PDA

Виж пълната версия : Местоположение на кълбото в началото на декември



manolibo
05.12.2013, 21:44
Здравейте въпросът ми е следния,днес отворих няколко кошера ;работя със система фарар; и навсякаде кълбото беше преминало във вторият корпус като пчелите покриваха и част от рамните отгоре .Това дали е признак че храната е на привършване или просто кълбото е с такъв размер че покрива нацяло рамките .Във втория корпус им бях оставил според силата на семействата мед но кълбото покрива 1/2 от рамките дали когато израсходват меда в рамките които покриват ще могат да се преместят настрани въху другите незатоплени рамки и дали това че пчелите са най горе е признак че трябва да се подхранват с питки за да не загинат от глад.Може ли топлото време допреди няколко дена да е причинило по голяма консумация на мед понеже пчелите са били активни което е довело до по скорошното изчеерпване на количеството му .Пчеларствам в Бургаскя регион.Благодаря

rosty_sz
05.12.2013, 22:32
Топлото време и повишената консумация е малко повече мит от колкото реалност. По мои наблюдения консумацията може да се повишава, но не чак толкова че да обърка кардинално сметките. Днешните ти наблюдения са малко повърхностни или поне това което споделяш. Важно е колко градуса е била температурата и дали кошерите които си погледнал са били пряко огрявани в момента на прегледа. За да разбереш какво имам предвид ще споделя, че преди два дни погледнах и аз три четири кошера и още на първия за моя огромна изненада видях пчелите върху горните летви и изумях защото съм ги зазимил със сериозно количество мед. Разгледах въпросния кошер подробно и установих, че същинското кълбо едва захапва втори ЛР корпус, но понеже кошера беше огряван в късния следобед от слънцето кълбото се беше леко поразпуснало и заради това имаше пръснати пчели по целия втори корпус че дори и над рамките. Пчелите си бяха върху запечатания мед, но аз смело го поразгледах и видях че запас има много. Другите кошери които отворих бяха вече на сянка и кълбото си беше свито и нямаше никакви изненади.
Ако искаш да си спокоен отвори внимателно кошерите и набързо погледни какви са запасите и ако няма, храни смело. Не разчитай че пчелите ще се преместят настрани по рамките.

manolibo
06.12.2013, 18:51
Благодаря за бързият отговор .Кошерите ги отварях привечер така се получи температурата не беше повече от 5 градуса а същинското кълбо ми се стори че беше по средата на рамките на втория корпус а над рамките пръснати пчели.На втори корпус съм им оставин по 7-8 килограма зависи от силата

Nik_m
19.12.2013, 14:48
Есента зазимих 2 много силни кошера(2та корпуса преливаха от пчели) за другите съм сигурен че имат храна, но за тези 2та малко ме е страх да не са привършили запасите.
Дали е добре да отворя горната табла да видя къде се намира кълбото?
Бях решил да не ги отвярям до февруари, но слушам че доста пчелари проверяват къде са кълбата и започна и мен да ме човърка.
И при каква температура е най добре да се отворят?

rosty_sz
19.12.2013, 15:03
Преди десетина дни поддържаше теорията, че пчелите зимно време не се барат въобще и те си знаят. Сега започваш да си мислиш за отваряне. Мнението ти по въпроса еволюира в правилна посока, но е добре когато нямаш необходимия опит и познания да не заемаш категорични позиции и да объркваш и други колеги.
На въпроса директно. ДА много добре е да провериш какво е състоянието и къде е кълбото. Няма никакъв проблем да го направиш в по студено време дори е по добре защото не летят и не жилят и кълбото е свито и си личи къде е , ако все още те е страх да не им е студено в събота ще е топло и ще се облитат дай боже и може тогава да погледнеш, но има вероятност да не разбереш къде е същинското кълбо защото ще са се поразпуснали.

Nik_m
19.12.2013, 15:37
Аз още съм на мнение че не се отварят зимата, за това ги зазимих на повече храна, но говорих с 2ма приятели и те ми казаха че кълбата са има на подкапачаната и за започнали подхранването с мед.
Та ме достраша и мен и се чудя дали да не ги проверя, но в събота го дават много топло и няма да мога да преценя къде е кълбото.
Това са и много силни семейства и няма да имат проблем с затоплянето на гнездото.
Може ли да ми дадеш линк да видя къде съм взел категорични позиция, като на всякъде пиша че нямам опит и се уча в течение на времето.

rosty_sz
19.12.2013, 18:15
Не нямам намерение да споря или да ровя сега във форума. Това беше само лека препоръка.
Качването върху рамките определено е сигнал за започване на хранене, НО имам един калпазанин, който се е качил на рамките, а пълен с мед и в събота ще го разследвам.

Ангел Йосифов
19.12.2013, 19:04
Кълбото е в предния край над прелката.Докато стигнат до задния край ще минат още 3 месеца.Него разследвай.

