PDA

Виж пълната версия : Пило през Декември



marin_006
11.12.2013, 10:27
Здравейте, колеги.

Последните два - три дни стеснявам семействата и откривам наличие на пило - прясно снесени

яйца, както и запечатено, в 20% от семействата. Как е положението с пилото при вас? Или през Декември не отваряте кошерите? Кошерите с пило са сравнително средни по сила и силни. Майките не са тазгодишни. Пило имам и в някои рояци с млади майки, които са по- слаби от към пчели. Не ви карам да отваряте семействата, но ако имате пило е хубаво да се наблюдават семействата.

п.п. Пчелина ми е в Пловдивско.

kuline
11.12.2013, 10:37
Аз пък си мисля, че дори и да имат пило, не е необходимо сега да се притесняват семействата. След като си имат пило, те (пчелите) си преценяват, колко да бъде сега, за да могат да го поддържат.

BUGI
11.12.2013, 22:48
Ововременско, декемвриско пило, при сегашните условија нее много чудно.
температурата нее много ниска, нјама много валежи, снјаг или д-ждове, еднодумно, личи на ранна пролет.
затова нее чудно што при силните и средно силните семејства да си има пило, што каза колега КУЛИНЕ те си знајат какво правјат,
а отваране и стеснјаваане сега на кошери без голјама причина е излишно.

rosty_sz
12.12.2013, 07:45
Много силно се надявам моите да нямат пило по това време. То може да доведе до загиването на всички кошери през януари. Миналата седмица когато погледнах в няколко кошера, горния край на кълбото точно "захапваше " горния корпус където са основните медови запаси. Ако имат пило в центъра на кълбото тоест в долния корпус няма да се качат горе, защото инстинкта им да пазят пилото е много силен и ги чака гладна смърт, това е катастрофа. Искрено ви пожелавам да нямате пило по това време, защото дори и да нямате предполагаемия проблем с качването в горен корпус то при всички случаи има проблем с изхабяването на зимните пчели, които да отглеждат нови по никое време, които от своя страна ще загинат много преди те да отгледат поколение, което ще доведе до огромна смъртност през февруари когато са нужни най-много пчели.

Nik_m
12.12.2013, 07:56
Много силно се надявам моите да нямат пило по това време. То може да доведе до загиването на всички кошери през януари. Миналата седмица когато погледнах в няколко кошера, горния край на кълбото точно "захапваше " горния корпус където са основните медови запаси. Ако имат пило в центъра на кълбото тоест в долния корпус няма да се качат горе, защото инстинкта им да пазят пилото е много силен и ги чака гладна смърт, това е катастрофа. Искрено ви пожелавам да нямате пило по това време, защото дори и да нямате предполагаемия проблем с качването в горен корпус то при всички случаи има проблем с изхабяването на зимните пчели, които да отглеждат нови по никое време, които от своя страна ще загинат много преди те да отгледат поколение, което ще доведе до огромна смъртност през февруари когато са нужни най-много пчели.
Това ми го казаха няколко пчеларя, също знам, че семейства не се ровят зимата.
Каквото си направил есента това е само подхранваш с питки без да разбиваш гнездото и каквото изпролете това.

rosty_sz
12.12.2013, 08:07
Да надникнеш през зимата не е толкова страшно. За да вадиш рамки трябва кълбото да се е е разпуснало.Ако напипам ден с поне 12 градуса на сянка и добро слънцегреене при всички случаи ще проверя за пило и ще пиша. Не виждам такъв ден в десетдневната прогноза но ..........

ivandespotov
13.12.2013, 19:54
Колеги, пийте си винцето и не се занмавайте с несвойствени неща ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ!!!

jordanov
13.12.2013, 20:33
Тц, няма да те послушат... Майтапа настрани, забелязал съм в последните години колкото повече оплаквания има за развалено винце, толкоз повече смъртност броим напролет... Ако има пряка връзка, Скутелатора рано или късно ще ни разнищи... Мойто е букет и го докарвам и на цвят и на аромат, Наздраве !

