PDA

Виж пълната версия : Зазимяване 2013



pavlito88
24.06.2013, 18:51
Тази година съм решил преди да зазимя кошерите, да извадя всичкия слънчогледов мед, дори и в плодниковите пити. Въпросът ми е в този случай последното подхранване със сироп преди зазимяването пак ли е добре да е края на юли началото на август или е добре да сложа и по-късен?

n_markov
24.06.2013, 21:51
Подхранвавето с захарен сироп се прави максимум до 15 септември, така че се преценява колко да подхранваш в зависимост от запасите на кошера.Но прекаленото подхранване не е добре защото майката няма къде да има да снася. wink;

Nik_m
24.06.2013, 22:44
Тази година съм решил преди да зазимя кошерите, да извадя всичкия слънчогледов мед, дори и в плодниковите пити. Въпросът ми е в този случай последното подхранване със сироп преди зазимяването пак ли е добре да е края на юли началото на август или е добре да сложа и по-късен?
Чул съм от пчелар, че така действа маха всичкия мед и храни ударно до средата на септември и няма никави загуби зимата.
На мен лично не ми харесва този метод.

koragroup
25.06.2013, 06:03
...
На мен лично не ми харесва този метод.

А ти от кой метод си най-доволен? Имам предвид - правиш доста категорични заключения, но на какво са базирани те? Не става дума само за зазимяването. Пчеларството не е учебник да го научиш. И като нямам опит гледам да взема от опита на другите, който да приложа в практиката и тогава да стане мой опит. Чак тогава бих го споделил вече с някой, ако ми го потърси...

ianev
25.06.2013, 06:12
Аз не бих издънил целия кошер и после да го блъскам с захар. Както казва колегата Йорданов разбрали сме се плодника да си е за тях :D . Иначе храня до средата на септември ако храниш с инвентиран сироп може и до по късно той не ги изтощава както захарния сироп но това вече е друга бира. drinks;

Nik_m
25.06.2013, 13:01
...
На мен лично не ми харесва този метод.

А ти от кой метод си най-доволен? Имам предвид - правиш доста категорични заключения, но на какво са базирани те? Не става дума само за зазимяването. Пчеларството не е учебник да го научиш. И като нямам опит гледам да взема от опита на другите, който да приложа в практиката и тогава да стане мой опит. Чак тогава бих го споделил вече с някой, ако ми го потърси...
Нямам никакъв опит така че няма как да кажа от кой метод съм най доволен, но да и махнеш всичкия мед някакси не ми се струва правилно.
Ще пробвам и след години ако всичко върви на ред ще си кажа мнението.
Впрочем може ли да ми кажеш къде видя категорични заключения?
Просто 2ма пчелари ме убеждават как тези кошери на който са и взели всичкия мед зимуват по добре а на мен не ми се вярва.

evgeni.filimonov
25.06.2013, 14:54
Това се прави, но когато плодника е пълен с манов мед.
Макар , че съм виждал изпролетили семейства на манов мед - оакани здраво.

chobanin1
25.06.2013, 22:57
Едно време прадядо ми (лека му пръст) правеше така.Ошушкваше всичко до дупка и яко захар...Интересното е че оцеляваха пчелите,зазимени така,а когато преди няколко години аз започнах ми казаха че захарта изтощава пчелата,докато я преработи и и скъсява живота.Все пак се използват за тая цел последните летящи пчели ,а младите не се включват толкова много в преработката и не би трябвало да е проблем,но въпрос на личен избор...
Вече 6-та година се занимавам и плодникова рамка съм въртял,тогава и само тогава когато майката е "задръстена" и нямам празни пити да сложа да си снася.Всичко от акация и липа,което се събере в плодниковите пити си оставя за тях-било то за зимата,или за пролетно засилване или за отводките.Ако аз бях пчеличка щях да си искам моето и затова съм възприел този начин :D Може да ядеш соеви кюфтета,ама пържолата си е друго... drinks;

pavlito88
26.06.2013, 20:55
Както Niki_m и аз така чух, в район, в който всички имали по 50% загуби един пчелар вадел всичко до капка магазини плодникови всичко и му иззимували всички кошери, точно затова и реших да попитам...

Nik_m
26.06.2013, 22:03
На мен ми го каза пчелар с повече от 10 години стаж, има 2 пчелина с по 30 кошера.
В единия пчелин извадил меда и от 30 иззимували 30 в другия от 30 с мед 24 загуба.
Според него друга причина няма, но пак казвам че на мен ми се струва странно.
Познавам и друг пчелар който така работи.
koragroup така не обясни къде видя тези категорични заключения???
Къде видя да пиша за мой опит, или да поучавам някой???
Всеки човек има право на мнение, а друг е въпроса дали е прав или не.

koragroup
27.06.2013, 05:37
Ще ти отговоря на ЛС, да не спамим тук.

lubol
27.06.2013, 06:21
Аз практикувам същото само че първо подхранвам с рядък сироп 1:2 (захар:вода) до 20-25 август. за да може да снасят яйца и да има млади пчели и после до 5-10 септември захарен сироп 2:1 (захар:вода) за запълване на запасите. Това го практикувах миналата година и нямах загуби тази зима. сега нали се дължи на това или на третиранията или на късмета не знам.

valaz
27.06.2013, 07:16
Тази година съм решил преди да зазимя кошерите, да извадя всичкия слънчогледов мед, дори и в плодниковите пити. Въпросът ми е в този случай последното подхранване със сироп преди зазимяването пак ли е добре да е края на юли началото на август или е добре да сложа и по-късен?

Ако центрофугираш плодникова пита с открито пило по нея, откритото пило заедно с пчелното млечице отива в меда и на нея не остава нищо от него. Да не говорим, колко времеемко е това начинание. Идеята ти не ми допада.

slavi 13
27.06.2013, 09:30
Моят начин на зазимяване в 12 ДБ е следният /не ми е умряло семейство за 10 години/:
1. Преди да сложа магазина, изваждам двете крайни пити, които са пълни с мед, може и да не е запечатан, или запечатан наполовина. На тяхно място слагам ВО, до пилото. Питите с мед ги съхранявам в скад.
2. При изваждане на акациевия мед, от плодника се заделят по още 2 пити с мед и прашец запечатан наполовина. Това са двете крайни пити. На тяхно място ВО в средата на гнездото. Питите с мед ги съхранявам в склад. Така за всяко семейство има по 4 пълни пити с мед, около 9-12 кг.
3. Магазините ги свалям окончателно на 1 август. Махам и пълните с мед крайни пити в плодника /там може да има манов мед/. На тяхно място слагам от заделените в склада пити /но всяка пита отива в семейството от което е взета/. В тези пити има мед от акация, овошки и ранни ливади. Реално зазимяването започва на 1 август. Семействата са на 12 рамки. Задължително преглеждам набързо гнездото. Гледа се за това дали майката има къде да снася. Плодниковите пити не трябва да са задръстени с мед. Ако няма място за снасяне слагам празни изградени пити.
4. Подхранвам със 1/1 захар и вода само ако реша, че семействата имат малко пило или съм сложил празни пити за осеменяване. Това е подбудително подхранвате, не за запасяване. Подхранвам само през м. август.
5. Окончателно зазимявам в периода 15-30 септември. Ако кълбото е сформирано на пити с малко мед, слагам крайни пълни с мед пити /от акация овошки и ранни ливади/ между питите с малко мед. Пчелите разпределят меда между питите. Така не им давам да гледат пило по това време.
Това е моя начин на работа, но така съм работил с 11 кошера. Предполагам че не става за голям пчелин.

Nik_m
25.07.2013, 16:06
Започнах да гледам затоплящи материали за зимата.
Чудя се дали да ползвам вата с изолационно фолио или фибран, като под него да сложа дишаща мембрана.
Става въпрос да ги сложа над подкапачната дъска.

Nik_m
31.07.2013, 20:46
Никой не иска да каже с какви предпочитания е и какво използва.
Разглеждах характеристиките и се ориентирах към фибран 5см.

borislav aleksandrov
31.07.2013, 20:55
Никой не иска да каже с какви предпочитания е и какво използва.
Разглеждах характеристиките и се ориентирах към фибран 5см.

И защо ? Какво ще постигнеш с тоя фибран, фолио, мембрани, стериопори, слами, парцали и незнам си още какво...

Nic 59
31.07.2013, 21:07
Никой не иска да каже с какви предпочитания е и какво използва.
Разглеждах характеристиките и се ориентирах към фибран 5см.

Не е важна само температурата, влагата е много по голям фактор. Темата е много обширна и не чакай много като отговори.
Трябва четене и конкретни въпроси.

kunev
31.07.2013, 21:15
Моят опит е твърде скромен но искам да го споделя. Не съм поставял никакви "затоплящи"материали и пр. - напротив семействата зимуваха на отворени мрежести дъна с корпус празни пити на първото ниво и семейството на второто.Покривната табла е 4 мм шпертплат а на капака има 2 см стиропор. Иззимуваха нормално , подморът беше минимален. За тази зима съм решил да повторя "експеримента ". Струва ми се че в стремежа си да направим нещо добро за пчелите започваме да се отнасяме с тях като с болни и недъгави същества и повече им вредим.

