PDA

Виж пълната версия : ОПАСНО ЛИ Е РАННОТО ПОДХРАНВАНЕ С ПИТКИ С ПРОТЕИН



manolibo
09.01.2014, 20:02
Здравейте колеги.
Към 10.02.2014 смятам да започна подхранване с питки с протеин ,,APITOM-P'' и стесняване на някои кошери които съм зазимил на 10 рамки понеже в момента кълбото покрива една трета от него. Февруари времето е променливо възможно ли ако пчелите се стимулират от тази храна и започнат да хранят майката с млечице и тя започне да снася интензивно ,измръзване на пилото поради рязкото застудяване на времето което ще принуди пчелите да се съберат на кълбо и да изоставят пилото. В момента кошерите съм покрил с найлон които съм загърнал в единият край заради влагата ако го поставя върху целият кошер за да се повиши температурата ще има ли и проблем с влагата която пе започне да се образува по интензивно поради липсата на циркулация на въздуха. Четох някъде , че от капките конденз пчелите изготвят по лесно млечицето за майката .Работя със Фарар с една трета мрежесто дъно което зимата държа отворено и също отворен наполовина помощен вход на горния корпус.И смятате ли че през март по добре е подхранване с питки отколкото захарния сироп понеже той се нуждае от преработка а храната на питки използват директно.
БЛАГОДАРЯ ПЕДВАРИТЕЛНО

Петър84
09.01.2014, 23:29
Здравейте колеги.
Към 10.02.2014 смятам да започна подхранване с питки с протеин ,,APITOM-P'' и стесняване на някои кошери които съм зазимил на 10 рамки понеже в момента кълбото покрива една трета от него. Февруари времето е променливо възможно ли ако пчелите се стимулират от тази храна и започнат да хранят майката с млечице и тя започне да снася интензивно ,измръзване на пилото поради рязкото застудяване на времето което ще принуди пчелите да се съберат на кълбо и да изоставят пилото. В момента кошерите съм покрил с найлон които съм загърнал в единият край заради влагата ако го поставя върху целият кошер за да се повиши температурата ще има ли и проблем с влагата която пе започне да се образува по интензивно поради липсата на циркулация на въздуха. Четох някъде , че от капките конденз пчелите изготвят по лесно млечицето за майката .Работя със Фарар с една трета мрежесто дъно което зимата държа отворено и също отворен наполовина помощен вход на горния корпус.И смятате ли че през март по добре е подхранване с питки отколкото захарния сироп понеже той се нуждае от преработка а храната на питки използват директно.
БЛАГОДАРЯ ПЕДВАРИТЕЛНОКаква и кога ти е първата паша?

manolibo
10.01.2014, 20:32
Тази година отчасти рапица и след това главната е акация.

atanasov_msb
10.01.2014, 22:41
Не толкова вещ но знаещ .. Човека е най големия враг на пчелите hi; има ли запаси що им трябва друго

koragroup
11.01.2014, 06:11
Моето лично мнение е:

1. На 10.02 е много рано да се вадят рамки, освен ако температурите трайно не са 12-15 градуса.
2. Ако ще и с ракетно гориво да ги храниш, те ще позволяват на майката да снася толкова, колкото трябва.
3. Ако застудее, пчелите ще се свият на кълбо над пилото, където няма мед и ще загинат от глад (ако застудее трайно). Затова аз задължително им слагам плик с мед - 400гр, който проверявам/допълвам на 14 дни.
4. Остави найлона както си е. По добре е да имат вентилация. Но затвори дънната мрежа към 15-20 февруари и ги остави на прелки.
5. Според мен най-малко се рискува, когато се храни с мед. Защото така или иначе с това се хранят цяла зима.
6. Със сироп се храни, когато се забележи, че пчелите носят прашец. И то ако няма с какво друго. Аз лично разпечатвам пити от крайните и ги слагам до крайното пило - така разширявам.