kuline
13.12.2013, 20:45
Тц, няма да те послушат... Майтапа настрани, забелязал съм в последните години колкото повече оплаквания има за развалено винце, толкоз повече смъртност броим напролет... Ако има пряка връзка, Скутелатора рано или късно ще ни разнищи... Мойто е букет и го докарвам и на цвят и на аромат, Наздраве !
Ха наздраве!

marin_006
13.01.2014, 08:06
Моите пчели продължават да снасят и се увеличава броят на семействата на които майките снасят. Започнаха да летят през целия следобед като внасят пресен прашец. Тези дни смятам да ги подхранвам с питки за да сложат храна около пилото.
При мен тази година не сяха рапица. Първата ми паша ще е акация. При това ранно пило в семействата ще се подготвям за увеличаване на пчелина с ранни отводки. Какво е положението при вас?

Pavel_Bs
13.01.2014, 08:57
Колега,не претендирам да съм много опитен пчелар,но храна от питки,пчелите не складират а консумират на място.За да я складират,храната трябва да е течна.

Nik_m
13.01.2014, 10:27
Есента обърках един кошер и стана търтовка, после му придадох майка и я прие, но го зазимих на 3 пити с пчели и не вярвах да оцелее.
Преди няколко дена като се облитаха гледам направи голямо облак с пчели, на следващия ден го отворих да му сложих една пита с мед от запасите защото му бях оставил малко храна и гледам кълбото на 4 междурамия. Толкова слаб кошер не ми се вярва да гледа пило в това студено време, от къде се взеха тия пчели не знам!

Ангел Йосифов
13.01.2014, 12:10
Колега,не претендирам да съм много опитен пчелар,но храна от питки,пчелите не складират а консумират на място.За да я складират,храната трябва да е течна.


А, как мислиш, пчелите дали могат да поемат питката без да я разредят с нещо.

Pavel_Bs
14.01.2014, 08:22
Разбира се,че им трябва нещо да я разредят.Доколкото съм чел това би трябвало да е слюнка и вода.

Ангел Йосифов
14.01.2014, 13:14
Демек,пак става течна и какво следва.

Pavel_Bs
14.01.2014, 14:47
Колега Йосифов,когато започнах да се занимавам с пчеларство,си зададох този въпрос-какво я правят храната от питките,по какъв начин я ползват и разтварят.Хубаво стана,че ме зачекна за това.Ще се радвам ако споделиш повече.В литературата пише че храната от питките не се складира в питите.Ще се радвам ако споделиш по подробно за процеса.

Ангел Йосифов
14.01.2014, 15:54
Разликата м/у питката и сиропът е,че питката я взимат много по бавно.И при двата вида храна най напред се подрежда около пилото и тогава по венците.Със сироп можеш да блокираш или силно ограничиш майката,докато с питката няма блокаж.

Pavel_Bs
14.01.2014, 16:05
Тогава колегата Марин да ме извини.Благодаря за уточнението.

Pavel_Bs
14.01.2014, 16:08
Един друг въпрос-при сегашните атмосферни условия,кое е по-подходящо - течен мед или питка?

Вълчан
14.01.2014, 18:00
Питка! Влагата която се отделя от пчелите, при обменните им процеси, в голям процен ще се поглъща от захарното тесто. Така по лесно ще се усвоява и влагата в кошера ще намалее.

