PDA

Виж пълната версия : Топлото време през ноември



manolibo
12.11.2013, 19:03
Здравейте искам да попитам по напредналите от мен пчелари ,ще окаже ли някакво влияние топлото време Ноември и Октомври върху запасите от мед за зимата.Дали понеже пчелите се доста активни в момента не са на кълбо и предполагам че изразходват доста повече запаси мед ,това може ли да се окаже фатално през пролетта поради недостиг на храна аз съм им оставил по малко над 10 килограма на зазимен кошер с 8-9 рамки пчели.

спартак
12.11.2013, 19:37
Ако , не си вадил мед от плодника, споко. Към 14 Февруари сложи по кило захаросан мед в хранилката и ако имаш рапица на близо,за Гергьов ден ще въртиш центрофугата.

rosty_sz
12.11.2013, 20:20
Няма страшно. Преди няколко дни отварях няколко кошера и установих, че почти нищо на са изяли.

Петър84
12.11.2013, 23:53
Ако , не си вадил мед от плодника, споко. Към 14 Февруари сложи по кило захаросан мед в хранилката и ако имаш рапица на близо,за Гергьов ден ще въртиш центрофугата. Февруари не е ли късно?? До колкото знам пчелите започват да отглеждат пило още от края на декември началото на януари.И ако не се сложи питка със захаросан мед директно върху рамките над пчелното кълбото,пчелите остават да топлят пилото не се преместват на рамка със мед,и загиват от глад.

evgeni.filimonov
13.11.2013, 10:38
Не се преместват само ако се задаръжат по дълго минусови температури. Ако е по меко времето, пренасят си мед от страничните рамки.
Това повечето го правим за наше успокоение и когато не сме сигурни в това колко запаси сме оставили на семейството.

jordanov
13.11.2013, 11:22
В съботата при мен вкарваха и прашец тук-таме, може и нектар да намират от някъде, знам ли. И рапицата и тя добре, не е цъфнала още. За всеки случай съм им оставил 3-4 магазина, за повече комфорт ;)

ico_dok
13.11.2013, 22:16
Тези дни съм на къщата дето са ми кошерите - Долни Дъбник. Работа по двора, варя ракия и от време на време постоявам пред кошерите, да ги понагледам. В събота и неделя - 9 и 10 времето беше слънчево и имаше някакъв летеж, даже на едни хризантеми имаше много пчели да събират прашец и нектар. Използвах случая да третирам с оксалова киселина чрез напръскване с пулверизатор отгоре върху рамките. До тук добре, но от понеделник та до днес е мъгливо , ръми, че и валя леко. Всичко е мокро, роса, влага, но и трите дни при температура 12-15 градуса си има летеж на пчели. Особено от силните кошери, днес се застоях и гледах - на всеки 5-10секунди излита или каца пчела. Чудя се в това мокро време какво намират и носят в кошера. Не видях нито една пчеличка с прашец. Дали пък не носят вода за да хранят пило? Дългото циганско лято и температури по 20-25 че и нагоре градуси в края на октомври дели не накара майките да снасят? Ако някой от колегите има наблюдения, нека да сподели!

BUGI
13.11.2013, 22:51
Тези топли дни, на пчеларите само додават повече грижи. Кој е оставил повече храна в кошера, нјама си голема грижа, а кој нее или ште прави или купува захарно-медни(погачи) и да тура преко рамките.
Најголјама срамота за пчелара е когато му семејство пчелно умре от глад.

Pavel_Bs
13.11.2013, 23:05
Колега Ico_dok, ще напиша това което констатирах преди два дена.Малко предистория - края на септември едно от семействата ми се оказа че прави самосмяна в комбинация със свищеви в средата на една пита(не знам защо, но имаше от двата вида).Застисках палци с надеждата топлото време да позволи на майката да се оплоди и пронесе.Допреди две седмици майката не беше пронесла и след няколко коментара с колегата Ianev(единствено той коментира проблема ми) реших че ще обединя семейството с една слаба отводка,за която поне знаех че майката не е ялова.Преди два дни отивам и аха да ги обединя когато видях снесени яйца и захранени личинки.Не бяха много но те ме разубедиха да обединявам.Вярно е че случаят касае млада току що оплодена майка, но предполагам че и други млади майка са били провокирани от топлото време.При мен имаше много глухарчета цъфнали допреди седмица.