Пак казвам - не претендирам, че това е най-вярната практика, просто споделям как бих постъпил аз ( и как го правя де...)

manolibo
11.01.2014, 10:52
Идеята ми е максимално рано да започнат с пилото защото и двете ми паши са рано на пролет миналата година ги пропуснах и двете заради слаби семейства които се развиха чак за слънчогледа.Така или иначе то им е в природата Февруари месец да започнат да отглеждат пило .Относно храната и аз мисля ,че те сами ще си преценят колко пило да се заложи. А със по ранното стесняване понеже половината ми семейства са по слабички ще целя по-малкото разход на храна от страна на пчелите защото по лесно ще отоплят стесненото гнездото следователно и за пилото ще е по добре. До момента в който започна да храня с течна храна над пчелите винаги имам пакет с храна.Мисля си също че дори и през март питките с прашец ще са по добре за бързото развитие на семействата отколкото захарния сироп 1;1 понеже храната директно ще използват и не се нуждае от никаква преработка ,това си е лично мое мнение разбира се.
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗИТЕ ОТГОВОРИ КОЛЕГИ.

Искрен Мутафов
11.01.2014, 13:15
Идеята ми е максимално рано да започнат с пилото защото и двете ми паши са рано на пролет миналата година ги пропуснах и двете заради слаби семейства които се развиха чак за слънчогледа.Така или иначе то им е в природата Февруари месец да започнат да отглеждат пило .Относно храната и аз мисля ,че те сами ще си преценят колко пило да се заложи. А със по ранното стесняване понеже половината ми семейства са по слабички ще целя по-малкото разход на храна от страна на пчелите защото по лесно ще отоплят стесненото гнездото следователно и за пилото ще е по добре. До момента в който започна да храня с течна храна над пчелите винаги имам пакет с храна.Мисля си също че дори и през март питките с прашец ще са по добре за бързото развитие на семействата отколкото захарния сироп 1;1 понеже храната директно ще използват и не се нуждае от никаква преработка ,това си е лично мое мнение разбира се.
БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗИТЕ ОТГОВОРИ КОЛЕГИ.

Точно така - щом целта ти е да хванеш ранните паши, то трябва да започнеш интензивтото подхранване с храна съдържаща заместител на цветният прашец около 6 седмици(40-45 дни) преди началото на пашата ти, или за тогава когат искаш семействата ти да са добре развити, а в хранилките може да налееш вода, за да си имат и да не им се налага да излитат за вода.

manolibo
11.01.2014, 15:28
Не знам дали по добрия вариант е да се загърне отчасти найлона и да се затвори мрежестото дъно или да го загърна нацяло като дъното си стои отворено и горния помощен вход също.

scutellator
11.01.2014, 17:56
Зимното/раннопролетното подхранване се прави с цел осигуряване на богата и пълноценна диета на отглежданото пило (храна за шампиони), а не за по-ранно стимулиране на майките. Поне в страните с развито професионално пчеларство е така. Набляга се на качеството на отглежданите пчели, фокуса е върху отделния индивид (защо семействата с роеви пчели (рояци или с прекъснато роене) са изключителни по продуктивност?)

Храненето със сироп през активния сезон (между главните паши) обикновенно е със абсолютно същата цел, НО българина къде видял-недоразбрал - "хранят захар, правят мед"

Pavel_Bs
11.01.2014, 20:45
Кое е по-добро за подхранване в момента-инвертиран(зрял)сироп, течен мед,кристализирал мед или медно захарни питки.Приемаме че пчелите имат достъп до храната,без значение коя от изброените е?

scutellator
11.01.2014, 23:07
Лично моето мнение е че точно в момента - най-добре с нищо, ако това е възможно.

Ако вече има пило - протеинова питка (домашна манджа - със всички добавки които ползват западните "майкопроизводители"), като всичкия протеин не трябва да е изцяло(само) соев ( липсва една незаменима аминокиселина).