Pavel_Bs
14.01.2014, 18:58
Колега,за влагата си напълно прав,обаче пчелите които ще се изгубят за вода в хладното време са си загуба за кошера.Поне аз така мисля.При мен е топло и достъпа до хранилката не е проблем.Затова мисля,че течен мед ще ги измъчи по-малко.Питките с протеин са друго.Просто сравнявам медно-захарното тесто с течен мед при сегашните условия.

marin_006
14.01.2014, 19:25
Колега Павел,
аз не предпочитам при сегашните метеорологични условия да подхранвам с течен мед в горни хранилки, защото през късния следобед и през нощта температурите падат почти до 0 градуса и сиропа изстива много бързо. През деня дали ще се затопли колкото е нужно не се знае. Пчелите, смукнали студен сироп падат в него и умират. По този начин загубите на пчели могат да бъдат големи. Докато при направена поилка за вода за пчелите на слънчево място загуби почти няма. Затова питките са по- добрия вариант. Днес забелязах, че пчелите пренасят мед от крайните пити към пилото, което налага хранене.

Pavel_Bs
14.01.2014, 19:45
Колега Марин,съгласен съм с твоите аргументи.Ще напиша защо аз реших да им давам течен мед-хранилката е изолирана в полукорпус с 5 см,стереопор над нея,слагам мед само на семейства които са близо до подкапачната табла и имат конденз в хранилката.По този начин донякъде затоплят и меда в нея.Досега не съм намерил нито една умряла(премръзнала) пчела в хранилката.Иначе имат и поилки на закътано място.

Димитър Бонев
15.01.2014, 20:01
Течният мед сега при наличието на конденз в хранилката е лошо решение. По-добре сложи меднозахарно тесто.

Pavel_Bs
15.01.2014, 21:38
Благодаря за съвета.Ще слагам питки.Не се притеснявам от вкисване,защото слагам количество което свалят за около 3-4дена.

Димитър Бонев
21.01.2014, 19:58
Това че го свалят, не значи че не може да вкисне в питите.

marin_006
06.01.2015, 17:58
Здравейте колеги.


Тази година, както и миналата откривам ранно пило в семействата. Миналата година снасяха още през Декември, а тази година са започнали края на Декември и през Януари имам запечатено пило и новоснесени яйца, както от стари, така и от млади майки. Пчеларствам в Пловдивско. Засега няма големи студове. Започнах да подхранвам с питки захаросан мед. Колеги при вас има ли пило и как процедирате в този случай?

Ангел Йосифов
06.01.2015, 19:21
Аз им слагам около 3кг питки от пудра захар и мед директно в/у рамките.Така се елиминира възможноста да изгубят контакт със храната при застудяване.Между другото това си е нормално(пилото),особено ако кошерите ти са в двора на завет.

evgeni.filimonov
06.01.2015, 22:13
При нас в западна Б-я е истинска зима и няма все още пило. На Коледа ги прегледах, нямаха пило, а след това дойде зимата....

зуница
06.01.2015, 22:29
При мене малко по на запад и малко по-високо най-слабите имаха, преди големия студ, пило колкото цигарена кутия.Другите нарочно не съм гледал.Едва ли е по различно.

marin_006
11.01.2015, 18:57
Днес беше слънчев и тих топъл ден. С жената бяхме на пчелина. Прегледах десетина кошера. Забелязах, че майките увеличават снасянето, което според мен е признак за мека и сравнително топла зима. Пчелите прогнозират много по- добре от метеролозите съм чувал май. Вие колеги мислите ли, че зимата ще е сравнително топла? Това дали би било повод за радост за нас пчеларите?

Mateev
11.01.2015, 19:11
.... Това дали би било повод за радост за нас пчеларите?

Зависи от пчеларя. По-топла пролет означава по-бързо развитие на семейството, но при калпав пчелар това може да доведе до роене преди първата главна паша.