Петър84
19.12.2013, 19:40
Преди десетина дни поддържаше теорията, че пчелите зимно време не се барат въобще и те си знаят. Сега започваш да си мислиш за отваряне. Мнението ти по въпроса еволюира в правилна посока, но е добре когато нямаш необходимия опит и познания да не заемаш категорични позиции и да объркваш и други колеги.
На въпроса директно. ДА много добре е да провериш какво е състоянието и къде е кълбото. Няма никакъв проблем да го направиш в по студено време дори е по добре защото не летят и не жилят и кълбото е свито и си личи къде е , ако все още те е страх да не им е студено в събота ще е топло и ще се облитат дай боже и може тогава да погледнеш, но има вероятност да не разбереш къде е същинското кълбо защото ще са се поразпуснали.Във събота и аз мислех че ще има облитане,но едва ли по прогноза днес го даваха слънце във Враца.А то беше -5градуса през целия ден и мъгла,сух студ.

rosty_sz
19.12.2013, 19:43
Така е, имат мед за още една зима. Това което ме човърка е защо има толкова много пчели върху рамките? Снимката е при 4 градуса температура.

М.Петров
19.12.2013, 19:43
Слагайте първите питки за Коледа беее,стига сте разследвали.Поне като ги отваряте толкова много зимата, ги почерпете някой път :D

Niki1313
19.12.2013, 19:58
...Бях решил да не ги отвярям до февруари, но слушам че доста пчелари проверяват къде са кълбата и започна и мен да ме човърка...



Ако не беше слушал другите пчелари, кога щеше да отвориш кошерите?
Задай си въпроса защо - пет пъти и сам ще стиснеш до решаване на проблема, без да се налага някой са ти "помага".

Лежаков
20.12.2013, 10:45
Много пъти съм го повтарял, че ако семействата са зазимени както трябва, не се налага да се отварят до края на зимата.

rosty_sz
20.12.2013, 16:00
Е няма как всички да са големи профисионалисти. Ние лаиците си ги поглеждаме от време на време.

2ма пчеларя
20.12.2013, 17:01
Да ви питам за мнение благодаря предварително .вчера надникнах в най силният кошер от 3-те и кълбото беше отгоре на рамките в средата на 6 пити помислих си че нямат храна но днес по обяд погледнах за секунда и отгоре върху рамките имаше само единични пчели та въпросъм ми е защо така се качва и слиза кълбото при положение че температурата е била горе долу еднаква и дали това е признак да слагам питка. мерси

Вълчан
20.12.2013, 17:36
Кълбото се свива и отпуска, това е нормално! Ако сте сигурни в запасите с храна, оставете ги до февруари.

2ма пчеларя
20.12.2013, 17:49
Кълбото се свива и отпуска, това е нормално! Ако сте сигурни в запасите с храна, оставете ги до февруари.

благодаря колега не го знаех.

rosty_sz
21.12.2013, 18:59
Забелязах, че в повечето хранилки имам лек конденз, което е нехарактерно за това време на годината. С отворени дъна и горна прелка съм. Дали по мекото време и добрите запаси от прашац не са ги подлъгали да гледат пило? На всичко от горе го дават още 15 дена доста топло. Ако някой по някаква причина днес във хубавото време е размествал рамки да сподели, има ли пило?

Димитър Бонев
21.12.2013, 19:08
Сега погледнах дългосрочната прогноза за януари и първите дни на февруари. Общо взето не прогнозират големи студове, по-скоро времето ще е като през декември.

joromainata
21.12.2013, 19:09
Много пъти съм го повтарял, че ако семействата са зазимени както трябва, не се налага да се отварят до края на зимата.
е понеже гледаме различни системи кошери сигурно и технологията е различна
ние си ги отваряме зимата особено късните отводки които не са настанени по няколко в един кошер

vanHanegem
21.12.2013, 20:15
Има конденз, пчелите са в сухата захар в "топлите" хранилки.....Ако няма пило, то след днешното облитане ще има. Внимавайте с храната на семействата.

jordanov
24.12.2013, 12:23
е понеже гледаме различни системи кошери сигурно и технологията е различна
ние си ги отваряме зимата особено късните отводки които не са настанени по няколко в един кошер

Даваш ли си сметка колко много си прав ?

Димитър Бонев
25.12.2013, 17:51
Ами то пилото вече почва с нарастването на деня.

joromainata
25.12.2013, 20:30
Даваш ли си сметка колко много си прав ?

Разбира се Колега ,че си давам сметка точно за това съм го написал
за да може колегите да помислят малко и да си направят заключенията спрямо тяхната система на работа ,модела кошер и разположението на пчелина

vlado 9
02.01.2014, 09:35
Отварях да погледна онзи ден,10-11градуса,кълбата леко се разпуснали,леко облитане.Но кълбата са почти на крайните пити от топлата старана на кошера (дб 12).Ще извадя най крайната от студената страна пита,на 50% са пълни и ще я сложа отгоре върху другите .Дали е по добре да се разпечатят или пчелите ще си ги разпечатат и вземат меда.