Nik_m
31.07.2013, 21:18
И защо ? Какво ще постигнеш с тоя фибран, фолио, мембрани, стериопори, слами, парцали и незнам си още какво...
Какво може да искам според теб????
Като новобранец мераклия се стремя да направя възможно най-добрите условия за живот на пчелите(с течение на времето виждам че доста неща който направих са безсмислени, но без да пробвам няма как да знам) за това искам да чуя и други мнения, но щом толкова те дразни няма да питам.

Nik_m
31.07.2013, 21:24
Не е важна само температурата, влагата е много по голям фактор. Темата е много обширна и не чакай много като отговори.
Трябва четене и конкретни въпроси.

Това е и моята идея първо слагам мембрана което осигурява дишането да няма влага и над нея фибрана да запазва топлината като зимуват на отворени дъна, цената на 2те ми излизат 4-5лева на кошер което ме устройва.

borislav aleksandrov
31.07.2013, 21:41
Какво може да искам според теб????
Като новобранец мераклия се стремя да направя възможно най-добрите условия за живот на пчелите(с течение на времето виждам че доста неща който направих са безсмислени, но без да пробвам няма как да знам) за това искам да чуя и други мнения, но щом толкова те дразни няма да питам.

Нещо си ме разбрал погрешно ...


Това е и моята идея първо слагам мембрана което осигурява дишането да няма влага и над нея фибрана да запазва топлината като зимуват на отворени дъна, цената на 2те ми излизат 4-5лева на кошер което ме устройва.

разбирам мерака ти, но това е излишно...

- най-добрия изолатор е снегът
- най-доброто което можеш да направиш - е да защитиш кошерите от вятър (ограда)
- следващото най-добро нещо - е да осигуриш прашец, мед и достатъчно пчели за зимата

jordanov
01.08.2013, 09:29
Ника, откакто почнах да чета форума, моят начин е найлон върху рамките и по една стара хавлия върху найлона. Найлона подгънат в един или два ъгъла колкото кибрит място и цяла зима може да си ги надничаш, да не ти забравят физиономията. Дъната са ми 1/3 до 1/2 мрежа. Пролет, лято, есен - само на брезент. Тук таме имам и някоя подкапачна дъска, но са на доизживяване вече. Чети внимателно форума, слушай какво ти се казва от колегите и не се мъчи да откриеш топлата вода.

Kavezu
03.08.2013, 19:16
Здравейте!
Тази година мисля да пробвам зазимяване с изцяло мрежести дъна на поне 10 кошера, имам предвид дълбоки дъна. Някой има ли опит в тази връзка и може ли да сподели наблюдения?
Благодаря предварително!

nih
08.08.2013, 07:25
Здравейте!
Тази година мисля да пробвам зазимяване с изцяло мрежести дъна на поне 10 кошера, имам предвид дълбоки дъна. Някой има ли опит в тази връзка и може ли да сподели наблюдения?
Благодаря предварително!

Пробвай смело и както се казва безотговорно, моите от доста години са все така и няма никакви проблеми, а не ми се изброяват плюсовете писано е доста във форума по въпроса.

Nik_m
08.08.2013, 07:52
Вчера направих преглед на семействата след основната паша и ми направи впечатление, че тези на който имам мрежа в задния край на дъното, са изяли ъглите на питите който са над мрежата

ogan
22.08.2013, 19:19
Вчера направих преглед на семействата след основната паша и ми направи впечатление, че тези на който имам мрежа в задния край на дъното, са изяли ъглите на питите който са над мрежата

Колеги, ако някой зазимява ДБ-12 с магазините, нека сподели опит как го прави - сваля ли магазините след главната паша при третирането срещу кърлежа, ако да - кога пак ги качва, разделя ли плодника от магазина, как подхранва с питки, пролетта сваля ли ги и кога за стесняване и затоплане на гнездото ? Моля за повече мнения.

jordanov
23.08.2013, 10:23
Ми индивидуален подход, кой как му е удобно и каквото му е харесало през годините, това прави. Мойте са у двора и всяка седмица мога да ги поглеждам. Оставям им по един магазин с проблемни пити отгоре, другото е прибрано вкъщи. Между плодника и магазина - найлон, отпред един-два пръста проход, дъното - мрежа. Като стегне студа, прибирам магазина, слагам по една хавлия върху найлона и гуд бай.

ogan
23.08.2013, 13:09
А дъното изцяло ли е мрежа или частично и дълбоко ли е, защото при плитко дъно и изцяло мрежа пчеличките са си почти на полеви условия?!

jordanov
23.08.2013, 14:31
Хе хе, преди две години комшията намери рояче в една трънка на къра, март месец, на това му се вика полеви условия, а в ДБ са си направо пет звезди, фул екстри. Дълбоки дъна нямам, няма и да имам, всичко е обикновено, 1/3 до 1/2 мрежа. Само един имам който е изцяло мрежа, миналата зима не забелязах разлика с другите, така че лека полека ще минавам изцяло на мрежа. Говоря за ДБ10, дванайсетаци имах преди да почна да чета форума, ама тогава не съм знаел че могат да зимуват без плътно дъно отдолу.

Петър84
23.08.2013, 15:28
от плодника вадители пити?или не стеснявате гнездото

ogan
24.08.2013, 13:09
Зависи от семейството - ако е слабичко и има малко пчели, ако има пити за брак - стесняваш,но практиката е различна - някои стесняват, други не.

Nik_m
24.08.2013, 17:25
Годината си мина и идва време за зазимяване, отново нещо ново за мен.
Положението е следното в 90% от кошерите.
1ви корпус 6 пити с пило и пчели 4 пити почти празни и без пчели. -5кг мед
2ри корпус 8 пити с мед и пчели 2 пити празни.- 20кг мед
Така сега идва въпроса със стесняването , дали да стеснявам и как, дали да размествам пити с мед или да ги оставя сами да се подготвят за зимата.
Чакам мнения.

Димитър Бонев
24.08.2013, 19:00
къде са празните пити. Има още нектаропоток премести ги така, че майката да осеменява в долния корпус, а в горния да трупат запаси. Ако пуснеш и малко стимулиращо подхранване ще ги напълнят и с пило и с мед. Още е рано за окончателно зазимяване, освен ако не си в балкана.

Nik_m
24.08.2013, 20:55
Те не са точно празни половината са с мед но няма почти пчели по тях в първия корпус са.
1 пита преместих при пилото вече.
Нектар при мен няма от 10 дни изведнъж спряха да работят и от тогава са на стимулиращо подхранване.

Димитър Бонев
24.08.2013, 21:02
Значи тези пити, които са с мед донякъде качи в горния корпус. Прави така, че при зазимяването средните пити в долния корпус да са чисто празни. Средните пити в горния корпус да са полупълни или по-точно казано да имат празно място отдолу, за да се хване кълбото между двата корпуса при зазимяването.

Nik_m
24.08.2013, 21:17
Това да го направя след месец така ли?

Nik_m
27.08.2013, 07:50
Притеснява ме това, че горния корпус е изцяло пълен с мед.
Извадих и по 4 пити, ама пашата не беше минала и пак са ги напълнили.
Опитах сега да извадя по някоя пита, но меда се е сгъстил а питите са ново изградени и се съсипват.
Като ги зазимявам ще кача по 2 празни пити от първия корпус по средата на 2рия, дано са достатачни да се хване кълбото на 2та корпуса.

Nic
23.09.2013, 15:23
Може ли да обясните, кой как стеснява семействата при зазимяване, кои прелки остава отворени, какви отоплителни материали използвате /вестници, найлони или др./ и др. въпроси относно зазимяването на кошери система ЛР. Какви са предимствата и недостатъците на различните начини на зазимяване на семействата.

tsc1
28.09.2013, 18:20
Коментарите около заземяването породиха в мен няколко въпроса:
1. Има ли изследвания колко трябва да е оптималната температура в центъра на кълбото и в периферията?
2. Какви стойности достига влажността в кошера? Това зависи от вентилацията, но и от влажността на околния въздух. Колкото температурата е по-ниска на атмосферния въздух, толкова по-ниска е и влажността. Когато пчелите са на кълбо вентилират ли въздуха?
3. Ако един пчелар разполага със следните данни:
- температура в центъра и периферията на кълбото;
- местоположението на кълбото в даден момент;
- влажността в кошера.
може ли да си извади категорични изводи за здравето на пчелното семейство?

pa4o
29.09.2013, 08:54
Притеснява ме това, че горния корпус е изцяло пълен с мед.
Извадих и по 4 пити, ама пашата не беше минала и пак са ги напълнили.
Опитах сега да извадя по някоя пита, но меда се е сгъстил а питите са ново изградени и се съсипват.
Като ги зазимявам ще кача по 2 празни пити от първия корпус по средата на 2рия, дано са достатачни да се хване кълбото на 2та корпуса.
Това, че горния е пълен с мед е чудесно. Сега остава при зазимяването да осигуриш долния да е изцяло празен / с празни пити/ , за да не се притесняваш от мъртвата зона и им казваш чао до Зарезан.