спартак
11.01.2015, 19:34
В края на Януари и първите 7 дни на Февруари температурите ще паднат до - 12 С. Виж http://www.gismeteo.ru :cool:

Гогол
11.01.2015, 20:15
Днес беше слънчев и тих топъл ден. С жената бяхме на пчелина. Прегледах десетина кошера. Забелязах, че майките увеличават снасянето, което според мен е признак за мека и сравнително топла зима. Пчелите прогнозират много по- добре от метеролозите съм чувал май. Вие колеги мислите ли, че зимата ще е сравнително топла? Това дали би било повод за радост за нас пчеларите?
Преди половин час се върнах от пчелина.Прегледах всички с–ва.На 60% имат по на 2 рамки запечатано пило колкото две длани и 1 пита прясно пило/ 1–2 дена/ на 2/3 от площа.Не знам да се радвам ли или да плача,като дават ,че започва ново застудяване.Другите са по– нормални относно пилото,но и те имат.Сложих им по 2.5 кг. захаросан мед.Лежаците са най–добре– още са на първите 7 рамки.sleepy;:P

solaris60
11.01.2015, 20:26
Преди половин час се върнах от пчелина.Прегледах всички с–ва.На 60% имат по на 2 рамки запечатано пило колкото две длани и 1 пита прясно пило/ 1–2 дена/ на 2/3 от площа.Не знам да се радвам ли или да плача,като дават ,че започва ново застудяване.Другите са по– нормални относно пилото,но и те имат.Сложих им по 2.5 кг. захаросан мед.Лежаците са най–добре– още са на първите 7 рамки.sleepy;:P

Първо ще се радваш и след това ще плачеш.

ivandespotov
11.01.2015, 21:26
Първо ще се радваш и след това ще плачеш.

Ей Соларис, къде се изгуби бре?

solaris60
11.01.2015, 21:43
Ей Соларис, къде се изгуби бре?

Туй се отнася и за теб. Видях един ден, че се появи и щях да пиша, но си викам:- той ме е забравил и се отказах. Винаги съм бил тук, но само четях без да влизам. Преди бях с друг ник.

Гогол
11.01.2015, 22:28
Слънце,радостта беше до преди 20 –на минути,след няколкото напръсника гроздова,отлежала.Сега, вече на трезв ум,си преекспонирам какво ще стане ако температурите паднат както преди 4–5 дена.Пророних сълзица,после втора и ето сега пиша и роня сълзи,окайвам бъдещата нерадостна съдба на тези невинни божи създания,упреквам се за това, че наесен ги оставих да се развиват до самозабрава и да трупат запаси.Ах,Ох,........Но това е,ще ги видим в края на февруариsweating;:tres:drinks;

solaris60
11.01.2015, 22:52
Слънце,радостта беше до преди 20 –на минути,след няколкото напръсника гроздова,отлежала.Сега, вече на трезв ум,си преекспонирам какво ще стане ако температурите паднат както преди 4–5 дена.Пророних сълзица,после втора и ето сега пиша и роня сълзи,окайвам бъдещата нерадостна съдба на тези невинни божи създания,упреквам се за това, че наесен ги оставих да се развиват до самозабрава и да трупат запаси.Ах,Ох,........Но това е,ще ги видим в края на февруариsweating;:tres:drinks;

Николай Василиевич я се успокой. Докато дойдат тези студове, ако изобщо дойдат, пилото което сега го имаш ще се е излюпило. Както казваш и запаси са натрупали. Какво ахкаш, охкаш? Я дръпни още една гроздова и лягай да спиш.:bigsmile:

Nik_m
12.01.2015, 09:17
И при мен почти при всички кошери има пило и в тези които има пило има и подобаваш подмор. Тази зима не спряха да гледат пило, но няма какво да се направи. Края на декември пак имаше пило, температурите паднаха под -20 градуса и нямаше проблеми след това 2ро застудяване и пак нямаше проблеми. Ще има и нови застудявания нали е зима да се надяваме че и след тях няма да има проблеми, лошото е че пилото става все повече и трудно ще го греят. Цикълът на акра също не спря и накапването с ОК нямаше желания ефект при наличието на пило. Аз съм решил при следващото застудяване да затварям дъната (по рано от нормалното) и да си пия винцето (докато има) и пролетта живи и здрави ще видим какво е успяло да се пребори в динамично променящото се време.

srg
12.01.2015, 10:05
И при мен почти при всички кошери има пило и в тези които има пило има и подобаваш подмор. Тази зима не спряха да гледат пило, но няма какво да се направи. Края на декември пак имаше пило, температурите паднаха под -20 градуса и нямаше проблеми след това 2ро застудяване и пак нямаше проблеми.

