Прав си колега,отивам при вароатозата.

grand_pn
14.03.2014, 15:11
Колегата BUGI повдигна наистина много добри въпроси.

И межу другото, той не пише на старобългарски, а на майчиния си език.
Приятно е че пчеларския ни форум може да се нарече международен, а не просто български.

Ако е така наистина се извинявам на колегата Буги!

Mateev
14.03.2014, 15:58
Забележка от Администратора:

Когато искате да цитирате друг колега от друг постинг, просто натиснете бутончето "Отговор с цитат" на постинга, който искате да цитирате. Целият постинг ще ви се копира, заграден с верните тагове, и за вас остава само да допишете вашият коментар.

Недейте да правите само копиране или копиране с удебеляване, защото така вашите колеги се объркват кой е вашия текст и кой е чуждия.

grand_pn
14.03.2014, 16:08
Колегата BUGI повдигна наистина много добри въпроси.

И межу другото, той не пише на старобългарски, а на майчиния си език.
Приятно е че пчеларския ни форум може да се нарече международен, а не просто български.

извинявам се на колегата BUGI не знаех тази подробност

estabien6
21.03.2014, 23:48
Цяла мрежа от долу и горе.

Сергей Тимофеев
22.03.2014, 13:01
Цяла мрежа от долу и горе.

Към кой постинг е този отговор?