Nik_m
29.09.2013, 15:47
Още преди 10тина дни и казах чао :)
Един пчелар ми помогна наредихме гнездата и ми вика няма да има нужда да и даваш питки има предостатъчно мед.
От северната страна махна по една пита и остави празно пространство да няма опасност от плесенясване иначе другото вика че съм ги подготвил добре.

scutellator
29.09.2013, 16:14
Може ли да обясните, кой как стеснява семействата при зазимяване, кои прелки остава отворени, какви отоплителни материали използвате /вестници, найлони или др./ и др. въпроси относно зазимяването на кошери система ЛР. Какви са предимствата и недостатъците на различните начини на зазимяване на семействата.


Според мен задаваш грешните въпроси. Има хора които въобще не стесняват (зазимяват, в смисъла който влагаш в термина). Трябва също да го разгледаш като възможност.
Прелките..... единственото важно нещо за което има постигнат консенсус е че от там не трябва да може да влезне мишка.

Петър84
29.09.2013, 20:23
има ли хора от форума който изобщо не стесняват и затоплят пчелните семейства?става въпрос за дадан - блат кошер.Тази зима ми е първата реших пчелите да ги оставя сами да си подредят гнездото,дали е правилно какво мислите?

Драгошинов
29.09.2013, 22:32
има ли хора от форума който изобщо не стесняват и затоплят пчелните семейства?става въпрос за дадан - блат кошер.Тази зима ми е първата реших пчелите да ги оставя сами да си подредят гнездото,дали е правилно какво мислите?

Вече много пъти е писано във форума, да се стеснява сега е действие, продиктувано от излишни страхове на пеларя. Стеснява се в края на зимата, когато започне отглеждането на пило в семействата. Що се отнася до подреждането на питите за зимуване, то това трябва да се реши след преглед и в зависимост от наличния мед в плодника. Аз лично не подреждам, защото имат много мед и как ще си го организират, пчелите знаят по-добре от мен.
Не стеснявам и не топля семействата.

slavi 13
30.09.2013, 15:05
до Петър84
Това което е по-долу го изрових в инернет.
Нестандартен начин за зазимяване – без стесняване и затопляне
Напук на всички теории и научни доказателства практиката е по-силна от тях

Пчелар съм от 1962 г. и вече пчеларствам 46 години като започнах с 2 семейства. Сега притежавам 80 броя силни и здрави семейства, които зазимих тази есен в отлично състояние. Когато станах пчелар научих от стария пчелар, който беше много добър в селото, че при зазимяването на пчелите следва да ги стесня на толкова пити, колкото покриват и да ги затопля със затоплящи материали. Така практикувах десетки години. Резултатите, особено през някои дъждовни и снежни години бяха много лоши. При пролетния преглед намирах мокри затоплящи материали (стари дрехи), понякога вода, а крайните пити до преградната дъска бяха мухлясали. Тъй както и купища измрели, мокри и мухлясали пчели. Семействата силно отслабваха и трудно се подготвяха за първата паша – акацията.Ех имаше и по-благоприятни години, когато зимите бяха по-сухи и с повече слънчеви дни. Но те бяха по-рядко. Разполагам с богата пчеларска литература, включително и чуждестранна- руска, чехска, немска и навсякъде се говори за силно стесняване и затопляне – вариантите са различни, но начинът е един и същ. Особено впечатление ми направи статията на г-н Петър Бонев от София, един уважаван и редовен кореспондент на в-к „Пчела и кошер”, отпечатана в бр. 215 от 31.10.2007г. В статията си г-н Бонев, използвайки законите на физиката доказва, че идеалният начин за зазимяването е пчелите да се стесняват на 6, 5, дори 4 пити, при което през късна есен те образуват елипсовидна форма на кълбото и увисват под рамките, а през зимата пчелното кълбо добива сферична форма, която е идеална за задържане на топлината. Безспорно всичко това до тук е така. Не споделям обаче твърдението, че ако пчелите се оставят на повече пити през зимата не могат да образуват сферично кълбо, а остават в елипсовидно и така изразходват повече енергия за затопляне. Не може да се твърди, че пчелното кълбо е една неподвижна константна величина, защото стара истина е, че кълбото е в постоянно движение и изменя формата и плътността си постоянно в зависимост от външните условия. При понижаване на температурата то се свива и обратно при повишаване на температурата се разширява.

Пчелите имат неповторим инстинкт да усещат кога трябва да се приберат в кълбото и да не останат извън него.

Имал съм лични наблюдения как посред зима пчели оставени на повече пити - 9-10 броя, са изоставили крайните пити и са образували идеално сферично кълбо в средата или в задния край на кошера. Преди десетина години аз също не можех да допусна как може да иззимуват пчели без стесняване и затопляне. Няколко случки ме накараха да променя коренно становището си. Ще спомена само две от тях.

- Преди 10-15 години в селото ми почина мой колега пчелар, който притежаваше десетина кошера. Наследи ги негов роднина, но поради незнание, а и беше късно есента, пчелите останаха незазимени. През пролетта ме повикаха да ги прегледам. Оказа се, че пчелите са презимували много добре и през пролетта се развиха много добре – с много пило и пчели. Нямаха никаква влага за разлика от моите.

- През есента преди 7 – 8 години имах приятелски разговор в амбулаторията на местния ветеринарен лекар. Той ме знаеше като стар и опитен пчелар и се заинтересува как зазимявам пчелите. Казах му, че правя стесняване, затопляне, сваляне на всички магазини. Той леко се усмихна. Това ме озадачи. На свой ред аз също го попитах, как той е зазимява своите пчели, които бяха в друго по-далечно село. Той ми разказа, че преди години също е свалял магазините и стеснявал плодниците, но случило се че есента била топла и восъчния молец му изял 50-60 пити. От този момент той не стеснява плодниците и не сваля магазините. Пчелите му зимуват без проблеми и без влага. Препоръча ми да направя опит с няколко семейства. Аз тогава имах 50 семейства. Реших с голямо недоверие да рискувам 3 семейства и ги оставих на 11 пити в плодника – /аз държа винаги плодниците на 11 пити/ и с цели магазини. През цялата зима прослушвах и наблюдавах тези три семейства в очакване да загинат. При първия пролетен преглед изненадата ми беше голяма – пчелите се развиваха много добре и с малък подмор, поради липса на влага. През лятото извадих много мед от тях. Следващата зима оставих без зазимяване още 11 семейства. Пролетта те също се развиха чудесно. На следващата година зазимих всичките си 50 семейства с магазини и така вече 8 години аз не стеснявам, не затоплям и не свалям магазините на всичките си семейства, от които 65 са кошери Дадан-Блат, 7 броя лежаци и 8 броя Лангстрот-Рут, но тук случаят е друг.

Накрая искам да завърша с един интересен случай, който още веднаж доказва правилността на моя опит и този на ветеринарния лекар и той е следният: „Преди десетина години ловците от селото откриха един голям рояк на една недостъпна скала надвиснала над рекичката. Направили залпова стрелба срещу него, но нищо... След това този рояк живя още 7-8 години на открита скала, но закрит от дъждове и ветрове, без да загине. След това аз му загубих следите и не зная съдбата му. Това за сетен път доказва тезата: „Пчелите не умират от студ, а умират от глад” и бих добавил: ”и от влага”. Напук на всички теории и научни доказателства. Практиката е по-силна от тях.

От в. Пчела и кошер

Nik_m
30.09.2013, 19:36
И аз повечето пчелари който познавам не стесняват нито есен нито пролет и зимуват с магазините.
Аз като и кажа за стесняване, казват че пчелите си греят токова пити колкото са и нужни.
Затоплящите материали който се слагат от страни или вътре знам че предизвикват голяма влага и повече вредят отколкото помагат.
Аз ще пробвам и двата метода и ще видя как ще е по добре.

Петър84
01.10.2013, 14:56
до Петър84
Това което е по-долу го изрових в инернет.
Нестандартен начин за зазимяване – без стесняване и затопляне
Напук на всички теории и научни доказателства практиката е по-силна от тях

Пчелар съм от 1962 г. и вече пчеларствам 46 години като започнах с 2 семейства. Сега притежавам 80 броя силни и здрави семейства, които зазимих тази есен в отлично състояние. Когато станах пчелар научих от стария пчелар, който беше много добър в селото, че при зазимяването на пчелите следва да ги стесня на толкова пити, колкото покриват и да ги затопля със затоплящи материали. Така практикувах десетки години. Резултатите, особено през някои дъждовни и снежни години бяха много лоши. При пролетния преглед намирах мокри затоплящи материали (стари дрехи), понякога вода, а крайните пити до преградната дъска бяха мухлясали. Тъй както и купища измрели, мокри и мухлясали пчели. Семействата силно отслабваха и трудно се подготвяха за първата паша – акацията.Ех имаше и по-благоприятни години, когато зимите бяха по-сухи и с повече слънчеви дни. Но те бяха по-рядко. Разполагам с богата пчеларска литература, включително и чуждестранна- руска, чехска, немска и навсякъде се говори за силно стесняване и затопляне – вариантите са различни, но начинът е един и същ. Особено впечатление ми направи статията на г-н Петър Бонев от София, един уважаван и редовен кореспондент на в-к „Пчела и кошер”, отпечатана в бр. 215 от 31.10.2007г. В статията си г-н Бонев, използвайки законите на физиката доказва, че идеалният начин за зазимяването е пчелите да се стесняват на 6, 5, дори 4 пити, при което през късна есен те образуват елипсовидна форма на кълбото и увисват под рамките, а през зимата пчелното кълбо добива сферична форма, която е идеална за задържане на топлината. Безспорно всичко това до тук е така. Не споделям обаче твърдението, че ако пчелите се оставят на повече пити през зимата не могат да образуват сферично кълбо, а остават в елипсовидно и така изразходват повече енергия за затопляне. Не може да се твърди, че пчелното кълбо е една неподвижна константна величина, защото стара истина е, че кълбото е в постоянно движение и изменя формата и плътността си постоянно в зависимост от външните условия. При понижаване на температурата то се свива и обратно при повишаване на температурата се разширява.