Какво значи нямаше проблеми? Отглеждането на значителни количества пило по това време изисква много храна и изтощава пчелите. Ако преодолеят успешно този проблем следва безмислено ранно развитие и всички последствия от това. Трябва да се стремим да следваме естествения биологичен цикъл.

ch.atanasov
12.01.2015, 10:26
Колеги ,за отглеждане на пило ,не трябва ли да има и прашец? Дали пилото не е повече по това време , заради купените питки ,които някои ползват?При мен прашеца е кът и рано на пролет носят даже и талаш. Слагам питки с витамини след 20 февруари. Истинското развитие тръгва ,чак след появата на пресен прашец.

ganchev55
12.01.2015, 11:03
При нас,около Пловдив,имаше прашец до 20.12.2014г.Пилото е снесено след 25.12.Вчера имаха по 2 рамки по 1 длан запечатано пило пред излюпване.Запасите от мед са намаляли и пчелите прехвърляха мед от крайните пити.Сложих Апифонда над пилото,което според мен е най-правилно.Февруари пак.

Nik_m
12.01.2015, 11:45
Какво значи нямаше проблеми? Отглеждането на значителни количества пило по това време изисква много храна и изтощава пчелите. Ако преодолеят успешно този проблем следва безмислено ранно развитие и всички последствия от това. Трябва да се стремим да следваме естествения биологичен цикъл.
Да лошо е - изтощава пчелите, но какво да направя? Отворил съм предната част на дъното, входа на кошера на 10см. и прелка на 2рия корпус е на тесния отвор, не съм ги хранил с нищо до момента но майките на някой семейства не спират да снасят. Биологочният цикъл се променя заедно с климатичните промени. Нямаше проблеми от към смъртност и изхвърляне на големи количества пило, но ми се струва че семейства са отслабнали.
Тази година нямам рапица и не ми трябва ранно развитие.

Nik_m
12.01.2015, 11:46
Колеги ,за отглеждане на пило ,не трябва ли да има и прашец? Дали пилото не е повече по това време , заради купените питки ,които някои ползват?При мен прашеца е кът и рано на пролет носят даже и талаш. Слагам питки с витамини след 20 февруари. Истинското развитие тръгва ,чак след появата на пресен прашец.
По поляната имаше цъфнали глухарчета и пчелите ги обикаляха, но не видях да носят прашец.

ch.atanasov
12.01.2015, 11:49
Ник ,твоите майки каква порода са и откъде са ,ако и при теб не е тайна?

Недялко Атанасов
12.01.2015, 12:17
Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?

Nik_m
12.01.2015, 12:52
Ник ,твоите майки каква порода са и откъде са ,ако и при теб не е тайна?

Няколко са на Дони останалите са роеви от тази година, нямам идея каква порода са(улична превъзходна). :)

Гогол
12.01.2015, 14:29
Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?
Колега Лалов,отговарям за моите–вчера при 16 градуса,тихо време и слънце да правиш тен, проверих всички,рамка по рамка.Констатацията ми за пилото е пряка,визуална.Махнах питите с малко мед от средата/останал е венец с дебелина 1пръст/,като придвижих тези с 1–2кг. на тяхно място.Видях също,че имат и по 2 пити с запечатан прашец като крайни.При теб,в Царево би трябвало вчера също да е било пролет,но знам ли,природата толкова се промени ,че не знае човек как да процедира.Днес пък при нас вали сняг да се къса.