М.Петров
14.11.2013, 08:50
В двете ми най-слаби семейства,но с млади майки,понеже са таз-годишни отводки имаше пресни яйца допреди седмица.Сега не съм ги преглеждал,само надникнах оня ден и ми се видяха доста умножени.Щях да ги обединявам Септември,не успях,но с това хубаво време си се развиха.Единствено им давах по малко мед в хранилката.Няма да се учудя,ако майките им още снасят.

Искрен Мутафов
14.11.2013, 11:04
Пилците се броят на есен - пчелните семейства на пролет... Малко притеснително е да има пресни яйца през ноември, ако новоизлюпените пчели не успеят да запасят тялото си с необходимата им мастна тъкан за през зимата, а късната кармаческа дейност е изтощила(стопила) мастната тъкан на августовско-септемврийските ти пчели - то тази многочисленост която сега виждаш и те радва може да е само временна и измамна. Затова понякога е по-добре да се обединят две по-слаби семейства, така шанса да имаш едно презимувало семейство е много по-голям отколкото от двете слаби никое да не прескочи трапа на зимата. Не знам в кой район си, нито описваш приблизителната численост на слабите си семейства за да ти даваме коткретни съвети - пиша принципно как седи въпроса със мастната запасеност на зимните пчели. Иначе успех и с пожелания за нулеви зимни загуби!

jordanov
14.11.2013, 17:02
Ми то есен, пролет вече са изчезващи сезони. Кой каквото правил - направил, чакаме тежката дума на Началника. Пък и да не забравяме особеното Му чувство за хумор. Аз отдавна не се притеснявам, ама съм любопитен, та миналата година /също мноого особена, ако помните/ сложих една късна ЛР отводка. Сама си прави майка, зимува на един корпус, подхранвах както другите, разширявах щадящо с изградени пити и ВО като му дойде времето. През слънчогледа - 5/пет/ корпуса.
Абе, особено чувство за хумор, ви казвам.

М.Петров
14.11.2013, 19:22
Абе така е трябва да се експериментира,аз знам тези неща,които ми ги каза колега Искрен,но по стечение на обстоятелствата не можах да ги обединя въпросните две семейства.Ще видя какво ще излезе от цялата работа.Благодаря за пожеланието да ти се връща както и на всички колеги дай Боже!

bob6666
16.11.2013, 19:52
Ако зимата е като миналата в средата на декември трябва да се подхранва това е според скромния ми опит не според литературата

Kiril8305
17.11.2013, 10:50
Ако зимата е като миналата в средата на декември трябва да се подхранва това е според скромния ми опит не според литературата

С каква цел ако не е тайна?

jordanov
17.11.2013, 15:22
Мноого любопитно ! Ако първата ми паша е слънчоглед, мога ли да ги почна по Коледа ?

ivan103
17.11.2013, 16:22
С колко храна заземи.

Kiril8305
17.11.2013, 17:30
Извинявам се първо за спама.
До колегите от по горните два поста:
Колега ivan 103 по горе в поста за подхранването в средата на Декември никъде не се споменава , че такова се извършва с цел спасяване от гладна смърт на семейството.Затова и аз съм запитал с каква цел го прави колегата.
Колега jordanov - като чета постове като вашите усещам , че започва началото на зимния период във форума.Не бързайте да ругаете хората .
Дори и мнението на другите да е грешно можем по човешки да отговорим и да обясним на опонента си , че е в грешка.
Като се замисля какво ще се случи из темите следващите два месеца - леле божке.

ivan103
17.11.2013, 18:13
Колега Kiril8305 ако съм те засегнал с моя тъп въпрос моля за извинение.
Можех да развия цяла лекцея, но педпочетох да него правя. Зададох така въпроса, че и намен мие интересно.