Пчелите имат неповторим инстинкт да усещат кога трябва да се приберат в кълбото и да не останат извън него.

Имал съм лични наблюдения как посред зима пчели оставени на повече пити - 9-10 броя, са изоставили крайните пити и са образували идеално сферично кълбо в средата или в задния край на кошера. Преди десетина години аз също не можех да допусна как може да иззимуват пчели без стесняване и затопляне. Няколко случки ме накараха да променя коренно становището си. Ще спомена само две от тях.

- Преди 10-15 години в селото ми почина мой колега пчелар, който притежаваше десетина кошера. Наследи ги негов роднина, но поради незнание, а и беше късно есента, пчелите останаха незазимени. През пролетта ме повикаха да ги прегледам. Оказа се, че пчелите са презимували много добре и през пролетта се развиха много добре – с много пило и пчели. Нямаха никаква влага за разлика от моите.

- През есента преди 7 – 8 години имах приятелски разговор в амбулаторията на местния ветеринарен лекар. Той ме знаеше като стар и опитен пчелар и се заинтересува как зазимявам пчелите. Казах му, че правя стесняване, затопляне, сваляне на всички магазини. Той леко се усмихна. Това ме озадачи. На свой ред аз също го попитах, как той е зазимява своите пчели, които бяха в друго по-далечно село. Той ми разказа, че преди години също е свалял магазините и стеснявал плодниците, но случило се че есента била топла и восъчния молец му изял 50-60 пити. От този момент той не стеснява плодниците и не сваля магазините. Пчелите му зимуват без проблеми и без влага. Препоръча ми да направя опит с няколко семейства. Аз тогава имах 50 семейства. Реших с голямо недоверие да рискувам 3 семейства и ги оставих на 11 пити в плодника – /аз държа винаги плодниците на 11 пити/ и с цели магазини. През цялата зима прослушвах и наблюдавах тези три семейства в очакване да загинат. При първия пролетен преглед изненадата ми беше голяма – пчелите се развиваха много добре и с малък подмор, поради липса на влага. През лятото извадих много мед от тях. Следващата зима оставих без зазимяване още 11 семейства. Пролетта те също се развиха чудесно. На следващата година зазимих всичките си 50 семейства с магазини и така вече 8 години аз не стеснявам, не затоплям и не свалям магазините на всичките си семейства, от които 65 са кошери Дадан-Блат, 7 броя лежаци и 8 броя Лангстрот-Рут, но тук случаят е друг.

Накрая искам да завърша с един интересен случай, който още веднаж доказва правилността на моя опит и този на ветеринарния лекар и той е следният: „Преди десетина години ловците от селото откриха един голям рояк на една недостъпна скала надвиснала над рекичката. Направили залпова стрелба срещу него, но нищо... След това този рояк живя още 7-8 години на открита скала, но закрит от дъждове и ветрове, без да загине. След това аз му загубих следите и не зная съдбата му. Това за сетен път доказва тезата: „Пчелите не умират от студ, а умират от глад” и бих добавил: ”и от влага”. Напук на всички теории и научни доказателства. Практиката е по-силна от тях.

От в. Пчела и кошерБлагодаря това показва още веднъж че колкото по малко се бърка човек във пчелите по добре.Стигам до извода че най важното е да се пот държат силни и здрави семейства.Защото другите и да се затоплят все тая

Ангел Йосифов
01.10.2013, 16:46
Една от целите на стесняването е изваждането на старите-негодни рамки от плодника.А със стари рамки силно семейство няма как да се потдържа.

Петър84
01.10.2013, 18:04
Една от целите на стесняването е изваждането на старите-негодни рамки от плодника.А със стари рамки силно семейство няма как да се потдържа.
това стесняване не може ли да стане рано пролета когато започне пилото,така хем ще затоплим пилото и може тогава да се подменят черните пити а не сега

Ангел Йосифов
01.10.2013, 19:09
рано пролета

Кога е рано на пролет?

Петър84
01.10.2013, 20:21
Кога е рано на пролет?март месец когато се прави главния пролетен преглед

rosty_sz
01.10.2013, 21:08
Няма смисъл да ги стеснявате, нито миши предпазители да слагате, нито да подхранвате, да ги преглеждате и т.н. Взимайте меда и токова.
Какъв е смисъла да има мед в кошера ако кълбото като се свие няма досег с него. Да, пчелите си пренасят, но когато ги хване някой як студ и нямат мед под ръка идва краят им....... Определено по големия обем спомага за намаляване на влагата, но ако не слагате затоплящи материали, ще запазите обема, а е редно да си помислите и за прелките, за дъната и т.н.
Пчелите в природата си знаели, занАчи нямало смисъл да им се месим е мноооооооооого тъпо твърдение. Пчелите в природата са подложени на ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Ако не се справят умират и толкова.

Петър84
02.10.2013, 07:30
Пчелар не означава човек който вади само мед от кошера и нищо друго,има и задължения.rosty_sz вие всяка седмица ли отваряте кошерите и преглеждате семействата??

rosty_sz
02.10.2013, 08:02
Точно за това става дума. Има задължения. Сега задължението е да създадем необходимите условия за добро зимуване с цел минимална смъртност.
Не, не отварям всяка седмица за прегледи, но когато се налага никога не се ослушвам. Работя с доста кошери и всяка операция се умножава по 100+ , но това абсолютно не ме спира.

scutellator
02.10.2013, 11:47
цитат от http://beeman.se/index-f.html


I use two boxes for winter, even if the bees would make it in one box. This is to give them some "peace" so I don't have to disturb them early whith a new box.

Щом един скандинавски пчелар може, при това с минимална смъртност и добив средно 90 т. мед за година....

В този сайт се намира по-голямо количество информация за обем текст ,отколкото където и да било другаде из нета. За всички на който все още този сайт им е "чужд", сега му е времето да се запознаете по-подробно.

Петър84
02.10.2013, 12:18
www.farmer.bg/news_view.php?id=13383 съвременни схващания как ще го коментирате??

bobi mitrev
02.10.2013, 14:01
Аз мисля че е много прав във всичко написано. Много ти благодаря за тая статия

scutellator
02.10.2013, 14:08
Всеки който твърди че това са нови технологии, явно се е събудил от 50 г дълбок сън, когато "желязната завеса" е пречела да се види какво има отвъд.


През живота си съм стеснявал може би веднъж или два пъти. Последния(единствен) случай който помня във тази връзка - имах едно слабо семейство на не повече от 4 или 5 ДБ рамки покритие с пчели (при зазимяването; времето още беше топло ), положих всички грижи кошера да е добре стеснен ( двустранно), със затоплящи материали, външна изолация и всичко.... семейството така и не оцеля до нова година (още ги нямаше днешните модерни болести). Когато отворих, изолационните материали бяха целите във влага. По онова време широко се употребяваха и надрамъчни възглавници, които пролетта естествено също подгизваха.

От години зимувам нуклеусчета (с тестови майки) и мога да кажа че като цяло зимуват доста добре ако имат поне 2 междурамия покритие с пчели. Нуклеусите които ползвам са 6 р ЛР от фазер.

Само да добавя, понеже след няколко месеца това пак ще бъде тема #1 - питки (потбудително) - само след като майката започне да снася или когато хубавото време вече се е установило.

rosty_sz
02.10.2013, 14:22
Как да го коментирам. Това казвам и аз. Никакви затоплящи материали леко отворено мрежесто дъно силно стеснена долна прелка (колокото да могат да изхвърлят подмора) и отворена горна прелка. Започвам да си мисля, че някои възприемат стесняването като метод за затопляне. Нищо подобно. Това че ще прехвърлиш преградната дъска малко по към центъра и ще извадиш няколко рамки няма по никакъв начин да промени температурата. Това се прави с цел да оставиш за зимуване меда така подреден, че пчелите да имат достъп до него когато са на кълбо, а не стоят на празните рамки в средата от последното пило, венеца да им стигне до януари и февруари като стегне якия студ и ........
Цитирам същата статия "Силните семейства преживяват и в неотоплени кошери, стига да имат достатъчно хранителни запаси и ТЕ ДА СА ДОСТЪПНИ ЗА ПЧЕЛНОТО КЪЛБО"

slavi 13
02.10.2013, 16:18
Запалих се по пчелите през 1985 г. Тогава нямаше интернет. Нямах и познат пчелар, който да ми дава съвети. Изчетох повечето издадени книги /по това време и книгите не се намираха лесно. Навсякъде пишеше да се стеснява и да се затопля отгоре и отстрани. Аз зазимявах на 7-9 пити, не съвсем по правилата, поне 2-3 пити не бяха покрити напълно с пчели през септември. Резултат - мухъл, смрад, варовито пило, диарични петна и т.н.. Силните семейства бяха около 20 процента. Повечето бяха средни по сила или слаби.
Един ден през февруари отидох на пчелина /в Стара планина/, и заварих следната ситуация. Всички дъна на кошерите бяха извадени и разхвърляни по ливадата. Под кошерите намерих падналите странични възглавници. Кошерите бяха ДБ с падащо дъно. Беше студено и имаше още сняг, не можех да направя преглед. Горните летви над гнездата бяха топли, пчелите гледаха пило. При преслушване не се чуваше никакъв шум /може би заради силния вятър който духаше/, но при почукване по кошера всички кошери отговаряха дружно, яко, и затихваха като здрави. Върнах разхвърляните дъна по местата им, друго не можех да направя заради лошото време. До март не съм спал, не съм ял, само чаках добро време за да отворя кошерите. А познайте как се развиха пчелите през тази година и колко мед събраха?
Не всичко написано в книгите е вярно. И благодаря на този който извади дъната на кошерите.