Nik_m
12.01.2015, 14:35
Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?
Aз не съм отварял кошерите, но всяка седмица следя подмора на дъната. На някой кощери има по няколко пчели подмор за мен те не гледат пило, при останалите има доста подмор и между подмора има по 2-3 изхвърлени оформени ларви за мен гледат пило.

vlado 9
12.01.2015, 14:43
Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?Или пък чрез синдрома на "любопитния пчелар" ???

srg
12.01.2015, 17:36
Да лошо е - изтощава пчелите, но какво да направя? Отворил съм предната част на дъното, входа на кошера на 10см. и прелка на 2рия корпус е на тесния отвор, не съм ги хранил с нищо до момента но майките на някой семейства не спират да снасят. Биологочният цикъл се променя заедно с климатичните промени. Нямаше проблеми от към смъртност и изхвърляне на големи количества пило, но ми се струва че семейства са отслабнали.
Тази година нямам рапица и не ми трябва ранно развитие.

Моите като ги зазимявах ноември само при един два кошера/ от 50/ имаше малко пило пред излюпване. Леко ги затоплям отгоре и до пролетта. Тук в южна България е по-топло отколкото при вас.Нямам обяснение защо при вас се получава така. Майките повечето ми са тазгодишни.

kapanec
12.01.2015, 21:16
Няколко са на Дони останалите са роеви от тази година, нямам идея каква порода са(улична превъзходна). :)
Според твоите наблюдения майките които са на Дони в момента как са от към пило

Nik_m
12.01.2015, 22:18
Имат пило, но зимуват много добре, смисъл останаха си големи кълба. Аз специално на тях им сложих есента по 5-6 кг. мед и за това имат и запаси.

Nik_m
14.01.2015, 07:34
В края на Януари и първите 7 дни на Февруари температурите ще паднат до - 12 С. Виж http://www.gismeteo.ru :cool:
Вече смениха прогнозата за първите дни на Февруари от -15 за моя район до +15. Е объркали са едни 30 градуса.

ch.atanasov
14.01.2015, 09:26
Не им се вързвай.За началото на януари беше от -15 до +15 и после пак до -15.Е последното беше вярно.

srg
14.01.2015, 09:37
И аз се бях стреснал. За някои дни в началото на февруари даваха -21 за нашия регион.

ch.atanasov
14.01.2015, 09:44
Много познават ветровете ,за следващия ден.По навик ги гледам и откакто излязоха дните от февруари ,това е трети вариант стози от днес.

marin_006
15.01.2015, 18:01
При мен цъфнаха кокичето, минзухара и ранните върби, а пчелина ми е до реката. Забелязах, че пчелите донасят пресен прашец днес. Аз започнах да им слагам и по една пита с прашец до пилото, че едни имат, а други не. Ще развивам пилото доколкото семействата позволяват. В пчеларските ръководства пише, че пчелните семейства трябва да излязат от зимата силни. Какво по- хубаво от това да се развиват с един месец по- рано и да бъдат готови за рапицата и акацията навреме. Тази зима с това време почти всеки ден съм на пчелина.

freddie46
07.01.2016, 11:03
Аз правих един осведомителен преглед на семействата на 22.12 2015г.Беше около 12-15 градуса.Плелите носеха прашец от близката нива която беше нацъвтяла със синап.
Имаше на почти всички кошери запечатано пило на петна по около 8-10 см.

IVO 80
02.02.2016, 23:30
В края на януари и аз им сложих по една питка с твърда храна. Това което ми стана интересно, е че в единия кошер пчелите носеха прашец. Колеги, от какво ли е по това време на годината, при положение че кошерите са разположени на около 500-600 м. нодморска височина и не се забелязва нищо, което да цъфти или зеленее!!!

solaris60
02.02.2016, 23:36
В края на януари и аз им сложих по една питка с твърда храна. Това което ми стана интересно, е че в единия кошер пчелите носеха прашец. Колеги, от какво ли е по това време на годината, при положение че кошерите са разположени на около 500-600 м. нодморска височина и не се забелязва нищо, което да цъфти или зеленее!!!