Nik_m
17.11.2013, 18:19
Не знам за вас, но при мен запасите са си добре.
Сега използват по малко храна за затопляне на гнездото, нямат пило за по голяма консумация.
Ще ги подхранвам чак края на февруари.

jordanov
17.11.2013, 19:43
Колега Kiril8305, извиненията ти са пресилени. Спамът в темата започва още в мнение №14. Там ако си забелязал в едно изречение присъстват повелителното "трябва" и определението "скромен опит". Това предполагам ще предизвика бурно и особено полезно развитие на темата. Впрочем, след твоя пост наистина може да се поздравим с настъпването на зимния сезон в пчеларството, най-накрая. Честито.

Kiril8305
18.11.2013, 20:17
Колега Kiril8305 ако съм те засегнал с моя тъп въпрос моля за извинение.
Можех да развия цяла лекцея, но педпочетох да него правя. Зададох така въпроса, че и намен мие интересно.
Не зная просто как да ти отговоря.
Не колега ivan 103, не си ме засегнал и няма за какво да ми се извиняваш.
Аз се извинявам , че изобщо се обадих - обещавам да си взема поука.

Kiril8305
18.11.2013, 20:25
Колега Kiril8305, извиненията ти са пресилени. Спамът в темата започва още в мнение №14. Там ако си забелязал в едно изречение присъстват повелителното "трябва" и определението "скромен опит". Това предполагам ще предизвика бурно и особено полезно развитие на темата. Впрочем, след твоя пост наистина може да се поздравим с настъпването на зимния сезон в пчеларството, най-накрая. Честито.

Правете каквото искате.

BUGI
18.11.2013, 21:35
Мое искуство с-с с-единјаване на пчелните семејства е да никога не с-единјавам две слаби семејства. От два сиромаха се не прави богат, но оште по голем сиромах. винаги добре е когато слабо семејство с-единиш с силно, добро семејство.
С-с слабо семејство се прис-единјава добро семејство, когато остане без мајка, по нјакој начин.Тогава успеха е гарантиран.

evgeni.filimonov
18.11.2013, 22:23
Това е професионарен отговор.

Ангел Йосифов
19.11.2013, 08:34
Това е професионарен отговор.

Да,но поста на Буги се отнася за пашата.А при зазимяването нещата стоят по друг начин.

evgeni.filimonov
19.11.2013, 12:17
При мен практиката показа, че ако оставя някое слабо семейство да зимува самостоятелно , то загива до края на февруари. Затова вече обединявам с някое средно и не го мисля.

Pavel_Bs
01.12.2013, 20:33
Колеги,днес около 12:30 светна за малко слънцето и върху два варела,където се беше задържала вода имаше поне 50 пчели, които усилено пиеха вода.Стоейки до тях имах чувството, че е пролет и все едно има много пило за отглеждане.Проследих някои от пчелите и се оказа че има и дадани и многокорпусни които ходят за вода.Като се скри обаче слънцето,всички изчезнаха.Мисля си, че някои семейства продължават да гледат пило.Не съм ги затоплял,дори тези които са с мрежести дъна още не съм им ограничил отвора,подпокривните табли са без възглавници.Мисълта ми е,че процеса се е задействал без моя намеса.На почти всички кошери съм оставил достатъчно мед - силните са с около 23кг.(пълни втори корпуси),но ако пчелите продължават с пилото,дали няма да се наложи ранно подхранване?

Nik_m
02.12.2013, 11:37
И при мен пойлките са пълни с пчели, и преди няколко седмици кого махнах плочките за акара разгледах един един който ходеше най много за вода, нямаше и следа от пило.

Nik_m
02.12.2013, 11:41
Това беше преди няколко дни.