Mateev
02.10.2013, 22:57
Малко сметки:
В 100 гр. мед има около 330 килокалории енергия. Ако приемем, че за една зима пчелното семейство изяжда 10 кг. мед, то това означава, че то усвоява 33 000 килокалории енергия. Това прави около 39 kWh. Част от тази енергия се изразходва за химически процеси в тялото на пчелите и се изхвърля навън под формата на изпражнения напролет, а другата част директно се преобразува в топлина. Ако приемем, че тези 10 кг. мед се ядат 5-6 месеца и разделим тази енергия на броя на дните и на часовете в един ден, ще получим, че топлинната мощност, излъчвана (губена) от пчелното кълбо е някъде около 5W. Това е. Едно пчелно кълбо в енергийно отношение е еквивалентно на една крушка за мигач на лека кола. Колкото крушката може да стопли кошера, толкова ще го стопли и пчелното семейство. Тоест - НИКАК.

Грубо можем да сметнем и топлинните загуби на кошера:
Топлопроводимостта на дървото е 0.14 W/mK. Числото го взех от тука: http://www.austrotherm.bg/upload/folder/bauphysik.pdf
Ако приемем, че площта на всички външни стени на кошера е 1 кв.м. (а тя е по-много), и ако приемем, че кошера е напълно затворен (а той не е), и при дебелина на стената 2.5 см, то топлинните загуби ще са 0.14/0.025 = 5.6W/К. Това означава, че ще губим по 5.6W при всеки един градус температурна разлика между вътре и вън на кошера.

Изводи:
1. Пчелното семейство отоплява кошера с мощност 5W, но в същото време кошера губи по 5.6W за всеки един градус температурна разлика. Следователно пчелното семейство е в състояние да затопли кошера с не по-вече от 1 градус. С две думи пчелите по периферията на кълбото практически са изложени на външната температура. Наличието на кошер спасява пчелите от вятъра, дъжда и снега, но не и от ниските външни температури.
2. Някои пчелари предпочитат да правят дървени кошери с по-дебели стени, като така допълнително повишават температурата вътре в кошера само с половин градус спрямо нормалните кошери с 25 мм стени. Ако тези пчелари си мислят, че с това помагат нещо на пчелите - жестоко се лъжат. Кошер с дебели дървени стени е подходящ само за правене на мускули и за нищо друго. Пчелите ще се чувствуват също толкова добре дори и ако се затворят в кошер от 3 мм шперплат. Градус нагоре/надолу с нищо не помага.
3. Стиропорените корпуси имат 5-6 пъти по-добър коефициент на топлоизолация, което означава, че при тях вътре в кошера е с 5-6 градуса по-топло, отколкото навън. Това е нищо на фона на кучите февруарски студове, но през март и април тези 5-6 градуса могат да спомогнат майката да снася повече и семейството да се развие по-бързо.

ГЕНЕРАЛЕН ИЗВОД:
Безсмислено е да се предприемат каквито и да било действия с цел затопляне на пчелното семейство. Топлинните изчисления го доказват това. Каквото и да се слага допълнително в кошера или около него, едва ли то ще успее да добави повече от 1-2 градуса в топлинния баланс на семейството, а това е едно нищо.

Mateev
02.10.2013, 23:52
Втори генерален извод:
След като пчелното кълбо така или иначе си стои на външна температура, не е ли по-добре да му осигурим добро проветряване, за да има достатъчно кислород и колкото се може по-малко конденз, влага, и мухъл. Не казвам да създаваме постоянно течение, но една смяна на въздуха един път на час може да се окаже много полезна. Горе-долу подобен е и норматива за помещения, в които живеят и спят хора.

Светозар Каменов
03.10.2013, 08:21
Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?

ivootur
03.10.2013, 09:12
Кошерите с дебелина 2,5 см на стените и по-малко не са подходящи за лятото,особенно ако не са на сянка.На такива кошери трябва да се осигури по-добра вентилация,както и добра изолация на капака.За зимата няма проблеми.

scutellator
03.10.2013, 09:24
Едно пчелно кълбо в енергийно отношение е еквивалентно на една крушка за мигач на лека кола. Колкото крушката може да стопли кошера, толкова ще го стопли и пчелното семейство.


С тази разлика че крушките използват енергията предимно за светлина, а колкото повече топлина отделя толкова тя е енергийно неефективна (толкова поне съм запомнил от училище). Доре че пчелите не са като светулки.

rosty_sz
03.10.2013, 09:42
Поглеждайки КПД-то на крушката с нажежаема жичка лесно установяваме, че тя е по скоро добър нагревател и лошо осветително тяло. Затова и ги премахват от употреба.

М.Петров
03.10.2013, 11:17
А за да сме още по-точни,в учебника ми по електротехника в техникума пишеше,че крушката с нажежаема жичка излъчва едва 7% във видимия спектър,останалото са инфрачервени(които са топлинни лъчи) и ултравиолетова светлина малко.Тоест крушките с нажежаема жичка използват енергията предимно за топлина.

alex74
03.10.2013, 20:04
Кошерите с дебелина 2,5 см на стените и по-малко не са подходящи за лятото,особенно ако не са на сянка.На такива кошери трябва да се осигури по-добра вентилация,както и добра изолация на капака.За зимата няма проблеми.

Да пчелите прегряват в такива кошери, аз имам такива и лятото ги засенчвам със шума иначе се оплезят.

tsc1
03.10.2013, 20:08
А за да сме още по-точни,в учебника ми по електротехника в техникума пишеше,че крушката с нажежаема жичка излъчва едва 7% във видимия спектър,останалото са инфрачервени(които са топлинни лъчи) и ултравиолетова светлина малко.Тоест крушките с нажежаема жичка използват енергията предимно за топлина.
Абе оставете жичкаджиите да се занимават с крушките! Ще ни вземете занаята и ще трябва да се преквалифицираме на пчелари!:P

Димитър Бонев
03.10.2013, 20:33
А защо да не станете пчелари. Едното не печи на другото. Вие и без това вече получихте доста добра теоретична подготовка. Време е за малко практика.

Mateev
03.10.2013, 21:10
5W крушка, затворена в непрозрачен обем, го отоплява точно с 5W мощност - ни повече, ни по-малко. Няма значение какво е нейното КПД, защото както топлинната, така и светлинната енергия остават вътре в затворения обем. Просто фотоните се блъскат в непрозрачните стени и отдават енергията си на тях, а тя в края на краищата пак се превръща в топлинна. Така е според Закона за запазване на енергията - щом вътре в обема вкарваме 5W мощност, това са си 5W и няма никакво значение какви междинни преобразования на енергия има в този обем. Всички видове междинни преобразувания рано или късно стигат до топлинна енергия, така че по-добре да не си създаваме главоболия с разсъждения на тема "Какво точно се случва с енергията на крушката". Верния отговор е "Тя топли кошера с пълната си мощност".

Виж ако част от енергията се излъчваше под формата на радиовълни или гама лъчения, които преминават през стените на кошера, тогава можехме да говорим за някакви загуби. В случая обаче както пчелите, така и крушките, все още не са се научили да излъчват радиовълни, така че споко - грешката е вярна - всичките 5W си остават вътре в кошера и го отопляват, като повишават температурата му с максимум 1 градус спрямо външната.

tsc1
03.10.2013, 21:14
Това означава само едно - пчелите имат много високо ниво на КПД на преработка на изядения мед в енергия и нейното съхранение и усвояване.

Mateev
03.10.2013, 21:47
Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?

Това е много добър въпрос, на който все още нямам отговор. Ровейки из интернет съм попадал на изследване на руски специалисти по пчеларство, които изказват тезата, че пчелното семейство се нуждае от поне 10-кратно подменяне на въздуха в рамките на едно денонощие. Това е абсолютния минимум. Под него става лошо. На друго място съм срещал информация, че съдържанието на кислород в кошера може да се намали до 4% и пчелите въпреки това да останат живи. Явно са много издръжливи същества, защото човек умира при доста по-високи стойности.

Другото наблюдение, което имам, е при смяната на въздуха един път на час (24 пъти в денонощие) - така е у дома. Имам рекуператор с дебит 60 куб.м. на час и точно толкова е обема на кабинета, в който работя. Пуша като продънена печка и въпреки това въздуха в стаята винаги е чист и пресен.