Pavel_Bs
11.01.2014, 23:13
Съгласен съм за протеиновите питки,само че ако се скапе времето и не могат да се облитат няколко дена(и повече) няма ли да се задръстят?Кажи аминокиселината да я прибавим:)

Pavel_Bs
11.01.2014, 23:18
Едно от семействата ми е явно с италианска кръв.Хванат рой е от по-миналата година.Хранилката е здраво изпотена,в горния корпус са и днес беше огромен облак пред кошера.Още миналата зима ми направи впечатление че беше изял всичко и имаше двойно повече пчели от другите в края на зимата.Пчеларствам в района на Созопол и при мен е доста топло.Днес имаше нацъфтяли глухарчета и минзухари,а разузнавачките обикаляха като луди.Постоянно се лъжеха по пухчетата на прецъфтели глухарчета.Една пчела с прашец ми кацна на ръкавицата.Та при това положение мисля че ще е по-разумно да храня.От една седмица слагам инвертиран сироп, а другата ще сложа и питки с протеин.

Pavel_Bs
12.01.2014, 16:44
Има ли опасност от задръстване с протеин ако се започне с питките отсега, в случай че не могат да се облитат редовно?

scutellator
12.01.2014, 17:36
Не знам, зависи какво е протеиновото съдържание на това което консумират. Ако енергията си я набавят предимно от прашец, получават "запек".
Американците имат навика да карат на питки цяла зима - от септември до февруари, и на всеки две седмици - питка (независимо дали около кошерите има метър сняг или кал)

Когато започне проток на прашец, пчелите започват да отбягват питките с протеин ( пропуснал съм -дори и да умират от глад!)

Pavel_Bs
12.01.2014, 17:55
Точно чета за опитите с протеинови питки на американеца.Излиза,че ако състава е добре подбран,не съдържащ несмилаеми вещества,няма да имат никакви проблеми.В една от рецептите се посочват млечни продукти,но без лактоза,което е важно за мен тъй като ползвах Хумана,а видно от състава и,очевидно съдържа доста несмилаеми вещества за пчелите.Въпросът ми за бирената мая която дава - има ли разлики в бирената мая или трябва да се задоволяваме с това което се предлага на пазара.Същото се отнася и за яйцата на прах.Направи ми впечатление и комбинацията от масло от маточина и мента.Купил съм си апифит и ще го мешам,но отново в мен се надига въпроса - защо тези продукти ги няма на нашия пазар.Ясно е че ще променям рецептата :)

Pavel_Bs
12.01.2014, 18:10
Интересни неща има за бирената мая :"
Brewer's yeast is often used as a source of B-complex vitamins, chromium, and selenium. The B-complex vitamins in brewer's yeast include B1 (thiamine), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantothenic acid), B6 (pyridoxine), B9 (folic acid), and H or B7 (biotin). These vitamins help break down carbohydrates, fats, and proteins, which provide the body with energy. They also support the nervous system, help maintain the muscles used for digestion, and keep skin, hair, eyes, mouth, and liver healthy.Brewer's yeast does not contain vitamin B12, an essential vitamin found in meat and dairy products.

Chromium may lower blood sugar levels as well, improving glucose tolerance and reducing the amount of insulin needed. Because brewer's yeast is a rich source of chromium, scientists think it may help treat high blood sugar.However, brewer's yeast is also used as a protein supplement and energy booster, so it may help maintain a healthy weight.
Source: Brewer's yeast | University of Maryland Medical Center (http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/brewers-yeast#ixzz2qCWpSfZV) http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/brewers-yeast#ixzz2qCWpSfZV
University of Maryland Medical Center

Evgeni Petkov
25.01.2014, 20:01
Слагате ли "емулгатор" в питките? Някъде четох, а не ми е ясно. Някой би ли обяснил защо и какво се постига?

suni
26.01.2014, 17:02
Един въпрос - за протеинови питки може ли например в питката да се сложи царевично брашно или соево брашно, ако може по какъв начин може да се слагат? Четох че белтъчини има в различните видове зърнени растения, а пчелите в ранна пролет имали нужда от доста белтъчини - дали е така?:(