FVCVS CAESAR
02.12.2013, 15:41
Ноември беше доста топъл и сух. Може и самите пчели да са имали нужда от вода. Разпечатаният мед при тези условия изсъхва и не може да се яде. Моите тази година рано спряха да гледат пило - още към средата на септември, докато миналата година в началото на ноември все още се срещаше запечатано пило тук-там. Като тръгне влагата тези дни може да спрат с външните доставки на вода. :)

Ангел Йосифов
02.12.2013, 16:22
Влагата в кошера тръгва когато сем.започнат да отглеждат пило и температурата в гнезтото се повиши на 35*С.Това обикновенно се случва през февруари,но не е изключено и в края на януари на по топлите места.

FVCVS CAESAR
02.12.2013, 17:04
За появата на влага необходимите условия са студено време и консумация на храна. Със застудяването на времето консумацията и същевременно относителната въздушна влажност се увеличават, а с появата на пило консумацията се увеличава още повече. На 1 кг изяден мед пчелите отделят, според различните автори, между 0,7 и 1 л метаболитна вода.

Pavel_Bs
02.12.2013, 21:51
Благодаря за мненията колеги,това с изсъхването на меда и аз го забелязах.Просто не искам повече да притеснявам семействата,като ги отварям за преглед дали има пило по това време.А за времето, наистина е много сушаво,на вилата имаме кладенец и предишни години сме го точили за да не избива вода в избата,днес в него има точно една педя вода.

evgeni.filimonov
02.12.2013, 23:01
Миналия уикенд, наистина имаше много пчели на варелите под капчуците, но имаше и мно пчели , които носеха и прашец. Но това не означава, че е тръгнало пилото. Пчелите така са устроени, когато им позволи времето, ДА РАБОТЯТ, ДА НОСЯТ каквото има в природата. В момента има много хризантеми, даже и жълтурчета имаше тук таме и туфи с невен.

М.Петров
03.12.2013, 10:21
Евгени на глухарчето ли казваш жълтурче?При мен има, като се стопи снега се показаха и хризантемите и детелина.

evgeni.filimonov
03.12.2013, 12:02
Да, за него говоря. Даже имаше и пчеличка върхе него.

BUGI
04.12.2013, 20:22
Колега Евгени хубаво каза че пчеличките са створени да работјат, неса как хората да чекат да им всичко б-де в ред, пак тогава да следват работа.А тази тјахна активност не значе че са почнали с пило. Това е само да си протегнат краката, те. Крилата;)

cooler64
11.01.2014, 22:49
Колеги,днес около 12:30 светна за малко слънцето и върху два варела,където се беше задържала вода имаше поне 50 пчели, които усилено пиеха вода.Стоейки до тях имах чувството, че е пролет и все едно има много пило за отглеждане.Проследих някои от пчелите и се оказа че има и дадани и многокорпусни които ходят за вода.Като се скри обаче слънцето,всички изчезнаха.Мисля си, че някои семейства продължават да гледат пило.Не съм ги затоплял,дори тези които са с мрежести дъна още не съм им ограничил отвора,подпокривните табли са без възглавници.Мисълта ми е,че процеса се е задействал без моя намеса.На почти всички кошери съм оставил достатъчно мед - силните са с около 23кг.(пълни втори корпуси),но ако пчелите продължават с пилото,дали няма да се наложи ранно подхранване?

Колега , ако втория корпус е бил пълен няма начин да изконсумират меда. Ако се притесняваш толкова и ако имаш възможност да отвориш кошерите ( може и в студено време 0-5 градса) и ще ти стане ясно докъде си със запасите. И тогава ще му мислиш. Според мен нямаш база за притеснение.

Pavel_Bs
11.01.2014, 23:10
:) благодаря колега за съвета.Вече всички са в горния корпус и гледат пило.Запаси знам че има,но с това пило ще намалеят по-рано от предвиденото и затова подхранвам.