От тези две информации можем да си направим извода, че 10 пъти смяна на въздуха в денонощие е един санитарен минимум, под който не трябва да се пада, а 24 пъти си е едно много добро проветряване, дори и за случаи със силно замърсяване. Истината е някъде по средата. Може би 15 или 20 пъти в денонощие въздуха трябва да се сменя - както при пчелите, така и при хората.

Въпроса обаче е друг - какво точно трябва да се направи с кошера, за да се осигурят точно тези 15-20 смени на въздуха в денонощие? По-малко става лошо, а по-много е безсмислено. Именно на този въпрос нямам отговор и нямам никаква идея как може да се изчисли. Знаем обаче, че лошото проветряване е опасно, а прекалено доброто проветряване ако не помогне, поне няма да навреди (това от горните топлинни изчисления). Именно поради тази причина аз изказах мнение, че е по-добре да проветряваме в излишък, отколкото в недостиг. Тази моя идея се подкрепя и от финландците, които със сигурност имат много голям опит със студените зими. Те изрично пишат в инструкциите на стиропорените кошери, че зимно време дъното се оставя отворено, а мрежата (отвора) на това дъно е 80% от цялата негова площ.

С две думи, тайната на здравото семейство през зимата е проветряване, проветряване и пак проветряване. Ако кошера е с мрежесто дъно, то се оставя отворено. Ако е само с прелка, ТЯ НЕ СЕ СТЕСНЯВА. Ако прелката е тясна и малка, трябва да се отвори малък отвор в най-горния корпус, за да се получи комин и да става някакво малко течение. То няма да е чак толкова силно, защото както вече научихме от по-горните мои постинги, температурната разлика между вън и вътре е само 1 градус, което означава че коминния ефект ще е много слаб.

ПС: В този постинг има само мои разсъждения, основани на натрупаната от мене информация. В никакъв случай тези разсъждения не трябва да се възприемат като препоръки. Аз лично ще ги изпълня, но това си е мой личен риск. Ако и вие решите да направите същото, това си е ваш личен риск и аз не желая да нося отговорност за него.

Петър84
03.10.2013, 22:47
във книгите пише че пчеларя трябва да подрежда пчелното гнездо за зимата,някои пробвал ли е да остави пчелите сами да си подредят гнездото??Що се отнася до проветряването мисля да го направя чрез отваряне на хранилката

pa4o
04.10.2013, 08:05
Обикновено пчелите вършат тая подредба сами и то много / с пъти / по--добре и от най- добрия пчелар.........., НО има и изключения. А това са - 1. Когато пчеларя е бил много алчен и е вземал мед не откъдето трябва , не колкото трябва и и не в подходящия момент. 2. Има години , когато при хубави и топли есени пчелите отглеждат до късно много пило. След приключване на пилото те инстинктивно формират кълбото на по- топлите празни пити / където е отглеждано последното пило/ .Аз практикувам в такива случай, когато отварям за последно есента / около 15-20 октомври/ да извадя празните и с мн. тесни венци 2-3 пити и на тяхно място да приближа по-пълните.

Preslav
04.10.2013, 18:29
Според мен истината е,че пчелите за този огромен период на еволюция са свикнали на всякакви атмосферни условия.Единственото с което все още не могат да свикнат е намесата на човека в живота им и убиване на естествената екосистема покрай тях.Убеден съм,че човек не знае почти нищо за пчелите,и това е напълно разбираемо по простата причина,че не знае нищо за себе си.Хубаво е всеки един от нас,да се замисли защо е на земята и с какво е полезен на себе си и на хората около себе си.Хубаво е да вземем пример от пчелите,а не да се мъчим да им налагаме нашите разбирания за живота.Както и да е...

Към днешна дата според мен,най-лошото нещо за пчелите са осите,а не студа и кислорода.Наблюдавал съм как при температура от порядъка 2;5;10 градуса оси влизат в кошера нагло с цел хем да се топлят хем да ядат мед.Крайния резултат е умрели пчели пред прелките от студ.Наблюдавал съм как до стеснен вход 1см. въпреки това осите влизат - те просто са нагли и нахални.Може би единственото спасение е мрежа на входа,обаче ако човек не живее до пчелина си тогава идеята не е добра.

zayo
05.10.2013, 18:22
Днес при температура 14 градуса извадих лентите. Пчелите бяха оформили "клубовете". Прегледах няколко от семействата при което установих, че в голяма част от тях все още се отглежда пило на различна възраст, а майките които са тазгодишни продължават са снасят макар и малко. Ето няколко снимки, както и снимка от капан за оси в действие от две седмици.348349350

Цветан Андров
06.10.2013, 19:29
Добре де, ако е добре да са на мрежесто дъно, тогава защо се стеснява долния вход на прелката? Моите нямат такова дъно и не е ли по-добре да не стесня прелката, за да има по-добра вентилация?

Широката долна прелка със сигурност ще осигури по-добра вентилация отколкото тясната прелка.Обаче ще създаде по-добри условия за нападения и ще улесни осите.Така че докато температурите за около 10-12 градуса прелките е добре да са стеснени,а след това може да се разширят,за по-добра вентилация.Така поне ми изглежда логично на мен,когато няма замрежен отвор на дъното.

М.Петров
07.10.2013, 08:27
Осите си влизат в кошерите и на 3-4 градуса.

Димитър Алексиев
08.10.2013, 19:01
Здравейте колеги, тази година кошерите ни излезнаха слабо запасени от лятото и сега умувам всичко което може да им облекчи зимата.


Въпроса ми е следния:


Уместно ли е да зазимя по 2 кошера един върху друг, разделени с дъно/дъска или балатум? Идеята е да се топлят взаимно - като са един върху друг дъното/тавана на кошерите ще са изолирани от студа. Плана ми е първо да издигам единия кошер с по 20 см докато набере нужната височина и после постепенно да ги приближавам един към друг докато
накрая единия мине под другия.


Какво мислите?

ivootur
08.10.2013, 19:07
Слабо запасени с мед или с пчели?

vanHanegem
08.10.2013, 19:35
Този план на действие може да влезе в рубриката "Нетрадиционни и иновативни пчеларски практики", което разбира се не е лошо...Колегата от Карнобат задава много уместно въпроса си. Ако е първото припомни си (или научи) за ранното зимно хранене, ако е второто - закъснял си, но не е късно да направиш 2 в 1.

ogan
09.10.2013, 15:14
Колеги, и аз искам да попитам -понеже имам проблеми с молеца, реших да оставя магазините до застудяването на времето. В началото на август извадих последния мед, пуснах лентите и върнах празните магазини. Когато в края на септември отворих да извадя лентите се оказа, че магазините са почти пълни, а в гнездата - почти празно - мед има в крайните 3-4 пити, които са почти пълни, а останалите имат по един тънък венец под горната летва. Та въпросът ми е - как да ги накарам да свалят меда в гнездото? Дайте идеи как да постъпя в случая. Ще ви бъда много благодарен. Кошерите са ми ДБ12, 5 са с дълбоко дъно и 7 с падащо.

vlado 9
09.10.2013, 16:54
Извади 2-3 по празни пити,сложи преградна дъска и зад нея 2 пълни от магазинните,но ги разпечати.След няколко дни ,ако са пренесли меда от магазинните зад преградната дъска,по твоя преценка ,може да им резпечатиш по още 1-2 пити,и пак зад дъската.

vlado 9
09.10.2013, 17:02
Според мен когато се оставят магазините с пити,за да не качват меда в магазина трябва да се сложи някаква преграда между плодника и магазина,например платно което да покрива питите в плодника почти плътно,оставям по 1-2 см отпред и отзад ,за да минават само да ги почистят от меда след центрефугирането.

rosty_sz
09.10.2013, 19:03
Това, че е трябвало да сложи преграда вече колегата дано е научил. Разпечатване на пити и поставяне зад преградната дъска е възможно да помогне, но може и да не стане. Понякога пчелите просто отказват да пренесат меда. Има и голям риска от нападение и трябва много да се внимава с разпечатването. Така че МНОГО ВНИМАТЕЛНО действай. Мисля , че има още един вариант. Може крайните пити, които са пълни с мед могат да се сложат в по към средата на кошера, а най в средата една с дебел венец ако има такава, от двете страни на пълните пити по една празна и преградна дъска. Не вярвам семействата да са много силни щом се гледат от човек, който не знае как да остави магазините след последната паша така, че семействата ще се съберат на 5-те пити с мед когато ги стегне студа, а сега докато е топло ще стоят и върху празните пити две пити в краищата. Евентуално меда няма да стигне за цялата зима и след като се установи с проверки от време на време, че пчелите са върху рамките ще могат да се подхранят с меда от магазините, който сега трябва да се изцентрофужи . Общо взето голямо упражнение заради много малка грешка, която с прочитането и на една книжка или поискан съвет можеше да се избегне. Дано колегата си вземе урок.

Ангел Йосифов
09.10.2013, 19:11
Какво се случва с незапечатаният мед,който нее покрит от кълбото през зимата?

Mateev
09.10.2013, 20:51
Здравейте колеги, тази година кошерите ни излезнаха слабо запасени от лятото и сега умувам всичко което може да им облекчи зимата.