Кокичета, леска, елша.......

jorors
02.02.2016, 23:38
В края на януари и аз им сложих по една питка с твърда храна. Това което ми стана интересно, е че в единия кошер пчелите носеха прашец. Колеги, от какво ли е по това време на годината, при положение че кошерите са разположени на около 500-600 м. нодморска височина и не се забелязва нищо, което да цъфти или зеленее!!!
Минзухар, май не си познаваш добре района колега.

IVO 80
03.02.2016, 02:03
Със сигурност няма кокичета в района, а минзухарите ще цъфнат след 20-на дни най-рано. Наистина не знаех, че елшата въобще "цъфти"...а и тя е на около 500 метра поне. Не предполагах че пчелите ще минат това разстояние при температура 10-12 градуса. Та нали само преди седмица температурата нощем беше -10, а сега събират прашещ. Забравих тел. в колата, иначе щях да снимам. Цвета му беше бежав/ или мръсно бял/ !!!

siko13
03.02.2016, 09:05
По това време на годината много налитат на царевично или друго брашно /смляна храна за кокошки или прасета/.

mici-92
24.12.2017, 15:31
Здравейте.Кълбото е на 3 см от горния край на рамките. Има твърда питка с тимол и в същото време изхвърлят восъчни запечатки.Адмирации на всеки отговор.

mici-92
24.12.2017, 15:51
Какво можеш да направиш за да няма толкова ранно пило.

Ангел Йосифов
24.12.2017, 16:38
А,какъв ти е проблема?Да не би пилото да пречи на пчелите или на нещо друго....

Трендафил Дончев
24.12.2017, 16:43
Към 15. 00 часа, бях на пчелина. В Балкана бучи силен вятър/жената се уплаши - какво става?:bigsmile:, а на пчелина тихо и грее. Пчелина също бучи. Облитаха яко.

ch.atanasov
24.12.2017, 16:56
Към 15. 00 часа, бях на пчелина. В Балкана бучи силен вятър/жената се уплаши - какво става?:bigsmile:, а на пчелина тихо и грее. Пчелина също бучи. Облитаха яко.

Тази година май няма да участваме в оная-другата тема.:yahoo:

Трендафил Дончев
24.12.2017, 18:52
Тази година май няма да участваме в оная-другата тема.:yahoo:

Не се радвай, не се радвай. bow;bow;bow;

ch.atanasov
24.12.2017, 19:30
Не се радвай, не се радвай. bow;bow;bow;

Да, рано е но аз чукам на дърво. Освен това цяло лято ходих с два различни ( по цвят ) чехъла- против уроки.:bigsmile:

mici-92
31.12.2017, 15:08
Сега преценяват,но ако пилото стане на голяма площ -какво ще се получи,ако рязко застуди?

demonj
01.01.2018, 01:13
Вчера го изметах един такъв кошер в който майката не беше спряла да снася,така си бяха умрели покрай пилото с 17-18 килограма наличен мед още.

rosty_sz
01.01.2018, 04:00
Къде мислиш че е бил проблема?

demonj
01.01.2018, 07:49
Къде мислиш че е бил проблема?

Проблема го отдавам на нехарктерното време за сезона,пчелите бяха малко а са отглеждали пило до последно, майката също беше стара,най глупавото в цялата работа е че този кошер го ползвах за отглеждач а неговата майка просто съм пропуснал да я сменя,карай ние да сме здрави.

rosty_sz
01.01.2018, 09:32
Значи проблема е в старата майка която не е подготвила семейството с достатъчно пчели за зима. Не са направили самосмяна заради това че е бил отглеждач и е имал маточноци на които са разчитали но те са изчезвали. Загинали са докато са се опитвали да набавят млади пчели които да продължат съществуването на семейството но това ги е изтощило още повече.
Прави ми впечатление че при "еднакви майки " семействата с недостиг на млади пчели гледат пило до късно и дори не спират, но трябва да имат някакъв санитарен минимум пчели и топла зима за да успеят.

delta.e
03.01.2018, 18:25
Не се радвай, не се радвай. bow;bow;bow;

Сега на пролет ще видим хаира на пилото от ноември и декември .