Въпроса ми е следния:


Уместно ли е да зазимя по 2 кошера един върху друг, разделени с дъно/дъска или балатум? Идеята е да се топлят взаимно - като са един върху друг дъното/тавана на кошерите ще са изолирани от студа. Плана ми е първо да издигам единия кошер с по 20 см докато набере нужната височина и после постепенно да ги приближавам един към друг докато
накрая единия мине под другия.


Какво мислите?

Вече доказахме математически, че едно пчелно семейство е в състояние да затопли един кошер с не повече от 1 градус повече от външната температура. Какво ще спечелиш, ако сложиш два кошера един над друг - два градуса??? Но това е смешно на фона на минус 25-те градуса, които обикновенно се случват за няколко поредни нощи през февруари.

jordanov
10.10.2013, 10:23
ogan, на трета страница от темата си питал, отговорено ти е и не си го направил като хората. Семействата ти предполагам че са много прилични в момента, но не ги бъзикай, че ще ги развалиш. Медът в плодника както го казваш може да им стигне до Зарезан, но при всички случаи трябва да е на едно място, дали в средата или в топлата страна, няма значение, където успееш да го сложиш. Остане ли така, има опасност да гледаш филма "Разделяне на кълбото", тая пролет на много места го гледаха. Слагаш найлон отгоре, магазина го правиш каквото искаш и по Коледа и нататък почваш да дебнеш кога ще искат да папкат. Чети старите писаници у форума и се ориентирай в обстановката навреме.

ogan
12.10.2013, 21:38
Благодаря ви, колеги. Колега Йорданов, аз направих това, което ми каза, но вероятно късно съм попитал - това е трябвало да го направя веднага след последното центрофугиране. А когато го направих, те вече бяха донесли доста. Е, за догодина - живот и здраве - ще зная, но сега я пооплесках малко. Просто го правя за пръв път. А иначе семействата засега са много добре. Ще им събера меда в западната страна на гнездото, а магазинните пити ще видя какво ще ги правя - евентуално напролет ще подхранвам с тях. Благодаря ти още веднъж!

jordanov
13.10.2013, 17:32
Ха, оплескал, ела да видиш аз като почна да ги оплесквам, какво става:). Споко, всичко ти е наред, създаваш си малко напрежение, но пък така за майките е имало фул екстри, както казах още преди. За меда си разбрал, найлон върху плодника, два пръста проход в челната страна и оставяй магазините отгоре. Могат да поседят още някоя седмица. Моите днеска ги гледах, перфектни, има доста пчели из магазините и дообират последния мед. Даже те съветвам ако ти позволява мястото, завъртай входовете на изток.

evgeni.filimonov
13.10.2013, 22:50
Много е опасно да се оставят пълни пити с мед зад преградната дъска или ако се оставят, то да се проверява от време на време дали кълбото не се преместило зад преградната дъска.
А колкото до магазина с мед над плодника, колега пчелар от Индиана, така зазимява семействата си и не е имал проблеми.

Пламен Минев
15.10.2013, 09:06
В отговор на колегата Димитър Алексиев
Отдавна практикувам зазимяване на 3, или 4 семейства заедно в 10 рамкови ДБ или корпуси. Стъпките са следните:
Предварително стесняваш семействата на 5 рамки - около 10 кг с мед.
За долните семейства - поставяш плодника (корпуса) върху дъното. Разделяш вертикално с мрежа (използвам PVC оградна с max. отвори 1 мм). Едното семейство използва долен отвор, а другото горната прелка. Поставям хранителна надставка 60 мм, която също е разделена вертикално.
За горните семейства - поставям мрежа отдолу на втория плодник и по съшия начин разделям вертикално.Отварям 2 нови прелки срещуположно на другите и отново поставям хранителна надставка.
Какво постигам по този начин -
1. Зимува 1 суперсилно семейство - 20 покрити с пчели рамки.
2. Ниска консумация на мед.
3. Почти нулева смуртност.
4. Бурно ранно развитие.
Важно е, при този метод на зимуване да започнеш ранно подхранване, защото виждам първото пило около Коледа. Аз лично поставям по 1 кг храна на семейство, смесена с нозецид на 25.12.
При въпроси ми пиши на лични или звънни - 0887861255

Ангел Йосифов
15.10.2013, 16:42
Къде точно поставяш питката при подхранването?

dunsho78
15.10.2013, 17:45
колега напиши точно къде поставяш сухата храна че и мене ме заинтригува че моите запасите също не мога да ги преценя

Пламен Минев
15.10.2013, 18:27
Храната е в пакети по 1 или 2 кг. Поставя върху самите рамки, като се реже найлона на "х" и се отваря. Найлонът не го махам, защото от конденза храната омеква допълнително. Аз използвам надставка 60 мм и върху нея слагам таблата. 1 кг е достатъчен за 1 седмица. Незапасените семейства зимуват с храна върху кълбото - от сега, до Март. Важно условие е да се дават витамини, различни билкови стимулатори и лекарства за нозематоза - редувам Церанон(екстракт от карамфил) и Нозецид (калиев йодит + йод + мравчена к-на)

dunsho78
15.10.2013, 19:01
понеже нямам такива надставки може ли да махна таблата и на нейно място да поставя найлон и тогава покривният капак а храната под найлона

Vmitev
15.10.2013, 19:27
Според теб, по този начин възможно ли е да се зазимят няколко семейства в ЛР корпуси. Как подхранваш долните семейства? Използваш ли и при тях 6см надставка?

Пламен Минев
15.10.2013, 20:40
Найлон, в никакъв случай. Използвай брезент, или друг плат, който абсорбира влагата.

rosty_sz
15.10.2013, 20:47
От този страшен найлон взе, че нищо лошо не им се случи на моите пчелички миналата зима. На всичко от горе си и надзъртах да ги видя дали са гладнички когато си поискам, че нямах много запаси по кошерите. Подчертавам бях с отворени дъна и горна прелка.

Пламен Минев
15.10.2013, 20:50
Зазимяваш 4 ЛР семейства. Конструкцията е - 1.дъно, 2.магазин с празни, изградени рамки (въздушна възглавница) 3. 1-ви корпус, лявото семейство има достъп до долната прелка, лявото до горната. Върху него има 6 см надставка. 2-ри корпус - 2 семейства с прелки на 180 градуса + 2-ра 6 см. надставка.

Пламен Минев
15.10.2013, 20:58
Rosty, подкрепям за найлона, но при мен покрива само 60-70 % от площа (това е храната). Планирам експерименти с 50 семейства тази зима и ще съм по-подготвен напролет.

Пламен Керчев
18.10.2013, 13:47
От този страшен найлон взе, че нищо лошо не им се случи на моите пчелички миналата зима. На всичко от горе си и надзъртах да ги видя дали са гладнички когато си поискам, че нямах много запаси по кошерите. Подчертавам бях с отворени дъна и горна прелка.
Сподели долната прелка колко отворена я оставяш и горната с каква широчиана е или е кръгла. Благодаря предварително.

rosty_sz
18.10.2013, 13:59
Долната прелка колкото да минат две, три пчели едновременно. Дъното ми е изцяло мрежесто и го отварям в предния край към 2 см. по цялата ширина на кошера. Горната прелка 10/500 мм. чист отвор след стесняването. Там слагам и мишепредпазител.
Тук на последното мнение http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=170&page=6 съм качил една снимка на отводка която доста красноречиво се вижда, че през отворената прелка посоката на въздуха е навън и той е много наситен с влага.

Ангел Йосифов
18.10.2013, 16:39
Нещо ме смущава размерът на горната прелка

rosty_sz
18.10.2013, 22:55
Във какъв смисъл.Голям ли ти се вижда или малък. Не твърдя, че това е супер конфигурацията и съм склонен на експерименти ама дайте някакви аргументи.

Ангел Йосифов
19.10.2013, 06:03
Немога да си представя горна прелка 10/500мм и то след стесняване.Най вероятно става въпрос за една нула в повече при дължината на горната прелка.

rosty_sz
19.10.2013, 06:51
Да, голям смях, едната нула е в повече. Да се чете 10/50 мм.
Благодаря за корекцията.

Ангел Йосифов
19.10.2013, 16:49
Готово приключих със зазимяване 2013 също като 2012....11...10....От изваждането на меда започвам постепенно стесняване до 8 рамки.Стеснявам защото:1.изкарвам по старичките рамки и маломедните зад преградна дъска .Така напролет разширявам само с во. 2.Друг плюс на стесняването е,че меда при подготовката за зимуване пчелите концентрират на по малко пити,което гарантира минимум по 2кг на рамка.Освен това неостава не запечатън мед извин кълбото.Прелките-горните неги стеснвам,а долните ги оставям на около 5-8см.Дъната са с мрежести отвори до 1/3 от дъното.Не затоплям ни от горе ни от страни защото смятам,че по този начин се забавя стартирането на пилото,като по този начин се икономисва мед.Друг начин за икономисване на мед е ранното(януарско) подхранване с питки.

jordanov
19.10.2013, 17:32
Ами Лежака ?

Ангел Йосифов
19.10.2013, 18:14
Ами Лежака ?

Точно с него преключих.Две семейства на по осем рамки с млади майки и преливащи от пчели.Над плодника има надставка ,а от горе в магазините има не малко пчели и мед.Имах намерение да снимам,но си забравих телефона.Имаше люпещо се пило,но нямаше яйца.Остава само да им спретна баня с ОК ,тъкмо и виното ще е готово,а прасетата са около 120кг.Готов съм за зимата.

BUGI
20.10.2013, 21:21
Колега Јосифив,
видим дека сте се хубаво справили за през зимата и това е добре:bigsmile:
Но. дали сте направили "лапсус" в поста 110?
Записали сте че не затолјавате пчелните семејства през зимата от нито една страна. Добре, точно е дека пилото си не започва развитието, ама да имате икономија на мед???
Мислја че да се пчелите само загреват, трјабва да јадат повече.
ако се не сме разбрали, проштавајте.

Ангел Йосифов
21.10.2013, 07:13
Колега Јосифив,
видим дека сте се хубаво справили за през зимата и това е добре:bigsmile:
Но. дали сте направили "лапсус" в поста 110?
Записали сте че не затолјавате пчелните семејства през зимата от нито една страна. Добре, точно е дека пилото си не започва развитието, ама да имате икономија на мед???
Мислја че да се пчелите само загреват, трјабва да јадат повече.
ако се не сме разбрали, проштавајте.

Колега Буги!
Каква е оптималната температура при отглеждане на пило?Кога пчелите консумират повече мед?Какво е необходимо за изхранване на пило?Какво е необходимо само за подържане на топлина при липса на пило?Кога пчелите ядът повече?

slavi 13
21.10.2013, 09:16
До Ангел Йосифов, относно Лежака.
Би ли споделил как са разделени двете семейства /примерно - една плътна преграда, или с две прегради с мрежа и разстояние между тях и т.н./
Предварително благодаря.

Ангел Йосифов
21.10.2013, 09:52
Преградата е с мрежест отвор може и да е плътна,но не бива да е с хр. иначе едната майка ще даде фира.Надставката и тя е разделена точно в средата там където се допират магазините.Магазините ще ги сваля през януари,когато започвам подхранване с питки тогава ще сложа и найлон в/у питката над целия плодник.

BUGI
22.10.2013, 20:28
Колега Ангеле,
сматрам че пчелното семејство и когато нјама пило, температурата в к*лбото трјабва да е около 36*ц, затова кошера когато е по студен пчелите повече трошат храна, а пак когато по утоплен, тогава се пак по рано јавја пило.
В*проса е труден, имаш си заправо.

Петър84
22.10.2013, 21:21
Колега Буги!
Каква е оптималната температура при отглеждане на пило?Кога пчелите консумират повече мед?Какво е необходимо за изхранване на пило?Какво е необходимо само за подържане на топлина при липса на пило?Кога пчелите ядът повече? колега какъв е отговора на пред последния въпрос??

Ангел Йосифов
23.10.2013, 07:14
Въглехидрати-захар.Демек в този период(липса на пило) медът може да се замени със питка независимо от медовите запаси.

vlado 9
24.10.2013, 08:27
В понеделник ги окъпах с разтвор с ОК,няма в нито един кошер никакво пило,за третирането е добре,но други години винаги е имало дори и малко.Може да по къса зимата и да започнат майките да снасят от по рано ,да хвана овошките (на 850м. НМ ).ДБ им затварям мишепредпазителите,но мисля да пробвам да оставя и горните прелки (отвори ф20) отворени,дъната са 1/3 мрежести .

vlado 9
24.10.2013, 08:34
Точно с него преключих.Две семейства на по осем рамки с млади майки и преливащи от пчели.Над плодника има надставка ,а от горе в магазините има не малко пчели и мед.Имах намерение да снимам,но си забравих телефона.Имаше люпещо се пило,но нямаше яйца.Остава само да им спретна баня с ОК ,тъкмо и виното ще е готово,а прасетата са около 120кг.Готов съм за зимата.

Запали ми главата с тоз лежак,поръчал съм си два ,18 рамкови с магазини, за 1 майка, но с вадеща се преграда по средата за опити и експерименти.

Петър84
26.10.2013, 12:49
кога се слагат мише предпазилите??

BUGI
26.10.2013, 23:24
кога се слагат мише предпазилите??
Когато почва есента и когато започват студените дни.

astika
04.11.2013, 20:47
Здравейте! По почина на някои колеги с кошери Дадан Блат реших да оставя корпусите на кошерите, за да си обгрижват питите когато е по-топло и да няма пролеми с молци и т.н. В неделя отворих единия кошер по друг повод и установих , че
(само) в него пчелите са направили кълбото в трети корпус, а по план програма трябваше да е във втори. Между втори и трети корпус има платно с изрязан отвор 5-6 см, за да могат да се качват горе. Рамки с мед като за зимуване са подредени във втори корпус. В трети има 2-3 недопълнени с мед рамки, които смятах да ползвам за подхранка напролет. Някакви предложения как да отреагирам? Смятам да прибера третите корпуси все пак, за да не се стига до фатален край.

Ангел Йосифов
04.11.2013, 21:00
В неделя отворих единия кошер по друг повод и установих , че (само) в него пчелите са направили кълбото в трети корпус, а по план програма трябваше да е във втори.


А какъв беше поводът за отварянето?

astika
04.11.2013, 23:07
Прозаичен, връщах поправена счупена рамка с мед :)

evgeni.filimonov
05.11.2013, 12:05
Слагай го на мястото на първия корпус, като разпечатай венци ако има по тези две-три рамки. Или стръскай внимателно пчелите във втори и прибирай третия. Можеш само тези две-три рамки да сложиш в първи корпус. Имаш още ден два топли, използвай момента.

Ангел Йосифов
05.11.2013, 13:45
Слагай го на мястото на първия корпус, като разпечатай венци ако има по тези две-три рамки. Или стръскай внимателно пчелите във втори и прибирай третия. Можеш само тези две-три рамки да сложиш в първи корпус. Имаш още ден два топли, използвай момента.



Или да добави горе рамки с мед и прашец.И да махне долният корпус.

astika
05.11.2013, 20:30
Благодаря за съветите, вече се чувствам по-уверен, чакам да поутихне вятъра, че много духа вчера и днес, и ще действам.

evgeni.filimonov
06.11.2013, 21:00
Или да добави горе рамки с мед и прашец.И да махне долният корпус.

Точно така.
Ачо, МНОГО ДОБЪР ПЧЕЛАР СИ.

Ангел Йосифов
07.11.2013, 18:13
Медът отгоре и от страни служи не само за храна,но и за фон предпазващ пчелите от вредни атмосферни лъчения.Земята и тя има такива-мрежата на Хартман.Та във връзка с това е възможно пчелите на АСТИКА да се качът горе в трети корпус над меда във втори корпус за да се предпазят от земните лъчения.Разбира се това е предположение,но ако е така кошерът със въпросното семейство трябва да се измести в страни поне със метър.Възможно е семейството да бяга и от стари пити,кристализирал мед ако семейството е слабо и молеца може да е причина......

astika
08.11.2013, 13:59
Стари пити може и да има 1-2, меда в питите е от лятото - предимно слънчогледов. Молец не съм забелязал и точно това семейство не е слабо. Относно мрежата на Хартман - също е обяснение, но от пролетта кошера е на това място и не е имало никакъв признак на безпокойство или странности в поведението на семейството. Лично моето обяснение (без да имам претенции да съм 100% прав, все пак съм начинаещ) е, че горе е най-топло и при наличието на мед, макар и не достатъчно, са си харесали 3-ти корпус за зимно жилище. Така или иначе истинската причина си я знаят само пчелите :) 3-тите корпуси вече са благополучно отстранени и зазимени. Благодаря на всички за съветите и коментарите, за мен всяко мнение е ценно!

BUGI
09.11.2013, 23:26
Пчелари които работат с ДБ кошери, а желајат да зимуват с-с всичките рамки, трјабва да медните корпуси спуснат под плодниковија корпус.Тогава пчелите остават в плодника, а всичка храна, т.е. мед којто се намира в рамките испод плодника те износјат горе, понеже не т-рп-т храна испод тјах.

В конкретнија случај, колега АСТИКА зазимва на сл-нчигледов мед, којто има својство да б-рзо кристализира, и највероватно затова пчелите му бјагат от него (от меда), т-рсат по лека храна.

kapanec
09.12.2013, 17:34
Долната прелка колкото да минат две, три пчели едновременно. Дъното ми е изцяло мрежесто и го отварям в предния край към 2 см. по цялата ширина на кошера. Горната прелка 10/500 мм. чист отвор след стесняването. Там слагам и мишепредпазител.
Тук на последното мнение http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=170&page=6 съм качил една снимка на отводка която доста красноречиво се вижда, че през отворената прелка посоката на въздуха е навън и той е много наситен с влага.

Не разбрах как така цитирам "Дъното ми е изцяло мрежесто и го отварям в предния край към 2 см. по цялата ширина на кошера. " отваряш го в предния край към 2см по цялата ширина на кошера нали е изцяло мрежесто дъното.Ако нещо съм пропуснал или най вероятно не до разбрал, моля да ме извини колегата

Nik_m
09.12.2013, 17:47
Някой мрежести дъна си имат ламарини и се затварят ако искаш.

milko_enev
10.12.2013, 13:21
Ако увиеш мрежестото дъно със стреч-фолио може да регулираш светлия отвор колко да бъде широк и къде да се намира.